Daj cynk
Reklama

Aktualności

Airsoftowa IWA 2007

Aktualności, 25.04.2007, h. 23:37, dodał: Regdorn
9
Norymberskie Targi IWA OutdoorClassics, to największa impreza handlowa w Europie dedykowana firmom operującym na rynku cywilnym związanym z bronią. W pięciu dużych halach prezentują się firmy z całego świata. W tym roku (9-12 marca), podczas 34-tej edycji targów, jak możemy przeczytać w magazynie Broń i Amunicja (Marszec/Kwiecień 2007) do swoich nowych produktów zachęcali przedstawiciele marek zarówno związanych bezpośrednio z branżą airsoftową, jak i najwyraźniej mających zamiar dopiero na ten rynek wejść.
Biorąc za źródło tekst Bartosza Szymonika z BiA na tegorocznych targach IWA, z interesujących nas firm można było zobaczyć stoiska niemieckiego Umarexu, francuskiego Cyberguna, duńskiego Action Sport Games (ASG), znanego nam doskonale z Hong Kongu Classic Army, chińskiego UTG, oraz taiwańskiego G&G.

Umarex zaprezentował na swoim stanowisku model Hammerli APS3 - karabinek kształtem przypominający broń sportową, zasilany butlą na sprężone powietrze. Niestety jego moc nie będzie przekraczać 0,9J i to, poza sportowym designem czyni go raczej mało praktycznym na airsoftowym polu walki. Niemcy planują też produkować replikę rewolwerowego granatnika 40mm, odpowiednika CAW-a. Na stoisku tej firmy obecnych było również sporo pistoletów sprężynowych oraz lepiej od nich wykonanych, metalowych, gazowych replik zarówno PM-ów (m.in. Ingram TS 11000 zasilany CO2 i wariacje na jego temat – HG 203) jak i różnych pistoletów zasilanych CO2 lub green gazem. Z oferty replik elektrycznych trudno wywnioskować, aby ta firma planowała tutaj w najbliższym czasie zaatakować. Wystawione w tej klasie repliki AK, MP5 PDW, UMP, MP7A1 były słabo wykonane, plastikowe i o mocy poniżej 0,5J.

Z nowości Cyberguna na szczególną uwagę na pewno zasługują repliki pistoletów (Sig Sauer, Taurs, Colt, Beretta) napędzane gazem, wykonane całkowicie z metalu (poza elementami kompozytowymi obecnymi także w oryginałach) i sposobem rozkładania wiernie (wg autora artykułu) odzwierciedlające ostre odpowiedniki. Amatorzy realizmu niestety za te w pełni funkcjonale zabawki będą musieli dać nawet do €200. Poza tym CG wystawił także repliki zasilane CO2 PM-ów i pistoletów: Ingram, UZI, Sig Sauer SP2002, automatyczny DE, oraz nowy Taurus PT24 i PT99. Warte uwagi są także metalowe repliki historycznych broni: MP40, Thomson M1A1 Military i niestety plastikowe M14.

Niezbyt u nas znany duński producent Action Sport Games wystawił niewątpliwie atrakcyjną replikę CZ-tki 75D Compact wyprodukowanej na licencji Czeskiej Zbrojovki. Pistolet ten jest zasilany nabojem CO2 umieszczonym w pełnowymiarowym magazynku (w odróżnieniu do popularnych wąskich magazynków na same kulki). Kulka wystrzelona z tego pistoletu osiąga 540 fps (moc 1,7J), co czyni ją niestety mało bezpieczną do stosowania podczas walk z gatunku CQB. Dwóm pozostałym pistoletom tej marki (RAID i SPORT 106), mimo tej samej zasady działania została ograniczona moc do 1,3J.

Classic Army również planuje w najbliższym czasie zaatakować rynek pistoletów wprowadzając do swojej oferty Glocka G26 (CA020) z metalowym zamkiem osadzonym w korpusie wykonanym z tworzywa sztucznego, a także w pełni metalowego Colta M1911A1. Z replik karabinów, CA wypuści replikę SCAR-a bazującego na sprawdzonych już podzespołach (dolna część body, gear box i HU) innych swoich modeli. W tym miejscu warto podać, jako ciekawostkę zapowiedź również Star Airsoft o planach wypuszczenia repliki SCAR-a, jednak z dodanym granatnikiem 40mm. Classic także rozpoczyna nową serię amerykańskich SA Inc. Jako pierwsze na rynek trafią repliki SA-85 Carbine ze stałą kolbą, ten sam model ze składaną rurową kolbą i wersja skrócona, mająca być wg Duńczyków z ASG, wersją najbogatszą (standardowo wyposażona w zestaw szyn, a przedni chwyt ma być zintegrowany z latarką).

Firma UTG nie zaprezentowała specjalnych rewelacji i utrzymała o sobie opinię firmy produkującej niezłe repliki za rozsądną cenę (poniżej $200). Na ich stoisku można było zobaczyć Model 4 Tactical Custom (odpowiednik M4 z systemem szyn montażowych) oraz Model 47 (Revolutionary Elite) – obie repliki z czerwonym tłumikiem płomienia. Nowością jest sprężynowa replika brytyjskiego karabinu wyborowego L96 oferowana w dwóch wersjach: zielonej i czarnej.

Model L96 w czerwcu bieżącego roku planuje wypuścić także G&G. Wg francuskiego dystrybutora (Europe Accessories) Taiwańczycy mają zamiar tą repliką konkurować zarówno ceną, jak i jakością z legendarną Tanaką. Magazynek ma pomieścić 25 kulek i na jednym ładowaniu gazu móc oddać nawet kilkadziesiąt strzałów. Wszystkie mechaniczne części wraz z magazynkiem mają być kompatybilne z Tanaką M700 A.I.C.S., a w stocku replika ma osiągać 600 fps!

Repliki airsoftowe także planuje wypuścić amerykański Crosman znany dotąd z produkcji głównie wiatrówek. Spośród wystawionych elektryków, gaziaków i replik sprężynowych póki co wart uwagi był karabin Sniper R38 Bolt Action dostarczany razem z metalowym dwójnogiem. Rynek się powiększa i o ile się opanuje zawrót głowy można sie tylko cieszyć.

Duże podziękowania dla użytkownika xasistis za udostępnienie materiałów.

Źródło: B. Szymonik, Airsoftowa IWA, "Broń i Amunicja", 2007, marzec-kwiecień

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
gross 26.04.2007, h. 00:23 gross
"Ciekawostką jest, że na tym samym stoisku wystawione były także repliki CA." - przeciez ASG DK jest autoryzowanym retailerem CA na Europe, wiec gdzie w tym ta ciekawostka?
Regdorn 26.04.2007, h. 08:13 Regdorn
Co prawda powtórzyłem za BiA, ale o ile można zrozumieć, to firmy wystawiały się pod własnym szyldem. Choć nie zasługuje to na miano ciekawostki, mogłem to inaczej ująć, późno było
Dalej 26.04.2007, h. 09:06 Dalej
Faroo 26.04.2007, h. 16:14 Faroo
"Niezbyt u nas znany duński producent Action Games Sport" <=== chyba Action Sport Games
Szerszen01 26.04.2007, h. 16:40 Szerszen01
Fajnie, że nasz rynek się powiększa Tylko czekać na kolejne nowości, mam nadzieję, że w przystępnych cenach.
Dalej 27.04.2007, h. 18:08 Dalej
Tak na marginesie, nie wiem czy też odnieśliście takie wrażenie, ale ostatnio cienko z nowościami w Polsce.
Machinegun zdycha, asgshop też jakoś nie chce zwiększać asortymentu.. A to coraz to nowe rzeczy wychodzą, a u nas ich nie ma.
Czyżby rynek się nasycił, bo nowi kupują tanią chińszczyznę?
Raddar 29.04.2007, h. 22:43 Raddar
Problem jest w tym że Mało który ASG'owiec kupuje l85 czy Famasa, woli rodzinę m4, ak, mp5. Sklep stara się dostarczyć to na co jest popyt , a repliki "egzotyczne" które leżą na półce to zamrożona gotówka, dlatego niechętnie wprowadzają nowości
Dalej 30.04.2007, h. 23:31 Dalej
Raddar jest zupełnie odwrotnie. na wszystkie nowości które się ukazały w ostatnim roku ludzie sobie ostrzyli ząbki.
Raddar 09.05.2007, h. 23:41 Raddar
Może i masz rację, ale jak by nie było to nowości w sklepach nie ma i nie będzie no jak 100 lat minie i dogonimy obecnych murzynów to może może...
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 161646

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane