Daj cynk
Reklama

Aktualności

USMC rozważa H&K M27 jako podstawowe uzbrojenie strzeleckie

Na serio, 08.01.2018, h. 17:40, dodał: J.K.
2

H&K M27 pojawił się w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych w 2011 zastępując częściowo karabinek maszynowy M249. W tym roku zaś pojawił się mocny sygnał, że zostanie też następcą karabinków automatycznych z rodziny M4/M16.Może wydawać się dziwne, że M249 zostało na dobrą sprawę wyłączone z arsenału korpusu przez broń optycznie o wiele lżejszą. Tym niemniej testy i doświadczenia bojowe pokazały, że M27 zasilany ze standardowych magazynków oferuje porównywalną siłę ognia, lepszą celność, niższą wagę oraz o wiele wyższą niezawodność niż ładowany taśmą poprzednik. 

Z uwagi na opinie marines oraz naukę wyniesioną z misji, kwestią czasu wydawało się pojawienie się pierwszych pogłosek o zaadoptowaniu M27 jako karabinka automatycznego w miejsce używanych od czasów wojny w Wietnamie karabinków wywodzących się bezpośrednio od AR-15.

Kilka dni temu dowódca USMC, gen. Robert Neller wyraził swoje poparcie do uczynienia M27 podstawowym uzbrojeniem piechoty. Co prawda marines posługujący się bronią zespołową (moździerze, wyrzutnie ppk) wciąż najprawdopodobniej będą wyposażeni w inny rodzaj broni osobistej, ale kwestia pozostaje jeszcze otwarta.

Jak powiedział gen. Neller - "Jeszcze zobaczę. To w końcu nie kosztuje aż tyle [pieniędzy]."

Pojawiają się też głosy, że M27 wcale nie jest tak idealnym wyborem jako karabinek dla każdego marine. Broń powinna mieć przede wszystkim krótszą lufę, System gazowy wyregulowany na standardową amunicję M855A1 EPR, wygodniejszą dźwignię przełącznika trybu ognia, urządzenie wylotowe kompatybilne ze współczesnymi tłumikami dźwięku oraz szynę w systemie MLOK o niższej zmianie punktu celowania do zamocowania lasera podczas walk nocnych. Wszystkie te zmiany mają dość kosmetyczny charakter, ale jako całość znacznie usprawniają ergonomię i efektywność broni.

Przeciwnicy M27 twierdzą, że karabinek nie ma nic ponadto, co może zaoferować udoskonalona wersja M4 przy jednocześnie wyższej wadze, gdyż taka broń o zbliżonych do konstrukcji H&K właściwościach może łatwo zostać wyprodukowana siłami rodzimego przemysłu. Do tego złamie to niemal tradycyjną unifikację podstawowego uzbrojenia wykorzystywanego przez różne rodzaje sił zbrojnych USA, co na pewno przełoży się na trudności logistyczne podczas wspólnych operacji. Co więcej, pozostałe rodzaje sił zbrojnych prowadzą działania badawczo-rozwojowe nad dalszymi usprawnieniami wykorzystywanych obecnie karabinków M4.

Jak na razie żadne formalne zobowiązania odnośnie nowego kontraktu na M27 nie miały jeszcze miejsca.

Źródło

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Lambert 08.01.2018, h. 18:46 Lambert
No, proszę. Ciekawe.
Psycho_Mantis 08.01.2018, h. 23:55 Psycho_Mantis
Ale jajca... Na pewno to by wywróciło unifikację w armii USA do góry nogami. A Heckler&Koch pewnie staje na głowie żeby się zgodzili :P
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 3002

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane