Daj cynk
Reklama

Aktualności

Sig Sauer: afera dotycząca pistoletu P320 [AKTUALIZACJA]

Aktualności, 17.08.2017, h. 18:00, dodał: Fishbonee
14

Od kilku dni trwa zamieszanie dotyczące bezpieczeństwa użytkowania pistoletu P320 od Sig Sauer. Zebraliśmy informacje o tym w jedno miejsce. Wszystko się zaczęło w Dallas, gdzie miejscowi policjanci otrzymali zakaz korzystania z P320 jako swojej broni służbowej. Środowisko użytkowników broni palnej było w szoku - w końcu ta jednostka broni była rygorystycznie testowana, a także wygrała przetarg na broń służbową dla amerykańskiej armii. 

 

01.jpg

 

Jak się okazało, firma Sig Sauer w instrukcji użytkowania zamieściła informację o niebezpieczeństwie wystrzału załadowanej broni w przypadku jej upadku na ziemię. Notatka ta została zauważona przez funkcjonariusza odpowiedzialnego za obsługę zbrojowni. Przez większość jednak została ona uznana za standardowe zabezpieczenie mające uchronić producenta od konsekwencji prawnych w razie jakiegokolwiek wypadku. Na szczęście przed tymczasowym odwołaniem broni z użytku policji w Dallas do takiego przypadku nie doszło, a cały proceder miał jedynie na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno funkcjonariuszy, jak i osób postronnych.

 

02.PNG

 

Sprawę postanowił jednak zbadać jeden z redaktorów sklepowego bloga Omaha Outdoors - przeprowadził on testy mające sprawdzić występowanie problemu i jego ewentualną przyczynę:

 

 

Obawy policji z Dallas potwierdziły się - niefortunnie opuszczona broń może sama wystrzelić. Zazwyczaj testowany jest upadek na zamek górę pistoletu, jego dół lub bok. W Omaha Outdoors przetestowano jednak także inny scenariusz, w którym pistolet upada na tył rękojeści/zamka. W tym przypadku praktycznie za każdym razem padał strzał w kilku modelach Siga P320. Co może wydawać się interesujące, to fakt niewystępowania problemu w wersji P320 X-Five. Jak się później okazało, problematycznym elementem konstrukcji jest ciężki spust (w sensie jego wagi, a nie wymaganej siły do jego pociągnięcia) - po zamontowaniu lżejszego spustu problem został zniwelowany. W filmie powyżej można wyraźnie zauważyć moment poruszenia się języka spustowego podczas zderzenia pistoletu z ziemią. 

 

04.PNG

 

Po tym odkryciu sklep niezwłocznie skontaktował się z Sig Sauer w celu znalezienia rozwiązania, a do tego czasu zaprzestał sprzedaży pistoletów P320Omaha Outdoors zauważyli dwie możliwości:

a) wymianę języka spustowego na taki o mniejszym ciężarze
b) wymianę języka spustowego na model ze zintegrowanym bezpiecznikiem (na wzór tego z Glocka), który był montowany w egzemplarzach prezentacyjnych podczas SHOT SHOW 2014

 

03.png

 

Parę dni temu Sig Sauer wypuścił oficjalne oświadczenie na temat wydarzeń z Dallas. Opisując je w skrócie - firma oświadczyła, że nie otrzymała ona żadnych informacji z rynku komercyjnego na temat niepożądanego wystrzału podczas upadku broni.Producent jest także pewny bezpieczeństwa, wytrzymałości oraz skuteczności swojego produktu. Broń przeszła testy bezpieczeństwa ANSI, SAAMI oraz rygorystyczne testy amerykańskiej armii, nie wspominając już o wygranym przetargu. Dalej w oświadczeniu jednak Sig Sauer wspomina, że pomimo posiadania wszelkich systemów zabezpieczających przed przypadkowym strzałem w wyniku upadku pistoletu, tak samo jak każde inne mechaniczne urządzenie, P320 może nie działać tak jak został skonstruowany, jeśli zostanie wystawiony na czynniki zewnętrzne takie jak uderzenia, wibracje czy też kilkukrotne zrzucenia na ziemię. Jak także wspomina - jest to typowa informacja zawarta w instrukcjach obsługi najpopularniejszych producentów broni palnej na rynku. 

 

05.jpg

 

Sprawa mogłaby się w ten sposób zakończyć, jednak firmę Sig Sauer pozwał policjant, który został postrzelony przez pistolet P320, który upadł mu na parkingu. Kula trafiła go poniżej lewego kolana. Zdarzenie miało miejsce w w styczniu tego roku, jednak pozew złożył dopiero 4 sierpnia. Policjant przeszedł szereg operacji i wrócił na bieżący moment do lekkiej pracy. Policja ze Stamford od tego momentu odłożyła wszystkie pistoletu P320 do zbrojowni. Poszkodowany mundurowy żąda odszkodowania wynoszącego 6 milionów dolarów oraz wycofać produkt ze sprzedaży lub umieścić widoczne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie niepożądanego strzału w przypadku upadku broni na ziemię.

Po prawie tygodniu silnego szumu w sieci, Sig Sauer umieścił na swojej stronie internetowej kolejne oświadczenie, w którym informuje o akcji serwisowej pistoletów P320, która wystartuje 14 sierpnia. Ciekawy jest fakt, że nie będzie ona dotyczyła wariantu M17, który został wybrany przez amerykańską armię w ramach programu Modular Handgun System. 

 

[AKTUALIZACJA 17.08.2017]

 

Internauci odkryli, że nie tylko upadek pistoletu pod odpowiednim kątem może spowodować wystrzał, ale także i uderzenie z odpowiednią siłą w tył zamka:

 

 

W międzyczasie akcja serwisowa pistoletów P320 ruszyła - formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod tym linkiem. Jak odpowiada producent, wymianie podlegają następujące elementy mechanizmu: spust (poza pistoletami X-Series, gdzie pozostaje fabryczna część), zaczep kurka oraz dodany zostanie przerywacz. Czas oczekiwania na naprawę ma wynieść około 4-6 tygodni, ze względu na realizację tylko i wyłącznie w fabrykach Sig Sauer.

 

Źródła:

The Firearm Blog

Omaha Outdoors

Sig Sauer

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
K4MP3R 09.08.2017, h. 20:50 K4MP3R
Kilku youtube'erów przeprowadziło testy uderzając plastikowym młotkiem w tył zamka i P320 również wystrzelił, więc to najprawdopodobniej nie wina spustu, bo przy uderzeniu od tyłu siła odśrodkowa nie działa na spust tak jak przy upadku.
Właśnie po publikacji newsa zauważyłem - sprawa nabrała dosyć szybkiego tępa i praktycznie co parę godzin pojawiają się coraz to nowsze wieści, problemy i oświadczenia. Będę na bieżąco aktualizował.
Fishbonee 09.08.2017, h. 20:53 Fishbonee
Polecam dodanie do artykułu ;)
https://www.youtube.com/watch?v=veI5NsDqG9E

Swoją drogą, nie jest na szczęście aż tak źle jak w przypadku japońskiego pistoletu Model 94 Nambu:
https://www.youtube.com/watch?v=folybZhun9M
CiV_1994 09.08.2017, h. 20:58 CiV_1994
matko bosko - tempa, nie widzieliście tego co człowiek zmęczony wyczynia :D

@CiV - dzięki za linka!
Fishbonee 09.08.2017, h. 21:03 Fishbonee
Siła odśrodkowa? Może raczej bezładność a ona jak najbardziej działa;)
r2d2 09.08.2017, h. 22:17 r2d2
Ponieważ Fishbonee zrobił AKTUALIZACJĘ, to ja też zrobię swoją ;]
Okazuje się że to jednak wina spustu (jego wagi). W teście przeprowadzonym przez TFB TV widać że Patryk nie tylko uderza młotkiem w tył zamka ale również jednocześnie ciągnie pistolet w stronę młotka, w efekcie na spust działa siła bezwładności taka sama jak przy upadku (ludzie z innych kanałów na YT to wypatrzyli i zwrócili mu uwagę).
K4MP3R 17.08.2017, h. 22:17 K4MP3R
Mixon 09.08.2017, h. 21:55 Mixon
>WE
Hehehehehe, takie oczko w stronę airsofterów, stary dobry Sig Sauer.
Hornet 10.08.2017, h. 08:59 Hornet
Mnie się bardziej podoba strzelba od Winchester: https://www.youtube.com/watch?v=rBX7mEBVOao
hasan 10.08.2017, h. 09:27 hasan
"(...) po zamontowaniu lżejszego spustu problem był został zniwelowany."
outsider47 10.08.2017, h. 10:09 outsider47
Zawsze mowiłem że ten amelinowy spust z retro arms robi robote
szmerglu 10.08.2017, h. 15:22 szmerglu
Dokładnie to od paru miesięcy, toczy się też postępowanie, ale nie wydano jeszcze żadnego wyroku.
Mamut 17.08.2017, h. 23:34 Mamut
Nie rozumiem, Green Gas dostaje samozapłonu?

Jeszcze rozumiem wstawiać nowinki o dostępie do broni w Polsce, ale tego typu newsy za bardzo odbiegają od airsoftu.
Ić płakać gdzie indziej :v, albo sortuj to co czytasz i nie wylewaj swoich żali, bo nikogo nie interesuje co się Tobie podoba, a co nie.

Tematy są różne, a airsoft ma wiele odsłon i w końcu o coś się opiera, więc gdyby wywalić to na co ty masz kaprys, znikła by połowa postów/artykułów/nowinek. Jak zwał tak zwał..
CARAMORN 19.08.2017, h. 08:12 CARAMORN
Jestem airsoftowcem i lubię czytać o airsofcie na portalu o airsofcie. Szok, co?
Twój komentarz potwierdza pewną regułę dotyczącą części użytkowników tego portalu. Jeśli ktoś nie przyklaskuje to nikogo nie obchodzi co myśli. W takim razie komentarze są zbędne. Jestem czytelnikiem portalu i mam prawo mieć swoje zdanie o tym co przeczytam. Nawet jak nikogo to zdanie nie obchodzi.
Jeśli chciałbym czytać o wadach fabrycznych jakiegoś palnego pistoletu to są dedykowane strony o broni palnej.

Spuść powietrze chłopaku.
Mamut 19.08.2017, h. 11:43 Mamut
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 6141

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane