Daj cynk
Reklama

Aktualności

Parlament UE: Przegłosowano dyrektywę o broni palnej

Aktualności, 19.03.2017, h. 11:30, dodał: Fishbonee
37

14 Marca Komisja Europejska przyjęła nową dyrektywę dotyczącą broni palnej.mini.jpg

 

Na samym początku dobra wiadomość - my, airsoftowcy jesteśmy (póki co) bezpieczni. O replikach ASG dyrektywa mówi następująco:

 

"Dyrektywa 91/477/EWG nie ma zastosowania do innych rzeczy, takich jak urządzenia do airsoftu, które nie odpowiadają definicji broni palnej i w związku z tym nie są regulowane wspomnianą dyrektywą"

"Przedmioty, które mają wygląd broni palnej („replika”), lecz zostały wytworzone w sposób uniemożliwiający ich przerobienie tak, aby miotały śrut, kulę lub pocisk w wyniku działania palnego materiału miotającego, nie powinny być objęte zakresem stosowania dyrektywy 91/477/EWG."

 

Miłośnicy broni palnej mogą jednak w dokumencie znaleźć kilka niepokojących zapisów takich jak:

 

"Broń palna zaprojektowana do celów wojskowych, na przykład AK47 i M16, której wyposażenie umożliwia działanie w oparciu o przełącznik trybu prowadzenia ognia, w przypadku gdy może być ona ręcznie przełączana między trybem samoczynnym i samopowtarzalnym, powinna być sklasyfikowana w kategorii A broni palnej, a tym samym zakazana do użytku cywilnego. Jeśli zostanie przerobiona na samopowtarzalną broń palną, powinna być sklasyfikowana w kategorii A pkt 6"

"Niektóre rodzaje samopowtarzalnej broni palnej mogą być z łatwością przerabiane na samoczynną broń palną, co stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Nawet bez takiego przerobienia niektóre rodzaje samopowtarzalnej broni palnej mogłyby być bardzo niebezpieczne, z uwagi na liczbę nabojów, jaką są w stanie pomieścić. Dlatego samopowtarzalna broń palna ze stałym mechanizmem ładującym umożliwiającym wystrzelenie wielu nabojów, a także samopowtarzalna broń palna w połączeniu z odłączalnym mechanizmem ładującym mogąca pomieścić wiele nabojów powinny być zakazane do użytku cywilnego. Sama możliwość dołączania mechanizmu ładującego o pojemności ponad 10 nabojów dla długiej broni palnej i 20 nabojów dla krótkiej broni palnej nie przesądza o konieczności sklasyfikowania broni palnej w określonej kategorii."

"Państwa członkowskie zapewniają, aby pozwolenie na nabycie oraz pozwolenie na posiadanie broni palnej sklasyfikowanej w kategorii B zostało cofnięte, jeżeli stwierdzono, że osoba, której wydano pozwolenie, znajduje się w posiadaniu mechanizmu ładującego, który można dołączyć do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, który to mechanizm: a) może pomieścić ponad 20 nabojów; lub b) w przypadku długiej broni palnej - może pomieścić ponad 10 nabojów, chyba że osobie tej wydano pozwolenie na podstawie art. 6 lub pozwolenie, które zostało potwierdzone, odnowione lub przedłużone na podstawie art. 7 ust. 4a"

 


Tłumaczenie dyrektywy na język polski możecie znaleźć tutaj. Do implementacji zapisów zostało 15 miesięcy. 

 

Oczywiście całe wydarzenie nie zostało zignorowane przez środowisko broni palnej, które utworzyło petycję przeciwko powyższej dyrektywie

To jednak nie koniec. Na 3 kwietnia zaplanowany jest marsz wobec kryminalizacji posiadaczy broni Dyrektywą UE, który będzie miał miejsce w Warszawie pod Radą Ministrów. Wydarzenie na Facebooku dostępne jest pod tym linkiem.

 

Zobacz również:

Komisja Europejska – notatka prasowa

UE - kolejne plany mające na celu ograniczyć dostęp do broni palnej

Dyrektywa 91/477 - STANOWISKO RZĄDU RP

 

 

Źródło:

European Parliament News

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 1)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Krzychu9978 19.03.2017, h. 12:05 Krzychu9978
Chcą zmniejszyć zagrożenie terrorystyczne a wpuszczają terorystów. Nic dziwnego że europy już nie ma.
PolishRussia 19.03.2017, h. 12:21 PolishRussia
A więc jako rusofil powinienem coś napisać: "JAKIE AK47 WY GŁUPIE HAMBURGERY! TO JEST AK!" ALE
nie napiszę...
Jasne.. To już tak wyświechtany "argument", że powtarzany bez zastanowienia. Polecam, jednak, zajrzeć do radzieckiego regulaminu piechoty z lat 50 - zapewniam, że zdziwisz się jak określano awtomat kałasznikowa.
Lambert 19.03.2017, h. 13:12 Lambert
>UE
>Hamburgery
chwila czo
Mixon 19.03.2017, h. 16:32 Mixon
A czy to jest tak, że jeżeli Parlament Związku Socjalistycznych Republik Unijnych przyjął tą ustawę, to Polska będzie zmuszona również ją wdrożyć, czy może pokazać środkowy palec tak jak w przypadku brudasów zwanych imigrantami?
BlueEden 19.03.2017, h. 16:58 BlueEden
Z tego, co wiem to nie musimy przyjmować tej dyrektywy, ale prezes Firearms United twierdzi, że przynajmniej część zapisów zostanie u nas przyjęta. Ile i jakie - nie wiadomo.
J.K. 20.03.2017, h. 10:23 J.K.
Z tym tylko, że nazwa AK-47, tak jak AK-46 i AK-48 (oraz kolejne numery, np. nr. 1) to kolejne wersje rozwojowe/prototypy konstrukcji Kałasznikowa. Jakby patrzeć na oznaczenie fabryczne to jest to KB-P-580 zatem kompletnie nie pasuje :)
Zresztą przyjęte do uzbrojenia AK z indeksem GAU 56-A-212 i 56-A-212M to odpowiednio AK-48 nr 1 i nr 2 - dwa prototypy które" weszły" do wojska.
Samo zaś oficjalne przyjęcie "kałacha" do armii radzieckiej było w 1949 roku, więc jakby patrzeć na oznaczenia rocznikowe to powinno być AK49 (czy też AK-49).

Oznaczenia w regulaminach mogły się odnosić do poprzednich modeli które były testowane, lub naprędce pisane jeszcze przed poprawkami w modelu AK-48 (jak masz możliwość daj zdjęcie strony z tym oznaczeniem).
Samo zaś zamieszanie z oznaczeniem AK47 jest prawdopodobnie spowodowane wyciekiem informacji do wywiadu USA o testowanym nowym typie broni dla armii Radzieckiej. Jest duże prawdopodobieństwo iż było to w 1947 kiedy właśnie testowano model AK-47. Stąd zapewne powstało oznaczenie AK47 dla wszelkich kałachów przed modelem 74.
Z ciekawostek w Polsce na początku AK nosił oznaczenie PmK, krótko bo krótko ale było (podobnie w NRD, tam jako MPi-K).
HunterKiller 20.03.2017, h. 14:36 HunterKiller
Ajaja czuje się osaczony :D Mixon bo to jest tak, że my nawet na poligonach mamy Hamburgiery, a co dopiero w Unii :D BlueEden trzeba było nie głosować za wejściem do Unii :D (NIE WCHODZĘ W POLITYKĘ, NIE MÓJ OGRÓDEK) HunterKiller masz rację ALE AK rozdano Rusakom w 49 ale to wiesz ;) tak pokazowo całe zapełnienie Armii nowym rodzajem bronii trwało rok czyli do 1950 :) (wg oficjalnych zapisów ZSRR)
PolishRussia 20.03.2017, h. 21:45 PolishRussia
Toczu-Toczu 19.03.2017, h. 13:29 Toczu-Toczu
AK47 hmmm czyli ten gównowysryw nie dotyczy AK ?
Hornet 19.03.2017, h. 16:05 Hornet
Garstka ludzi, wybrana w niejasny sposób, pomijając procedury które sami ustalili, kłamiąc w bezczelny sposób i nie starając się nawet tych kłamstw ukryć ... stanowi prawo które ma docelowo wpływ na pond 500 mil. ludzi. które jest złe i w wielu przypadkach pozbawione sensu ... CO ONI NAM WSZYSTKIM ZROBILI ŻE NA TO POZWALAMY?
Spróbuj się nie dostosować, to zostanie przypięta Ci łatka mąciwody, oszołoma, "faszysty" albo terrorysty. W zależności od kalibru i zasięgu Twoich wypowiedzi.
J.K. 20.03.2017, h. 10:26 J.K.
Witam
Jestem tu nowy.
Znajomy niemiec skomentowal to tak: dlaczego jest zakaz posiadania broni iograniczenia w dostepie do niej ? Bo rzad nie lubi konkurencji...
Gdyby byli ok. to nie bali by sie uzbrojonych wlasnych obywateli...
Pozdrawiam
M.
mmartin 22.03.2017, h. 05:29 mmartin
unnskyld 19.03.2017, h. 16:27 unnskyld
Dostanie się niestety też miłośnikom prochu czarnego.

"W przypadku gdy państwa członkowskie posiadają krajowe przepisy regulujące broń zabytkową, broń ta nie podlega dyrektywie 91/477/EWG. Reprodukcje broni zabytkowej nie mają jednak takiego samego znaczenia historycznego ani powiązanej z nim wartości i mogą być wykonane przy użyciu nowoczesnych technik, które mogą zwiększyć ich trwałość i dokładność. Dlatego też takie reprodukcje powinny zostać objęte zakresem stosowania dyrektywy 91/477/EWG."


Rozumiem, ta większa "trwałość i dokładność" (cokolwiek to znaczy) sprawi, że nagle muszkiety stają się towarem pożądanym przez terrorystów i przestępców?

Fajny ten fetysz pojemności magazynka. Coś co nie jest nawet istotną częścią broni nagle w iście magiczny sposób potrafi zmienić jej klasyfikację, w zależności od tego jak duży magazynek mamy założony w danej chwili.

Ba, przez 20-nabojowy magazynek do G3 z demobilu za 20 pln będzie można stracić pozwolenie na broń, niezależnie od tego, czy masz do czego go przyczepić. Do tego od teraz ma on być dostępny za pozwoleniem.
You can't make this shit up:

"Na nabycie mechanizmów ładujących do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, które mogą pomieścić ponad 20 nabojów lub ponad 10 nabojów w przypadku długiej broni palnej, zezwala się jedynie osobom,
którym wydano pozwolenie na podstawie art. 6 lub pozwolenie, które zostało potwierdzone, odnowione lub przedłużone na podstawie art. 7 ust. 4a"


"Państwa członkowskie zapewniają, aby pozwolenie na nabycie oraz pozwolenie na posiadanie broni palnej sklasyfikowanej w kategorii B zostało cofnięte, jeżeli stwierdzono, że osoba, której wydano pozwolenie, znajduje się w posiadaniu mechanizmu ładującego, który można dołączyć do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, który to mechanizm:
a) może pomieścić ponad 20 nabojów; lub
b) w przypadku długiej broni palnej - może pomieścić ponad 10 nabojów,"
BlueEden 19.03.2017, h. 16:59 BlueEden
A czy to jest tak, że jeżeli Parlament Związku Socjalistycznych Republik Unijnych przyjął tą ustawę, to Polska będzie zmuszona również ją wdrożyć, czy może pokazać środkowy palec tak jak w przypadku brudasów zwanych imigrantami?
GuloGulo 19.03.2017, h. 17:58 GuloGulo
Mam tylko nadzieję, że nasi prawodawcy zagrają na nosie bieńkowskiej i spółce i "odłączalny mechanizm ładujący" zdefiniują jako.... ładowarkę do magazynków :)
GuloGulo 19.03.2017, h. 18:02 GuloGulo
a co do:
" jeżeli stwierdzono, że osoba, której wydano pozwolenie, znajduje się w posiadaniu mechanizmu ładującego, który można dołączyć do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu lub do powtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, który to mechanizm: a) może pomieścić ponad 20 nabojów; lub b) w przypadku długiej broni palnej - może pomieścić ponad 10 nabojów"
to ja nie będę posiadał, będę tylko przechowywał koledze, który z bronią palną nie ma nic wspólnego ale sobie zamarzył, że będzie miał 32 nabojowe magazynki do AKM i 21 nabojowe do CZ P-09 :)
Magazynki będą jego własnością, co stwierdzimy stosowną umową - jeśli trzeba będzie to nawet potwierdzoną notarialnie :)
A to niestety, jest tak:
Zgodnie z powszechnie panującym poglądem przesłankami do stwierdzenia stanu posiadania są:
(o) fizyczne władanie rzeczą przez posiadacza (łac. corpus possesionis),
(o) manifestowany przez posiadacza zamiar władania rzeczą dla siebie (łac. animus rem sibi habendi).
czyli, fizycznie władasz magazynkiem na 32 naboje, z zamiarem włożenia do AKM, przychodzi pan komisarz i mówi: "Zawiniłeś, idziesz do więzienia. Nie przechodzisz przez start. Nie pobierasz z banku 100$."
unnskyld 19.03.2017, h. 18:53 unnskyld
@unnskyld
Sraty-pierdaty. Na razie w Polsce obowiązuje prawo które mówi, ze jesteś właścicielem rzeczy jeśli zostało na Ciebie przeniesione prawo własności stosowaną umową, a nie jakieś "corpus possesionis" czy "animus rem sibi habendi".
Czy ktokolwiek w tym kraju płaci OC za samochód służbowy którym "fizyczne włada"?
Czy ktokolwiek płaci podatek gruntowy od wynajmowanego mieszkania?
GuloGulo 20.03.2017, h. 06:11 GuloGulo
Brenten 19.03.2017, h. 20:11 Brenten
Rany, jak nic powrót starych czasów. Czy tylko mi słowo "komisarz", przykro się kojarzy?
DamieN 19.03.2017, h. 20:24 DamieN
Grupa lewaków trzyma władze i sra po gaciach że ich rozbójnickie interesy mogą zostać przekreślone przez wkurzonych obywateli. Masz prawo pracować, odprowadzać podatki i kupować, kupować kupować, zadłużać się coraz bardziej i bardziej. Nie masz prawa do wolności. Ale takie ciśnięcie to może przerodzić się porzegięcie i zamiast osiągnąć swoje cele ich prawdziwe zamiary zostaną odkryte. Rozbrojenie nas nic nie da a wręcz odwrotnie, może doprowadzić do efektu akcja-reakcja
Więcej, Kolego - to się dzieje.
Lambert 19.03.2017, h. 21:56 Lambert
Kluczowe tutaj przez Ciebie podane słowo "wolność" niestety jest nam zabierana co chwilę - o ile ją kiedykolwiek mieliśmy. Wolę myśleć, że ją mam - chociaż w sobie. Nie podoba mi się to co się dzieje, a jeszcze bardziej nie podoba mi się i nie godzę się na to co może się stać.
Nawet pisał dalej nie będę, bo się wkur.... na samą myśl o tych durnych przepisach UE, które mogą lub zostaną zaadoptowane na nasze podwórko.

Pozdrawiam,
Bosman
-Bosman- 21.03.2017, h. 00:30 -Bosman-
gattling 19.03.2017, h. 23:37 gattling
https://www.youtube.com/watch?v=-ChY4Qz902E
Hornet 19.03.2017, h. 23:53 Hornet
"... Na samym początku dobra wiadomość - my, airsoftowcy jesteśmy (póki co) bezpieczni ..."

PAMIĘTAJCIE, kluczem jest "póki co" bo jeśli uda się z bronią palną to bardzo szybko przyjdzie koniec i ASG!!!
Na pewno przyjdzie, popatrz na UK.
Sami poszli do "władz" i się "ograniczyli" aby władza nie narobiła problemów. I co? Poczekano chwilę i poobcinano im :D teraz czekają co z tego wyjdzie.

Każda władza chce zagarniać coraz więcej i taka jest jej natura :(
SAper111 20.03.2017, h. 01:52 SAper111
bolus 20.03.2017, h. 10:20 bolus
Czyli mam zrozumiec ze nawet przerobione magi do ak/ak74 wliczaja sie w ta ustawe? Moze jeszcze zakażą magów 7,62 od cymek bo maja łudząco podobna fakture do oryginału...
Na szczęście jeszcze nie.
Ale absurd polega na tym, że obywatel A może mieć legalnie magazynki +10 ale nie może mieć do nich broni. Obywatel B może mieć broń do tych magazynków ale nie może mieć magazynków. Dopiero jak obywatel A wsadzi swój magazynek do broni obywatela B to mamy zakazany stosunek. A niby unia taka postępowa w kwestii stosunków... :)
GuloGulo 20.03.2017, h. 18:41 GuloGulo
To mówisz, że jednak ważny jest rozmiar.?! ;)
Lambert 20.03.2017, h. 19:05 Lambert
steinway91 20.03.2017, h. 19:36 steinway91
Jako osoba naukowo zajmująca się bronią palną i jej wpływem na bezpieczeństwo muszę stwierdzić, że ta dyrektywa jest kolejnym przykładem biurokratycznej papierologii, nie mającej żadnej wartości w kontekście bezpieczeństwa. Tak niestety funkcjonują unijne urzędasy. Te regulacje w żaden sposób ni wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo; ciekawe, czy któryś z autorów tych bredni mogły własnoręcznie udowodnić, że tak łatwo jest przerobić broń samopowtarzalną na samoczynną.
Sanders 20.03.2017, h. 20:30 Sanders
Wszystkim wyborcom proponuję zapoznać się z listą europosłów głosujących za i przeciw dyrektywie. Ważne żeby przy kolejnych wyborach podziękować im przy urnach.
Prosze jak kto głosował:
http://trybun.org.pl/2017/03/15/kto-i-jak-glosowal/
r2d2 21.03.2017, h. 00:54 r2d2
Ah kochane pisiory tylko na nich można liczyć. Tylko czemu na nich głosować, przecież Unia jest bebe, ale kasę jako europoseł można czerpać. Trzeba się powoli wpisywać z hobby zwane asg. Za dużo polityki i "patriotów"
davo 21.03.2017, h. 08:32 davo
Prawdziwie wolne społeczeństwo to takie które może posiadać broń.
Za dyrektywą szmaciarze z PO
Przeciw dyrektywie fanatycy z PIS
DamieN 21.03.2017, h. 10:17 DamieN
Davo,

Dyskutujesz z faktami czy sam ze sobą?
Sanders 22.03.2017, h. 09:55 Sanders
DamieN 23.03.2017, h. 07:00 DamieN
Che podnieść bardzo ważną kwestie.Wybaczcie że napiszę to z dużej litery:JAKO ARGUMENTY PRZEMAWIAJĄCE ZA WPROWADZENIEM NOWEJ DYREKTYWY ODNOŚNIE BRONI, KOMISJA EU PODAJE, ŻE POSIADANIE BRONI OKREŚLONEGO RODZAJU MOŻE STWARZAĆ POTENCJALNE ŹRÓDŁO NARZĘDZI WYKORZYSTYWANYCH W ATAKACH TERRORYSTYCZNYCH. ANALIZUJĄC OSTATNIE PREFERENCJE TERRORYSTÓW ZAUWAŻAMY, ŻE WIĘCEJ OSÓB GINIE POD KOŁAMI SAMOCHODÓW NIŻ OD KUL. DLACZEGO NIE PÓJDZIEMY DALEJ? PRAWO JAZDY NIE DLA KAŻDEGO, SAMOCHÓD TYLKO NA SPECJALNE POZWOLENIA.Uważam że argumenty komisji są gówno warte a rozbrojenie społeczeństwa ma jedynie na celu ubezwłasnowolnić nas i zniewolić. Bo niewolnik broni posiadać nie może.

A może jest rozwiązanie sprawy terroryzmu? Zakaz islamu w Europie i deportowanie muzułmanów? Jesli Kowalski jest potencjalnym źródłem do pozyskania broni wykorzystywanej w atakach, to ja mówię że szanse na to są jak jeden do miliona ale jeśli będę określał szanse że muzułmanin nagle chwyci za broń to liczby zredukuje do dziesiętnych.
Patrząc na najbardziej popularne narzędzia zamachowców następnym krokiem będzie zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych do miast oraz samochody prywatne wyłącznie na zezwolenie no i całkowity ban na TIRy jako spełniającą definicję broni szczególnie niebezpiecznej z kategorii A....
Sanders 23.03.2017, h. 09:30 Sanders
ziemol1970 04.10.2017, h. 22:03 ziemol1970
Niech zakażą Airsoftu to zobaczą ile firm/sklepów ze szpejem upadnie. Na samych scyzorykach i ubrankach nie dadzą rady się utrzymać. Najbardziej Czesi się oburzyli w tej sprawie bo dbają o rynek obrotu bronią dla celów przede wszystkim sportowych. Niemcy też dostaną po kieszeni (producenci) bo przecież rynek USA nie jest z gumy. Przekonał się nasz rodzimy producent z Radomia (ale to trochę na własne życzenie)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 10021

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane