Daj cynk
Reklama

Aktualności

Ciekawostki: MARSOC zmienia 1911 na Glocka 19

Świat, 06.10.2016, h. 19:54, dodał: Promant
28

United States Marine Corps Forces Special Operations Command wprowadza zmianę etatowej broni krótkiej: zamiast 1911 będzie Glock 19.



Informacja, która może zainteresować rekonstruktorów USMC:

Dowództwo Operacji Specjalnych Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej (MARSOC) wprowadza zmianę etatowej broni krótkiej: zamiast dotąd używanego Colta 1911 kaliber 45 (M45 railed 1911 czyli oznaczony w korpusie jako M45A1 Close Quarter Battle Pistol) - specjalsi piechoty morskiej będą używać 9 mm Glocka 19.

 

 glock_19.jpg

 

 

Wcześniej dopuszczane były 3 modele broni krótkiej, a Raidersi Marines skłaniali się często ku jedenastce, głównie ze względu na moc obalającą. Obecnie Raidersom będzie wolno używać jako broni bocznej tylko i wyłącznie Glocka 19. Pistolet kalibru 9 mm stanowi nie tylko precyzyjną broń krótką w rękach wprawnego strzelca, ale również może być łatwiej przenoszony w ukryciu. 

 

 635597730225519041-mar-glock-19jpg.jpg

 

 

Od zeszłego roku Dowództwo Operacji Specjalnych USMC zakupiło 1654 jednostki tej broni. Podawane są różne argumenty, które zadecydowały o wyborze Glocka 19. Większa uniwersalność użytkowania w różnych warunkach otoczenia to tylko jeden z nich. Według testów przeprowadzonych przez Marines - pocisk 9 mm ma wprawdzie mniejszą moc obalającą (efekt trafienia celu rzadziej jest śmiertelny) jednak napotyka również mniejszy opór w powietrzu i w efekcie ma większą siłę penetrującą po trafieniu w cel. 

 

 

marsoc_m45a1.jpg

 

 

Innym powodem rezygnacji z 1911, jest częsty problem z obsługą bezpiecznika w chwycie Colta .45 - jak podają instruktorzy strzelectwa szkolący młodych operatorów jednostek specjalnych Korpusu. Specjalsi używający rękawiczek zbyt wysoko trzymają chwyt pistoletowy co nie pozwala na zwolnienie bezpiecznika i broń nie oddaje strzału. W warunkach bojowych takie niespodzianki są niedopuszczalne. Wprawdzie można ćwiczyć pamięć mięśniową chwytu lub customowo odłączać bezpiecznik co likwiduje problem, jednak w przypadku Glocka podobnych problemów w ogóle nie ma.

 

 marine_glock.jpg

 

 

Źródła:

MarineCorp Times

Popular Airsoft

Ocena wszystkich (5.00, głosów: 1)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Zeus_ 06.10.2016, h. 20:23 Zeus_
Blasphemy!!!
vincenzo 06.10.2016, h. 21:29 vincenzo
Żeby pozbywać się tak świetnej broni jak .45tka Colta na rzecz Klocka?
Chociaż w sumie to i tak lepszy wybór niż 1911 na Berettę..

Tak, nie jestem szczególnym fanem Klocków.
Problem w tym, że to świetna broń (też tak twierdzę z resztą) na strzelnicy bo BAWI no i świetną bronią wojskową była te 100 ponad lat temu... jednak świat idzie do przodu, czy nam się to, strzelnicowym uzytkownikom, podoba czy nie :). Gdybym miał zacząć nosić broń i miał wybierać między 1911 a glockiem 19 to wybrał bym... Kahra :D ale to jeszcze insza inszość.
Krzywica 07.10.2016, h. 12:33 Krzywica
No moim wyborem jest sig p226 mk25 :)
A mnie dziwi ten glock ponieważ są nowsze i lepsze konstrukcje- np CZ P09..
vincenzo 08.10.2016, h. 08:52 vincenzo
Maza94 06.10.2016, h. 21:31 Maza94
Marinsy coraz mniej marinsów przypominają, M16A4 wymienili teraz Colty, co następne? M40 czy instruktorzy socjopaci?!
To nie problem marines'ów, a jedynie twoje wyobrażenie na ich temat.
Pawelo 07.10.2016, h. 09:15 Pawelo
GuloGulo 07.10.2016, h. 07:01 GuloGulo
Czasami nie pojmuję logiki rozumowania trepów (no offence, mam na myśli wojskowy beton a nie żołnierzy, dla żołnierzy pełen szacun)
Skoro głównym problemem były manipulatory a nie kaliber to czemu po prostu nie wzięli glocka 21. albo wzorem SEAL - HK USP .45. Opory w powietrzu dla .45 ACP są pomijalne na odległościach na jakich są stosowane pistolety a jednak doświadczenia wielu konfliktów dowiodły że .45 ACP > 9x19. A jeśli chodzi o możliwość skrytego noszenia to są dziesiątki innych modeli dostosowanych do takich warunków w .45 ACP (chociażby G30)
Gulo, ja wiem, że wszyscy znamy się na wszystkim najlepiej ale korpus ma trochę doświadczenia. ;) I jak sądzę, właśnie to było decydujące. Jako człowiek niedoświadczony napiszę, że uzasadnie też wydaje mnie się nieco dziwne. Jednak w kwestii balistyki pocisku 0,45 to jest ona gorsza od 9x19 i pod tym względem decyzję rozumiem. Ale osobiście, nigdy bym takiej zamiany nie zrobił - zbyt lubię "nineteen-eleven" :D
Lambert 07.10.2016, h. 09:01 Lambert
My ze szwagrem to Teslę ostatnio zagazowalim i do tego KERS wrzuciliśmy a mechanicy Redbulla to pały.

A do tematu: doświadczenia wielu konfliktów (ostatnio) dowodzą, że niekoniecznie .45>9mm. Penetracja, pojemność magazynka... MEU ma 8 szt w magu. Glock 19 ma 15szt czyli "na okrągło" 2 razy tyle. I czasami może być sytuacja kiedy porównując MEU do klocka de facto mamy wybór między potężną .45 która nie przebije a DWOMA dziewiątkami które przebiją (osłonę, przeszkodę, jakiś lekki pancerz).

Mnie troszke dziwi czemu "19" a nie "17" :). I dlaczego dopiero teraz zmieniają. Widocznie nie był to priorytet ale dziwi mnie trzymanie się tak długo jednorzędówki w .45. Niekoniecznie w kontekście wymiany akurat na klocka.
Krzywica 07.10.2016, h. 09:17 Krzywica
@Lambert
No mi akurat M1911 "nie leży" :) chociaż "plastycznie" bardzo mi się podoba :) ale my - cywile mamy na szczęście wybór i każdy kupuje to z czego mu się najlepiej strzela (w ramach oczywiście posiadanych funduszy i dostępności danego modelu na rynku). Żołnierz takiego wyboru nie ma i "pracuje" tym co mu wybrali generałowie i pułkownicy. Co nie zmienia faktu, że zawsze można wybrać lepiej lub gorzej i posłuchać tych żołnierzy. A bardzo często decydują nie walory użytkowe tylko względy polityczne (o innych nie piszę - choć jak wiemy - zbyt często się zdarzają tam gdzie decydują duże pieniądze).
GuloGulo 07.10.2016, h. 09:19 GuloGulo
Gulo, za dużo telewizji! :P
Ja tam się na polityce nie znam. Z drugiej strony, te generały czy pułkowniki to też żolnierze. No i z trzeciej strony, to tylko klamka..
Lambert 07.10.2016, h. 09:24 Lambert
Trepów w marsoc? Rly?
Pominąłeś takie korzyści jak niska waga, konkurencyjna cena (45 marsoc jest b droga), wysoka pojemność magazynka, możliwość przenoszenia większej ilości amunicji i rozmiar na korzyść 19.
Pawelo 07.10.2016, h. 09:25 Pawelo
@Krzywica
Glock 21 (.45 ACP) ma 13 naboi w magazynku, HK USP .45 - 12. Jeśli chodzi o przebijalność to z 9x19 też nie sforsujesz większości kamizelek. Może w takim razie powinni kupić "Five-seven" FN? (nie znam się - z tego nie strzelałem - tylko czytałem :)).
GuloGulo 07.10.2016, h. 09:27 GuloGulo
@pawelo
przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.
Gdzie ja piszę, żeby zostali przy 1911? Piszę, że - moim zdaniem (i chyba nie tylko moim, mając na uwadze wyposażenie sił specjalnych wielu krajów) - jest lepszy wybór niż przejście na nabój 9x19.
GuloGulo 07.10.2016, h. 09:32 GuloGulo
Do "forsowania" balistyki przeciwnika mają inne, większe i ciekawsze zabawki. Nabój FN to ślepa uliczka.
Lambert 07.10.2016, h. 09:32 Lambert
No ale ja po prostu nie widzę obecnie tej przewagi .45 nad 9. Piszesz o USP .45 ale to nie jest rozmiarowy odpowiednik glocka 19. Ba, USP w .45 nie jest nawet odpowiednikiem wymiarowym glocka 17.

Wydaje mi się, że tęższe głowy nad tym pracowały co wybrać. Zapewniam też, że nie zrobiono tego bez konsultacji z użytkownikami docelowymi. Nie rozumiem dlaczego 19 a nie przykładowo 17, fakt :) ale pewnie powód jakiś był. Rozumiem natomiast czemu 9mm a nie .45.
Krzywica 07.10.2016, h. 12:31 Krzywica
Glock 21 ma szeroki szkielet, może to go dyskwalifikuje
chaota 07.10.2016, h. 14:10 chaota
NAWE_Mario 07.10.2016, h. 10:08 NAWE_Mario
SEALsi też 19tke wzieli jakby co, było kilka artykułów w internetach, czyli nie poszli w HK45, chociaż przewija się tu i ówdzie w teamach
A 19tka pewnie dlatego że można różnych magazynków używać od 15tek w górę(17,19, i więcej). 17tka trochę większa i "minimalny" magazynek to 17 sztuk
NAWE_Mario 07.10.2016, h. 10:11 NAWE_Mario
No ale 19 to jednak... może nie całkiem ale compact. Stąd moje zdziwienie- nie mam dużych rak, przeciętne a 19 wydaje mi się "przymała". Z 17 tak nie mam.
Krzywica 07.10.2016, h. 12:26 Krzywica
NAWE_Mario 07.10.2016, h. 14:09 NAWE_Mario
Zgadzam się ale moze właśnie o to im chodzi
olaf_jr 07.10.2016, h. 14:25 olaf_jr
Glock 19 jest łatwy do ukrycia. Można go zasilać magazynkami 15, 17, 19 oraz 33 strzałowymi. Setki kabur oraz tysiące akcesoriów dodatkowych. Amunicja kaliber 9 mm dostępna bez żadnego problemu na całym świecie.

Moim zdaniem to są właśnie powody dla którego ten właśnie pistolet wszedł na ich uzbrojenie i zastąpił Colta 1911.
To mówisz, że działają tam gdzie można sobie pestki dokupić w sklepach..? ;)
Lambert 07.10.2016, h. 14:38 Lambert
I koles obwieszony emką z granatnikiem, kamizelą, noktowizorem i 20kg najnowszych wojskowych duperszmitów musi ukrywać klamkę? :D
Krzywica 07.10.2016, h. 14:39 Krzywica
Krzywica, pamiętaj że MARSOC jak i inne SFy działają też Lowprofilowo, także 19tska idealnie wpisuje się w ten typ działań
Moses 07.10.2016, h. 16:47 Moses
Mariusz559 08.10.2016, h. 09:02 Mariusz559
Zamienili siekierkę na kijek .
dixon 10.10.2016, h. 15:34 dixon
MOim zdaniem jest jedno dużo lepsze rozwiazanie, na zasadzie kompromisu.

http://eu.glock.com/downloads/G40Gen4.pdf

ende
Ema, co tam?
EndeBeats 12.10.2016, h. 18:41 EndeBeats