Daj cynk
Reklama

Aktualności

Nowe obuwie letnie dla wojska

Poza strzelaniem, 23.07.2016, h. 17:15, dodał: szmerglu
15

Portal Polska-Zbrojna podał niezwykle interesującą informację dotyczącą obuwia przeznaczonego dla naszej armii. Okazuje się, że trwają prace nad wymianą trzewików letnich na nowy model.2016-07-23PZ.jpg

Jak podaje popularny portal buty-dla-wojska#.V5N7Zbo0f64.facebook" target="_blank">Polska Zbrojna:

 

Mają być komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne – resort obrony zlecił opracowanie nowego wzoru letnich butów dla żołnierzy. Przy projektowaniu obuwia zostaną wykorzystane nowoczesne materiały i rozwiązania stosowane w armiach NATO. Jeśli buty pomyślnie przejdą wszystkie testy, trafią „do służby” za dwa lata.

Wzór „trzewików letnich”, które obecnie noszą żołnierze, został wprowadzony dziewięć lat temu, jednak serc użytkowników nie podbił. Wojskowi skarżą się, że buty są niewygodne i słabej jakości, co jest szczególnie odczuwalne podczas szkoleń na poligonie. Sygnały o mankamentach obuwia docierały do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a więc instytucji, która zajmuje się m.in. zmianami umundurowania. – Zdaniem żołnierzy, buty mają zbyt twardą podeszwę i sztywne cholewy – przyznaje ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy IWspSZ. Na liście zarzutów znalazły się także uwagi (głównie od uczestników misji w Iraku i Afganistanie), że w wysokich temperaturach noga „nie oddycha”, tak jak powinna w obuwiu noszonym przez tyle godzin, oraz że czarny kolor butów utrudnia maskowanie.

– Znam ten problem z czasów, gdy jeszcze służyłem w mundurze – mówi Paweł Szramka, poseł Kukiz-15, były żołnierz zawodowy, a dziś parlamentarzysta. – Wiem, że wielu żołnierzy za własne pieniądze kupuje buty wygodniejsze, które w niewielkim tylko stopniu różnią się wyglądem od tych otrzymywanych z wojska. Niestety, nie jest to dobrze odbierane przez dowódców. Postanowiłem więc skierować w tej sprawie interpelację do resortu obrony narodowej – dodaje.

Okazuje się jednak, że resort obrony już zajął się tą sprawą. Krytyczne uwagi na temat letnich butów trafiały do MON-u już wcześniej, za pośrednictwem dowódców PKW, we wnioskach dowódców RSZ. Były też przekazywane do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w ramach systemu wymiany doświadczeń (SWD), a także w „Meldunkach o nastrojach…”. Jednak o podjęciu prac nad nowym obuwiem dla wojska przesądziły nie tylko opinie żołnierzy. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON-u, dodaje, że wynikało to także „z rozwoju technologicznego, umożliwiającego opracowanie lepszych rozwiązań konstrukcyjnych oraz obserwacji tego, jakie zmiany wprowadzają inne armie”.

Nowy wzór za dwa lata

Za opracowanie wzoru nowego obuwia odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Obecnie trwa przygotowanie „wstępnych założeń taktycznych i technicznych”. – Głównym celem zmian ma być poprawa komfortu użytkownika oraz odejście od barwy czarnej, co zwiększy skuteczność maskowania żołnierzy – mówi ppłk Chmiel.

Podczas projektowania nowego modelu zostaną wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne i nowoczesne materiały, także te, które są wykorzystywane w innych armiach NATO. Nowe buty mają być dostosowane do służby w różnych warunkach pogodowych, zachowywać dobrą przyczepność na rozmaitych rodzajach terenu i podłoża oraz amortyzować wstrząsy. Obuwie ma też zapewnić stabilność stopy użytkownika oraz w sposób szczególny osłaniać jej najważniejsze elementy: palce, kostkę i piętę. Nowy model ma być wodoszczelny, ale jednocześnie gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza i „oddychalność”.  – Po opracowaniu już nowego wzoru „trzewików letnich” obuwie będzie testowane przez użytkowników – mówi Misiewicz.

Prace projektowe mają się zakończyć w drugiej połowie 2017 roku. Dopiero wtedy będzie można oszacować koszty. Płk Chmiel zapewnia jednak, że wdrożenie nowego wzoru trzewików nie spowoduje wzrostu wydatków resortu obrony narodowej. – Po prostu zastąpią one obowiązujący model – mówi.
Według planów, żołnierze dostaną nowe buty w 2018 roku.

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka
autor zdjęć: arch. MNC NE
 
 
Wielu z nas użytkuje wcześniej wydawane modele obuwia wojskowego. Jakie macie doświadczenia związane z butami wydawanymi do użytku codziennego przez naszych żołnierzy? Też uważacie, że zmiana modelu letniego jest koniecznością? Czy jest to zwykły kaprys i szansa na kolejne napędzenie paru firm produkujących "trzewiki" dla armii. Finalnie, jakie macie nastawienie po zapowiedzi nowego modelu?
 

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 3)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Ryzbor 23.07.2016, h. 17:45 Ryzbor
Mam nadzieję, że nie spieprzą dając do tych butów membranę wodoodporną.
Spieprzą. Nie bój się ;)
Aliant 23.07.2016, h. 18:20 Aliant
O ile będzie to sensowna membrana, a nie jakaś kopia znanych nam producentów, to nie widzę problemu :)
szmerglu 23.07.2016, h. 18:23 szmerglu
Szmerglu, a Ty przypadkiem się kiedyś nie wyżalałeś, że pustynne Haixy P9 z membraną są do dupy powyżej 20 stopni ^^ ?
Ryzbor 24.07.2016, h. 13:04 Ryzbor
Chyba nie ja :) Co prawda P9tki nadal posiadam to nie wydaje mi się by to były moje słowa :)
szmerglu 24.07.2016, h. 18:32 szmerglu
Emcet 23.07.2016, h. 17:56 Emcet
A nie sandały i skarpety?
To tylko dla tajnych jednostek specjalnych noszące moherowe berety.
szmerglu 23.07.2016, h. 18:16 szmerglu
I dla Rzymskich legionów w Brytanii;p
Merrowing 24.07.2016, h. 11:11 Merrowing
Rzymianie podbili pół świata w sandałach. Niemcy nie nosili sandałów i przerąbali dwie wojny. Przypadeg? Nie nosndze.
Emcet 24.07.2016, h. 11:27 Emcet
Teoretyk 23.07.2016, h. 21:17 Teoretyk
Obecne buty są do bani.Tak w żołnierskim skrócie.
Hahahaha, a co nie jest do bani? Wiesz jak wygląda wyposażenie szkolonego elewa? Wz 2010 na papierze- w realu 93. buty desanty, pas, pasoszelki z 1946r (autentyk), bechatex, OP1, Mp 5 z pokrowcem, elewka sprzed 40 lat, KBKAKMS (też sprzed 40 lat), niezbędnik, i plecak typu kostka. DO tego 2x majtki, 2x skarpety, 2x jagody, buty jagodzianki, cichobiegi, kosmetyczka, czapka, żaby, i pomniejsze pierdoły. a I NAJWAŻNIEJSZE BERET - i na chuj ci on skoro przysięgi masz w kevlarze (+30 stopni to kurwa jest grzejnik.)
Raveneye 02.08.2016, h. 10:24 Raveneye
Mamut 24.07.2016, h. 21:01 Mamut
Wreszcie się doczekali. Na desanty narzekał już porucznik Kopacki w "Kawalerii Powietrznej". ;)
chaota 25.07.2016, h. 08:35 chaota
Bo MON ma tak unikalne wymogi wobec buta że muszą go opracować...
mangusta 25.07.2016, h. 12:22 mangusta
No, a do testowania dostaną "sztabowcy" i znowu będzie OK.
adamlenart 25.07.2016, h. 22:48 adamlenart
Niech robią nowe, może coś ciekawego wyjdzie.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 6259

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane