Daj cynk
Reklama

Aktualności

Rifle Integrated Power Rail

Świat, 23.08.2010, h. 16:21, dodał: Promant
20

Rifle Integrated Power Rail (RIPR) - czyli zasilająca szyna RIS, stosowana w ramach zintegrowanego systemu broni strzeleckiej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostka z rynku broni palnej, która, jeśli przyjmie się i będzie produkowana masowo, być może kiedyś zawita również do świata airsoftowców: Rifle Integrated Power Rail (RIPR) - czyli zasilająca szyna RIS, stosowana w ramach zintegrowanego systemu broni strzeleckiej.

 

 

Niezależnie czy mowa o operatorach, czy o airsoftowcach (wyłączywszy niereformowalnych lansiarzy) - każdy człowiek używający broni, lub repliki w grach, boryka się z problemem wagi używanego sprzętu i dąży do jej zmniejszenia. Różnorodne celowniki optyczne i lunety, a także oświetlenie taktyczne, zwiększają ciężar broni czy replik. Dodatkowo na wagę wpływa wielkość i ciężar stosowanych do każdego urządzenia akumulatorów lub baterii - nie tylko w przypadku latarek, ale także podświetlanych lunet czy kolimatorów. Bardzo często są to akumulatory różnego typu, co wymusza także przenoszenie różnych baterii zapasowych.  

Wymienione problemy próbuje rozwiązać, za pomocą swojego nowego produktu, firma Reset Inc., która od ponad 40 lat, działa w branżach: medycznej, komputerowej, elektronicznej i telekomunikacyjnej. Wykorzystując wiedzę zdobytą w zakresie obsługi tych sektorów, firma po raz pierwszy próbuje zaistnieć w sektorze militarnym i obronnym, oferując zintegrowany system Power Rail.

 

 

RIPR może być wykorzystywana z każdą standardową szyną Picatinny Rail i integruje systemy zasilania wszystkich wykorzystywanych na broni akcesoriów optycznych lub oświetleniowych. Zamiast oddzielnych baterii (źródeł zasilania) zastosowano tutaj jedno - akumulatory mieszczą się w gnieździe służącym zwykle do przenoszenia dodatkowego magazynka i jego szybkiej wymiany. Pojemnik mieści tradycyjne baterie AA. Szyna RIPR pasuje do większośći wyposażonych w RIS modeli broni typu flat top, jak karabinek przedstawiony na zdjęciach.

 

 

Szyna posiada w różnych punktach pozłacane styki, dzięki czemu na całej jej długości rozprowadzone jest zasilanie do osprzętu - od np. oświetlenia taktycznego czy lasera z przodu szyny, po optykę umieszczoną bardziej z tyłu. Oczywiście pozłacane kontakty są zabezpieczone, aby wykluczyć możliwość przebicia prądu czy spięcia (mogącego np. zagrażać optyce).

 

 

Wymiana baterii w pojemniku jest równie szybka i wygodna jak wymiana magazynka. A w przypadku akumulatorów wielokrotnego użytku - producent przewiduje możliwość stosowania baterii ładowanych tymi samymi ładowarkami co popularne zestawy radiowe (PRC). System zintegrowanej szyny zasilającej, firmy Reset Inc., zmniejsza wagę broni z osprzętem, eliminuje problem różnorodnego zasilania, dodatkowego okablowania, konieczności przenoszenia różnych typów zapasowych baterii i akumulatorów itp. Obecnie producent współpracuje z wytwórcami broni palnej i systemów szyn RIS/RAS oraz optyki, w celu unifikacji produktów i lepszego przystosowania prototypów RIPR do produkowanych systemów strzeleckich. Biorąc pod uwagę, że szyna produkcji Reset wykorzystuje standard RIS - może być stosowana także w replikach ASG. Ale to już oczywiśćie kwestia przyszłości, o ile produkt trafi do masowego odbiorcy.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło:

www.popularairsoft.com 

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
lopez 23.08.2010, h. 16:33 lopez
I taki zestaw jest niby lżejszy jak te 4 baterie AAA wsadzone w latarkę czy kolimator?
Jakoś nie wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o wagę, ale jednak samo uproszczenie w noszeniu baterii ma +
KWIA_TEK 23.08.2010, h. 16:39 KWIA_TEK
Przedstawiony system ma wiele plusów. Jak mawiała moja Psor podczas wykładów. "Pomysł jest tak dobry, że aż trzeba się do czegoś "przyczepić" Wszystko jest pięknie do momentu kiedy mamy dodatkowe baterie na wymianę. Co gdy nam ich kiedyś zabraknie. Wówczas "nie będzie niczego" jak mawiał Kononowicz. Brak jednej bateryjki sprawi, że przestaną działać wszystkie systemy, od latarki po kolimator.
mafo 23.08.2010, h. 16:43 mafo
SkonfU, chodzi o to że to jedno użądzenie zasila cały osprzęt na raz
SaperCK 23.08.2010, h. 16:58 SaperCK
Pomysł ciekawy. Jak znalazłby się w tej szynie akumulator Li-Po to w sumie sporo by to mogło uciągnąć. Dla użytkowników ostrej broni może być to naprawdę ciekawe rozwiązanie. Dla airsoftowców dobra,ciekawa innowacja o cenie lekko zaporowej
lopez 23.08.2010, h. 17:22 lopez
@mafo, no dobrze tu jest plus, ale jak KWIA_TEK napisał jak padnie a nie mamy nic na wymianę to stypa, niby wchodzą tam zwykłe ale to samo mamy w kolimatorach, więc co za różnica czym zasilę cały zestaw czy sam kolimator/latarkę, waży więcej jak baterie, a jak napisał Promant, staramy się aby taka replika M4 nie była 10 kilogramowym klocem.

Niby dobrze ale kosztem czego innego.
Jak dla mnie zbędne to jest, ręce szybciej wysiądą od noszenia tego "risa" i bateryjek, niż ramiona od kilograma baterii ^^


A tek nawiasem, to i też latarka musi być jakaś specjalna bo jakoś nie widzę tego jak te "gniazdka" zasilają mi latarkę poprzez kompozytowy montaż xF
Devito 23.08.2010, h. 17:29 Devito
Czy ja wieeem... Niby jest to jakieś rozwiązanie, ale trzeba poczekać na testy praktyczne. Istotne jest, czy w asg taka bateria napędziłaby całą replikę.
Promant 23.08.2010, h. 17:33 Promant
Na pewno optyka musi być przystosowana. Tyle, że to nie jest pomysł a'la dodatkowy bajer, tylko projekt początkowy nowego zintegrowanego systemu. Jak się dogadają z producentami optyki itp. to mogą stworzyć coś ciekawego. A zasilanie od prototypu do wersji końcowej też może się jeszcze zmienić.

Poza tym optyka, latarki i inne - zasilane są różnymi rodzajami baterii, więc raczej tu jest kwestia unifikacji ważna.
Argument, że jak "nie masz zapasu" to wszystko pada - jest o tyle chybiony, że zapas mieć musisz. Jak nie masz - sam sobie jesteś winien.
A lepiej chyba nosić jeden zapas baterii, jednego typu, niż 3 czy 4 różne rodzaje. poza tym łatwiej zdobyć "w terenie" standardowe AA niż np. baterie stosowane w oświetleniu taktycznym.

Co do zasilania repliki: skoro można stosować takie gniazdo z pustą skorupą do przenoszenia aku, to i tutaj da się chyba coś wykombinować. Wystarczy pojemnik zastąpić skorupą magazynka i już masz miejsce na większy akumulator.
rain 23.08.2010, h. 17:57 rain
Dziwny pomysł, zwłaszcza w kontekście kolimatorów. Niektóre koli (np któreśtam aimpointy) potrafią 8 lat działać na jednej baterii. W kontekście lasera czy latarki może być ok.
Nerpa 23.08.2010, h. 18:01 Nerpa
Dla mnie ten pomysł to suchar lekki. Sama szyna waży więcej niż wszystkie baterie. Kolba ze schowkiem i się mieści wszystko...
lopez 23.08.2010, h. 18:12 lopez
No i dochodzi fakt że już nie podczepimy sobie dwóch magazynków, bo dynda nam bateria, a to jest jednak jeden z lepszych pomysłów w polu.

Wszystko ma plusy i minusy, mi to akurat do gustu nie podchodzi
Promant 23.08.2010, h. 18:45 Promant
Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Nawet nie wiadomo czy to się pojawi na rynku. Ciekawostka i tyle.

Poza tym można sobie gdybać, nie znając specyfikacji technicznej, wagi, użytego materiału itp. Dopóki coś nie zostanie sprawdzone i przetestowane w terenie - nie wiadomo co jest warte. Równie dobrze może skończyć się na prototypie.
RubyPerez 23.08.2010, h. 19:48 RubyPerez
O ile wiem takie rozwiązania są w wojsku dopiero testowane (wprowadzane na małą skalę), i zdania są również podzielone.
Prostsze byłoby ujednolicenie używanych baterii, ale służyło by to tylko wojskowym, bo walki airsoft nie trwają w końcu tak długo, by trzeba było zabierać dodatkowe ogniwa.
Sama szyna to po prostu bajer dla gadżeciarzy, ale jak komuś się podoba to może kupić.
sisi 23.08.2010, h. 19:59 sisi
Bardzo ciekawa rzecz. na pewno zmniejszy gabaryty urządzeń ale też trzeba będzie stworzyć specjalne zamienniki zasilań w razie nie użytkowania akurat na tym typie Power Ris.

Co do tego że zasilanie się skończy. Owszem ale wojskowi w przeciwieństwie do niedzielnych graczy w pojazdach mają stacje do ładowania baterii PRC. No i jak się takie akumulatorki wyładują to zawsze będą zamienniki na baterie AA... o czym tutaj nie którzy zapominają.

Zawsze to ciekawy i innowacyjny projekt.
_Mnichu 23.08.2010, h. 21:21 _Mnichu
Okay, tylko zasadnicze pytanie - co jeżeli innym napięciem mam zasilaną latarkę, innym kolimator, innym laser?
Promant 23.08.2010, h. 23:28 Promant
No właśnie po to ma być tworzony "system", żeby urządzenia pasowały do siebie.
KWIA_TEK 24.08.2010, h. 00:11 KWIA_TEK
No właśnie Promant, system. Znamy dobrze system, do którego wszystko musi pasować (czyt. być kompatybilne)... nazywa się Windows. Co wynika z tego faktu, też dobrze wiemy Biorąc pod uwagę korzenie firmy Reset Inc., czyżby wynalazcy mięli podobne ambicje co Bill Hegemon?
Promant 24.08.2010, h. 01:31 Promant
Bill już dawno jest na emeryturze. A rozwiązania systemowe to współcześnie norma. Co nie znaczy, że każdy taki pomysł jest dobry i musi być wdrożony do produkcji.
Dalej 24.08.2010, h. 07:19 Dalej
Co do systemu - taki lub inny z czasem musi powstać, za dużo bujania z bateriami.
Pamięta ktoś z was klocki lego z zasilaniem? To też było nie głupie
Redford 24.08.2010, h. 23:37 Redford
ciekawe, ciekawe, ciekawe za 5 lat będzie to w każdym ASG:)
iwo303 25.08.2010, h. 09:43 iwo303
Fajne trochę nie znam się na elektryce więc zastanawia mnie jak to będzie te baterie ładować, chyba że bedzie trzeba jakiś bajer do ''rozrzucania'' prądu miedzy tymi sprzętami
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 70295

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane