Daj cynk
Reklama

Aktualności

Czy działania Komisji Europejskiej obejmą repliki ASG?

Aktualności, 18.11.2015, h. 22:45, dodał: Promant
69

Dokument KE, dotyczący ograniczeń w dostępie obywateli do broni, wymienia również "repliki". Czy działania Komisji Europejskiej obejmą repliki ASG? Zbierane są podpisy pod petycją przeciw projektowi KE.xDyrektywa.jpg

 

Dyrektywa Komisji Europejskiej, której wprowadzenie doprowadzi do ograniczeń w handlu bronią i dostępie obywateli do broni półautomatycznej, wymienia również "repliki". 

W dokumencie czytamy:

"In Category C, the following points are added:
‘5. Alarm and signal weapons, salute and acoustic weapons as well as replicas;"

Innymi słowy - obok broni sygnałowej / alarmowej / hukowej znalazła się również kategoria "repliki". Oczywiście zapis jest niejasny, gdyż nie podaje o jakie repliki broni chodzi. Jednak tego typu forma zapisu, w przypadku sformułowań prawnych / przepisów czy ograniczeń, jest zwykle celowym zabiegiem. Odpowiednio szerokie pojęcie pozwala bowiem na podciągnięcie pod dany zakaz wszystkiego co tematycznie pokrewne - zależnie od woli urzędników.

(Link do oryginału przygotowywanej dyrektywy: PDF)

Z zacytowanego fragmentu dyrektywy wynika, że repliki broni zakwalifikowane mają być do kat. C. Oznacza to, że będzie konieczna ich rejestracja na policji - tak samo jak w przypadku wiatrówek powyżej 17 J w chwili obecnej. Oznacza to, że konieczne będzie spełnienie wszystkich wymogów rejestracyjnych: wiek powyżej 18 lat i niekaralność. Konieczne będzie również okazanie dowodu zakupu, co uderzy z kolei w drugi obieg (nie mówiąc już o płaceniu podatków przy obrocie replikami).

 

 

Czy działania Komisji Europejskiej obejmą repliki ASG? Trudno powiedzieć, ale wszystko wskazuje na to, że urzędnicza paranoja rozwija się w najlepsze, a tym samym rykoszetem może trafić również w środowisko airsoftowe.  

Zbierane są podpisy pod petycją przeciw projektowi KE:

PETYCJA

 

 

 

 

Ocena wszystkich (4.75, głosów: 4)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
AWR_Ronin 18.11.2015, h. 23:06 AWR_Ronin
Warto dodać, że w chwili obecnej mamy dwie wersje procedury rejestracji - jednej dla wiatrówek powyżej 17 J, drugiej dla broni dezaktywowanej. W surowszej wersji rejestracji trzeba jeszcze dostarczyć wyniki badań psychiatrycznych i psychologicznych! Badania należy dostarczać przy rejestracji każdego kolejnego egzemplarza (chyba, że rejestrujemy w odstępie krótszym niż 3 miesiące - wtedy wcześniejsze badania są nadal aktualne), a koszt takich badań to coś między 300,00 a 600,00 zł, w zależności od miejsca w którym je wykonamy... W kierunku której wersji procedury pójdzie rejestracja replik ASG? Tego nie wiadomo.
_Czarny_ 18.11.2015, h. 23:10 _Czarny_
Podpisane. Szkoda słów na pomysły pewnych ludzi ...
Drzewo 18.11.2015, h. 23:11 Drzewo
Quo vadis, Domine?
Miszcz120 18.11.2015, h. 23:37 Miszcz120
Albo Unia (Niemiecka) się rozpadnie, albo szykuje się wyjazd do Argentyny...
Rozpadnie się :)
Beryl 19.11.2015, h. 00:00 Beryl
wegorz 19.11.2015, h. 08:27 wegorz
Podpisujcie się pod petycją - przynajmniej tyle da się zrobić sprzed ekranów :(
Czoło 19.11.2015, h. 08:57 Czoło
Cóż, najwyżej przyjdzie nam odsprzedać terrorystom nasze "niebezpieczne" repliki.
viper 19.11.2015, h. 09:00 viper
Podpisane. Zadziwiające jak hoplofobowie w USA i UE używają tych samych argumentów, jednocześnie odrzucając autorytarnie logiczne kontar-gumanty. Traktowanie ogółu praworządnych obywateli jako utajonych terrorystów... przy czym faktyczni terroryści mają "w d...e" wszelkie regulacje ograniczające obrót bronią palną - i tak zaopatrują się na czarnym rynku.
Phatom 19.11.2015, h. 09:45 Phatom
Zrobione. To jest straszne jak oni "walczą z terrorystami". Każda kolejna derektywa/ustawa/projekt w ue tylko potwierdza jacy idioci i ludzie którzy chcą wszystko zniszczyć nami rządzą.
reaper666 19.11.2015, h. 10:26 reaper666
Podpisane.
relativy 19.11.2015, h. 10:46 relativy
Tylko, że w polsce ASG nie spełnia definicji repliki, a wg. prawa traktowane jest jak "zabawka".
To, że w środowisku przyjęło się używać słowa replika nie ma związku ze statusem prawnym przedmiotu. Zobaczcie, że nawet UAR jest okreśrany mianem repliki. Repliki czego?
Pod tym względem nam z ASG nic nie grozi. Co nie zmienia faktu, że petycję i tak podpisałem.
Nie rozumiesz na czym polega problem. Do tej pory w dyrektywie nie było w ogóle pojęcia "replika", czego skutkiem było to, że pojęcie takie nie występowało w naszym prawie. Jeżeli dyrektywa wprowadzi pojęcie "replika" wówczas nasz ustawodawca będzie zmuszony takie pojęcie zawrzeć w naszej ustawie o broni i amunicji. A jak myśli jak je zdefiniuje? To że dziś prawo traktuje repliki ASG jak zabawki nie znaczy, że będzie je tak traktować w przyszłości. Dyrektywa ma na celu zmusić lokalnych ustawodawców do zmiany prawa i dostosowania go do "standardów unijnych".
AWR_Ronin 19.11.2015, h. 10:55 AWR_Ronin
Spokojnie, pewnie i tak zanim to uchwalą, to dzięki PiSowi już nas w uni nie będzie ;)
A tak swoją drogą, to będzie to zależało od definicji. Jeżeli przyjmą definicję asg, to też nikt z nas nie będzie posiadał repliki, no bo żadna nie ma wymiarów 1:1 z bronią palną.
Bardziej prawdopodobne, że pojęcie repliki będzie zbliżone do broni dekoracyjnej.
Bo wątpię, że wpiszą "każdy przedmiot przypominający broń palną" to nawet nie jest definicja repliki. Ogólnie nie ma co się martwić na zapas. Wprowadzi się po prostu drobne zmiany w wyglądzie i już nie masz repliki. Z resztą, ja nie mam żadnej repliki, bo każda znacząco różni się od oryginału.
relativy 19.11.2015, h. 11:06 relativy
Definicja "repliki" wg dyrektywy:

"For the purposes of this Directive, ‘replica firearms’ shall mean objects that have the physical appearance of a firearm, but are manufactured in such a way that they cannot be converted to firing a shot or expelling a bullet or projectile by the action of a combustible propellant."

czyli, by zaliczyć coś do kategorii repliki, wystarczy że wygląda jak broń. Definicja nie mówi, że wymiary mają być identyczne, bo tego po wyglądzie nie ocenisz (nie masz miarki w oczach). Gwarantuję Ci, że nasz ustawodawca skopiuje definicję do ustawy o broni i amunicji, a biegli będą orzekać masowo, że ASG mieści się w granicach definicji słowa "replika". Będziesz się mógł wtedy spierać przed Sądem, że twój AEG ma korpus o 6 mm szerszy - to nie będzie miało znaczenia.
AWR_Ronin 19.11.2015, h. 11:24 AWR_Ronin
"Gwarantuję Ci, że nasz ustawodawca skopiuje definicję do ustawy o broni i amunicji"
Szczególnie, że nasza ustawa musi być zgodna z dyrektywą (bo prawo unijne jest nadrzędne w stosunku do naszych ustaw). I tego się już nie przeskoczy.
MarekMac 19.11.2015, h. 13:37 MarekMac
@relativy: Spokojnie, pewnie i tak zanim to uchwalą, to dzięki PiSowi już nas w uni nie będzie ;)

I co? Sadzisz, ze nawet gdyby do tego doszlo to zalatwi to sprawe? To chyba slabo sluchales odpowiedzi politykow, ktorzy sa obecnie przy wladzy na pytanie dotyczace powszechnego dostepu Polakow do broni. Zejdz na ziemie.
Chochla 19.11.2015, h. 16:28 Chochla
zgadzam się z Relativy, co więcej, w UE też taką róznicę znają:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=URISERV:l14011

"There are great differences in EU countries’ definitions of replicas; objects defined as such vary in nature, comp
lexity and level of danger. They range from objects that merely resemble a firearm to exact copies of one. At the same time, there are several other products that resemble firearms, but that are not usually classified as replicas. These include imitations of firearms used in leisure or hobby activities (airsoft, paintball), pellet guns, stun guns and distress/signal guns."
chichot 20.11.2015, h. 19:12 chichot
Nox 19.11.2015, h. 11:17 Nox
Obawiam się, że to może działać podobnie, jak prawa patentowe. Czyli poprzez skojarzenia. Dlatego w pracy, przy grach komputerowych nie robimy modeli broni, która choć w małym stopniu przypomina istniejące twory, zastrzeżone wzorem. W skrócie "to mi przypomina". Wystarczy. I mam wrażenie, że to też może dotknąć zabawek, straszaków itd.
Dokładnie tak: dyrektywa definiuje słowo "replika" w taki sposób:

"For the purposes of this Directive, ‘replica firearms’ shall mean objects that have the physical appearance of a firearm, but are manufactured in such a way that they cannot be converted to firing a shot or expelling a bullet or projectile by the action of a combustible propellant."

oznacza to, że biegli będą orzekać na zasadzie "to mi przypomina".
AWR_Ronin 19.11.2015, h. 11:28 AWR_Ronin
relativy 19.11.2015, h. 11:42 relativy
O już widzę, jak dzieci w podstawówce będą ciągane po sądach za wycięcie pistoletu z papieru...
wróć nie pistoletu tylko kałacha, bo przecież wszystko to kałach.
W przedszkolach, podstawówkach itd nie można wnosić zabawek przypominających broń. Nawet ja tak miałem już 20 lat temu. Dzisiaj jest to oczywiście zaostrzone. Bo dzieciaki bawiące się patykami na podwórku w wojsko, to już jest przejaw zamiłowania do przemocy i radykalizmu.
Nox 19.11.2015, h. 11:49 Nox
AWR_Ronin 19.11.2015, h. 11:58 AWR_Ronin
Obrazek dobry, ale byłby zabawny tylko wtedy, gdyby to był tylko żart.
Nox 19.11.2015, h. 12:03 Nox
Problem w tym, że ludzie sami sobie zgotowali ten los... większość ludzi olewa kto jest u steru władzy, nie interesuje ich jakie mają poglądy na konkretne kwestie etc. Przecież te tzw. "postępowe bzdury" są głoszone przez określone środowiska polityczne i "postępowe media" i prowadzą jak wiadomo w jednym kierunku, który skończy się zagładą świata zachodniego. Wystarczy popatrzeć jakie recepty chcą zafundować w Polsce nasi "zachodni przyjaciele" w zakresie emigrantów islamskich (zwanych z nieznanych przyczyn uchodźcami) spowodowały u nich po 30 - 40 latach takiej polityki. Nasi "postępowcy" chcą nam zaaplikować te same recepty na szczęście... tyle tylko, że akurat na zachodzie właśnie można obserwować katastrofę tych recept.
Sanders 19.11.2015, h. 12:29 Sanders
Powiem więcej Sander, zachód już dawno podpisał swój los przyjmując tylu imigrantów i rozdając im socjal wiele większy aniżeli u nas średnia krajowa pensja.
Przyrost naturalny europejczyków stoi na poziomie 1.3 urodzeń na rodzinę , muzułmanów "europejskich" jest na poziomie 10 urodzeń na rodzinę.
Wszystko spowodowane jest tym, że na każde dziecko dostają kupe kasy. To jest Biznes, przez który widzimy takie masy imigrantów u granic Niemiec, Francji czy Belgii. Stąd stereotyp, że na zachodzie nie zobaczysz rodzinny mniej licznej aniżeli 10-go dzieci i ojca rozwożącego się po kawiarniach mercedesami od rana do świtu. Od 3 dziecka masz zagwarantowane mieszkanie/dom.
Za kilkadziesiąt lat w europie nie będzie białych ludzi bo już teraz 45% młodzieży urodzonej np. we Francji jest muzułmanami.

Reasumując zwiastuję, że za "x" staniemy przed wyborem jako Imigranci - USA czy Rosja i dalsze kraje typu chiny, japonia itp.
Bo to już jest przesądzone, że w europie będziemy w mniejszości.
Czoło 19.11.2015, h. 14:04 Czoło
Przesadzasz z tymi dyspropocjami w dzietnosci. Sa duze ale nie az tak duze. Belgia, ktora podobno ma z tym najwiekszy problem obecnie ma stosunek 1,9 do 4,9.
Chochla 19.11.2015, h. 16:31 Chochla
Wiem, że czytałeś dzisiaj onet.
Ja się sugerowałem tym.
https://www.facebook.com/marek.prucnal1/videos/902372359799118/?pnref=story
Czoło 19.11.2015, h. 19:30 Czoło
Mieszkalem rowniez dosyc dlugo w Szwecji (zreszta z uwagi na prace bywam tam czasami rowniez obecnie), ktora ma juz od naprawde dlugiego czasu spora grupe imigrantow pochodzenia arabskiego. I nawet tam nie widzialem na kazdym kroku rodzin skladajacych sie z takiej ilosci dzieci o jakiej Ty piszesz (a Szwecja ma/miala chyba najbardziej szczodra reke w sprawach socjalnych w Europie). Tak, problem dzietnosci rdzennych Europejczykow vs dzietnosc imigracji arabaskiej staje sie powaznym problemem. Ale nawet w linku do filmu, ktory podales nie zauwazylem informacji ze przecietna arabska rodzina ma dzietnosc na poziomie 10.
Chochla 20.11.2015, h. 10:34 Chochla
Hagen1989 19.11.2015, h. 15:07 Hagen1989
Moim zdaniem ASG to nie obejmie. Nie ma tam słowa o ASG. Poza tym u nas w kraju nie ma prawnego pojęcia "replika ASG", tylko zabawka. Na zabawki nie da się wystawić zakazu replik. Nie ma co robić z igły widły i siać paniki. Co do ograniczania broni to już inna bajka, bajka pisana przez komunistów. Tym powinny zająć się lobby, sklepy z bronią. Gdzie wy jesteście: Kolter, Militaria.pl itp. Stwórzcie lobby i zablokujcie to.
Jak napisał ronin. Według dyrektywy UE, jest jasno napisane, co to jest replika. A więc i zabawka może być repliką.

"For the purposes of this Directive, ‘replica firearms’ shall mean objects that have the physical appearance of a firearm, but are manufactured in such a way that they cannot be converted to firing a shot or expelling a bullet or projectile by the action of a combustible propellant."
Nox 19.11.2015, h. 15:35 Nox
@Hagen1989: To co Ty sadzisz jest malo istotne. Istotne jest to co sadzi pani Cecilia Malmstrom (bo tak naprawde to ona stoi glownie za tymi wspanialymi pomyslami). A pani Malstrom juz 2 lata temu probowala podciagnac ASG pod smiertelnie niebezpieczne narzedzia zeslane na nasz grajdol przez szatana.
Chochla 19.11.2015, h. 16:37 Chochla
senkuPH 19.11.2015, h. 15:22 senkuPH
Podpisane.
jechu88 19.11.2015, h. 16:14 jechu88
Podpisane
Hagen1989 19.11.2015, h. 16:33 Hagen1989
No cóż. Ja na pewno nie dostosuję się do tego. Nie oddam żadnej z moich replik, a dyrektywy unijne mało mnie obchodzą.
Wolna wola. Pamietaj tylko, ze zeby aplikowac na pewne stanowiska potrzebne jest zaswiadczenie o niekaralnosci. Wiec moze lepiej starac sie nie dopuscic do wejscia tej dyrektywy w zycie niz schodzic do podziemia.
Chochla 19.11.2015, h. 17:14 Chochla
BlackShaman 19.11.2015, h. 17:23 BlackShaman
Oczywiście,że podpisane. Nie będzie mi Unia, a tym bardziej Niemiec mówił co mogę, a co nie.
Urzędasy nie pojmują tego, że terrorysta nie bawi się w zdawanie patentów,wizyty na komendzie czy badania psychologiczne by móc zakupić broń. Ponadto jeszcze wciągają w to broń deko i repliki.
Zniany w dyrektywie sygnowane sa przez... Polke. Tak dal Twojej wiadomosci.
Wciagaja w to takze bron hukowa. Ta tez bedzie reglamentowana.
Chochla 20.11.2015, h. 10:17 Chochla
Hammerstin 19.11.2015, h. 18:07 Hammerstin
Podpisane
BoB3k 19.11.2015, h. 18:56 BoB3k
...Podpisane i rozprzestrzenione...
Jak wyżej!!!
Viader 19.11.2015, h. 21:08 Viader
Stary Traper 19.11.2015, h. 22:29 Stary Traper
Podpisane już dawno
Radosław 19.11.2015, h. 23:24 Radosław
Podpisane, pozdrawiam z Paryża...
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 10:10 AWR_Ronin
Wczoraj zawiadomiłem o problemie środowiska airsoftowego koordynatora akcji - mec. Andrzeja Turczyna, prezesa ROMB (rozmawiałem z nim telefonicznie). Był zaskoczony, bo czytając dokument nie wyłapał, że restrykcje obejmą również środowisko airsoftowe - definicja "repliki" została dość sprytnie przemycona w treści dyrektywy. Po zapoznaniu się ze wskazanym fragmentem dokumentu zgodził się ze mną, że wejście w życie tych przepisów obejmie repliki ASG (pamiętajcie, że on jest prawnikiem!). Temat zostanie pchnięty dalej, ale konieczne jest teraz nawiązanie współpracy ze środowiskami z innych krajów UE - ta informacja musi pojawić się na portalach w UK, Francji, Niemczech... Ktoś z redakcji wmasg.pl musi nawiązać z nimi kontakt!
Mozesz mi podeslac linka do tekstu, najlepiej z oficjalnej strony EU z pelnymi zmianami dotyczacymi tej dyrektywy. Szukam cholera kompletnej, oficjalnej listy zmian i nie moge na nia trafic.
Chochla 20.11.2015, h. 10:37 Chochla
Dzieki i sorry za trucie dupy, Nie zauwazylem, ze Promant wrzucil tego pdf'a do wiadomosci.
Chochla 20.11.2015, h. 13:39 Chochla
Przekazałem Regdornowi. Jako redaktor naczelny to on powinien skontaktować się ze stowarzyszeniami i portalami zagranicznymi.
Promant 20.11.2015, h. 15:41 Promant
Hagen1989 20.11.2015, h. 11:11 Hagen1989
Takie mam pytanie. Zwłaszcza do przewodniczącego organizacji Parabellum. Czy wy macie jakiś konkretny plan przeciwdziałania takim absurdom? Bo jakoś w Polsce istniejecie już dość długo, a poprawy sytuacji strzelców nie widać. Dalej o pozwolenie jest ciężko jak za komuchów, a jeszcze teraz wiszą nad nami nowe ograniczenia zamiast liberalizacji. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem, ale według mnie nie ma żadnych efektów działania organizacji Parabellum. Wręcz przeciwnie, grożą nam kolejne restrykcje, które znając polskie realia wejdą w życie i nikt nic jak zwykle nie może. To po co te organizacje są skoro nie robią nic, co zakładają. Przecież takie organizacje mają pieniądze i mogą chyba złożyć się i pomyśleć chociażby o Trybunale w Hadze. Ta dyrektywa uderza w wolności obywatelskie i nadaje się do trybuny, nie oszukujmy się. Zamiast prosić, żeby się litowali ii nie wprowadzali ograniczeń godzących w wolności obywatelskie powinniście przejść do straszenia trybuną.
Najwyraźniej mylisz Stowarzyszenie Parabellum z Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni. Stowarzyszenie Parabellum zajmuje się "pracą u podstaw" - przeprowadzamy członków naszej organizacji "za rękę" przez procedurę administracyjną w efekcie czego uzyskują oni pozwolenie bez specjalnego wysiłku ze swojej strony. Od marca tego roku dołączyło do nas 50 osób i 2/3 z nich albo już ma pozwolenia i kupiło broń, albo jest na finiszu. Zmiany jakie wprowadzono w 2011 r. doprowadziły do sytuacji w której Policja - jeśli spełnisz kryteria - MUSI CI WYDAĆ POZWOLENIE. Mylisz się więc, że dalej jest jak "za komuchów", bo do 2011 r., nawet jak spełniłeś wymagania to policja NIE MUSIAŁA wydać pozwolenia. Innymi słowy - od 2011 r. zdobycie broni polega jedynie na przejściu procedury administracyjnej, analogicznie do zdobycia prawa jazdy. Jeśli ją przejdziesz masz zagwarantowane pozwolenie.
ROMB jest z kolei organizacją na wzór amerykańskiego NRA - to organizacja działająca "u góry" - kontaktują się z politykami i lobbują na rzecz strzelców. To dzięki członkom ROMB zmieniono Ustawę o Broni i Amunicji - to oni doprowadzili do zniesienia uznaniowości, a później - walcząc z Policją przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie, doprowadzili do sytuacji w której Policja zaczęła przestrzegać nowe prawo (wyobraź sobie, że mimo iż od 2011 r. Policja musi wydawać pozwolenia, to oni dalej robili to po staremu i odmawiali - trzeba ich było zwalczać przed Sądem).

Jeśli chcesz mieć broń to chętnie pomożemy - podaj maila, wyślę Ci wszystkie materiały, pomożemy w załatwieniu procedury i będziesz miał broń - to prostsze niż Ci się wydaje.
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 11:28 AWR_Ronin
A generalnie to najpierw poczytaj w temacie na ktory chcesz sie wypowiadac a dopiero potem sie wypowiadaj. Odnosnie "trudnosci jak za komuchow" to Ci Ronin juz odpowiedzial. Trybunal w Hadze nie ma nic wspolnego z ta sprawa - to jest 'agenda' ONZ a nie EU. Jesli juz to trybunal w Strasburgu a i nawet ten raczej nie bedzie w stanie przyblokowac dyrektywy jako takiej tylko co najwyzej podwazyc kwestie odszkodowawcze za bron, ktora bedzie podlegala zlomowaniu po wejsciu w zycie dyrektywy o ile panstwa same tego nie ureguluja."Tak nie boję się tego powiedzieć. Ta dyrektywa jest niezgodna z prawem i między innymi naszą konstytucją, która zapewnia nam wolności obywatelskie. Unia unią, ale konstytucji kraju nie mają prawa ruszać. "ZE CO PROSZE??? Ta dyrektywa istnieje od bodajze 2008. To co proponuja teraz to ZMIANY do niej. I nie, nie sa niestety niezgodne z prawem ani tym bardziej nasza konstytucja. Pragne Ci przypomniec, ze polska konstytucja nie gwarantuje w przeciwienstwie do amerykanskie prawa do broni dla obywateli Polski. Powtorze raz jeszcze, niezgodne z prawem moga byc co najwyzej kwestie odszkodowawcze bo dyrektywa (a raczej teksty poboczne) zakladaja zerowe koszty z nia zwiazane. A sama dyrektywa spowoduje nazwijmy to 'wywlaszczenie' broni od ich wlascicieli.I tak na marginesie. Nie chce byc zlosliwy ale gdybys sie tematem zainteresowal a nie niepotrzebnie bil piane to bys wiedzial, ze ROMB doskonale zdaje sobie sprawe z proponowanych zmian, zostaly juz podjete kroki aby poinformowac MSW i ministra Blaszczaka, ktory ma rozmawiac dzisiaj w Brukseli o tym (czy poprze ruch strzelecki niestety nie wiadomo bo ani PiS ani prezydent Duda nie wspieraja dostepu do broni dla obywateli, o sprawie zostali juz przez srodowisko strzeleckie powiadomieni europoslowie (w szczegolnosci JKM, ktory pomimo swej 'oryginalnosci' jest chyba najwiekszym naszym sojusznikiem), sa juz podjęte próby zainteresowania tematem PZSS i PZL, ktore "o dziwo", lub tez "raczej mnie to nie dziwi" tematem zainteresowane zupelnie nie sa na razie. A to co Ty mozesz zrobic konstruktywnego to przeczytac dokladnie tekst wiadomosci, ktora komentujesz, otworzyc petycje, podpisac ja i rozeslac do jak najwiekszej liczby osob aby sie z nia zapoznaly i podpisaly. Bo pomimo tego, ze w ciagu dwoch dni zebrala 50K podpisow to nadal nie jest to chyba nawet promil ludnosci EU, ktorej ta dyrektywa bedzie dotyczyc.
Chochla 20.11.2015, h. 13:13 Chochla
Hagen1989 20.11.2015, h. 11:44 Hagen1989
To w takim razie apeluję do ROMB, aby tego typu dyrektywy zwalczać puki nie wykiełkowały dobrze. Ja proponuję zastanowienie się nad mocnym odzewem już teraz, a nie za rok. Jeśli powstanie taka inicjatywa, to ja sam jako pierwszy się podpiszę pod tym. W tym miejscu przepraszam za pomyłkę. Nie ma się co spierać. Apeluję do wszystkich stowarzyszeń, zarówno ROMB jak i Parabellum o to, by jak najszybciej podjęli odpowiednie kroki i byśmy wszyscy trzymali się razem.;) Mamy szansę działać.;) Pamiętajmy, że są instrumenty, które mogą zapobiec tego typu niezgodnym z prawem dyrektywom. Tak nie boję się tego powiedzieć. Ta dyrektywa jest niezgodna z prawem i między innymi naszą konstytucją, która zapewnia nam wolności obywatelskie. Unia unią, ale konstytucji kraju nie mają prawa ruszać.
Nie musisz apelować. Oni są na bieżąco z takimi sprawami, wystarczy przejrzeć ich strony na FB ;)
OFF 21.11.2015, h. 14:23 OFF
DOMOROSŁY BLOGERZE: PÓKI PISZEMY PRZEZ O KRESKOWANE. Puki i stuki to możesz mieć na strychu, mówiłem Ci to już.
senkuPH 22.11.2015, h. 13:24 senkuPH
chichot 20.11.2015, h. 16:53 chichot
kotki drogie, a czy w tej STRRRRASZNEJ dyrektywie jest choć jedno słowo "bbgun" lub "asg" lub "airsoft"

NIE MA...

więc dla nas nie ma problemu - dziękuję i dobranoc :)
Nie miśku kochany, ale jest tam zawarta następująca definicja słowa replika:

"For the purposes of this Directive, ‘replica firearms’ shall mean objects that have the physical appearance of a firearm, but are manufactured in such a way that they cannot be converted to firing a shot or expelling a bullet or projectile by the action of a combustible propellant."

czy wg. Ciebie repliki ASG nie mieszczą się w definicji: przedmioty przypominające swoim wyglądem zewnętrznym broń palną?
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 17:06 AWR_Ronin
chichot 20.11.2015, h. 17:23 chichot
a co w takim razie z zabawkami? co z pistoletami z odpustów? co w sklepach nie będzie można kupić zabawek - karabinków ?

ponad to "repliki" asg to tylko i wyłącznie nasza potoczna nazwa, na zachodzie na to mówi się bbgun. wiatrówki tez zdelegalizują?
Póki co u nas działa polskie prawo i nawet jeśli zdelegalizują REPLIKI to nadal asg nie łapie się pod definicję:
"W rozumieniu ustawy repliką broni palnej jest urządzenie, którego budowa
pod względem:
1) zasady działania,
2) kształtu i wymiarów elementów,
3) zastosowanych do jego wytworzenia rodzajów materiałów, -
odwzorowuje konkretny model broni palnej."

a teraz powiedz jak się to ma do znalu aluminium i abs w "replikach" czy nie wspomnę o zmianie wymiarów, że o zasadzie działania nie wspomnę.

kolejna rzecz: do paintballowców to sie tez tyczy? ale oni mają łatwiej - bo to oficjalny sport, a marker to sprzęt sportowy.
ilekroć mówi się "ej ogarnijmy asg tak by był foralnie sportem" to płacz jest że po co bo mamy "liberalne prawo" a w ogóle to mamy "prawo asg" i wystarczy.

ja rozumiem panikę ale bez przesady
Najpierw sprawdź skąd jest przytoczona przez Ciebie definicja - czy obowiązuje oraz czy będzie aktualna po wejściu NOWEJ dyrektywy.

Nowa dyrektywa = nowa definicja = nasz ustawodawca będzie musiał dostosować (zmienić) obowiązujące prawo wg. standardów unijnych.

Powoli nudzi mnie odpowiadanie tym, którzy uważają że "nie ma co panikować, bo u nas..." - zrozumcie wreszcie, że NOWA dyrektywa od lipca 2016 r. zmieni to co jest teraz u nas - obowiązywać będzie nowa definicja, w której ASG jak najbardziej się mieści.

Ronin
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 17:42 AWR_Ronin
Znając bezmiar arogancji urzędasów UE, to ci mogę zagwarantować, że realnie odwzorowane zabawki-pistolety też znikną ze sklepów. Nie chcę tu być strasznym spiskowcem, ale według portali alterglobalistycznych, właśnie rozpoczał się ostatni etap wprowadzania aksamitnej dyktatury i państwa policyjnego w UE, czego jednym z przejawów jest właśnie totalne rozbrojenie społeczeństwa UE, żeby komuś przypadkiem nie przyszło do głowy robienie jakiś rewolucji.
wredny_bo_trzeźwy 20.11.2015, h. 18:49 wredny_bo_trzeźwy
chichot 20.11.2015, h. 17:50 chichot
definicje przytoczyłem z ustawy o broni, już nie chce mi się szukać paragrafu i dziennika ustaw.

ale jest jeszcze to:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=URISERV:l14011

"There are great differences in EU countries’ definitions of replicas; objects defined as such vary in nature, comp
lexity and level of danger. They range from objects that merely resemble a firearm to exact copies of one. At the same time, there are several other products that resemble firearms, but that are not usually classified as replicas. These include imitations of firearms used in leisure or hobby activities (airsoft, paintball), pellet guns, stun guns and distress/signal guns."

wiem, stare... wiem może się zmienić ale teraz powiedz mi jakie może mieć to dla nas REALNE skutki? przyjdą w nocy i zabiorą nam zabawki z szafy?

ja rozumiem obawy, sam na tym moge stracić wszystko łącznie z pracą, z tym że nie zauważyłem aż takiej paniki na forach zagranicznych (może źle szukam?)

myślę że na spokojnie wszystko się rozwiąże, sprowadzając sprawę do "przyziemia" to airsoft to kupa kasy i myślę że ta kasa jednak zwycięży w ogólnym rozrachunku.

oczywiście mogę się mylić :)
REALNIE efekt będzie taki, że ustawodawca - po wejściu w życie dyrektywy - znowelizuje UoBiA: umieści tam nową definicję słowa replika (kalka wersji unijnej) oraz określi tryb w jakim dokonuje się rejestracji replik (zapewne będzie to ten tryb, który obowiązuje obecnie w przypadku wiatrówek powyżej 17 J). W przepisach przejściowych da np. pół roku na dokonanie rejestracji.

Część zarejestruje, część nie - Ci co tego nie zrobią nie będą mogli się swobodnie replikami posługiwać bo strach, że np. na zlot policja przyjedzie i sprawdzać będzie. W przypadku zaliczenia wpadki (np. w trakcie kontroli drogowej w drodze ze strzelanki) - zabiorą i będzie wykroczenie (chyba, że ktoś zaostrzy przepisy karne, ale w to wątpię - to byłoby absurdem).

Żadnych nocnych nalotów nie będzie, nikomu się nie będzie chciało tego robić, ale każdy kontakt z policja gdy masz ze sobą niezarejestrowaną replikę, kończył się będzie jak wyżej.
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 18:03 AWR_Ronin
no to zarejestrjemy repliki i tyle.. Wy nie stracicie wiele - ja stracę firmę bo co z organizatorami imprez integracyjnych czy kawalerskich asg? dla każdego klienta będę występowac o pozwolenie? nie przesadzajmy nawet w UE rozróżniają replikę broni od zabawki - co masz w ww przeze mnie linku
chichot 20.11.2015, h. 18:17 chichot
Oj nie masz kolego pojęcia jak to działa... Widać to po Twojej sugestii, że "klientom nie będziesz występował o pozwolenie". Sprawdź w ustawie jaka jest różnica między pozwoleniem a rejestracją, bo tego dyrektywa nie zmieni, potem sprawdź jak wygląda procedura rejestracji - zrozumiesz czemu to duży problem i na czym polega trudność: badania lekarskie - jak przy pozwoleniu (cena między 300,00 a 600,00 zł), wymóg wieku, niekaralności, opłaty, ograniczony czas na rejestrację po zakupie, kary w przypadku braku rejestracji, konieczność dostarczenia dowodu nabycia. Zmiana właściciela jest podobna jak w przypadku auta: konieczność podpisania umowy, opłacenia skarbówki, wyrejestrowania u dotychczasowego właściciela, rejestracji na nową osobę. Myślisz że komuś się będzie chciało to robić np. gdy kupi sobie cymę czy inną tanią replikę? Albo pistolet gazowy? Dziś airsoft się świetnie rozwija bo nie ma żadnych ograniczeń, a czy widzisz taki rozwój w strzelectwie terenowym z wiatrówek powyżej 17 J? Nie? A czemu - przecież "to tylko rejestracja".
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 18:33 AWR_Ronin
Idąc za Twoim tokiem rozumowania nadal tracę najwięcej bo w przypadku takiej zmiany musze wystąpić o rejestrację ponad 40replik.
Albo inne pytanie: czy będę musiał występować o badania dla cirka 20-40 osób w miesiącu by one mogły zarejestrować replikę "na siebie" na jeden dzień? - jak to będzie rozwiązane w przypadku firm zajmujących się właśnie tego typu usługami? Czy podmioty gospodarcze będa inaczej traktowane? póki co tego nikt nie wie.
Powiem Ci że też jestem tym baaardzo zainteresowany, chyba nawet bardziej niż przeciętny gracz, bo w moim przypadku tak jak w przypadku firm sprzedających repliki skończyć się to może naprawdę poważnymi komplikacjami, z groźbą zamknięcia legalnej działalności z której żyje.

Musimy tez pamiętać, że prawo nie działa wstecz, więc co z replikami kupionymi przed wejściem (ewentualnym) nowego prawa? co z dowodami zakupu o których piszesz, skoro nie ma obowiązku ich posiadania w przypadku zabawek którymi teraz są "repliki" ?

Pytań i kwestii jest więcej niż się z początku wydaje, mam nadzieję jednak, że robimy burze w szklance wody.. życzę nam tego z całego serca :)
chichot 20.11.2015, h. 18:47 chichot
Jeżeli repliki będą użytkowane przez chwilę to nie trzeba nic mieszać z rejestracją (nie rejestrujesz ich na klientów - analogicznie do broni palnej używanej na strzelnicy pod nadzorem instruktora - klienci strzelnicy nie muszą mieć pozwoleń). Rejestracja jest wymagana w przypadku zmiany właściciela, a nie użyczenia "na chwilę".

Liczba replik nie ma znaczenia - rejestrujesz za jednym zamachem. Robisz też jeden raz badania - one są ważne trzy miesiące, można w tym czasie rejestrować ile wlezie.

Problem pojawia się jak replika się zepsuje i musisz kupić kolejną - musisz ją zarejestrować, co wiąże się z badaniami. To powoduje, że do kosztu repliki trzeba będzie doliczyć koszt badań.

Dla ludzi którzy rzadko zmieniają repliki - rzadko je kupują - rejestracja to będzie niewielki problem - załatwią i mają z głowy.

Problemem są komplikacje i koszta przy zakupie - dla młodych airsoftowców to będzie czynnik który powstrzyma ich przed "spróbowaniem" nowego hobby. Odsprzedaż repliki też będzie problemem z uwagi na formalności (analogicznie do auta).

Co będzie z replikami, na które nie ma dowodów zakupu? Pewnie to samo co z popularnymi kiedyś strzelbami czarnoprochowymi na amunicję scaloną. Ostatnia nowelizacja je zdelegalizowała (trzeba mieć pozwolenie). Ci co nie zdobyli pozwolenia mają pochowane, ci co się przyznali że mają i próbowali zdobyć pozwolenie (ale nie spełniali warunków) - stracili broń - została odebrana i trafiła do depozytu.
AWR_Ronin 20.11.2015, h. 19:47 AWR_Ronin
"Jeżeli repliki będą użytkowane przez chwilę to nie trzeba nic mieszać z rejestracją (nie rejestrujesz ich na klientów - analogicznie do broni palnej używanej na strzelnicy pod nadzorem instruktora - klienci strzelnicy nie muszą mieć pozwoleń). Rejestracja jest wymagana w przypadku zmiany właściciela, a nie użyczenia "na chwilę"."

Obyś miał racje, nie robi mi to problemu :)

"Liczba replik nie ma znaczenia - rejestrujesz za jednym zamachem. Robisz też jeden raz badania - one są ważne trzy miesiące, można w tym czasie rejestrować ile wlezie.

Problem pojawia się jak replika się zepsuje i musisz kupić kolejną - musisz ją zarejestrować, co wiąże się z badaniami. To powoduje, że do kosztu repliki trzeba będzie doliczyć koszt badań."

To jest wewnętrznie sprzeczne :)

"Problemem są komplikacje i koszta przy zakupie - dla młodych airsoftowców to będzie czynnik który powstrzyma ich przed "spróbowaniem" nowego hobby. Odsprzedaż repliki też będzie problemem z uwagi na formalności (analogicznie do auta)."

nic nie powstrzymuje przed spróbowaniem - po to są takie firmy jak moja, ale zawsze można tez "użyczyć repliki" od "kolegi", tu powracamy do początku Twojego wpisu

"Co będzie z replikami, na które nie ma dowodów zakupu? Pewnie to samo co z popularnymi kiedyś strzelbami czarnoprochowymi na amunicję scaloną. Ostatnia nowelizacja je zdelegalizowała (trzeba mieć pozwolenie). Ci co nie zdobyli pozwolenia mają pochowane, ci co się przyznali że mają i próbowali zdobyć pozwolenie (ale nie spełniali warunków) - stracili broń - została odebrana i trafiła do depozytu."

watpie, replika asg to nie broń, to nawet nie replika tylko zabawka w kształcie karabinka.

myślę że to burza w szklance wody
aczkolwiek samo ograniczanie dostępu do broni jest mega słabym pomysłem :)
chichot 20.11.2015, h. 20:28 chichot
Przede wszystkim drogie panie, nie wiadomo jak to będzie wyglądać, bo wszystko to będzie zależało od implementacji dyrektywy w UOBIA. Może być tak, ze ASG nie ruszą, może być tak, że ustawodawca wrzuci ją do wora z bronią pneumatyczną, może być tak, ze zostanie zabroniona wersja samoczynna tak jak w Niemczech, może być tak że....

Jeśli Wy śpicie spokojnie przy tak wielu może to gratuluję. Tylko nie wiem czego. Optymizmu czy naiwności.

"replika asg to nie broń". Bronią drogi kolego jest wszystko to co zostanie jako broń zdefiniowane przez ustawodawcę.

"ja rozumiem obawy, sam na tym moge stracić wszystko łącznie z pracą, z tym że nie zauważyłem aż takiej paniki na forach zagranicznych (może źle szukam?)"

Bo sprawa jest świeża to raz. Dwa, że początkowe informacje nie wychwyciły kwestii replik. Ludzie komentujący sprawę skupili się na reglamentacjach dotyczących broni palnej.
Chochla 21.11.2015, h. 02:32 Chochla
Hagen1989 20.11.2015, h. 17:52 Hagen1989
To na tej zasadzie mieściło by się również wszelkie ustrojstwo z bazarów. Tak czy owak nic mnie ta dyrektywa nie interesuje. Mogą sobie zakazywać, a to czy się dostosujeny to inna kwestia. Ja na pewno nie. Amen. A petycję dawno podpisałem.
100% :)
chichot 20.11.2015, h. 17:57 chichot
biper911 23.11.2015, h. 15:33 biper911
Dla tych co mają jeszcze wątpliwości, czy dyrektywa obejmie ASG..
We Francji zaczęto wycofywać ze sklepów zabawki przypominające broń!

Ich totalenie popi...ło!
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 17420

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane