Daj cynk
Reklama

Aktualności

Stare i nowe spory prawne

Świat, 01.04.2010, h. 11:16, dodał: Promant
19

Problemów Wei Tech na rynku amerykańskim ciąg dalszy. Tokyo Marui kontra chińscy producenci.(PRIMA APRILIS) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawa nielegalności replik M4 gas blow back na rynku USA, o której pisaliśmy niedawno w newsach, ma swój ciąg dalszy. Skonfiskowane przez celników i zniszczone w Tacoma repliki wyprodukowała firma Wei Tech. Tytułem przypomnienia: podstawę do umieszczenia na cenzurowanym replik gas blow back stanowiło stwierdzenie, że wykorzystując lower receiver repliki można błyskawicznie przekształcić ostre M4 w broń full auto, a nawet całą replikę można przystosować do strzelania ostrą amunicją np. cal. 0.22.

 

 

Okazuje się jednak, że repliki GBB produkcji WETTI są dostępne na rynku USA pod marką TTI M4 CQBR i oferowane do treningu służbom mundurowym. Hipokryzja i kuriozalność całej sytuacji jest tym większa, że agenci ATF nie są w stanie podać żadnych wiarygodnych informacji czy dowodów na przeprowadzenie takich konwersji replik, a tym bardziej dowodów prób ogniowych M4 GBB przekształconych w broń ostrą. Naciski ze strony dziennikarzy pozostają bez echa, w związku z czym rynek amerykański nadal oficjalnie zamknięty jest dla replik gas blow back WE. Niekompetencja agentów, którzy wywołali całe zamieszanie, oraz brak wiedzy w zakresie ASG są widoczne gołym okiem. W tej chwili pozostaje im albo przyznać się do błędu, albo zamknąć cały łańcuch dystrybucji replik. To drugie jest jednak mało prawdopodobne, gdyż wiązałoby się z narażeniem amerykańskich podatników na znaczne straty finansowe.

Wydawałoby się, że podobne problemy azjatyckich producentów nie dotyczą ich rodzimych rynków, jednak po akcjach władz chińskich przeciw wytwórcom replik airsoftowych - czy raczej równocześnie z nimi - w Azji rozwija się kolejny konflikt. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że trudna sytuacja wytwórców takich jak A&K czy AGM wynika nie tylko z przyczyn wewnętrznych. Pojawiające się od pewnego czasu na chińskich blogach plotki o nasileniu pozwów i dochodzeniu praw licencyjnych nie wróżą dobrze rozwojowi segmentu tanich replik ASG.

 

 

Wiadomo już na pewno, że spora część tych pozwów wysunięta została przez firmę Tokyo Marui. Wprawdzie TM już dawno zastrzegło jako wzór użytkowy kształt swoich gearbox'ów, jednak teraz - gdy mija okres ochronny - pozwało w styczniu do sądu praktycznie wszystkich głównych chińskich producentów. Prawdopodobnie taką decyzję firmy TM spowodował sukces osiągnięty przez Magpula w konfrontacji z A&K. Najbardziej jednak dziwi, że, według nie w pełni potwierdzonych informacji, Tokyo Marui wystąpiło również z pozwami przeciw producentom replik spoza Chin kontynentalnych, czyli tzw. markowym. Nie podano jednak żadnych szczegółów, wskazujących o których i ilu markowych wytwórców miałoby chodzić. Pewne jest, że w miarę bezpieczny może być chyba jedynie ICS, bazujący w większości swoich produktów na GB własnego patentu.

Jako ciekawostkę podano, że nie wszystkie wyroby zostały zaskarżone do sądu. Dotyczy to np. replik broni systemu AK. Tokyo Marui nie ma praw do wizerunku produkowanych przez siebie replik AK. Takie prawa posiada dla replik karabinów i karabinków systemu Kałasznikowa firma Cyber Gun.

 

 

Nie wiadomo również jak wygląda sprawa replik z rodziny G36, gdzie pełne prawa do wizerunku posiada z kolei firma Umarex. W tym przypadku firma TM sama mogłaby paść ofiarą pozwu, gdyż takich praw w zasadzie nie posiada.

 

 

Usatysfakcjonowanie żądań Tokyo Marui może doprowadzić do likwidacji niektórych firm produkujących repliki ASG w Chinach, a przynajmniej do znacznego utrudnienia ich funkcjonowania. Według informacji z chińskich for - o postępowaniu ugodowym - część firm chińskich zaproponowała podobno opłatę licencyjną. Czas ochrony patentów TM upływa 31. października 2010 i, najwyraźniej, producent stara się przed tym terminem jak najwięcej zyskać w konflikcie z Chińczykami. Wiadomo też, że Tokyo Marui zastrzegło na 15 lat pełne prawa do systemu recoil engine. Tak więc ewentualne chińskie podróbki mogą się od razu spotkać z reakcją TM w postaci pozwu.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco, w newsach.

 

 

 

 

 

Źródła:

www.secondamendmentfreedom.blogspot.com

www.tokyo-marui.co.jp

www.pajamasmedia.com

www.popularairsoft.com

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Gasparzinho 01.04.2010, h. 11:30 Gasparzinho
Szkoda byłoby ,gdyby niektóre firmy miałyby z tego powodu upaść. Z drugiej strony rozumiem zachowanie TM, oni po prostu niszczą konkurencję ,a o to przecież chodzi.
pidzejfat 01.04.2010, h. 11:43 pidzejfat
01-04... ^^
MyN3 01.04.2010, h. 12:12 MyN3
Prima Aprilis
WeRT 01.04.2010, h. 12:15 WeRT
No teraz to poszliście po bandzie na całego ...
Tofic 01.04.2010, h. 12:20 Tofic
Oj, oj, oj, mam nadzieję, że redakcja postanowiła porobić sobie parę dowcipów z okazji Prima Aprilis, aczkolwiek są troszku niesmaczne. Niech jeszcze wprowadzą całkowity zakaz używania replik to będziemy chodzić po lesie rzucając się szyszkami...
Mati13k 01.04.2010, h. 14:08 Mati13k
Przyszły newsy, a dzieci piszą, że 1 kwietnia. Rozdzierać szaty to mało...
Medium 01.04.2010, h. 14:37 Medium
Żadna to wykańczalnia konkurencji. Iście szachowe zagranie. Wyczekali jak najdłużej i uderzyli, gdy jeszcze obowiązują prawnie ich zastrzeżone rozwiązania. Gdyby doprowadzili do upadku obecnie produkujących firm za pół roku (no, po 31.10.2010) mieliby nowe firmy o tym samym profilu działalności ze środkami produkcji odkupionymi od Syndyka masy upadłościowej i nic by im to nie dało. W ten sposób zmuszą konkurencję do opłat licencyjnych i będą mieli kasę za to, że oni produkują ich podróbki. Targują się widocznie o wysokość płatności za licencję. A, że są już przecieki sprawa musi się mieć ku końcowi. Zapewne kończy się era taniego AirSoftu. Tokyo Marui będzie teraz czerpać zyski z cudzej pracy „naruszaczy ich praw autorskich”.

Widać, że mityczna frakcja finansistów w TM zwyciężyła frakcję hobbystów zapaleńców. Kiedyś już ograniczali lub czasowo zaprzestawali produkcji niektórych mało dochodowych modeli replik. Teraz będą zarabiali na „myśli technicznej”. Liczy się zysk i nic więcej. Smutne to, ale szczególnie w dzisiejszych czasach kryzysu prawdziwe.

Mam tylko w skrytości ducha nadzieję, że zdobyte w ten sposób fundusze nie pójdą na konta akcjonariuszy, ale zostaną zainwestowane w nowe rozwiązania konstrukcyjne, technologie i być może pojawią się nowe modele replik, nowe systemy napędów itd. Nikt przecież nie jest w stanie odmówić innowacyjności rozwiązań TM.

Bardzo mnie ciekawi wynik sporu o repliki GBB broni długiej w USA. W Chinach są znaczące ograniczenia w używaniu replik gazowych, elektryki są ledwie tolerowane, więc największy rynek jest jakby nie patrzył w USA. Jeśli on zostanie ograniczony rozwój GBB jako zasilania replik broni długiej będzie delikatnie rzecz ujmując mocno wyhamowany.

Swoją drogą znaleźć dodatkowe, szczegółowe informacje nawet po podaniu news’a wcale nie było łatwo. Promant szczery szacunek. Skąd Ty te wszystkie wiadomości wygrzebujesz?

Pozdrawiam

Medium

PS. Do tych, którzy swymi komentarzami pokazują, że mają kalendarz a nawet z niego potrafią korzystać: Może trochę pobuszować po i-necie i dopiero wtedy wypowiadać się tak autorytatywnie? To, że nie wiecie, że coś takiego miało miejsce wcale nie znaczy, że tak nie było. Cieszę się, że już niedługo będzie można ograniczyć ilość komentarzy. Bardzo bym się cieszył, gdyby nowy regulamin przewidywał przepadek wpłaconej kwoty za czytanie news’ów za wystawianie komentarzy nic nie wnoszących lub nieprzemyślanych.
Moses 01.04.2010, h. 15:58 Moses
Panowie toż to kompletny Joke jest I o WE jak i o chinolach. Poklikajcie sobie w podane źródła Promant Ty spryciulo
Medium 01.04.2010, h. 16:09 Medium
A jesteś pewien, że przeszukałeś całość? Bo linki dostałeś do stron głównych.

Pozdrawiam

Medium
kimin 01.04.2010, h. 17:20 kimin
TM zamieścił na swojej stronie ostrzeżenie o kopiach swoim produktów. Z tekstu wynika, że zostaną podjęte kroki prawne wobec firm sprzedających podróbki TM. Fakt, faktem, nie użyto słowa producent, ale to może TM najpierw próbuje oczyścić sobie przedpole w Japonii?
$3
Frontal 01.04.2010, h. 17:27 Frontal
Myślę że to akurat nie jest żart na 1.IV. Ale do newsa, w pewnym sensie to dobrze, w końcu nie będzie 13 latków z 450 fps na stocku.
Moses 01.04.2010, h. 18:21 Moses
Medium a Ty zadałeś sobie trud i popatrzyłeś na te linki że tak pewnie się wypowiadasz?
Promant 01.04.2010, h. 20:49 Promant
@Moses
Nie bardzo trafiłeś tym razem...
pMATEY 01.04.2010, h. 22:35 pMATEY
jak dobrze zrozumiałem to takie coć jak Cyma i inne znikną na amen? nie wiem co mam o tym myśleć bo w pewnym sensie ktoś to jeszcze kupuje
Stalker 01.04.2010, h. 23:04 Stalker
Niezła hipokryzja TM - niech najpierw zapłacą Iżewsku za kopiowanie wizerunku AK. Dlatego pewnie Cyma nadal będzie robić kałasze i bardzo dobrze, bo jej to świetnie wychodzi, a ponadto ma chyba układ z Cybergunem, dla którego robi opartego na kałaszu Galila.
Jackall37 02.04.2010, h. 17:51 Jackall37
@rokatanski

A niech najpierw może Iżewsk zapłaci Kałasznikowowi - czemu on musi teraz sprzedawać wódkę ?

@Moses

A jeśli chodzi o WE, to nie musisz się na prawo i lewo chwalić swoim niedoinformowaniem - już od roku wiadomo, że nie mogą w USA sprzedać żadnej gazowej M-ki i nie jest to żadna nowość.
Foka 02.04.2010, h. 21:13 Foka
"Musi" sprzedawać?
Poza tym dlaczego mają mu płacić? AK zaprojektował będąc w czynnej służbie, więc robił to w ramach obowiązków służbowych i nikt nic nie musi mu płacić.
Moses 03.04.2010, h. 10:25 Moses
Jackal a powiedz mi gdzie dałem wyraz mojemu zdziwieniu że nie mogą sprzedawać?
karolus20 03.04.2010, h. 17:55 karolus20
Jackall, Kałasznikow robił ak47 na zlecenie wojska i był świadom że to wszystko przejdzie na państwo, a tak pozatym wtedy nie było własności prywatnej ...
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 85604

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane