Daj cynk
Reklama

Aktualności

White Paper

Świat, 20.11.2013, h. 22:02, dodał: Promant
141

Ciekawa informacja na temat planów Komisji Europejskiej - restrykcyjnego ograniczenia dostępu obywateli do broni palnej, w tym replik, oraz ograniczenia lub zakazu airsoftu.



Na stronie all4shooters można przeczytać ciekawe informacje na temat planów Komisji Europejskiej - restrykcyjnego ograniczenia dostępu obywateli do broni palnej, w tym replik, oraz ograniczenia lub zakazu airsoftu.

Cóż, czytając tego typu informacje, aż ciśnie się stwierdzenie: chcieliśmy być w Unii, będzie co Unia da. Niestety Komisja Europejska jest nie od dziś znana jako źródło kolejnych prób ograniczenia praw obywateli Unii Europejskiej do posiadania broni, łowiectwa, obrony osobistej czy nawet sportów strzeleckich.

Do tego Cecilia Malmström, komisarz do spraw wewnętrznych UE, jest wrogiem praw cywilnych do posiadania broni. 

 

 

 xUE.jpg

 

 

 

W dniu 21 października Komisja Europejska opublikowała komunikat skierowany do Rady i Parlamentu Europejskiego, powszechnie znany jako "White Paper", a zatytułowany "Broń palna i bezpieczeństwo wewnętrzne UE: ochrona obywateli oraz utrudnienie nielegalnego handlu".
Już na początku tego dokumentu można przeczytać:
"Chociaż nie ma dokładnych statystyk, wiele broni palnej, znajdującej się w nielegalnym obiegu, pochodzi z kradzieży, nielegalnego przywozu z państw trzecich oraz konwersji innych obiektów w broń palną. Nadal pozostaje w obiegu, w UE, prawie pół miliona zaginionej lub skradzionej broni palnej. Przytłaczająca większość to skradziona lub zaginiona cywilna broń palna, zgodnie z danymi Systemu Informacyjnego Schengen."

Działania Komisji Europejskiej oraz wspomniany dokument dowodzą, iż celowo wytwarzane jest wrażenie jakoby źródłem całego zagrożenia była broń pozostająca w rękach cywilnych. Takie przeświadczenie próbuje się popierać często sprzecznymi danymi oraz wypowiedziami z sondaży o wątpliwej wartości statystycznej. Dodatkowo całkowicie pomijany jest fakt, że gros broni palnej wykorzystywanej w świecie przestępczym wcale nie trafia tam z rąk prywatnych, lecz pochodzi z dawnych arsenałów bloku wschodniego, a ostatnio przede wszystkim z regionu byłej Jugosławii.

Jednak fakt pozostaje faktem - istnieje w Unii silny trend do likwidacji bądź restrykcyjnego ograniczenia dostępu do broni, myślistwa i sportów strzeleckich.
Oczywiście obecnie nie ma jeszcze powodu do niepokoju, gdyż zapisy White Paper są jedynie propozycjami i życzeniami polityków przeciwnych broni i strzelectwu na rynku cywilnym - tym bardziej, że trudno sobie wyobrazić w tym względzie wygraną polityków z silnym lobby europejskiej branży militarnej.

Mimo to czytając pomysły zawarte w White Paper - trudno nie odczuwać niepokoju. Komisja Europejska wymienia w tym dokumencie dziewięć punktów - jeden bardziej niedorzeczny od drugiego, które należy uznać za "wytyczne do walki z zagrożeniem":

1. Zakaz prywatnej własności wszystkiej broni półautomatycznej, nawet o charakterze niemilitarnym - wszystkich pistoletów, karabinów i strzelb, zarówno centralnego jak bocznego zapłonu.

2. Uznanie magazynków i innych elementów, jako "istotnych elementów broni", umożliwiając ich zakup jedynie posiadaczom pozwolenia na broń.

3. Ograniczenie pojemności wszystkich magazynków (bez dalszych informacji szczegółowych).

4. Ograniczenie rodzaju oraz ilości amunicji dostępnej na rynku dla prywatnych obywateli, a także ilości amunicji przechowywanej przez prywatnych posiadaczy.

5. Zakaz sprzedaży przez Internet broni palnej i amunicji.

6. Zakaz sprzedaży replik dekoracyjnych i reprodukcji.

7. Ograniczenie Airsoftu: handlu i posiadania, jeśli nie całkowity zakaz.

8. Nałożenie zabezpieczeń biometrycznych na broń palną będącą własnością prywatną.

9. Nałożenie obowiązku scentralizowanego przechowywania broni palnej, zabraniając obywatelom trzymania jej w domu; jak również centralnego składowania broni sportowej, zabraniając sportowcom przechowywania jej prywatnie.

 

Miejmy nadzieję, że nigdy nie doczekamy chwili, gdy politykom Unii Europejskiej realnie uda się przeforsować i wprowadzić w życie te absurdy.

 

 

Źródło:

www.all4shooters.com

Ocena wszystkich (4.07, głosów: 15)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
dixon 20.11.2013, h. 22:20 dixon
Świat schodzi na psy...
maciek28 20.11.2013, h. 22:20 maciek28
Za dużo airsoftowców w Europie żeby im to tak łatwo poszło
bambus1 20.11.2013, h. 22:21 bambus1
W ciągu kilku najbliższych lat UE zbankrutuje, podzieli się i docelowo rozpadnie więc raczej nie mamy się czego obawiać;D
Edyta: przynajmniej jeśli chodzi o AS:D
bambus1 20.11.2013, h. 22:28 bambus1
Tylko, że zanim to się stanie to posypią się mandaty albo gorzej - wyroki. Bo narazie w artykule nie jest powiedziane jaka kara jest przewidywana. Chcesz mieć zawiasy za ASG?
MarekMac 20.11.2013, h. 23:17 MarekMac
Jestem ciekaw jak udowodnią, że plastikowo-znalowy karabinek asg można przetworzyć w realną broń palną.
Tomek P-ń 21.11.2013, h. 06:39 Tomek P-ń
Ale nie musisz mieć dowodu żeby wprowadzić przepis. Chyba, że potrzeba uzasadnienia dla społeczeństwa, ale to i tak są sposoby na ominięcie tego (przedstawienie i uznanie za ważne badań naukowych o wątpliwej wartości). Nie będę rozwijał tematu ze względu na prośbę Promanta.
MarekMac 21.11.2013, h. 08:45 MarekMac
Nic nie muszą udowadniać. Wystarczy, że zrobią nagonkę na złe asg, które wygląda jak prawdziwa broń i dlatego pasjami jest wykorzystywane przez przestępców do napadania na stacje benzynowe i kantory walut.
Promant 21.11.2013, h. 12:28 Promant
Tomek zawiasów może nie będzie, lecz wysokie kary pieniężne, jak to nie poskutkuje to zaczną dopiero w tedy dobierać się do dupy w postaci zawiasów itp. Puki co jeden kolega wspomniał za dużo w EU Maniaków. :D

PS. A jak będzie trzeba to i do lasu pójdziemy.
Felu00 21.11.2013, h. 20:28 Felu00
Wystarczy, że TVN odpowiednio podkręci temat, a podejrzewam, że będę musiał chować replikę przed babcią :p
Mixon 27.11.2013, h. 17:41 Mixon
Sanders 20.11.2013, h. 22:27 Sanders
No cóż, kto chciał to głosował w referendum za traktatem. Ja nie mam sobie niż do zarzucenia głosowałem oczywiście przeciwko. Tak to już jest, że każda komuna ze strachu przed wolnymi obywatelami chce im zabrać broń. Jednak jak słusznie zauważył bambus1 rychło także ta kumuna upadnie.
Merrowing 20.11.2013, h. 22:28 Merrowing
bambus, dobrze prawisz.
Swoją drogą, czy nie wiem o czymś ważnym, czy skuteczne zabezpieczenia biometryczne to pieśń przyszłości?
Zabezpieczenia bio w broni rodziny AK XD
bambus1 20.11.2013, h. 22:29 bambus1
Kojot321 20.11.2013, h. 22:37 Kojot321
Dojdzie do tego że airsoftowcy będą musieli kryć się po lasach i starych opuszczonych budynkach... ;D
Nie to, co teraz ;)
Promant 20.11.2013, h. 23:05 Promant
Myśmy Partyzanci , Polscy Rebelianci
Gionek 21.11.2013, h. 10:10 Gionek
FranekOdFiranek 20.11.2013, h. 22:37 FranekOdFiranek
Skąd się takie cholerniki biorą? Jak będzie trzeba, to i w airsofcie zrobimy partyzantkę, i kij w oko unii :D
Jest takie znane powiedzenie - "Polak potrafi".
Przepis na obejście przepisów zawsze się znajdzie.
Tomek P-ń 21.11.2013, h. 06:46 Tomek P-ń
Podrzyk 20.11.2013, h. 22:40 Podrzyk
Żeby przypadkiem UE nie zabroniła toczyć wojen na świece i w UE.
Kpina Panie i Panowie to jest... kpina ze zwykłych ludzi.
Maciejox 20.11.2013, h. 22:50 Maciejox
Rzygać mi sie chciało na sam widok miniaturki tego rartykułu. Jak go przeczytałem, to niewiele brakowało i potrzebowałbym nowej klawiatury... TO JEST CHAMSTWO po prostu... co, ludzie to bydło czy istoty myślące?
No niestety istoty myślące. Dlatego w Unii trzęsą gaciami i starają się pozbawić obywateli jakiejkolwiek możliwości zagrożenia władzy. Stąd pomysły takie jak ACTA i ten właśnie wybryk...
Emcet 20.11.2013, h. 23:08 Emcet
ACTA nic nowego nie wnosiła, raptem jeden durny, niekompletny nowy przepis. Który ani trochę nie ograniczał swobody użytkowania internetu. Wystarczyło przeczytać całą ustawę (ja to zrobiłem, żeby móc krzykaczom z czystym sumieniem splunąć pod nogi).
SirHawk 20.11.2013, h. 23:31 SirHawk
Co do ACTA jeżeli w końcu było by wprowadzone Polacy skończyli by narzekać w internecie i wyszli na ulicę. (Co prawda nie żyje się nam źle, ale np: przy tych podatkach powinniśmy mieć wysoki standard życia w aspektach takich jak NFZ czy chociażby drogi) ;)
Dupek3D 21.11.2013, h. 00:31 Dupek3D
xel20 20.11.2013, h. 23:07 xel20
to jest spisek mający na celu zdemilitaryzowanie społeczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia czynnego i skutecznego oporu wśród ludności cywilnej w razie konfliktu zbrojnego. Na stryczek tych agentów -.-
To właśnie lewacka polityka.
FranekOdFiranek 20.11.2013, h. 23:23 FranekOdFiranek
ArielGulba 20.11.2013, h. 23:13 ArielGulba
Mam nadziej ze ta Unia padnie szybciej niż powstałą :D
Będzie Manifa przez Warszawę
0wn 20.11.2013, h. 23:13 0wn
No cóż, W USA chcą rozbroić ludzi przez "ataki" to w europie ma być inaczej? Najpierw nam zabiorą broń byśmy nie mogli walczyć a później będzie już z górki. Jeszcze tylko PMC zamiast wojska i policji.
MarekMac 20.11.2013, h. 23:21 MarekMac
Unia była w miarę fajna na początku swego istnienia (formalnie wtedy zwała się EWWiS). Wspólny rynek, wolny handel, zero ceł. To było fajne, ale potem zaczęli wymyślać, że to złe więc zakazać, tamto złe więc zakazać.Gdybyśmy wysłali cwanie napisaną petycje, że monotlenek diwodoru (H20) jest niebezpieczny to też by zakazali.
PS. nazwa dokumentu też fajna - mi się kojarzy z white flag.
"Fajne" się skończyło wraz z nadejściem idei ujednolicenia Unii Europejskiej. Już nie chodzi o współzależność, chodzi o zrobienie z Europy drugich Stanów.
SirHawk 20.11.2013, h. 23:33 SirHawk
ArielGulba 20.11.2013, h. 23:24 ArielGulba
paintball będzie żył:^^ pewnie ktoś w łapę dostał
Widać że jakiś sowicie pasiony (za naszą kasę) doradca nie miał pojęcia że paintball istnieje albo uznał że tu kulka i tu kulka to to samo.
Hornet 20.11.2013, h. 23:51 Hornet
JarekPN 20.11.2013, h. 23:32 JarekPN
Akurat pkt 3 i 4 są okej - wszyscy airsoftowcy będą biegać z real-capami i z realną ilością amunicji ;-)
Natomiast jeśli chodzi o pkt 6 i 7 - to szanowna KE może mnie pocałować... w d... :-) Widać we łbach im się przewraca od tego siedzenia i "myślenia", jeśli w ogóle jeszcze się na łby z koniem nie pozamieniali.
Cóż, przyjdzie zostać wyjętym spod prawa i zejść do podziemia.
Masz racje :)
Podrzyk 20.11.2013, h. 23:52 Podrzyk
3 i 4 akurat dotyczą broni palnej, co do całości to po raz pierwszy mam tak wielką nadzieję, że unia jednak się rozpadnie.
Wojas_PL 21.11.2013, h. 08:28 Wojas_PL
Kac3r 20.11.2013, h. 23:37 Kac3r
Za dużo kasy jest w sektorze przemysłowym związanym z militariami, żeby czegoś EU mogła zabronić.
Podobnie było z przemysłem stoczniowym, polskim górnictwem i hutnictwem. Oni nie myślą, to "niebieska zaraza"...
ravkill 20.11.2013, h. 23:39 ravkill
@ kolega ravkill, myślisz, że światowe korporacje takie jak FN Herstal, Heckler & Koch, SIG Sauer, Steyr Mannlicher, Beretta, Rheinmetal-Borsig etc dadzą sobie taką część zysku odebrać ? TO nie polskie cebulo firmy jak stocznie, FB Radom i reszta gdzie rozkradanie i kolesiostwo jest w normie (o kopalnictwie nie mówie bo polaczkom cebulaczkom sie interes nie opłaca, a tacy czesi prowadzą interes swojego życia po odkupieniu za bezcen kopalnii).

Korporacyjki w/w spokojnie zadbają o swój interes i rynek (zaskarżenie takiego świstka jako niezgodnego z konstytucją załatwi sprawe).

Pozatym nie ma co panikować.
Goose 21.11.2013, h. 10:33 Goose
Taka sama sytuacja z papierosami. To są miliony, jeśli nie miliardy dla państw z podatków i akcyz, a jednak handel slimami i mentolami do 2016 ma zostać zakazany... To Europejskie Koryto przeciśnie wszelkie ustawy, jeśli tylko się uprze...
Maciejox 21.11.2013, h. 10:34 Maciejox
" handel slimami i mentolami do 2016" Zdaje się że to Polska jest głównym producentem slimów i mentoli w UE, więc dlatego to przeszło bo kraje starej unii na tym nic nie stracą a wręcz zwiększą swoje dochody bo ludzie będą kupować normalne u nich.
Hornet 21.11.2013, h. 13:39 Hornet
ravkill 20.11.2013, h. 23:37 ravkill
Zamiast siedzieć i pieprzyć 3 po 3 na forum, lepiej:

Cytat z ROMU:


4. Jednym z pierwszych działań, do których wszystkich Państwa zachęcam,
jest wydrukowanie i wysłanie w formie pisemnej listu do komisarz zajmującej
się sprawą zaostrzenia przepisów o broni palnej. Projekt listu został
zamieszczony na stronie http://firearms-united.eu/make-changes

Zachęcam do działania.
Hornet 21.11.2013, h. 00:00 Hornet
Obecna administracja, unijna i nasza rozrosła się do tego stanu że zaczęła żyć własnym życiem we własnym świecie, oni są całkowicie oderwani od rzeczywistości, dodatkowo stała się tak łakoma na kasę że przechodzą takie szwindle jak uznanie ślimaka za rybę (żeby francuscy zbieracze ślimaków mieli dopłaty) albo uznanie marchewki za owoc (żeby portugalscy wytwórcy dżemu z marchwi mieli dopłaty - z innego przepisu wynika że w UE dżem można robić tylko z owoców :).

A na koniec ciekawostka, i esencja tej paranoi:
25 911 to liczba słów w dyrektywie UE w sprawie przewozu cukierków karmelizowanych, 300 to liczba słów w amerykańskiej deklaracji niepodległości, 63 to liczba słów w katechetycznej wersji Dekalogu
Nic dodać nic ująć! Ale większość uważa że tak jest dobrze do czasu aż ich ten nadmiar regulacji nie dotknie.
r2d2 21.11.2013, h. 19:29 r2d2
B3Lf öÖö (LastSniper) 21.11.2013, h. 00:02 B3Lf öÖö (LastSniper)
Ej no ale prima aprilis już było... znowu wasze troll informacje?....

A tak na serio to łatwo można sobie wyobrazić tych nie mających nic lepszego do roboty ludzi...

Śmieszna jest 6 ;P

Mogę zabić przechodnia młotkiem dużo sprawniej niż moją repliką.
Powinni wprowadzić ograniczenie na parasole bo wybije się komuś oko i na długość podniesionego patyka w lesie aby nie użyć go przypadkiem jako dzidy.
Tu nic nie jest śmieszne. Tu wszystko jest tragiczne, a śmiać się można co najwyżej przez łzy...
MarekMac 21.11.2013, h. 00:15 MarekMac
Zakażmy noży kuchennych! Ostre są i w ogóle metalowe i be, można zrobić sobie albo komuś kuku. NIE DLA NOŻY W KUCHNI!
Maciejox 21.11.2013, h. 10:37 Maciejox
Kaktusy są złe! zakaz hodowania w całej UE!
Zakaz też importu, coś w stylu zakazu dotyczącego zabijania dzikich aligatorów w eu... Widział ktoś aligatora na wolności w UE????

Tu link do występowania:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/World.distribution.crocodilia.1.png


Jak znajdziecie to pamiętajcie żeby zadzwonić na policje! na pewno go wyślą z powrotem...
B3Lf öÖö (LastSniper) 21.11.2013, h. 15:37 B3Lf öÖö (LastSniper)
Co do młotka, to już w takiej Anglii śmieszne jest to, że gdy nie masz logicznego wytłumaczenia czemu go masz przy sobie to Cię zamkną za posiadanie broni...
Filip2142 21.11.2013, h. 18:26 Filip2142
Pan_Flint 21.11.2013, h. 00:06 Pan_Flint
I skończymy jak Kalifornia, gdzie dzieci z podstawówki lądują u dyrektora na dywaniku za narysowanie broni palnej...
Może rysowały repliki...?:D
14100715 21.11.2013, h. 12:07 14100715
koho 21.11.2013, h. 00:23 koho
Są tylko dwie opcje. Albo sprawa umrze śmiercią naturalną i projekt przepadnie gdzieś w "poczekalni". Albo... Go przepchną.Ktoś napisał powyżej, że niby mamy jakiś wpływ na podejmowane decyzje, poprzez prawa wyborcze. Teoretycznie :). W praktyce, na poziomie parlamentu europejskiego, jak zresztą pokazała pewna nagłośniona medialnie wypowiedź Migalskiego, politycy głosują często nie zapoznając się z treścią prawa, które uchwalają. Bo jest tego za dużo. A decyzje podejmują na podstawie opinii kolegów, lobbystów itp.
Bo ktoś powiedział, że trzeba głosować na tak, albo na nie ;).
Więc gdyby doszło do całkowitego zakazu airsoftu na terenie UE... No cóż.
Byłby to na nasze nieszczęście kolejny przykład unijnej paranoi. Ostatecznie ASG jest, myślę, statystycznie dużo bardziej bezpieczne od kolarstwa zjazdowego, którego przecież nikomu nie przyjdzie do głowy zakazać. (chociaż... ;) )
Z drugiej strony mam wrażenie, że na naszym podwórku byłoby to prawo martwe i niespecjalnie egzekwowane.
Nie było by martwe, było by kolejną okazją na zamykanie "kryminalistów" i łapanie punktów do wypłaty przez policje. Ustawa z 2001 roku ;)
nCaine 21.11.2013, h. 11:40 nCaine
Poza tym, jeśli zakazaliby handlu, to tyle by było strzelania ile by repliki pociągnęły. W końcu zakaz objąłby również "istotne" części i nie można by ich było serwisować.
Lee 23.11.2013, h. 22:20 Lee
L3ny 21.11.2013, h. 00:28 L3ny
Podpisuję się pod ostatnim zdaniem autora newsa. To jest jakiś obłęd.
MoreLike 21.11.2013, h. 00:39 MoreLike
O matko już polityka na tym portalu nawet zagościła -.-'
Bynajmniej. Nikt, a z pewnością ja, jej tu nie zapraszał. Wepchała się na nasze podwórko sama,
MarekMac 21.11.2013, h. 01:04 MarekMac
Tylko i wyłącznie w aspekcie związanym z ASG. Gdyby sprawa nie dotyczyła airsoftu, to by nie zagościła.
Poza tym wyraźnie zawsze zaznaczaliśmy i tak będzie, że tematyka polityczna nie jest tu mile widziana - w sensie agitowania, zakładania na forum wątków o polityce czy przenoszenia tu kampanii wyborczej.
To jest portal hobbystyczny.

Dlatego proszę nie rozwijać tematyki dotyczącej głosowania na określone partie czy wyborów w Polsce jako takich. Temat nie dotyczy naszej sytuacji politycznej w kraju. Tego typu posty będą usuwane.
Promant 21.11.2013, h. 01:18 Promant
Dzięki Promant, o to mi chodziło ;-)
MoreLike 21.11.2013, h. 11:18 MoreLike
Sorry, uwaga na czerwono nie jest do Ciebie, tylko ogólna. Jakoś za jednym zamachem padło, chyba już zbyt późna pora była ;)
Promant 21.11.2013, h. 12:21 Promant
-Otto- 21.11.2013, h. 01:00 -Otto-
"Zabroniono nadając kategorię EC-10 następujących obiektów: siedem sztuk dwuwymiarowych materiałów ilustracyjnych, siedem dyskietek o zawartości muzycznej, dwadzieścia interaktywnych programów komputerowych."
N0mad 21.11.2013, h. 01:08 N0mad
Jest taka książka "Accelerando" Charlesa Strossa. Przedstawiono w niej wizję rozwoju ludzkości aż do technologicznych granic możliwości. Pod koniec władzę nad ludzkością przejmują inteligentne, bezduszne narzędzia biznesowe i lobbystyczne.

To już się dzieje. Pozostaje nadzieja, że unia pierd*knie i państwa będą musiały się samodzielnie zorganizować, bez wytycznych co do kontu zgięcia bananów.
YUTANI 21.11.2013, h. 04:59 YUTANI
Co do bycia w Unii to politycy jedno obiecywali a drugie realizują a ludzie i tak na nich głosują.
Unia jaka miała być a jaka jest to dwie różne rzeczy, ale nieważne.

Nie ma co na razie panikować.
Po pierwsze ASG to nie broń.
Po drugie ASG to jeden z 7 pkt którymi się zajmują z listy a czas reakcji polityków bywa różny.
Może im coś zająć kilka miesięcy albo kilka lat, zobaczymy jak będzie w tej kwestii.

Każdy polityk ma jeden cel - "następną kadencje", kretyńskich pomysłów może być coraz więcej więc może się zajmą innymi sprawami.
Nasze zadanie jest w miarę proste - to się nie wychylać.
Róbmy tak aby nie było problemów, grajmy odpowiedzialnie i z głową, nie afiszujmy się zbytnio naszym hobby, jednym słowem korzystajmy z tego że jeszcze nam wolno.
Ile osób z was pamięta PRL ? A wtedy było sporo zakazów, nakazów, przykazów i nie było to zbyt fajne. Cieszmy się że żyjemy w kraju gdzie nam wolno wyjechać z kraju, wrócić, nie ma godziny policyjnej i obowiązku meldunku.

Nieważne, wracając do ASG takie dodatki jak symulator wystrzału który pojawił się w newsach kilka dni temu, cóż to fajna sprawa ale w rękach beztroskich, nie-myślących graczy będzie problemem. Ktoś to kupi, pojedzie do lasu, narobi hałasu, jakiś pismak o tym napisze a polityk będzie się chciał wypromować ...
Każdy wypadek, każda sytuacja gdzie nasze hobby może spowodować zagrożenie może być dodatkowym powodem aby politycy w kraju lub Unii Europejskiej chcieli się tą kwestią zająć.

Czy ktoś się zastanawiał DLACZEGO komisja Unii Europejskiej się przyczepiła ASG ?
Co ich tak zachęciło do działania ?
Przecież chyba nie napady na stacje benzynowe czy inne zdarzenia z użyciem z replikami ASG ...

Wracając do planów komisji Europejskiej - jak poznamy szczegóły dotyczące prac komisji będzie można wywnioskować coś więcej.

Powiem jeszcze tylko jedno od siebie - mając lat 20 bardzo żałowałem ze w Polsce nie ma swobodnego dostępu do broni palnej. Obecnie mając prawie dwa razy więcej bardzo się z tego powodu ciesze.
Mam nadzieję że inwencja polityków zatrzyma się na broni palnej jedynie i nie dojdzie do ASG.
"Cieszmy się że żyjemy w kraju gdzie nam wolno wyjechać z kraju, wrócić, nie ma godziny policyjnej i obowiązku meldunku."
No, cieszmy się. Ciekawe kiedy i to zmienią. Jak zniewolić społeczeństwo? Wprowadźmy jakiś drobny zakaz, społeczeństwo się przyzwyczai i za rok kolejny drobny zakaz. W końcu społeczeństwo będzie tak przyzwyczajone do zakazów, że każdy zakaz będzie można wprowadzić.

"Każdy polityk ma jeden cel - "następną kadencje""
I to też nie jest dla nas plus (zakładając, że zajmą się naszą sprawą). Polityk to najczęściej stworzenie krótkowzroczne. Patrzy tylko na najbliższe wybory - następnymi będzie martwił się później. I teraz, zobaczmy ilu w Polsce jest airsoftowców - na tym portalu 70 000, zaokrąglijmy to do 100 tys. i załóżmy, że wszyscy mają prawo głosu. A teraz, ilu jest emerytów, którzy myślą, że jeteśmy "ćwiczącymi terrorystami"? Ilu jest ludzi, którzy są tak bardzo pacyfistami, że nawet repliki są złe (a były tu na forum pytania o to jak przekonać tatę pacyfistę)? Myślę, że takich przeciwników airsoftu jest dużo więcej niż nas. Więc lepiej dla polityka głosować za wprowadzeniem zakazu AS.

"Czy ktoś się zastanawiał DLACZEGO komisja Unii Europejskiej się przyczepiła ASG ?
Co ich tak zachęciło do działania ?
Przecież chyba nie napady na stacje benzynowe czy inne zdarzenia z użyciem z replikami ASG ..."
A nawet jeśli takie napady są powodem to co z tego? Dlaczego 999 uczciwych, praworządnych obywateli ma cierpieć przez jednego idiotę? Na tej zasadzie można wprowadzić absolutny zakaz picia alkoholu (bo jeden na iluśtam coś odwali po pijaku), posiadania noży (z wyłączeniem licencjonowanych noży kuchennych), posiadania lin i sznurów (bo niektórzy się powieszą albo gorzej - powieszą kogoś) itd. itd.
A powody mogą być różne - powyższy, wyborczy (patrz poprzednia część mojej wypowiedzi), lobby, łapówki.
MarekMac 21.11.2013, h. 09:19 MarekMac
w zwiazku radzieckim jak i maoistycznych chinach czy hilterowskich niemczech lub innych krajach-tytaniach ( w XX wieku tylko o mentalnosci socjalistycznej - odsylam do zasobow histori ) , zawsze wprowazda sie zakazy broniac tzw bezpiecznestwa obywatela.

w ten sposob rzekomy raj staje sie pieklem gdzie ludzi uszczesliwia sie na sile. pielko jest zawsze ubrukowane dobrymi checiami.niestety zawsze niezgodne z wola osoby rzekomo uszczesliwoanej
johny13 21.11.2013, h. 10:26 johny13
@ MarekMac - masz rację i podpisuję się pod tym co napisałeś, czasami odnoszę wrażenie że takie tematy jak ASG są po prostu ZASTĘPCZE żeby nikt politykom nie zarzucił że bez sensu zużywają powietrze i nic nie robią.
Polityk zawsze patrzy na słupek poparcia - dlatego problemy które dotyczą małej ilości osób wydają się łatwiejsze do rozwiązania gdyż może być mniej "opornych".
Fani ASG nie stanowią zbyt dużej siły wyborczej, emeryci już jak najbardziej tak.
Jak będzie miał do wyboru zapisać się w historii jako ten który "uratował życie" to czemu nie.
W sumie to się dziwię że nasi politycy nie zaczęli grzebać przy ASG.

Miało nie być o polityce Promant ale wspomnę tylko wypowiedź johny13:
"w zwiazku radzieckim jak i maoistycznych chinach czy hilterowskich niemczech lub innych krajach-tytaniach ( w XX wieku tylko o mentalnosci socjalistycznej - odsylam do zasobow histori ) , zawsze wprowazda sie zakazy broniac tzw bezpiecznestwa obywatela.

w ten sposob rzekomy raj staje sie pieklem gdzie ludzi uszczesliwia sie na sile. pielko jest zawsze ubrukowane dobrymi checiami.niestety zawsze niezgodne z wola osoby rzekomo uszczesliwoanej"

Sprawdźcie z jakiej partii politycznej jest ta pani komisarz i parę rzeczy się wyjaśni.
YUTANI 21.11.2013, h. 14:14 YUTANI
paint 21.11.2013, h. 07:41 paint
A my w Polsce i tak będziemy się strzelać. ;)
JokerGMA 21.11.2013, h. 08:54 JokerGMA
Coś tak niedorzecznego nie ma szans na przejście...
Wytyczne dotyczące norm krzywizny bananów oraz ogórków chyba przeszły - głośno o tym było swego czasu. Przepychanie niedorzeczności to taki skill unijny...
Mendi 21.11.2013, h. 11:02 Mendi
Poczekaj, a zobaczysz. Mendi podał doskonały przykład
HeXs 21.11.2013, h. 13:14 HeXs
wilq1979 21.11.2013, h. 09:03 wilq1979
@Hornet
Do konstytucji USA były i są wydawane poprawki i owa konstytucja musi być interpretowana przez sąd. Dodatkowo, system władzy w USA jest regulowany w szeregu innych aktów prawnych, które mają znaczenie "konstytucyjne". Np. w Polsce jest to zebrane w jednym akcie prawnym. To nie liczba słów a ich jakość świadczy o istocie i wadze dokumentu. Tak samo można potraktować dekalog.

Osobiście UE lubię a owa propozycja wywołuje mój sprzeciw. Dlatego podpisuję protest o którym mowa w jednym z postów i Was do tego zachęcam, niezależnie od Waszych poglądów i opinii na temat Unii.
Każdy lubi co chce :) takie proste prawo.
Ja nie chce płacić pensji (prawie zawsze zawyżonych) bandzie której jedynym problemem jest regulowanie jak wygięty ma być banan lub jakiej długości ma być ogórek, to jest absurd.
Hornet 21.11.2013, h. 10:23 Hornet
Moim zdaniem nie ma prostego prawa bo co inaczej mieliby robić prawnicy. Spotkałem się kiedyś z czystą teorią prawa ale to jest "byt" zbyt idealny. Bardzo atrakcyjny i ciekawy ale mam wątpliwości, czy do zastosowania w prawie. Też zgadzam się, że nie wszystkie regulacje UE są sensowne jednak nasza dyskusja powinna zmierzać do konkretnego działania. Wysłanie podpisanego listu ze wspomnianego listu - czytałem i jest w miarę ok.
wilq1979 21.11.2013, h. 10:33 wilq1979
"Moim zdaniem nie ma prostego prawa bo co inaczej mieliby robić prawnicy."
Istnienie prawników nie jest (a przynajmniej na początku istnienia tego fachu nie było) przyczyną tworzenia zawiłych przepisów.
Z Twojej wypowiedzi można wywnioskować, że skoro są prawnicy to trzeba robić takie prawo by ci mieli co robić - tak jakby prawo istaniło dla prawników, ale ciąg przyczynowo skutkowy jest inny. Najpierw powstało zbyt zawiłe prawo by "zwykli" ludzie je ogarnęli, wykształcili się więc specjaliści w tej dziedzinie. Teraz, w czasach dzisiejszych, można co najwyżej się zastanawiać czy sami prawnicy nie nakręcają zawiłości prawnych by nadal istnieć.
Należy się też zastanowić skąd wzięły się zawiłości prawne u ich początków. Może było tak, że ktoś wymyślił sobie, że zawiłe prawo (które on tworzy i rozumie) pozwoli mu wykosić konkurencje - sam zna prawo i zna jego luki, inni go nie znają i nie rozumieją więc działają jak barany.
Albo po prostu do istniejących przepisów dodawano nowe, część ze starych była z lekka zapomniana i nowe stawały się ze starymi wzajemnie wykluczające. Próbowano uporządkować ten burdel, ale cały czas tworzono nowe przepisy i wszystko coraz bardziej się gmatwało.
MarekMac 21.11.2013, h. 15:21 MarekMac
Zbaczamy z głównego wątku. Swoje pierwsze zdanie powinienem wrzucić w cudzysłów, by wyrazić to, co myślałem. Nie uważam, że prawo jest dla prawników ale jest dla wszystkich. Aktów prawnych jest tyle i powstają od tak dawna, że jest jego sporo ilościowo. Każdy z nas ma predyspozycje do różnych rzeczy i sam nie jest w stanie ogarnąć wszystkich dziedzin życia na poziomie profesjonalnym. Jedną z tych dziedzin jest prawo, gdzie siegamy do pomocy prawników, jeżeli jej potrzebujemy.

Kolejna sprawa to tworzenie prawa na poziomach: interesu ogółu obywateli, politycznym, partyjnym i prawnym. Każdy z tych obszarów kieruje się innymi celami i dążeniami. Dla mnie ideałem jest interes ogółu obywateli zrzeszonych w państwie. Poziom polityczny rozumiem jako prawo zapewniające bezkrwawe przekazywanie władzy następcom - wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. Prawo na poziomie partyjnym to prawo rozumiane jako gwarantujące realizację interesów określonych partii politycznych i ich wyborców - jest poziom bardzo wąski. Tworzenie prawa na poziomie prawnym oznacza formułowanie jego zasad z ogólnie przyjętymi dobrymi praktykami.

Podsumowując: może i początkowo prawo było proste ale też społeczeństwa były na innym poziomie rozwoju. Obecnie żyjemy w złożonym świecie i prawo również jest złożone i jest go wiele. Dlatego potrzebujemy prawników by móc poruszać się.
wilq1979 21.11.2013, h. 16:34 wilq1979
x54 21.11.2013, h. 09:10 x54
Nie takie tematy weszły w życie.
blackest 21.11.2013, h. 09:33 blackest
johny13 21.11.2013, h. 10:19 johny13
widac zlodzieje zwietrzyli kase albo chca wprowadzic swoja chora ideologie. komunizm europejski pelna geba.
dziwie sie jedynie temu,ze nie zakaza budowania 4 pietra w budynku lub jazdy ciezarowka 80km/h - ono jest tak samo niebezpieczne jak strzal z pistoletu.

zreszta najwiecej morderstw jest i tak dokonywanych za pomoca noza czy jakiegos tepego narzedzia. to jakos nie przeszkadza.
yuri629 21.11.2013, h. 10:26 yuri629
Nóż z tesco za 14.99. Kupisz w sklepie za rogiem. Jedno pchniecie i kaplica... ZAKAŻMY NOŻÓW KUCHENNYCH!!!Oczywiście mój post to ironia. Po prostu jak ktoś chce zrobić komuś krzywdę to ją zrobi nie ważne czy będzie miał pistolet, bazookę czy karabin. Codziennie na dogach UE ginie 85 osób. Co czyni samochód najczęściej używanym narzędziem mordu. Czemu UE nie zakaże posiadania samochodów? Niech tylko służby mają samochody i komunikacja miejsca. Po co nieodpowiedzialni obywatele mają mieć dostęp do potencjalnej "broni"
fleckin 21.11.2013, h. 12:01 fleckin
według polskiego prawa broń gładkolufowa o mocy poniżej 17 J jest bez zezezwolenia. Nowelizacja CHYBA wprowadza do tego też wiatrówk gwintowane o tej samej mocy, prawo europejskie w tym wypadku jest bzdurne, już nawet w tak restrykcjnym pod względem broni kraju jak Deuschland repliki mają edynie ograniczenie p0r. wylotowej i było coś o zaazie strzelaia seriami z mocniejszej "broni" ASG. Niebiescy nie dostrzegają, że wałek, cegła bądź koktail Mołotowa wrzucony oże być z dużą siłą. Zobaczycie, od teraz będą tylko wałki gumowe perforowane i cegły papieru. wielka koisa wuroppejska tak boi się xrobienia ze starego kotynentu Ameryk, że niedłgo zakaże apojów gazowanych, bo są pod ciśniem. Niech siedzą w swoich przepisach, a nie dowalają się do naszych sensownych, chcą z Unii zrobić jedno polcyjne pastwo! Nie można na to poozwolić! Uwaga, niedługo będzie zakaz chodzenia w czarnych okularach i płaszczach bo m9żna tam schować bombę!
wojtuś 21.11.2013, h. 12:49 wojtuś
Tą EU całkiem pogrzało!!!
x54 21.11.2013, h. 14:21 x54
Przecież nie ma wątpliwości, że te przepisy nie są dla dobra obywatali tylko dla dobra władzy. Przywoływanie jakichkolwiek logicznych argumentów nie ma sensu. Oni nie chcą bezpieczeństwa obywateli (to tylko przykrywka) tylko rozbroić ludzi.
YUTANI 21.11.2013, h. 14:28 YUTANI
Na razie są to jedynie propozycje i życzenia polityków którzy niezbyt przychylnie patrzą na fakt że ludzie posiadają prywatnie broń.
Daleko nam do USA które w ostatnim rankingu dzierży palmę pierwszeństwa - o ile się nie mylę ma tam średnio 9 na 10 broń (statystycznie czyli są tacy co nie mają broni i tacy co mają mały arsenał). Drugie miejsce to Jemen a trzecie to Szwajcaria.
Pierwsze dwa kraje są POZA Unią Europejską a Szwajcaria NIE MA armii zawodowej z tego co wiem.
Każdy człowiek w wieku 20-30 lat przechodzi szkolenie i może być powołany do służby w ciągu 72 godz. Broń i wyposażenie maja w domu. Wątpię aby Szwajcaria się zgodziła na pkt 9 bo to naraża jej kraj.

No ale zobaczymy co jeszcze politycy wymyślą.
Oby zajęli się długością bananów a nie naszym hobby.
Szwajcaria jest POZA UE - więc akurat ich to w tej kwestii nie ruszy. Ekonomicznie za to - owszem.
KapitanBomba04 21.11.2013, h. 15:45 KapitanBomba04
fakt mój błąd, nie należy do UE
YUTANI 21.11.2013, h. 20:32 YUTANI
you-dash 21.11.2013, h. 14:30 you-dash
Cały ten pomysł z zakazem posiadania broni przez zwykłych obywateli jest absurdalny i skrajnie nielogiczny. Moim zdaniem każdy obywatel pod warunkiem spełnienia pewnych podstawowych i drobnych wymogów (18 bądź 21lat, niekaralność, badania psychologiczne itd.) powinien mieć wolny i nieograniczony dostęp do broni. Części z Was może się to wydawać dziwne bo przecież jak każdy będzie miał broń to się powybijamy, ale spójrzmy na to logicznie. Każdy w domu ma nóż a mały odsetek używa go do złych celów.
Prawda jest taka, że jeśli jakiś psychopata będzie chciał w centrum handlowym postrzelać do ludzi z AK47 to i tak to zrobi i żadne przepisy i regulacje prawne go w tym nie powstrzymają, ograniczenie posiadania broni dotyczy tylko i wyłącznie prawowitych obywateli.
Jeśli taka osoba wejdzie z bronią do tego centrum handlowego to tak naprawdę robi co chce i zanim zareagują odpowiednie służby to już kilkanaście/kilkadziesiąt osób pożegna się z życiem. Zastanówcie się co by było gdyby co druga osoba w owym centrum handlowym miała przy sobie pistolet. Bandyta zaraz po wyjęciu broni i oddaniu kilku strzałów sam zostałby postrzelony przynajmniej kilka razy i na tym by się to skończyło. Ważne jest też, że sama świadomość, że wszyscy obywatele posiadają broń skutecznie odstrasza potencjalnych bandytów i przestępczość powinna być o wiele niższa ponieważ taka osoba 5 razy się zastanowi przed jakimś napadem, próbą gwałtu itd itp.

Prawda jest taka, że jak ktoś chce zabić a zabroni mu się broni palnej to użyje noża, jak zabroni się noża to użyje młotka, jak zabroni się młotków to udusi gołymi rękoma.
Nie dajcie się ogłupić bo rząd skutecznie zaszczepia w obywatelach przekonanie, że broń jest dla nich zła, w rzeczywistości jest tak jak opisali to koledzy wyżej, rozbrojone społeczeństwo nie jest w stanie zagrozić rządowi.
no i właśnie o tym pisałem, (za błędy w poprzednim poście przepraszam, pisałem na klawiaturze obok mnie). Jeżeli ktoś ma kogoś zamordować to zrobi to czymkolwiek, a już na pewno nie będzie to replika airsoftowa z racji swojej wręcz śmiesznej szkodliwości (nie liczę oczu), swojego wyglądu (reakcja organów ścigania będzie natychmiastowa, jeżeli ktoś będzie przenosił ją na wierzchu), swoim wyglądem może najwyżej wywołać atak serca u straszonego, a nikt normalny nie będzie straszył repliką, bo wie, że nic nią nikomu nie zrobi. Cała to "Wielka" komisja europejska, jak ktoś napisał wyżej niech zajmie się badaniem długości i krzywizny bananów, a nie uczciwymi ludźmi i zakazywaniem im uczciwego hobby, w którym przestrzegają zasad bezpieczeństwa siebie jak i osób postronnych! Największym zagrożeniem dla ludzi nie są repliki broni(śmieszne), ani nawet sama prawdziwa rejestrowana przecież broń, największym zagrożeniem są politycy, który usiłując zapewnić nam bezpieczeństwo i dobrobyt (ale im to wychodzi!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D pozbawiają nas części rozrywek (w asg bawią się często ludzie sfrustrowani życiem codziennym i w ten sposób wyładowujący swoją agresję wobec szefów- jak nie będą mieli tego to BYĆ MOŻE sięgną po narkotyki, zapijaczą się lub w ostateczności naprawdę wezmą broń z przemytu jak mają dojście jakieś od ruskich z bazarów i pójdą takiego delikwenta załatwić. Wtedy politycy pomyślą - zabraliśmy im możliwość wyładowywania się w bezpieczny sposób, mamy co prawda ofiary śmiertelne, ale nikt nie ma rzeczy przypominających broń!
To jest działanie na szkodę obywatela!

A jeżeli nie daj Boże wybuchnie wojna i przydałyby się formacje paramilitarne oraz dysponujący bronią cywile to co, oddamy kraj bo unia tak chce? BZDURA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Organizacja "demokratyczna" jaką jest unia chce ograniczać nasze prawa, a przecież repliki nie stanowią dla kogokolwiek zagrożenia! Dodatkowo są wykorzystywane w inscenizacjach historycznych.
Mój przepis na zaistniałą sytuację jest taki, jeżeli państwo boi się airsowtowców- ograniczyć wiek kupujących repliki do wieku minimum 18 lat. Wtedy przenoszący replikę NA WIERZCHU dostałby niski mandat. I już, więcej nie mogą zrobić, jest demokracja god damn it! Każdy nie szkodząc drugiemu może robić cokolwiek chce!
fleckin 21.11.2013, h. 15:24 fleckin
Co by było, gdyby co druga osoba w owym centrum handlowym miała broń?

Tak jak nie słyszałem jeszcze, żeby kiedykolwiek w USA, uzbrojony cywil powstrzymał jakiś rozbój, czy przestępcę, używając broni palnej. Co innego zużywać tony ołowiu strzelając do tarczy, co innego do człowieka.
Prywatnie bardzo nie lubię, kiedy dyskusje na temat dostępu do broni palnej sprowadza się do takich bardzo specyficznych i mało realnych sytuacji, jak ta, którą opisujesz. Tym bardziej, że strzelaniny w centrach handlowych, szkołach lub innych miejscach publicznych, to promil przestępstw popełnianych z bronią palną w ręku.
Nie można dyskutować o dostępie do broni palnej, w kategoriach zachcianki jakiejś grupy, w oderwaniu od szerszego kontekstu. A na ten kontekst składają się choćby kwestie psycho- i socjologiczne, tradycje, historia.
Od samego posiadania broni, do umiejętnego jej użycia w sytuacji zagrożenia życia własnego, czy innych, jest TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAKA długa droga. I cóż z tego, że każdy będzie mieć dostęp do broni, skoro 95% jej posiadaczy nie będzie w stanie jej użyć, 4 z pozostałych 5%, użyje, ale niefachowo? Zadawałeś sobie kiedyś takie pytanie? Zysk żaden, potencjalne skutki uboczne - nieciekawe.
Spotkałem się kiedyś z taką opinią, że jeśli już wyciąga się broń w sytuacji ekstremalnej, to trzeba być w pełni psychicznie i fizycznie gotowym do jej użycia. W innym wypadku, lepiej nie robić tego wcale.
Żołnierzy, czy policjantów się do tego przygotowuje - a przynajmniej powinno - a cywilów?

Idąc dalej, w miarę zwięźle.

Patrząc na problem od strony psychologicznej, broń palna jest ułatwieniem w dokonywaniu przestępstwa. Prościej kogoś zastrzelić, niż udusić, albo zadźgać nożem, bo nie wymaga bezpośredniego kontaktu fizycznego z ofiarą. Banalne. I szalenie istotne.

Patrząc od strony socjologicznej - na antenie Trójki toczyła się kiedyś dyskusja na temat polskich przepisów dotyczących posiadania broni. Zabrał w niej głos doświadczony kryminolog i biegły sądowy. Przytoczył dość ciekawe dane statystyczne, porównując "profil" przestępstw dokonywanych w USA i Polsce. Okazuje się, że kraju, w którym w obiegu znajduje się wg szacunków ok. 400 mln sztuk broni cywilnej/sportowej, gdzie popełnia się o wiele więcej przestępstw, w tym oczywiście tych z użyciem broni palnej, trup ściele się statystycznie znacznie rzadziej, niż w Polsce. Specyfika polskiego podwórka jest po prostu taka, że polscy przestępcy, nawet tacy "okazjonalni", są zwyczajnie brutalniejsi. I nie przeszkadza im to, że używają noży, pałek i innych przypadkowych narzędzi. Na jakiej podstawie sądzić, że upowszechnienie dostępu do broni odwróci tendencję? Ale o tym zwolennicy swobodnego dostępu jakoś zbyt wiele nie mówią.
Zgaduję, że nie wiedzą, albo bagatelizują problem.

Patrząc na historię i tradycję dotyczące posiadania broni palnej na użytek prywatny, poza zastosowaniami wojskowymi - jakie tu mamy, my Polacy tradycje? Żadne.

I tak można by pewnie długo.
Owszem, ja sam nie jestem jakimś ekspertem, ale przynajmniej mam świadomość tego, że to znacznie bardziej złożony problem, niż tylko "ja chcę i powinienem mieć prawo, a w razie czego uchronię od masakry klientów galerii handlowej".
To są pobożne życzenia, dość mocno oderwane od rzeczywistości.

Natomiast patrząc na poziom bezpieczeństwa w naszym kraju, powszechną znieczulicę, sądy zamieniające ofiary w sprawców, sprawność i dofinansowanie organów ścigania, albo zwyczajnie na grupki agresywnych gówniarzy zabijających nudę na osiedlach polskich miast, powiem krótko - mimo wieloletnich zainteresowań obronnością, techniką wojskową, w tym bronią palną, uważam jakiekolwiek próby liberalizacji przepisów dotyczących dostępu do broni palnej, za delikatnie rzecz biorąc RYZYKOWNE.

A wracając do możliwości zdelegalizowania ASG na terenie UE... W gruncie rzeczy jest to tak absurdalne, że aż szkoda na ten temat dyskutować. Natomiast być może faktycznie warto dbać o jak najlepszy wizerunek środowiska.
koho 21.11.2013, h. 15:49 koho
Po "Co by było, gdyby co druga osoba w owym centrum handlowym miała broń?" miało być oczywiście:

Nic.
koho 21.11.2013, h. 15:55 koho
Nie do końca się z Tobą zgodzę, o ile przykład z centrum handlowym jest mało prawdopodobny (jednak zdarzały się takie przypadki) to włamanie do domu z użyciem broni czy też do sklepu jest o wiele bardziej realne. Ile było sytuacji gdzie bandyci weszli do domu z nożem/pałką czy jakim kolwiek narzędziem i domownicy w swojej obronie potrafili owych napastników zadźgać nożem? O ile w centrum handlowym spotykasz samych obcych ludzi to jak wejdzie Ci do domu dwój pijanych kolesi i będą się awanturować po czym zaatakują Ciebie, żonę lub dzieci to uwierz mi, zrobisz wszystko aby ich powstrzymać nie zważając na to jak się to skończy. Myślę, że gdybyś mógł wtedy wybrać czy chcesz do samoobrony użyć pałki, noża lub broni palnej to bez wahania wybrałbyś tą ostatnią.

Co do samego zakupu broni palnej i dostępu do niej zwykłych obywateli to uważam, że powinno być coś takiego jak z prawem jazdy. Chcesz legalnie jeździć samochodem więc musisz zaliczyć zajęcia teoretyczne, później praktyczne co kończy się egzaminem, który dla bardzo wielu osób jest trudny i nie każdemu się udaje. Podobnie powinno być z pozwoleniem na broń, dostęp dużo łatwiejszy niż obecnie ale jednak nie może być tak, że kupujesz ją jak mleko w spożywczym, musisz przejść pewne badania oraz szkolenia i zdać egzamin, za co zapłacisz jak za kurs na prawo jazdy. Chcesz mieć pozwolenie na broń więc płacisz za kurs i egzamin, jak zdasz to możesz kupić broń, jak nie chcesz to nie robisz takiego kursu.
you-dash 21.11.2013, h. 16:50 you-dash
"Tak jak nie słyszałem jeszcze, żeby kiedykolwiek w USA, uzbrojony cywil powstrzymał jakiś rozbój, czy przestępcę, używając broni palnej."
Zakładając, że celem przestępcy jest albo rabunek (chce przeżyć) albo zabicie jak największej liczby osób (nie ważne jest czy przeżyje, ważna jest ilość ofiar) to przestępca będzie wybierał miejsca w których ma najłatwiejsze pole do działania - tam gdzie jest najmniejsza szansa na spotkanie uzbrojonego przeciwnika. Czy słyszałeś o atakach pojedyńczych osób na posterunki policji (nie mówmy tu o jakiś meksykańskich kartelach narktoykowych, które pewnie potrafią zorganizować zbrojny najazd na komende)? Albo czy słyszałeś o atakach na sklepy z bronią? Takie rzeczy rzadko się zdarzają bo ofiary (policjanci, sprzedawca broni i jego klienci) prawdopodobnie (prawdopodobieństwo graniczące z pewnością) mają czym się bronić. Jeszcze rok czy półtora temu (nie wiem jak jest teraz) aktualne było stwierdzenie, że wszystkie słynne strzelaniny w USA miały miejsce w instytucjach na teren, których nie wolno było wnosić broni. Dlaczego? Bo tam nikt nie miał się czym bronić.
Teraz niestety już nie podam dokładnego linka (nie mogę znaleźć, ale było kiedyś na wykopie), ale była sytuacja, zdaje się w USA, gdzie "szaleniec" rozpoczął strzelaninę w chyba centrum handlowym. Jeden z "cywili" wyjął własny, legalny pistolet i przez kilka/kilkanaście minut prowadził wymianę ognia z napastnikiem, w tym czasie na miejsce przybyły odpowiednie siły porządkowe i pozamiatały. Reszta ludzi uciekła (ilość ofiar znikoma). O takich rzeczach się nie słyszy (bo mało ofiar - słaba sprawa dla mediów, bo nie wpisuje się to w propagandę, że broń to zło).
Ale tu masz http://deadlinelive.info/2012/08/07/armed-citizen-in-tx-stops-shooting-spree-and-saves-cop-by-making-150-yard-shot-with-a-pistol/ cywil ratuje policjanta.
MarekMac 21.11.2013, h. 17:24 MarekMac
Koho napisał: I tak można by pewnie długo.
Owszem, ja sam nie jestem jakimś ekspertem, ale przynajmniej mam świadomość tego, że to znacznie bardziej złożony problem, niż tylko "ja chcę i powinienem mieć prawo, a w razie czego uchronię od masakry klientów galerii handlowej".
To są pobożne życzenia, dość mocno oderwane od rzeczywistości.

Popełniamy klasyczny błąd: widzimy skutki dostępu do broni palnej, a nie dostrzegamy skutków jego braku. Najbardziej jaskrawy przykład: wyspa Utoya. Prawie sto osób na wyspie, a broń ma tylko jedna. Reszta to stado baranów na rzeź.
Irwin 21.11.2013, h. 17:40 Irwin
I z jakimi poważnymi skutkami takiego a nie innego ustawodawstwa w Polsce się borykamy?

Przywołujesz przykład norweski, który jest pewnym ekstremum. Ale dobrze - zostańmy przy nim na chwilę. Jak sobie to wyobrażasz? Mamy chodzić wszyscy z bronią palną przy sobie, na wypadek, zdarzający się statystycznie rzadziej niż szóstka w totka, gdyby jakiś szaleniec chciał strzelać do ludzi na ulicy/wyspie/sklepie - gdziekolwiek? I kto mają nosić? Dzieciaki? Wszyscy? Dla bezpieczeństwa kabura za pasem?


Chyba trochę absurdalne.
koho 21.11.2013, h. 20:00 koho
Koho, już wyjaśniam. wystarczy że co piąty albo co szósty obywatel ma broń by poziom świadomości i bezpieczeństwa się zmienił. Bandyta zawsze napada słabszych. Inaczej to żaden interes. Dziś bandyta wie że cywil z bronią jest równie rzadkim zjawiskiem jak uczciwy polityk. podobno istnieje.

Dostęp do broni mogła by mieć tylko osoba poczytalna, niekaralna i pełnoletnia. Tylko żadnej uznaniowości. Spełniasz kryteria to broń dostajesz. Obowiązkowy egzamin i co najmniej 2 -3 ćwiczenia na strzelnicy co roku. To już nie jest utopia.
Irwin 21.11.2013, h. 21:58 Irwin
"Przywołujesz przykład norweski, który jest pewnym ekstremum."
Można przywołać ekstremum w drugą stronę - Szwajcaria. Co ciekawe oba ekstrema bardziej przemawiają za opcją uzbrojonych obywateli. Mianowicie, Norwegia - kraj "rozbrojony" w którym nawet policja nie nosi (nie nosiła) broni. I co? Zdarzyła się przynajmniej jedna masakra (o jednej, słynnej wiemy).
Szwajcaria, kraj w którym prawie każdy dorosły facet ma w domu karabin i co? Nie słychać o masakrach.
Jeżeli sprawę przedstawić w ten sposób to chyba jasne jest, że lepiej by ludzie broń mieli.
A teraz czekam aż powiesz, że Szwajcarzy to mega cywilizowani ludzie, a my jesteśmy durne raptusy, gwałtowniki, "polaczki" i u nas to nie przejdzie.
MarekMac 21.11.2013, h. 23:10 MarekMac
@Irwin
Zgadza się. Bandyta zawsze napada na słabszych. Zawsze - to też jeśli uzbroisz obywateli, ten sam bandyta zadba o to, żeby zachować przewagę w odmiennych warunkach. Jak już napisano wcześniej, jeśli ktoś chce dopuścić się przestępstwa, w końcu znajdzie na to sposób.

@MarekMac
Nie, nie doczekasz się epitetów typu "Polaczki". Bo nie o "Polaczków" tu chodzi.
W Szwajcarii każdy trzyma w domu karabin, ze względu na strukturę tamtejszej armii. To jak dla mnie kompletnie inny przypadek i nie ma bezpośrednio nic wspólnego z tematyką bezpieczeństwa wewnętrznego.
Z kolei dla kontrastu ze Szwajcarią, w USA jatki to norma. Czyli prosta recepta pt. "dajcie ludziom broń, a będzie bezpiecznie", to utopia. Tu i tu posiadanie broni jest czymś powszechnym, skoro więc Helweci nie mają problemów z masakrami w takich realiach, wyraźnie wskazuje to na kolejny istotny aspekt, czyli mentalność.
A na to znów składa się cała masa czynników, np. z poziomem agresji wśród obywateli włącznie, tendencjami do popadania w konflikty itp.

A nawiązując do Twoich domniemywań na temat moich poglądów...Gdyby zliberalizować prawo o dostępie do broni, to śmiem twierdzić, że w Polsce broń kupowałaby trzy grupy - każda niewielka: pasjonaci, osoby, które faktycznie z różnych powodów żyją w stanie zwiększonego zagrożenia oraz... Przestępcy. Dlaczego? Bo jak wspomniałem powyżej, kultura i tradycja broni palnej w Polsce praktycznie nie istnieje. Stąd też gro obywateli tego kraju ma zdecydowanie pejoratywne konotacje odnośnie broni palnej i nie odczuwa potrzeby jej posiadania. A jeśli w to powątpiewasz, to porozmawiaj z tymi pośród swoich znajomych, którzy nie interesują się w żaden sposób obronnością, ani żadnymi dziedzinami, które się z tym łączą (jak ASG)...
Ludzie w tym kraju często krzywo patrzą się na airsoft, a co dopiero mówić o broni.

Dlatego jeszcze raz powtarzam. Tu nie chodzi o bycie cywilizowanym, lub nie. Chodzi o tradycje i mentalność społeczną. Tak więc nie bawiąc się w przyklejanie Polakom zbędnych etykietek, powiem krótko - tak, uważam, że u nas to nie wypali.
Albo inaczej - wypali - ale w twarz...
koho 21.11.2013, h. 23:49 koho
".Gdyby zliberalizować prawo o dostępie do broni, to śmiem twierdzić, że w Polsce broń kupowałaby trzy grupy - każda niewielka: pasjonaci, osoby, które faktycznie z różnych powodów żyją w stanie zwiększonego zagrożenia oraz... Przestępcy."
Śmiem się nie zgodzić w dwóch aspektach.
1. Znam kilka osób, które nie są pasjonatami, nie żyją w stanie zwiększonego zagrożenia i (z tego co mi wiadomo) przestępcami nie są, a chcieliby mieć broń. A i żeby nie było, są to Polacy mieszkający w Polsce.
2. Przestępcy (ci notoryczni) nie będą kupować broni legalnie - przecież w ten sposób będzie ich łatwiej namierzyć. A nawet jeśli kupią legalnie to piszesz tak jakby oni nie mogli zdobyć broni gdy wprowadzone są obostrzenia. Przestępca zawsze zdobędzie broń - legalnie lub nie, ale ją zdobędzie.

"Bo jak wspomniałem powyżej, kultura i tradycja broni palnej w Polsce praktycznie nie istnieje."
Ale istniała i mieliśmy się względnie dobrze. Dopiero okupacja niemiecko-sowiecka zniszczyła tę kulturę i wmówiła (jak widać skutecznie), że Polacy zbronią sami się wybiją.

"A jeśli w to powątpiewasz, to porozmawiaj z tymi pośród swoich znajomych, którzy nie interesują się w żaden sposób obronnością, ani żadnymi dziedzinami, które się z tym łączą (jak ASG)..."
Rozmawiałem i o nich między innymi pisałem w punkcie pierwszym mojej wypowiedzi.

"Chodzi o tradycje i mentalność społeczną. Tak więc nie bawiąc się w przyklejanie Polakom zbędnych etykietek, powiem krótko - tak, uważam, że u nas to nie wypali.
Albo inaczej - wypali - ale w twarz..."
Tradycja (co już napisałem) była u nas taka, że broń wiele osób posiadało. Określ może które narody są wg Ciebie z tą odpowiednią tradycją i mentalnością? Bo jestem ciekaw, które wg Ciebie zasługują na prawo posiadania broni. No bo chyba niektóre zasługują, nie?

"W Szwajcarii każdy trzyma w domu karabin, ze względu na strukturę tamtejszej armii. To jak dla mnie kompletnie inny przypadek i nie ma bezpośrednio nic wspólnego z tematyką bezpieczeństwa wewnętrznego."
Tu się mylisz. Przytoczę definicję bezpieczeństwa wewnętrznego:
"Bezpieczeństwo wewnętrzne (ang. internal security) – stan osiągnięty w rezultacie działania organów państwa zmierzających do zapewnienia jego stabilności wewnętrznej i odporności na możliwe zagrożenia wywołane przez przyrodę lub człowieka."
Za Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego, wydanie 6. Red. Zdrodowski B. AON, Warszawa, 2008.
Posiadanie broni przez obywateli jak najbardziej wpisuje się w tematykę bezpieczeństwa wewnętrznego. Z powyższej definicji wynika jaso, że mówiąc o bezpieczeństwie wewnętrznym ważniejszy jest skutek (który musi być wewnętrzny) niż przyczyna (ta może być zewnętrzna lub wewnętrzna). Przykład, jeżeli nasłani przez obce państwo agenci (zewnętrzna przyczyna) chcieliby dokonać zamachu terrorystycznego na terenia naszego państwa, który mógł zagrozić stabilności państwa (wewnętrzny skutek - bezpieczeństwo wewnętrzne) i zostaliby powstrzymani przez legalnie uzbrojonych cywili. Powyższy przykład chyba jasno udowadnia, że posiadanie przez cywili broni ma wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne
MarekMac 22.11.2013, h. 00:33 MarekMac
Coraz gorzej się czyta te spiętrzone komentarze...

@MarekMac

Odniosę się do trzech rzeczy.

Błagam, nie cytuj mi słowników. Dobrze wiesz, co miałem na myśli, używając określenia "bezpieczeństwo wewnętrzne". A jeśli faktycznie nie było to dość jasne, to szybko sprecyzuję - ogólny poziom i poczucie bezpieczeństwa obywateli. I skoro już tak wyszło, że średnio pasuje to do słownikowej definicji - pardon.
I nie wmówisz mi chyba, że powodem dla którego każdy Szwajcar trzyma w domu SIGa, jest zamiar utrzymywania niskiego poziomu przestępczości...

Druga kwestia... Znowu to wg mnie niczym nie uzasadnione założenie, że uzbrojony cywil w razie "W" nie wiadomo co zrobi.
Guzik zrobi.
Bo przeważający, wręcz przygniatający procent populacji, to ludzie, którzy nie potrafią skrzywdzić lub zabić drugiego człowieka i jest to cecha naturalna. A co za tym idzie, w wypadku większości z nas posiadani broni, to tylko posiadanie rekwizytu. To, że ktoś ją ma, nie znaczy, że umie należycie lub w ogóle jej użyć. A prawdopodobieństwo, że w sytuacji kryzysowej, we właściwym miejscu, we właściwym czasie, znajdzie się właściwy człowiek, jest w takich realiach znikome.
O tym już też pisałem, za pierwszym razem. Jak widzę przeszło bez echa, a jest to jedna z kwestii kluczowych.
Już widzę tabuny uzbrojonych przechodniów powstrzymujących napastników, klamkami wyciągniętymi zza przysłowiowej pazuchy... Bądźmy poważni...

Sprawa trzecia. Nie próbuj mnie wciągać w kuriozalną dyskusję pt. "który naród zasługuje na", bo to trochę śmieszne - bez urazy. Choć właściwie, nie miałbym problemu z konkretną odpowiedzią, mimo, że słowo "zasługuje" jest tu dla mnie kompletnie nietrafione.
Nie wiem co to ma wspólnego z zasługiwaniem na cokolwiek.
Ale skoro już zostałem wywołany do tablicy, to odpowiem bardzo krótko - żaden.
Bo pomimo swoich zainteresowań prywatnie uważam, że miejsce broni jest tylko w wojsku i w służbach mundurowych. Szczególnie w kraju o taki niskim poziomie wzajemnego zaufania obywateli i ogólnie społeczeństwa obywatelskiego, jak Polska.

Tyle w temacie - out.
koho 22.11.2013, h. 22:34 koho
"I nie wmówisz mi chyba, że powodem dla którego każdy Szwajcar trzyma w domu SIGa, jest zamiar utrzymywania niskiego poziomu przestępczości..."
Wcale nie próbowałem tego wmówić, ale to może być jeden z powodów.

"To, że ktoś ją ma, nie znaczy, że umie należycie lub w ogóle jej użyć. A prawdopodobieństwo, że w sytuacji kryzysowej, we właściwym miejscu, we właściwym czasie, znajdzie się właściwy człowiek, jest w takich realiach znikome."
Po pierwsze, tylko zakładasz, że takie prawdopodobieństwo będzie znikome, ale to pomińmy. Po drugie, już samo posiadanie przez obywateli broni działa na przestępce odstraszająco. Przestępca, wbrew pozorom, to często inteligentny człowiek, który powiąże fakt, że obywatele mają broń z tym, że może zginąć zabity przez uzbrojonego obywatela. I już samo to ogranicza działania przestępców. Nie mówię, że eliminuje, ale ogranicza - instynkt samozachowawczy i te sprawy. Po trzecie, argumentujesz, że nie ma sensu dawać obywatelom broń bo i tak tylko niewielu z nich będzie w stanie jej użyć. Argument błędny z dwóch powodów. Po pierwsze, nie wiesz jak zachowa się człowiek w sytuacji zagrożenia, gdy skoczy adrenalina i trzeba będzie szybko podejmować decyzje. A może jednak ten spokojny księgowy co muchy by nie skrzywdził strzeli? Po drugie. Argument, skoro nie ma sensu dawać ludziom broń bo i tak jej nie wykorzystają to nie ma też sensu szkolić pierwszej pomocy bo w przypadku kiedy trzeba będzie wykorzystać wiedzę w praktyce to większośc ludzi ucieknie, będzie się gapić, ale nie pomoże, będzie bało się pomóc itd. Prawdopodobieństwo, że ktoś pomoże jest znikome. Co prawda jest to tylko założenie, tak jak i Twoje, ale ja mam doświadczenie w takich sytuacjach - przynajmniej dwa wypadki komunikacyjne widziałem i wiem jak się zachował tłum - a Ty raczej nie masz doświadczenia z uzbrojonym napastnikiem. Skoro więc nie warto ludziom dawać broni, bo użyteczność będzie znikoma to i nie szkolmy pierwszej pomocy.

"Sprawa trzecia. Nie próbuj mnie wciągać w kuriozalną dyskusję pt. "który naród zasługuje na", bo to trochę śmieszne - bez urazy. Choć właściwie, nie miałbym problemu z konkretną odpowiedzią, mimo, że słowo "zasługuje" jest tu dla mnie kompletnie nietrafione."
Sam zacząłeś taką dyskusje poprzez ocenę Polaków: "Tak więc nie bawiąc się w przyklejanie Polakom zbędnych etykietek, powiem krótko - tak, uważam, że u nas to nie wypali.
Albo inaczej - wypali - ale w twarz..."
MarekMac 23.11.2013, h. 12:25 MarekMac
Koho, powiem tyle - pleciesz brednie.
1. Polscy przestępcy wcale nie są brutalniejsi, po prostu mając nóż chętniej go używają, bo w końcu nikt od noża nie zginął - no może jeden-dwa wypadki rocznie, nie to co z broni ;].
2. Jatki w USA - dzięki multikulturowości. Duży procent popełnianych zbrodni jest ze względów kulturowych lub religijnych, reszta to problemy psychologiczne.
3. Kultura i tradycja w Polsce broni jest dłuższa niż w USA, choć została przerwana przez komunistów. Przed I wś to car zalecił łatwiejszy dostęp do broni palnej, gdy wzrosła liczba przestępstw na terenie Królestwa.
4. Przestępca ma zachowywać zawsze przewagę, więc będzie łaził z RPG-7 ;].
5. Kradnąc drobne z kiosku przestępca w Polsce na pewno będzie zabijał z legalnie posiadanej broni, żeby go było łatwiej znaleźć, bo bardzo chce iść odpocząć na kilkanaście lat do pierdla ;].
6. Samochody zabijają w Polsce rocznie 4tys ludzi i nikt nie boi się wyjść na ulicę. Gdyby nie propaganda, przy 4tys ofiar z broni palnej, ludzie by spokojnie chodzili po ulicy. Tymczasem po jednym incydencie na kilkadziesiąt lat w odległej Norwegii są rozważania dotyczące posiadania broni w Polsce (po prostu efekt motyla ;]).
7. Najbardziej bzdurny (delikatnie mówiąc) argument - "ojejujeju nie słysałem zeby komuś bloń pomogła" - bo nie mówią o tym w TV. Radzę poszukać statystyk, oraz opracowań. Z nich wychodzi co następuje - w każdym z krajów w których ograniczono posiadanie broni, następuje wzrost liczby przestępstw i ich brutalności. W stanach USA w których jest większa liczba posiadaczy broni jest mniejsza liczba włamań i przestępstw. Ogółem, posiadanie broni codziennie ocala komuś życie lub zapobiega rabunkowi lub innemu przestępstwu. Takich przypadków są dziesiątki tysięcy rejestrowanych, a jeszcze więcej nie jest w żaden sposób rejestrowana, bo ludziom nie chce się czasami zgłaszać, że odstraszyli napastnika pistolem bez jednego wystrzału.
8. W obecnej chwili wytworzenie broni staje się coraz łatwiejsze i grupy przestępcze (pod każdą szerokością i długością geograficzną) nigdy nie miały problemu z jej nabyciem, w przeciwieństwie do uczciwych ludzi.
Prawda jest jedna, broń była od zawsze częścią życia, jest i będzie, a zdrowy człowiek powinien mieć prawo do samoobrony. Jak ktoś twierdzi, że można bronić się bez broni palnej, jedynie przykładowo kończynami, albo kubotanem, to życzę powodzenia w walce z bandytą z maczetą za 30zł.
Lee 23.11.2013, h. 23:13 Lee
Sovieta 21.11.2013, h. 15:41 Sovieta
Unia przestała być pod jakimkolwiek sensownym tworem od kiedy przestała być tylko organizacją ułatwiającą handel i wspólny rozwój gospodarczy. Teraz to jest trup podobny do Bloku Wschodniego. Na samym szczycie panują tam totalni ignoranci i ludzie bez jakichkolwiek podstaw wiedzy. To nie są urzędnicy, pracownicy 'dla ludzi' tylko grupa lobbystów i popaprańców którzy wymyślają takie twory. Pomijam już te słynne o bananach, ślimakach, truskawkach etc. Mam nadzieje, że Unia Srunia padnie wraz ze swoimi zarządcami, którzy gnębią nas jakby mieli z tego frajdę. Tu już nie chodzi o poglądy polityczne tylko czysty rozsądek. Od dawna wszyscy rozsądni ludzie wiedzą, że zakaz posiadania broni nie zmniejszy liczby zabójstw bo gangster i tak 'załatwi' sobie broń. Repliki to już w ogóle nie rozumiem o co chodzi. Były rozumiem napady z replikami, ale jakby iść ich tokiem myślenia trzeba by zakazać plastikowych nożyków bo to tym bodajże porwano samoloty na WTC.

Dochodzimy do tych absurdów o których nie jedni kabareciarze nie śnili. Niedługo usłyszymy, że armie państw UE nie mogą szkolić się na ostrej amunicji bo to buduje nienawiść i agresję i będą musieli przejść całkowicie na systemy komputerowe. Najlepiej w ogóle, żeby to wojny toczyły się na ASG. Najgorsze jest nie to, że tacy ludzie są u władzy, lecz że wciąż są ludzie którzy popierają tych "specmanów".

Niezależnie od tego czy zakażemy posiadania broni/replik etc i tak będą zabójstwa z użyciem broni. Niezależnie od tego czy zamkniemy stadiony wśród kibiców znajdą się idioci co będą psuli opinię innym. Niezależnie od rozbudowania systemu aptek ludzie będą chorowali.
Zawsze będą ci "dobrzy" i ci "źli", choćbym nie wiem jakie zakazy wstawiali.

Naprawdę ktoś miał genialny pomysł, aby wzorować się na Polsce z tymi zakazami. To już taka tradycja w Europie. Lepiej zakazywać niż edukować. Nie ważne, że ci przestępcy popełniają to z biedy/chorób psychicznych/depresji etc. Lepiej zakazać broni...jakby (przepraszam Adminów) k*źwa nie można było człowieka udusić albo skręcić karku rękoma.

Czasami mam wrażenie, że według tych pseudo elit zło na Ziemi zaczęło się od czasu kiedy prehistoryczni ludzie znieśli zakaz posiadania kamieni i patyków...
Terkov 21.11.2013, h. 15:46 Terkov
Pomysł powalony, ale nie mniej bawią mnie wszystkie komentarze o komunie i agentach ;)
Miszcz120 21.11.2013, h. 16:07 Miszcz120
Taki news powinien dać bardziej do myślenia już dla wszystkich obywateli UE, nie tylko Airsoftowców.Zaraz powszeszchny broni dla wszystkich, prócz służb porządkowych. Nawet zakaz replik airsoftowych. Co za tym idzie, pewnie chleb będziemy już niedługo kroić łyżkami, a widelce będą na pozwolenie. Nic nam nie będzie wolno, ale będziemy pod ścisłym monitoringiem.Co to za "wolna Europa" ? Wolna od czego ? Od przestępstw ? Od zła ? Albo od pieniędzy i władzy się w czterech literach się poprzewracało, albo ktoś tą władzą steruje z zewnątrz, bo innego rozwiązania nie widzę. Nie za taką Polskę i Europę Nasi przodkowie walczyli...
Nath 21.11.2013, h. 17:45 Nath
Zamiast pisać komentarze i snuć cool story lepiej sobie kliknijcie http://firearms-united.eu/download/firearms_united_letter_to_malstrom_eu_en.pdf wypełnijcie, ślecie do tej durnowatej komisarz via email. Warto też poszperać czy w waszej okolicy nie działa jakiś europoseł i także jego spamować w tej sprawie.
headkick9 21.11.2013, h. 18:21 headkick9
śmiechu warte.. :D
AKTG 21.11.2013, h. 18:54 AKTG
No to wojna!!!!111
Nie po to pracowaliśmy na wizerunek ASG aby nam go teraz zakazano.
Trzeba uruchomić jakieś inicjatywy przeciwko tej ustawie bo bierność nie popłaca.
Dajcie znać jak gdzieś w UE znajdziecie taki projekt, na pewno wielu z nas podpisze się pod czymś takim obiema rękami.
Inicjatywa jest dwa komentarze wyżej. Dałem znać, nie ma za co :D
Lee 23.11.2013, h. 22:55 Lee
Chainsaw7 21.11.2013, h. 20:15 Chainsaw7
Podobno żyjemy w "wolnej Europie", a restrykcje jak ChRL niedługo będziemy mieli :/
biho 21.11.2013, h. 20:35 biho
Trzeba się szykować na "Underground Airsoft"
GuloGulo 21.11.2013, h. 21:25 GuloGulo
Eee... tam. Zbliżają się wybory do PE i pani Cecilia Malmström chce zabłysnąć przed wyborcami jak to strasznie martwi się bezpieczeństwo obywateli (szkoda, że nie o kasę).
O kasę też. Własną :).
Irwin 21.11.2013, h. 21:59 Irwin
PitBear 21.11.2013, h. 22:07 PitBear
Nie ma jak się nakręcić artykułem ze strony, której misją przewodnią jest promowanie wszelkich form posiadania i użytkowania broni palnej, gdzie przedstawione są daleko idące interpretacje potencjalnych skutków wprowadzenia propozycji przedstawionych w owym "White Paper".

Śmieszna jest zwłaszcza konkluzja o "ograniczeniu Airsoftu: handlu i posiadania, jeśli nie całkowity zakaz" - zwłaszcza jeśli w na 22 stronach owego dokumentu słowo "airsoft" nie pada wcale.... Powiem więcej - ten artykuł jest właśnie obliczony na waszą reakcję - ślijcie swoje protesty, atakujcie swoich europosłów, a może i nawet podpisujcie jakieś listy poparcia. Wtedy jest spora szansa, że "podciągną" miłośników airsoftu pod miłośników broni palnej i przy okazji owych regulacji, o których jest mowa w owym dokumencie, faktycznie ograniczą dostęp do replik ASG...

Lobby miłośników broni palnej na was liczy!!!! :D :D :D
Słowo "airsoft" może i nie pada za to padają słowa "air guns" i "replicas" :

"Third, the Commission will assess the need to go beyond the current scope of the Firearms
Directive and to address, in the light of Member States' experiences, the need for regulation of
the sale and possession of items such as air guns, replicas, antique weapons and deactivated
weapons which may readily be converted into or used as firearms"
wilkor 22.11.2013, h. 00:07 wilkor
Ggrozny 21.11.2013, h. 23:09 Ggrozny
Proste zabiegi uni żeby pozbyć się ludzi którzy mogli by się im sprzeciwić dlatego już od samego urodzenia trzeba być coraz bardziej delikatnym coraz więcej rzeczy jest niezdrowe ,nieodpowiednie ,złe i tak dalej. Klapsa nie można dać bo to już patologia a w końcu od tego wyrabiał się charakter tak samo najczęściej nie ci co poczuli w podstawówce krew na wardze zostawali psycholami tylko ciche myszki.kiedyś zabawa w wojnę była normalna synek się wybiegał wybrudził jak dziecko a dziś jest to na skraju choroby psychicznej. Chłopcy w przedszkolu przebierają się za dziewczynki i bawią się lalkami 1 dnia każdego tygodnia w celach edukacyjnych rzecz jasna.Na tablicach po przekroczeniu polskiej granicy od strony krajów nie członkowskich pisze witaj w uni europejskiej i jedyne co by wskazywało że to Polska to biało czerwone barwy obok tego napisu.Na rejestracji nie ma już polskiej flagi i znak ue i za moment napis PL zastąpi UE ,stry internetowe już nie kończą się .pl a .eu nigdzie gdzie eu coś zrobiła nie ma pl ani barw.jak to zawsze było w okupowanych krajach zakazywało się organizowania organizacji militarnych ,zamazywało się historię i wszelkie rzeczy związane z NASZYM PRAWDZIWYM NARODEM w celach wcielenia podbitych ziem bez potrzeby walczenia z jakimiś rebeliantami czy partyzantami. Kończąc ta wypowiedz powiem czemu tak się dzieje..... bo się po prostu tam na górze nas boją ,boją się Polaka ,który potrafi wstrząsnąć Europą i zawsze zrywał kajdany. A ludzie tacy jak my wciąż są jakąś wartością bojową która można dać pod broń czyli dla ue zagrożeniem.
Autentycznie... nie bierz tego więcej....
MasterGos 22.11.2013, h. 12:30 MasterGos
Pewnie jesteś zwykłym studentem ,a ja byłem w wojsku i inaczej pojmuję słowo ojczyzna. Dla ciebie to nic i masz to w dupie ale jak by chodziło o acta i inne tym podobne to byś był pierwszy na ulicy.
Ggrozny 22.11.2013, h. 16:05 Ggrozny
Poziom rodem z wp.pl lub innego onetu.
MasterGos 22.11.2013, h. 16:33 MasterGos
Może podzielisz się w takim razie na forum publicznym jak wojsko wpłynęło na Twoje pojmowanie słowa ojczyzna? I co ma to wspólnego z szaleńczymi teoriami które przedstawiłeś w pierwszym komentarzu?

W ramach dygresji: Hmm ciekawe którzy studenci są niezwykli ?
MasterGos 22.11.2013, h. 16:39 MasterGos
Z tym szaleństwem to bym nie przesadzał. Owszem, z pointą mozna się nie zgodzić, ale wiele wcześniej przytoczonych przykładów to realia.
Poza tym ekspansja poprzez wynarodowienie np. likwidacją symboliki narodowej, charakterystycznych cech języka itp. oraz poprzez ekonomiczne zubożenie i wykup własności danego narodu - to nic nowego.
Dzieje się bez przerwy, na całym świecie, u nas też. Jedynie społeczeństwo, nastawione głównie na konsumpcję, woli tego nie zauważać. Tak wygodniej :)

Zaś co do studentów, bywają obecnie niezwykle chamscy i wulgarni, ale poza tym norma społeczna.
;)
Promant 22.11.2013, h. 18:55 Promant
"Zaś co do studentów, bywają obecnie niezwykle chamscy i wulgarni, ale poza tym norma społeczna."

W każdej grupie społecznej bywają ludzie niezwykle chamscy i wulgarni.

"Poza tym ekspansja poprzez wynarodowienie np. likwidację symboliki narodowej, charakterystycznych cech języka itp. oraz poprzez ekonomiczne zubożenie i wykup własności danego narodu - to nic nowego.
Dzieje się bez przerwy, na całym świecie, u nas też."

Jak rozumiem w ten sposób przychylasz się do argumentów wg których nasz kraj jest okupowany? Przepraszam jeśli jest to nadinterpretacja twoich słów ale dla mnie tak to wygląda.

Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej do której dołączyliśmy dobrowolnie i od której dostaliśmy i nadal dostajemy potężne dotacje (warto odnotować że wielu ludzi w krajach które dają najwięcej się temu sprzeciwia przykład Wielka Brytania). Tak się składa że w zamian za to my jako członkowie tej wspólnoty jesteśmy zobowiązani do zmian systemowch zwiazanych z harmonizacją, która dotyczy wszystkich państw UE. Przykład: jeśli UE przyjmie dyrektywę lub rozporządzenie o już wspomnianej zmianie flag każdy kraj członkowski musi się temu podporządkować. Tu podnosi się argument że to wynarodowienie a co za tym idzie "okupacja" ale tak się składa że nasi przedstawiciele (eurodeputowani) wchodzą w skład Parlamentu Europejskiego więc mają wpływ na te uchwały. (Coś marna ta okupacja)

Żeby się nie rozpisywać skomentuje jeszcze argument o likwidacji symboliki narodowej i charakterystycznych cech języka. Tak UE poprzez wspomniane dyrekywy narzuca krajom człokowskim używanie flag UE czy to w paszportach czy w urzedach ale NIE ZAKAZUJE w żaden sposób uzywania flag narodowych.
MasterGos 22.11.2013, h. 20:30 MasterGos
"W każdej grupie społecznej bywają ludzie niezwykle chamscy i wulgarni."

Oczywiście, ale tu mówimy o konkretnej grupie społecznej i z naciskiem na "niezwykle". Biorąc pod uwagę bezpośrednie obserwacje. Powiedzmy choćby z ostatniej dekady.

"Jak rozumiem w ten sposób przychylasz się do argumentów wg których nasz kraj jest okupowany? Przepraszam jeśli jest to nadinterpretacja twoich słów ale dla mnie tak to wygląda."

Masz rację, nadinterpretujesz, ale to nie mój problem. Nigdzie nie twierdzę, że jesteśmy pod okupacją. Okupacja to określony stan państwa związany z fizyczną/militarną obecnością agresora. Ja natomiast zwracam uwagę, że właśnie okupacja nie jest wcale konieczna, w każdym razie na początku - wystarczą inne "instrumenty" i działania by określone państwo uzależnić, osłabić, zubożyć i w efekcie wynarodowić. Później okupacja może być formalnością, ale też wcale nie musi do niej dochodzić, silnym państwom może wystarczyć osiągnięcie opisanego stanu rzeczy bez angażowania środków militarnych.
Taki sam kop w jaja, ale w białych rękawiczkach.

"Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej do której dołączyliśmy dobrowolnie i od której dostaliśmy i nadal dostajemy potężne dotacje (warto odnotować że wielu ludzi w krajach które dają najwięcej się temu sprzeciwia przykład Wielka Brytania). Tak się składa że w zamian za to my jako członkowie tej wspólnoty jesteśmy zobowiązani do zmian systemowch zwiazanych z harmonizacją, która dotyczy wszystkich państw UE. Przykład: jeśli UE przyjmie dyrektywę lub rozporządzenie o już wspomnianej zmianie flag każdy kraj członkowski musi się temu podporządkować. Tu podnosi się argument że to wynarodowienie a co za tym idzie "okupacja"
ale tak się składa że nasi przedstawiciele (eurodeputowani) wchodzą w skład Parlamentu Europejskiego więc mają wpływ na te uchwały. (Coś marna ta okupacja)"

Ano jesteśmy, ale o głupocie politycznej społeczeństwa otumanionego prawie półwieczem komunizmu - nie będziemy dyskutować. Ani tym bardziej o jakości naszych polityków i ich motywach działania, które w gros przypadków bliższe są ich kieszeniom niż racji stanu. Ile straciliśmy majątku narodowego, jak zniszczone zostały i wyprzedane określone zakłądy czy branże przemysłu i instytucje finansowe - to też ciekawy bilans "zysków" z mariażu z unią.

Jednak jak prosiłem już wyżej - nie rozwijajmy tematyki OT. Polityka nie jest tu tematem, o ile nie wiąże się z asg.

"Żeby się nie rozpisywać skomentuje jeszcze argument o likwidacji symboliki narodowej i charakterystycznych cech języka. Tak UE poprzez wspomniane dyrekywy narzuca krajom człokowskim używanie flag UE czy to w paszportach czy w urzedach ale NIE ZAKAZUJE w żaden sposób uzywania flag narodowych."

Toteż nigdzie nie napisałem, że zakazuje.

Jeśli o mnie chodzi EOT, a jeśli nadal zamierzasz pisać w tematyce odbiegającej od treści newsa - proszę na PW.
Promant 22.11.2013, h. 21:19 Promant
Dziki [ZOMO Team] 22.11.2013, h. 00:06 Dziki [ZOMO Team]
Boją się gnidy dworskie...
tefinho 22.11.2013, h. 00:11 tefinho
i jak tu sie nie zgodzic z Korwinem Mikke ? ^^
UE traktuje obywateli Europy jak idiotów. z takim podejsciem do czlowieka, tylko samozaglada przed nami. i ba, nie trzeba nawet islamu. jaka hipokryzja trzeba sie wykazac, zeby rzucac slogany o wolnosci, w swietle wszystkich zakazow?

jakim prawem odbieraja nam naszą wolność, chorymi ustawami i przepisami?
Dalej 22.11.2013, h. 10:45 Dalej
----- REKLAMA -------- :)


Wszystkich zainteresowanych dostępem broni palnej dla odpowiedzialnych obywateli, zapraszam do dołączenia do ROMB
Ruch Obywatelski Miłośników Broni
i do śledzenia naszych stron internetowych:

http://www.romb.org.pl/

https://www.facebook.com/ruch.obywatelski.milosnikow.broni

https://www.facebook.com/pages/Stop-hoplofobii-bro%C5%84-dla-odpowiedzialnych-obywateli-do-obrony-i-rekreacji/167823313236725

https://www.facebook.com/groups/221143714648856/?fref=ts


ROMB aktywnie walczy z machiną biurokratyczną państwa i z anty-broniową propagandą.
Dołącz do nas - mamy nalepki! :)


----- koniec reklamy ----------------------
A+++ popieram!
Kacperix 22.11.2013, h. 12:09 Kacperix
Adikos2050 22.11.2013, h. 11:24 Adikos2050
Pamiętacie petardy hukowe w kształcie granatu SP046? Teraz są nie do dostania bo unia zakazała... A to była taka fajna wydmuszka do napełniania grochem działająca na odciąg.
Można kupić tylko pod inną nazwą, drożej i są bardziej zawodne.
Kacperix 22.11.2013, h. 12:08 Kacperix
juzek123 23.11.2013, h. 17:46 juzek123
panowie oni się po prostu boją nie chcą mieć żadnych potencjalnych "rewolucjonistów" dlatego chcą rozbroić społeczeństwo i zrobić z nas barany które pójdą na rzeź dobrowolnie w Polsce prawo do posiadania broni było ogólno dostępne nawet podczas zaborów dopiero w PRL te przepisy się zmieniły i pokutują one u nas do dzisiaj
Niedzwiedzzz 24.11.2013, h. 01:31 Niedzwiedzzz
"Nie zdążyliśmy... mimo to – dziękuję Wam! Wasi koledzy w Polsce i zagranicą walczą i zadają UE straty. Nie było rozkazu kapitulacji... przeszliście przez piekło... za nami pełne respy... czy po to tam stoją, abyśmy teraz mieli złożyć Repliki? Ja w żadnym razie repliki nie złożę, munduru nie zdejmę, airsoftu się nie wyprę... tak mi dopomóż Matko Boska Kompozytowa!"
_BADYL_ 24.11.2013, h. 07:57 _BADYL_
Chłopaki, tu piszecie widzę całe wypracowania, a wystarczy tylko kliknąć linka na poście u ravkila....
ues 24.11.2013, h. 08:36 ues
Nie pitolcie tylko działajcie. Jeśli każdy z was zamiast tutaj wylewać żale poświęci 10 minut na napisanie i wysłanie listu to może przyczyni się do sukcesu:

Proszę zapoznać się z linkiem i ... skoro dobrze rozumiem, lubi Pan/Pani broń... działać, pisać, apelować i informować środowisko http://www.redakcja.mpolska24.pl/5338/w-obronie-broni

Pani Komisarz jest zobligowana do odpowiedzi na zapytanie obywatela EU w ciągu 14 dni. Wysyła się list wypełniony pocztą priorytetową za chyba 8 zł ze swoimi danymi na adres:
Commissioner Cecilia MalmströmEuropean CommissionB-1049 Brussels, BELGIUM List znajdziecie pod tym linkiem: http://www.firearms-united.eu/download/firearms_united_letter_to_malstrom_eu_en.pdf http://www.firearms-united.eu/make-changes


peperonik 24.11.2013, h. 10:46 peperonik
nie mogą się polityczne kur*y zastanowić czy znalowo plastikowo metalową repliką da się coś zrobić?! prędzej kogoś słomką uduszę albo utopie w łyżce cukru! oby było tyle publicznych protestów żeby się chamy do swoich nor wycofali i knuli o zakazie posiadania noży w domu! jak będą to jak najbardziej się wybieram!
peperonik 24.11.2013, h. 10:48 peperonik
"Nie zdążyliśmy... mimo to – dziękuję Wam! Wasi koledzy w Polsce i zagranicą walczą i zadają UE straty. Nie było rozkazu kapitulacji... przeszliście przez piekło... za nami pełne respy... czy po to tam stoją, abyśmy teraz mieli złożyć Repliki? Ja w żadnym razie repliki nie złożę, munduru nie zdejmę, airsoftu się nie wyprę... tak mi dopomóż Bóg!"
Rivel 24.11.2013, h. 21:32 Rivel
Prawda jest taka,że nie radzą sobie z prawdziwymi problemami i żeby dupy na stołkach utrzymać wymyślają rzeczy,które się filozofom nie śniły,a sprawy takie jak bieda,bezrobocie,choroby itd wolą odrzucić na dalszy plan,gdyż temu nie podołają woląc większość funduszy na własne konta przelewać.
Arekcore 25.11.2013, h. 14:26 Arekcore
Najlepiej wszystkiego zabronić i żeby nie było niczego..... już jeden wariat takie tezy głosił....teraz okazuje się ze w Komisji Europejskiej jest wiecej taki oszołomów, którzy niestety mają możliwość wprowadzenia takich idiotyzmów.... ręce opadają:/
szakal 40 27.11.2013, h. 15:38 szakal 40
Proponuje wyjsc z Unii i dołaczyc do WNP tam wszystko wolno nawet stalowymi kulkami sie strzelaja heheh
siwy123 27.11.2013, h. 19:34 siwy123
Heee niech się lepiej za robotę wezmą a nie pierdoły wymyślają. Zakazać airsoftgun ? Kpina. W wielu krajach unii bieda o Grecji nie wspomnę a oni tu myślą ,,jak tu ludziom uprzykrzyć życie ?'' Wiele krajów które dołączyły do tego stowarzyszenia tylko tracą i narzekają. W samej Polsce widać ,,co Unia wymyśli to Polska i podpisze i wprowadzi'', kolejna niedorzeczność, będzie tak jak z ACTA tylko trochę inna sytuacja, coś ich olśni i chcą zmienić świat i nie wyjdzie
BlackShaman 27.11.2013, h. 20:43 BlackShaman
Co tu dużo pisać. W Polsce panował pewien ustrój polityczny i zwał się Komunizmem. To co robi EU powoli zaczyna go przypominać. Obywatel będzie miał g...o do powiedzenia. Jeżeli by zabronili airsoftu to równie dobrze powinni zabronić łucznictwa,paintballa i sprzedaży plastikowych pistoletów na odpustach. Już to widzę jak policja zabiera 5 latkowi zabawkę bo jest nielegalna :P
u_god 27.11.2013, h. 21:34 u_god
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2013:0716:FIN:PL:PDF


Polecam poczytać, może niektórym się coś rozjaśni.
Właśnie. Od tego trzeba było zacząć post. Idę o zakład że 90% ludzi nie przeczytało nawet tego dokumentu.
Teo 28.11.2013, h. 01:14 Teo
lubon25 28.11.2013, h. 08:19 lubon25
Boją się. Robią sobie z europy eurokołchoz, wiedzą, że ludzie w końcu powiedzą "dość!". To samo co w hameryce, akcje typu false flag byle tylko przekonać naiwne, karmione sieczką z TV społeczeństwo że trzeba rozbroić wszystkich by nie mogli stawić skutecznego oporu gdy władza posunie się za daleko. Cóż "kto zrzeka się wolności w imie bezpieczeństwa nie zasługuje na żadne z nich"
ues 28.11.2013, h. 21:37 ues
The Attempt To Ban Firearms In EU, Airsoft Included!!Our beloved EU is at it again. It would seem our ellected officials would just love to take away pretty much all of our rights. If we were joking about our American bretheren and their struggle to keep and bear arms, the fight is now coming to our doorstep. The EU and the Commissioner responsible for legislation concerning firearms, Cecilia Malmström is spearheading the fight on this matter. While you might think this does not concern you and that your claim that airsoft replicas are not firearms, think again. The EU commision has had it share of blunders regarding legislation that made either no sense to being out right wrong and even dangerous. So stand up for your rights, take steps, so theEU decide for you. And don’t let them make this about firearms safety, because, to quote Mr. Colion Noir, their idea of gun safety is; "give us your guns and we will keep you safe". Act NOW, write to Commisioner Cecilia Malmström and demand to be informed, make your voice be heard and make it count. If not now, than when? If you us, than when? Note, the Commisioner is obliged to respond to the request made ​​by the EU citizen within 14 days! Fill out the statement from the PDF file and send it to the Commisioner. We woould like to than All4Shooters.com forbringing this to our attention and gathering all the infos, same goes for Gunfire, for doing their part.

A new attack from the European Commission!



As we have informed before, the European Commission is planning on either putting strict restrictions, or even completely banning airsoft. The matter is getting more serious as we speak, and we, as a community, need to stand against that. We encourage you to send a letter of protest against the planned changes. Fill out the PDF form (...you will need at least Acrobat Reader to do so) and send it to Commissioner Cecilia Malmström, who is obligeted to respond to a EU citizen’s request within 14 days! Send a letter by priority mail to:

Commissioner Cecilia Malmström
European Commission
B-1049 Brussels
BELGIUM


The text of the PDF form is right bellow in JPEG format as a reference!



And the complete text of the proposed new legislation can be foud right bellow:

1.
Prohibition of private ownership of all semi-automatic weapons even of non-military - all pistols, rifles and shotguns, both central and rimfire.

2.
Recognition of magazines and other items as "essential elements of weapon", allowing them to be purchased only by arms license holders.

3.
Limiting the capacity of all the magazines (no further details)

4.

Limiting the type and amount of ammunition available to private citizens, and the amount of ammunition stored by private owners.

5.
Prohibition of Internet sales of firearms and ammunition.


6.
Prohibition of the sale of replicas for decorative and historical reenactment purposes.

7.
Limitation of airsoft trafficking and possession, if not total prohibition.


8.
The imposition of biometric security for privately owned firearms.


9.
Imposition of centralized storage of firearms, forbidding citizens to hold them in the house, as well as the central storage of sporting weapons, prohibiting to store it privately by sportsman.

As you can see, this will affect ALL of us, should this legislation pass. We must make a stand and fight for our rights before they are reduced to privileges. And remember, privileges can be revoked!

Read more on the subject at All4Shooters. Do not let the European Union DECIDE FOR YOU!
Kozak-w-khaki 09.12.2013, h. 10:31 Kozak-w-khaki
Wiecie kiedy ta ustawa ma wejść w życie?