Daj cynk
Reklama

Aktualności

Lufy precyzyjne Psalm 144, Dawidowy

Świat, 13.09.2013, h. 21:47, dodał: Promant
48

Airsoft + Biblia? Mieszanie hobby i religii przez firmę VFC wzbudziło wiele kontrowersji.



Airsoft + Biblia? Tego w produkcji akcesoriów do replik jeszcze chyba nie było. Zwłaszcza, że większość ludzi rozumie hobby jako aktywność pozwalającą oderwać się i odpocząć od uciążliwej codzienności, polityki, czy pracy zawodowej. I nie miesza religii do zabawy. 

Firma Vega Force Company wprowadziła do oferty lufy precyzyjne 6.03 mm do replik AEG, pod nazwą Psalm 144:1 of David. Na powierzchni luf znalazł się, obok wymienionej nazwy, również cytat z Psalmu 144 czyli modlitwy Dawida, w tłumaczeniu brzmiący następująco:

Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny.

 

 b.jpg

 

Są to jednocześnie słowa modlitwy szeregowca Jacksona, strzelca wyborowego, który wypowiadał je w filmie Szeregowiec Ryan, walcząc z Niemcami. Modlił się o precyzję swoich strzałów i skuteczność w walce.

I jakkolwiek lufy precyzyjne również mają służyć poprawieniu precyzji i celności strzałów, to jednak airsoft nie ma nic wspólnego z prawdziwą wojną, a w opinii wielu komentatorów firma VFC przesadziła - nie biorąc pod uwagę powagi modlitwy i jej ciężaru gatunkowego w porównaniu z zabawą.

Mieszanie hobby i religii przez firmę VFC wzbudziło wiele kontrowersji. A jakie jest Wasze zdanie?

Czy umieszczanie wersów Psalmów na elementach zabawki, służącej realizacji hobby, jest właściwym postępowaniem? Czy też, jak wielu, uważacie takie postępowanie za niesmaczne?

 

 

 a.jpg

 

 

Źródła:

www.gb-tech.com.tw

Strona FB VFC

Ocena wszystkich (2.67, głosów: 3)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Kaemista 13.09.2013, h. 21:57 Kaemista
Ciekawe...
Winiacz 13.09.2013, h. 21:58 Winiacz
Czekamy na chwytu przednie z krzyżykiem, i kulki z Jezusem.
Bardziej atrapy plyt SAPI z ikona Jesus saves
Tytuus 14.09.2013, h. 15:05 Tytuus
14100715 13.09.2013, h. 22:04 14100715
"Czy też, jak wielu, uważacie takie postępowanie za niesmaczne?"
Uważam takie postępowanie za dziwne i głupie, ale jak to mówią... http://www.youtube.com/watch?v=cRbnVNL5_xw
goroth 13.09.2013, h. 22:06 goroth
Kontrowersyjne, ale przynajmniej ten cytat ma cokolwiek wspólnego z tym na czym jest umieszczony, a nie jak to czasami bywa z różnymi napisami w różnych miejscach - do niczego nie pasują i nie wiadomo po co one.
Miszcz120 13.09.2013, h. 22:13 Miszcz120
VFC chce skutecznie wykurzyć ciapatych z chrześcijańskiej ziemi??

Jeszcze tylko kulki z krzyżykiem, taktyczny różaniec na replike oraz tłumik, który namacza kulki wodą święconą...

Co jak co, ale granice we wszystim muszą być.
apropos ciapatych: http://joemonster.org/art/21712

S.A.S 13.09.2013, h. 22:31 S.A.S
mike88 13.09.2013, h. 22:19 mike88
heh...a mi to nie przeszkadza :]Jest nośnik? Jest. Mówi się o tym? Mówi :] i o to zapewne chodziło.a tekst dobry i pewnie jak lufa będzie w dobrej cenie to taki "psalm" sobie zakupie
davo 13.09.2013, h. 22:27 davo
Wiedziałem, że religia jest zapalnikiem wszelakich konfliktów zbrojnych, ale żeby asg?
ravkill 13.09.2013, h. 23:48 ravkill
Powinni umieścić cały psalm :
Błogosławiony Pan - Opoka moja,
On moje ręce zaprawia do walki,
moje palce do wojny.
2 On mocą dla mnie i warownią moją,
osłoną moją i moim wybawcą,
moją tarczą i Tym, któremu ufam,
Ten, który mi poddaje ludy.
3 O Panie, czym jest człowiek, że masz o nim pieczę,
czym syn człowieczy, że Ty o nim myślisz?
4 Człowiek jest podobny do tchnienia wiatru,
dni jego jak cień mijają.
5 O Panie, nachyl Twych niebios i zstąp,
dotknij gór, by zadymiły,
6 ciśnij piorun i rozprosz ich,
wypuść swe strzały i przeraź ich,
7 wyciągnij rękę Twoją z wysoka,
wybaw mię z wód wielkich
i uwolnij z rąk cudzoziemców,
8 tych, których usta mówią na wiatr,
a których prawica jest prawicą fałszywą.
9 Boże, pieśń nową będę Ci śpiewał,
grać Ci będę na harfie o dziesięciu strunach.
10 Ty królom dajesz zwycięstwo,
Ty wyzwoliłeś sługę Twego, Dawida.
11 mnie wybaw
i uwolnij z rąk cudzoziemców,
tych, których usta mówią na wiatr,
a których prawica jest prawicą fałszywą>.12 Daj pomyślność synom naszym jak roślinom,
rozrastającym się w czasie swej młodości,
niech będą córki nasze na wzór narożnych kolumn,
rzeźbione na wzór kolumn świątyni.
13 Niech pełne będą nasze spichlerze,
zasobne we wszelkie płody.
Niech trzody nasze tysiąckroć płodne
na polach naszych mnożą się tysiącami;
14 niech nasze zwierzęta będą ciężkie!
Niech się nie zdarza wypadek czy ucieczka
ani lament na naszych ulicach!
15 Szczęśliwy lud, któremu tak się powodzi,
szczęśliwy lud, którego Bogiem jest Pan.
Wtedy to musiałaby być lufa od działa. ;)
Na lufie od Adolfkanone to cała Biblia razem z Koranem by się zmieściła. :D
14100715 14.09.2013, h. 17:32 14100715
LibertyS 14.09.2013, h. 00:06 LibertyS
Firma VFC robi podobny zabiego jak Trijicon na ACOG w konicu na pierwszych wersjach ich celowników umieszczano napis JN8.12. Taki smaczek, może się podobać lub nie :P Mnie tym kupili, z tego co napisali lufa jest niklowana. Zobaczymy jak z jakością i ceną :)
SirHawk 14.09.2013, h. 00:26 SirHawk
Mi to zwisa, byleby nie było błędu ortograficznego a lufa dawała bardzo dobrą precyzję.
proteziaksaspl 14.09.2013, h. 00:38 proteziaksaspl
Jak tylko kupię lufę, to zaraz polecę do farorza, żeby mi ją poświęcił.
MoreLike 14.09.2013, h. 01:07 MoreLike
Jak będzie na odpuście pod kościołem to kupie :-)
AKTG 14.09.2013, h. 01:29 AKTG
Nie kupie, chodźby kosztowały tyle co Systema a były lepsze od PDI.
Bo jest cytat z Biblii?
SirHawk 14.09.2013, h. 01:41 SirHawk
A może ja wolę z Koranu, albo innego źródła?
Ylang 15.09.2013, h. 18:55 Ylang
Nie zmienia to faktu, że powód jest idiotyczny.
SirHawk 15.09.2013, h. 22:51 SirHawk
Powód idiotyczny, to kupowanie czegoś, tylko dlatego, że ma chociażby minimalny związek z religią.
Ylang 16.09.2013, h. 09:01 Ylang
Niekupowanie bo jest cytat z Biblii jest równie idiotyczny.
SirHawk 16.09.2013, h. 17:45 SirHawk
koho 14.09.2013, h. 08:31 koho
...ale napisać z czego są wykonane, to jakoś zapomnieli...
Mixon 14.09.2013, h. 10:40 Mixon
Nie ma to jak poważne, groźne nawiązanie na lufie do plastikowego karabinu strzelającego kulkami :p
Fokuz 14.09.2013, h. 11:03 Fokuz
Po włożeniu lufy do maszynki i tak nie będzie widać napisu.
Może to taki "chłyt" marketingowy? dzieciaki będą chciały mieć napisy i różne pokemony aby czuć że ich replika jest inna od wszystkich.
Co kto lubi, mi nie przeszkadza :)
No tak, jest napis, jest moc ;)
Promant 14.09.2013, h. 19:29 Promant
Ookami 14.09.2013, h. 11:21 Ookami
Ja chcę wersję z wiadomym fragmentem z Księgi Ezechiela, rozdziału 25 od 17 wersu :)
Syriuszzabujca 14.09.2013, h. 11:39 Syriuszzabujca
Już nie przesadzajmy. To tylko cytat jak wiele innych, a że akurat z bibli ? jak będzie z Potera czy Władcy pierścini to też źle ? Jak dla mnie fajnie, cytat cytatem ten mi odpowiada a że na lufie ? tak go nie będzie widać, liczy się precyzja wykonania a nie wygląd zewnetrzny. Mi odpowiada lecz wiadomo są gusta i guściki Pozdro
Nie twierdzę, że to źle czy dobrze, ale jeśli dla Ciebie Biblia to taka sama "książka" jak powieści fantasy, to no comments.
Promant 14.09.2013, h. 19:33 Promant
Katto777 14.09.2013, h. 13:23 Katto777
Trochę przesadzili z nazwą a cytat mogli dać że jest z filmu, na pewno nie było by tyle kontrowersji. Trochę dziwnie brzmi: "Mam lufę Psalm Dawida" i może to przeszkadzać wierzącym (mi nie pasuje)
Dalej 14.09.2013, h. 15:35 Dalej
Ja tu widzę niezły butthurt!

Niektórych młodzieńców jak widać boli dupa, że ktoś umieścił na swoich produktach cytat z Biblii. I od razu założyli że to katolik - a może to Żyd?

Czy wtedy też by tak namiętnie pluli?
Wątpię, pewnie by wtedy siedzieli cicho jak trusie, bo jeszcze na antysemitów by wyszli.
Cytat jest przecież ze starego testamentu.
To po raz kolejny obnaża analfabetyzm gimbo-ateistów, czyli młodzieży która bezmyślnie i bezkrytycznie hejtuje Chrześcijaństwo, bo taka jest teraz moda.

Rozumiem że jeśli bym sobie na replice wygrawerował BÓG HONOR OJCZYZNA, to mogę liczyć na taki sam wysyp infantylnej nienawiści i agresji?
Wiecie, ten sam napis który Polacy umieszczają na swojej broni i sztandarach od setek lat?
Bo jakoś nie widziałem takiej histerii, gdy pojawiły się, bardzo popularne, naszywki np. PORK EATING CRUSADER, które wiele osób, również Polscy ASGeje, chętnie kupowało.



Jak kogoś boli dupa że ktoś na swoim produkcie umieścił cytat ze Starego Testamentu, to nie kupuje produktu, i koniec tematu.

Ale oczywiście gimbaza musi się wypowiedzieć, i zabłysnąć (we własnym mniemaniu) swoją "nowoczesnością" (jak kiedyś dzieciaki z ZSMP - Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej).

Ciekawe czy pałali by takim samym świętym oburzeniem, na widok produktów z cytatami z głównych promotorów ateizmu - Marksa, Engelsa, Lenina, Hitlera, Mao Tse Tunga...
Czlowieku skoncz z tym swietym oburzeniem wlasciwym dla starych dewot bo pieprzysz trzy po trzy. Wskaz mi jakiegos posta hejtujacego twoje schylkowe gusła, bo 2 x przegladnalem i nie widze...

Wracajac do tematu, dobry pomysł, lufa nie jest anonimowa z marketingowego punktu widzenia i jezeli okaze sie dobra, wiesc o tym, ze wzgledu na chwytliwa nazwe, latwiej sie rozniesie.
Michu 14.09.2013, h. 16:54 Michu
Sorry ale w II RP hasło:" Bóg Honor Ojczyzna" pojawiało się dopiero w roku 1937.
korwin 15.09.2013, h. 15:51 korwin
Empi (MP) 14.09.2013, h. 18:47 Empi (MP)
"Już nie przesadzajmy. To tylko cytat jak wiele innych, a że akurat z bibli ? jak będzie z Potera czy Władcy pierścini to też źle ?"
Tak tylko Biblią można się modlić a Harrym Poterem nie.
Dla mnie niesmaczne :/
Yarpen 14.09.2013, h. 21:40 Yarpen
Regulamin forum i portalu
............
IX - CZARNA LISTA TREŚCI ZAKAZANYCH

Na forum i portalu zabronione jest:
..........
..........
- obrażanie uczuć religijnych innych użytkowników oraz poruszania tematów religii i wiary;
Zgadza się. Poruszanie tematyki religii i wiary w kontekście "wyłącznie" takiej tematyki - tworzenia takich wątków, głoszenia prawd jakiejś wiary, obrażania osób innej wiary.
Tego typu tematyka nie jest przedmiotem tego forum i portalu, w necie jest wiele stron zajmujących się takimi kwestiami i tam może się wypowiadać każdy, którego ona nurtuje.
Czarna lista dotyczy tematów i sytuacji nie związanych z airsoftem.

Niniejszy news nie podejmuje tematyki religii czy wiary jako takiej, dotyczy airsoftu, producenta z branży i jego posunięć marketingowych.
Promant 14.09.2013, h. 22:45 Promant
News podejmuje tematykę głównie religijną, Zauważ że nie ma podanych żadnych parametrów lufy. Jedyne informacje o niej to fakt że napis na niej to część biblii.

Muzułmanie czy Islamiści nie pozwolili by sobie na bezczeszczenie w taki sposób ich świętych tekstów. No cóż ale my jesteśmy tylko chrześcijaninami...
l_isek 15.09.2013, h. 13:54 l_isek
oraz poruszania tematów religii i wiary;

W takim razie wina Promata, on zaczął, pisząc "I nie miesza religii do zabawy." :)

Religia to nie płaszczyk który się zakłada gdy wygodnie, tylko precyzyjnie określona doktryna, wedle której się żyje i postępuje. Zbiór zasad etycznych, i moralnych.
Więc nie ma czegoś takiego, że jak jadę na strzelankę czy gdzie indziej, to se "wyłączam" religię.
W przypadku Chrześcijan, jest to Trójkanon, który jest fundamentem cywilizacji Łacińskiej:
Grecka filozofia (umiłowanie mądrości), rzymskie prawo, i chrześcijańska etyka z centralnym znaczeniem przyrodzonej każdemu godności ludzkiej.
Dalej 15.09.2013, h. 17:41 Dalej
Jedyne informacje techniczne, jakie podał producent, są widoczne na zdjęciu. Ich dodatkowe przepisywanie do tekstu obok zdjęcia nie ma większego sensu.
Promant 15.09.2013, h. 23:29 Promant
Ale przepisywanie do tekstu obok zdjęcia informacji o fragmencie psalmu na lufie już ma sens?
Idiotyczne...
traktor2 16.09.2013, h. 16:55 traktor2
Nie wiem jak Ty, ale ja tam widzę tłumaczenie tego co jest na obrazku, na którym zresztą nie widać całości.
-Otto- 16.09.2013, h. 17:21 -Otto-
navo007 14.09.2013, h. 23:47 navo007
Mi osobiście cytat na lufie absolutnie nie przeszkadza. Może to obrażać uczucia religijne osób wierzących , no ale też miejmy trochę dystansu bo zaraz krucjaty znowu zaczną się tworzyć.Z punktu marketingowego tak jak już określali poprzednicy ,jeżeli lufa będzie dobra to łatwiej coś takiego zapamiętać ,jak dla mnie pomysł miodzio.A z kolei pozwolę sobie stwierdzić, że jak by tam wstawili jakiś tekst z buddyzmu czy taoizmy\u albo nawet z kościoła prawosławnego , to wątpię , żeby był taki bulwers no ale cóż.
Absolutnie nie obraża. To paru ateuszy dostało histerii.
Dalej 15.09.2013, h. 17:24 Dalej
KWIA_TEK 15.09.2013, h. 04:55 KWIA_TEK
Lufa powinna nazywać się Psalm 144:1 i tyle. "Entelegentny" by sobie resztę dopowiedział. Niestety cytat psuje cały smaczek :)
Fear Factor 15.09.2013, h. 08:17 Fear Factor
Jeśli o to chodziło VFC żeby o ich nowym produkcie było gadane to trafili w dziesiątkę. Nie sądzę by ich lufy były czymkolwiek przełomowym na tle producentów typowo zajmujących się częściami tuningowymi także taki rozgłos byłby pożądany. Niestety jest to wyjątkowo brudny marketing. VFC ani nie ma poczucia humoru ani też widać zbyt wiele do zaoferowania obecnie skoro produkt to głównie ten cytat.
mikunda 15.09.2013, h. 11:55 mikunda
Szczerze mówiąc robienie afery, co zresztą było zapewne zamiarem producenta.

1. Rozumiem, że dla dużej części jest to poważny temat, fragment książki która stanowi podwalinę ich wiary, ale dla dużej rzeszy ludzi jest to po prostu cytat, naprawdę nic więcej nic mniej.

2. Widziałem cytaty z Biblii, Koranu, czy Tory na dużo bardziej idiotycznych rzeczach. Są wyrazem czyjegoś stosunku do tej aktywności, jeżeli ktoś tak bardzo sobie ceni AS to jego brocha, można tylko spojrzeć z powątpiewaniem i ewentualnie starać się zrozumieć.

3. Jako jedna z niewielu rzeczy w ASG akurat ta lufa ma jakiś sens, zarówno praktyczny jak i ideowy. To czy przesadzony to już sprawa indywidualnej oceny.

Ogólnie ani mnie to ziębi ani grzeje, ważne aby "robiła robotę" i jeżeli będzie konkurencyjna pod względem jakości albo ceny do innych precek to będzie na nią popyt, a nazwa i cytat, czysty marketing, inaczej niewiele osób by spojrzało na preckę od VFC, Dla ludzi liczy się tylko Systema, Laylax i PDI, trzeba wytoczyć potężne działa aby przebić się przed tą trójkę.
wroobelchannel 16.09.2013, h. 00:15 wroobelchannel
Jak zawsze ludzie ograniczeni muszą spinać poślady. Swędzi Was ta lufa? Nie kupujcie, proste. Jakiś minimalny dystans i odrobina poczucia humoru byłaby bardzo na miejscu. Nie obrażam wiary innych, szczerze mi wszystko jedno, komu tam ludzie szepczą modlitwy w powietrzu, dopóki nie starają mi się tego wcisnąć na siłę w głowę. Tą lufę kupiłbym chociażby po to, żeby kilku zacofanych idiotów podenerwować, co mi tam.
:] dokładnie
mike88 17.09.2013, h. 21:00 mike88
ravic 17.09.2013, h. 15:24 ravic
Jestem Katolikiem i wcale mnie ten napis nie bulwersuje, Psalm jest przepisany poprawnie bez błędów, więc wszystko dla mnie w porządku, a nie jest na niczym co miałoby być zdrożne ani obraźliwe, no lufa do karabinu, szkoda że nie zewnętrzna :P .
Swoją drogą czemu tylko zrobili je do długości 420mm a nie mają 510, jak lufa będzie dobra to kupić nie zaszkodzi .