Daj cynk
Reklama

Aktualności

Ciekawostki: nanotechnologia w umundurowaniu

Świat, 24.02.2013, h. 18:01, dodał: Promant
34

Massachusetts Institute of Technology (MIT) podjął współpracę z US Army w celu stworzenia "inteligentnego" umundurowania i wyposażenia.Massachusetts Institute of Technology (MIT) podjął współpracę z US Army w celu stworzenia "inteligentnego" umundurowania i wyposażenia.

MIT, uważany za jedną z najlepszych uczelni technicznych na świecie, został wybrany przez armię USA jako miejsce dla Wojskowego Instytutu Nanotechnologii (ISN - Institute for Soldier Nanotechnologies) z początkowym kapitałem finansowania badań w wysokości 50 mln USD. Według MIT News, celem prac jest "stworzenie lekkich materiałów molekularnych, dzięki którym w przyszłości będzie można wyposażyć żołnierzy w mundury i oporządzenie, które będzie mogło ich leczyć, osłaniać i chronić przed skutkami wojny chemicznej i biologicznej".

To bardzo ambitny projekt, ale znajdujący się już w trakcie realizacji. Na zamieszczonych zdjęciach pokazane są mundury nowej generacji, posiadające w splocie drobne złote mikrowłókna. Konkretnym zastosowaniem tej odzieży wojskowej ma być działanie jako IFF (Identification Friend or Foe), czyli identyfikacja sił przyjaznych i odróżnienie od wroga. Specjalny splot włókien sprawia, że działają one jak czujniki wrażliwe na światło, ciepło lub dźwięk. 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

 

 

 

MIT News informuje, że ISN skupi się, w ramach swoich projektów, na sześciu kluczowych elementach: wykrywaniu zagrożeń, neutralizacji zagrożenia (np. rozwój kuloodpornej odzieży), maskowanie, zwiększona wydajność człowieka w czasie rzeczywistym, automatyczne leczenie oraz usprawnienie logistyczne (czyli zmniejszenie wagi w pełni wyposażonego żołnierza).

Nie wiadomo czy ten plan zostanie zrealizowany jeszcze za naszego życia, ale założenia ma ambitne i ciekawe. Można też mieć nadzieję, że projekty ISN, jeśli zostaną zrealizowane - ostatecznie przenikną również do zastosowań cywilnych.

Byłoby miło posiadać modne ubrania z mikrowłóknami, które na przykład zapewniłyby ochronę przed skutkami wypadków lub automatyczne leczenie w takiej sytuacji.

 

 

 

 

Źródło:

www.popularairsoft.com

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
arkadius357 24.02.2013, h. 18:25 arkadius357
50 mln USD !!! mając taką kasę mógłbym dokonać inwazji na jakiś kraj :)
50mln usd i można pracować nad nano-suitem 2 ^^
babski 24.02.2013, h. 19:14 babski
50 mln USD i można zacząć kupować meble do pracowni, bo na sprzęt na pewno nie wystarczy...
dobro 26.02.2013, h. 15:49 dobro
Bryndza 24.02.2013, h. 18:28 Bryndza
MIT według rankingów światowych od dłuższego czasu jest najlepszą uczelnią techniczną świata.
Turas 24.02.2013, h. 18:32 Turas
Ciekawy projekt. Trochę śmiesznie brzmi : "mundury i oporządzenie, które będzie mogło ich leczyć" Medycy bójcie się o swoją przyszłość :D
Jeśli chodzi o rynek cywilny, może akurat nie trzeba będzie dawać ubraniom łapówek, żeby wykonały dobrą robotę w przypadku wypadku :P A jak trzeba będzie dać takową, to i tak zostanie w Twojej kieszeni :D Genialne!
Kukiee 24.02.2013, h. 18:42 Kukiee
N0mad 24.02.2013, h. 19:16 N0mad
No, może zdążą coś osiągnąć, zanim wezmą się za ten przemysł chciwe korporacje. CELL już nie będzie miało wyłączności :P
SirHawk 24.02.2013, h. 19:18 SirHawk
Nie przeginajcie, chodzi tylko o dezynfekcję i przyspieszenie gojenia się ran.

Swoją drogą, słyszałem, że trwają badania nad wykorzystaniem pajęczyny zamiast kewlaru w kamizelkach kuloodpornych.

A armia USA mogłaby zlecić badania nad innym od piżamy mundurem. Jakiś czas temu w końcu się kąpieli, że biel i szary nie maskuje ani w lesie ani w górach.
Jezzus 24.02.2013, h. 20:16 Jezzus
Ja myślę, że nasze nagrobki nawet tego nie doczekają. :)
Mówisz? Przypomnę, że w roku 2000:

- standardem było łącze o szybkości 33 kb/s płatne od impulsu,
- telefony komórkowe miały monochromatyczne wyświetlacze,
- telewizor nie bez przyczyny nazywany był "telepudłem",
- płyty CD wciąż uważano za całkiem sprytne rozwiązanie,
- 128 MB RAM było marzeniem każdego gracza,
- i tak dalej.

Rzeczy, które wtedy wydawały się pieśnią odległej przyszłości (terabajty, płaskie komputery, bezprzewodowy Internet, trójwymiarowe firmy i tak dalej) teraz stają się standardem. A postęp technologiczny ma do siebie to, że przebiega coraz szybciej, niemal geometrycznie (aczkolwiek nierównomiernie).

Nie chcę rzucać tutaj jakichś "konkretnych" prognoz, bo tym zajmują się "futurolodzy", ale myślę, że pokolenie obecnych 20-30 latków nie tyle doczeka wprowadzenia tych wynalazków na rynek, ale będzie mieć jeszcze kupę czasu do osiągnięcia wieku emerytalnego.
J.K. 24.02.2013, h. 20:39 J.K.
No z tym postępem naukowo-technicznym, to ja się z Tobą Wacol nie do końca mogę zgodzić ;).
Oczywiście ten postęp jest, ale od początku epoki energii atomowej, takich przełomowych odkryć, które praktycznie z miejsca zmieniałyby realia, jakoś specjalnie nie widać. Wszystko co innowacyjne póki co dzieje się w laboratoriach i jest zaledwie preludium do jakiś rewolucji naukowo-technicznych.
Samochody dalej "żrą" przetworzoną ropę, na której w ogóle jest oparta większa część przemysłu i gospodarki, samoloty wciąż potrzebują skrzydeł, bo grawitacji nikt jak na razie nie opanował ;), a komputery choć istotnie coraz szybsze, co do zasady działania opierają się na tych samych rozwiązaniach, czyli stale miniaturyzowanych tranzystorach ;).
Przez niektórych teoretyków zajmujących się procesami ekonomicznymi i gospodarczymi, ten stan rzeczy w którym funkcjonujemy, jest wręcz traktowany jako zastój.
koho 24.02.2013, h. 20:49 koho
@koho - Nie wiesz czemu jeszcze samochody są na paliwa kopalne? Rozwój hamują takie duże korporacje i państwa, które są bogate i nie chcą tracić swojego przychodu. Kupują patenty i chowają je głęboko w sejfach, by nie ujżało światła dziennego.
Tak jest z paliwem, bateriami, oponami, telekomunikacją, internetem, medycyną, replikami asg, ubraniami, żywnością i tak dalej.
To kapitalizm blokuje Nasz rozwój. Zobacz na przykładnie od początku 2 wojny światowej do końca. To co naukowcy 3 Rzeszy nie wymyślili w ciągu tych 6 lat, to bania mała. Wystarczy poczytać i popatrzyć do okoła siebie jak z biegiem lat zmienia się nasze życie - jeszcze 5 lat temu to maluchy i polonezy to była codzienność, a teraz znajdź taki samochodzik.
Miszcz120 24.02.2013, h. 22:00 Miszcz120
koho 24.02.2013, h. 20:40 koho
Informacja podejrzanie zbiegła się w czasie z premierą gry Crysis 3 ;).

A tak trochę poważniej, to prawdopodobnie minie tak z 50 lat, zanim wykluje się z tych prac jakiś produkt seryjny. Wystarczy popatrzyć ile czasu zajmuje w Stanach wdrożenie do produkcji i eksploatacji jakiegokolwiek rodzaju zaawansowanego uzbrojenia. Można przyjrzeć się np. na historię samolotu F-22. Od początków programu, którego jest owocem, minęło dosłownie kilkadziesiąt lat (ponad 20), a ich droga eksploatacja po dziś dzień nastręcza sporych problemów. A żeby były w jakiś sposób "nano" nikt nic nie wie ;).
Od przynajmniej 10 lat odgrażano się, że do 2040 roku zostanie wysłana na Marsa misja załogowa, a nanotechnologia stosowana do utrzymywania astronautów w dobrej formie fizycznej podczas podróży miała być jednym z podstawowych elementów umożliwiających przedsięwzięcie. Dziś wiadomo, że to mało realne.
Oczywiście zawsze może przydarzyć się jakaś rewolucja naukowo-technologiczna, ale jak dla mnie zdążymy się solidnie zestarzeć, zanim doczekamy jakiś leczących, zmieniających kolory, i nie wiadomo co jeszcze robiących mundurów ;).
Winiacz 24.02.2013, h. 21:14 Winiacz
Automatyczne leczenie?

Sztab się w COD nagrał?
Miszcz120 24.02.2013, h. 21:34 Miszcz120
50 mln dolarów to bardzo mało jak na takie badania (wiem coś o tym).
Żeby mundur leczył lub potrzymywał przy życiu, musiałby być w większości biologiczny (albo człowiek musiałby być bardziej mechaniczny).
Do takich rzeczy to musi być cały pancerz czy skafander, a nie bluza i spodnie.

Szkoda mi Amerykanów, bo walą gruby hajs na badania i rozwijają całą cywilizacje. Reszta świata tylko z tego korzysta kupując gotowce, a później fabrykując je (np. Rosja i Chiny)... TWiększości technologii militarnych XXI wieku (jakie obecnie mamy) pochodzi właśnie od nich. I za to ich szanuje po mimo, że są uważani za "głupi naród".
Zdecydowana większość naukowców ze Stanów Zjednoczonych pochodzi z innych krajów, więc to jest głupi naród.
SirHawk 24.02.2013, h. 21:58 SirHawk
Na czym opierasz take stwierdzenie? To, że w '45 roku sprowadzili Von Brauna i innych, nie znaczy, że dzisiaj trzon kadry naukowej w Stanach stanowią ich potomkowie...
Frontal 24.02.2013, h. 22:02 Frontal
Jakoś głupi nie jest, jak tam tyle obcokrajówców jest i nadal przybywa. Za 5$ się nawalisz jak szpadel, najesz się i zalejesz rezerwe w baku ;)
Miszcz120 24.02.2013, h. 22:04 Miszcz120
Kolego, ja Cię proszę, nie pisz takich andronów. Amerykanie mają wpływ na wygląd współczesnego świata, inwestują dużo pieniędzy w badania itp. ale z tym rozwijaniem całej cywilizacji to grubo przesadzasz. Po pierwsze, przejrzyj sobie historię kluczowych wynalazków, sporo było amerykańskich, ale reszta świata w niczym nie ustępuje. A gdyby nie ta reszta świata - cywilizacji w ogóle by nie było. Po drugie - przewagą Amerykanów jest właśnie kapitał, a co za tym idzie większe możliwości techniczne i badawcze. "Ameryka" to społeczeństwo emigrantów i na podobnej zasadzie ściągali do siebie naukowców i wynalazców. Jak nie kasą i obietnicą amerykańskiego snu, to określonym przymusem. Dzięki temu teraz są mocarstwem.
Promant 24.02.2013, h. 22:06 Promant
Racja, racja troszku przesadziłem. Nie chodziło mi o wszystkie technologie, tylko głównie te związane z rozwojem militarnym.
Wiadomo, że Polacy też swoje wynaleźli i 2 nawet brało udział w powstaniu broni jądrowej.
Każdy ma swój udział, wiadomo. Nie chce bez sensownie rozwijać dyskusji, bo każdy będzie swoje kontrargumenty przedstawiał. I każdy z Nas ma inne zdanie na ten temat :)
Miszcz120 24.02.2013, h. 22:20 Miszcz120
Spoko, każdy ma prawo do swojego zdania ;)
Promant 24.02.2013, h. 22:26 Promant
Laokoon 25.02.2013, h. 08:41 Laokoon
Link do starego newsu na ten sam temat. Znajduje sie w nim pare ciekawych informacji: http://www.upi.com/Top_News/2002/03/13/MIT-to-design-futuristic-Army-battlesuit/UPI-60611016068456/
Nie mogę teraz znaleźć innych źródeł na ten temat, jednak wynikały z nich bardzo ciekawe wnioski. Na przykład, że planują zrobić normalny, giętki mundur, którego włókna wypełnione byłyby ferrofluidem. Elektroniczny system "czuwania" (zapewne podobny jak w systemach Trophy czy Iron Fist) wykrywałby zagrożenie (np strzał w stronę żołnierza z broni strzeleckiej) i włączał elektromagnesy, za sprawą których tkanina z ferrofluidem zamieniałaby się w twardy i sztywny pancerz, absorbując energię uderzenia tak, jak do tej pory czyniły to płyty balistyczne itp. Łatwo wyobrazić sobie, jakie możliwości i korzyści niesie ze sobą taki system.
Julas 25.02.2013, h. 11:50 Julas
Miszcz120 napisales ze kapitalizm blokuje Nasz rozwój. Stanowczo protestuje przeciwko pisaniu takich bzdur. Napisz nam przyjacielu czym jest kapitalizm w Twoim mniemaniu oraz czym sie charakteryzuje w Twoim mniemaniu po czym zweryfikuj swoja wiedze z kilkoma ksiazkami ekonomicznymi najlepiej autorow Austriackiej Szkoly Ekonomii.

Mozesz zrobic nawet wiecej, w ramach poszerzania horyzontow: sprawdz przyjacielu czy kapitalizm panowal w III Rzeszy a nastepnie zanalizuj program gospodarczy III Rzeszy po czym zanalizuj obecny program gospodarczy Unii Europejskiej i partii rzadzacej w Stanach Zjednoczonych.Swoja droga wracajac do tematu; trzeba sie zaciagnac do Marinsow.

Pozdro

To oczywiste, że kapitalizm sam z siebie nie blokuje rozwoju. Jednak obrona swojego kapitału związana właśnie z kapitalizmem i lobbing blokuje rozwój.

Odnoszę wrażenie, że Miszcz po prostu źle sformułował tezę.
SirHawk 25.02.2013, h. 12:11 SirHawk
Julas 25.02.2013, h. 11:52 Julas
ps widze ze mamy na WMASG uzytkownikow o wlasciwosciach profetycznych, Panowie napiszcie mi prosze kiedy w koncu przyjdzie do mnie fortuna?
Julas, uważaj tam na siebie. I nie daj się żabojadom ;)
Promant 25.02.2013, h. 15:28 Promant
jamaican 25.02.2013, h. 13:17 jamaican
No cóż. W dobie Crysis 3 wyczekujmy kontraktowych nanokombinezonow :D
WszystkoZajęte 25.02.2013, h. 16:24 WszystkoZajęte
Crysis zainspirował sztab do zwiększenia bezpieczeństwa swoich żołnierzy? Genialne! Można by jednak zrobić taki nanokombinezon, bodajże Chińczycy wynaleźli już sposób na niewidzialność z udziałem kilku(miliardów) kamer, może by tak przenieść to rozwiązanie na umundurowanie? :)
darksoviet 25.02.2013, h. 18:23 darksoviet
Czekamy na odpowiedź Helikona:D
Iganasuk 25.02.2013, h. 20:38 Iganasuk
@up dokładnie, tylko niech nie przysyłają mi na firmę 10 palet nano-brań, btw. tak zaczyna się era nowej wojny, technologicznej :)
Julas 26.02.2013, h. 19:57 Julas
SirHawk w takim razie odpowiedz sobie na pytanie czy mialbys do czynienia z lobbingiem w sytuacji w ktorej rzad nie tykalby gospodarki albo lepiej, nawet by nie istnial w wypadku anarchokapitalizmu A propos rzekomej ochrony kapitalu blokujacej rozwoj; nie zgadzam sie. Po pierwsze; jaka ochrona jesli kapitalizm ma to do siebie ze o dostepie do rynku i mozliwosci funkcjonowania na rynku w zasadzie decyduja tylko wlasciwosci podmiotu ktory dziala; czy jest przedsiebiorczy, pracowity, zaradny itd w zwiazku z powyzszym caly czas mialbys do czynienia z powstawaniem nowych przedsiebiorstw - tak gigantyczna konkurencja wymusza blyskawiczny rozwoj i blokuje jakiekolwiek formy ustawiania rynku swoja droga niby jak skoro nie istnialby np minister ustalajacy monopole i inne fantastyczne wynalazki wspolczesnych panstw. Tylko w warunkach nieskrepowanej przedsiebiorczosci mamy do czynienia z gigantycznym wzrostem gospodarczym, rozwojem ideii oraz mozliwosci. Poczytaj o gospodarce w Stanach Zjednoczonych w dziewietnastym wieku oraz na poczatku dwudziestego wieku. Dlaczego zwykly pracownik najemny w USA jako pierwszy mogl pozwolic sobie na zakup Forda kiedy w tym samym czasie w "cudownym raju" na wschodzie europy ludzie dalej jezdzili konno albo na piechote.

Malo tego zakladajac ze masz racje z tym blokowaniem rozwoju poprzez rzekoma obrone swojego kapitalu nalezy zadac sobie pytanie o alternatywe? Co lepszego wymyslono na tym swiecie? Socjalizm? Bankrutujace socjal demokracje?

Polecam Ci przyjacielu te strone; http://mises.pl/ znajdziesz na niej mase kapitalnych felietonow nt. ekonomiczne. A jesli masz ochote na ksiazke to zacznij od "Ludzkiego dzialnia" Ludwiga von Misesa.

Pozdrawiam.

ps. Promant dzieki za dobre slowo, nie wiedzialem ze wiesc o mnie i moim bracie zaszla az tak daleko.
Mefisto94 27.02.2013, h. 00:20 Mefisto94
Julias - Wow, nie sądziłem że ktoś będzie tutaj kiedykolwiek gadał o polityce, następnie ekonomii a to że widzę iż ktoś promuje tutaj ASE, i Misesa jest zjawiskiem równie rzadkim co złe zakończenia w amerykanskich filmach akcji ;]

No cóż, dosyć zabawne, choć słuszne. Chyba za chwilę sam zacznę wykładać o indywidualiźmie metodologicznym i austryiackiej teorii cyklu koniukturalnego xD
Promant 27.02.2013, h. 00:35 Promant
Panowie odpuśćcie tematy polityczne. To jest hobbystyczne forum. Tego typu debaty na PW albo załóżcie sobie wątek w po godzinach / hydepark.

@Julas, jak się dowiedziałem, to o mało nie spadłem z krzesła, na szczęście akurat stałem. :) Powodzenia.
Ggrozny 02.03.2013, h. 15:24 Ggrozny
Skoro Polacy zrobili mundur który może robić zastrzyki to czemu amerykanie nie zrobili by takiego co leczy
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 98209

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane