Daj cynk
Reklama

Aktualności

Firma H&K podejmuje kroki prawne

Świat, 30.06.2009, h. 21:33, dodał: Promant
53

Producent broni ostrej, niemiecka firma Heckler & Koch podjęła działania przeciwko firmom z branży ASG, które rozprowadzają na rynku repliki broni H&K produkowane bez praw licencyjnych.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udzielenie licencji to nie tylko pozwolenie na stosowanie oryginalnych oznaczeń producentów broni ostrej na replikach airsoftowych. Prawa licencyjne do produkcji replik ASG obejmują, obok oznaczeń, również każdy element wyglądu broni, a tym samym także repliki. Innymi słowy: design, użyte materiały czy opatentowane rozwiązania techniczne - odwzorowane w replikach.

Niedawno rozpoczęły się działania kilku firm, jak Magpul czy Cybergun, przeciwko piractwu. Firma Cybergun, która jest właścicielem wielu praw licencyjnych w ramach braży ASG, już wygrała proces sądowy przeciw podmiotom nielegalnie stosującym na replikach  oznaczenia marek COLT, AK 47 oraz SMITH & WESSON.

 

Natomiast producent broni ostrej, niemiecka firma Heckler & Koch rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę działania prawne przeciwko firmom z branży ASG, które rozprowadzają na rynku repliki broni H&K produkowane bez praw licencyjnych - gdyż jedynie firma Umarex może takie repliki produkować i dystrybuować na podstawie umowy z Heckler & Koch. Jest ona właścicielem licencji na produkcję replik broni firmy Heckler & Koch oraz wykorzystanie oznaczeń H&K na swoich produktach. Dotyczy to replik broni z serii MP5, G36 oraz HK416. Firma H&K uznała zatem, że czas położyć kres naruszaniu jej dóbr osobistych.

 

 

 

 

Należy do nich także licencja na produkcję replik broni firmy Heckler & Koch oraz wykorzystanie oznaczeń H&K na tych produktach.

Ponieważ zaatakowanie "u źródła", czyli bezpośrednio azjatyckich producentów replik, jest trudne i rzadko przynosi pożądane efekty, firma Heckler & Koch zdecydowała się uderzyć w system dystrybucji branży airsoftowej. H&K rozpoczęło już postępowanie w stosunku do głównych dystrybutorów ASG na rynku amerykańskim. Pozwy wystosowano przeciw wielu firmom:

- Heckler & Koch, Inc. v. Airsoft Atlanta, Inc.
- Heckler & Koch, Inc. v. Airsoft G.I.
- Heckler & Koch, Inc. v. Airsplat
- Heckler & Koch, Inc. v. BT Paintball Designs, Inc.
- Heckler & Koch, Inc. v. Dong Ying Manufacturing, Inc.
- Heckler & Koch, Inc. v. Evike.com, Inc.
- Heckler & Koch, Inc. v. Gamo USA, Inc. dba Aftermath Airsoft
- Heckler & Koch, Inc. v. Johnson Yang
- Heckler & Koch, Inc. v. Kenneth Chang
- Heckler & Koch, Inc. v. Precision Airsoft, LLC
- Heckler & Koch, Inc. v. Team S.D., Inc.
- Heckler & Koch, Inc. v. Thomas Li
- Heckler & Koch, Inc. v. Tippman Sports, LLC

 

W związku z zaistniałą sytuacją są już pierwsze reakcje: duńska firma Action Sport Games (AS), która jest dystrybutorem replik firmy Classic Army w Europie, podała, że nie będzie rozprowadzać nowych replik HK416 pro line i sport line CA, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich newsów. 

 

Co taka sytuacja oznacza dla airsoftowców? Repliki MP5, G36 oraz HK416, różnych producentów ASG, stanowią sporą część arsenału graczy. Trudno sobie wyobrazić "airsoftowy krajobraz" bez tych replik. Jednak, jeżeli działania firmy Heckler & Koch odniosą sukces, swobodna dystrybucja replik H&K marek innych niż Umarex zostanie ograniczona do obszaru Azji. Może nas zatem czekać europejski rynek sprzedaży replik ASG, broni z serii MP5, G36 oraz HK416, wyłącznie produkcji Umarex.

 

 

 

Z powodu błędu źródłowego konieczna była korekta informacji. Właścicielem pełnych praw licencyjnych do produkcji replik broni (i oznaczeń) H&K jest firma UMAREX, a nie, jak błędnie podano, firma Cybergun. Wymienione firmy przepraszamy za nieporozumienie.

 

 

 

 

 

Źródła:

www.airsoftnews.fr 

www.heckler-koch.de

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
$limak 29.06.2009, h. 23:12 $limak
Dura lex, sed lex
Dread 29.06.2009, h. 23:14 Dread
CA sobie poszuka kogoś, kto "podlicencjonuje" 416, tak jak na przykład Arsenal licencjonuje im kałacha, na którego nie ma licencji

Na rynku aż tak bardzo się to nie odbije, bo CG sam mało (o ile w ogóle) produkuje - robią dla niego podwykonawcy, typu KWA, Cyma, czy ICS.
Damissimo 29.06.2009, h. 23:35 Damissimo
Jak na rynku ASG zabrakłoby wszystkich replik HK416, to mógłbym sprzedać z zyskiem moją... Akurat się zastanawiałem nad jej sprzedażą...

Ale myśląc mniej egocentrycznie, to trochę niezbyt ciekawie byłoby, gdyby udało się wygrać HK ze wszytskmi producentami replik ich broni. Z tego co zauważyłem to 1/3 replik używanych w Polsce to repliki ich broni. Gdyby ich zabrakło, to Polski rynek byłby zalany bardziej niż teraz wszystkimi kałachami, emkami i co najgorsze, różnymi wariacjami na temat G36, które są tak kombinowane, że tylko w teorii to kiedyś była replika broni...
cassius 29.06.2009, h. 23:50 cassius
Ja tam swoją kochaną MP5 juz na szczescie zakupiłem. Mam nadzieje, że problemem beda tylko całe repliki i nie zabiorą się za części zamienne. Chcialem kupic inny chwyt pistoletowy i parę innych pierdół
Azur 30.06.2009, h. 00:05 Azur
Jeśli zaatakują dystrybutorów i sprawa zostanie przegrana, to sklepy pewnie wyprzedadzą "nielegalny" sprzęt związany z replikami H&K i tyle po nich będzie. A potem pozostanie tylko czarny rynek ]:-> Przynajmniej tak na mój rozum się to prezentuje.
Tankist 30.06.2009, h. 00:10 Tankist
niełdugo żeby wydrukowaćse jpg. z MP5 trzeba bedzie sie pytaćczy można
clown 30.06.2009, h. 00:15 clown
No i polecą głowy.
festungkrakau 30.06.2009, h. 00:20 festungkrakau
Ponieważ bije to głównie w Chińczyków, to jestem pewien że mali żółci bracia coś wymyślą...
Promant 30.06.2009, h. 00:44 Promant
Nie tylko w Chińczyków. Bije w dystrybutorów na rynku, a przez to dostaną też producenci. Zarówno "markowi" jak "chinole". Sprzedawcy to nie zawsze Azjaci.
SHOGUN_YAMATO 30.06.2009, h. 01:27 SHOGUN_YAMATO
Hm... się trzeba będzie streszczać ze zbieraniem kasy an G36K
Kubaforge 30.06.2009, h. 01:47 Kubaforge
A ja nie rozumiem o co afera. Chyba dobrze, że Hk walczy o swoje prawa. Zaprojektowali coś, opatentowali, to mają prawo czerpać z tego korzyści i dbać o to by nikt im pomysłów nie kradł...
Promant 30.06.2009, h. 01:55 Promant
A gdzie tu widzisz "aferę"? Zwykła informacja o zmianach jakie mogą nastąpić w ofercie rynkowej.
badger 30.06.2009, h. 02:29 badger
Akurat co do ostrej Mp5 to chyba prawa patentowe wygasły już dość dawno, i teraz jest produkowana np. w Szwajcarii (B&T) i Turcji... Także Hocklerowcom chyba to nie zagrozi.
Bukhart 30.06.2009, h. 03:44 Bukhart
Jest jednak powód dlaczego HK atakuje najpierw amerykańskie sądy. Albo chodzi o sprawność działania tamtego aparatu (być może w poszczególnych europejskich sprawa mogła by ugrzęznąć na lata), a być może chodzi też o samo prawo. Pamiętam, że zbliżonym prawem się interesowałem w sprawie, jak to jest możliwe, że sprzedaje się chińskie "repliki" zegarków Rolex. I tam sprawa była z góry wygrana przez firmy, ponieważ, replika była funkcjonalną kopią. Przy airsofcie, jest to faktycznie replika (a nie funkcjonalna kopia broni palnej przecież).

Polskie prawo w tym względzie, pewnie miałoby jakieś zarzuty, to używania oznaczeń z ostrych odpowiedników. Ale prawda jest taka, że sporo replik nawet z górnej półki nie posiada oznaczeń oryginalnych, a te posiadające (z górnej półki) mają licencję. I nikt na pudełku nie próbuje wciskać, że kupuje się broń palną, a nie zabawkę.

Zapewne więc, w EU prawo w tej kwestii może nie być spójne. Tak więc nie tylko procesy mogły by się wlec jak krew z nosa, ale też w efekcie pewnie nie wygrali by wiele, poza eliminacją jakiś dostaw Chińczyków, co sobie z licencji nic nie robili.

Jestem bardzo ciekawy jak się ta seria procesów w USA skończy. A w EU jak wejdzie tzw. Traktat Lizboński, to będziemy mieli "centralny" rząd w Brukseli i takie nam na airsoft ujednolicone prawo przywalą, że się nawet paczka kulek z Chin nie przeciśnie
kat_ek 30.06.2009, h. 08:20 kat_ek
Niech poczekaja z tymi procesami jak już sobie kupie 416 ;/
Mati13k 30.06.2009, h. 08:23 Mati13k
Wint: Dokładnie tak samo pomyślałem po przeczytaniu tego newsa. Cios poniżej pasa. A Hk tylko chce napełnić kieszenie. Ale w sumie.......... jakbym pracował nad czymś wiele czasu, wiele razy upadł, a tu nagle sukces i mój produkt jest popularny. Za rok już chinola go odgapiły. Też bym złapał za prawa autorskie..

Pozdrawiam.
Codename666 30.06.2009, h. 09:08 Codename666
To chyba nie doczekamy się nowego HK416 od JG (Full metal). A szkoda...
Jackall37 30.06.2009, h. 09:43 Jackall37
No to będziemy kupować na WGC i w Redwolfie, o ile ich też nie dosięgnie kapitalistyczna ręka zepsucia
Moses 30.06.2009, h. 09:56 Moses
Kubabuba racja. Prawa patentowe do MP5 wygasly juz dawno. Pozatym nie jeden ma prawa licencyjne, oprocz tego prawa jeszcze posiada pewnie TM. Tw bez bolu. A to ze ograniczy dostepnosc chinskich replik.? dla mnie ok, przeczysci to srodowisko z dzieci
kozaq 30.06.2009, h. 09:57 kozaq
A z Meksykanami nie wygrali (FX-05 Xiuhcoatl)
pistolecik 30.06.2009, h. 10:28 pistolecik
na szczęście mam emkę
Martini3g 30.06.2009, h. 10:32 Martini3g
I tak ma być, może wreszcie nie będzie "piractwa" w ASG. Poza tym zmniejszy to napływ chinoli z <400 fps, które to kupują sobie dzieciaki lat 15-16 i strzelają się bez wyobrażni.
Promant 30.06.2009, h. 10:35 Promant
Prawa patentowe do broni jako takiej mogły sobie wygasnąć, ale mogą istnieć nadal w stosunku do jakichś pojedynczych rozwiązań technicznych, a już użycie oznaczeń H&K na replikach MP5 na pewno nie będzie możliwe.

Majkiman 30.06.2009, h. 10:57 Majkiman
"To chyba nie doczekamy się nowego HK416 od JG (Full metal). A szkoda... "

Nom ja też... x(
Rangerer 30.06.2009, h. 11:44 Rangerer

No pięknie, a jak do tego mają się repliki Tokyo Marui ? Mam nadzieję, że TM nie jest zagrożona...
pumbishon 30.06.2009, h. 11:49 pumbishon
@volf13
Ale liczy się jeszcze jak wygląda i wykonanie...
MrHK 30.06.2009, h. 12:29 MrHK
Eh. Co mają panowie z HK do twórców replik? Przecież np. CA36 nie jest konkurentem dla G36(HK)!

G3 i MP5 nie powinny zniknąć. W końcu są produkowane przez inne zakłady niż HK.

Miejmy nadzieję że Chińczycy się nie dadzą(tak jak np. z Masadą)
muffasaSF 30.06.2009, h. 12:45 muffasaSF
Trudno "raz na wozie, a raz pod wozem".
Mati13k 30.06.2009, h. 14:59 Mati13k
Co do niektórych replik to będzie: raz na wozie, raz w radiowozie
Szczur22 30.06.2009, h. 21:36 Szczur22
Dobrze że się pospieszyłem z zakupem 416
Blazej210 30.06.2009, h. 21:47 Blazej210
Umarex...
No to już całkiem do kitu.
Ziomek08 30.06.2009, h. 21:55 Ziomek08
Ta dziurka w tłumiku... Przecież każda repliką się dość trochę różni od oryginału, a jak by na sam tłumik była licencja to owszem, ale inaczej to sensu nie ma, no i na G36 od JG są odznaczenia HK ?
Herman 30.06.2009, h. 22:58 Herman
Bedzie jak naprawdę. Najwięcej kałachów
Dread 30.06.2009, h. 23:15 Dread
To ja już wolę Cyberguna niż Umarexa.
Moses 01.07.2009, h. 09:59 Moses
Panowie, nie ma sie co tak obruszac. Korzystanie z replik nie licencjonowanych jest takim samym przestepstwem (moralnie i prawnie tez by sie znalazl pewnie kruczek na to) jak sciaganie nielegalnie MP3, filmow. Licencja jak juz wspomniano wczesniej nie obejmuje tylko oznaczen producenta, ale takze design przedmiotu, np dajmy nato szyny, wyglad chwytu pistoletowego, magazynek (przyklady nie koniecznie w odniesieniu do rzeczywistosci) , oraz pewne rozwiazania techniczne, nie wazne czy zostaly zastosowane w replice czy w broni ostrej. Tw uzywajac chinskich nie licencjonowanych replik, oporzadzenia itp, przyczyniacie sie do okradania ludzi ktorzy je stworzyli
igua 01.07.2009, h. 10:09 igua
@Moses
Idąc Twoim tropem myślenia większość zabawek dla dzieci jest nielegalna np. miniatury czołgów (jeżeli kształt tez jest chroniony) , żołnierzyki (ktoś wymyślił kombinację kolorów camo), kilka pistoletów na wodę za bardzo przypomina broń ostrą itd. Nie dajmy sie zwariować, po mojemu CG robi słabe repliki i chce mieć wyłączność prosze bardzo ja nie kupie nic tej firmy miłam ich niby precyzyjne kulki, porażka ...
Jak repliki będą takiej samej jakości to dziękuję.
Moses 01.07.2009, h. 10:23 Moses
Igua to nie jest moj tok myslenia tylko prawda Zauwaz ze wiele markowych zabawek (nie mowimy tu o chinskich rzeczach) posiada zastrzezenie ze wszystkie znaki handlowe i wzory sa zastrzezone i ze firma posiada licencje na ich uzywanie. Tak samo we wszelakich grach w ktorych sa uzywane nazwy oryginalnych broni, badz np pojazdow (R6, SWAT, starsze NFS itp ) posiadaja tez licencje na uzywanie nazwy loga, krztaltu, jak sadzisz dlaczego.
igua 01.07.2009, h. 11:01 igua
Moses coś w tym jest co piszesz, (wyczuwam lekkie skrzywienie zawodowe ) ale mówimy o zabawkach, które jakiś kształt mieć muszą, prawda? Ja rozumie że oznaczenia tylko na produktach firm które mają licencje. Ale zabraniać produkcji innym, a gdzie prawo uczciwej konkurencji ?
Wybrali tylko jedną firmę a co ma reszta zrobić gdy nie może kupić licencji ? Z drugiej strony to tylko mój domysł możę mogą kupić ale nie sądzę. Jak sobie CG myśli że w ten sposób rozwinie się sprzedaż jego replik to mam nadzieje że się myli, ja ich będę unikał jak ognia.
Cappuccio 01.07.2009, h. 11:04 Cappuccio
nie CG a UMAREX
MrHK 01.07.2009, h. 11:13 MrHK
Haha! Repliki G36 dość różnią się od oryginału za sprawą ich szerokości. Są szersze.
A jak HundK to nie pomoże to zawsze można zrobić G36c z 3 dziurkami w froncie, G36k z 5, a G36 z 6.
Rogal 01.07.2009, h. 11:46 Rogal
Ta UMAREX robi zło którego nikt nie chce kupować, a zapłacili za licencję. Więc poczuli się z deka nabici w butelkę i poskarżyli się H&K, podpuszczając ich do procesowania się.
Ale spoko jeśli chodzi o mp5 to zostanie pewnikiem ICS bo co ciekawe jest on w ofercie UMAREX.

$3
Moses 01.07.2009, h. 12:32 Moses
Igua, prawo uczciwej konkurencji wyglada w ten sposob ze jak ktos chce wykonac zabawke np podstawie produktu juz stworzonego musi wykupic tez licencje. Uczciwa konkurencja nie polega na tym ze jak cos zostalo stworzone to mozna bezkarnie to wykorzystywac i sprzedawac na lewo i prawo. Licencje na produkty moze kupic kazdy kto ma odpowiednia gotowke i udowodni odpowiedni zbyt (tak mi sie wydaje) dlatego (chyba) oprocz umarexu marke HK moga wykorzytywac TM, ICS i pewnie ktos jeszcze. Inni musza zalatwiac to w inny sposob np tak jak CA robiac repliki na licencji BFT lub Armalitea.

MrHK niestety roznica szerokosci nie jest wyznacznikiem tego ze replika sie rozni w sposob wystarczajacy aby nie kupowac licencji, tak samo jak wywiercenie otworow w gripie nie zalatwi sprawy. Jezeli chce ktos produkowac bez licencji musi wprowadzic takie zmiany aby w jak najwiekszym stopniu produkt nie przypominal oryginalu. Tak jest w kazdej branzy samochodowej, lotniczej, broni, graficznej. Jezeli ktos tego nie rozumie to jest glabem
Damotr 01.07.2009, h. 13:03 Damotr
Teraz przynajmniej repliki HK416 (oczywiście inne niż g... Umarexu) będą elitarne...

Czuję się dumny...
igua 01.07.2009, h. 13:39 igua
@ Capuccio - racja Umarex, moj błąd przepraszam
@ Moses dużo racji w tym co piszesz, ale nie do końca. Jakkoklwiek osobiście uważam że się na tym przejadą.
Najwyżej będzie mniej replik HK na zabawach albo nie będzie wcale.
REMOV 01.07.2009, h. 14:36 REMOV
Ani "AK 47", ani "MP5" nie są wzorami przez kogoś zastrzeżonymi, dotyczy to tak samo nazwy, jak i wyglądu zewnętrznego. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju klonów M16/M4. Natomiast, owszem, zastrzeżony jest kształt G36 i to w ramach ochrony patentowej, choć to dotyczyło modułowej budowy, a nie zabawek
Codename666 01.07.2009, h. 14:54 Codename666
"MrHK
01-07-2009, 11:13

Haha! Repliki G36 dość różnią się od oryginału za sprawą ich szerokości. Są szersze.
A jak HundK to nie pomoże to zawsze można zrobić G36c z 3 dziurkami w froncie, G36k z 5,$1 "

Sorry, że się czepiam ale zwykłe G36 ma 6 otworów
MrHK 01.07.2009, h. 19:33 MrHK
"MrHK
01-07-2009, 11:13

Haha! Repliki G36 dość różnią się od oryginału za sprawą ich szerokości. Są szersze.
A jak HundK to nie pomoże to zawsze można zrobić G36c z 3 dziurkami w froncie, G36k z 5, a G36 z 6. "

Sorry, że się czepiam ale zwykłe G36 ma 6 otworów icon_biggrin.gif

Noto wpadka.

REMOW: Módlmy się aby to coś dało.
Yeneth 02.07.2009, h. 12:09 Yeneth
@Damotr

Miałeś HK416 Umarex'a w ręku? Ja (...) bym go nie nazwał.
Łatwo narzekać na coś czego na oczy się nie widziało i bić piane na forum.
Jeśli się mylę to zapraszam na PW, chętnie przeczytam co w nim uznałeś za takie (...)

Pzdr
cziman 02.07.2009, h. 16:46 cziman
Widocznie cyberguny i inne umarexy cierpią z powodu niskiej sprzedaży, więc musiały się poskarżyć firmom od których wykupiły prawa. Innej opcji nie widzę, jako że zabawki ASG nawet nie podchodzą blisko pod dobro substytucyjne.

W sumie trochę obciach, że porządna firma bije piane z powodu tego, że ktoś produkuje zabawki.
Westie 03.07.2009, h. 18:01 Westie
Srutututu, bandytyzm w majestacie prawa, tak samo jak w przypadku RIAA i Cyberguna.
Wolfi 05.07.2009, h. 15:58 Wolfi
Chińczycy mnie nie dziwią ale dlaczego np takie firmy jak VFC nie mogły pozwolić sobie na wykupienie licencji od HK?

@Damotr

HK 416 Umarex jest robione przez CA i tyko rebrandowane przez Umarex:

$3

jest to więc co najmniej przyzwoita replika ( w łapach nie miałem)

@Moses - Wg polskiego prawa akurat ściąganie MP3 muzyki i filmów jest legalne - nielegalne jest udostępnianie.

Dlatego np. nielegalne jest ściąganie muzyki.filmów za pomocą p2p (np. torrent) - bo jednocześnie udostępniasz dane.

Co ciekawe ściąganie programów już legalne nie jest.

- tak polskie prawo jest dziwne wiem...