Daj cynk
Reklama

Aktualności

Ciekawostki

Aktualności, 03.02.2009, h. 22:39, dodał: Promant
53

Chiński STG44 wchodzi na rynek? Granaty ASG MadBull na kulki gumowe. Ebaybanned: Army Combat Shirt. Sklep Customs.pl zamknięty.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W jednym z azjatyckich sklepów pojawiła się zapowiedź repliki STG44.

 

 

Replika ma być dostępna w sprzedaży od 9 lutego. Nie podano jednak żadnych szczegółów na jej temat. Cena: 1250HKD czyli 124EUR.

 

 

Granaty ASG firmy MadBull na kulki gumowe 10mm, o których zapowiedzi pisaliśmy w newsach, są już dostępne na rynku.

 

 

Airsoft Unlimited oferuje je w cenie 75USD, a paczka kulek 10mm kosztuje 14USD.

 

 

 

W najnowszej ofercie Ebaybanned można znaleźć Army Combat Shirt ACU. Cena: 44USD.

 

 

 

Dla tych co jeszcze nie słyszeli: na stronie sklepu Customs.pl widnieje informacja - "W dniu 01.01.09 nastąpiło zamknięcie sklepu". Przyczyn nie podano. Tak więc, niestety, z rynku ubył nam jeden sklep z branży ASG.

 

 

 

 

 

Źródła:

www.cop9gun.com 

www.airsoft-unlimited.net

www.ebairsoft.com

www.customs.pl

 

 

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Gogin 03.02.2009, h. 22:43 Gogin
Tania to ona nie jest i nie będzie, ale pewno i tak będzie znikać ze sklepów...
1 euro = 4,6123, na dzień dzisiejszy
4,6123*124=~~572zł
W Polsce zaiste to będzie o wiele więcej, szczególnie mając na uwadze, czego to replika!
Szreder 03.02.2009, h. 22:50 Szreder
Ta, kiedyś był news, że "GFC Guns" "pracuje" nad STG... Niestety takie głupoty były w newsach. I co? I wielkie jajo. Napracowali się...

Dla niezorientowanych dodam, że "pracuje" dałem w cudzysłów, bo GFC nie miało NIC wspólnego z projektem, jedynie miał być to branding...

Promant - widząc twoją tendencję do przyczepiania się do komentarzy z negatywnie nacechowaną treścią miałbym prośbę - nie przyczepiaj się - taka prawda. Nie bierz tego do siebie, jako osobistą wycieczkę czy coś w tym rodzaju. Po prostu nie mam nic do Ciebie - napisałem to dla swojej przyjemności i mam nadzieję korzyści innych, aby część informacji starali się weryfikować.

Tak czy siak uważam, że repliki historycznych broni są w wybajerzone w kosmos, tak samo jak cała rekonstrukcja. Sam nie jestem rekonstuktorem, ale bardzo się mi to podoba. A już najbardziej drugowojenne jednostki III Rzeszy, ze względu na przewagę technologiczną

Pozdrawiam cieplutko
repmed 03.02.2009, h. 22:54 repmed
jak w Pl przesadzą z ceną to zawsze można ściągnąć z Żółtolandu
Mack the Knife 03.02.2009, h. 22:55 Mack the Knife
nie wiem, o czym mówisz. Porównaj to z cenami replik M60, SWD, 98k, czy innych "specjalnych" replik.
Walter E. Kurtz 03.02.2009, h. 22:57 Walter E. Kurtz
Już widzę te hasła reklamowe: "Kup dziadkowi prezent!" "I ty możesz sprawić sobie kawałek historii!" "Wermacht poleca!"
zavisza 03.02.2009, h. 23:11 zavisza

Wygląda ładnie.
A mi się zawsze STG podobało, czemu? Wystarczy popatrzeć na AK
Ahmed 03.02.2009, h. 23:12 Ahmed
więc jeszcze 6 dni i wszystko będzie jasne.
Nareszcie Niemcy przestaną biegać z AK
Promant 03.02.2009, h. 23:14 Promant
Szreder:
nie wiem do czego pijesz, ale Twój komentarz jest równie bezsensowny co idiotyczny.
Jeżeli masz coś do mnie to proszę na PW, a nie w komentarzach.

Co do GFC:
wszyscy wiedzą, ze to branding, więc Ameryki nie odkryłeś.
A fotografie STG od GFC były prezentowane w newsie, może nie zauważyłeś. Zapowiedź sklepu również była: że pojawi się na początku lutego.

Jest to, jak widać, realne - skoro pojawia się już wersja pod marką chińską.
To nie pierwsza replika, która wyjdzie zarówno pod marką chińską i polską jednocześnie.
I nie jedyna polska firma, która tak robi.
Więc Twoje "rewelacje" są ciut cieniutkie.

Co do komentarzy: czepiam się tylko tych debilnych, a polemizować mam prawo z każdym komentarzem - takie samo prawo ma każdy użytkownik tego forum. Jeżeli tego nie rozumiesz albo nie możesz znieść - nie czytaj i nie pisz, przecież nikt Cię nie zmusza.
Ale przynajmniej następnym razem pomyśl zanim coś napiszesz, może wyjdzie coś bardziej sensownego i mniej personalnego.
zombie_snake 04.02.2009, h. 00:19 zombie_snake
Co do zjawiska brandingu to warto zaznaczyc, że to Krakman był pionierem w Polsce wprowadzając markę P&J Guns. Tyle z historii.

Co do repliki StG-44 (później MP44) to muszę przyznac, że fani rekonstrukcji II wojennej mają już całkiem sporo fajnych replik. I nie wiem, czy sam się o takową nie pokuszę

Chodzi mi po głowie coś w stylu "ściany historii" StG, AK-47, AK-74, kbk wz.96 (samoróbka)
Johann 04.02.2009, h. 00:33 Johann
Zombiak, a co ma wspólnego AK i StG, oprócz zbliżonego wyglądu? :>
Szreder 04.02.2009, h. 01:04 Szreder
Promant, ty najwidoczniej nie doczytałeś. Jakbym coś miał to bym się na PW odezwał, na jakiego wała tutaj? Tak więc nie wyrzucaj tutaj tekstami typu "idiotyczny komentarz" bo wcale taki nie był, a raczej chodziło Ci o obrażenie osoby go tworzącej może. W każdym bądź razie nie w tym problem, więc zostawmy dyskusje między sobą na właśnie PW, ale ja nie mam o czym dyskutować, bo nic się nie stało przecież, może Ty coś zaproponujesz?

Problem właśnie w tym że nie wszyscy wiedzą o brandingu(bo właśnie jest to jeden z celów ów działania). Poza tym, jak pamiętam trochę mnie rozwalił tekst "GFC Guns pracuje nad...". Wiem, że może mieć to wiele znaczeń, ale przeciętny konsument zrozumie: "GFC Guns robi projekt, zatrudnia ludzi etc. etc.". W tym widzę jedyny chyba problem odnośnie poprzedniego newsa o STG. W skrócie - informacja prosto od zależnego (przeciwieństwo niezależnego) źródła, co niestety często nie ma być po prostu informacją, a ma pełnić inna, ważniejszą dla "informacjodawcy" rolę.

Lecz chyba mi się zdaje że doskonale o tym wiesz, więc może ktoś inny skorzysta.

Mam nadzieję, że teraz nie wyszło - zbyt personalnie

Co do komentarzy: nie czepiaj się debilnych, bo było takie przysłowie: "don't argue..."
Karol_K 04.02.2009, h. 01:20 Karol_K
Dlaczego do ASG mamy tylko niemczyzne z II wojny ? Dlaczego nie ma stena , dałbym sie pokroić za stena a tu nie muszę biegać z MP40 bo nawet pepeszy nie ma stena nie ma tylko Thompson , a jak ktoś nie lubi to co ? ... kiedy wreszcie .?
Szreder 04.02.2009, h. 01:22 Szreder
mnie też martwi nie ma pepeszy, nie ma brena, stena, bara, etc (tzn są, ale w całkiem kosmicznej cenie), ale jeszcze mnie bardziej martwi brak FG-42
Ahmed 04.02.2009, h. 04:15 Ahmed
na wszystko przyjdzie czas
muffasaSF 04.02.2009, h. 07:15 muffasaSF
Karol_K
04-02-2009, 01:20
Dlaczego do ASG mamy tylko niemczyzne z II wojny ? Dlaczego nie ma stena , dałbym sie pokroić za stena a tu nie muszę biegać z MP40 bo nawet pepeszy nie ma stena nie ma tylko Thompson , a jak ktoś nie lubi to co ? ... kiedy wreszcie .?

Do kogo z tym masz żal? Ciesz się, że w ogóle są jakieś repliki z 2WŚ. A jak ci nie pasują niemieckie repliki, to sobie zrób własną, a nie stękasz.
maeglin 04.02.2009, h. 08:10 maeglin
"johny89
04-02-2009, 00:33

Zombiak, a co ma wspólnego AK i StG, oprócz zbliżonego wyglądu? :>"

Pewnie jeszcze tyle, że AK jest oparte na StG, Rosjanie zerżnęli konstrukcję etc.

"zombie_snake
04-02-2009, 00:19

Co do repliki StG-44 (później MP44)"

Zupełnie odwrotnie - Najpierw było Mp43, potem Mp44 i dopiero na końcu StG44 (pomijając konstrukcje innych producentów). Po prostu Niemcy na początku mieli problem z określeniem tego karabinu, bo nie istniało w ich terminologii coś takiego jak karabin szturmowy, co dopiero zostało wprowadzone z finalną wersją StG.

O ile pamiętam była (tradycyjnie) ograniczona ilość Fg43 do kupienia (pustego body), a kilkanaście newsów wcześniej była mowa o produkcji Stena...
mosiek 04.02.2009, h. 08:52 mosiek
"Pewnie jeszcze tyle, że AK jest oparte na StG, Rosjanie zerżnęli konstrukcję etc."

Bullshit!
Sledzikmaster 04.02.2009, h. 08:58 Sledzikmaster
Ja powiem krótko: customs.pl jest kolejną ofiarą kryzysu gospodarczego. A szkoda bo to był dobry sklep ...
Mormaeglin 04.02.2009, h. 09:21 Mormaeglin
Jeszczo tolka sowieckie oruże...A swoją drogą brawo dla tych którzy sugerują iż AK to zerżnięty Szturm, polecam przejrzeć odpowiednią literaturę i wyleczyć się z niewiedzy (a jeszcze lepiej polecam sobie przejrzenie na żywo obu wymienionych wyżej konstrukcji rozłożonych). Zresztą takowi ludzie zaliczają się najpewniej także do grupy nazywającej broń strzelającą nabojem pośrednim nie karabinkiem a karabinem wedle jedynej słusznej maniery pochodzącej oczywiście z kraju "ekspertów we wszystkim" juesej.
Promant 04.02.2009, h. 09:21 Promant
Szkoda, że Customs.pl padł. Niestety ta branża nie jest łatwa; wąski rynek. A kryzys wszystkim daje po tyłku.


Szreder,
Ty najwyraźniej również nie doczytałeś.
Pierwszy news na temat GFC i STG44 był informacją przysłaną przez GFC. Był podany jako cytat i było zaznaczone, że taką informacje nam podano dosłownie.

Więc nie czepiaj się rzetelności informacji. Jeśli GFC użył takiego sformułowania - ich broszka. Tu było jasno pisane i na forum, że GFC to branding.

W świetle Twojej wypowiedzi - tym bardziej nie rozumiem czemu zaczynasz od zwracania się w komentarzu personalnie do mnie. Komentuj newsa.
Co do przysłowia: masz rację. Dlatego już nie będę z Tobą dyskutował.
Foka 04.02.2009, h. 09:36 Foka
Szreder, nie bardzo rozumiem, dlaczego w tym newsie czepiasz się newsa z przeszłości. To jest ewidentne czepianie się Promanta, a nie konstruktywna krytyka newsa. Skoro w momencie opublikowania tamtego newsa miałeś inne informacje należało na PW powiadomić Promanta, aby cytat od GFC odpowiednio skomentował. No, chyba, że sam wtedy tego nie wiedziałeś, dowiedziałeś się dopiero teraz i strugasz chojraka.
Dogtag 04.02.2009, h. 11:45 Dogtag
Promant i Foka olejcie tego pieniacza. Aaa wreszcie StG. A customsów szkoda, byli niedoceniani przez wielu.
Foka 04.02.2009, h. 12:10 Foka
MY nie olewamy tylko pacyfikujemy, a żeby spacyfikować należy dać ostrzeżenie, jesteśmy cywilizowani. Jak francuskie oddziały prewencji.
scynek 04.02.2009, h. 12:22 scynek
Rękawy od tej bluzy to wyglądają jak z folii aluminiowej. Ale pewnie tylko zdjęcie jest ze złego kąta zrobione.
graber89 04.02.2009, h. 12:29 graber89
Gunfire na swoim blogu napisał że STG44 ma być wykonany ze stali oraz drewna, jego cena będzie wynosić 849 zł i że ukaże się za kilkanaście dni.

Link do info
$3
Promant 04.02.2009, h. 12:41 Promant
" Jak francuskie oddziały prewencji. "
Oui, mon colonel!
Makaveli_89 04.02.2009, h. 12:50 Makaveli_89
Czekalem na tego newsa, w koncu STG !! ^^
Ja nie wiem co tu narzekać,szkoda troche ze kryzys podniesie pewnie cene repliki o 100 ;/ Ale nie ma zadnej innej alternatywy,a na shoei pare tysiakownie mam, wiec cena ok 650-700 jest ok
Makaveli_89 04.02.2009, h. 12:51 Makaveli_89
Edit,jednak zcena przegieli :/ Ale coz jamysle ze i tak kupie ;D
kazik_ 04.02.2009, h. 12:55 kazik_
Skoro i tak kupisz, to nie przegieli
mg schutze 04.02.2009, h. 13:00 mg schutze
STG 44 "Jedynie słuszna giwera, jedynie słusznej Armii z jedynego słusznego okresu"
Malina trza szykować ojro
Mormaeglin 04.02.2009, h. 13:02 Mormaeglin
A jakże MG
Dawidzik1 04.02.2009, h. 14:29 Dawidzik1
A ja i tak czekam na MG-42 ;]
Beryl 04.02.2009, h. 15:43 Beryl
Sten wyszedl w limitowanej edycji jakis czas temu
Szreder 04.02.2009, h. 16:42 Szreder
No, czyli Promant tak jak mówiłem, obrażasz, a takie zachowanie to chamstwo. Brawo . Ale już nie dyskutuj, jak sam stwierdziłeś. Jak widać sam mówisz o PW, a z tego co widzę zależy Ci na publicznym "podyskutowaniem".

Powiedz mi jeszcze jedno, skoro już tak publicznie trzeba - gdybyś otrzymał informacje prosto od "Norconia Germany" że Renata Mauer używa/-ła na zawodach wiatrówki dostępnej u nich za 129 zł - do tego zdobyła tym złoto, to też byś to zamieścił (na portalu "wiatrówkowym" na przykład)? WMASG jest portalem niezależnym, czy miejscem promocyjnym? Nie chodzi o to, że gdy jakaś nowość się pojawia, nie warto o tym napisać, tylko lepiej napisać to niezależnym językiem, niżeli cytować słowo w słowo kogoś kto tak naprawdę nie ma w głównym interesie przekazać prawdy.

Foka - ehh, i myślisz jakbym "odpowiednio" skomentował, to by dało rezultat? Taki, że znowu by się zaczął flame war w komentarzach - jaki widzimy teraz. Tak/nie?


Zastanawia mnie, czy takie granaty z mniejszą ilością kulek, ale większych są bardziej skuteczne.
boundrose 04.02.2009, h. 17:23 boundrose
Szreder, kończ waść... wstydu (sobie) oszczędź.
EternalSniper 04.02.2009, h. 17:58 EternalSniper
Fakt, widmo kryzysu dosięga każdą kieszeń... Nie oszukujmy się, że połowę sklepów pewnie z tego powodu zamykają...
Co do STG-44 ... Cudnie, to jest duży plus jak replika nie jest z żółtego tworzywa (China Metal), tylko i tak powinni ludzie pisać co to za stal... Dajmny na to damaszczańska - nie no żart. to nie broń biała
Ale dajmny na to węglowa , nierdzewna czy coś... A nie stal, stal ; a sie okazuje, że stop cynku z miedzią czy czymś ...
Jeżeli jeszcze będzie miała git osiągi... To jest super...Potem modyfikacje , blowback, tuning wizualny i wewnętrzny jeśli trzeba i naprawde cud replika.
Mormaeglin 04.02.2009, h. 19:47 Mormaeglin
Jak liczysz iż replika z Chin będzie miała metal lepszej klasy niż blacha stalowa (która jest całkiem przyzwoita) to prędzej doczekasz się replik z mithrilu sprowadzanych z Lothlorien ,P
Brenten 04.02.2009, h. 20:13 Brenten
Chyba - damasceńska. Stal to stal, nikt nie będzie wnikał jaka, w końcu to nie ostrze noża. I tak będzie trwalsza niż ZnAl.
Germ 04.02.2009, h. 20:20 Germ
O ludziach mówiących o dużych podobieństwach AK i StG - kumpel nie odróżnia M4 od Kałasznikowa...
Ahmed 04.02.2009, h. 21:35 Ahmed
Szreder uczepił się jak rzep ogona, może niech tak na jeden dzień zastąpi Promanta i zobaczymy czy wtedy wypłynie wielka mądrość.
Zresztą trzymajmy się tematu którym jest urodziwe STG a o którym i ja śnię
Tuksiak 04.02.2009, h. 22:09 Tuksiak
<!--quoteo--><div class='quotetop'></div><div class='quotemain'><!--quotec-->
(ciach)prędzej doczekasz się replik z mithrilu sprowadzanych z Lothlorien ,P <!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->
Za ten tekst Kolega ma browara jak się gdzieś spotkamy .
A co Szturma... mniam, mniam... tylko cena mnie zgięła pod biurko, ale się wygrzebałem z nadzieją, że istnieje rynek wtórny i promocje .
Phillip1944 04.02.2009, h. 22:17 Phillip1944
''mosiek
04-02-2009, 08:52

"Pewnie jeszcze tyle, że AK jest oparte na StG, Rosjanie zerżnęli konstrukcję etc."

Bullshit!''

Dokładnie tak. Dla maniaka czasów II wojny takiego jak ja to historia STG44 jest bardzo ciekawa i o mało co a by w ogóle nie była wyprodukowana.

Czyli tak jak sobie zakładałem koszt szturma to do 600zł (przynajmniej za granicą) i dzięki tej wiadomości możliwe że niedługo dostane go w swoje ręce !! hehe Tylko ciekawią mnie osiągi karabinu bo biorąc pod uwagę że szturmy miały bodajże 98cm długości to lufa wewn. powinna być całkiem długa i dzięki czemu może będzie miało troszkę fps'ów. I jeśli to full metal to oby miał też doskonały odgłos zamka jak w M14 AGM
fuko 04.02.2009, h. 22:35 fuko
IMO nie opłaci się sprowadzać:
124 euro to obecnie ok 580pln + przy jej wadze i wymiarach przesyłka 100pln minimum (przy transporcie lądowym i czekaniu 1-2 miechy na dostawę) + ok. 25% za VAT i cło = 850pln (minimum). A za tyle ma być na gunfire gdzie masz gwarancję a w HK nie
Promant 04.02.2009, h. 22:37 Promant
Odgłos zamka? Marzenie ściętej głowy.


Szreder:
Zaproponowałem Ci PW, czemu odpowiedziałeś tutaj?
Niby Ty możesz sobie jechać do mnie publicznie, a ja mam tylko na PW?
Możesz się czuć obrazony jak tak bardzo Ci zależy, ale to nie ja wyzywam Ciebie od chamów.

Czy Gunfire zrobił Ci jakąś krzywdę i teraz nie możesz im darować, że coś sprzedają pod swoją marką?

Nic nie poradzę, że nie rozumiesz podstawowych różnic. Ale właśnie dlatego podaje się informację dosłownie zaznaczając, że to cytat albo treść oryginalna, żeby nie było, że to my piszemy jakieś bzdury. My komentujemy tutaj i opisujemy na forum. GFC może sobie pisać co chce, nawet, że sami wystrugali tego STG scyzorykiem z litego kawałka metalu. I co z tego?
A tu było napisane co jest brandingiem a co nie i było pisane zawsze pod jaką chińską marką wychodzą repliki brandowane GFC czy PJ.

Jeśli Ty tego nie widziałeś to Twój problem, teraz robisz z igły widły i ciskasz się - kolejny zwolennik teorii spiskowej. Najlepiej było jak newsów nie było, bo cokolwiek się napisze to oczywiście musi być reklama.
Już tu kiedyś napisałem innemu geniuszowi, że newsy nie są sponsorowane przez żaden sklep i nikt spoza WMasg nie ma wpływu na treść informacji zawartych w newsach. No ale tłumaczenie niektórym jest jak sikanie pod wiatr.
Foka 04.02.2009, h. 23:03 Foka
> Foka - ehh, i myślisz jakbym "odpowiednio" skomentował,
> to by dało rezultat? Taki, że znowu by się zaczął flame war
> w komentarzach - jaki widzimy teraz. Tak/nie?

Wybacz, ale dyskutować to ja mogę z kimś kto rozumie co czyta. Przeczytaj co napisałem, pomyśl, czy gdzieś coś tam napisałem o pisaniu uwag w komentarzu... I zachowaj to dla siebie, bo widać, że do pisania komentarzy nie dorosłeś, więc nie są Ci one potrzebne.
volf13 05.02.2009, h. 00:46 volf13
hahaha stg zerżnięte z kałacha, gratuluję informacji, a chciałbym dodac, że jeżeli ktoś czeka na konkretną replikę to niech wejdzie do firmy która robi takie rzeczy na zamówienie... ponieważ takowa pojedyńcza replika wcale nie będzie droższa od takiej masowej. A te kulki 10mm to chyba do hardkorowego cqb
Mormaeglin 05.02.2009, h. 08:52 Mormaeglin
Tuksiak, kanieczna ja dierżu Tiebja za słowo ,D
biper911 05.02.2009, h. 09:48 biper911
@Mormaeglin
04-02-2009, 09:21

..."najpewniej także do grupy nazywającej broń strzelającą nabojem pośrednim nie karabinkiem a karabinem wedle jedynej słusznej maniery pochodzącej oczywiście z kraju "ekspertów we wszystkim" juesej. "

Może nie do końca wyłapałem Twoją intencję, ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że o ile się nie mylę , to w USA też odróżniają karabinek od karabinu, bo
carbine - karabinek
rifle - karabin

Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś publicznie tu wychłosta (czyt. poprawi )
Mormaeglin 05.02.2009, h. 10:25 Mormaeglin
Występuje tam rozróżnienie lecz na zasadzie długości broni vel "battle rifle", "rifle", "carbine". U nas funkcjonuje rożróżnienie (wywodzące się z WAT-u) i na kaliber jak i długość broni. Broń strzelająca amunicją pośrednią jest zwana karabinkiem a jej skrócona odmiana subkarabinkiem naprimer M16 i M4. Broń strzelająca pełnowymiarowym nabojem karabinowym jest po prostu karabinem jak naprimer FAL. Jest to obowiązująca obecnie w Polsce nomenklatura.

Co prawda stosuje(wało) się podział na długość niezależny od kalibru w stosunku do broni powtarzalnej (częstokroć przedwojennej) stąd Gew(ehr).98 jest karabinem ale już 98K(arabiner) karabinkiem (co paradokslanie znajduje nawet swe odbicie w niemieckiej nomenklaturze dotyczącej owych modeli).
biper911 05.02.2009, h. 11:19 biper911
Faktycznie hamburgery dzielą na karabin/karabinek tylko pod kątem wielkości, a nie stosowanej amunicji
Co do naszej nomenklatury, to sądziłem, że jest to ustalone jakoś 'międzynarodowo" w ramach państw członkowskich NATO, stąd moje zdziwienie, kiedy napisałeś krytycznie o "systemie" amerykanckim
Tuksiak 05.02.2009, h. 21:21 Tuksiak
@ Mormaeglin: Przerwę Wam uroczą dysputę o długościach i innych kalibrach .
Co do browara, to w imprezach w Polsce pewnie znajdziesz info gdzie się będę szlajał z Moją Ślubną .
Mormaeglin 06.02.2009, h. 11:24 Mormaeglin
Haha toczna tawariszcz
orlos52 09.02.2009, h. 10:03 orlos52
Z tego sklepu nie dla nas:
"No shipping available to the selected country."
Po złozeniu zamowienia do Polski, taka inforacja wyskauje i d... w kwiatach.