Daj cynk
Reklama

Aktualności

Ciekawostki

Świat, 28.05.2012, h. 23:45, dodał: Promant
47

Armia amerykańska zdelegalizowała magazynki polimerowe do M4 i zakazała żołnierzom ich używania.



Tym razem informacja o decyzji, która stanowi najlepszy przykład sytuacji, gdy wojskowa biurokracja ignoruje przesłanki praktyczne.

W zeszłym miesiącu dowództwo US Army, a dokładnie - U.S. Army TACOM Life Cycle Management Command - wydało decyzję pod gryfem "bezpieczeństwa użytkowania", na mocy której magazynki polimerowe do karabinów M4 umieszczone zostały na liście sprzętu zdelegalizowanego przez armię amerykańską.

Oznacza to automatyczny zakaz używania ich przez amerykańskich żołnierzy. Godzi to przede wszystkim w firmę Magpul i jej magazynki typu PMAG.

 

 

 

 

1.jpg

 2.jpg

 

 

 

 

Sytuacja ta jest absurdalna z kilku powodów. Podstawowy to oczywiście fakt sprawdzenia się PMAGów, które używane są w Armii Amerykańskiej już od pewnego czasu, zwlaszcza w jednostkach specjalnych. Dzięki zastosowaniu PMAGów wzrosła efektywność karabinow M4, choćby dzięki spadkowi ilości zacięć naboi podczas podawania. Zalety magazynków polimerowych potwierdzono zarówno testami jak i w akcji. Według informacji, których armia nie chciała oficjalnie potwierdzić - magazynki polimerowe zwiększyły niezawodność użytkowania M4 o 50%. 

Ponadto US Army zdelegalizowała magazynki polimerowe PMAG do M4 mimo, że posiadają one już NSN (National Stock Number) co w praktyce oznacza zaaprobowanie przez armię. Żołnierzom wolno było zamawiać te magazynki do użytku poprzez oficjalne kanały zaopatrzeniowe armii. 

Co ciekawe, obok prób ulepszenia standardowych magazynkow M4, armia opracowywała w międzyczasie własny magazynek polimerowy, jednak to się nie powiodło i projekt upadł.

Dociekania dziennikarzy, przyczyn takiej decyzji, spotykają się z unikaniem odpowiedzi przez wojskowych decydentów. Między innymi niejasne są tłumaczenia na temat NSN, że jakoby nigdy nie został on oficjalnie zatwierdzony. Innymi słowy PMAGi mają NSN i nie mają -żołnierze uzyskali zgodę, kupowali magazynki i je użytkowali, a obecnie z dnia na dzień objęto wszystko zakazem.

Jest to tym trudniejsze do zrozumienia, że, według podanych informacji, US Army zakupiła magazynki polimerowe za grube miliony USD i obecnie zostanie z magazynami zalanymi PMAGami, których nie może użytkować.    

Inne tłumaczenia dotyczą 2 dopuszczonych modeli magazynków, posiadających oficjalnie NSN (klasyczny oraz nowszy "piaskowy"), jakoby wersja "piaskowa" pozbawiona była wad poprzedniego modelu i w zupełności wystarczy.

Nadal jednak do końca nie wiadomo na czym miałby konkretnie polegać problem z "bezpieczeństwem użytkowania" magazynków polimerowych. Wielu wysoko postawionych w Armii Amerykańskiej decydentów, a także polityków, znanych jest z "niechęci" do wszystkiego co komercyjne i trafiło do wojska z rynku cywilnego. A, jak wiadomo, biurokracja i polityka często są źródłem bzdurnych decyzji. Sprawa pozostaje niewyjaśniona.

 

 

 

 

 

 

Źródło:

www.popularairsoft.com

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 7)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Aju44 29.05.2012, h. 00:14 Aju44
A myślałem że tylko w Polsce popełniają takie błedy.
Beton to beton, wszędzie się trafi :)
szymucha2353 29.05.2012, h. 12:27 szymucha2353
Po pierwsze to nie żadne błędy... :)
Zwyczajnie chodzi o kasę...
niko3sx 31.05.2012, h. 21:16 niko3sx
Sab93 29.05.2012, h. 00:16 Sab93
Ciekawe czy Foresty będą się do tego stosować. Bo nasi pewnie jakoś by to obeszli. Widać zresztą jak mądrze kombinują ze sprzętem na misjach. :D

A swoją drogą to faktycznie dziwne posunięcie.
MyN3 29.05.2012, h. 00:28 MyN3
Hmm ciekawe bo z tego co się orientuję polimerowe magazynki są także w Berylach i Gietach i jeszcze nie słyszałem żeby ktoś narzekał..
Sanders 29.05.2012, h. 00:47 Sanders
kurde a ja wlasnie kupilem pake 10 pmagow! trzeba bedzie je teraz puscic na alledrogo za psie pieniadze.
A co jestes z Us army :)
r2d2 29.05.2012, h. 11:25 r2d2
Może i nie jest z US Army, ale jak rekonstruuje to musi się dość rygorystycznie trzymać tego sprzetu jaki jest używany przez wojsko.
Lee 30.05.2012, h. 12:20 Lee
Janko35 29.05.2012, h. 01:16 Janko35
Chyba interes nie idzie u flagowych producentów broni ostrej w USA...
KapitanBomba04 29.05.2012, h. 01:46 KapitanBomba04
Nie pierwszy raz zresztą,nie pierwszy raz...A pomyśleć,że to u nas jest utarta opinia o "zbetonieniu" wojska-na zachodzie lepiej nie jest...
Jest. U nas takie przekręty są tak często, że się już o tym nie mówi... U nich przynajmniej żołnierz nie musi dokładać do interesu, żeby nie urwało łba, czy nie wybebeszyło na misji. U nas kupują co się da, raz lepiej, raz gorzej.

Chyba w lawinie betonu jedyna sprawa jaka została nagłośniona to przekręty w GROMie, no bo GROM to GROM, łatwiej się sprzedaje. Ciekawy jestem czy w jakiejś jednostce SOCOMu urzędnicy kupowali okulary warte 100 USD za 1500 USD i 1400 USD brali dla siebie (luźny przykład, luźne liczby). ;-)
Mati13k 29.05.2012, h. 15:31 Mati13k
Deadmaster 29.05.2012, h. 07:28 Deadmaster
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę... Jak zwykle...
JimBO 29.05.2012, h. 07:34 JimBO
Identyczna sytuacja miała miejsce z Dragon Skinem, kamizelka została wpisana na listę zakazanych ze względów bezpieczeństwa. Szkoda, że armia dostała ją do testów parę miesięcy po wydaniu ekspertyz, a generałowie nie stosowali się do tego zakazu. Głośno o tym było w 2006.
Kompletna bzdura. Dragon Skin nie działa tak jak wszyscy sobie wyobrażają. Nie wyrobił nawet normy NIJ...
Prac_Tac 29.05.2012, h. 08:36 Prac_Tac
Prac_Tac a jak działa? A to co napisał JimBO to raczej też prawda bo sam coś o tym słyszałem.
kabel123 29.05.2012, h. 10:03 kabel123
Archiwalny materiał o DragonSkin'ie

http://www.liveleak.com/view?i=88b_1180997822
Lechu2K 29.05.2012, h. 11:15 Lechu2K
O ile sie nie mylę to po zakazie były testy bo była duża afera i okazało się że kamizelka zapewnia taką samą ochronę ale potrafi się rozsypać po 1 strzale. A co do magazynków HK chyba dostarcza stalowe, a ostatnio było kilka afer korupcyjny z HK w tle ;-)
W.Zajcev 29.05.2012, h. 14:55 W.Zajcev
Założenie produktu jest fantastyczne, a rozwiązanie jak najbardziej osiągalne. Jednak przy stadium, które zostało zaprezentowane publicznie oraz dostarczone do żołnierzy, Dragon Skin nie był tak doskonałym rozwiązaniem jak mogłoby się wydawać. Z tego co pamiętam, najgorszy problem miał z wodą i olejem. Po zamoczeniu, płyta ceramiczna nadal łykała bodajże 6 sztuk SS109, a DS w tym samym obszarze i modelu strzelań miał 4 penetracje. Zapraszam na PW, mam gdzieś dokument w PDF z badania porównującego.
Prac_Tac 29.05.2012, h. 15:24 Prac_Tac
Stalker 29.05.2012, h. 08:12 Stalker
Mnie to wygląda na wojnę z Magpulem. Ktoś się z kimś nie dogadał i teraz pokazuje, kto jest ważniejszy.
Chyba nawet nie do końca tak.

Standardowo - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ktoś uznał, że Magpul i tak ma się już bardzo dobrze, po tym jak praktycznie zmonopolizował rynek cywilny na tym polu. Widać producent standardowych magazynków ma... głębokie kieszenie i szerokie plecy ;).
Ale obstawiam, że za jakiś sprawa zostanie "oddolnie" odkręcona - jak żołnierze zaczną wystarczająco głośno marudzić.
koho 29.05.2012, h. 08:43 koho
Amadem 29.05.2012, h. 09:19 Amadem
C.R.E.A.M.
thenewguy 29.05.2012, h. 09:24 thenewguy
Powiało czymś swoiskim...
=Vincent= 29.05.2012, h. 09:47 =Vincent=
Wyłudzą pieniądze i zaraz magi wrócą do obiegu.
ZeeMike 29.05.2012, h. 10:06 ZeeMike
No proszę, w Stanach idiotów na wysokich szczeblach nie brakuje. Do tego pewnie, jak już ktoś wyżej napisał, doszły szerokie plecy któregoś z zazdrosnych pozycji Magpula 'kontrakciarzy'.

Czekam tylko na bojkot samych żołnierzy, szczególnie tych pod SOCOMem i ich dowódców, którzy raczej na pewno nie zrezygnują z naprawdę dobrych magów obniżających ogólny ciężar oporządzenia i zwiększających efektywność podstawowego karabinka. Wyobrażacie sobie masowe sądy wojskowe za 'nieregulaminowe magazynki'? :)

Zobaczycie, lada chwila decyzja będzie cofnięta, ktoś za to beknie a co bardziej świadome jednostki nie wrócą do przestarzałych STANAGów. Magpul też potrafi gryźć...
Promant 29.05.2012, h. 10:15 Promant
Najprawdopodobniej producenci wersji poprawnej politycznie poczuli się zagrożeni zalewem polimerów i posmarowali gdzie trzeba. Teraz: albo armia się postawi, albo znajdzie się jakiś wojujący kongresmen czy senator i sprawę odkręci, w końcu kasę wydano, magazynki leżą i są dobre, a takie straty finansowe spowodują smród w mediach.
No chyba, że ciemna strona mocy ma większą siłę przebicia, liczoną w zielonych i układach.
Albo znajdzie sie firma xyz, która "ugodowo" będzie robić pmagi. Na licencji magpula z błogosławieństwem Wuja Sama.
Tak jak z Knightowskim RASem i osprzętem do niego, który robi P&S Products.
yakarov 29.05.2012, h. 18:44 yakarov
EmperorPalpa 29.05.2012, h. 11:56 EmperorPalpa
M4 to karabinek, na amunicję karabinową to on nie jest.... Co do magów, nowy magazynek z "tanowym" podajnikiem nie został stworzony przez jakąś firmę, tylko przez centrum Natick, więc raczej tutaj nie było nacisków z branży. Cóż, głupota betonu, ale myślę, że z nowym magiem też nie bedzie problemów:

http://www.thefirearmblog.com/blog/2010/03/04/on-the-armys-new-tan-improved-magazines/
Bieniekk 29.05.2012, h. 14:12 Bieniekk
Cywilni użytkownicy ostrych M4.. przygotujcie się na zakup pmagów po promocyjnej cenie ;)
Dokładnie o tym samym pomyślałem :-)
MoreLike 29.05.2012, h. 14:22 MoreLike
rain777 29.05.2012, h. 15:24 rain777
nie tylko ostrych m4 ;)
Mati13k 29.05.2012, h. 15:34 Mati13k
Podniecacie się byle czym. Szeregowi powiedzą nie, podoficerowie powiedzą nie, oficerowie powiedzą nie. Stany to nie Polska, tam najniższe stopnie nawet w zwykłej armii mają prawo głosu.

Co do SOCOMu - przecież to ich nawet nie ruszy...
Walter E. Kurtz 29.05.2012, h. 16:52 Walter E. Kurtz
Ja węszę wiekszy spisek!

A co jeśli zadecydowała polityka globalna?
Jakiś sojusznik fuja sama stwierdził że do jego podstawowej broni strzleckiej PMag nie wchodzi/jest awaryjny i US Army stwierdziło że ruszajac na Iran chce mieć STANAGi w ładownicach żołnierzy swoich i sojuszniczych.
_Czarny_ 29.05.2012, h. 17:16 _Czarny_
O! Ja z chęcią zakupię trochę sztuk od nich, do przerobienia magów WE. PMAGów legalnie zakupić od Magpula nie mogę a Cena Europejskiej wersji G-Mag odstrasza okrutnie ;)
Nie wiem jak to wygląda tutaj, "po naszej stronie", ale jeśli chodzi o samo kupno ;) - możesz, Przynajmniej w teorii.
koho 29.05.2012, h. 22:00 koho
Bezpośrednio od Magpula niestety nie. Cytując informację z ich własnej strony:

DO YOU SHIP INTERNATIONALLY?
We do NOT ship internationally and all orders must have both billing and shipping addresses located within the 50 United States or District of Columbia. The only exception to this is for shipments to APO/FPO addresses.

Jak ktoś ma rodzinę w USA to obchodzi się to banalnie. Własnie se przypomniałem że moja siostra cioteczna ma faceta w USA :D
_Czarny_ 30.05.2012, h. 11:20 _Czarny_
Ano od samego Magpula nie. Ale wszystko wskazuje na to, że np. Brownells sprzedaje.
A przynajmniej można złożyć samo zamówienie - mają pełną listę państw z całego świata i po wypełnieniu formularza, wszystkich opcji, nigdzie nic nie krzyczy, że nie mogą/nie wolno itd. Nie wysyłają tylko artykułów, sklasyfikowanych jako "hazardous", takich jak farby.
Ku mojemu zdziwieniu można u nich złożyć zamówienie nawet na kompletny zespół komory zamkowej do AR...
I przyznam, że nie wiem gdzie jest haczyk - oprócz tłumaczenia się w naszym urzędzie celnym...
koho 30.05.2012, h. 21:57 koho
S.A.S 29.05.2012, h. 18:52 S.A.S
Więcej tego typu informacji, proszę :)
siloeamistad 29.05.2012, h. 20:13 siloeamistad
...no wreszcie będzie okazja odkupić kilka pmagów OD z demobilu po rekonstruktorach USów :) Jakby ktuś miał to chętnie i TANIO kupię :)
Są w ogóle jeszcze jakieś grupy reko US Army? Ostatnimi czasmi same "speciał forses" widze... ;P
EmperorPalpa 30.05.2012, h. 19:19 EmperorPalpa
a nie wiem... ja z wyposażenia Armii Amerykańskiej - mam Em'ke bo lubię i... to chyba tyle. No jest jeszcze jakaś kopia Cirasa (ale w iście uropejskim malowanku). Myślę, że przy obecnej podaży bardzo udanych i tanich kałachów + dostępności wdzianek zza wschodniej granicy - być Ruskim jest bardziej trendy:)
siloeamistad 30.05.2012, h. 20:40 siloeamistad
wrsys 30.05.2012, h. 06:38 wrsys
Chciałem wejść na www.tacom.army.mil i poczytać w newsach ( o ile informują ), może nawet wysłać wiadomość, której i tak by nikt nie przeczytał, że ostatnia decyzja z 25go maja jest idiotyzmem no, ale już nawet przeglądarka mnie ostrzega, że połączenie z tą witryną jest niezaufane... o ironio
Suchy25bkpow 31.05.2012, h. 18:32 Suchy25bkpow
Rząd USA przygotowywuje sie do wojny domowej..Jednym z głownych zagrożeń (według oficjalnych publikacji) są właśnie WETERANI,a więc ludzie wyszkoleni,wkurzeni i coraz liczniej się ,,budzący".Jeśli efektywność użytkowania M4 z polimerowymi magazynkami wzrasta nawet do 50%,to ,,dobrym" pomysłem jest ,,zabranie" ich grupie ludzi,którzy stanowia najwiekrze zagrożenie dla ,,Bezpiecęstwa narodowego" a te które zostały zamówione/zakupione zostaną rozdysponowane takim agencją jak TSA itp... :(
Big Bopper 02.06.2012, h. 12:40 Big Bopper
chodzi o postrzal w Pmaga. Trafiony metalowy nie odpala tyle smieci z siebie. plastikowy rozrywa sie i odpala czasem nawet 4 , 5 naboi. to nie asg chlopaki...
Szczerze wątpie by ktoś zrezygnował ze wzrostu efektywności o 50%,na rzecz stosunkowo bardzo rzadkiego zjawiska jakim jest trafienie w magazynek.A jeśli juz takowe nastąpi to tak czy siak ,,operator" najprawdopodobniej odniesie rany,bez więkrzej różnicy jakim magazynek bedzie posiadał.
Suchy25bkpow 06.06.2012, h. 14:22 Suchy25bkpow