Daj cynk
Reklama

Aktualności

Replika WE Lange Pistole P08: opis

Aktualności, 13.06.2008, h. 22:36, dodał: Promant
27

Zgodnie z obietnicą z news'a o replikach Parabellum w ofercie Taiwangun - zamieszczam opis wstępnych wrażeń po zapoznaniu się z repliką wersji Lange Pistole P08, znaną też pod potoczną nazwą "artyleryjskiej". 

 

 

 

 

 

 

0815. Kto zna trochę historii niemieckiego uzbrojenia, ten wie o czym mowa. Luger artyleryjski. Przydomek wzięty od zastosowania: pierwotnie przeznaczano go na wyposażenie obsługi działonów. Dostarczany był z kaburą skórzano - drewnianą; pełniącą jednocześnie rolę kolby. Przesłużył obie Wielkie Wojny.

 

 

Replika dojechała błyskawicznie i pierwsze wrażenie: bardzo pozytywne, zwłaszcza przy tej cenie. Wprawdzie miałem już okazję podziwiać wersję Kurtze Pistole, ale teraz miałem więcej czasu i swobody, żeby organoleptycznie sprawdzić wszystko co się da sprawdzić zaraz po odebraniu paczki. ;) Pudełko tekturowe z ładnym nadrukiem, pełne, a nie ze styropianowym spodem. Wkładka styropianowa w środku przykryta skrawkiem czarnego materiału. Na pokrywie nadruk: FOR AGES 18 YEARS AND UP. Właśnie.

 

 

Z pudełka, oprócz umowy gwarancyjnej, wyjmujemy instrukcję, polskie streszczenie zasad obchodzenia się z replikami GBB i tarczkę. To co cieszy: komplecik 3 najmniejszych imbusów do wszelkich regulacji w replice. [Gratis: smycz z logiem PJ/Taiwangun ... hmm] Instrukcja dość dokładna, z angielskimi tłumaczeniami krzaczków, choć rysunek regulacji HU niezbyt - niekonkretny, opis umiejscowienia HU - podobnie. :(

 

 

 

Wygląd repliki: moim zdaniem piękny. Czarny matt, niektóre części, jak kolanko zamka - grafitowe. Taiwan się popisał. Jest nawet część podstawowych bić, charakterystycznych dla oryginału.

 

 

 

 

Bicia "15" na korpusie i ryglu rozkładania body, na "grzbiecie" korpusu bicie "1915" i "15" na kolanku zamka. Żadnych napisów w stylu "made in..." itp. Na lewym boku, obok skrzydełka bezpiecznika, wytłoczenie Gesichert czyli zabepieczony. Widoczne gdy replika jest zabezpieczona, a zakryte skrzydełkiem bezpiecznika gdy jest odbezpieczona.

 

 

 

 

Mimo długości - dobrze leży w dłoni i nie ciąży na przód. Regulowana szczerbina, jako żywo przychodzi na myśl szczerbina AK ;) - podobny wygląd i system nastaw. Lufa wewnętrzna długa: kończy się za muszką czyli ok. 15mm od wylotu lufy.

 

 

Niestety regulacja HU wymaga częściowego rozebrania guna. Rozkładanie jest odwzorowane prawie idealnie jak w ostrym, pomijając zmiany wynikające z konstrukcji repliki. Trzeba wyjąć magazynek, docisnąc lekko lufę w stronę zamka, powodując lekkie cofnięcie górnej części korpusu - następnie przesunąć dżwignię rygla w dół i wyjąć część blokującą górną połowę korpusu. Następnie wysunąć korpus z dolnego szkieletu: lufą do przodu. Nie będę tego opisywał szczegółowo, cały proces rozkładania - wersji krótkiej P08 - można zobaczyć na fotkach i przeczytać po angielsku, pod linkiem:

http://www.airsoftretreat.com/forums/index.php?topic=53088.25

Aby dokonać regulacji HU trzeba zdjąć górną część korpusu zawierającą lufę, zamek i komorę HU oraz odwrócić "do góry nogami". Widać wówczas dwa imbusy: pierwsza śruba - bliższa lufy [kolor czerwony] to śruba mocowania lufy; druga śruba - położona dalej od lufy [kolor zielony] to śruba regulacji HU. Przekręcenie imbusa w prawo, czyli w stronę zamka, powoduje dociskanie HU.

 

 

Blow back bardzo przyjemny, zamek chodzi świetnie: replika ładnie naoliwiona. Po ostatnim strzale zamek pozostaje w tylnym położeniu, czyli kolanko zgięte. Trzeba zabezpieczyć, wyjąć mag i lekko odciągnąć kolanko do tyłu - puszczone powoduje powrót zamka w pierwotne położenie.

 

 

Krótki test strzelania, bez regulacji HU i bez dokładnego celowania [tylko po lufie]: odległość ponad 6m. Rozrzut bez HU typowy - replika mimo, że to tylko GBB - lekko podrywa lufę, więc warto trzymać pewnie przy strzelaniu.

 

 

Kilka uwag:

- nie należy strzelać na sucho: bez gazu - wciskanie spustu może powodować luzowanie pinu spustowego - tak przynajmniej było w Tanace, w WE ten pin też nie siedzi zbyt ciasno;

- wkładanie i wyjmowanie maga na zabezpieczonym;

- rozkładanie tylko po wyjęciu maga, nic na siłę;

- nabijanie maga oczywiście do góry nogami i butla jak najbardziej prosto;

- do magazynka wchodzi max 15bb;

 

TEST JAKOŚCI STRZELANIA W TERENIE:

 

Warunki testu:

czas: bladym świtem [czyli coś koło 09.30AM ;)] 

miejsce: sopockie lasy - z dala od spacerowiczów i piesków wyprowadzających właścicieli

pogoda:

temperatura 15-16 stopni C

wietrznie - niestety zamówiona pogoda bez wiatru nie zjawiła się

dystanse strzelań:

na 5 i 10 metrów po 5 strzałów; lekka regulacja HU [max 1/4 obrotu]

na 15 i 20 metrów po 10 strzałów; kolejna regulacja HU [1/4 obrotu] 

Odległości mierzone taśmą mierniczą 30m.

  

 

 

cel:

kartka A4, na pniu drzewa o szerokości ok.30cm. 

zastosowany gaz i kulki: 

 

 

Dystans 5m.

przestrzeliny 4/5 - lufa idzie trochę do góry przy strzale, konieczna korekta celowania: trochę niźej niż środek kartki.

 

 

Dystans 10m.

trafień 5/5 - nie wiem jak byłoby gdyby od czasu do czasu wiatr nie przeszkadzał, ale wynik ok.

 

 

Dystans 15m.

trafień 6-7/10 - [jedna przestrzelina wygląda na podwójną] wiatr akurat trochę ustał. Wynik dobry, zwłaszcza, że pozostałe trafienia poza A4 zmieściłyby się w obrębie A3.

 

 

Dystans 20m.

trafień 4-5/10 - raczej 4, ale pozostałe strzały prawie wszystkie trafiły w pień powyżej lub poniżej kartki. Czyli lekko licząc 60 - 70% byłoby w celu A3.

 

 

 

 

Po wyregulowaniu HU zrobiłem test na dystans maksymalny - mierzone dokładnie taśmą: 

dystans skuteczny: 5/10 trafień w pień drzewa o szerokości ok.35cm, na wysokości torsu i twarzy [170cm wzrostu] - dokładna odległość 28m.

dystans maksymalny: mówiąc uczciwie - trudno stwierdzić, znajdowałem kulki na 40 metrze, ale powyżej tych 28m kulki leciały różnie, czasem opadały bliżej czasem dalej - jak to w gaziaku. Wiatr, choć nie był mocny, również nie pomagał.

 

Nie robiłem testu efektywności, ale na pojedynczym nabijaniu pistolet wystrzeliwał ponad 2 magi bez spadku osiągów.

 

PODSUMOWANIE TESTU:

 

Zapewne za chwilę odezwie się ktoś, że jego sprężynka to wali na 40 skutecznego, a maksymalnego ma ponad 50. Cóż, każdy sobie kręci własny film. Moim zdaniem wyniki strzelania, mimo, że do celu nieruchomego - są bardzo dobre. Trafienie w cel o szerokości 35cm na dystansie 28m, nawet jeśli to było tylko 50% celnych - to moim zdaniem bardzo dobry wynik dla pistoletu GBB. Pozostałe strzały były bardzo blisko celu, mogłyby zmieścić się w sylwetce.

Miałem kilkanaście klamek sprężynowych, a P08 to 10 krótki gaziak, którego używam. Więc jakieś porównanie mam. Lepsze wyniki miałem tylko z pewną beretką full metal, ale to był non blow back, a nie ma się co oszukiwać: blow back też wpływa na celność strzelania.  

Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z zakupu. Prawdopodobnie dokładniejsza zabawa z hop up'em mogłaby pozytywnie wpłynąć na efekty strzałów, ale nie miałem na to dość czasu. Niestety rozwiązanie regulacji HU przy częściowym rozkładaniu guna po każdym strzale - jest dość uciążliwe i czasochłonne.

Starałem się maksymalnie dokładnie opisać warunki strzelania, niestety każdy test i każda ocena są subiektywne. A ja jestem fanem P08 ;)  Jednak gdybym miał tę replikę polecić to bym się raczej nie wahał: wygląda i strzela nie gorzej od klamek po 600pln.

 

 

 

 

Fotografia w nagłówku:

www.taiwangun.com

 

 

 

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Sledzikmaster 13.06.2008, h. 23:25 Sledzikmaster
Ciekawie zaprezentowałeś to Promant i chwała tobie za to, że jesteś królikiem doświadczalnym w związku z tą repliką
Mikolaj_L 13.06.2008, h. 23:28 Mikolaj_L
Hmm...rozumiem,że to miał być komplement ale zabrzmiało to dziwnie .;]
Promant 13.06.2008, h. 23:29 Promant
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli, kilka takich replik już u nas jest, w innej wersji, od jakiegoś czasu i działają ok. Gdybym ich wcześniej nie macał to bym w ciemno nie kupował.
Co do jakości i wytrzymałości po czasie: zawsze trudno powiedzieć na początku. Ale Colt WE mnie nie zawiódł i Parabellum full metal za taką cenę kupiłbym nawet po to żeby tylko mieć.
Psycho_Mantis 13.06.2008, h. 23:30 Psycho_Mantis
Dla mnie to po prostu jeden wielki kabaret pistolet z kolbą i magiem drum! No ale się uśmiałem jak to zobaczyłem!!! Ale o gustach się nie dyskutuje. Fajnie mieć przy rekonstrukcji jakiejś bitwy.
Sledzikmaster 13.06.2008, h. 23:41 Sledzikmaster
no to miał być komplement i wycie z zazdrości że masz tę piękną replikę A ten pokrowiec skurzeny to też jest w zestawie ? xD
Promant 13.06.2008, h. 23:52 Promant
Hehe, nie ma w zestawie kabury, to fota oryginału, ale jak Cię stać na wydanie kolejnych 350pln, to można taki dostać na zamówienie w Polsce.

A co do gunów z kolbą/kaburą: Mauser wz. 1932 miał kolbę futerał, kilka innych gunów też - bardzo poprawia trzymanie tak długiego pistoletu i zarazem celność strzału: jak ktos nie ma pojęcia o co chodzi - to może się śmiać: na zdrowie.

A drum był stosowany we wczesnym okresie.
Typowa kabura do artyleryjskiego ma pokrowiec na dwa magi pistoletowe/płaskie.
Sledzikmaster 14.06.2008, h. 00:02 Sledzikmaster
no jest troszkę replik co mają kolby np: mauser c96 czy choćby beretta m93r używana chyba przez japońską policję jak się nie mylę. Gdzieś po sieci buszuje filmik właśnie z tą berettą z kolbą. Tylko się też zastanawiam po co drum w pistolecie ?
Cement 14.06.2008, h. 00:10 Cement
w sprzedaży pojawiła się też wersja w srebrnym kolorze. Ale tylko w dwóch najmniejszych wersjach (tzn. z lufą 4" i 6") Niestety jeszcze niema zdjęć
thorien 14.06.2008, h. 00:21 thorien
Sledzikmaster: Mogę się mylić ale wydaje mi się że drum jest po to żeby w mniejszej przestrzeni upakować więcej amunicji:P. Chyba nawet widziałem gdzieś drum do glocka, ale podobno zacinają się znacznie częściej niż normalne magi (tak jak mid capy:))
Cement 14.06.2008, h. 00:32 Cement
$3

Ktoś szukał kabury/kolby
Kelly 14.06.2008, h. 06:41 Kelly
co to tego magazynka to był też używany w mp18
loyle 14.06.2008, h. 06:59 loyle
chwała Ci człowieku! chwała! co do snaildruma.. widziałem za około 100$ ślimakowy do Lugera Tanaki... teraz pi(y)tanki =P ogólnie - czy uważasz że było warto? co do rozkłądania: $3 co prawda wersja najkrósza ale chyba rozkładanie takie same =P (albo niewiele się rózni... niczym nie powinno...)
w każdym razie... pytanko offtopowe: nikt raczje by się nie czepiałgdybym wyskoczyłdo CQB z czymś takim? (era WWI/WWII) ? czy to też od ludzi zależy...?
ANAKONDA 14.06.2008, h. 09:39 ANAKONDA
Nie rozumiem komentarzy związanych z magazynkiem drum. Poczytajcie Panowie trochę historii. Początkowo taki zestaw miał robić za lekki pistolet maszynowy.
Dzięki za recenzję.
loyle 14.06.2008, h. 09:51 loyle
no ok.. jako peem... tego nie wiem... wiem że to nie mag typu bęnowy tylko ślimakowy =P a pozatym jesli byłby magazynek ślim. to by nie trzeba mieć 3 magazynków "15 kulkowych"... bo ten miałby 50 (tak miał ten co go widziałem jak dobrze przeczytałem.
ok promant: dzięki naprawdę wieeelkie. pewno kupię, tylko wacham się między tym artillery a "medium"... szukam narazie kabury =P do mediuma... bo i tak na tą artillery mnie nie stać nie wiem... jak TY myslisz? nadaje się on na strzelanki? (CQB dla przykładu)? dzieki wielkie jeszcze raz, pozdrawiam.
Promant 14.06.2008, h. 12:24 Promant
Do CQB każdy pistolet się nada. Oczywiście do 350fps. Pewnie M będzie poręczniejszy, ale nawet artyleryjski jest krótszy od pistoletu maszynowego.
loyle 14.06.2008, h. 12:32 loyle
krószy krószy =P ale nie wiem... wydaje mi się on tak itroskze ekhm... łamliwy w wyglądzie xD tzn. widziałe mtanakę long z tłumikiem (50cm.. xD długości) to lufa wyglądałą jakby się złąmać miała ale w każdy mrazie.. jedyne co mnie martwi to to że ten ołber pajstol nie pasuje do mojego obecnego uniformu (DPM holenderski + buty "grom" xD) whatever... do flekterna (nie wiem jak się pisze to zapisze tak) pasuje chyba? dobra whatever again. wygląda na taki co wytrzyma dłuugo... to za ten czas będzie można dokupić kolbę/kabure (gdzie się ją nosi? na udzie? z tyłu na pasku? wie ktoś? jak tak z góry dzięki za odpowiedz =P) i ślimakowy jak się pojawi...
Promant 14.06.2008, h. 12:48 Promant
To nie rewia mody, giwery nie dobiera się do munduru. To jest full metal i nic tu nie jest "łamliwe". Na mnie sprawia bardzo solidne wrażenie i waży też ładnie.

BTW: update info,
dołączyłem wrażenia ze strzelania w terenie.
loyle 14.06.2008, h. 13:11 loyle
wiem że rewia mody i oto mi chodzi.. teraz myślę jak siętakie cuś nosi... chyba tylko ta jedna kabura pasuje? =/
Promant 14.06.2008, h. 13:15 Promant
Każdy kaletnik uszyje Ci kaburę na wymiar.
loyle 14.06.2008, h. 13:26 loyle
a to ok dzięki wielkie... czyli np. mu podsunę jak ma być hmmm "stylizowana" i on to bez problemowo zrobi? a teraz już całkowicie amatorskie pytanie.. gdzie jest przechowywany gaz? za magazynkiem? czy w? noo i czy Green Gas z taiwangun.com jest ok? (czy wogóle są jakieś różnice między nimi oprócz butli?
Ahmed 15.06.2008, h. 00:12 Ahmed
Osobiście mam p08 od ładnych paru miesięcy i nie ukrywam że jestem bardziej niż bardzo zadowolony z tego cacuszka.
Polecam wszystkim fanatykom AS jak i GRH !!!
pozdrawiam Ahmed
loyle 15.06.2008, h. 11:55 loyle
ok, znalazłem takie coś napisane co i jak z tym magazynkiem ślim. z tanaki: $3 oraz problem jaki tma ponoć czesto wyskakuje.... nie wiem może to komuś pomoże.
baronvon67 15.06.2008, h. 19:29 baronvon67
Pomijając kwestie techniczne cieszy mnie,ze pojawia się coraz więcej replik historycznych,ponieważ od kilkunastu lat bawię się w rekonstrukcję w asg jeszcze raczkuję ale widać,ze te nurty zaczynaja się przenikać i dobrze.BEdzie krzyk wśród rekonstruktorów,że to zabawki a nie "wykopki"-oryginały itp ale rysuje się perspektywa na ciekawe imprezy ja kupiłem sobie z tą myślą na razie mausera pistolet i"obskoczę"nim cały okres miedzywojenny.Co do kabur to myślę,że może je uszyć rymarz (grubsza skóra)wiem coś o tym bo nasza grupa odtwarza kawalerię.Pozdrawiam
Redgard 18.06.2008, h. 15:15 Redgard
Test Promanta: dystans - 10 metrów, przestrzeliny na kartce: pierwsza, druga, trzecia, czwartej-nie-ma, piąta, piąta. Czyżby ta piąta kulka się rozdwoiła po strzale? Jak kule armat okrętowych do łamania masztów?
Promant 18.06.2008, h. 20:20 Promant
Wow, chłopie, to żeś mi pojechał. Napisała się piątka zamiast czwórki: tylko nie dostań od tego zawału.

A kule armat okrętowych się nie rozdwajały, tylko były dwie złączone łańcuchem.
loyle 19.06.2008, h. 12:17 loyle
co do kul armatnich do łamania żagli... to z tego co wiem (musze zaspzanować) to była jedna kula (2 połówki) złączone łańcuchem =P
Redgard 20.06.2008, h. 14:21 Redgard
@ Promant
Kule okrętowe (2 połówki) były połączone łańcuchem, ale to chyba oczywiste, więc nie pisałem tego. Chodziło mi o to, żeby komentarz był z jajem.

@ loyle - 'zaspzanować ' to raczej nie dasz rady pisownią ,a żagli raczej nie łamano...
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 126386

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane