Daj cynk
Reklama

Aktualności

Prezentacja PTW i wykład w Rudzie Śląskiej

Aktualności, 17.04.2008, h. 12:51, dodał: Regdorn , autor: Marzan, Regdorn
14

W dniach 25-26 marca br. odbyła się w Rudzie Śląskiej prezentacja replik Systema PTW. Spotkanie, na które zostaliśmy zaproszeni, zostało zaaranżowane przez ASG Shop, a poprowadził je Wes Doss – doświadczony szkoleniowiec i były operator jednostek specjalnych Stanów Zjednoczonych.
Wes Doss na co dzień zajmuje się prowadzeniem własnej szkoły - Khyber Interactive Associates, LLC, mieszczącej się w stanie Arizona (USA) i dysponuje wieloletnim doświadczeniem w wykorzystaniu airsoftu i replik PTW podczas treningu. W trakcie pokazu starał się przedstawić zebranym walory tego typu treningu do szkolenia typu „Force on force” dla jednostek mundurowych.


W trakcie wykładu, który głównie zajął pierwszy dzień poznaliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w trakcie treningów służb mundurowych w USA, a także przerażające statystyki wypadków w trakcie tych treningów z użyciem broni palnej i innych systemów niż airsoft (paintbal, Simunition FX). W Stanach podczas treningów średnio rocznie ginie dwóch funkcjonariuszy.

 

 

Śmierć, to wysoka cena za realistyczny trening. Jak można było obejrzeć w trakcie multimedialnej prezentacji, przypadki utraty życia podczas szkoleń są różne: od źle zabezpieczonej broni, do pomyłek polegających na dostaniu się ostrego naboju do pojemnika ze ślepą amunicją. Bez wątpienia realistyczny trening pozwala na dokładniejszą symulację pola walki gdzie każda decyzja wpływa na jej przebieg i może decydować o utracie zdrowia a nawet życia funkcjonariuszy. Dlatego też airsoft jest tak bardzo ceniony ze względu na jego bezpieczeństwo przy zachowaniu odpowiedniego realizmu w trakcie treningu „Force on force”.


Uczestnicy wykładu otrzymali też dawkę podstawowych informacji dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia terenu, ochrony osobistej itp. Jako, że w większości byli to uczestnicy rozgrywek airsoftowych czy treningów, były to zasady ogólnie znane, lecz zawsze warto odświeżyć informacje dotyczące bezpieczeństwa.


Podczas wykładu zapoznaliśmy się również z wieloma aspektami dotyczącymi filozofii treningu. Doktorat z psychologii pozwolił Wes’owi dokładnie przestudiować zachowania towarzyszące podczas krytycznych sytuacji.

 

 

W przerwach 5 godzinnego wykładu uczestnicy mogli się także zapoznać z zaprezentowanym przez ASG Shop i Formację Śląsk wyposażeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECON. W przedstawionej kolekcji można było zobaczyć, jak i również przymierzyć obecnie wykorzystywane kamizelki (IBA, CIRAS, MCAV), systemy noktowizyjne (PVS-7, PVS-14), kolimatory AIMPOINT, celowniki optyczne TRIJICORN oraz wiele innych ciekawych rzeczy.

 

 


 

 

Podsumowując wykład składał się z poniższych części:
- Prezentacja karabinka SYSTEMA PTW w wersji M4 oraz M16
- Wykład na temat możliwości wykorzystania PTW podczas treningu
- Pokaz multimedialny
- Pokaz na otwartym terenie w byłej jednostce rakietowej WP (wzgórze Sośnia Góra w Mikołowie)
- Pokaz wyposażenia Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECON

 


Tuż przed samym pokazem na prośbę szkoły policji oraz jednostki realizacyjnej, plan pokazu został zmodyfikowany tak, aby dopasować go do ich napiętego harmonogramu. Niestety nieobecność zainteresowanych na wykładzie teoretycznym oraz brak znajomości karabinku M4 spowodowała, że jednostka zrezygnowała z praktycznego treningu. Policjanci wyrazili natomiast chęć zapoznania się z modelem MP5 PTW, który niebawem będzie dostępny.

 


Dzień drugi upłynął w całości na szkoleniu w plenerze. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Nie na co dzień ma się do czynienia z profesjonalnym instruktorem.

 


Przeszkolenie skupiło się głównie na treningu CQB (close quarters battle), czyli taktyce czarnej. Z racji zainteresowań, uczestnicy pewne informacje już posiadali, jednak była to bez wątpienia niesamowita możliwość ich potwierdzenia, konfrontacji, ze zgoła inną szkołą – szkoleniu sił specjalnych USA.

 


Przetrenowano prawie wszystkie aspekty dynamicznego wejścia do pomieszczeń, ich oczyszczenia z wrogich jednostek, odbicia zakładników, bezpiecznego wycofania się. Podczas treningu była możliwość wykorzystania środków pozoracji, co pozytywnie wpłynęło na realizm samego szkolenia i pozwoliło przeżyć ten dreszczyk emocji towarzyszący tego typu działaniom.

 Wszystkie pytania i niuanse były natychmiast przez Wesa weryfikowane. Lista pytań ze strony uczestników była długa, jednak na każde z nich uzyskali wyczerpującą i fachową odpowiedź.

 


Po zakończeniu treningu była możliwość ponownego omówienia, na papierze, wszystkich aspektów czarnej taktyki - było to dla uczestniczących miłym zaskoczeniem. Aby nie zapomnieć i dalej móc kontynuować szkolenie Wes Doss przekazał konspekt w postaci płyty CD.

 

 

O wydarzeniu piszemy dopiero teraz, gdyż czekaliśmy na otrzymanie materiałów prasowych. Dziękujemy sklepowi ASG Shop za zaproszenie oraz pomoc w stworzeniu tego sprawozdania.

 

Zdjęcia: Marzan

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
PeePee 17.04.2008, h. 14:04 PeePee
Wow.
Czyżby ASGshop prowadził kampanię, mającą na celu zainteresowanie polskich formacji mundurowych replikami PTW?

Jestem pod wrażeniem środków i wysiłku włożonego w to przedsięwzięcie.

I jakto siara w kilerze powiedział: "Mają rozmach sku*******"
Vulture 17.04.2008, h. 14:13 Vulture
"oraz Jednostek Specjalnych Korpusu - FORCE RECORN"

Jakieś nowe jednostki specjalne mają? Zawsze wydawało mi się, że to są FORCE RECON.

"TRIJICORN", tego też nie znam, może TRIJICON? Ale wiemy jaka jest ulubiona liteRka autora .
Gogin 17.04.2008, h. 14:29 Gogin
"Policjanci wyrazili natomiast chęć zapoznania się z modelem MP5 PTW, który niebawem będzie dostępny."

Może coś w tym jest PeePee
JamBo 17.04.2008, h. 15:15 JamBo
ehhh, też bym tak chciał
xasistis 17.04.2008, h. 15:31 xasistis
Na jakieś szersze informacje z samego treningu CQB można liczyć?
JamBo 17.04.2008, h. 15:56 JamBo
i fajnie by było gdyby udostępniono zawartość cd
Jangi 17.04.2008, h. 16:47 Jangi
Fajna inicjatywa.
Bartolo76 17.04.2008, h. 18:42 Bartolo76
Ciekaw jestem, co teraz na to wszyscy Ci, którzy wczoraj na forum tak zaciekle uważali, ze trening airoftowy nie ma nic wspólnego z prawdziwymi taktykami, i nic nowego nie wnosi do słuzby zawodowych żołnierzy... ;-P
0L0 17.04.2008, h. 20:51 0L0
"...brak znajomości karabinku M4 spowodowała, że jednostka zrezygnowała z praktycznego treningu..."

Nie wiem... czy w naszej policji są aż tak ograniczone osoby?
Przecież obsługa takiego sprzętu to nie operacja na otwarym sercu, wystarczy krótki instruktaż i człowiek, który ma obycie z bronią powinien załapać co jak działa
theultimateqpa 17.04.2008, h. 23:09 theultimateqpa
Jestem ciekaw czy któryś z obecnych na imprezie gości mógłby podzielic się zawartością owej płyty CD?
It would be really appreciated
Zachar 17.04.2008, h. 23:36 Zachar
Nasza biedna policja prędzej kupi chińskie PTW.... ups CTW
wkurzony 18.04.2008, h. 23:02 wkurzony
Co do policji, to bym tak nie krytykowal, zeby przestawic sie z konkretnego modelu broni na inny o innym mechanice dzialania w warunkach bojowego uzywania trzeba ok.10000 strzalow dla samego przestawienia sie, pozatym po co m4? skoro tego jak na lekarstwo, poza tym to ludzie ze szkoly policyjnej a nie centralnego AT zeby musieli znac obsluge M4, i jescze jedno napiety harmonogram, jak ktos nie poznal smaku roboty w realizacji to raczej nie zrozumie
Genneth 20.04.2008, h. 02:12 Genneth
Padało już pytanie... płyta CD to tylko do uzytku "wewnętrznego" czyli tych obdarowanych? Bo ciekaw jestem, co też na niej się znajduje
kajo 515 21.04.2008, h. 20:35 kajo 515
ciekawi mnie zawartość cd jak by ktoś z kąść miał to pisać domnie
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 131796

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane