Daj cynk
Reklama

Artykuły

Viper Tech SR-16 URX III MOD0 CO2

Karabin, 28.02.2018, h. 17:35, dodał: egzul
33

Viper Tech, znany użytkownikom gazowych replik jako podwykonawca dziś już legendarnego Inokatsu, od jakiegoś czasu posiada w swojej ofercie replikę SR-16 URX III MOD0 CO2. Replika charakteryzować ma się wysoką niezawodnością oraz realistyką obsługi. Jak wypadła w naszych testach dowiesz się z naszej recenzji. 

 

 

 

Dane repliki

Producent: Vipertech
Model:
(numer katalogowy)
SR-16 URX III MOD0 GBB
Długość: 840 mm / 920 mm
Waga: 3576g (bez magazynka 2958g)
Prędkość wylotowa: 510fps
Bateria: brak w zestawie
Hop-up: jest, regulowany
Blowback: Tak
Zalety: + mocny odczuwalny odrzut niewiele mniejszy od palnego odpowiednika
+ napęd CO2
+ obustronny selektor ognia, zatrzask zamka oraz zwalniacz magazynka
Wady: - łamliwy plastikowy element w magazynku, odpowiadający za pozostawianie zamka w pozycji tylnej
- trudny dostęp do regulacji hop up

 

 
VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Pierwsze wrażenie

Replika trafiła do nas w standardowym, wykonanym z szarej tektury pudełku z wielkim niebieskim napisem Viper Tech Company. Wewnątrz, w tekturowej wyprasce, znajduje się replika wraz z magazynkiem CO2.

Pierwsze wrażenie jest świetne. Kiedy bierzemy replikę do ręki, nie mamy wrażenia "zabawkowości", a zawdzięczamy to odpowiedniej wadze konstrukcji: SR-16E3 Carbine z magazynkiem waży 3576 g, a bez – 2958 g. Gdyby nie budowa magazynka, na pierwszy rzut oka ciężko było by ją odróżnić od wersji palnej. Wszystko jest tu bardzo dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, ani nie grzechocze. Suwadło zamkowe porusza się z właściwym oporem i dźwiękiem, a spust zachowuje się tak samo jak w palnym odpowiedniku.

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Lower i Upper Receiver czyli korpus

Korpus repliki został wykonany z aluminium 6061. Nawiązuje do konstrukcji klasycznego AR-15, ale dodatkowo posiada obustronne elementy: selektor ognia, zwalniacz magazynka oraz bolt-catch. Komora zamkowa nie posiada żadnych oznaczeń. Na jej grzbiecie znajduje się szyna Picatinny. Po jednej stronie komory spustowej wygrawerowano oznaczenia, a druga jej strona pozostaje całkowicie gładka. Na wysokości gniazda magazynka widnieje logo Viper Tech z kobrą, wpisaną w trójkąt, oraz oznaczenie Mk X2 cal. Multi. Z kolei na wysokości selektora ognia widnieje grawer VCXII-XX0008 Made In Taiwan.

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Kolba

Polimerowa kolba typu Special Forces w kolorze dark earth wygląda bardzo solidnie. Nie odnotowaliśmy większych luzów: kolba porusza się po prowadnicy bez problemu i nie chybocze się na boki po zblokowaniu. Prowadnica pozwala na ustawienie kolby w pięciu pozycjach. Odlew został wykonany bardzo dobrze, brak nadlewek czy widocznych mankamentów.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Chwyt pistoletowy

Polimerowy solidny chwyt pistoletowy ma również kolor dark earth. Zamontowany jest na 1 śrubie imbusowej i posiada klasyczną konstrukcję, znaną z podstawowej wersji karabinu AR-15. Z boku posiada chropowatą fakturę, z tyłu pionowe żłobienia, natomiast w części frontalnej znajduje się wypustka. Wszystko to daje pewny i stabilny chwyt.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Lufa zewnętrzna i urządzenie wylotowe

Mamy tu do czynienia z niestandardową lufą zewnętrzną o długości 378 mm, która została wykonana ze stali. Jej niestandardowość wiąże się z nietypowym połączeniem z komorą zamkową oraz okienkiem, które daje nam dostęp do regulacji hop-up. Lufa od strony wylotowej posiada gwint wewnętrzny, w który wkręcamy przejściówkę. Do niej z kolei możemy dokręcić dopiero urządzenie wylotowe. W przypadku naszej repliki, zdecydowano się na standardowy, stalowy, lewoskrętny, szczelinowy tłumik płomienia. Lufa posiada niskoprofilowe, demontowane kolanko gazowe wraz z atrapą rury gazowej.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Front

Front, zastosowany w replice, to kopia URX 3.1 Forend Assembly, 13.5″ od Knight’s Armament Company. Anodowany, czarny front został wykonany z aluminium, a dodatkowo producent w zestawie dostarcza polimerowe okładziny w kolorze dark earth o chropowatej fakturze, które poprawiają wygodę i przyczepność chwytu.

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Front jest dwudzielny. Po odkręceniu bocznych śrub imbusowych, możemy zsunąć dolną część frontu, wciskając wcześniej ustalacz pozycji, znajdujący się w dolnej części, na wysokości łączenia z komorą zamkową. Daje nam to, przede wszystkim, dostęp do regulacji hop-up, ale też umożliwia odkręcenie lufy zewnętrznej od komory zamkowej. Niestety, jest to możliwe tylko, jeśli posiadamy odpowiedni klucz, który nie jest zbyt popularny, przez co odkręcenie może nam przysporzyć trochę problemów.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Magazynek

Magazynek zainstalowany w naszej replice to klasyczny, stalowy STANAG typu real-cap na 30 kulek. Jego ciężar (632 g) zbliżony jest do naładowanego do pełna magazynka broni palnej. Daje to świetne możliwości treningowe nie tylko przy obsłudze broni, ale również realistyczny rozkład ciężaru, podczas przenoszenia w oporządzeniu. W każdym magazynku mieści się nabój CO2 zasilający replikę, co pozwala na świetne osiągi, nawet przy niskich temperaturach.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Po zsunięciu denka magazynka mamy dostęp do wymiany kapsuły CO2. Aby to zrobić musimy odkręcić dwie śruby imbusowe: jedna z nich odpowiada za ustawienie kapsuły w odpowiedniej pozycji, a druga – za jej dociśnięcie, otwarcie i uszczelnienie.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Po odkręceniu śruby w tylnej części magazynka, możemy wyciągnąć środek z całym mechanizmem. W pierwszej kolejności wysuwamy system dostarczania kulek, a następnie cały system pneumatyczny. W środku wszystko wygląda bardzo dobrze: znajduje się tu fioletowa, aluminiowa komora, z dokręcaną, podwójnie uszczelnioną komorą zaworu. Najsłabszym punktem magazynka jest plastikowy element, odpowiadający za pozostawianie zamka w pozycji tylnej po wystrzeleniu ostatniej kulki. Dobijając magazynek, kiedy zamek jest w pozycji tylnej, należy być szczególnie uważanym. Jeśli zrobimy to za mocno, możemy go złamać – to niestety bardzo duży minus.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Rozkładanie repliki

Replika wzorowana jest na bazie konstrukcji AR-15, przez co jej rozkładanie przebiega tak samo jak w broni palnej, czyli poprzez wybicie pinów. Po wybiciu tylnego pinu, łamiemy replikę na pół i mamy swobodny dostęp do suwadła, bufora, systemu spustowego i itp. Po wybiciu pinu przedniego, oddzielamy od siebie całkowicie komorę zamkową i komorę spustową. Piny po wybiciu zostają w korpusie, więc nie musimy się martwic, że je przypadkiem zagubimy.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Komora hop-up

Dostęp do komory jest nie do końca przemyślany. Aby wyregulować hop-up, musimy odkręcić 8 śrub imbusowych w froncie i wcisnąć cieńszy klucz imbusowy (lub cokolwiek, co się zmieści) w otwór u spodu frontu. To pozwala nam na jego zsunięcie i dopiero wtedy mamy dostęp do regulacji hop-up.

 
VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Regulacja przebiega na zasadzie przekręcania pierścienia, znajdującego się w okienku lufy zewnętrznej, podobnie jak w przypadku rotacyjnych komór hop-up. Jednak w tym przypadku dociskamy dźwignię, która dopycha stalową kulkę, pełniącą rolę dystansera.

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Aby dostać się do gumki hop-up musimy najpierw odkręcić barrel nut frontu repliki, co nie jest łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę małą ilość miejsca oraz nietypowy rodzaj klucza. Kiedy już uda nam się zdemontować lufę zewnętrzną, mamy możliwość demontażu komory hop-up. Aby odkręcić pierwszą cześć komory, odpowiedzialną za stabilizację i podporę dźwigni hop-up, należy odkręcić trzy imbusowe śruby dociskowe. Następnym krokiem jest odkręcenie dwóch kolejnych śrub dociskowych, tym razem stabilizujących odpowiednie położenie lufy w komorze.

 
VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Zaskoczeniem jest na pewno fakt, że gumka jest przyklejona do lufy wewnętrznej, przez co praktycznie niemożliwe jest ściągnięcie, bez jej uszkodzenia. Średniej twardości, czarna gumka hop-up, zastosowana w replice, stanowi hybrydę gumek przeznaczonych do replik elektrycznych i gazowych. Ograniczony dostęp do nich może generować problemy, kiedy będziemy chcieli ją wymienić. Jej element podkręcający przypomina ten znany z gumek PDI W-Hold.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Lufa wewnętrzna

Lufa wewnętrzna ma długość 415 mm. O dziwo, jest to lufa przeznaczona do replik typu AEG.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Suwadło, zamek

Ciężkie, metalowe suwadło (292g) wraz z zamkiem na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tych w broni palnej. Replikę zdradza dopiero gazowy wlot u spodu zamka. Zamek został wykonany ze stali i pełni zarówno rolę tłoka jak i dyszy w systemie odrzutu. Nowością w ofercie firmy Viper Tech jest możliwość opcjonalnej wymiany zamka 16mm na poszerzony 18mm w przypadku wersji zasilanej Green Gas.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBPodczas wyciągania suwadła z komory zamkowej, należy uważać, aby nie zgubić wypadającego metalowego elementu, odpowiedzialnego za utrzymanie zamka w jednakowej pozycji. Zamek nie rygluje się tak jak w broni palnej. Nie pozwala na to jego konstrukcja, polegająca na zasilaniu gazem z naboju CO2, znajdującego się w magazynku.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Bufor i jego sprężyna mieszczą się w tubusie/prowadnicy kolby i działają na tej samej zasadzie, jak w odpowiedniku palnym. Nawet ich kształt i wykonanie niewiele odbiega od pierwowzoru. Podobnie bezpiecznik bufora znajduje się w tym samy miejscu i działa na tej samej zasadzie, nie pozwalając mu wyskoczyć, podczas rozkładania broni.

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBBVIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 


Zespół spustowy

Tą częścią będą zachwyceni gracze ceniący realistykę. Nie oszukujmy się, komora spustowa (lower reciever) repliki nie zadziała z komorą zamkową (upper reciever) od broni palnej, ale na pierwszy rzut oka wygląda tak, jakby rzeczywiście było to możliwe. Na drodze staje przede wszystkim metalowy element, w którym znajduje się systemu aktywnego zatrzasku zamka (bolt-catch) oraz mechanizm zbijania zaworu magazynka. Do tego dochodzi zatrzymujący się pod kątem 45° kurek oraz niepasujące magazynki od broni palnej.

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Zasada działania oraz konstrukcja spustu, kurka, opóźniacza, obustronnego selektora ognia oraz zwalniacza magazynka są zaczerpnięte z palnego odpowiednika. Wyjątek stanowi obustronny zatrzask zamka, który różni się konstrukcyjnie od palnego pierwowzoru. Wszystkie te elementy wraz ze sprężynami wykonane zostały ze stali, wyglądają solidnie i prawidłowo spełniają swoje funkcje.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

Producent zadbał także o szczegóły, takie jak Combat Trigger Guard Assembly, czyli o osłonę spustu, z grawerem firmowego logo Knight’s Armament. Osłona wykonana została z aluminium, a jej konstrukcja wpływa na poprawę obsługi spustu.

 
VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Strzelanie

Samo strzelanie, jak i obsługa, przypomina obcowanie z bronią palną. Replika jest  głośna. Kulki, po wylocie z lufy, lecą stabilnym, prostym torem, sporadycznie zdarzają się odchyły na boki. Replika generuje ok. 510 fps i ROF na poziomie 13 rps. Odrzut, który daje nam Viper Tech, jest niewiele słabszy od palnego odpowiednika, co na pewno będzie miało wielkie znaczenie dla użytkowników, poszukujących replik treningowych.

 VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Podsumowanie

Ambitny pomysł Viper Tech, na stworzenie hiperrealistycznego karabinu, został wcielony w życie z całkiem niezłym rezultatem. Replika sprawdzi się przede wszystkim jako sprzęt treningowy: obsługa i działanie niczym nie ustępują broni palnej, a całkiem spory odrzut (niewiele mniejszy od palnego odpowiednika) potęguje wrażenie realizmu. Ciężki, przypominający swoją wagą naładowany do pełna magazynek, zasilany jest kapsułami CO2. Niestety, okazał się być najsłabszym punktem repliki, a problem nie polega na braku jego szczelności. Element, odpowiadający za zatrzymanie zamka w pozycji otwartej, po wystrzeleniu ostatniej kulki, został wykonany z plastiku i bardzo łatwo można go niechcący złamać. Natomiast sprzęt na pewno docenią użytkownicy broni palnej, którzy pragną przenieść swoje treningi poza strzelnicę. Na ile replika sprawdzi się na polu airsoftowym, to już zależy od preferencji użytkownika. „Milsimowcy” będą w siódmym niebie, ale dla niedzielnych strzelców, 30 kulek w magazynku może nie wystarczyć, kiedy naprzeciw stanie siewca z Hi-Capem. Ale, jak powszechnie wiadomo, lepsza pojedyncza, celna kulka niż chmura nietrafionych. 

 

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

VIPER TECH SR-16 URX III MOD0 GBB

 

Dziękujemy firmie Viper Tech za udostępnienie repliki

Vipertech

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
bozzo22 28.02.2018, h. 17:52 bozzo22
Hop-up:jest rególowany
To ja dorzucę magazynek real-cup
aramis 28.02.2018, h. 18:40 aramis
Dzięki, poprawione.
Regdorn 28.02.2018, h. 19:39 Regdorn
Jeszcze poprawcie "pod kontem" w akapice "Zespół spustowy" :)
A recenzja fajna, jak również film z DTF Solutions :)
daxter 28.02.2018, h. 20:03 daxter
Już jest dobrze :)
Regdorn 01.03.2018, h. 13:32 Regdorn
grpi84 28.02.2018, h. 18:31 grpi84
Jaka cena ? Gdzie to mozna kupic ?
Vipertech swojego czasu był w Polsce, ale obecnie szuka dystrybutora.
Regdorn 01.03.2018, h. 13:32 Regdorn
panku696 28.02.2018, h. 18:44 panku696
https://www.uncompany.com/pageproductdetails.asp?prodid=36956
panku696 28.02.2018, h. 18:44 panku696
1070 $ z tego co znalazłem
babski 28.02.2018, h. 20:58 babski
Nie ma testów na zasięg i celność ??? :/
_Czarny_ 28.02.2018, h. 21:07 _Czarny_
Z ciekawości bym chciał więcej dowiedzieć się o magazynku. Czy jak w magach APS komora na kapsułę jest szczelna sama w sobie czy jak w magazynkach WE M4 CO2 nie i jak niezbyt szybko dokręcisz docisk kapsuły to sporo gazu ucieknie ?

Zdjęcia rozebranego maga byłyby najlepsze ;)

Jak z dostępnością tych magazynków ? Jak ich cena ? Tak samo jak z WE, jak masz fart to kupisz jak nie licz kulki które wystrzeliłeś ? :)
mimek1991 28.02.2018, h. 21:40 mimek1991
Gdzie to można kupić w Europie?
Dita-ddz 28.02.2018, h. 22:35 Dita-ddz
dokładam się do pytania mimka1991, czy wiadomo kto to będzie ściągał do europy czy Polski?
W zeszłym roku pojawili się na IWA, poszukują dystrybutora. Jest więc szansa.
Regdorn 01.03.2018, h. 13:33 Regdorn
Surek 01.03.2018, h. 13:05 Surek
Ciekawa replika ale bardziej do trenowania niż do rozgrywek asg, a w tej cenie można złożyć daytone która pewnie ma mocniejszego kopa, pasują do niej magi od aegów. Z tego co mi wiadomo trwają pracę nad wersją daytony która będzie blokowała zamek po ostatniej kulce. Do treningu pewnie znajdzie zastosowanie ale do zwykłych rozgrywek cena zaporowa. Jeszcze jedna kwestia jak to w ogóle strzela?
Strzela bardzo dobrze, a głośny dźwięk wystrzału po stronie celu budzi respekt. Do rozgrywek, jak najbardziej się nadaje, ale z założeniem strzelania singlem (osobiście preferuję). Na tle wyśrubowanych, ale mało realnych ROFów na obecnym polu gry airsoftowej, wartość "bojowa" ognia ciągłego w Viperze oczywiście blednie. Ale za to na singlu - czysta przyjemność ze strzelania. Zaanektowałem jako swojego prywatnego kucyka ;) HPA kompletnie do mnie nie przemawia.
Regdorn 01.03.2018, h. 13:29 Regdorn
celtol 01.03.2018, h. 17:31 celtol
Chciałbym zobaczyć porównanie tego Viper Techa z GBLS DAS GDR15 (BB. 5.95MM)
Ten GBLS jest konkretny
Dita-ddz 01.03.2018, h. 18:58 Dita-ddz
wallop 01.03.2018, h. 19:14 wallop
"+ mocny odczuwalny odrzut niewiele mniejszy od palnego odpowiednika "

XD
Co w tym zabawnego? Poważnie tak jest.
szmerglu 01.03.2018, h. 22:24 szmerglu
Może .22 LR
wallop 01.03.2018, h. 23:13 wallop
Eksperci internetów łączcie się. Nie strzelał, a wie. Seryjny AR kopie jak wiatrówka, a w tym przypadku dodatkowo porównanie było do sportowego Schmeissera z mocno odchudzonym zamkiem. Viper i kopie i jest głośny.
Regdorn 02.03.2018, h. 09:41 Regdorn
Nie wiesz z czego strzelałem, a z czego nie więc osądy pozostaw dla siebie.
Trzeba było napisać, że odrzut porównywalny do odrzutu z wiatrówki XD
wallop 02.03.2018, h. 12:28 wallop
Masz rację, nie wiem. Sądzę jednak po tym co napisałeś, a wypowiedziałeś się, a raczej zakpiłeś z jednego zdania o replice, której w ręce nie miałeś. Gratuluję tym bardziej dorobku strzeleckiego, jakikolwiek by nie był.
Regdorn 02.03.2018, h. 15:25 Regdorn
To czy miałem czy nie także nie wiesz. Daruj sobie domysły.

Trzeba było napisać, że odrzut podobny, a nawet słabszy od wiatrówki. Napisane nad wyraz, imo.
wallop 02.03.2018, h. 20:42 wallop
Strzelając i z ostrej i opisywanej wyżej repliki stwierdzam, że replika daje tylko lekko słabsze odczucia kopa (w porównaniu do ARów oczywista, a nie armat na cholera wie co).
Tyle z mojej strony.
szmerglu 03.03.2018, h. 17:13 szmerglu
Dalej nie wierzy. Film też niczego nie wnosi do tematu. Ale to motywuje, żeby znaleźć sposób namierzenie siły odrzutu. Dzięki wallop!
Regdorn 05.03.2018, h. 15:11 Regdorn
Potfurr 02.03.2018, h. 09:40 Potfurr
Body jest aluminiowe czy znalowe? Nie widzę info na ten temat.
Aluminium 6061. Dopisałem.
Regdorn 02.03.2018, h. 09:44 Regdorn
koho 03.03.2018, h. 23:41 koho
Ymmm. 510 FPS? To nie jest jakaś literówka? ;)
Nie :)
szmerglu 04.03.2018, h. 21:57 szmerglu
OSKi-SNITF 03.04.2018, h. 22:52 OSKi-SNITF
Na ile strzałów wystarcza jedna kapsuła? Na 30 kulek czy więcej? Jak z celnością?
Na niecałe 2 magazynki, ale dla pewności lepiej zmieniać też kapsułę po opróżnieniu magazynka. "Celność" bardzo dobra. Na prawdę czysta przyjemność ze strzelania.
Regdorn 18.04.2018, h. 09:30 Regdorn
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 31141

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane