Daj cynk
Reklama

Artykuły

GATE Titan

Części i akcesoria , 27.07.2017, h. 11:14, dodał: Trzmiel , autor: Trzmiel
9

Zaawansowane układy mosfet zyskują na popularności, a na rynek wchodzą nowe konstrukcje oferujące użytkownikom coraz więcej funkcjonalności. Jeżeli jeszcze nie posiadacie takiego i rozważacie zakup, koniecznie przeczytajcie recenzję GATE TITAN.TITAN to najnowsze dzieło doskonale znanej polskiej firmy GATE, będący połączeniem zaawansowanego mosfeta i układu spustowego. Od kliku lat widać wśród producentów akcesoriów airsoftowych tendencję do wprowadzania na rynek układów procesorowych zastępujących mechaniczną kostkę stykową. Wymienić tu można dobrze znane za oceanem produkty takie jak BTC Spectre, AWS Stealth, BTC Chimera oraz popularne w Europie ASCU i Jefftron. Od niedawna do grona producentów oferujących tego typu wyroby dołączył GATE.

 

Moim zdaniem obecnie jedyną formą dla układów z wyższego segmentu cenowego jest właśnie drop-in. Dzięki takiej konstrukcji, eliminuje się mechaniczną kostkę stykową, oszczędza sporą ilość miejsca i teoretycznie upraszcza proces instalacji. Ten w przypadku TITANA jest prosty, niemniej należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które przeoczone mogą przysporzyć późniejszego użytkownika o ból głowy.

 

Pierwsze wrażenie

To co na samym początku rzuca się w oczy to wielkość i jakość opakowania. Muszę przyznać, że pomimo iż miałem okazję oglądać wiele airsoftowych produktów klasy premium, to jak na układ mosfet, opakowanie jest fenomenalne. Nie mam na myśli jedynie samej strony wizualnej, odpowiedzialnej za efekt WOW, ale jakości opakowania i przemyślanego ułożenia wszystkich akcesoriów wewnątrz gąbkowo-pinakowej wytłoczki. Należy przyznać, że bogata zawartość zestawu jest ułożona nader starannie i co najważniejsze, jest świetnie zabezpieczona na czas transportu.

 

 

W skład otrzymanego zestawu typu Complete Set wchodzą:

  1. TITAN Moduł Drop-in V2;
  2. TITAN Taktyczna Karta Programowania;
  3. USB-Link do GATE Control Station App;
  4. Zestaw montażowy;
  5. Kabel USB;
  6. Podręczne instrukcje obsługi.

 

Instalacja

W zestawie właściwie nie ma instrukcji montażu. Dołączony skrócony podręcznik zawiera jedynie kilka ostrzeżeń i informacji, a pełna instrukcja jest dostępna wyłącznie na stronie producenta, do której linka znajdziemy w podręczniku.

 

Mając w pamięci ciężkie chwile przeżyte przy beta testach układu ASCU, jestem bardzo wdzięczny producentowi za doskonale przygotowany klip, prowadzący użytkownika krok po korku przez całą procedurę instalacyjną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy maniak, który potrafi otworzyć i zamknąć szkielet gearboxa jest w stanie samodzielnie przeprowadzić monataż TITAN'a w swojej replice.

 

Na samym początku konieczne jest usunięcie kostki stykowej, płytki selektora, dźwigni przerywacza oraz dźwigni blokady spustu (niestety mechaniczna funkcja blokady nie będzie działać po zamontowaniu TITAN'a). Po wykonaniu tych czynności możemy już przymierzyć moduł.

 

W tym miejscu konieczne jest sprawdzenie czy wszystkie czujniki są we właściwych miejscach, czy otwory się pokrywają oraz czy płytka PCB pasuje do szkieletu.

 

Następnie konieczne jest sprawdzenie dopasowania drugiej części modułu do połówki szkieletu gearboxa oraz montaż części z przewodami przy pomocy dołączonej do zestawu śrubki i podkładki izolującej.

 

Po przykręceniu mosfeta, zabieramy się za ułożenie kabli. Czynność ta wymaga poświęcenia chwili uwagi, ponieważ niekiedy trzeba zamienić kable miejscami, aby uzyskać ich optymalne ułożenie. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na przewody znajdujące się przy otworze silnika, gdyż ich złe ustawienie może doprowadzić do ich przetarcia przez silnik i w efekcie do zwarcia.

 

Kolejnym etapem jest połączenie obydwu części TITAN'a oraz pierwsze, próbne złożenie połówek gearboxa.

 

Jeżeli wszystko pasuje, możemy zamontować spust, płytkę selektora oraz zębatkę tłokową i przystąpić do testowego złożenia repliki.

 

W tym miejscu przydaje się Taktyczna Karta Programowania, której jedna z funkcjonalności to sprawdzanie odczytu z sensorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jesteśmy w stanie sprawdzić poprawność instalacji, oraz dokonać niezbędnych regulacji (w moim przypadku dodanie naklejki na płytce selektora) jeszcze przed złożeniem repliki.

 

Po złożeniu gearboxa i zamontowaniu go w replice całość jest gotowa do użytku.

 

 

Porównanie z ASCU

Głównym konkurentem TITAN'a na polskim rynku jest moduł ASCU Airsoft Systems. Różnice widać już na pierwszy rzut oka.

 

Titan jest zdecydowanie większą konstrukcją pozbawioną elementów mechanicznych, co mając na uwadze problemy ASCU z przełącznikiem mającym kontakt z przerywaczem jest sporą zaletą.

 

Jeżeli chodzi o różnorodność funkcji, porównanie znajdziecie w tabeli poniżej.

 

GATE TITAN Airsoft Systems ASCU2 Gen4
 Regulacja czułości spustu  Kontrola cyklu zębatki
 Konfiguracja selektora ognia  Zabezpieczenie akumulatora
 Wykrywanie cyklu zębatki  Kontrola pracy repliki
 Pre-cocking  Zapobieganie podwójnym strzałom
 Burst  Programowalne tryby ognia
 Regulacja ROF  Burst
 Stabilizacja szybkostrzelności  Współpraca z ASHU
 Sniper Delay  Elektroniczny bezpiecznik
 Inteligenty spust  Aktywny hamulec
 Zabezpieczenie akumulatora  
 Ostrzeżenie o rozładowaniu  
 Elektroniczny bezpiecznik  
 Adaptacyjny aktywny hamulec  
 Wbudowany autotest  

 

Poza ceną niższą o około 20%, do zalet ASCU można zaliczyć 36 miesięczną gwarancję (pod warunkiem montażu w autoryzowanym serwisie) oraz możliwość korzystania z komory hop-up ASHU (należy ją dokupić osobno). Decyzję co do wyboru pozostawiam każdemu z osobna, jednak uważam, że przed dokonaniem zakupu warto zobaczyć w akcji obydwa rozwiązania. Dokładny opis wszystkich funkcji wspomnianych wyżej mosfetów znajdziecie na stronach ich producentów.

 

Aktualizacja oprogramowania

Przez ostatnie 12 lat przy serwisowaniu replik robiłem różne rzeczy, jednak po praz pierwszy miałem okazję zaktualizować oprogramowanie. Dzięki modułowi USB-Link i programowi GATE Control Station App możemy podłączyć naszego TITANA do komputera i zarządzać mosfetem z poziomu aplikacji.

 

Pozwala ona na wgranie najnowszego oprogramowania, daje możliwość zaprogramowania dowolnie wybranych ustawień, pozwala przetestować czujniki oraz odczytać statystyki i kody błędów.

 

 

Wrażenia z użytkowania

Instalacja TITAN'a zdecydowanie pozytywnie wpłynęła na poprawę pracy całego gearboxa oraz dodała dużo funkcjonalności replice. Muszę przyznać, że połączenie Taktycznej Karty Programowania i systemu wymiennych cylindrów w gearboxie WE Katana, pozwalają na idealną konfigurację repliki zarówno przed milsimami, grami w lesie czy CQB. Na pochwałę zasługuje system zmiennej czułości spustu, a właściwie regulacji głębokości wciśnięcia języka spustowego potrzebnej do oddania strzału, jest to bardzo wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, które pomaga spersonalizować ustawienia repliki. Dzięki tej funkcji można ustawić różną czułość spustu dla dynamicznych gier typu CQB i bardziej realistycznych milsimów. Muszę przyznać, że rezygnacja z mechanicznej kostki stykowej bardzo pozytywnie wpływa na pracę samego cyngla, która stała się płynna i szybka. Ze względu na użycie optycznych czujników położenia płytki selektora i dołączeniu zestawu naklejek, możliwe jest łatwe dopasowanie do siebie różnych konfiguracji szkieletów i korpusów. W mojej osobistej ocenie jest to najlepszy układ mosfet, z którym do tej pory miałem do czynienia. Czy ten system ma wady? Tak, dwie – cenę oraz użycie naprawdę sztywnych kabli. Jeżeli poszukujecie dobrego układu drop-in i TITAN jest w waszym zasięgu, to naprawdę go Wam polecam.

 

GATE

Serdecznie dziękuję firmie GATE za użyczenie TITAN'a na testy oraz firmie Gunfire za udostępnienie egzemplarza ASCU.

 

 

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 4)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Trela 27.07.2017, h. 13:04 Trela
Czy pasuję do replik z GB v.3?
Wersja do GB v.3 będzie dostępna pod koniec tej jesieni.
dodzor 27.07.2017, h. 13:27 dodzor
dzięki :)
Trela 27.07.2017, h. 17:44 Trela
kugelblitz 27.07.2017, h. 20:34 kugelblitz
Porównanie Titana z ASCU wypada zdecydowanie na korzyśćtego pierwszego. Zarówno pod wzgledem funkcjonalności jak i niezawodności. Pisze to na podstawie osobistych doswiadczeń z obydwoma ukłądami. Generalnie Gate zrobiło ogromny postęp w ciagu ostatnich lat. Fakt ze tanio nie jest ale za dobry produkt z bólem, ale warto zapłącić
thewojtz 31.07.2017, h. 15:52 thewojtz
Przydałby się jakiś filmik, porównanie stocka z titanem albo zwykłego mosfeta z tytanem jakieś funkcjonalności, trochę niepełny ten test.
To co mi się w Titanie podoba i jest przydatne a nie występuje w większosci mosfetów nie mówiac o stocku to

- regulacja czułości spustu, niby to milisekundy ale fajne
- regulowany spustem precocking, naprawdę przyśpiesza strzelanie na siglu i pierwszy strzał na auto
- wieksze możliwości konfigurowania slektora, w tym wyłączenia auto/bursta czego neistety nie ma w MERF-ie i zwykłych mosfetach. W silniejszych repolikach można zostawić tylko single jezeli org wymaga
- regulowana szybkostrzelność
- alarm o niskim poziomie aku, dzięki czemu mozemy wymienić baterie w mniej gorącym momencie gry
kugelblitz 31.07.2017, h. 19:09 kugelblitz
Git, wiem co to titan, macałem, strzelałem, nie każdy miał taką okazję a filmik POKAZUJE różnicę, a nie opisuje, w XXIw. Krótki filmik w dobrej jakości to nie powinien być problem.
thewojtz 31.07.2017, h. 19:11 thewojtz
matrigs 31.07.2017, h. 21:48 matrigs
Co to za replika w teście? Gearbox wspomniany że Katana, ale WE nie ma bodaj korpusów z oznaczeniami?
Samorobny customowy mk18 mod 1. Body to akurat dopasowany King Arms.
Trzmiel 31.07.2017, h. 23:08 Trzmiel
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 13901

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane