Daj cynk
Reklama

Artykuły

Lufy JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Części i akcesoria , 24.04.2017, h. 20:00, dodał: Hyb , autor: Megabac
11

Jakiś czas temu informowaliśmy o nowych lufach JBU, które już niedługo pojawią się łamach WMASG. Tak też się stało, i możecie sami się przekonać jak wypadają lufy JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm. Zobaczcie czy te niesamowicie lekkie warte są swojej ceny i dobrze spełniają swoje zadanie. Zapraszamy do artykułu! Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

 

LUFA JBU GRAFICZKA.jpg

 

Wprowadzenie

 

Całkiem niedawno na rynku zadebiutował nowy model luf precyzyjnych marki JBU – Tightbore FFF.

Jak zapewnia producent:

Lufy wewnętrzne JBU produkowane są z wysokogatunkowego aluminium lotniczego, a dzięki użyciu technologii CNC w procesie produkcyjnym, ich jakość nie pozostawia nic do życzenia. Na lufę naniesiono laserowo oznaczenia producenta oraz przekrój. Dzięki użyciu aluminium w miejsce mosiądzu, czy stali nierdzewnej, lufa jest wyjątkowo lekka i odporna na wszelkie odkształcenia. Przekrój 6.01 mm zapewni doskonałe osiągi, lecz musimy pamiętać o używaniu wyłącznie wysokiej jakości kulek.

Model ciekawy konstrukcyjnie, ponieważ:

Seria FFF to unikalna, opatentowana technologia polegająca na wykonaniu w końcowej części lufy specjalnych otworów odprowadzających nadmiar nagromadzonego powietrza. Skutkuje to zwiększeniem skupienia, zasięgu oraz poprawieniem powtarzalności strzałów.

 

Opakowanie

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Czytając powyższy opis produktu można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z precyzyjnie wykonanym produktem wysokiej klasy. Producent kusi wykonaniem, ale także i ceną. Lufę o długości 363 mm kupimy już w kwocie około 190 PLN. Za lufę długości 455 mm musimy zapłacić około 213 PLN, co w obu przypadkach stanowi około 60-70% wartości powszechnie znanych i docenianych produktów Prometheusa.

Producent dostarcza swoje lufy precyzyjne zapakowane w blister. Biorąc pod uwagę materiał z jakich je wykonano, można by stwierdzić, że plastikowe rurki byłby by chyba lepszym pomysłem.

Na opakowaniu znajdziemy informację o producencie, modelu, długości, i średnicy lufy.

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

DSC_0344.jpg


Wykonanie

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mmTest luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Mówiąc o materiale - lotnicze aluminium (robocza nazwa specjalnego stopu aluminium – a mianowicie anodyzowanego duraluminium). Waga lufy. To własnie ona jako pierwsza rzuca się w oczy po wyjęciu produktu z opakowania. Niezwykle lekkie, prawie niewyczuwalne w dłoni rurki sprawiają wrażenie niezmiernie delikatnej konstrukcji. Nie dajcie się jednak zwieść. Lotnicze aluminium jest niezwykle twarde ale niestety też kruche. Lufa o długości 363 mm waży zaledwie 27 g, a 455 mm - 34 g!

 

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Długość luf zgadza się z deklarowaną przez producenta - 363 mm i 455 mm.

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Średnica wewnętrzna lufy również pokrywa się z opisem na etykiecie. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na fakt bardzo małej średnicy wewnętrznej, a co za tym idzie, konieczności używania wysokiej jakości kulek precyzyjnych z niską granicą tolerancji wymiaru. Używanie kompozytu niskiej lub niepewnej jakości może spowodować zacięcia wewnątrz lufy i w efekcie - zadrapania i zarysowania jej powierzchni wewnętrznej.

Drugim niezmiernie ważnym elementem konstrukcyjnym lufy jest jej zakończenie od strony wylotu. Cztery podłużne wyfrezowane otwory, mające za zadanie wypuścić nadmiar nagromadzonego powietrza. Dzięki temu kulka po opuszczeniu lufy nie zostaje dodatkowo "uderzona" nim od tyłu, co często ma znaczny wpływ na stabilizację lotu. Cecha szczególnie ceniona w przypadku karabinów z konwersjami gazowymi (Mancraft, Valken, PolarStar, etc).

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Podobne rozwiązanie stosuje firma EDGI w swoich portowanych lufach. Efekt działania "portów" można również zaobserwować na filmie dostępnym pod tym adresem: 

 

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mmTest luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Trzecią cechą wartą wspomnienia są wyżłobienia w otworze wlotowym, który montowany jest wewnątrz komory Hop-Up repliki. Mają za zadanie maksymalnie centralne ustawienie kulki przed jej wystrzeleniem.

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Testy organoleptyczne wskazują na bardzo wysoki poziom wykonania luf. Powierzchnia wewnętrzna jest idealnie gładka, struktura jednolita. Frezy wykonane maszynami CNC są niezwykle dokładne i równe.

 

Testy z kulkami

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Do testów użyto kulek różnych producentów i różnych wag. Test polegał na swobodnym wpuszczeniu kulki do otworu wlotowego przy zaklejonym frezie gumki Hop-Up i zaklejonych bocznych otworach na końcu lufy. Wszystkie wymienione niżej kulki przeszły test pozytywnie. Przy zatkanym otworze wylotowym kulki bardzo powoli opadały na dno, a po jego odetkaniu swobodnie wypadały na zewnątrz. Ze względu na charakter produktu - lufy precyzyjne - użyto jedynie kulek określanych przez producenta, jako precyzyjne.

Wyniki testów prezentuje poniższa tabela:

 

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

 

Test polowy

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Dostarczone na testy lufy zostały przeze mnie przetestowane w dwóch replikach. Lufa 363 została porównana ze stockową lufą w replice karabinka L85 produkcji G&G, a lufa 455 w replice karabinu maszynowego M60 produkcji GFC. Obie repliki zostały wcześniej przechronowane i sprawdzone pod względem sprawności i szczelności.

Testy były przeprowadzany w słoneczny dzień, w miarę bezwietrznej pogodzie na dystansie odpowiednio 20 - 40 m dla L85 i 40 - 55 m dla M60.

Wyniki testów FPS prezentuje poniższa tabela:

 

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Producent deklaruje wymierny przyrost prędkości początkowej kulki po zamontowaniu lufy. Jak widać testy to potwierdzają. Wzrost FPS wynosi ok 20.

 

Celność i skupienie:

Wyniki testów celności i skupienia prezentuje poniższa tabela wraz z dokumentacją fotograficzną:

 

Lufy JBU 6.01 o długości 363 mm i 455 mm


Podsumowanie

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mmNa rynku można przebierać w lufach precyzyjnych i pół-precyzyjnych różnych producentów. Począwszy od tanich produktów takich firm jak PPS, TORNADO, poprzez lufy MADBULL, MODIFY, RAVEN, a skończywszy na wyrobach fim PROMETHEUS, PDI czy EDGI. Wachlarz możliwości jest ogromny i wybór w zasadzie ogranicza się jedynie do zasobności naszego portfela.

Lufy JBU TIGHT BORE FFF 6.01 wypadły bardzo dobrze. Testy wykazały, że spisują się porównywalnie do podobnych produktów czołowych producentów i mogę śmiało stwierdzić, że w tej półce cenowej produkt prezentuje się rewelacyjnie. Niewygórowana cena z pewnością skusi niejednego maniaka. Sposób wykonania luf, ich właściwości i efekty działania jest na bardzo wysokim poziomie. Osobiście mogę powiedzieć, że byłem mocno zaskoczony tym produktem. Na pierwszy rzut oka lufy wydawały się delikatne i "udziwnione", jednak moja końcowa opinia jest jak najbardziej pozytywna.

 

Test luf JBU Tight Bore FFF 6.01 o długości 363 mm i 455 mm

Niestety, na chwilę obecną nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić jakie będą ich osiągi przy większym "przebiegu". Lotnicze aluminium, z którego je wykonano może zachowywać się różnie, a zwłaszcza powierzchnia wewnętrzna lufy może z czasem się rysować lub zadrapywać.
Na pewno należy uważać na kulki z jakich korzystamy. Odpadają produkty firm powszechnie uznawanych za słabe a także ich wykonanie i dokładność obróbki.

Lufy zostały na stałe zamontowane w replikach HK-416 firmy SPECNA (SA-H02) i M60 (GF43 Mod 0). Obiecuję powrócić do testów po przestrzeleniu kilu kilogramów kompozytu. Sprawdzimy wtedy jak prezentuje się powierzchnia wewnętrzna lufy, a także będę mógł podzielić się wrażeniami z testów długodystansowych owych produktów.

Moim zdaniem: zdecydowanie warto!

 

 

Dziękujemy sklepowi SpecShop za udostępnienie redakcji luf precyzyjnych na testy


SpecShop.pl

 

 

 

Przydatne linki

Lufa precyzyjna JBU Tight Bore FFF 6.01 363 mm - Lufa dostępna na stronie sklepu SpecShop

Lufa precyzyjna JBU Tight Bore FFF 6.01 455 mm - Lufa dostępna na stronie sklepu SpecShop

Test luf precyzyjnych od EdGI Custom Works Airsoft - Jeden z ostatnich testów luf, tym razem od EDGI

Lufy wewnętrzneDział na forum WMASG poświęcony lufom wewnętrznym

 

Ocena wszystkich (3.67, głosów: 3)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
rodzynson 24.04.2017, h. 21:44 rodzynson
Jaki był rozmiar tarczy?
Wydruk na A3.
megabac 24.04.2017, h. 21:49 megabac
mareq 24.04.2017, h. 22:17 mareq
W teście napisano, że te lufy dobrze wypadły na tle innych luf precyzyjnych a podano wyniki porównawcze wyłącznie do luf fabrycznych. Dla mnie oznacza to tylko tyle, że są trochę lepsze od luf fabrycznych. Według mnie test zrobiony po łebkach i na siłę.
Dokładnie brak porównania do najlepszych luf Prometheusa i PDI. Za ceneę 2/3 Prometheusa to średni interes.
władek 24.04.2017, h. 22:33 władek
To było zamierzone.
Targetem produktu nie jest osoba, którą stać na PDI czy chociażby Prometheusa. Ktoś taki nawet nie popatrzy na tańsze produkty będąc święcie przekonanym o jedynie słusznych wyborach .

To jak z replikami Specny. Jest hejt, ale większość hejterów nie miała nowej Specny w rękach :)

A teraz idę sobie przygotować popcorn :)
megabac 24.04.2017, h. 23:47 megabac
Poprę Marka, bo dalej nie wiem czy dopłacić do promyka ;) O tym, że precka daje lepsze skupienie zdążyłem się już przekonać.
Buniek92 25.04.2017, h. 00:26 Buniek92
Skoro taka forma testu była zamierzona to błednie. Bo, potencjalni zainteresowani kupnem tych luf nie dowiedzieli się jak wypadają one na tle konkurencji. Mylisz się również, określając do kogo są skierowane, bo to miałeś na myśli pisząc o targecie, prawda? Ja, różnicuję zakup lufy precyzyjnej w zależności o przeznaczenia repliki - zwyczajnie, PDI w szurmie nie ma sensu. I wreszcie, trzecia kwestia; kiedy piszesz z przekąsem o "świecie przekonanych" posiadaczach luf precyzyjnych takich producentów jak PDI czy LL też się mylisz, myślać że to ich widzimisię. To święte przekonanie. Otóż nie, to przekonanie bierze się z doświadczenia, które wcale nie wyklucza alternatywy. Uwaga o popcornie bardzo słaba..
Lambert 25.04.2017, h. 19:46 Lambert
mareq 25.04.2017, h. 08:07 mareq
No to trzeba było zrobić porównanie z preckami z niskiej półki typu: PPS lub Madbull.
Majkhel 25.04.2017, h. 09:24 Majkhel
Ile sztuk kulek danego producenta przepuściliście przez lufy?
Strzelanie przeprowadzane było z ręki, czy repliki były unieruchomione?
W sumie przez lufe przepuściliśmy próby kontrolne kazdego rodzaju kulek (100szt).
Repliki były umieszczone na dwóch statywach fotograficznych typu "heavy duty" - M60 nie jest lekkie :)

Jak wspomniałem w tekście - do tematu powrócę za kilka tysiecy kulek. Wtedy wraz ze zdjęciami opisze zużycie materiału.
megabac 25.04.2017, h. 14:41 megabac
Kriss88 25.04.2017, h. 21:26 Kriss88
Szkoda ze nie wzieliscie do testów choćby pdi ravena, steel bulla, itp
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 21788

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane