Daj cynk
Reklama

Artykuły

Kamuflaż MAPA kolejne testy

Polska, 14.11.2016, h. 17:57, dodał: szmerglu
17

Dostaliśmy od Pana Doktora Macieja Dojlitko parę zdjęć z sesji zdjęciowej mającej na celu porównanie rozwijanego MAPA do popularnych kamuflaży.



Dostaliśmy od Pana Doktora Macieja Dojlitko parę zdjęć z sesji zdjęciowej mającej na celu porównanie MAPA do popularnych kamuflaży.

Mimo niesprzyjającej aury pogodowej postanowiono wykonać pierwszą sesję porównawczą. Wśród popularnych aktualnie kamuflaży znalazła się również stara wersja MAPA. Widać przykładowo, że stary mundur obszyty z 100% poliestru jeszcze przez znaną polską firmę Specops, w noktowizji mocno promieniuje. Nowa wersja nadrukowana już na mieszance 50/50 zachowuje się poprawnie i nie promieniuje w podczerwieni. 

Mimo iż jest to pierwsze z wielu prac badawczych na temat tego kamuflażu, już teraz widać pewien postęp. W związku z czym czekamy na rozwój sytuacji, o czym oczywiście mamy zamiar (dzięki uprzejmości Pana Dojlitko) informować na bieżąco.

Pytanie do Was maniaków wszelkiej maści wyposażenia - co sądzicie o aktualnym wzorze? Sprawdzi się? Ma szansę stać się produktem komercyjnym, który może zagrozić aktualnie panującym wzorom? 

 

Oficjalny temat na naszym forum odnośnie kamuflażu MAPA

Poprzednie newsy:

Polski kamuflaż MAPA

Kamuflaż MAPA - nowe zdjęcia!

Ocena wszystkich (5.29, głosów: 7)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Mamut 14.11.2016, h. 18:24 Mamut
Zapowiada się dobrze, chociaż zależnie od warunków otoczenia raz wygrywa nowa a raz stara MAPA. No i nie sprany flecktarn oraz ATACS robi sporą konkurencję w moim mniemaniu. MAPA może spokojnie przegonić flecka z racji zastosowanych materiałów i kroju. Z ATACS'em będzie już ciężej.
O cenie pomyślałeś w tym przeganianiu flecktarna?
14100715 15.11.2016, h. 12:17 14100715
Nie, bo to bez sensu.
Mamut 15.11.2016, h. 15:57 Mamut
Co ma kamuflaż do kroju i materiału, bez kryterium cenowego? Mundury w flecku można kupić w różnych krojach i materiałach. Gdy będzie znana cena, krój i materiał MAPY to można dyskutować.
14100715 16.11.2016, h. 17:02 14100715
Ergonomia jest zawsze ważna, a ceny się zmieniają.
Przy okazji, zapodaj mi linki do flecka ze współczesnych materiałów i aktualnie używanych krojach. Od razu daruj sobie Helikona.
Mamut 16.11.2016, h. 17:23 Mamut
Człowiek 14.11.2016, h. 18:34 Człowiek
Bardzo fajny wzór. Jedna wersja kolorystyczna może być nadrukowana na prawej stronie a druga na lewej. Już światowa klasa... :D
Infiriel 14.11.2016, h. 20:26 Infiriel
W porównaniu przydałby się Multicam (i Suez).
Był. Nie przedstawiał żadnych wartości podczas porównania stąd zrezygnowaliśmy z niego.
HellMaker666 14.11.2016, h. 22:41 HellMaker666
I partizan albo jesienna meduza
Mendi 15.11.2016, h. 08:23 Mendi
To dziwne, bo teren ze zdjęć wydaję się być bardzo dobry pod mc.
Infiriel 15.11.2016, h. 16:12 Infiriel
tomazo1974 14.11.2016, h. 22:04 tomazo1974
Podoba mnie się. W tych okolicznościach przyrody moim zdaniem zgarnia pełną pulę.
Podrzyk 15.11.2016, h. 12:42 Podrzyk
Myślę, że MAPA 50/50 zdecydowanie górą. Zastanawia mnie jednak, jaki był by efekt gdybyśmy sprowadzili testy do poziomu chowania się "modeli" w tym samym miejscu kolejno jeden po drugim. Czyli między gałęzią a pniem drzewa, za krzakiem itd. Zdjęcia robione wówczas w tym samym tle, z tego samego miejsca i w tym samym świetle dały by miarodajne porównanie, który kamuflaż w jaki sposób zachowuje się mając w tle np. krzew jałowca czy pień sosny.
Takie ot tylko moje zastanowienie. :)
Bardzo się cieszę, że projekt i potencjał Pana Dojlitko nie będzie zapomniany.
Nie to było celem testu.
HellMaker666 16.11.2016, h. 10:46 HellMaker666
Ale to byłby dobry test. Ujawnił by babole do poprawek. :)
Mamut 16.11.2016, h. 17:24 Mamut
Widzisz mamut - przeczytaj sobie pracę dr Dojlitko pt. Teoria dekonstrukcji komunikatu wizualnego. To zrozumiesz, że takie testy są bez sensu ;)
HellMaker666 16.11.2016, h. 18:44 HellMaker666
Bardziej miałem na myśli zachowanie się kamuflażu w "naturalnej" dla niego sytuacji, czyli jak działa w praktyce, w terenie, jak działa dekonstrukcja komunikatu wizualnego w tym określonym przypadku. Nie znam się specjalnie na tym więc to tylko takie moje spostrzeżenie. Bo wiadomym jest , że zupełnie inaczej może ten proces przebiegać w zróżnicowanym środowisku ( w krzakach, w trawie, w świetle, bez niego itd). Oko ludzkie inaczej postrzega taki kamuflaż gdy jest przed bądź za jakimś obiektem.
Ale to tylko takie moje myśli, jeśli się mylę proszę o poprawienie mnie.
Pozdrawiam :)
Podrzyk 16.11.2016, h. 19:19 Podrzyk