Daj cynk
Reklama

Artykuły

Kombinezon Yeti DWS

Mundur i ekwipunek, 14.03.2016, h. 17:00, dodał: szmerglu , autor: szmerglu
10

Kolejny przegląd mundurowy! Tym razem będącego na wyposażeniu naszych jednostek specjalnych, ale i nie tylko. Mianowicie mowa tutaj o komplecie odzieży na ciężkie mrozy produkcji YETI R. Krawczyk sp. j. 

Wstęp

 

Na początku komplety te były wydawane tylko żołnierzom jednostek specjalnych oraz wyjeżdżającym na szkolenia w niskich temperaturach, które zazwyczaj odbywały się w Norwegii. Z biegiem lat zostały one również wdrożone na wyposażenie żołnierzy przebywających na misjach zagranicznych podczas zimowych zmian. Tam właśnie pierwszy raz miałem okazję skorzystać z tego kompletu.

Jako żołnierz 12 zmiany PKW Afganistan miałem okazję eksploatować ten komplet w temperaturach poniżej 20 stopni Celsjusza. Sięgając do wspomnień związanych z tym ubiorem, mogę rzec tylko jedno - działa. W zasadzie stwierdzę po wojskowemu: ratował tyłek. Niestety w niektórych sytuacjach, takich jak jazda na gunnerce, czy przy otwartym włazie na Rosomaku zestaw polaru z Kurtką Ochronną nie sprawdzał się. Niska temperatura w połączeniu z naporem zimnego powietrza podczas wysokich prędkości patrolu dawała w kość. Sytuacja całe szczęście zmieniła się po dorwaniu kompletu puchowego Yeti. Od tego momentu jazda stała się troszkę bardziej przyjemniejsza. Myślę, że to wystarczy jako odpowiednia rekomendacja tego ubioru.

 

Zestaw

 

Kombinezon Yeti DWS

Całość składa się z paru elementów:

  • Ogrodniczek puchowych;
  • Kurtki puchowej;
  • Rękawiczek puchowych;
  • Kompletu worków kompresyjnych.

 

Kombinezon Yeti DWS

Jak widać kombinezon jest obustronny: z zewnątrz zielony, natomiast wewnątrz biały. Strona zielona jest bardziej wodoodporna i mniej podatna na zabrudzenia.

 

Kombinezon Yeti DWS

 

Materiały

 

Komplet wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę, że pierwotnie był oferowany tylko jednostkom podległym Dowództwu Wojsk Specjalnych. Mamy tu zatem nici poliamidowe, zamki YKK oraz puch kaczo-gęsi (700 cui).

 

Kombinezon Yeti DWS

 

Prezentacja

 

Kombinezon Yeti DWS

Kombinezon Yeti DWS

 

Kurtka

 

Prostota wykonania nie wyklucza zmyślnej konstrukcji. Posiada ona regulację w pasie oraz na krańcu w celu ściągnięcia jej bliżej ciała. Dolny ściągacz oczywiście przyda się, aby zminimalizować możliwość dostania się zimnego powietrza od spodu. Rękawy zabezpieczono za pomocą gumowego ściągacza stałego - nieregulowanego.

 

Kombinezon Yeti DWS

Kombinezon Yeti DWS

Regulacje znajdują się po obu stronach kurtki: zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej.

 

Kombinezon Yeti DWS

Kaptur również posiada możliwość ściągnięcia za pomocą gum okrągłych. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na możliwość odpięcia go od kurtki.

 

Kombinezon Yeti DWS

Możliwość zapięcia kaptura pod szyją zdecydowanie przydaje się podczas uporczywych wichur lub śnieżyc. Widać również wyprofilowanie daszka, które poprawia użytkowanie całości.

 

Kombinezon Yeti DWS

Kaptur można wyregulować tak, by nie opadał na oczy co jest niezmiernie przydatną opcją.

 

Kombinezon Yeti DWS

Pojemne kieszenie zapinane są na zamek błyskawiczny YKK. Zwróćmy zatem uwagę na to, że wszystkie zamki są dodatkowo zakryte patkami na rzep.

 

Kombinezon Yeti DWS

Kombinezon Yeti DWS

 

Spodnie

 

Dokładniej wypadałoby powiedzieć rybaczki. Posiadają regulowane szelki w celu dopasowania ich podniesienia. Wykonane są z tego samego materiału co reszta zestawu. 

 

Kombinezon Yeti DWS

Nogawki posiadają ściągacze gumowe jak i również możliwość rozpięcia. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku gdy chcemy się ich z siebie szybko pozbyć, bądź je założyć. Dzięki suwakowi rozpinanemu tak wysoko, zdjęcie rybaczek z założonymi butami nie stwarza większych problemów. Oczywiście całość została przykryta patką zapinaną na rzep.

 

Kombinezon Yeti DWS

Bardzo pojemne kieszenie boczne przydadzą się do przenoszenia podręcznych przedmiotów. Tak jak wszystkie zapinane są na zamek suwakowy oraz przykryte patkami zapinanymi na rzep.

Dlaczego rybaczki? Ponieważ tył wychodzi bardzo wysoko aż nad poziom nerek co znacznie poprawia komfort użytkowy przy ekstremalnie niskich temperaturach.

 

Rękawiczki

 

Kombinezon Yeti DWS

Niektórych wprawiają w zdumienie, gdyż są trzy-palczaste. Konstrukcja ta zapewnia maksymalne utrzymanie temperatury dłoni, które jak wiadomo (tak samo jak stopy), kostnieją pierwsze przy niskich temperaturach. Jednak nadal dają możliwość operowania bronią.

 

Kombinezon Yeti DWS

Dodatkowo w miejscach narażonych na przetarcia zostały wzmocnione trwalszym materiałem.

 

Podsumowanie

 

Czy ten komplet jest wart polecenia? Oczywiście że jest! Mimo iż dostępne są już nowsze i bardziej rozwinięte technologicznie konstrukcje, to ten zestaw nadal będzie się sprawdzał w ekstremalnych warunkach. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że ich cywilny odpowiednik kosztuje ponad 2 tysiące złotych to upolowanie takiego zestawu na portalach aukcyjnych będzie czystą gratką.

 

Notka końcowa

Prezentowany na zdjęciach komplet był prawie nowy, natomiast użytkowany w Afganistanie zdałem.
Podziękowania dla modela: Baku

 

Przydatne linki

Umundurowanie - Dział na forum WMASG poświęcony różnym typom umundurowania i wszelkimi pytaniom z nim związanymi.

Yeti - Oficjalna strona producenta. 

Kombinezon ćwiczebny 16/DWS - Test kombinezonu ćwiczebnego 16/DWS, czyli dla specjalsów.

Spodnie UF PRO P-40 All-terrain - Test nowych spodni od UF PRO do wielorakiego zastsowania. 

Kombinezon Yeti DWS

Autor: Szmerglu

Ocena wszystkich (5.00, głosów: 5)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Szajnatałn 14.03.2016, h. 21:09 Szajnatałn
"eksploatować ten komplet w temperaturach poniżej 20 stopni Celsjusza." No szacun, serio, ale przy "poniżej 20" to ja (i chyba większość normalnych ludzi) funkcjonuje na co dzień, zwykle w podkoszulku z krótkim rękawem. Chodziło o poniżej -20 stopni? Albo poniżej 20 stopni mrozu?

Czemu przewija się termin "kombinezon" skoro to nie kombinezon a po prostu osobne spodnie i kurtka?
Heh faktycznie, oczywiście mowa o temperaturach poniżej -20 :)
Co do kombinezonu, no nie podlega to dyskusji, że termin faktycznie jest użyty niewłaściwie. Jedyne co mogę dać na swoje usprawiedliwienie to ogólno-wojskowy słownik pojęć określających wszystko inaczej ;-) Powinno być Ubranie Ocieplające YETI tak jak to sobie wymyślił producent.
szmerglu 14.03.2016, h. 23:07 szmerglu
Sawicz 14.03.2016, h. 22:05 Sawicz
Dobrze, że pojawił się ten artykuł. Mam takie same odczucia z użytkowania (choć głównie kurtka). Robi robotę !
FschPzAbw 15.03.2016, h. 08:53 FschPzAbw
Fajna recenzja, ale produkt sprzed prawie 22 lat.
Można by powiedzieć...dawno dawno temu, za górami...a dokładnie rok 1994, mroźne góry Bośni i Hercegowiny, Sarajewo, Mostar...
Już wtedy firma YETI szyła takie cudo pertexowe, obustronnie zielone, wypełnione puchem.
Niestety Misjonarze musieli nabywać je decentralnie, znaczy prywatnie.
Dzięki naszym Przyjaciołom z branży sportowej, ceny dla Misjonarzy były BAARdzo dobre.
Kurtki Yeti i ciepłe buty skorupy Koflach kupowano w Katowicach w sklepiku Alpinsport. Bieliznę termoaktywną, polary, Gore, namioty i szpej szyli nam w byłej firmie Alpinus w Chorzowie (obecnie HiMoutain). Rękawice były od Krzysia z Unisport Mammut. Ważne też były kuchenki wielopaliwowe od Coleman. Należy też wspomnieć o wspaniałych kamizelkach puchowych i śpiworach od Małachowskiego! Tak to sobie radzili żołnierze 22 lata temu. Dwa lata później, na stanie były już dostępne Kanadyjskie śpiwory, worki biwakowe Gore i samopompujące maty do spania, ale zestaw Yeti, troszkę poklejony wojskowym gafrem działa do dzisiaj!!! To mówi samo za siebie o jakości wykonania i wypełnienia!
Tak jak w niskich górskich temperaturach Yeti sprawował się znakomicie, to podczas krótkich zimowych pobytów na Chorwackim wybrzeżu już nie. Puch boi się wilgoci, skleja w kupę i nie izoluje. Obecnie bardzo dobre są ubrania i śpiwory ze sztucznym puchem. Carinthia, Mammut który wchłonął firmę Ajungilijak, Helikon. Wypełnienia z GLOFT, APEX... Są nieco cięższe, ale nie gubią piórek i wilgoć im nie groźna. Mimo wszystko na SUCHE zimne klimaty nie ma nic lepszego od puchu!

Wracając do Yeti. Kurtki były używane, spodnie mniej. Jadąc w konwoju w luku w pysk wieje, ale w dupę grzeje. Dobrym patentem własnym były kołnierze biodrowe z poncza, uszczelniające właz transportera jak w wyczynowym kajaku.
Zestaw Yeti się sprawdził. Sumując jednak plusy i minusy zamówił bym dla wojska, tańsze i nikomu nie ubliżając, bardziej idiotoodporne komplety ze sztucznego puchu HIG albo Reversible, Snugpak. Zgnieciony kamizelką puch nie robi, a sztuczny jeszcze daje radę.
Zestawy Yeti pozostawił specjalsom, oddziałom górskim działającym w odpowiednich strefach klimatycznych, oraz graczom ASG uważającym na gałązki i stroniących od śniegu z deszczem.

Pozdrawiam
HANyS
Świetny, rzeczowy komentarz - uwielbiam takie! :-)
Pozdrawiam
szmerglu 15.03.2016, h. 15:40 szmerglu
pakul1 17.03.2016, h. 20:53 pakul1
Kilka uwag. Puch 700 nie jest najwyższej jakości. 860 cui jest lżejszy,bardziej sprężysty, cieplejszy i droższy. Choć zależy też od samej mieszanki puchu i ilości.
Ten ciuch ciężko używać kiedy cieplej niż minus 20, chyba że spać, stać, albo jak autor jechać. Po prostu można się ugotować. Poniżej -20 tez warto uważać na przegrzanie. To rzeczywiście na extremum ;)
Ja się zastanawiam po jakie licho taki szpej w armii? Puch ma swoje wady, łatwo łapie wilgoć, długo schnie, musi być rozłożony, chłonie zapachy. Po prostu są bardziej praktyczne rozwiązania masowe jak wspomniane primaloft, gloft i pewnie inne.
Zestaw warto kupić cały, spodni pewnie rzadko lub nigdy się nie użyje ale za to będzie zapasowy puch do kurtki, yeti bez problemu to zrobi.
Biorąc pod uwagę, że armia kupiła to dobre x lat temu, to powinno zmienić troszkę pryzmat zdziwienia. Kiedyś nie było nowocześniejszego rozwiązania. Kupiono tego trochę i teraz musi się zużyć by przejść na gorszą kategorię. Pewnie za jakiś czas ktoś podsunie pomysł by kupić nowocześniejsze rozwiązania.
Jak już wcześniej wspominałem - opisywałem ten komplet biorąc pod uwagę moje osobiste spostrzeżenia z misji w Afganistanie (nie zlocie airsoftowym ;-)) gdzie temperatury były różne w trakcie zmiany zimowej.
Reasumując jest to po prostu bardzo ciepłe wdzianko.
szmerglu 19.03.2016, h. 16:43 szmerglu
FschPzAbw 20.03.2016, h. 00:09 FschPzAbw
Pakul
pamiętasz jeszcze czasy młodości, kiedy marzeniem i modą każdego górskiego turysty była porządna puchówka? Jakoś nam nie przeszkadzał smród pierza i gorąc. Wystarczało ubrać pod spód sam podkoszulek. A jak państwowe to już całkiem inna bajka. Masz to używasz i już.
Istnieje już nowoczesny puch impregnowany. Jest mniej wrażliwy na wilgoć. Problemem są bardziej powłoki wykonywane z coraz lżejszych, a co za tym idzie coraz delikatniejszych materiałów. W Himalajach puch nadal panuje i ma się dobrze.

Szmerglu
każdy nosi to co lubi, a jak nie lubi, to to co ma. Ja miałem i nadal mam podobne odczucia i nadal będę kleić dziurki gafrem :-)
Ja po prostu uważam "że Yeti robi robotę" :) Zawsze znajdze się coś lepszego - przykład nowego Bugatti - ale trzeba brać pod uwagę, kiedy i za ile dostało się to co się ma...
szmerglu 20.03.2016, h. 18:19 szmerglu
czolgu0 03.07.2016, h. 13:51 czolgu0
Mam i używam, zawsze jest w garbie kiedy trzeba iść na nockę w masywie Śnieżnika i spędzić tam trochę czasu, niekoniecznie w śpiworku zaszytym norką :D
ps. jest taki zestaw na sprzedaż za 300 peelenów :P
Pozdro :D
Fajny opis, w sumie racja, sami mamy już nowe puchóweczki szpesjalsów z Torpedowni wypełnione primaloftem, lżejsze i wygodniejsze, ale cena blokuje czasami zakupy zwłaszcza jak ktoś ma rodzinę na utrzymaniu więc Yeti jeszcze długo z mody nie wyjdzie :D
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 34450

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane