Daj cynk
Reklama

Artykuły

Farby Nuprol UFP

Ekwipunek, 05.06.2015, h. 15:36, dodał: Regdorn
10

Wszystkim znane są doskonale legendarne już farby Krylon, NFM, Fosco... wraz z rozwojem szeroko rozumianego rynku militarnego pojawiają się również kolejni producenci wypuszczający swoje lub tylko brandujący już istniejące na rynku farby. Nie tak dawno temu otrzymaliśmy do sprawdzenia farby marki Nuprol. Jak wypadły? Sami zobaczcie. Tematem malowania ekwipunku zajmuję się od paru lat - zaczęło się z ciekawości, co można farbami zdziałać i jaki efekt uzyskać. No i oczywiście pojawiło się też pytanie po co i na co to komu? Jestem zdania, że samo malowanie nie służy dodaniu replice lub ekwipunkowi punktów lansu poprzez maźnięcie farbą, ale ma przede wszystkim spełniać swoją funkcję - w tym przypadku kamuflażu.

Jeśli ktoś maluje replikę wg upatrzonego wzoru, bez względu na otaczające go warunki terenowo-przyrodnicze (np. rekonstrukcja) to jest to jego prawo, ale warto poznać lub przypomnieć sobie i stosować zasady działania kamuflażu takie jak:

- deformacja kształtu - malowanie powinno działać zarówno z daleka jak i z bliska (wzór "makro" i "mikro"),
- odpowiednie dobranie kolorów - malowanie powinno być dopasowane kolorystycznie do otaczającej nas roślinności lub jej braku,
- eliminacja refleksów światła.

Obecnie farb do malowania broni na rynku jest wiele, jeszcze więcej do malowania replik. Co roku na targach IWA kolejni producenci i dystrybutorzy prezentują swoje propozycje. Farby różnią się od siebie zwykle nieznacznie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie farby nadają się do malowania broni palnej (różna odporność na wysokie temperatury). Zauważalne różnice są w dostępnej gamie kolorystycznej, strumieniu i ciśnieniu dozowania farby, właściwościach kryjących oraz w czasie schnięcia. 

Redakcja WMASG niedawno dostała do przetestowania farby Nuprol UFP (Ultra Flat Print Range) od firmy WE Europe. Dotychczas do malowania replik i ekwipunku używałem farb Krylon, Fosco i NFM, więc do nich mam porównanie. 

Według producenta farby Nuprol UFP nadają się do krycia powierzchni metalowych, tworzyw sztucznych (w tym PVC i winylu), drewna, szkła, a także ceramiki. My sprawdziliśmy je w typowym dla nas zastosowaniu czyli na replice ASG. 

Farby dostępne są w kolorach: Flat Earth Tan, Flat Earth OD (Green), Flat Earth Brown i Flat Black. Co ciekawe od spodu puszki można znaleźć zupełnie inne określenie koloru.  

 

DSC_9852.jpg

DSC_9848.jpg

DSC_9849.jpg

DSC_9850.jpg

DSC_9851.jpg

Zanim zdecydowałem się na użycie farb zrobiłem typowy test ich realnego koloru - pomalowałem nimi zatyczki. Jak widać na zdjęciach poniżej - było warto - wyschnięta, łuszcząca się farba odsłania kolor plastiku. W przypadku zieleni farba jest jaśniejsza niż sugeruje to zatyczka, w przypadku koloru Tan jest odcieniem cieplejszym. Farba brązowa i czarna nie odbiega od koloru zatyczki.

 

DSC_9842.jpg

DSC_9843.jpg

DSC_9844.jpg

DSC_9845.jpg

DSC_9846.jpg

 

Warto zwrócić też uwagę na szerokość strumienia farby. Poniżej test wykonany na ścianie, z tej samej odległości (ok 30cm).

 

DSC_9854.jpg

Od lewej: Krylon, Fosco, Nuprol

 

 

Tyle ze wstępnych oględzin. Przetestować farbę można tylko w jeden sposób - malując, a więc zaczynamy.

 

Nuprol UFP

 

Malujemy!

 

1. Etap - odtłuszczenie malowanej powierzchni

 

Nuprop UFP

 

2. Etap - nałożenie pierwszego koloru (w tym przypadku Flat Earth Tan)

 

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

 

3. Etap - nałożenie drugiego koloru (Flat Earth Brown) z uzyskaniem żądanego wzoru

 

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

4. Etap (końcowy) - "postarzenie" lub nadanie efektu "zużycia" repliki

Za pomocą szmatki i rozpuszczalnika przetarcie farby w miejscach naturalnie się ścierających (chwyt, spust, okolica zwalniacza magazynka, "safety finger", kolba, wszystkie elementy wystające itd.)

 

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

Nuprop UFP

 

Obserwacje i wnioski

Farby posiadają prostą gamę kolorystyczną zbliżoną do legendarnych już w Polsce Krylonów, choć różnią się odcieniem. Zauważalne jest wyjątkowo wysokie ciśnienie dozowania farby, w związku z powyższym trzeba uważać podczas nakładania warstw, aby uniknąć zacieków. Dodatkowo bardzo szeroki strumień dozowania wymagać może także wprawnej ręki, aby malowanie okazało się ekonomiczne. 

Niestety pomimo dokładnego odtłuszczenia malowanej powierzchni (zarówno metal, plastik jak i duct tape) i nałożeniu pierwszej warstwy widać dziwny efekt nierównomiernego przylegania farby. Wykluczyłem potencjalny problem niedokładnie rozmieszanej farby. Po pierwszej próbie rozmieszane zostały wielokrotnie dłużej niż dotychczas używane farby innych producentów. Efekt pozostał i jest zaskakujący - zupełnie nie nadaje się do jednolitego pokrycia powierzchni za pierwszym razem, tworzy jednak na malowanym przedmiocie ciekawy efekt "zużycia", tzn. farba nie chwyta się miejsc w jakiś sposób nierównych (zadrapania, wgniecenia) lub o innej fakturze. Efekt ten był zwłaszcza widoczny po pomalowaniu magazynków do eMki. Cecha ta występuje jednakowo przy wszystkich kolorach, które testowałem. 

 

Nuprol UFP

Czas schnięcia jest porównywalny, lub nieznacznie dłuższy od Fosco (w porównaniu z Krylonem, który schnie bardzo szybko). 

Farby moim zdaniem są przyzwoite, aczkolwiek nie do uniwersalnego zastosowania z powodu braku możliwości jednolitego pomalowania nimi gładkiej powierzchni za pierwszym razem (jedną warstwą). Jednak wykonanie nimi większości wzorów maskujących nie stanowi problemu, co mam nadzieję zaprezentowałem wyżej.

 

Dziękujemy firmie WE Europe za dostarczenie farb

 

WE Airsoft Europe

 

Farby testował Miłosz "DBR" Grabski z DBR Custom Gear 

Autor dziękuje Kubie Z. za udostępnienie repliki do malowania.

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 6)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
sebolek 05.06.2015, h. 16:20 sebolek
Typowa farba ala "szprej" najlepiej powierzchnię zmatowić i wyrównać papierem ściernym .. ale jak widać to i to może nie pomóc :D
Zeus_ 05.06.2015, h. 17:04 Zeus_
Na magach malowanych Krylonem mialem taki sam efekt po pierwszej warstwie.
Galucha666 05.06.2015, h. 23:28 Galucha666
Wie ktoś ile kosztuje puszka takiej farby ? Bo jak na razie krylon jest bardzo drogi…
lukebuka 06.06.2015, h. 01:38 lukebuka
Jako alternatywę polecam farbę Montana '94. Rozkłada się równomiernie, jest matowa, Nie odkleja się, a przede wszystkim kolor się zgadza. ;)
grzanatechnik 06.06.2015, h. 07:49 grzanatechnik
Ja polecam fosco fajny kolor szybko zasycha dobrze pokrywa a cena około 25-30zł
keber 10.06.2015, h. 11:43 keber
Przerobiłem różne farby w życiu i te wyglądają na gówniane. Fosco polecę z czystym sumieniem.
Masterofpupets 10.06.2015, h. 13:06 Masterofpupets
Jak dla mnie ciekawym rozwiązaniem są farby do graffiti. Dobrze kryją bo są gęste a i gama kolorów jest oooogromna. A puszka 500ml wcale nie kosztuje więcej niż zwykła emalia w sprayu ;-)
A jak jest z błyszczeniem/matem tych farb... i ścieralnością? Czasem ścieralność jest pożądana dla efektu weatheringu (zużycia) ale czasem coś ma być pomalowane i takie zostać. Grafitki się ścierają?
Intruder 10.06.2015, h. 22:29 Intruder
Gama kolorów jak wspominałem jest ogromna ja wybrałem matowy tan. Jestem bardzo zadowolony, pełen macik. A co do ścieralności. Nic nie utrzyma się wiecznie, choć muszę przyznać że farby do graffiti po porządnym wyschnięciu (wcześniej przez jakieś 24h są lepkie w dotyku) utrzymują się na danej powierzchni. Szczerze polecam. Mega "profesjonaliści" mogą używać farb po 3 dychy za puche ale osobiście wystarcza mi graficiarskie!
Masterofpupets 10.06.2015, h. 22:36 Masterofpupets
maksu 09.08.2015, h. 08:47 maksu
matowe montany gold
jak pisano wyżej kolorów masa, do tego różne dysze mają, można malować cieńszym
lub grubszym strumieniem farby- duże ułatwienie.

Nie ścierają się i są tanie.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 61175

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane