Daj cynk
Reklama

Artykuły

Airsoft – ile to tak naprawdę kosztuje?

Air Soft Gun, 01.04.2015, h. 13:34, dodał: szmerglu
30

Krótka i treściwa rozprawka na temat wstępnych kosztów związanych z naszym hobby. Zagadnienie prześwietlił Wiciok starając się w miarę obiektywnie ugryźć airsoftowe wydatki na początek zabawy. Airsoft – ile to tak naprawdę kosztuje?

No właśnie – z jednej strony mamią nas obietnice, że do rozpoczęcia przygody z airsoftem wystarczy atestowana ochrona oczu, replika strzelby za 60zł i paczka kulek… Z drugiej zaś widzimy graczy będących wręcz uosobieniem lansu - ze sprzętem o wartości przyzwoitego (jak na krajowe warunki) samochodu na grzbiecie. Który z tych obrazów jest bliższy rzeczywistości? Czy jesteśmy w stanie w ogóle określić, jaki jest koszt wejścia i zabawy w airsoft?

Problem w tym, iż raczej nie jest to możliwe - przynajmniej jeśli chodzi o w miarę dokładne wartości. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, wymagań, czy stopnia zaangażowania w zabawę. Jedno jest pewne – o ile próg wejścia możemy jeszcze oszacować jako pewien przedział, to całkowity koszt zawsze dąży do nieskończoności. Airsoft nie jest tani i chcąc nie chcąc – musimy się z tym pogodzić. Nigdy nie będzie tak, iż odliczona kwota pozwoli nam zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzebujemy. Bądź też nie potrzebujemy, ale i tak chcemy mieć – ale o tym za chwilę. Tysiąc złotych pozwoli nam na zakup chińskiej repliki przyzwoitej jakości, również chińskiego munduru i paczki kulek. Mało. Dołóżmy więc kolejny – ale dobra replika markowego producenta już zabiera zdecydowaną większość budżetu. A przydało by się jeszcze kilka(naście) magazynków, jakiś kolimator, inne akcesoria… Magazynki trzeba gdzieś przenosić, więc dodajmy odpowiednią ilość ładownic, kamizelkę do ich przenoszenia, radio, kieszenie na drobiazgi. Szybko okaże się, że koszt repliki to wbrew pozorom ułamek całej kwoty, która z biegiem czasu i tak ciągle rośnie. A jeśli zamarzy nam się na przykład noktowizor… Stop! Musimy się pogodzić z tym, że niestety nigdy nie będziemy mieć wszystkiego ;-P Zastanówmy się, czy nie ulegamy pokusie kupowania rzeczy dla samego ich posiadania. Oczywiście w kolekcjonerstwie nie ma nic złego… ale raczej nie jest już ono airsoftem, a już na pewno jego esencją. Także przed kolejnym kliknięciem „zamawiam” poświęćmy kilka chwil na krytyczny rzut okiem w kierunku naszych kolejnych niedoszłych zakupów.

Strzeżmy się też przed odchyłami w drugą stronę – tak to w życiu bywa, że to co tanie jest naprawdę drogie – bo kupujemy dwa razy… Patrząc na jakość niektórych produktów, niestety nawet i to może nie wystarczyć. Często naprawdę warto dołożyć do lepszego jakościowo produktu, niż kupować niewiele tańszą, ale za to znacznie gorszą jakościowo podróbkę. Jednakże pamiętajmy, że o ile cena nie zawsze świadczy o jakości, to najczęściej nie jest jednak możliwe osiągnięcie wysokiej jakości w niskiej cenie. Popatrzmy tylko na ewolucję chińskich replik AEG, których coraz to wyższy poziom niezmiennie łączy się ze wzrostem ceny – idealny przykład.

Wracając jednak do kosztów rozpoczęcia zabawy – możemy je oszacować jedynie zakładając, że pomijamy wszelkie rzeczy, które nie są absolutnie konieczne, bądź naprawdę elementarnie przydatne. Nie istnieje też jedyna słuszna opcja, bo jednak w zależności od naszych wymagań i możliwości finansowych zależy to, co powinniśmy wybrać na początek. Warto również pamiętać, iż cenę większości rzeczy możemy drastycznie zredukować kupując je z drugiej ręki. Również może się okazać, iż nie potrzebujemy kupować części rzeczy, gdyż już posiadamy ich odpowiedniki – np. buty trekkingowe zamiast wojskowych, czy ochronę oczu (choć tutaj należy zachować daleko posuniętą ostrożność).

 

Przejdźmy więc do sedna sprawy, czyli listy przedmiotów niezbędnych do rozpoczęcia zabawy w airsoft.

 

Ochrona oczu

Najważniejszy, elementarny element wyposażenia. Bez niego nie możemy nawet pełnić roli fotografa, czy prowadzić walki wręcz rzucając kulkami w przeciwnika ;-P

Tańsze, lecz spełniające odpowiednie atesty środki ochrony oczu kupimy już za kwotę 30-50zł (proste modele BHP produkcji Uvex, Bolle, czy MSA). Koszt bardziej zaawansowanych produktów oscyluje w granicach 100-250zł za okulary (ESS Ice, Crosshair) i 200-400zł za gogle (ESS Profile NVG, Bolle x800), lecz może sięgnąć równie dobrze i powyżej 600zł (niektóre okulary Wileyx czy Oakley).

Pamiętajmy również, że ochrona oczu projektowana i atestowana jest do JEDNOKROTNEGO zatrzymania lecącego odłamku, zatem raz zakupiona ochrona oczu nie oznacza, że to absolutny koniec wydatków w tym kierunku.


1.JPG

Bez ochrony oczu airsoft dla nas nie istnieje.

Na zdjęciu okulary ESS Crosshair.


Replika

Tutaj nie ma się co szerzej rozpisywać, gdyż temat w wyśmienity sposób opisał LogaN, w swojej serii poradników dotyczących wyboru repliki.Koszt najtańszej nadającej się do użytku repliki, czyli sprężynowego 003 AGM wynosi 60zł. W okolicach 250-500zł znajdziemy tańsze modele elektryczne produkcji chińskiej, 500-900zł już lepsze wyroby chińskich producentów, a w granicach 900-1700zł repliki uchodzące za markowe. W wielu replikach, najczęściej chińskich trzeba już na starcie przeprowadzić przegląd i wymienić niektóre elementy, co powoduje niewielki wzrost kosztów.

 

9.JPG

A oto moi drodzy jest najlepsza chińska eMka, w chwili obecnej kosztująca dość absurdalne 880zł. Niestety, trzeba jeszcze dołożyć do niej gumkę HU za ~30zł i wypodkładkować koła zębate zanim na dobre zaczniemy ją użytkować.


Ładowarka i akumulator

Jeśli kupiliśmy replikę AEG tzw. I klasy, koniecznie musimy dokupić do niej akumulator i odpowiednią ładowarkę do niego - w przeciwnym razie nasza replika będzie bezużyteczna. W przypadku replik tzw. II klasy akumulatory najczęściej są dołączane do replik i pozwalają na ich użytkowanie przez pewien czas, natomiast zdecydowanie warto wymienić dołączaną do nich ładowarkę – choć nie jest to na szczęście sprawa absolutnie priorytetowa.

Najtańsze wolnoładowarki do pakietów niklowych to koszt kilkunastu złotych, natomiast prostych ładowarek mikroprocesorowych – około 100zł.
Proste ładowarki mikroprocesorowe do pakietów litowych to koszt około 50zł. Uniwersalne ładowarki mikroprocesorowe z wyświetlaczem umożliwiające ładowanie każdego akumulatora (Redox Alfa, Beta, Imax B6, Turnigy Accucell) to koszt 100-140zł + zasilacz za około 40zł.

Akumulator litowy o przyzwoitych parametrach kupimy za około 50-100zł.


10.JPG

W przypadku zakupu repliki tzw. I klasy musimy dokupić do niej akumulator i ładowarkę, jednak warto to zrobić również jeśli kupiliśmy „chińczyka”.

Na zdjęciu uniwersalna ładowarka Imax B6 i akumulator Li-Po Turnigy

 

Amunicja

Kulki do naszych replik to rzecz niezbędna, w zależności od ich masy, ilości i producenta za typową paczkę zapłacimy 20-50zł.

 

2.JPG

Jeśli nie chcemy być sępami żerującymi na kolegach, lepiej jednak zainwestować we własne kulki.

Na zdjęciu kulki 6mm G&G o masach 0,25g i 0,20g w opakowaniach.

 

Osłona twarzy

Maski ochraniające twarz mają grono zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników - jednakże osobiście wychodzę z założenia, iż lepiej mieć a nie potrzebować, niż nie mieć i potrzebować. A potem płacić 1000zł za koronkę zęba. Zwykłą arafatkę, szal snajperski/sorgo, maskę neoprenową, czy maskę siatkową typu BAT/STALKER kupimy wydając od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 

3.JPG

 

To brązowe coś to na szczęście tylko rdza. Ale jeśli nie nosilibyśmy maski, to równie dobrze w tym miejscu mogłaby być krew z rozbitego kulką nosa.
Na zdjęciu maska STALKER V.2 produkcji GFC.

 

Mundur

Bez munduru co prawda możemy się obyć (szczególnie w terenie zurbanizowanym), jednakże bezapelacyjnie warto się w niego jak najszybciej zaopatrzyć – szczególnie, iż oprócz funkcji kamuflującej pełni też rolę ochronną.

Za najtańsze komplety mundurowe pochodzące z demobilu zapłacimy czasem nawet poniżej 50zł, choć znajdziemy również i takie za 100zł jak i ponad 200zł. Nowy komplet mundurowy chińskiej produkcji to wydatek w okolicach 250-300zł, natomiast produkty renomowanych firm sięgają nawet i powyżej 800zł.


Obuwie

W airsofcie ważną rzeczą jest zastosowanie odpowiedniego obuwia. O ile możemy oczywiście biegać w adidasach lub trampkach, to jednak usztywnienie kostki pomoże nam uniknąć wielu urazów. Ponadto ważna jest również wygoda podczas dłuższego użytkowania, oraz choćby i odporność na wodę.

Za butami wojskowymi lub trekkingowymi możemy zacząć się rozglądać powyżej 200zł. Średnia półka to okolice 400zł, natomiast wysoka jakość może wymagać wydania nawet i 800-1000zł.

 

4.jpg

Wysoka cholewka zmniejsza ryzyko skręcenia kostki podczas hasania po gruzie w opuszczonych budynkach.

Na zdjęciu buty Bates 2348 Delta-8.

Nakolanniki i inne środki ochronne

Kolejna nieobowiązkowa, ale zdecydowanie warta posiadania część wyposażenia – w końcu chodzi o nasze zdrowie. O ile zewnętrzne ochraniacze łokci są najczęściej zbędne w typowym użytkowaniu, to ochraniacze kolan są zdecydowanie przydatne – w airsofcie klękamy dość często w celu zmniejszenia swojej sylwetki i precyzyjniejszego celowania. Warto zabezpieczyć się więc przed wbiciem sobie gwoździa, rozbiciem rzepki czy długotrwałym klęczeniem na mokrym podłożu.

Ceny najtańszych chińskich nakolanników zaczynają się od kilkunastu złotych, natomiast renomowane produkty znajdziemy już w okolicach 100zł (Alta). Pewnym rozwiązaniem jest też zakup spodni typu Combat z już wbudowanymi ochraniaczami. Ma to swoje wady jak i zalety w stosunku do zewnętrznych ochraniaczy – jednak cena takich spodni oczywiście jest wyższa od zwyczajnych.

 

5.JPG

Tanie nakolanniki ustępują bardziej komfortem niż bezpieczeństwem markowym odpowiednikom. Powyższe wytwory chińskiej myśli kopistycznej kosztowały całe 12zł(!) i po kilku poprawkach można ich używać do czasu zgromadzenia funduszy na coś lepszego.Warto również wyposażyć się w inne elementy ubioru ochraniające nasze ciało, jak rękawice (od ok. 30 do nawet i ponad 300zł) czy nakrycia głowy – zaczynając od zwyczajnych czapek i kapeluszy w okolicach kilkunastu-kilkudziesięciu złotych, a kończąc na oryginalnych kaskach ochronnych za kwoty dochodzące nawet i do 1000zł).8.JPG

Boonie hat ochroni nas przed słońcem, kleszczami i do pewnego stopnia kulkami w terenie leśnym, natomiast do CQB dobrze wyposażyć się w kask. Albo chociaż jego chińską atrapę - jeśli nie zmieścimy się w oknie to nasze czoło będzie nam wdzięczne.Oczywiście kaliber naszych zakupów to wyłącznie kwestia wymagań i portfela, na początek może nam wystarczyć nawet i 100zł – a możemy i równie dobrze nie kupić nic.

 

6.JPG

Tanie rękawice na początek mogą nam w zupełności wystarczyć.

Na zdjęciu rękawice HDR Accuracy GFC.

 

Podsumujmy więc:

  • Absolutne minimum - sprężynowy shotgun, ekonomiczne okulary ochronne i niewielka paczka kulek to koszt nie niższy niż 100zł.

  • Wersja bardzo ekonomiczna, czyli tani AEG (350zł), okulary, kulki, najtańszy mundur (50zł), maska siatkowa to już nie mniej niż 500zł.

  • W miarę kompletne (jak na początek zabawy), choć nadal ekonomiczne wyposażenie – tania chińska replika AEG z niewielkimi zmianami lub nieco lepsza (policzmy 600zł), tanie: buty, nakolanniki, rękawice i nakrycie głowy + elementy wspólne z poprzedniej listy to koszt przekraczający już 1100zł

  • Kompletne, dobre lub co najmniej przyzwoite jakościowo wyposażenie, które w pełni zadowoli zdecydowaną większość graczy – markowa replika AEG lub chińska po poprawkach (1300zł), ładowarka mikroprocesorowa i akumulator, nowy chiński komplet mundurowy (300zł), markowe okulary ochronne (120zł), buty średniej klasy (400zł), podobnie rękawice (100zł), dobre nakolanniki (120zł), maska ochronna, kulki, nakrycie głowy. Razem nie mniej niż ok. 2500zł…

Oczywiście wszystkie te wyliczenia to tylko wartości mocno orientacyjne i nie należy od razu się zniechęcać. Pewne rzeczy pewnie już posiadamy, inne poczekają, a kolejne kupimy za grosze od znajomych czy w portalowym komisie. Warto mieć jednak świadomość skali kosztów jakie napotkamy – szczególnie, że to dopiero początek wydatków i tak jak wspominałem wcześniej - cała zabawa rozkręca się tak naprawdę z momentem zakupu magazynków i akcesoriów, tuningiem repliki, a w szczególności z rozpoczęciem konfiguracji oporządzenia. Ale to już całkiem inna historia…

 

7.JPG

Tak, to właśnie w tym punkcie zaczyna się robić naprawdę ciekawie.Autor:
WiciokOcena wszystkich (5.94, głosów: 17)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Lechu1991 01.04.2015, h. 14:01 Lechu1991
Bardzo ciekawie napisane. :) Cen można co prawda się czepiać, ale wiadomo, że są one orientacyjne. Jeden za 300zł kupi mundur od Helikona, a inny rzuci się na używany kontrakt czy markową używkę. :D
Maco004 01.04.2015, h. 14:07 Maco004
Fajny poradnik !!!
N0mad 01.04.2015, h. 14:19 N0mad
Da się taniej niż "na początek zabawy". Strzelam się od prawie 3 lat, mam (kupowana nówka) delikatnie stuningowaną replikę, kolimator, maskę i trochę innego sprzętu, i nie licząc tego co używam też na co dzień (dobre buty za kostkę) to wydałem na szpej (razem z kulkami) nie więcej niż 900zł.
sledz 01.04.2015, h. 15:02 sledz
Dlaczego w zestawie "dobrym" i wcześniej w artykuje są chińskie mundury?Demobil w stanie idealnym wychodzi dużo lepiej i taniej, a nawet nówki WZ2010 w ripstopie można kupić poniżej 200 zł.
Bo nie każdy może zdzierżyć wuzetkę, proste. Nie zawsze cena albo użyteczność odgrywają priorytetową rolę, są jeszcze np wymogi grup, albo po prostu indywidualne preferencje. Wolę sobie kupić mundur za 4 stówy w jakimś hamburgerowym, albo rosyjskim kamuflażu, bo po prostu bardziej mi się podobają niż fleki czy wuzety.
wroobelchannel 01.04.2015, h. 15:28 wroobelchannel
Zawsze jest demobilowy DPM.
N0mad 01.04.2015, h. 15:30 N0mad
@wroobelchannel
nie chodziło mi o cenę samą w sobie (w sensie po co wydawać 300 zł), tylko o to dlaczego autor pisze akurat o chińskim mundurze, skoro w tej samej cenie lub taniej (oalbo drożej) można kupić dużo lepsze rzeczy markowe czy kontraktowe.
sledz 01.04.2015, h. 15:41 sledz
Nie wszystko dostaniesz w takich samych krojach i kamuflażach, jakie mogą interesować kupców, that's all.
wroobelchannel 01.04.2015, h. 18:33 wroobelchannel
Zestawy są wyłącznie przykładowe. Gracz wykładający te kilka stówek na mundur może chcieć po prostu normalnie kupić go w sklepie, wybierając po ludzku interesujący go rozmiar i kamuflaż, a nie polować na allegro na wz. 2010 wątpliwego pochodzenia.
wiciok 01.04.2015, h. 21:59 wiciok
Młody_brt 01.04.2015, h. 15:26 Młody_brt
"A jeśli zamarzy nam się na przykład noktowizor… Stop! Musimy się pogodzić z tym, że niestety nigdy nie będziemy mieć wszystkiego ;-P Zastanówmy się, czy nie ulegamy pokusie kupowania rzeczy dla samego ich posiadania."

Jakaż to prawda:). Już nie raz kupiłem replikę " bo mi się podobał " i po jakimś czasie szła na sprzedaż. ehhh... chyba ciągle tak mam :P

Miałem to z wessonem XD WOwowow super replika wowo łuski wowow lans wowow... Po jednej strzelance i uświadomieniu sobie że replika bez hopka to na prawdę jedno wielkie gunwo poszła na sprzedaż i hajsy przeznaczyłem na bardziej użyteczną krótką mp5 :P A hopka nie chciało mi się dorabaiać XD Ale to chyba każdy musi przejść :P
Maciejox 01.04.2015, h. 18:53 Maciejox
Warlord Shadow 01.04.2015, h. 15:42 Warlord Shadow
Bardzo dobry poradnik poglądowy dla chcących rozpocząć przygodę z airsoftem.
Vaco 01.04.2015, h. 16:11 Vaco
Jak to pięknie brzmi..2500 zł..po czym odwracam się w stronę ściany, gdzie wiszą repliki, patrzę na M14 od G&G po tuningu i myślę sobie "tak, to najlepiej wydane 2500 zł na tuning" :D
Jakby moja kobieta się dowiedziała ile te 25 replik, szpej i inne pierdoły kosztowały, to musiałbym się nieźle tłumaczyć :D
Na spaniu na kanapie nie miałbyś co liczyć ;) wycieraczka przed wejściem do mieszkania najwyżej ...
anek 01.04.2015, h. 16:16 anek
Ehehehe, nie zapomnij o intercyzie.
Mendi 01.04.2015, h. 18:54 Mendi
ja to boję się że moja sprzeda szpej za tyle ile mówiłem jej że kosztował...
Kosa_Rommel_PL 02.04.2015, h. 02:51 Kosa_Rommel_PL
A ja, że w końcu się zapyta, kiedy oddam te pożyczone repliki, bo miejsce zajmują..
Vaco 03.04.2015, h. 12:15 Vaco
Mixon 01.04.2015, h. 16:58 Mixon
Prima aprilis, tak na serio to trzeba sprzedać duszę.
I sumienie, ale musi być nieużywane.
Mendi 01.04.2015, h. 18:53 Mendi
Nerka w sumie też potrzebna nie jest
dark_quar 17.02.2018, h. 21:33 dark_quar
arend 02.04.2015, h. 14:57 arend
Właśnie dotarło do mnie że mam trzy pary butów. Dwie Haixów p9 i meindle desert foxy ;P
A z cywilciuchów to mam polarowy dres, trzy koszule flanelowe i ślubno pogrzebowy garniak. jestem ekonomiczny ;P
Mam podobnie, aż się moja czepia, czemu kupuję kolejne ciuchy, jak 3 mundury w szafie wiszą ;) I że obiecywałem przez rok kupić jedną replikę, a są 3 :D
Viader 03.04.2015, h. 17:31 Viader
wilq1979 03.04.2015, h. 11:47 wilq1979
@AREND

A zdarza Ci się grac w garniaku?
J_a_c_q 08.04.2015, h. 10:44 J_a_c_q
mieliśmy kiedyś taki scenariusz rozrywkowy z agentami FBI i biegało się w starym garniaku ;)

Artykuł fajnie się czyta, Pozdrawiam.
tomazo1974 16.05.2015, h. 21:24 tomazo1974
Mogę tylko potwierdzić.
Jak zacząłem kompletować sprzęt tydzień temu to już dobiłem do 2,1k. PLN, przy czym:
replika bazowa: 1100 (G&G)
ciuchy: 200 (używki)
ładowarka + bateria: 160
okulary: 70
maska: 40
rękawiczki: 70
pas nośny: 50
2 magi (stockowy grzechot to porażka): 140
czyli 1610
to na początek, o ile nie zakładasz CQB. Do tego:
klamka: 220
magi: 80
kamizelka (używka): 110

+ kulki, coś na szyję....
jest grubo, ale nie żałuję :)
Ramirez2000l9 08.06.2015, h. 15:45 Ramirez2000l9
I przypominają mi się momenty kiedy 3 lata temu przeglądałem airsoftguns.pl w poszukiwaniu aega za 130 zł xd a potem wchodziłem na taiwana, widziałem repliki za 400-600 zł i zastanawiałem się jak można tyle wydać , a teraz? Przecież nie kupie repliki za 400 zł bo nie będe z chinolem latał (i tak latam, ale lepszym i nie stockowo :-) ) i te momenty gdy mama daje ci kasiorkę na koszulki a ty mówisz "zamówiłem glocka"- chwila uniesienia "ale spokojnie nie z tych na koszulki" albo jak tata mówi zabieraj ten złom i szmaty z samochodu a ja odpowiadam "ten złom kosztował więcej niż ten samochód", no i cisza xd uff... Ale żem się rozpisał :-D artykuł bardzo ciekawy
True story :D
Wpierw - hm... agm jest w sumie tani nie? Z kulkami 100 zł będzie...
Potem - No po co ponad 300 zł na replikę wydawać? Przecież spartac też działą i tyle samo fpsów ma! Co z tego że plastikowy. Estetyka to sprawa drugorzędna!
Koniec końców skończyłem na stalowym aksu i m9 na boczniaku :)

A co do szpeju... mundur fleck i kamizelka używka po znajomym za dwie dychy :D
Do tego dorzucam magnumy (w którym na dobrą sprawę na co dzień chodzę) i szalo kominiarkę na szyję.
Co prawda wyglądam jak partyzant, ale kamufluje równie dobrze co koszerny szpej. No i jednak rusofil i fan post-apo w hamerykańskim szpeju biegać nie będzie nie? xd
Jedni lubią ubierać jak jak jednostki specjalne. Ja wolę chodzić jak koleś co sobotnią apokalipsę przespał na kacu :D
Druga rzecz, to taka, że nie jest szkoda jak się wybrudzi :D:D:D
dark_quar 17.02.2018, h. 21:45 dark_quar
pajaczeq 04.08.2017, h. 20:21 pajaczeq
Zakończyłem przygodę z ASG w 2013 r. po 6 latach strzelania i wróciłem w 2017 roku i już dokładnie wiedziałem co chcę kupić i wyszło mi trochę ponad 4k :) Replika do lasu m4a1 KWA, do CQG mp5 JG, klamka 1911 KWA, reszta same chiny praktycznie jakbym chciał kontrakty wszystko to czego używam to pewnie z 6k :)
RatSlayer 06.08.2017, h. 22:54 RatSlayer
Trochę skrócę te rozważania do tego co jest niezbędne, aby grać. Wg kolejności znaczenia: 1.Replika główna a właściwie to komplet (magi, akumulator, ładowarka) 2. Buty 3. Okulary ochronne 4.Pas nośny 5. Uniform 6.Radio 7.Pistolet 8.Ochraniacze nakolanniki oraz nałokietniki, rękawiczki, czapka lub kask.
Artykuł jest pomocny dla nowych fanów, bo ułatwia im planowanie wydatków.
Wydaje mi się, że minimalna kwota na pierwszą zabawę to 700 zł (replika używka, najlepiej z pewnego źródła). Nadmienię, że ASG to współpraca z ziomalami, a tego się nie kupi. ]=) Ale to już temat na osobny artykuł.
dark_quar 17.02.2018, h. 21:55 dark_quar
Taka jedna sprawa - Nie wiem czemu ciągle pomijany jest temat boczniaków.
Szczerze... Super drogie one nie są (podstawowe niezawodne stti kosztuje mniej niż 100 zł, w tym pistolet 20zł i magazynek 50 zł).
Wiecznie tylko słyszę - A po co ci to? A na co? Przecież ci się to nie przyda!
Potem tylko afera, że 400 fps na budynkach strzelali i jednemu twarz pokiereszowało. Powód? No bo boczniaka nie miał, a w rękach tylko długą trzymał, to strzelał.
No ale boczniaka nie kupi! No bo pieniędzy na Tokyo Marui nie ma, a chciałby sobie nowy kolimator, czy inną pierdołę kupić do swojej emki za 3 koła. A przecież stti (które w porównaniu z resztą szpeju kosztuje grosze) nie kupi, to to tanie i trzeba tym gardzić, więc bez boczniaka biega.

Czasami po prostu szlag mnie przez to trafia :/
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 26371

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane