Daj cynk
Reklama

Artykuły

Kulki snajperskie 0,36g - 0,43g

Amunicja, 25.03.2015, h. 18:36, dodał: szmerglu , autor: Mendi
55

Artykuł ma na celu porównanie wybranych marek kulek ciężkich, dedykowanych głównie do replik karabinów wyborowych.Ciężkie kulki do replik o dużej mocy

 

Niniejszy artykuł ma na celu porównanie wybranych marek kulek ciężkich, dedykowanych głównie do replik karabinów wyborowych. Przedstawione kulki są obecnie dostępne na rynku, a na testy dostarczył je sklep CYTADELA ASG. Artykuł jest nawiązaniem i w zasadzie kontynuacją wcześniejszego testu kulek, przeprowadzonego w październiku 2014.

We wcześniejszym teście skupiłem się głównie na nowościach, czyli białych, ciężkich kulkach 0,40 g i 0,43 g. Próbki kulek zostały zakupione przeze mnie lub nadesłane przez zaangażowanych forumowiczów z podforum snajperskiego. Jeśli ktoś nie miał okazji się zapoznać z tekstem, to zapraszam do lektury:

http://wmasg.pl/pl/armoury/show/589688

Niestety, w krótkim czasie po publikacji wyników testu, opisywane kulki przestały być dostępne w sprzedaży, lub ich jakość znacząco się pogorszyła. W sensie te złe nadal złe pozostały, co nie jest co prawda budujące, ale też nie smuci tak jak fakt, że jakość tych kulek które dobrze wypadły, spadła znacząco.

W październikowym teście najlepiej wypadły kulki Cybergun Kalashnikov 0,43 g oraz GFC Rockets Platinum 0,43 g. Niestety niedługo po publikacji wyników, zaczęły pojawiać się problemy. Na rynku pojawiła się druga seria Kalashnikovów, która diametralnie różniła się od testowanej pierwszej. Nie zgadzał się wzór opakowania, kolor i waga kulek, a przede wszystkim ich wymiar: zamiast 5,94 - 5,95 mm, kulki miały 6,09 - 6,13 mm, co wykluczało je w stosowaniu w lufach precyzyjnych jak i w stockowych. Niezadowolenie i krytyka nabywców tego produktu, skupiła się głównie na sklepie Taktyczny.com, który posiadał je w ofercie. Panowie Taktyczni stanęli jednak na wysokości zadania – przeprosili nabywców za niewynikającą z ich winy jakość kulek, przyjęli wszelkie reklamacje ich dotyczące, a także zwrócili pechowym nabywcom koszty zakupu i wysyłki. Po przeprowadzeniu wywiadu wśród niezadowolonych użytkowników, cała partia została zwrócona producentowi z prośbą o wyjaśnienia. Brawo dla sklepu za profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy!

Podobnie postąpiło wiele sklepów w Europie i zwróciło kulki producentowi. Niestety Cybergun, niesłynący raczej z rzetelnego podejścia do klienta, podsumował całe zamieszanie lakoniczną informacją, że nie są w stanie stwierdzić czemu jakość kulek spadła, skąd pochodzą wadliwe produkty, ani czy się to poprawi. Sprawa umarła, a użytkownicy replik wyborowych poszukują zawzięcie kulek z 1 serii, bojąc się otrzymania kulek z serii 2.

Z kulkami GFC Rockets Platinum 0,43 g, oferowanymi zarówno przez Gunfire, jak i wiele innych sklepów, wynikły natomiast 2 problemy:

- pierwszy, podobnie jak w przypadku ww. Kalashnikovów, czyli za duże wymiary rzędu 6,08 – 6,12mm

- drugi w zasadzie gorszy, bo zdradliwy i trudny do szybkiego zdiagnozowania: kulki po otwarciu opakowania trzymały wymiar 5,95 mm, lecz w ciągu kilku lub kilkunastu dni naciągały wilgoć, puchły i zmieniały kształt oraz wymiary. Jeśli nawet mieściły się w lufach, to nalot który pozostawiały w lufach i gumkach HU, zbierał wilgoć i kurz doprowadzając do blokowania wszelkich kulek – czyli tzw. zacinki. Są maniacy, którzy suszą te kulki w skarpetkach na grzejniku i trzymają w hermetycznych woreczkach, pojawiły się nawet pozytywne rezultaty po „upieczeniu” kulek w piekarniku, ale nie tędy droga. To mają być precyzyjne kulki, a nie fasola.

Bieżące wrażenia, opinie i opisy, którymi dzielą się forumowicze używający ciężkich kulek, można znaleźć w temacie Snajperskie kulki:

http://forum.wmasg.pl/topic/48858-snajperskie-kulki/

Na domiar złego, przestały być dostępne w sprzedaży inne sprawdzone kulki – piaskowe Guardery i Madbulle 0,40 g. Zastąpione zostały serią grafitową lub szarą, niestety gorzej wykonaną i słabiej widoczną. Na rynku kulek „snajperskich” nastąpiła swoista posucha.

 

Jednak z czegoś trzeba strzelać...

Sklep CytadelaASG wyszedł z inicjatywą, by przesłać do redakcji WMASG losowo wybraną partię ciężkich kulek kilku producentów. Nasz test ma wykazać jakość kulek oraz ich zastosowanie praktyczne. Po przeprowadzeniu testu, reszta kulek zostanie zwrócona do sklepu, gdzie zostaną dodatkowo sprawdzone. Ma to na celu wyszukanie ewentualnych różnic w przeprowadzonych testach.

 

cytadela.jpg

Otrzymaliśmy następujące kulki:

 • 0,36 g King Arms
 • 0,36 g Guarder
 • 0,40 g King Arms
 • 0,40 g Rockets Platinum
 • 0,40 g Blaster Devil
 • 0,43 g Rockets Platinum

Wszystkie nowe, zafoliowane lub zaplombowane. Na zdjęciu widać otwarte przeze mnie paczki Rocketsów – musiałem na szybko sprawdzić średnice.fot.1.jpg

Klasycznie, pierwsza część testu to mierzenie, ważenie, cięcie, gięcie i oglądanie. 

Wymiary kulek sprawdzałem suwmiarką, może nie idealnie precyzyjną, ale dającą pewne porównanie. Mierzonych było 10 kulek. Wagę kulek sprawdzałem elektroniczną wagą apteczną, ważąc po 10 kulek. Kulki przepoławiane były ostrymi kombinerkami. Wszystkie kulki zostały opisane, a wyniki zebrane niżej w formie tabeli.

 

0,36 g Guarder


Kulki w kolorze zielonym, ciemny soczysty kolor. Polerowane, ale lekko matowe. W fakturze można zauważyć jasne oraz czarne drobinki.


fot.2.jpg

Bardzo ciężko się doszukać egzemplarzy z wadami poprodukcyjnymi – rysami lub wgłębieniami. Waga 10 kulek to 3,5 g, a średnica kulek to 5,94 mm. Na opakowanie nie podano sugerowanej średnicy kulek.


fot.3.jpg

 

Kulki są dosyć kruche, rozłupują się łatwo i dosyć równo, ale jest sporo odprysków i pyłu.

Wewnątrz są jednorodne, a w centrum występuje zwykle kilkanaście drobnych pęcherzyków powietrza.


fot.4.jpg

 

Mocno przyciśnięte zostawiają na białej kartce niewyraźną, zielonkawą kreskę. Pakowane są w woreczek foliowy, po 1000 sztuk.

 

0,36 g King Arms HEAVY .360

 

Kulki w kolorze ciemnym błękitnym. Polerowane, błyszczące. Brak przebarwień na powierzchni, ale widoczne są białe drobinki.


fot.5.jpg

fot.6.jpg

Niestety dosyć często zdarzają się rysy i wgłębienia na powierzchni oraz znaki po wtrysku.fot.7.jpg

Waga 10 kulek to 3,5 g, zaś co do średnicy, to można uznać że 5,96 mm nie odbiega zbytnio od deklarowanych na opakowaniu 5,94 +/1 0,01 mm.

 

fot.8.jpg

 

Kulki są dosyć twarde, trzeba mocno je ścisnąć kombinerkami. Pękają równo, ale z pyłem i drobnymi fragmentami. Wewnątrz ziarniste, można dostrzec sporo opiłków, zapewne aluminiowych. Można znaleźć drobne pęcherzyki powietrza, ale nie w centrum, a raczej przy obrzeżach kulki.


fot.9.jpg

 

Całkiem ładnie można nimi pisać po papierze, zostawiają ładną niebieską kreskę.

Kulki pakowane są w słoiczki o pojemności 2000 sztuk.

 

0,40 g King Arms HEAVY .400

 

Kulki w kolorze szarym, do złudzenia przypominają odpowiedniki wagowe firmy Madbull. Polerowane, błyszczące, na powierzchni widać sporo białych drobin – wielu użytkowników nazywa kulki tego typu „betonowymi”.

 

fot.10.jpg

 

fot.11.jpg

Są lepiej wykonane niż lżejsze 0,36 g tego producenta. Na powierzchni ciężko doszukać się rys i nierówności, choć zdarzają się kulki z dołkami.

10 kulek waży 4 gramy, co zgadza się z etykietą. Średnica natomiast – 5,97 mm – delikatnie odbiega od sugerowanej na opakowaniu 5,94 +/1 0,01 mm.

 

fot.12.jpg

Kulki są miększe niż „lżejsze siostry”, łupią się zdecydowanie łatwiej. Połówki wychodzą dosyć nierówne, kulki wewnątrz mają fakturę ziarnistą. Widoczne są opiłki metalu.

 

fot.13.jpg

 

Mocno dociśnięte pozostawiają na papierze delikatną, szarą kreskę. Kulki pakowane są w słoiczki o pojemności 2000 sztuk.

 

 

0,40 g Devil Blaster

 

Kulki w kolorze grafitowym, o bardzo wysokim połysku. W zasadzie nie doszukałem się wad poprodukcyjnych na powierzchni.

 

fot.14.jpg

Waga kulek nieco rozczarowuje, zamiast deklarowanego 0,40 g wychodzi raczej 0,38 g – 10 kulek waży 3,8 g. Średnica deklarowana na opakowaniu to 6 mm z tolerancją 0,01 mm, mój pomiar na kilku kulkach wykazał 5,93 mm.


fot.15.jpg

Kulki są miękkie, na papierze pozostawiają wyraźną, ciemną kreskę, z powodzeniem można nimi zastąpić ołówek. Bardzo łatwo je rozłupać, na raczej nieregularne połówki. Wewnątrz są jednorodne, choć ziarniste.fot.16.jpg

 

Pakowane są w charakterystyczne dla Blastera butelki, o pojemności 3000 kulek.

 

0,40 g Rockets Platinum

 

Kuleczki firmy GFC, z serii Platinum. Białe, mleczne i matowe. Ciężko doszukać się na ich powierzchni wyraźnych przebarwień, ubytków czy śladów poprodukcyjnych. Łatwo się brudzą.


fot.17.jpg

 

Na niektórych sztukach, w pewnym świetle widać jakby delikatne pręgowanie. Nie jest ono w żaden sposób wyczuwalne w palcach. Poza tymi prążkami – marzenie.

 

fot.18.jpg

 

Waga 10 kulek wynosi 3,8 g jest do zaakceptowania, przy deklarowanej wadze kulki 0,40 g. Jednak bardzo zaskoczył mnie pomiar średnicy. Coś, jak ze swego czasu popularną Miriam – wszystko ładnie, pięknie, a tu nagle…


 

fot.19.jpg

Pomiar był wykonany na kilkunastu kulkach, prosto ze świeżo otwartego opakowania. Kilkukrotnie zerowałem suwmiarkę i sprawdzałem kontrolnie na innych kulkach. Jednak wynik był niezmienny; 6,10 lub 6,11 mm. Na opakowaniu zaś deklarowane jest 5,96 mm z tolerancją 0,005 mm. W praktyce, kulek tych nie da się stosować w żadnych lufach precyzyjnych. Nie znalazłem też w swoim warsztaciku lufy stockowej, w której by się zmieściły.

Jak sobie jeszcze przypomnę, że kulki z tej serii miały tendencje do higroskopii i puchnięcia, to rozczarowanie nabiera całkiem nowych rozmiarów.

Kulki są bardzo twarde, w zasadzie najtwardsze z tutaj testowanych. Łupią się dosyć nieregularnie, ale wewnątrz są jednolite i jednorodne – bez domieszek i drobin.

 

fot.20.jpg

Pakowane są w woreczku strunowym, po 1000 sztuk.

 


0,43 g Rockets Platinum

 

Kulki białe, w delikatnym odcieniu kości słoniowej. Mając w ręce kulki 0,40 g i 0,43 g z tej serii, można je odróżnić po kolorze.

 

fot.21.jpg

 

Kulki mają jednolitą, matową powierzchnię. Bardzo ciężko doszukać się rys i ubytków.

 

fot.22.jpg

Waga 10 kulek wynosi 4,1 g, natomiast zmierzona średnica, cóż, ponownie niesympatycznie zaskoczyła – zamiast sugerowanych 5,96 mm +/- 0,005 mm, suwmiarka wskazywała 6,05 mm. Średnica taka umożliwia stosowanie kulek w lufach stockowych, jednak użytkowanie w jakichkolwiek lufach precyzyjnych o średnicy poniżej 6,05 mm mija się z celem i spowoduje jedynie zacinki.

 

fot.23.jpg

 

Kulki 0,43 g są odrobinę miększe w porównaniu do 0,40 g z tej serii. Łupią się regularnie, bez odprysków, a wewnątrz są jednorodne i bez domieszek.

 

fot.24.jpg

Pakowane są w woreczku strunowym, po 1000 sztuk.Podsumowanie w tabeli:

 

Nazwa

Waga deklarowana

/faktyczna

Średnica w mm deklarowana

/faktyczna

Polerowanie

Twardość

Pęcherze

wewnątrz

Guarder

0,36 g / 0,35 g

5,95 / 5,94

półmat

Twarde, kruche

Występują centralnie

King Arms

0,36 g / 0,35 g

5,95 / 5,96

półmat

Miękkie, kruche

Występują na obrzeżach

King Arms

0,40 g / 0,40 g

5,95 / 5,97

połysk

Twarde, kruche

brak

Blaster Devil

0,40 g / 0,38 g

6,00 / 5,93

wysoki połysk

Miękkie, kruche

brak

Rockets Platinum

0,40 g / 0,38 g

5,96 / 6,11

matowe

Bardzo twarde

brak

Rockets Platinum

0,43 g /0,41 g

5,96 / 6,05

matowe

twarde

brak

 

Strzelanie w terenie

Na polu, na którym strzelałem w październiku, wesoło kiełkuje pszenica, więc musiałem poszukać czegoś innego. Jako teren strzelania wybrałem pobliski, były teren magazynów wojskowych. Na terenie tym, po uprzednim porozumieniu się z obecnymi właścicielami, od roku czasu organizujemy treningi i strzelanki. Kolega o ksywce Virus, za pomocą drona wyposażonego w kamerę, zrobił całkiem ciekawe fotki terenu.fot.25.jpg

fot.26.jpg

fot.27.jpg

Optymalnym miejscem była jedna z dróg. Od założonego stanowiska, ruletką o długości 20m, odmierzyłem 70 m i 80 m. Umieściłem tam pudła (a jakże, po pampersach) z tarczą odpowiadającą sylwetce klęczącego człowieka. Temperatura +11C, wiatr słaby, zmienny z lewej strony.

Skorzystałem ze sprzętów użytych w poprzednim teście. Replika to SWD Dragunow (A&K) z zamontowaną konwersją gazową CO2 SDiK Mancraft, umożliwiającą regulację fps na kulach 0,20 g w zakresie 100 – 700 fps.

Pozostałe parametry repliki:

 • - lufa PDI 6,01 mm o długości 595 mm, 
 • - gumka Prometheus fioletowa, 
 • - czeska komora HU, 
 • - luneta POSP 4-12x42,
 • - kolba, baka i okładziny od ostrego SWD.fot.28.jpg

Docelowo do testu, ustawiane było takie ciśnienie (10-12 bar), by uzyskać 500 fps prędkości wylotowej na testowanej wadze kulek – czyli 500 fps na 0,36 g oraz 500 fps na 0,40 g. Z każdej paczki kulek wybierane było losowo 30-40 kulek. Na szybko przepatrywałem czy nie mają jakichś wad na powierzchni i bez mycia czy przecierania ładowane były prosto do magazynka. Kilka lub kilkanaście kulek wystrzeliwałem by ustawić fps oraz docisk HU, po czym oddawałem 10 strzałów do każdej z tarcz – w odległości 70 i 80 metrów. Trafienia były zaznaczane markerem, po czym czyszczona była lufa i procedurę powtarzałem z kolejnymi kulkami. Tym razem, by nie biegać tak i z powrotem po każdym strzelaniu, zatrudniłem kumpla z ekipy w roli hostessy, która miała liczyć i znaczyć trafienia na tarczy, kontaktować się przez PMR, a podczas strzelania – chować się gdzie się da.

W teście praktycznym nie wzięły udziału kulki 0,40 g i 0,43 g z serii Rockets Platinum, miały za dużą średnicę i nie znalazłem lufy przez którą mogły by przejść.

W zasadzie strzelałem również do tarczy w odległości 60 m, by sprawdzić kalibrację repliki i ustawić ciśnienie na regu. Trafienie następowało zanim kulka zaczęła być właściwie podkręcana, w zasadzie strzelałem z HU ustawionym na 0. Trafienia dla wszystkich kulek były rzędu 8 / 10 lub 9 / 10. Różnice w skupieniu zaczęły się pokazywać dopiero przy strzelaniu na 70 m, czyli odległości już „snajperskiej” w ASG.

Strzały oddawane były z pozycji leżącej, z wykorzystaniem dwójnogu. Środek znaku celowniczego lunety ustawiany był na żółty odpowiednik twarzy celu.fot.29.jpg Wyniki ze strzelania do tarczy w odległości 70 mJak widać, różnice w skupieniu już występują. Kulki były już podkręcane, a na precyzję strzałów miały wpływ wiatr oraz ewentualne mankamenty kulki – pęcherzyki i nierównomierna powierzchnia.

Zaliczane było trafienie w zielony obrys sylwetki oraz w pudełko pod tarczą, stanowiące „nogi” celu.

Devil Blastery 0,40 g z racji bardzo ciemnej barwy, były słabo widoczne nawet w lunecie dobrej klasy. Pozostałe kulki w locie widać było dobrze zarówno gołym okiem jak i przez optykę.fot.30.jpg

Wyniki ze strzelania do tarczy w odległości 80 mRóżnice w skupieniu wyszły jeszcze większe. Trafienie na tej odległości było trudne – podkręcane kulki lubiły losowo skręcić przed tarczą, a prawo lub w lewo. Zdarzały się również poderwania kulki nad tarczę, lub zarycie w trawę tuz przed nią.

 

Nazwa

Trafienia na 70 m

Trafienia na 80 m

Uwagi

Guarder 0,36g

4 / 10

2 / 10

Podatne na wiatr

King Arms 0,36g

6 / 10

3 / 10

Podatne na wiatr

King Arms 0,40g

5 / 10

7 / 10

Przy tarczy na 80 m, 4 trafienia były w „nogi” (dolne pudełko)

Blaster Devil 0,40g

3 / 10

1 / 10

Nierówne kręcenie kulekKontrolnie oddałem po 10 strzałów z przedstawionych w poprzednim artykule, piaskowych kulek Guarder 0,40 g. Wyniki 7/10 na 70 m i 7/10 na 80 m, rozwiały moje wątpliwości co do ewentualnych wad repliki.

 

fot.31.jpg

 

fot.32.jpg

Co więcej, już całkowicie poza główną konkurencją, również oddałem kilka strzałów w tarczę umieszczoną na odległości 90 m. Guardery 0,40 g trafiły 5/10 razy, co pokrywa się z październikowym porównaniem, podobnie wypadły King Armsy 0,40 g, natomiast pozostałe kulki umożliwiły trafienia rzędu 1/10.Podsumowanie

Jak zwykle chcę podkreślić, że wyniki nie muszą się wcale pokrywać wcale z trafieniami oddanymi w podobnych warunkach, ale z innej repliki. Spośród testowanych kulek, w strzelaniu do tarczy, najlepiej wypadły szare 0,40 g firmy King Arms. Słabo natomiast wypadły, dobrze zapowiadające się kulki Blaster Devil – były nierówno kręcone przez HU, na tym samym docisku, albo opadały za wcześnie, ale podkręcane były zbyt mocno. Możliwości jest wiele, a najprostsza - po prostu „nie dogadują się” z fioletową gumką Prometheus.

Bardzo dużym rozczarowaniem są niestety kulki GFC Rockets Platinum 0,40 g oraz 0,43 g, które pomimo świetnego wykonania, mają za dużą średnicę do luf precyzyjnych. Doniesienia o zasysaniu wilgoci i zmianach rozmiarów to jedno, ale średnica wykluczająca użytkowanie nowych kulek prosto worka, to całkiem inna sprawa.

Na pocieszenie mogę dodać, że całkiem nieźle rokują ciężkie (0,4g-0,43g) kulki z serii Rockets Professional – mają dobrą wagę, rozmiar i wykonanie, ale coś konkretniejszego będzie można powiedzieć po 2-3 tygodniach użytkowania.

Dziękuję za uwagę

Mendi 

 

cytadela.jpg

Podziękowania należą się załodze sklepu CYTADELA ASG, za inicjatywę i dostarczenie kulek do testu.

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 11)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Krzychu9978 25.03.2015, h. 19:33 Krzychu9978
Czekam z zaciekawienie na wyniki ciężkich rocketsów. A faktyczne po trzymaniu na grzejniku wystrzelałem z 10 starych rocketsów i dalej zacinka:)
Kopcik 25.03.2015, h. 19:37 Kopcik
500 fpsów na 0.43g to jakieś 770 fpsów na 0.2g. :(
W sam raz do CQB?
Mixon 25.03.2015, h. 19:59 Mixon
Nie używaj kalkulatora bo w snajpach wyniki wychodzą zupełnie inne
Więc niech się skończy płacz o fps..
Black93 25.03.2015, h. 21:36 Black93
500fps na 0,43g to jakieś 600fps na 0,2g - coś w ten deseń będzie, bo aktualnie sprężyna połamana więc nie sprawdzę. Kalkulatory się mylą (podejrzewam, że kilka egz. chrono nie oszukuje):D.
mikadorus 25.03.2015, h. 22:27 mikadorus
Co ty człowieku starasz się przekazać?
Co ma do tego czy to snajpa czy AEP?
Kulka 0.43g przy 500 fpsach to 5 J.
A 5 J przy 0.2g to ok 730 fpsów.
Fizyki nie oszukasz.
A skoro takiś "ekspert" to może podaj jakikolwiek przykład, że w snajperkach wychodzą inne wyniki?
Magicznie zwalniają? Przyspieszają? Cała mechanika klasyczna jest ułomna w przypadku prób ich opisania?
Kopcik 25.03.2015, h. 22:32 Kopcik
Kalkulatory możesz sobie schować, co zresztą kilaka lat temu było bodajże poruszane przez Tim'a z Airsoft GI bo prędkości kulek na zadanych odległościach mierzonych otwartym chrono nie zgadzały się z tym co mu kalkulator podawał.
shamoth 26.03.2015, h. 02:48 shamoth
Ale wzięliście pod uwagę, że na gazie kulki inaczej fps mają? Przy tych ustawieniach, na 0,20g chrono wskazywało 630fps
Mendi 26.03.2015, h. 07:45 Mendi
Kopciku drogi Teoria =/= praktyka ;) także przeliczanie na sucho zawsze zmienia się w praktyce ot takie rozstrzały są ;) w teorii 500fps to 500fps w żulach czy kelwinach czy czym tam chcesz.. a w praktyce nawet jeden pęcherzyk powietrza, lekko slabnąca bateria czy zasada rozprężania gazów w cylindrze repliki ma znaczenie ;)
sebolek 26.03.2015, h. 13:50 sebolek
No właśnie teoria=fizyka.
Nie twierdzę i nigdzie nie miałem na myśli, że na tej samej replice przy tych samych ustawieniach będą dokładnie te same fps. Twierdzę, że:
a) Ciało o masie 430 miligramów przy prędkości 500 stóp na sekundę posiada energię kinetyczną równą 5 Dżulom.
b) Ciało o masie 200 miligramów posiadającą energię równą 5 Dżulom przemiesza się z prędkością 730 stóp na sekundę.

Czy ktoś jeszcze będzie się z tym kłócić? Chodzi o czystą energię, jak trafi kogoś kulka 0.43g przy prędkości 500 fpsów to poczuje to tak samo jakby został trafiony kulką 0.2g przy prędkości 730 fpsów (pomijąc wytracanie energi, ale nie ma to aż takiego wpływu). Czy ktoś zamierza jeszcze chwalić się swoim brakiem wiedzy z podstaw fizyki?
Kopcik 26.03.2015, h. 19:28 Kopcik
Nadal potwornie upraszczasz. To nie jest taki prosty model jak w szkole;). Stąd inne fps niższe o ponad 100 niż to co twierdzisz. Twój ptk a=b obala każdy chrono.
mikadorus 26.03.2015, h. 21:04 mikadorus
Trzymając się tego konkretnego przykładu.
Z waszych dywagacji należy wnioskować, że według was kulka 0.2g przy 630 fps ma tą samą energię co 0.43g przy 500 fps... Będziecie dalej tego bronić?
To, że kulka z wielu różnych przyczyn osiąga mniejszą prędkość oznacza, że ma mniejszą energię...
Może na to wpływać wiele czynników choćby większy opór powietrza w lufie przy większej prędkości...
Czy to dalej niezrozumiałe?
Kopcik 26.03.2015, h. 21:33 Kopcik
Ale TO zupełnie inna rzecz, niż twierdzisz przed chwilą. Energia początkowa się zgadza 5J to 5J, ale fps nie. A cały czas mówisz o tych FPS.

Chociaż nie wiem do końca jak to się przekłada na energię uderzenia, bo wątpię, że efekt będzie podobny.
mikadorus 26.03.2015, h. 21:40 mikadorus
Kopcik podstawowe pytanie. Masz snajperke w domu i chronometr?
Jak niemasz to skończ swoje teoretyczne wywody i słuchaj co mówią ludzie którzy maja taki sprzęt i nie jest to dla nich żadna nowość.
A jeżeli masz taki sprzęt to zrób ładny artykuł jak mendi i pokaż na dowodach swoje racje lub ew staw gdzieś w komencie.
Black93 26.03.2015, h. 22:49 Black93
Dlaczego zakładacie ze na różnych kulkach będzie ta sama przekazana kulce energia ? 5J na 0.4 nie oznacza ze uda się przekazać AŻ TYLE SAMO dla 0.2
Stąd cały problem.
Energia gazu opuszczającego dysze będzie taka sama.
Ale to nie znaczy że energia różnych kulek będzie taka sama.
Kocur666 27.03.2015, h. 12:51 Kocur666
Emcet 25.03.2015, h. 19:49 Emcet
A shit Dym Dumy? Rozumiem, że w zestawie z Cytadeli nie było, ale warto dopisać fragment lub lepiej, przebadać je. Byle kupowane jako zwykły Kowalski, żeby znowu do testów przesypanych GG nie podesłali xD
Dumdumy to mega syf, pierwsza seria super ( G&G) a później tragedia
Dantes 25.03.2015, h. 19:57 Dantes
Będą ;-) to nie koniec naszej walki z kulasami :)
szmerglu 25.03.2015, h. 20:01 szmerglu
Vaco 25.03.2015, h. 20:14 Vaco
Gratuluję odległości :-)
Nath 25.03.2015, h. 21:00 Nath
Zaskoczył mnie słaby wynik Bllasterów. Używałem 0,3, fakt w szturmiaku 450-500FPS i wyniki były rewelacyjne. Wynikiem Rocketsów nie jestem zaskoczony wcale, źle, Miltec, GFC... ;)
http://gunfire.pl/product-pol-1152207050-Kulki-Rockets-TM-Heavy-Grade-0-43g-1000-szt-.html

Tych kulek zabrakło w teście iż jest to najnowszy produkt który lata bardzo ładnie i jak narazie nie chłonie wilgoci :)
Black93 25.03.2015, h. 21:38 Black93
Jak Rocketsy Platinum wchodziły na rynek to rozdawane przez producenta próbki i pierwsza partia sprzedawana były och ach, kulki rozeszły się momentalnie. Te z kolejnej dostawy okazały się być kwadratowe, nie cięły się chyba tylko w hicapach i bębnach. O strzelaniu z lufy 6,03 i węższej można było zapomnieć. Byłbym ostrożny z hurraoptymizmem, bo jak mówi ludowe porzekadło "historia lubi się powtarzać".
Nath 26.03.2015, h. 09:01 Nath
niestety dlatego trzeba czekac i zobaczyc jak bd wyglądać po czasie :D
A puki dobrze strzelają to ich urzywać
Black93 26.03.2015, h. 09:26 Black93
Używałem platinum co prawda w szturmówce, ale strzelały na poziomie GnG i było serio super... patrząc po tych wszystkich testach to... Cieszę się, że chociaż butelki mieli fajne :D
Maciejox 26.03.2015, h. 21:38 Maciejox
Black93 25.03.2015, h. 21:38 Black93
http://gunfire.pl/product-pol-1152207050-Kulki-Rockets-TM-Heavy-Grade-0-43g-1000-szt-.htmlTych kulek zabrakło w teście iż jest to najnowszy produkt który lata bardzo ładnie i jak narazie nie chłonie wilgoci :)
Tak wiem, sam ich używam, ale to był test asortymentu Cytadeli - na ich prośbę. Podejrzewam, że szybko zaopatrzą się w nowe rakietki.
Mendi 26.03.2015, h. 07:46 Mendi
mikadorus 25.03.2015, h. 22:24 mikadorus
Blacku jeszcze nie masz tych kulek, a już chwalisz?

Blaster 0,3g a 0,36g to spora różnica w wykonaniu. Te pierwsze rewelka.. ciężkie to straszydełka.
mikadorus 25.03.2015, h. 23:50 mikadorus
Kopcik - to powiedz dlaczego chrono się myli? Nie mogę Tobie odpowiedzieć bezpośrednio na posta, ale skoro mam ok 500fps na 0,43g i 600fps na 0,2g (wg pomiarów chrono) to nie rozumiem sensu dyskusji. Jakim cudem chrono ma zaniżać wyniki na 0,2g? Możliwe, że chronografy w Polsce działają na innej zasadzie, ale zanim palniesz post, że 720fps na 0,2g = 500fps na 0,43g to sprawdź to na jakimkolwiek dostępnym chrono.

Oczywiście możemy pominąć praktykę i przejść do teorii... ale to chyba bez sensu? Sam byłem zdziwiony, ale wątpię, że "niewidzialna ręka airsoftu" fałszuje KAŻDY wynik.
Miki. Niema co się spierać. Kolejny mazowiecki ekspert z klapkami na oczach. Temu nie wytłumaczysz.
Black93 25.03.2015, h. 23:58 Black93
Zwłaszcza jeśli gaziaka i chrono, jednocześnie w łapkach nigdy nie miał.
Jak dla mnie, te kalkulatory to bzdura.
Mendi 26.03.2015, h. 07:48 Mendi
Mikadorus: Hopa ustaw na zero.
vecna 26.03.2015, h. 08:08 vecna
"Mikadorus: Hopa ustaw na zero."
A po co? Czy strzela ze skręconym na 0 hopkiem? Nie. No i cięższe kulki też chronował na hopku więc jeżeli hopek zaburza pomiar to zaburza zarówna na 0,2g jak i na 0,3, 0,4 itd.
Pomiar bez hopka nie poda żadnej użytecznej informacji. W ogóle pomiar na 0,2g nie da żadnej użytecznej informacji bo przecież snajper na 0,2 nie strzela. Co mi da wiedza, że na 0,2 osiąga 100, 500 czy 1000 fpsów skoro dostanę z 0,4 na 500fpsach.
MarekMac 26.03.2015, h. 08:30 MarekMac
#Marek
Dodatkowo w komorze PDI jeżeli zmienisz hopka na 0 zmiejszają się też FPS :)
Black93 26.03.2015, h. 08:31 Black93
Miki :D bo Polska to stan umysłu stąd chrono fałszuje :D
sebolek 26.03.2015, h. 13:54 sebolek
A proszę cię bardzo. Nawet za pomocą chrono będziesz sobie to w stanie udowodnić. Jeżeli posiadasz bardziej skomplikowane chrono to będzie ono pokazywało ci energię w Dżulach. I sobie porównaj czy te pokazywane Dżule są takie same na 0.43g i 0.2g... Jeżeli nie (a tak będzie skoro fps masz jakie masz) to oznacza, że będą miały różne energię kinetyczne.

I nigdzie nie stwierdziłem, że chrono magicznie zaniża wyniki. Moje jedyne stwierdzenie było takie, że kulka 0.43 lecąca sobie z prędkością 500 fps ma taką energię jak kulka 0.2g lecąca sobie z prędkością 730 fpsów.

@BLACK93
Gratuluje umiejętności rzeczowego przekazania swoich argumentów (a raczej ich braku) i kultury osobistej będącej prawdopodobnie na niemożliwie wysokim poziomie sądząc po twoich docinkach, bazujących na stereotypach.
Kopcik 28.03.2015, h. 16:53 Kopcik
krugerheini 26.03.2015, h. 07:42 krugerheini
Primo, lżejsza kulka szybciej wylatuje z lufy, a więc krócej na nią działa popych. Cięższa kapkę dłużej więcej otrzymuje więcej energii.
Secundo, po 20 metrach lżejsza kulka wytraca więcej mocy niż cięższa.
W efekcie na tej samej replice pomiar na 0,2g wychodzi niższy, niżby wychodziło na kalkulatorze.
To nie takie proste choć gęstość kulki ma wpływ na jej zdolność do kumulowania energii.
Z tego co widzę to większość zapomina o spinie kulek i wynikającym z tego efekcie żyro i magnusa a tu proste zasady zachowania energii stosowane w kalkulatorach można sobie o kant dupy potłuc kiedy zachodzi transformacja energii kinetycznej na energię spinu w trakcie podkręcania i z powrotem na kinetyczną przy uderzeniu.
Dodatkowo zasada zachowania energii w locie takiej podkręconej kulki to czysta loteria i poezja w jednym choćby ze względu na niejednorodność kulki. W praktyce prędzej wytracana jest energia kinetyczna postępującej kulki niż energia spinu i jak dmucha na lewo i prawo to kulka będzie się starać zachować spin kosztem prędkości co nie raz obserwuje się nawet przy bezwietrznej pogodzie kiedy dobrze podkręcimy kulkę a ta w końcowej fazie lotu kulka nagle się zrywa w górę. Cały pic polega na optymalnym wykorzystaniu energii rozprężających się gazów do nadania odpowiedniego spinu i wektora kulce i gdyby nie grawitacja to taka kulka mogła by lecieć i lecieć.
Teraz będzie o morderczych kulkach... W trakcie zderzenia czy też przekazania energii z jednego obiektu na drugi wszystko jest fajnie kiedy mamy do czynienia z jednym lub dwoma wektorami i dwoma obiektami. Sprawa nieco się komplikuje tak jak w przypadku zderzaka Łągiewki i tym podobnym konstrukcjom gdzie energia ze zderzenia dwóch obiektów jest przekazywana na trzeci. Co zresztą do dzisiaj wielu podważa, że nie ma możliwości żeby na styku dwóch układów i przekazaniu energii między nimi wcisnąć trzeci bo z automatu staje się pierwszym lub drugim. To tak jak by zdzielić kobietę za doprawianie nam rogów w taki sposób żeby ona nic nie poczuła za to jutro na klatce spotykać opuchniętego sąsiada ;) Widać można trzeba tylko wiedzieć jak... Jeśli masz wyjątkowo twardą dupę to poczujesz tylko przekazanie energii kinetycznej kulki ponieważ praktycznie nie wystąpi tarcie zatrzymujące spin a ta jeśli jest wyjątkowo twarda to się odbije i spin wygaśnie w błocie. Może stąd ten mit o większej zdolności penetracji kulek jeśli materiał kulki jest wystarczająco wytrzymały aby ta nie uległa zniszczeniu przy zderzeniu. Tylko wtedy wymagane jest momentalne zatrzymanie spinu i ukierunkowanie jego energii na obiekt czyli wytworzenie dwóch impulsów energetycznych co w teorii ma rację bytu i faktycznie w niektórych eksperymentach bardziej efektywne jest zastosowanie dwóch impulsów sumarycznie mających tą samą energię co jeden ale mniej efektywny. W sumie daleko nie trzeba szukać, wystarczy spojrzeć na wiertarki udarowe, zsumowanie energii udaru w jeden zaowocowało by rozpierduchą a nie ładną dziurą... Z drugiej strony jak masz bardzo miękką dupę to kulka wchodzi w nią i wolniej wytraca energię kinetyczną a bardziej energię spinu w wyniku tarcia czyli de facto kulka stara nam się wwiercić lub wyrwać kawałek ciała. Powyższe w pewnym zakresie tłumaczy że anorektycy bardziej odczuwają strzały ale obrażenia są mniejsze i szybciej się goją bo nie są tak rozległe powierzchniowo, za to tłuścioszki mniej odczuwają kontakt z kulką ale jego efekt przekłada się na rozleglejsze obrażenia i dłuższe gojenie.
Pomijam fakt że choćby nie wiem jak replika była złożona to każda kulka w najlepszym wypadku i tak jest minimalnie inaczej podkręcana a są podkręcane nawet przy HU na 0 w związku z przejściem przez lufę. Tak samo pominąłem fakt że w tej samej replice zmiana tylko gumki czyli de facto podkręcalności kulek może i wpływa na zasięg oraz zapewne na odczuwalność strzałów. Pomijam także niuanse związane z rozprężaniem gazów czy nawet specyfiką działania niektórych napędów gazowych.
Jestem świadom że jest to po części teoria ale praktyka także nie trzyma się kupy przy wieloetapowym pomiarze prędkości kulki na różnych odległościach więc coś jest na rzeczy.
Także jak to babcia mówiła "chrono prawdę ci powie"...
shamoth 26.03.2015, h. 09:30 shamoth
Darmowy wykład z fizyki od Mamuta O.O
Czytajcie i korzystajcie on zazwyczaj woła za to gruby hajs !! :D
Black93 26.03.2015, h. 09:43 Black93
vasilij91 26.03.2015, h. 09:50 vasilij91
a drugie to to że przy wypychaniu lekkiej kulki pomiedzy lufą a kulką wyleci mniej niż przy wypychaniu cięższej
oofo 26.03.2015, h. 09:55 oofo
I jak zwykle gdy pojawia sie jakis artykul czy tekst w ktorym pada ilosc fps, a nie daj Boże słowo "Mancraft" to zaczyna sie dyskusja o tych fpsach, zamiast jak w tym przypadku powinien byc lament i rozpacz że nie ma dobrych kulak i powinnismy się zastanawiać czy nie złożyć jakiemuś bóstwu ofiary w postaci dziewiczej repliki... :D
Ja co to takich wartosci powiem tylko tyle - sam operuję z takim zasilaniem w snajpie i w kazdym momencie mogę pozwolić strzelić ze swojej repliki do siebie z dystansu na jakim operuje czyli powyzej 40 metrów. Nieraz dawalem strzelac do siebie, warto wiedziec jaka moca sie dysponuje. I jakos reki ani nogi mi nie urwalo, nie mialem nawet sladu. Slad bedzie tylko jak dostaniemy w gola skóre, ale to z kazdej repliki tak, zwlaszcza ze z AEG strzela sie z duzo blizej. Dziekuje, pozdrawiam. :D
Od dawna postuluję aby każdy ASGej choć raz się postrzelił lub został postrzelony z własnej repliki na dystansach poniżej ogólnie przyjętych za dopuszczalne i humanitarne ;)
W niektórych przypadkach nauka przez ból to jedyna droga...
shamoth 26.03.2015, h. 10:11 shamoth
Eh, bo to raz zostałem sklepany z wioseł, które sam składałem... Zawsze sobie wtedy powtarzam, że nie będę składał replik przeciwnikom, bo za dobrze niosą.

Ja tam 630fps na 0,20g, nie przekraczam, bo przy 0.43 jest wtedy ok 500fps, a do 0,4 ciut skręcam by też było 500. Robię to dla bezpieczeństwa jak i z prostszego powodu - nie ma sensu. Nie mamy tak ciężkich kulek by ta moc wykorzystać.
Mendi 26.03.2015, h. 13:01 Mendi
@Mendi, jest jeszcze jeden powód aby nie szalec z iloscia fps - ilość strzałów na jednej kapsule, Ci którzy używaja kapsuł CO2 a nie HP napewno sie ze mną zgodzą :D Lepiej mieć troche mniej fpsów, ale móc oddać więcej strzałów jeśli trzeba zrobić poprawkę, zwłaszcza przy jakiejś pizgawicy
oofo 26.03.2015, h. 13:09 oofo
michałSz 26.03.2015, h. 13:46 michałSz
Rocketsy .36 to jakaś porażka. W mojej emce a raczej w jej lufie nawet żadna sie nie znalazła, wszystko zostało na styku komora - lufa. Makabra. Juz w szybkoładowarce się cięły..
Indywidualista 26.03.2015, h. 16:31 Indywidualista
Mendi - dzięki za świetny test.
Miejmy nadzieje iż Rockets`y Pro będą (już są?) lepsze.
Na szczęście SĄ.
Mendi 27.04.2015, h. 13:49 Mendi
Symoh 26.03.2015, h. 17:09 Symoh
Mendi - a miałeś w rękach białe kulasy od BB King 0,43g?Ja ostatnio kupiłem i latają różnie, ale nie wiem jeszcze czy wina kulek czy gumki/komory, bo to pierwsze strzały z SR-25 z mancraftem HP i nie mam niestety porównania :P
Nie wiem jak z ciężkimi, ale tradycyjne wagi do szturmówek typu 20 i 25 latają jak kupa i się tną po magach z tego co wiem, więc z cięższymi też może być słabo po prostu :P
Maciejox 28.03.2015, h. 11:06 Maciejox
krolik1982 27.03.2015, h. 20:40 krolik1982
kiedyś jak sprawdzaliśmy z kumplami kulki to do pomiaru średnic kulek użyliśmy pasametru, a nie suwmiarki elektronicznej która łatwo przekłamuje
Zgadzam się, że suwmiarka potrafi przekłamywać, choć jest to zwykle wielkość do 0,03mm. Ale zwróć uwagę, że wszystkie kulki w teście są tym zmierzone, a to już daje jakieś porównanie.
Poluję na konkretny transametr lub mikrometr.
Mendi 27.04.2015, h. 13:52 Mendi
TORT 28.03.2015, h. 10:21 TORT
Ale gównoburza. Pewnie nie wpadliście na to, że to spisek producentów. Specjalnie produkują syfiaste kulki, żeby z czasem nakłonić nas do zastąpienia ich... no właśnie - czym? Strach się bać :)
Gruby997 17.08.2015, h. 12:52 Gruby997
Swojego czasu bdb były madbule 0,4 /0,43 ale coś w ostatnim czasie jakość kulek się posypał ma porównanie gdyż posiadam paczkę 0,4 madbulli kupionych 2 lata temu i kupionych 0,5 roku temu i jest różnica w końcowej fazie lotu .Stare lecą jak po sznurku te nowsze na 60-70 metrach zaczynają wariować celuje w środek postaci a jedna kulka trafia idealnie a 2 leci 1m w prawo lewo albo upada przed celem. Natomiast na Guarderach jak wymierzę tak trafie mają bardzo wysoką powtarzalność moim zdaniem dalej jedne z najlepszych kulek (poza DSami ale to była klasa sama dla siebie ),jak ktoś GF Rokets porównuje do Dsów to albo nie używał DS albo nie wie co mówi ja nie nie widzę podobieństwa . Zachęcony opiniami kupiłem dla testu paczkę 0,45 GF rokets 1 mag zachęcające rezultaty 2 magazynek zacinka za zacinką na ogniu pojedynczym , na auto podaje wszystkie ( po zmianie na Guardery 0,4 podaje bez uwag (myślałem że to wina karabinka niestety nie - żeby sprawa była jasna zacinki na lufie 550 mmx6,03 prometeus i komorze PROWIN) taka ciekawostka kulki G&G nie mają żadnych problemów nawet na Lufie 6,01 242mm KM head (GF zapomnij że coś z lufy wyleci) nieważne czy 0,20 czy 0,30g .Podsumowując GF moim zdaniem nadają się do mocnego KM a ( przetestowałem nadają się świetnie.Sprawdziłem własnoręcznie na lufie 6,04x550mm KM head sprawują się nieźle puki co jednak pozostanę przy Guarderach najlepsza powtarzalność jeżeli chodzi o serie a nie jak zdarza się innym producentom jena paczka świetna a druga to szajs .
ps. testowałem Kulki na replice SPRki napędzanej Fusion engine na ciśnieniu od 80 do 160 psi(350-750 fps) na lufie 550mm6,03 i 242mmx6,01 oraz M60 na lufie 550, 6,04 +600fps może jestem jak niewierny Tomasz ale dotknę zobaczę przetestuje uwierzę :P
CezaryR 14.02.2016, h. 11:42 CezaryR
Jak nie wicie jaka predkość poczatkowa i jakie inne czynniki będa miały wpływ wejdźcie w to:
http://www.balistyka.cba.pl/plik/start.php
I=0.95 dla kulki
Aghia Afterlife 07.03.2016, h. 21:43 Aghia Afterlife
Te wszystkie kulki są na 6mm, a będzie jakiś test kulek 8mm do snajperek?
Przykro mi, ale snajperek jak i innych replik na kulki 8mm jest tyle co kot napłakał. Z racji tego kulek też nie ma zbyt szerokiego wyboru. Gdy jeszcze miałem strzelbę gazową właśnie 8mm, to używałem kulek marushin i madbull.
Mendi 21.03.2016, h. 11:37 Mendi
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 19723

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane