Daj cynk
Reklama

Artykuły

Recenzja konwersji HP Wolverine Airsoft

Testy, 19.02.2015, h. 08:32, dodał: Trzmiel , autor: verb007
48

Kto z was nie marzył o bezawaryjnej replice, z pełną regulacją trybów ognia, mocy czy ROFu? Nasz kolega przygotował recenzję nowego produktu specjalnie dla Was!



Witam wszystkich czytających moją luźną recenzję produktu firmy Wolverine SMP w wersji V2.

 

 

Recenzję zaczniemy od wyjaśnienia czym jest Wolverine SMP i skąd pochodzi.
Na początek napiszę, że Wolverine Airsoft LLC to jednoosobowa firma, założycielem której jest Rich Lort z Kingsport, Tennessee. Rich jako pomysłodawca oraz projektant wpadł na pomysł połączenia możliwie najprostszego urządzenia pneumatycznego ze zwykłą repliką AEG. Tak powstały prace nad silnikiem Wolverine SMP z wykorzystaniem elektrozaworu MAC'a.

 

Silnik Wolverine SMP (Single Moving Part - jedna ruchoma część) opiera się o zasilanie sprężonym powietrzem (HPA). Rozwiązanie to zaczerpnięte jest wprost z markerów Paintballowych. Jest tak zaprojektowany, aby był niezawodny, bezawaryjny i praktycznie bezobsługowy. Wydajność tego urządzenia jest dwukrotnie większa, od alternatywnych rozwiązań zasilanych HP (PolarStar Fusion Engine lub Valken V12).Silnik zbudowany jest z elektrozaworu firmy MAC, przystosowanego do pracy w zakresie ciśnienia roboczego od 40psi do max 120psi, cylindra gazowego oraz dyszy. Wszystko to jest łudząco podobne do zwykłego cylindra i głowicy cylindra z dyszą, z tym że zasilany sprężonym powietrzem. Czas potrzebny na otwarcie elektrozaworu po naciśnięciu spustu t tylko 10ms !

 

Sam silnik nie sprawia większych problemów podczas montażu w pustym szkielecie gearboxa, jest prosty i intuicyjny.

 

Silniki w chwili obecnej sprzedawane są do gearboxów w wersji V2, V3, V249 - czyli z dyszą umiejscowioną centralnie. W chwili kiedy to piszę trwają prace nad opracowaniem dysz do reszty gearboxów typu V6 i V7.
Ciekawostką jest także wypuszczona niedawno nakładka silnika SMP do gearboxów PBB – Pneumatic BlowBack. Na tą chwilę są kompatybilne wyłącznie z replikami PBB produkowanymi przez firmę G&G. Używając tej funkcjonalności możemy otrzeć się o realizm !

Silniki sprzedawane są z dyszami o znormalizowanych wymiarach dysz w systemie TM. Wszelkie dysze o nietypowych wymiarach sprzedawane są osobno, na życzenie klienta, po ówczesnym kontakcie z firmą. Na tą chwilę jesteśmy w stanie z dużą łatwością zmodyfikować większość dostępnych na rynku replik.

Dysze o różnej długości, pasujące do replik:

  • M4 – Preinstalowana w SMP w wersji V2
  • AK-47 – Preinstalowana w SMP w wersji V3
  • MP5*
  • G-36
  • M249* – Preinstalowana w SMP w wersji V249
  • PTS Masada
  • A&K Masada
  • CA Scar L
  • VFC SCAR H
  • Ares LMG
  • G&G SR-25
  • VFC XCR

* - te same długości dyszy

Oto co znajdziemy w pudełku oprócz samego silnika:

FCU czyli Fire Control Unit – jednostka sterująca. Do niego podpinany jest mały pakiet LiPo 7,4V do zasilania elektrozaworu MAC'a.

                                              

UWAGA: Zamawiając modyfikację SMP od producenta nie dostajecie małego LiPo do zasilania FCU i elektrozaworu! Regulacje prawne w USA zabraniają wysyłania akumulatorów poza granicę kraju. Konwersja zakupiona na www.hpairsoft.eu posiada w zestawie wymagany akumulator.

Pierścień montażowy do prowadnicy kolby dla GB V2.

                                              

Płytkę z krzywkami dla spustu oraz przerywacza trybu ognia (przerywacz używany tylko w V3)

 

Kabelek do podłączenia silnika z FCU oraz naszywkę.

 

Do pełni szczęścia potrzeba nam tylko repliki z pustym szkieletem i można przystąpić do montażu, który jest niezwykle prosty.

 

Teraz napiszę trochę o FCU czyli o mózgu naszego urządzenia.

FCU jest małą jednostką sterującą elektrozaworem w silniku SMP. Zasilana jest z małego LiPo 7,4V 500mAh. Na płytce są dwa pokrętła które służą do ustawień ROF'a oraz DWELL'a. Regulacja odbywa się za pomocą dwóch potencjometrów, których nastawy zmienia się małym płaskim śrubokrętem.

ROF - regulacja od 5 do 40+ (z 40rps byłbym ostrożny)

DWELL - czas otwarcia elektrozaworu dostarczającego gaz do napędzenia kulki

FCU pozwala też na ustawienie BURST'a. Regulacja możliwa po uprzednim odłączeniu zasilania powietrzem oraz wejściu do MENU BURST. Ilość kulek możliwych do ustawiania to: 1,2,3,5,7, full auto.


Do konserwacji modyfikacji polecany jest specjalny smar do markerów paintballowych TECH T GUN SAV. Umiarkowanie-obficie smarujemy NIM wszystkie o-ringi uprzednio czyszcząc je z wszelkich drobinek i brudu. Smar dostępny w każdym lepszym sklepie z modyfikacjami HP.

 

Silnik Wolverina jest tak zaprojektowany aby zmaksymalizować wydajność gazową przez tak dokładne ustawienia DWELL'a, aby ten dawkował tyle gazu, by wystarczyło dokładnie na wystrzelenie pocisku, którym jest kulka. A więc tak dobrze znany problem doboru cylindra w AEGach zostaje rozmyty w tak precyzyjny sposób. Ważne jest aby ustawienia początkowe repliki po montażu odbywały się z obecnością chrono aby kontrolować spadek FPS podczas zmniejszania czasu otwarcia elektrozaworu.

Szacowana ilość strzałów na silniku Wolverina liczymy ze wzoru:

pojemność butli ci x ciśnienie butli psi / 50

Przykładowo: Mając butlę 1,4 litra (88cu) o ciśnieniu roboczym 300 bar (4500 PSI) jesteśmy w stanie na tej butli wystrzelić teoretycznie 7920 kulek. Wartość ta jest orientacyjna i może się różnić, a przyjęta jest dla lufy precyzyjnej o długości 363mm i ciśnieniu 80 PSI.

Moc (FPS) sterujemy ciśnieniem wyjściowym z reduktora ciśnienia (polecamy Ninja LPR lub Redline Airsoft). Są to reduktory niskiego ciśnienia z zakresem pracy od 0psi do 160psi. W tych reduktorach jest możliwość zablokowania wartości FPS poprzez zapieczętowanie opaską zaciskową, potocznie zwany "tournament lock". To dla pewności organizatora, oraz nieufnych graczy. Wymagane na większości pól airsoftowych w USA.

Krótki film z chrono tuż po modyfikacji AK Beta Project. Ciśnienie ustawione w okolicach 80 PSI.

Podsumowanie:

- Idealny dla początkujących

- Prosta konstrukcja i najłatwiejsza kalibracja

- Do instalacji w replice wymagane jest:  istniejącego korpusu gearboxa, spustu ze sprężynką, płytki selektora ognia (bez sprężynki), zespół blokady spustu (ze sprężynką), śrubki mocująca kostkę stykową.

- Łatwa zmiana FPS i ROF. Możesz używać repliki w lesie na długich dystansach, by na następne manewry przygotować sobie set CQB (krótka lufa, 250 FPS, 30-40 RPS), przy minimalnej ingerencji w ustawienia.

- Można zmodyfikować praktycznie każdą replikę - poprzez uniwersalne rozmiary wielkości standardowego cylindra

- Bardzo wysoka wydajność z butli

- Najcichszy system HP na rynku - przy zastosowaniu dobrego tłumika jest praktycznie niesłyszalny.

- Jeśli myślisz o swojej pierwszej, bardzo wydajnej i cichej konstrukcji szturmowej lub CQB – SMP jest dla ciebie !

 

Serdeczne podziękowania dla Maćka z www.hpairsoft.eu za dostarczenie modyfikacji SMP do artykułu oraz wszelką pomoc techniczną.

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Puloman 19.02.2015, h. 09:43 Puloman
Filmik nie działa :/
Spajda 19.02.2015, h. 09:46 Spajda
eragom 19.02.2015, h. 09:55 eragom
No to mi się podoba już niedługo świnki po 600 FPS będą bezawaryjne
WszystkoZajęte 19.02.2015, h. 09:58 WszystkoZajęte
Tak zapytam - szkielet nie musi być najwyższych lotów?
tam nie ma prężeń, więc może być nawet pęknięty (co się często w v2 dzieje)
Mendi 19.02.2015, h. 09:59 Mendi
Możesz przywrócić swojemu pękniętemu gearboxowi drugą młodość !

https://lh6.googleusercontent.com/-vd8z7Qb0t8g/VAy53sRtuvI/AAAAAAAAAFU/4rKQgBVhFzY/w1278-h852-no/_MG_5075.JPG
Spajda 20.02.2015, h. 01:00 Spajda
Dokładnie
Mendi 20.02.2015, h. 13:06 Mendi
Mendi 19.02.2015, h. 09:58 Mendi
2 pytanka:
- jaki jest zakres regulacji fps przy tej konfiguracji repliki?
(skoro przy 80psi jest 450fps, to przy 160psi 900?)
- jaki jest szacunkowy koszt takiego silniczka HPA?

"You can put this s**t on anything" - urzekło mnie.
Mendi, max 120psi. To nie jest konwersja snajperska jak P* czy MC.
Rogaś 19.02.2015, h. 10:17 Rogaś
Prędkość wylotowa: regulowana 300-475fps dla kulek 0.25
suharex 19.02.2015, h. 10:22 suharex
Mendi zapewne chciał zrobic w koncu semi w swojej SWD ? :D
oofo 21.02.2015, h. 10:24 oofo
Spajda 19.02.2015, h. 10:03 Spajda
Przy 363mm masz możliwość 200-500. Wszystko zależy od jakości lufy/gumki/komory
na hpairsoft (otwarcie 2.03) będzie 1760 zeta.
Spajda 19.02.2015, h. 10:04 Spajda
Techt ma swoje wady - temperatura. Szukamy alterantyw :)
TechmaN 19.02.2015, h. 10:04 TechmaN
"- Idealny dla początkujących" - 1700zł za konwersję, + butla + replika... dla początkującego jak w mordę strzelił... :D
Patrzysz przez pryzmat grubości portfela...
Rogaś 19.02.2015, h. 10:16 Rogaś
Patrzę przez pryzmat "początkującego" - ile widziałeś poważnych pytań na forum typu "hej, chciałem zacząć zabawę w airsoft, mam do wydania 4000 zł, co polecicie?" :D
TechmaN 19.02.2015, h. 10:19 TechmaN
Rogaś 19.02.2015, h. 10:07 Rogaś
Z tymi 600fpsami w śwince to tak nie do końca. Nie zapomnijmy że trzeba się trzymać tego max 120psi inaczej nasz elektrozawór zrobi papa.

Zakres regulacji uzależniony od długości lufy i średnicy wewnętrznej.
Powiem tak, moje AK przy Promyku 6,03 460mm strzela:
350fps @ 50psi
450fps @ 80psi
500fps @ 100psi
Wyżej nie sprawdzałem.
Spajda 19.02.2015, h. 10:18 Spajda
Elektrozawór po prostu się nie otworzy przy wyższym ciśnieniu niż 120 PSI.
A zwiększanie ciśnienia powyżej 10 bar powoduje uszkodzenie przewodów.

460mm to spokojnie wyciągniesz 530-540 :)

http://hpairsoft.eu/tech/modyfikacje/wolverine-smp/hpairsoft-mod-wolverine-smp-gp-michal/

Techman - dla początkujących - w modyfikacjach HP przecież :)
To jest alternatywa dla osób, które wpakowały kupę kasy w zębatki, tłoki, gearboxy wzmocnione, i nie chcą dłużej martwić się że znowu będą musieć coś wymienić !
No jeżeli dla "początkujących z HP" to może i tak :D
TechmaN 19.02.2015, h. 10:21 TechmaN
suharex 19.02.2015, h. 10:22 suharex
Prędkość wylotowa: regulowana 300-475fps dla kulek 0.25. Jeśli to tak zostanie to nawet dobrze, nikt na strzelanke nie przyleci z parasnajperką wsparcia :D
To wszystko zależy od użytkownika repliki.
HP po prostu daje więcej możliwości. SMP ma swoje ograniczenia, inne mody mniej :)
Ale nadal możesz wycisnąć 540 FPS@30 RPS. Tylko po co ?

Na strzelanki typu hardcore-nolimit (lub RAM party) SMP nie podejdzie - za słabe parametry :D
Spajda 19.02.2015, h. 10:33 Spajda
Wiesz każdy chce być najlepszy i myśli , że FPS mu w tym pomogą, a dodatkowo chcą sobie coś przedłużyć. Nie ogarniam.
suharex 19.02.2015, h. 11:24 suharex
No zapewniam cię, że nie każdy :)

MOGĘ nie znaczy MUSZĘ . To ogromna różnica.

Nikt ci nie każe wykręcać repliki (z jakimkolwiek silnikiem - czy elektrycznym czy HP) do granic możliwości. Są tacy co ustawiają tyle ile trzeba i są szczęśliwi bezawaryjną pracą.

To że jest w narodzie parcie na szkło to wiadomo. Ale nie wszyscy je mają. Jeśli tak sądzisz, to rzeczywiście - nie ogarniasz :D
Spajda 19.02.2015, h. 15:11 Spajda
Sory, jak to pisałem miałem na myśli jedną osobe i jakoś tak wyszło. Poprawiam się "Wiesz niektórzy chcą być najlepsi i myślą , że FPS im w tym pomogą, a dodatkowo chcą sobie coś przedłużyć. Nie ogarniam."
suharex 19.02.2015, h. 16:33 suharex
eragom 19.02.2015, h. 11:46 eragom
540 FPS i 30 rps to mnie kręci
Można.
Pytanie: czy tak naprawdę tego potrzebujesz ?
Pytanie: czy twoi koledzy z drużyny będą cię akceptować z taką maszyną ?
No i najważniejsze pytanie: Czy drużyna przeciwna będzie miała wrażenie, że grasz fair, i nie masz zbytniej przewagi nad nimi ?

Jeśli te pytania cię nie wzruszają, to naciesz oczy (jak chcesz, to mogę ci zrobić fajną tapetę na kompa w lepszej rozdziałce :D) :

https://lh5.googleusercontent.com/-NNDlHH1XVlk/VOXO300cv2I/AAAAAAAAAp4/nuMV63esTfE/w1278-h719-no/fps.jpg
Spajda 19.02.2015, h. 12:59 Spajda
Czemu koledzy mieliby mnie nie akceptować ?
Czyli każdy powinien biegać z cymką co ma 400 fps ? Jak karabiny szturmowe mają po 450 fps to karabiny maszynowe powinny mieć przewagę zasiegu i szybkostrzelności
eragom 19.02.2015, h. 13:01 eragom
Na większości imprez/strzelanek/spotkań (jak zwał tak zwał) obowiązują zasady, według których nie wolno używać auto powyżej danej wartości fps. Więc scenariusz "540fps i 30 rps" raczej odpada - no chyba, że w jakimś prywatnym gronie w, którym ludziom odpowiadają takie "zabawy"...
TechmaN 19.02.2015, h. 13:09 TechmaN
Eragom, chodziło mi o sam fakt tego, że MASZ MOŻLIWOŚĆ ustawienia naprawdę wysokich wartości, tak wysokich, że w pewnych kręgach uznawanych za niebezpieczne.
JEŚLI w twoim środowisku normą jest 550 FPS i AUTO - SUPER! Ustawiasz te wartości i jedziesz z uśmiechem na ustach na strzelankę.
JEŚLI średnia w twoim środowisku to 400, a snajperzy na springach mają max 500 a ty wyskoczysz z 550 i AUTO - to koledzy nie zostawią na tobie suchej nitki i raczej na następne manewry cię nie zaproszą (albo poproszą o zmianę FPS/ROF - co nie jest powszechne, bo ludzie nie wiedzą, że to można zmienić nie rozbierając gearboxa :P)

Wszystko rozbija się o balans sił i zdrowy rozsądek. przede wszystkim jest to ZABAWA. Psując zabawę innym tak naprawdę łamie się podstawową ideę tego hobby. A że te zabawki są cholernie sprawne, to już inna para kaloszy :D
Spajda 19.02.2015, h. 14:26 Spajda
Buniek92 19.02.2015, h. 16:18 Buniek92
Można dorzucić, że Wolverine klepie jeszcze kompletną konwersję Drop-in do P90, co zadowoli ceglarzy.
P90, M14, Mp7 - to są najbliższe projekty.
Można co prawda dostosować istniejące rozawiązanie, jednak wiąże się to z extremalnymi przeróbkami, wydrukami 3d, litrami potu i umiejętności.
Jak tylko będzie oficjalna informacja, to o niej na pewno powiemy !
Spajda 19.02.2015, h. 16:23 Spajda
Gdzież tam, https://www.youtube.com/watch?v=gvBbdion2Wc :D
Buniek92 19.02.2015, h. 16:32 Buniek92
Buniek, Rudy (z Bingo Aairsoftworks - USA) zaprojektował i wydrukował szkielet gearboxa pasującego do P90, by używająz zwykłego V2 móc strzelać z "deski".

My też pracujemy nad dedykowanym rozwiązaniem do LA85 STAR/ARES - by wywalić te plastikowe gearboxy i włożyć tam SMP (lub F1). Polookaj fotki :
https://plus.google.com/u/0/photos/108162354700374102775/albums/6072238580831011169
Spajda 19.02.2015, h. 22:05 Spajda
Rogaś 19.02.2015, h. 17:12 Rogaś
Buniek na bingo maja zwyklego wolverina v2/v3. Customowy szkielet pozwala na montaz tego w korpusie p90 :)
Telkontar 19.02.2015, h. 17:44 Telkontar
520 to mam w mojej EBR-ce Karta. Minus taki, że GB zużywają się średnio 3 na rok.
Taka konwersja byłaby fajna, tylko kwestia ceny.
A tak BTW kupię GB V7 karta :P
Mam na stanie M14 Karta, więc jak tylko będę miał w ręku pierwszy model modyfikacji V7 (SMP lub F1 będzie pierwsze - czekamy !), to spróbuję go wpasować i na pewno zrobię krótką relację na blogu technicznym (http://hpairsoft.eu/tech).
Mając lufę preckę 509mm spokojnie 520 FPS jest osiągalne - i wtedy prędzej wymienisz replikę niż silnik :D
Spajda 19.02.2015, h. 22:08 Spajda
Mam na stanie M14 Karta, więc jak tylko będę miał w ręku pierwszy model modyfikacji V7 (SMP lub F1 będzie pierwsze - czekamy !), to spróbuję go wpasować i na pewno zrobię krótką relację na blogu technicznym (http://hpairsoft.eu/tech).
Mając lufę preckę 509mm spokojnie 520 FPS jest osiągalne - i wtedy prędzej wymienisz replikę niż silnik :D
Spajda 19.02.2015, h. 22:08 Spajda
Telkontar 19.02.2015, h. 17:44 Telkontar
520 to mam w mojej EBR-ce Karta. Minus taki, że GB zużywają się średnio 3 na rok.
Taka konwersja byłaby fajna, tylko kwestia ceny.
A tak BTW kupię GB V7 karta :P
virusisko86 20.02.2015, h. 08:14 virusisko86
540 fps i 30 rps to nie pełne możliwości bo ROF w mosfecie nie był na full ustawiony a ciśnienie było na 100 psi. Teraz przy lufie Madbull 509 i komorze prowin jest 460 na semi a w auto spadek to 3 fps. A kulki minimum 0.3 bo poniżej tej gramatury lecą daleko ale miota nimi jak szatan;) replika spisuje się znakomicie: )
virusisko86 21.02.2015, h. 21:17 virusisko86
Bagaz nie jest problemem gdy nosisz plecak na wkład hydratacyjny, ja tak mam i mnie to nie przeszkadza, a odpiecie repliki to nie problem bo masz szybkozłaczki jak w kompresorze, wiec cisnienie nie ucieka. Sprawa wymiany jest taka ze nie masz czego wymieniać. Co 100 000 BB musisz nasmarowac dysze i tyle. Elementy ktore wymieniasz to gumka, dystanser komora hop up, czyli standard, ja mam komore pro win i jestem bardzo zadowolony z osiągów. A i nie jestes owieniety kablem ;) wystarczy odrobinke pomyslec i sprawa załatwiona, ja mam przepleciony przez tasmy molle i mnie wogóle nie przezszkadza, zreszta jak wiekszosc posiadaczy HP.
Rogaś 21.02.2015, h. 21:55 Rogaś
Czas reakcji dla osob nie umiejacych czytac artykul to az 10ms.