Daj cynk
Reklama

Artykuły

Luger P08 Parabellum Lange Pistole

Pistolet, 11.10.2010, h. 16:01, dodał: Regdorn , autor: Promant
31

Luger P08 Lange Pistole to replika full metal, firmy Wei Tech, zasilana green gazem.

 

TROCHĘ HISTORII

0815. Kto zna, choćby powierzchownie, historię niemieckiego uzbrojenia, ten wie o czym mowa. Luger artyleryjski. Przydomek wzięty od zastosowania: pierwotnie przeznaczano go na wyposażenie obsługi działonów. Dostarczany był z kaburą skórzano-drewnianą; pełniącą jednocześnie rolę kolby. Przesłużył obie Wielkie Wojny.

 

 

Pistolet Luger P08 na amunicję Parabellum (początkowo 7.65mm, a następnie od 1906 roku: 9mm) to konstrukcja, działająca na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z charakterystycznym mechanizmem ryglowym typu kolankowo-dźwigniowego. Pistolet powstał na bazie opracowanej pod koniec XIX wieku broni konstruktora Hugo Borhardta. Borhardt C93 był zbyt duży i za ciężki, jednak walory konstrukcji spowodowały, że przekonstruwaniem broni zajął się Georg Luger. Jego pistolet został zaaprobowany i przyjęty do uzbrojenia armii niemieckiej w roku 1908. W późniejszych latach przyjmowano na uzbrojenie kolejne wersje, o różnych długościach lufy, przeznaczone dla Kriegsmarine oraz niemieckiej artylerii. Luger artyleryjski 1915, podobnie jak inne wersje, zasilany był z magazynka pudełkowego, ale skonstruowano także magazynek bębnowy. P08 to, po dzień dzisiejszy, jeden z najbardziej znanych na świecie modeli broni krótkiej.

 

OPAKOWANIE

Pudełko tekturowe z ładnym nadrukiem, pełne, a nie ze styropianowym spodem. Wkładka styropianowa, która znajduje się w środku, przykryta jest skrawkiem czarnego materiału.

 

Z pudełka, oprócz umowy gwarancyjnej, wyjmujemy instrukcję, polskie streszczenie zasad obchodzenia się z replikami GBB i tarczkę.

 

To co cieszy: komplecik 3 najmniejszych imbusów do wszelkich regulacji w replice. Instrukcja jest dość dokładna, z angielskimi tłumaczeniami krzaczków, jednak rysunek regulacji HU mógłby być bardziej przejrzysty. Opis umiejscowienia HU - podobnie.

 

 

PIERWSZE WRAŻENIE

Pistolet jest dość ciężki, ale paradoksalnie wydaje się lżejszy niż powinien być z wyglądu i gabarytów. Replika jest dobrze wyważona, punkt ciężkości umieszczony jest nad chwytem dzięki czemu nie ciąży na lufę, mimo jej długości. Zapewne wynika to z kształtu lufy, która jako długa lecz smukła - nie ma zbyt dużej wagi.

 

Chwyt dobrze leży w dłoni, mimo, że jest dość duży. Antypoślizgowa powierzchnia chwytu znacznie poprawia trzymanie repliki. Pistolet przeładowuje się lekko, części są dobrze spasowane, nic nie klekocze, nie telepie się ani nie trzeszczy nawet przy bardzo gwałtownych ruchach wykonywanych ręką trzymającą replikę.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Wygląd repliki: moim zdaniem piękny. Pistolet bardzo dobrze oddaje wygląd oryginału, a poza tym po prostu wygląda estetycznie. Czarny mat wygląda ładnie na większości powierzchni metalowych, zaś niektóre części, jak kolanko zamka, wykonano jako grafitowe. Taiwański producent tym razem naprawdę się popisał. Jest nawet część podstawowych bić, charakterystycznych dla oryginału. Farba dobrej jakości. Przeciera się delikatnie, po dłuższym użytkowaniu, ale tylko na kantach i załamaniach powierzchni.

 

Szczerbina jest regulowana. Lufa wewnętrzna jest długa: kończy się za muszką czyli ok. 15 mm od wylotu lufy zewnętrznej.

 

 

OZNACZENIA

Bicia "15" na korpusie i ryglu rozkładania szkieletu.

 

Na "grzbiecie" korpusu bicie "1915" i "15" na kolanku zamka.

 

Żadnych napisów w stylu "made in..." itp. Na lewym boku szkieletu, obok skrzydełka bezpiecznika, wytłoczenie Gesichert czyli zabepieczony. Widoczne gdy replika jest zabezpieczona, a zakryte skrzydełkiem bezpiecznika gdy jest odbezpieczona.

 

 

MAGAZYNEK

Długi magazynek mieści 15 BB. Nie posiada niestety blokady podajnika, w związku z czym zaczep sprężyny trzeba przez cały czas trzymać w położeniu odciągniętym podczas ładowania kulek. Nabijanie magazynka oczywiście do góry nogami, a butla musi być trzymana jak najbardziej pionowo, zawór WE jest dość delikatny i kapryśny.

 

WYGLĄD PISTOLETU CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEGO

 

Niestety dla regulacji hop up konieczne jest każdorazowe częściowe rozłożenie repliki. Rozkładanie jest odwzorowane prawie idealnie jak w ostrym pierwowzorze, pomijając zmiany wynikające z konstrukcji repliki. Trzeba wyjąć magazynek, docisnąc lekko lufę w stronę zamka, powodując lekkie cofnięcie górnej części korpusu - następnie przesunąć dżwignię rygla w dół i wyjąć część blokującą górną połowę korpusu. Następnie wysunąć lufę z zamkiem z dolnego szkieletu: lufą do przodu.

 

Na zdjęciu widoczne jest miejsce regulacji HU.

 

Aby dokonać regulacji HU trzeba zdjąć górną część korpusu zawierającą lufę, zamek i komorę HU. Po odwróceniu Widać wówczas dwa imbusy: pierwsza śruba - bliższa lufy (kolor czerwony) to śruba mocowania lufy; druga śruba - położona dalej od lufy (kolor zielony) to śruba regulacji HU. Przekręcenie imbusa w prawo, czyli w stronę zamka, powoduje dociskanie HU.

 

 

STRZELANIE

Blow back jest bardzo przyjemny, zamek chodzi świetnie: replika jest fabrycznie dobrze naoliwiona. Po ostatnim strzale zamek pozostaje w tylnym położeniu, czyli kolanko zgięte. Trzeba zabezpieczyć, wyjąć mag i lekko odciągnąć kolanko do tyłu - puszczone powoduje powrót zamka w pierwotne położenie.

 


Replika mimo, że to tylko GBB - lekko podrywa lufę, więc warto trzymać ją pewnie przy strzelaniu. Kilka uwag: nie należy strzelać na sucho, bez gazu. Wciskanie spustu może wówczas powodować luzowanie pinu spustowego - tak przynajmniej było w replice firmy Tanaka, w WE ten pin też nie siedzi zbyt ciasno. Wkładanie i wyjmowanie magazynka powinno się odbywać wyłącznie przy nastawie "zabezpieczony". Rozkładanie repliki dokonuje się tylko po wyjęciu magazynka.

 

TESTY

 

1. Pomiar fps i energii.

 

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0,2 g BB, oraz, w celach porównawczych, na wagomiarach 0,23 g BB oraz 0,25 g BB.
Średnia prędkość początkowa repliki na 0,2 g BB wynosi 330 fps, a energia 1 J.

 

Wyniki pomiaru dla poszczególnych wagomiarów BB:


Wagomiar          fps           m/s           energia

0,2 g                330          101              1 J

0,23 g              317           97              1,1 J

0,25 g              299           91              1,1 J

 


2. Test celności i skupienia na dystansach 5 m, 10 m, 15 m oraz 20 m.

 

Cel wysokości sylwetki z umieszczonym centralnie prostokątem kartki A4. Do pomiarów odległości użyłem taśmy mierniczej. Strzały oddano w seriach: po 5 strzałów na dystansach 5 i 10 metrów oraz po 10 strzałów na dystansach 15 i 20 metrów. Wagomiar BB: 0,25 g.

Na dystansie 5 metrów 4/5 strzałów trafiło w cel A4. Skrajne przestrzeliny w odległości 65 mm. 3 najbliższe przestrzeliny skupione w okręgu o średnicy 35 mm.

 

Na dystansie 10 metrów 5/5 strzałów trafiło w cel A4. Skrajne przestrzeliny w odległości 165 mm. 3 najbliższe przestrzeliny skupione w okręgu o średnicy 70 mm.

 

Na dystansie 15 metrów 7/10 strzałów trafiło w cel A4. Skrajne przestrzeliny w odległości 240 mm. 3 najbliższe przestrzeliny skupione w okręgu o średnicy 35 mm. W sumie 10/10 strzałów trafiło w sylwetkę.

 

Na dystansie 20 metrów 4/10 strzałów trafiło w cel A4. Skrajne przestrzeliny w odległości 120 mm. Najbliższe przestrzeliny ułożyły się skupione po dwie, każda para w okręgu o średnicy 20 mm. W sumie 7/10 strzałów trafiło w sylwetkę.

 

 

3. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

 

Dystans skuteczny repliki można określić na około 30 metrów. Strzelając w cel umieszczony w odległości 28 m uzyskałem wynik 5/10 trafień. Dalej efektywność spada. Dystans maksymalny powyżej 35 metrów. Niektóre pociski dolatywały na 40 metr.


4. Pomiar gazożerności i skuteczności (po ilu strzałach spada zasięg i celność na jednym magazynku).

 

Na jednym ładowaniu gazem można wystrzelić ponad 2 magazynki. Skuteczność maleje po drugim magazynku.

 

PODSUMOWANIE

Replika pistoletu Luger Parabellum P08, produkcji firmy WE, jest bardzo udanym pistoletem. Charakteryzuje się dobrą jakością wykonania i przyzwoitą celnością. Moim zdaniem wyniki strzelania, mimo, że do celu nieruchomego - są bardzo dobre. Trafienie w cel o szerokości sylwetki na dystansie 28 m, nawet jeśli tylko 50% strzałów było celnych to dla repliki GBB bardzo dobry wynik. Nie ma się co oszukiwać: blow back też wpływa na celność strzelania.

Na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony z zakupu tej repliki. Niestety rozwiązanie regulacji HU przy częściowym rozkładaniu guna po każdym strzale - jest dość uciążliwe i czasochłonne.

Replika doskonale nadaje się do gier airsoftowych, zwłaszcza w klimatach historycznych. Mogą się nią zainteresować również osoby zaangażowane w reenacting, gdyż odwzorowanie wyglądu ostrego pierwowzoru jest wręcz perfekcyjne.

Dane repliki

Producent: Wei Tech
Model:
(numer katalogowy)
P08 L
Długość: 310 mm
Waga: 940 g
Prędkość wylotowa: 330 fps
Hop-up: tak, regulowany
Blowback: tak

Luger P08 Parabellum Lange Pistole

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 3)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
jack13 02.06.2009, h. 15:30 jack13
Piękna repliczka!
Baker2222 02.06.2009, h. 15:41 Baker2222
Piękna replika i świetna recenzja Promant
snajperswd11 02.06.2009, h. 15:43 snajperswd11
Piękna replika:) oraz bardzo dobrze napisana recenzja!
Hudler 02.06.2009, h. 17:04 Hudler
Niezły pistolet. Świetny pomysł, z testem celności z zaznaczaniem miejsc trafień.
lemonzawodowiec 02.06.2009, h. 17:05 lemonzawodowiec
W BiA jest napisane, że gazu starczy na ok. 8 kulek, skąd taka rozbieżność?
cardamon 02.06.2009, h. 17:13 cardamon
nice
Devito 02.06.2009, h. 18:01 Devito
Gratuluje udanej recenzji i repliki
grenadier 02.06.2009, h. 19:06 grenadier
Mam wersję S, super sprawna, rzeczywiście bardzo ładne wykonanie, na prawdę polecam:)
Hypki 02.06.2009, h. 21:48 Hypki
Niby zwykła recenzja repliki pistoletu... a tu nagle rewolucja w fizyce klasycznej!
Okazuje się, że można znacznie uprościć tuning naszych zabawek - dla uzyskania większej energii kinetycznej wystarczy zmienić wagę wystrzeliwanych kulek... ciekawe co na to Sir Isaac Newton?
Promant 02.06.2009, h. 22:09 Promant
8 kulek? ciekawe. Na pierwszym ładowaniu magazynka, nawet niezbyt dokładnym, zaraz po kupieniu repliki wystrzeliłem 1,5 maga.

W testach wyszło tyle ile wyszło. Gdyby to strzelało 8 kulek na jednym nabiciu to nie warto byłoby nosić tak ciężkiego gnata.

BTW
Nie wiem co na to Newton, ale może zmierz kilka replik gazowych, każdą na kilku wagomiarach i najlepiej na różnych chrono i sam sprawdź

W testach tego typu nie jest możliwe utrzymanie idealnego ciśnienia gazu za każdym razem. Teoria fizyki zakłada warunki idealne.
Pomiar strzałów na chrono to nie są warunki laboratorium. Powtarzalność strzałów w gaziakach jest taka jaka jest.
A dane podawane są jako odczyt z chrono i nie można ich zmieniać tylko dlatego, że warunki testu nie spełniają idealnych wymogów teoretycznej fizyki.
Jakakolwiek korekta wyników byłaby przekłamaniem testu.

I są to różnice marginalne. Mogą oburzać fizyków, ale nie mają znaczenia w teście repliki jako takim.
firefox4 03.06.2009, h. 07:48 firefox4
Ładne Parabellum
Na fotkach ładnie wygląda na tle niemieckiej panterki z okresu II wojnyświatowej i MP40
Soman 03.06.2009, h. 16:05 Soman
"...Na fotkach ładnie wygląda na tle niemieckiej panterki z okresu II wojnyświatowej..."

To tzw. Zeltbahn.
Promant 03.06.2009, h. 21:54 Promant
Dokładnie
orlos52 04.06.2009, h. 07:41 orlos52
Po rocznej dość intensywnej eksploatacji, kilka spostrzeżeń.
Magazynki się rozszczelniają od dołu - konieczność doszczelnienia silikonem.(mam 3 szt. i wszystkie z nich)
Pistolet ma tendencje do wystrzelenia serii przy jednym naciśnieńciu spustu. Nie mogę rozgryźć w czym jest szkopuł. (U kilku znajomych, to samo zjawisko)
Korpus można poczernić oksydą chemiczną, ale lufa jest już aluminiowa. Wygląda wtedy jak oryginalny stary weteran. Okładziny trzeba wstawić drewniane (kopie oryginalnych trzeba dość znacząco przerobić, by pasowały).
Witam! Mam od niedawna wersję S i wszystko byłoby dobrze, gdyby w pewnym momencie nie przestał działać blow back. Nie wiem od czego to zależy, ale przy dopchnięciu magazynka drugą ręką od dołu działa na nowo - czy to może być kwestia wyrobienia blokady zamka czy raczej rozszczelnienia zaworu, (bo dopychając magazynek jednocześnie "uszczelniam" ręką zawór)? Proszę o poradę. Pozdrawiam Michał.
arsaces 10.02.2011, h. 22:54 arsaces
Kelly 04.06.2009, h. 21:37 Kelly
Zakupiłem dzisiaj wersje "M" i mam takie pytanie do Promanta mianowicie czy klucze imbusowe muszą być w każdym pudełku z lugerem czy w jednym są a w drugim nie?
orlos52 04.06.2009, h. 22:45 orlos52
Klucze powinny być w każdym pudełku (przez moje ręce przeszło już jakieś 15 sztuk).
fiedotow 05.06.2009, h. 09:09 fiedotow
Jako dziecko (lata 60-te) bawiłem się P08. Niestety skonfiskowano mi go. Długi czas łaziła za mną chęć posiadania tej broni. Aż wreszcie stałem się szczęśliwym posiadaczem krótkiej wersji P08. Co prawda bardziej w celach "posiadania" niż bojowego użycia. Wszelkie informacje podane przez Promanta dotyczą też wersji S, czyli najkrótszej, może z wyjątkiem celności, bo lufa o połowę krótsza. To piękna replika i nadzwyczaj przyjemna podczas strzelania. Duży plus dla WE.
Promant 05.06.2009, h. 20:17 Promant
Tak, imbusy są w komplecie z repliką.
Kelly 06.06.2009, h. 17:48 Kelly
Mam jeszcze jedno takie pytanie mianowicie co zrobić by nie mieć czasami "full auto" i dokręcić zawór dolny (gaz ucieka nim)?
btw ja imbusów nie miałem w pudełku o_O
Promant 07.06.2009, h. 21:51 Promant
Nie wiem czy to nie jest kwestia konstrukcyjna. Jest tam taka blaszka, której dogięcie zmienia zasadniczo wydajność strzelania więc może wpływa też na strzelanie "serią".
Może Borax się wypowie tutaj, sprawdzał mechanizm dokładnie.

U mnie takich "efektów" jeszcze na szczęście nie bylo.
MvB 09.06.2009, h. 13:52 MvB
Ta recenzja ostatecznie przekonała mnie, iż to idealny prezent dla kogoś, kto się w młodości pasjonował niemiecką bronią.
Teraz tylko mam problem skąd obdarowany ma wziąść odpowiednią kaburę (z epoki) do wersji M (średniej).
orlos52 09.06.2009, h. 14:34 orlos52
Gdzie jest ta blaszka? Może faktycznie jest to kwestia dogięcia czegoś.
marekjg 25.04.2010, h. 10:49 marekjg
Też sobie ją wczoraj kupiłem. Wygląd 6/6.
Ciekawostki dotyczą rozbiórki (niestety jestem ciekawe jajo). Uważajcie na mechanizm rygla lufy jest tam sam rygiel (śr. ok 2,5 mm) i sprężynka. Spręzynka jest błyszcząca, a sam kołek rygla nie dość że jest mały to jeszcze czarny...
Szczęście, że udało się go znaleźć.
Na wszelki wypadek podaję wymiary długość 4 mm, średnica dopasowana do otworu w ryglu. Sprężynka ma długość w stanie rozprężonym ok. 3,5 mm i ma 3 zwoje drutu stalowego o śr. 0,2 mm
Mam nadzieję, że nikomu te wymiary nie będą potrzebne.
Inny problem dotyczy delikatnośći dolnego zaworu, nie wolno zbyt mocno dociskać butli.
Dodatkowa sprawa, ta replika nie lubi strzelanki typu "dziki zachód" - zawór zamarza i zaraz nie będziemy mieli medium napędowego.
Wytrzeliłem dwa niepełne magazynki, a blow back jeszcze chodził
miczop666 09.06.2010, h. 19:50 miczop666
posiadam tą replikę, jest piękna (wersja S) i bardzo dobrze działa i leży w dłoni. Mam jedynie problem z magazynkiem ktory podaje więcej niż jedną kulkę co jakiś czas i wtedy pistolet nie chce strzelać.
drozdek96 27.10.2010, h. 20:54 drozdek96
ładnie wygląda czarny - replika, srebrny oryginał mi się nie podoba
arsaces 10.02.2011, h. 23:04 arsaces
Witam! Mam od niedawna wersję S i w pewnym momencie przestał działać blow back. Ponownie zadziałał po dociśnięciu drugą ręką magazynka od dołu. Proszę o poradę - czy to kwestia obruszanej blokady magazynka czy raczej rozszczelnienie zaworu (dociskając ręką "uszczelniam" zawór). Pozdrawiam Michał
_DjZordon_ 25.05.2011, h. 19:36 _DjZordon_
Jetsem szczęśliwym posiadaczem tego pistoletu, do rekonstrukcji nadaje się jak najbardziej ale do ASG to bardziej gadżet.
1beduin 21.07.2011, h. 12:02 1beduin
Ciekawa recenzja. Fajne zdjęcia;)
Schellenberg 23.07.2012, h. 23:12 Schellenberg
Zauważyłem w swoim magazynku Lugera grzechotanie. Jakby jakiś mały element obluzował się i przy potrząśnięciu latał wzdłuż magazynka. Czy to normalne? Jak mogę stwierdzić co się stało? ;)
B3Lf öÖö (LastSniper) 21.04.2013, h. 18:14 B3Lf öÖö (LastSniper)
dziwi mnie co prawda to że z 5 metrów było 4/5 a z 10 5/5 świadczy to właściwie nic i dochodzę do wniosku ,że:
-replika strzela zawsze inaczej
-replika jest nie celna
-możliwość trafienia 5/5 z 10 metrów wyklucza opcję nie trafienia z 5
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 263497

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane