Daj cynk
Reklama

Artykuły

G.5 K (MP5 K)

Pistolet Maszynowy, 10.10.2010, h. 18:06, dodał: Regdorn , autor: Hypki
32

 

Wstęp


Firma Galaxy jest, jak na chińskie warunki, dość szczególna. Jako bodaj jedyna stała się popularna, mimo że w swojej ofercie ma praktycznie... jeden model AEG! Jak wszyscy wiemy jest to MP5K w swych odmianach i mutacjach. Największą popularnością cieszą się oczywiście dwa podtypy: klasyczne "K" oraz PDW (MP5K Personal Defence Weapon).
Zanim produkty firmy Galaxy trafiły na rynek (a miało to miejsce już prawie dwa lata temu!), osoby chcące zakupić MP5 w wersji K miały do wyboru jedynie "elektryka" Tokyo Marui oraz repliki gazowe Maruzena. Pomimo, iż Kurz był najtańszym AEG'iem w ofercie TM, jego cena w porównaniu ze średnią ceną chińskiej repliki była dwa razy wyższa. Teraz sytuacja uległa drastycznej zmianie... :)


Miałem okazję testować aż 3 egzemplarze MP5K firmy Galaxy (w tym mój własny). Pomimo obiegowej opinii na temat braku powtarzalności wykonania chińskich produktów, wszystkie sztuki trzymały bardzo zbliżony poziom. Na podstawie kilkumiesięcznej zabawy z nimi, oraz opinii i obserwacji innych użytkowników postaram się ukazać wszystkie słabe i mocne strony malutkiego MP5.Do dzieła!


Wygląd zewnętrzny


Najmniejsza "empe piątka" waży 1200g (oryginał około 2000g) i mierzy 305 mm. To naprawdę mało – dla przykładu Glock 18C ma około 200 mm długości. Całość opakowana w szary karton, przywodzący na myśl dawne chińskie repliki: Well i pierwsze JG. Zestaw składa się z magazynka hi-cap (długiego, na około 200 kulek), baterii stick 8,4V 1100 mAh, prostej ładowarki, wycioru, instrukcji i oczywiście PM'a. Niekiedy, w zależności od dostawcy, otrzymujemy też krótkiego low-cap'a na 30 BB, znanego z wersji TM. W porównaniu do niektórych replik z Chin zestaw może wydawać się ubogi, ale nie zapominajmy o pierwszej zauważalnej zalecie tego AEG'a – to wszystko otrzymujemy za jedyne 189 złotych! Chociaż obecnie, zapewne w wyniku zmiany kurs dolara, cena MP5K w większości sklepów wzrosła do około 230 złotych, dalej jest to najtańszy "elektryk" z pełnowymiarowym, typowym GB w historii airsoftu!

Replika nie wyróżnia się wyglądem zewnętrznym na tle konkurencji z JG czy CYMY. Elementy metalowe pomalowano kiepskim lakierem (który i tak przewyższa ten z CA Sport Line). Mimo to całość robi dobre wrażenie. Co ciekawe, muszka i dźwigienka selektora pokryte są wyraźnie inną (gorszą) farbą niż magazynek.

Na plastikowym body repliki brak co prawda oznaczeń HK, ale przynajmniej nikt nie silił się na dodatki w postaci często spotykanych na "Chińczykach": cal. 6mm czy Read manual before use... Jedyne znaki wytłoczone na korpusie to Kal. 9mmx19 – podobnie na magazynku.
Konstrukcja


Kluczowym punktem konstrukcji, skopiowanej z TM, jest oczywiście gearbox v.3. Całość w pełni kompatybilna ze standardem. Wbrew obiegowym opiniom połączenie GB v.3 z silnikiem typu długiego nie jest chińskim wynalazkiem, lecz również kopią Marui. Przewaga takiego rozwiązania nad klasycznym V.2 jest tak duża, że nie brakuje Maniaków kupujących "Kurz'a" tylko po to, by poprzez dodanie kolby i długiej lufy (ukrywanej np. w tłumiku) upodobnić ją funkcjonalnie do długich wersji - przy jednoczesnym zachowaniu zalet (wytrzymałości) szkieletu w wersji trzeciej.Użytkownicy MP5K będą oczywiście musieli zmagać się z typowymi niedogodnościami, związanymi z koniecznością pomieszczenia wielu podzespołów w malutkim "opakowaniu". Ciężko wkłada się i wyjmuje baterię, utrudniona jest regulacja HU.


W body, nad Gearboxem, mieści się jedynie pakiet Ni-MH 8,4 V i niektóre Li-Po / Li-Ion. Problem jest tym większy, że pakiet będący elementem zestawu jest stosunkowo słaby, nawet jak na swój woltaż. Jeśli zechcemy używać baterii 9,6 V musimy przyciąć atrapę rączki przeładowania, jeśli natomiast nasz wybór padnie na akumulator nowszej generacji, jak np. Li-Po, może się okazać, że trudno dobrać odpowiednie wymiary i nawet przy tych najsmuklejszych body zaczyna się "rozłazić".Regulacja HU wymaga zdjęcia, zamocowanego na jednym pinie, chwytu przedniego – niestety bywa to irytujące. Sama komora jest prawie identyczna jak w rodzinie AK, ma tylko inne dźwigienki. Zachwyciła mnie gumka Hop-Up. Element ten jest często piętą achillesową produktów z Chin. W przypadku G5 jest jednak inaczej – strzelałem z użyciem kulek 0,2 g i 0,25 g – jedne i drugie, nawet w warunkach zimowych można było dzięki tej gumce podkręcić sporo mocniej niż jest to potrzebne przy normalnym użytkowaniu. Nie miałem możliwości zmierzyć lufy wewnętrznej suwmiarką, ale jak na zaledwie 10 cm długości zapewnia bardzo dobre osiągi.Za komplet komora + gumka + lufa replika ma u mnie bardzo duży plus.

Oczywiście wad nie brakuje, do najważniejszych zaliczyłbym następujące:
- gwinty w plastiku to coś, co nie powinno istnieć – na zdjęciu widać co może się z nimi stać już przy pierwszym wykręceniu śrubek
- selektor działa kapryśnie, kłopoty z trybem ognia pojedynczego są, nawet relatywnie do innych AEG'ów, bardzo poważne
- szczerbinka de facto nie ma regulacji
- okablowanie jest cienkie i bardzo długie (jest go tak dużo jak w TM, tylko przewody mają małą średnicę)
- silnik jest bardzo marny i głośny – po prostu wyje (to akurat w Chińczykach zmienia się w zależności od generacji)Replikę można z powodzeniem zasilać magazynkami różnych typów, od praktycznie dowolnego producenta. Ja używałem (oprócz oryginalnego) magazynków TM, CA i CYMY. Magazynki Galaxy bywają zawodne. Kiepsko podają kulki przy dużej szybkostrzelności, a w jednym z testowanych egzemplarzy trybiki mechanizmu wyleciały mi górą razem z kulkami...

Czasami zawodzą elementy zupełnie banalne: oczko na pasek nie jest przewleczone na wylot przez zaczep, a jedynie zaciśnięte na nim – może łatwo odpaść, a to jedyny punkt zaczepienia pasa – więc o potrzaskanie repliki nie jest trudno. U mnie, po upadku, nie wytrzymała podstawa muszki, pękła w miejscu gdzie znajduje się śrubka łącząca korpus z przyrządami celowniczymi.

W dostępnej na rynku wersji "M" – wzorowanej na produkcie Maruzena – szyny RIS są niestety wykonane z tworzywa.


Gearbox


GB v.3, znany również z AK, G36, AUG'a a nawet MP40 jest konstrukcją sprawdzoną i bardzo udaną. Jedyną wadą jego zastosowania może być mała dostępność pewnych, typowych dla odmiany "K" części – np. dyszy czy płytki selektora ognia.

Szkielet GB, jak to w replice rodem z Chin, nie wygląda zbyt pięknie, nie jest wykonany starannie – otwory na łożyska są odlane bardzo nieprecyzyjnie.Środek Gearboxa prezentuje się następująco:
- Cylinder – typ 4 mosiężny, wygląda zabawnie – "dziurkę" ma prawie w połowie długości.
- Zębatki XYT, stalowe z oznaczeniami producenta. Zębatka silnikowe posiada 4 zapadki przeciwpowrotne. Ich wypodkładkowanie jest marne, ale jeśli tylko to poprawimy, można obciążyć je tak jak inne znane z JG czy Boyi, nawet do M140.
- Prowadnica sprężyny, bez rewelacji - plastik.
- Głowica cylindra – z tworzywa, z solidnej grubości uszczelką.
- Tłok – przeciętny, o mało nowoczesnym wyglądzie.
- Głowica tłoka kierunkowa, standard.
- Dysza – z tworzywa, warto na nią uważać, element stosunkowo mało popularny w sklepach.
- Sprężyna główna - o jednolitym skoku. Zapewne około M120 – sądzą po tym jakie problemy sprawia stock'owej baterii.
- Kable – o małej średnicy, polecam wymienić, byle nie przesadzić w drugą stronę, bo mogą się nie zmieścić w body!
- Silnik – duży minus, niby tej samej firmy, co w większości chińskich AEG'ów, ale magnesy słabiutkie, możliwości marne, pracuje głośno. W połączeniu z długim językiem spustowym powoduje, że reakcja na naciśnięcie spustu jest bardzo, bardzo powolna.
- Łożyska - 6 mm stalowe – duży plus, szczególnie w tej klasie cenowej.
- Ilość i sposób rozprowadzenia smaru w środku GB nie jest zadowalająca, w moim egzemplarzu rozczarował mnie dodatkowo śmieć, nieznanego pochodzenia i sporych rozmiarów, zakleszczony między kołami zębatymi – najprawdopodobniej skrzep smaru.Zmiany, zmiany...


Wielu Maniaków zainteresują z pewnością opcje tuningowe repliki. Możliwe do wprowadzenia modyfikacje postanowiłem podzielić na dwie części: zmiany zdecydowanie zalecane dla pełnego wykorzystania potencjału G5 jako "rozpylacza CQB" oraz część drugą, czyli co można z MP5 K Galaxy zrobić, jeśli puścimy wodze fantazji.

Zalecane:
- Silnik – wymienić na prawie dowolny inny – najlepiej Hi-speed.
- Bateria – tu polecam po prostu każdą inną, spokojnie może to być pakiet 9,6 na ogniwach większych niż mini – wtyczkę bez problemu można wyprowadzić spod chwytu przedniego i tam też prowizorycznie przyczepić (na zewnątrz) nową batkę, bez znaczącego uszczerbku na funkcjonalności.
- Głowica tłoka – legendarny wręcz łoskot towarzyszący strzelaniu z "K" Galaxy to między innymi jej wina – zapewnia słabą szczelność i warto ją wymienić na markową.

Opcjonalnie:
- Estetom baterię polecam wymienić na Li-Po/Li-Ion w kształcie zbliżonym do stick'a – być może będzie trzeba popracować Dremelem, żeby nie rozpychała body - ale warto...
- Polecam wstawić cały zespół cylindra dobrej firmy – swojej G5 zafundowałem od razu wersję Bore-Up Guardera – niestety stosunkowo drogi i nie zawsze dostępny na rynku. Można zdecydować się na, tani i popularny, analogiczny zestaw części Deep Fire – niestety nie posiada on tzw. cichej głowicy tłoka. Jeśli wymieniamy głowicę cylindra może być konieczne przeszlifowanie jej zaczepów w szkielecie GB (patrz zdjęcia poniżej).
- Dłuższą lufę trzeba będzie zamaskować w tłumiku – mogą się przy okazji pojawić problemy. Gwinty bywają krzywe i niewymiarowe, a przełożenie nowej lufy przez szczątkową "lufę zewnętrzną" może wymagać jej rozwiercenia.
- Przebierać można w dodatkach "zewnętrznych" do długich wersji MP5 – jak szyny, dedykowane kolimatory itp.
- Jeśli zdecydujemy się na wymianę body na metalowe, koniecznie pamiętajmy o kolosalnych różnicach między korpusem wersji K i klasycznej MP5 – żadnym sposobem się tego nie obejdzie, trzeba kupić element dedykowany. Jest on mało popularny i drogi – około 300 PLN.
- W zagranicznych sklepach dostępne są obłędne ilości innych dodatków, wliczając w to nawet drewnianą kolbę dedykowaną do wersji K. ;)Generalnie odradzam zbyt daleko idące modyfikacje – to COŚ naprawdę ładnie strzela i jeśli planujemy bawić się wyłącznie na krótkich dystansach, można poprzestać na wymianie baterii.


Strzelamy i co osiągamy?


Osiągi mojego egzemplarza – na stockowej lufie, komorze HU i gumce HU – około 320 fps, zasięg całkowity około 50 m. ROF 13 BB/s. Podobne osiągi miały pozostałe testowane przeze mnie Kurz'e. Ponoć nie brakuje replik fabrycznie mocniejszych – osiągających zaraz po wyjęciu z pudełka prędkość wylotową 350-370 fps.

Po zamontowaniu zestawu BU Guadera osiągi prawie nie uległy zmianie. Można to tłumaczyć zbyt słabą sprężyną (do sprawnego działania potrzeba co najmniej M120/M130). Wzrosła jednak powtarzalność strzałów, a odgłosy pracy GB są przyjemniejsze dla ucha.


Podsumowanie


Replika MP5K Galaxy urzekła mnie od samego początku, mam ją już kilka miesięcy i jestem z niej coraz bardziej zadowolony. Z obserwacji Forum wnioskuję, że mój przypadek zdecydowanie nie jest odosobniony. G5 to tania, zgrabna, funkcjonalna, dobrze strzelająca replika, obarczona stosunkowo łatwymi do usunięcia wadami fabrycznymi. Jeśli już zdarzy się, że coś poważnie nawali, za około 100 PLN możemy wymienić całą replikę na inny używany egzemplarz! Sprawnością bojową G5 bije na głowę dowolny "wynalazek" z mini GB jak AEP'y czy MP7 - które nawiasem mówiąc jest (sic!) większe! Konkurencję w postaci UZI, pomijając stale powtarzający się aspekt ceny, przewyższa łatwością serwisowania – powiedzmy sobie szczerze: ile osób w Polsce widziało (chociaż na zdjęciu) GB v.5?

Zaznaczyć trzeba, że co prawda wymieniłem w tekście dużo mogących popsuć zabawę usterek, ale z łatwością można wyliczać repliki bardziej zawodne, nie dające nawet połowy radości płynącej z używania małego rozpylacza firmy Galaxy.

Na dobrą sprawę za podsumowanie wystarczą dwa słowa: GORĄCO POLECAM!

Dane repliki

Producent: Galaxy
Model:
(numer katalogowy)
G.5
Długość: 305 mm
Waga: 1200 g
Prędkość wylotowa: 320 fps
Bateria: stick
Hop-up: regulowany
Zalety: + funkcjonalność, poręczność - chyba najmniejsza replika AEG z typowym GB
+ cena, cena i jeszcze raz cena!
+ dobre osiągi
+ trwała konstrukcja
+ GB v.3 – który sam w sobie jest zaletą
Wady: - poważne problemy z single fire
- nieładny kolor lakieru na niektórych elementach metalowych
- marnej jakości silnik

Ocena wszystkich (5.50, głosów: 10)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
OC14Groza 28.01.2009, h. 15:46 OC14Groza
ja widziałem gb v 5 ale na zdjęciu
Guest (ID:6452) 28.01.2009, h. 15:48 Guest (ID:6452)
"- szczerbinka de facto nie ma regulacji" Proszę?

Nawet w instrukcji jest opisane jak się ją reguluje. Trzeba tylko przeczytać... nawet nie, są obrazki.

Tuksiak 28.01.2009, h. 16:05 Tuksiak
Muszka nie jest regulowana, a szczerbinka jak najbardziej . Choć czasem mało tej regulacji jest.
Wiewioor 28.01.2009, h. 16:09 Wiewioor
"WADY:
- poważne problemy z single fire" - nie zauważyłem jakichkolwiek problemów, a co dopiero poważnych...
Besol 28.01.2009, h. 16:11 Besol
buahahaha. No racja
FishHunter 28.01.2009, h. 16:20 FishHunter
Bawiłem się tym, zajebiaszcza zabawka

A co do singla - przy takim rozpylaczu i tak się nie przydaje xD
Hypki 28.01.2009, h. 16:28 Hypki
Tuksiak:

Rzeczywiście, nieprecyzyjnie się wyraziłem, jeśli chodzi o muszkę. Miałem na myśli, fakt że wszystkie cztery "przezierniki" są jednakowe, a nie to że nie można jej przesuwać w poziomie.

Wiewioor:

Miałem dostęp do trzech egzemplarzy i w każdym, mniejsze czy większe, problemy z ogniem pojedynczym były. W moim nasiliło się to bardzo wraz z przebiegiem repliki.
Guest (ID:6452) 28.01.2009, h. 16:44 Guest (ID:6452)
Przezierników w tej replice nie ma w ogóle natomiast szczerbinki też jednakowe nie są... Proponuję przyglądnąć im się.

Ja kiedy miałem jeszcze swoją też miałem problemy z selektorem, czasami nie strzelało w ogóle. A silnik zdechł na amen po 3000 kulek.
jurijgagarin 28.01.2009, h. 22:12 jurijgagarin
polecam tę replikę kupiłem używaną ale dalej dobrze służy. W budynkach te ~320fps to wystarczająco.
rostal 28.01.2009, h. 23:38 rostal
Wymieniłem w swojej sprężynkę na m135, wstawiłem stalową prowadnicę, zmieniłem zestaw cylindra na stockowy z g&p. Klaszcze pięknie i 460fps jest =)

polecam =)
Tuksiak 28.01.2009, h. 23:51 Tuksiak
Yesooo Chłopie, a po co Ci w tym tyle poweru?
morycek 29.01.2009, h. 07:15 morycek
pomijając fakt że koleś nie trafił we mnie z 25 metrów serią stojąc naprzeciw mnie, to faktycznie fajna broń........
25tomek 29.01.2009, h. 08:25 25tomek
Dodam że można spokojnie ładować nie wyjmując baterii z repliki.
Regdorn 29.01.2009, h. 10:17 Regdorn
@morycek: a to akurat zależy od tego w jakiej to było sytuacji, bo jeśli w "bojowej", to gość gościowi nie równy
lemonzawodowiec 29.01.2009, h. 17:27 lemonzawodowiec
Zepsuliście mi humor. Chyba już nigdy nie uzbieram kasy na tego pieprzonego maruzena 1100.
Brayli 01.02.2009, h. 15:56 Brayli
Oprócz silnika "slow-motion" to faktycznie bardzo dobra replika. Po wrażeniu w korpus 9,6 sticka rewelacyjny ROF. Zaszokował mnie zasięg w terenie otwartym, spodziewałem się 25-30m a nie niemal 50 płaskim lotem. Poza tym bardzo ergonomiczny chwyt przedni (a nie wygląda ) Gdyby nie poważne cięcia budżetowe to bym się z nią nie rozstawał :/
cielvus 17.04.2009, h. 17:21 cielvus
mój kumpel se kupił te mp5 jest zadowolony ale ma broblem z ,,single fire'' a i sie zapych dość często...
Fenr1r 07.06.2009, h. 19:08 Fenr1r
Ma ona jeszcze jeden mankament...podczas strzelania hop-up podkręca się sam od powstających drgań na replice zdjąłem chwyt, podkręciłem maga i strzelając patrzyłem na dźwigienkę, a ona sobie wędruje coraz bardziej w kierunku UP problem można bardzo łatwo wykluczyć, wkładając między dźwignię hopka a lufę zwinięty kawałek papieru, czy cokolwiek innego Tak czy owak, replika z aku 9,6 to prawdziwy masakrator, w CQB nie ma sobie równych !!
Czarninio 09.06.2009, h. 19:57 Czarninio
Moja dziewczyna bardzo ją sobie chwali "jest lekka i mała", a od siebie dodam że bardzo skuteczna
posejdon123 24.08.2009, h. 23:28 posejdon123
Ja strzelałem z tej repliki i jak na swoją cene musze przyznać żę jest całkiem niezła.Denerwująca jest tylko regulacja hop-up ale jeśli to sie pominie to jest bardzo fajna zabawka
miczop666 15.01.2010, h. 20:17 miczop666
Kocham ta replikę jest bardzo ladna chocuiaż nie ma tlumika plomienia klasycznego dla MP5 mimo tego bardzo ja lubię jest tak mala ze sie miesci pod kurtka i miesci sie do plecaka juz 2 razy ją mialem w szkole w szafce ale w plecak tez wchodzi bez większych problemów. Jest awaryjna trzeba przyznac niemniej jednak polecam tę 'empepiątkę' ponieważ to polączenie duzej mocy (kolega mial siniaka z ktorego plynęła krew) i poreczności nadaje sie do pomieszczen az za bardzo. Jest tez glosna tylko nie wiem czy to zaleta czy wada ale silnik bardzo słychac.
cieszek1 17.02.2010, h. 14:38 cieszek1
wczoraj podłączyłem G5 pod baterię Li-PO 11,1V i silnik o zwiększonym momencie obrotowym. ROF coś fantastycznego ale coś zagruchotało i G5 poległa.
Forma77 15.03.2010, h. 20:52 Forma77
Nie mogę od nikogo dowiedzieć się jak się współpracuje ze "świnką" cymy... Miał to już ktoś rękach?
domin130000 05.04.2010, h. 14:18 domin130000
Mam pytanie:
Czy do tej Mp 5-tki wejdzie silnik z tej repliki: $3
pabloo93 04.12.2010, h. 10:55 pabloo93
ktoś wie jaka kolba z mp5 będzię pasować do tej repliki? obojętnie czy stała czy zsówana czy składana
Maly_ 26.01.2011, h. 20:32 Maly_
Pabloo93:
Jest wersja Mp5(K) PDW. Ma klasyczny tłumik płomienia i kolbe składana na bok. Też produkcji Galaxy.
Si1van 02.07.2011, h. 21:37 Si1van
Po moim galaxiaku przejechał VW Transporter 5 pełen ludzi, troche body poszkodowane ale strzela jak strzelał xD No i problem z luźnym selektorem ognia też się przy tym rozwiązał :P
Alexanderexis 30.09.2011, h. 18:47 Alexanderexis
Gdzie taka replike dostac?
dirtysniper 03.02.2013, h. 00:14 dirtysniper
Teraz tylko używaną, aczkolwiek nawet z używką jest problem.
Sheyath 01.07.2013, h. 20:36 Sheyath
http://www.taiwangun.com/g-5-galaxy tu masz z kolbą i tłumikiem płomienia, aczkolwiek jak piszą - można to szybko odkręcić i masz mp5 Kurz :)
Buric 27.12.2013, h. 13:35 Buric
Witam/Bonjour
Przepraszam ,że odgrzeje kotleta
Galaxy g5k dostępny jest tylko w taiwangun kurz 314zl
Jeszcze w zbrojowni jest ale niedostępny kurz 250zł
Pytałem się o dostawę w zbrojowni ,lecz niewiadomo...
Pozdrawiam!
MaziPhoto 17.04.2014, h. 20:04 MaziPhoto
Witam jestem nowy, no i jestem posiadaczem tej repliki od kilku dni, mam pytanko jak można upgreadować hop up unit w tej replice ( czy można wstawić metalowy hop? ) , czy warto to zrobić?
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 106030

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane