Daj cynk
Reklama

Artykuły

M4 SO

Karabin, 29.02.2008, h. 10:08, dodał: szalony jack pirat , autor: Procent
31

M4 SO

Dane repliki

Producent: BOYI
Długość: 70-78cm
Waga: 3100g
Prędkość wylotowa: ok. 350 fps (0,2g)
Hop-up: regulowany

Wstęp

Chińscy producenci zalewając nasz rynek tanimi odpowiednikami markowych replik, co chwile posuwają się o krok dalej oferując nam coraz więcej elementów dostępnych do tej pory jedynie dla użytkowników droższych pozycji. Firma Boyi po pierwsze zastosowała metalowy korpus, po drugie wypuściła ciekawą wersje karabinku z rodziny M4/M16, która do tej pory była dostępna tylko za ceny dużo wyższe niż nawet 1000 zł. Propozycja M4A1 SO wydaje się, więc niezwykle ciekawa. Jakim jednak kosztem udało się uzyskać tak atrakcyjną cenę? Zapraszam do lektury.

Pierwsze wrażenie:

Chyba nie ma, co się rozwodzić nad ostrym odpowiednikiem, jako, że jest to po prostu kolejny klon M4A1, więc przejdźmy od razu do tego, co znajdziemy w pudełku i jak to się prezentuje. Karton mieści prócz repliki standardowy zestaw dla chińskich replik, tak więc jest już pakiet akumulatorowy ( Ni-Mh 8,4v 1100 mAh), prosta ładowarka sieciowa oraz hi-cap o standardowej dla M’ek pojemności 300bb. Z dodatkowych akcesoriów otrzymujemy chwyt pionowy na szynę picatinny, osłony na szyny (2 szt.), tylny celownik przeziernikowy w formie tzw. obciętego chwytu transportowego i 1pkt zawieszenie dość prostej konstrukcji (bez gumy), a więc o niewiadomej wytrzymałości. Niestety karabinek posiada standardowo możliwośc podpięcia go do zawieszenia tylko w jednym punkcie. Rozwiązaniem jest dokupienie mocowania do pasa na szynę, bądź skonstruowanie takiego mocowania przy pomocy paracordu, czy innej mocnej linki. Zaskakuje też brak jakiegokolwiek przedniego celownika, wobec czego należy zaopatrzyć się albo w muszkę typu flip-up, albo w jakąkolwiek optykę umożliwiającą celowanie. A teraz przejdźmy do sedna. Replika w pierwszym momencie sprawia bardzo dobrze wrażenie. Nic się nie chwieje, nic nie trzeszczy, nie ma żadnych luzów. Korpus jest pokryty matowym, czarnym lakierem, który sprawia bardzo dobre wrażenie. Nie znajdziemy tu żadnych oznaczeń producenta wersji ostrej, jedynie standardowo opisany selektor ognia (safe-semi-auto) Na niektórych elementach widać lekkie nadlewki formy, ale same formy są dokładne i nie można się przyczepić to zbyt niedokładnego wykonania. Kolba jedynie nie ma matowej faktury i sprawia najgorsze wrażenie, ma też nieco luzu, ale to raczej występuje w mniejszym lub większym stopniu w każdej replice M4A1 i pochodnych. Tłumik jest odkręcany i pasuje na standardowy gwint -14mm. W środku wypełniony jest materiałem wyciszającym, ale przez całą jego długość biegnie lufa, więc efekt tłumienia nie występuje. To jednak miły akcent ze strony producenta, ze dostajemy pełnowartościowy tłumik, a nie jakiś półprodukt czy atrapę. Na uwagę zasługuję też to, że po odciągnięciu chwytu przeładowania otwiera się dust cover. Co prawda nie ma pod spodem blaszki imitującej zamek, ale to i tak miły akcent.

[Powiększ][Powiększ]

Pierwsze strzały:

Mając w pamięci doświadczenia z innymi kolbami mieszczącymi w sobie baterie spodziewałem się, że jej umieszczenie w środku zajmie trochę czasu. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że chińscy konstruktorzy zmodyfikowali dotychczasową konstrukcje wprowadzając coś ułatwiającego życia. A mianowicie stopkę kolby da się zdjąć i włożyć baterie do kolby od tyłu. Niestety (chyba z powodów ekonomicznych) zaślepki dwóch bocznych komór kolby nie maja tutaj gwintów jak w kolbach tego typu od markowych producentów, siedzą jedynie „na wcisk” i szybko odpadają. Taśma izolacyjna załatwia sprawę, ale maniacy estetyki zachwyceni nie będą. Bateria naładowana i włożona, magazynek pełen, podpięty, nakręcony. Odbezpieczyć, nacisnąć spust… pierwszy strzał, pierwsza seria i już wszystko jasne. Od razu widać, że bateria, która została dołączona do zestawu wyraźnie nie radzi sobie z naciąganiem sprężyny głównej. Oczywiście to tylko subiektywne wrażenie, ale szybkim strzelaniu dubletami w trybie pojedynczym nie mamy, co marzyć ROF przywodzi mi na myśl tylko dźwięk padającej baterii w każdym stockowym AEG na dobrej baterii. Tak wiec baterie najlepiej wymienić, sugeruje napięcie 9,6v. Jeśli chodzi o zasięg jest już o wiele lepiej. Chronometr na testowanym egzemplarzu po paru testach wykazywał średnio ok. 350 fpsów. Miało to odbicie w zasięgu. Na tak krótkiej lufie to naprawdę dobre osiągnięcie. W kwestii Hop-upa, to jest to konstrukcja świetnie znana z produktów CA czy G&P, natomiast pokrętła mają nieco luzu, więc HU potrafi się rozregulować. Problem rozwiązuje podkładka pod śrubę mocującą największe pokrętło. Komora oczywiście jest metalowa. Gumkę najlepiej zmienić na silikonową, poprawia to tor lotu kulki, który w osi pionowej jest dużo mniej gwałtowny.

Zaglądamy do środka:

Z grubsza M4A1 SO rozbiera się jak każdą inną M’kę, inny jest np. sposób odkręcania zwalniacza magazynka. Zrezygnowano z małych śrubek wkręcanych w przycisk zwalniacza, które od kiedy pamiętam rozgwintowywały się bardzo szybko. Zamiast tego zwalniacz jest wkręcany bezpośrednio w przycisk, bez użycia żadnych narzędzi, rozwiązanie stosowane już wcześniej w replikach G&G, aczkolwiek bardzo przemyślane. Po drodze do GB napotykamy na silnik- chiński nonami, trudno cokolwiek o nim powiedzieć, prócz tego, ze działa. Po wyciągnięciu gearboxa pierwsze, co rzuca się w oczy to plastikowe łożyska. Po otwarciu serca tego AEGa nie znajdujemy nic zaskakującego. Smaru jest tam naprawdę dużo, zębatki to znane w tej klasie replik XYT. Najciekawsze połączenie jednak odnajdujemy w górnej części układu. Idąc od tyłu- prowadnica sprężyny, osadzona na metalowej podstawie z metalowym prętem, na który nałożony jest plastikowy element, czyli jest o wiele wytrzymalsza od zwykłej, plastikowej. Dochodząc do sprężyny mogę powiedzieć, że wg mnie jest ona zupełnie nieadekwatna do reszty części. Szacuje, ze to odpowiednik mocowy ok. M110. Sprężyna natomiast jest wykonana z bardzo twardego i dość mało sprężystego materiału. Efekt jest taki, że cykl sprężania jest krótki, ale energochłonny i możliwe, ze to jest powodem tak słabej pracy baterii. Charakterystyka sprężyny odbija się tez na tłoku, który mimo niewielkiego przebiegu był już znacznie zużyty. Najlepiej, więc wymienić sprężynę na M100 lub M110 dobrej firmy. Powinno to poprawić kulturę pracy układu.

[Powiększ][Powiększ] [Powiększ][Powiększ]

Co z niego zostało po teście?

Karabinek przeżył dwie imprezy, łącznie 4 dni w użyciu, wystrzelone jakieś 3000 kulek. Po tym wszystkim rozbieranie GB, by zobaczyć, co się kryje w środku. Najpierw wrażenia z zewnątrz. Farba, którą pokryty jest korpus odchodzi zaskakująco szybko i widać już było jej poważne ubytki. Na szczęście nie odchodzi płatami, a ściera się. Jednakże po dłuższym czasie użytkowania wskazane byłoby powtórne pokrycie. Kolejnym niedopracowanym elementem są śruby, które należy podkręcać na dobry początek. Mi w wyniku niedokręcenia odpadł zatrzask dust rovera, przez co jego klapka na stałe została w pozycji otwartej narażając na zabrudzenie komorę HU (na zdjęciu dociskana jest tylko palcem). Drugim elementem, który nie wytrzymał zbyt długo był bolt catch. W Boyi’u jest on mocowany za pomocą małego pina, który jest zamocowany dość luźno, nie trudno by wypadł, a wtedy cały element odpada sam. Poza tym z zewnątrz wszystko nadal trzymało się pewnie, nic nie trzeszczało, nie miało luzów. Wewnątrz tak jak już pisałem wcześniej dość poważnie wyeksploatowane zostały zęby tłoka. Albo wypadałoby zaopatrzyć się od razu w zapasowy element, albo wymienić sprężynę na nieco słabszą. Poza tym nie stwierdziłem żadnych innych awarii czy uszkodzeń.

[Powiększ][Powiększ] [Powiększ][Powiększ]

Czy warto?

Momencie pisania tego tekstu cena M4A1 SO wynosiła nieco ponad 600 zł. Czy warto go nabyć za taką kwotę? Musimy sobie zdawać sprawę, że by uczynić z tego dobrą replikę należy wymienić parę elementów. Najtaniej będzie zastąpić standardową sprężynę markową M100. Wtedy zapewne zbędna stanie się wymiana baterii oraz tłoka w krótkim czasie. Jeśli chcemy utrzymać prędkość wylotową na poziomie 350 fpsów należy wymienić tłok, akumulator, gumkę HU oraz sprężynę. Wyniesie nas to 200-250 zł. Należy tez pamiętać, że brak replice jakiegokolwiek przedniego przyrządu celowniczego. Tak wiec w sumie zrobienie z tego dobrej repliki wyniesie nas na dzień dzisiejszy jakieś 900 zł. To nadal dość atrakcyjna cena za replikę M’ki w tej wersji, o bardzo przyzwoitej prędkości wylotowej, która przyda się nie tylko do walk w pomieszczeniach, ale też na większych odległościach. Tak wiec jeśli ktoś nie ma wystarczającej ilości środków na G&P, a chce mieć M4A1 w wersji SO, to produkt Boyi’a jest świetną i atrakcyjną cenowo propozycją. Konstruktorzy pokazali, ze nie kopiują tępo produktów lepszych marek, ale starają się wprowadzać własne, często przyjaźniejsze użytkownikowi, rozwiązania. + metalowy korpus + dobra prędkość wylotowa + dobre spasowanie części zewnętrznych, brak luzów + udane rozwiązania niespotykanie w droższych odpowiednikach + bdb. Współczynnik cena/jakość + ciekawa wersja M4A1 w tym przedziale cenowym + dodatki w zestawie (zawieszenie, okładziny, pełnowartościowy tłumik, chwyt pionowy itp.) - słaby akumulator - kiepskie zestawienie części wewnątrz GB - brak przedniego celownika - niedoróbki zewnętrzne (niedokręcone śruby, szybko schodząca farba) Procent Do testów replikę dostarczył sklep: www.gunfire.pl

Ocena wszystkich (4.33, głosów: 3)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Quarc 18.09.2007, h. 10:23 Quarc
Zauważyłem że GB ma profile na zębatki. Ciekawe czy zębatki innych producentów będą współpracować czy też okaże się że jest gdzieś niedociągnięcie i lipa.

Może nie na temat: jak to jest z body? Czy body BOYI pasuje do innych producentów?
Placek 18.09.2007, h. 16:28 Placek
Gdy zobaczyłem go na pierwszym zdjęciu, pomyślałem, że wygląda jak prawdziwy gun. wiecie czemu? Bo miał tragiczniie pozdzieraną farbę;]
Recenzja bardzo dobra. Nie ma samych zachwytów. Wszystko rzetelnie odnotowane.
Rav. 18.09.2007, h. 17:08 Rav.
Body BOYI można bez większych problemów wstawić np do P&J- tak wymieniane body miała w swej P&J Kamila (vel KAKA)
Brenten 18.09.2007, h. 17:09 Brenten
Ciekawy, warto brać dla RIS'a i tłumika.
kydrys 18.09.2007, h. 17:17 kydrys
no cóż, jeśli 1500zł kosztuje razem z karabinkiem zrobienie z tego dobrgo sprzętu, to chyba lepiej kupić stocka od G&P za podobną o ile nie niższą cenę.
KamaN 18.09.2007, h. 17:29 KamaN
Jakies dzikie to jest. Czy oplaca sie wydawac przszlo 1k na m4? Lepiej kupic jakiego G&P bedzie lepiej.
boychristo 18.09.2007, h. 18:37 boychristo
kydrys proponuję czytać ze zrozumieniem bo żal mnie bierze. 900zł wszystko w sumie. Ponad 500 zabroń + to co napisał Procent czyli ponad 300zł . W sumie da 900zł.
kydrys 18.09.2007, h. 20:54 kydrys
ok, przyznaje że tu dałem ciała, ale i tak przy różnicy ceny 400zł wolę pozbierać na G&P, niż kupować wątpliwej jakości BOYI. jak cię żal bierze to przecież nie zmuszam cię do czytania, nie? człowieku weź wyluzuj.
szalony jack pirat 19.09.2007, h. 08:12 szalony jack pirat
900 na dzień dobry i ja w te 300 nie wierzę. Nie wierzę, bo cały GB najczęściej też jest do wymiany i to jest kolejne 500 zeta jak nie więcej. Do tych 300 na początek, trzeba doliczyć preckę za kolejne 120.

GR16 Eco RIS kosztuje cos koło 950 i ma preckę w stoku i Gb G&G. Potem można sobie dokupić body, nawet G&P wypasione i mamy lans na maksa.
szmerglu 19.09.2007, h. 08:17 szmerglu
po wymianie tego dziwnego hopa z przerosnietym dystanserem na TMowski eMka zyskała 10% zasięgu nie mówiąc już o precyzji. Osobiście zalecam natychmiastową wymianę
Rav. 19.09.2007, h. 12:28 Rav.
a ja tam wołałbym dać te 900 stówek na zrobionego BOYI a za resztę różnicy w stosunku do np G&P wolałbym zakupić wyposażenie w postaci porządnej kamizelki plecaka itd... kwestia tego w co kto się "bawi",co lubi...
Placek 19.09.2007, h. 17:18 Placek
Patrząc obiektywnie, to zauważajac te wady, jak wypadajace śrubki, nadlewki, schodząca farba i wątpliwej jakosci gb, nie można także pomijać kwestii metal body za 100 zeta, uważam, że o wiele lepiej bedzie kupić G&P. Nie dość, że ma od razu lufę precyzyjną , wzmocniony gearbox, świetne body, nie wypadajace śrubki i możliwość duzego tuningu mocowego za niewielką cenę to jeszcze jest sprawdzone i niezawodne. A co wiemy o Boyi? Że jest tanie.
HAosX 19.09.2007, h. 18:33 HAosX
Na tym forum było i jest nadal strasznie dużo tematów. więc nie mów Placek ze nic nie wiemy na temat repliki Boyi;/
Link 19.09.2007, h. 22:48 Link
A coś może ktoś wspomni na temat kultury pracy?

Cichy? Głośny?
szalony jack pirat 20.09.2007, h. 09:25 szalony jack pirat
Nowe G&P nie mają precki.
Z wątków o Boyi wynika niestety, że warto kupić taka replike, tylok jeśli ktoś godzi się na jej osiągi i nie ma zamiaru nic w niej zmieniać. Jesli chce się ją doprowadzić do poziomu porządnego AEG (porządnego, czyli dobrze strzelającego, niezawodnego, z kulturą pracy), to przestaje się to kalkulować.
Czolg 25.09.2007, h. 22:30 Czolg
Kolejna tania replika dobra na początek przygody z ASG . A czy dobra to sie okaże . Potem to i tak kasa leci w tysiącach na sprzęt ale zależy kto jak sie bawi i na jaki realizm stawia
boalorka1 28.09.2007, h. 02:02 boalorka1
Szajs prosto z Chin.
Baykos 29.09.2007, h. 03:38 Baykos
Panowie bardzo opłaca sie kupić takiego Boy, niekoniecznie w PL, można kupić taniej prosto z Chin . W każdym razie: szyny metal, Batka jest zaskakujaco dobra (ladowalem tylko i wyłacznie Automatycznym Ansmannem - stad zapewne efekt), no nic zamierzam zabrać się za pisanie recenzji mojej emki, lepszego modelu i moim zdaniem znacznei bardziej oplacalnego ale o tym w krotce
Borol 08.10.2007, h. 19:17 Borol
Ja teraz kupiłem mk12 spr mod 0 boyia i uważam że za cenę 697 zł otrzymujemy jeszcze lepszą od tej replikę.Nie żebym chciał zaraz ale na jakiej zasadzie się recenzje do wmasg dosyła?
Michal94 13.10.2007, h. 23:53 Michal94
Czy pomysł kupienia MP5 SD6 z JG jest dobry dla średnio zaawansowanego????
HAosX 18.10.2007, h. 14:52 HAosX
Drogi Michałku !!! Takich (głupich) pytań w komentarzach dotyczących M4 i to jeszcze w dodatku BOYI sie raczej nie powinno pisać. Tematów na temat MP5 JG masz bardzo dużo, tylko użyj magicznego SZUKAJ ! Nawet ci w tym pomogę:) Zarejestruj sie na forum i wklej w stronę ten czarodziejski LINK !!! $3

Pzdr fOr all
Michal94 26.10.2007, h. 22:42 Michal94
HAosX , dzięki za odpowiedź . Chciałem sprawdźić , czy ktoś mi odpowie . Okazało się, że tak . Myślałem , że jak ktoś zobaczy pytanie od kogoś , kto się urodził w 1994 to oleje sprawę . Ale jednak nie . Aha , a pytanie celowo zadałem pod opisem M4 . Pozdro .
afterano 03.12.2007, h. 15:39 afterano
a jak z tym nieszczęsnym HU? podobno gumka guardera jest za luzna na stockowej komorze i
wystepuja na niej straty powietrza. Czy tylko wymiana całego HU wchodzi w grę czy są jakieś inne opcje rozwiązania tego problemu?
Pozdrawiam
Thorulf 17.01.2008, h. 22:29 Thorulf
pytanie male mam odnosnie wymiany czesci w tej replice
sam we wlzsnym zakresiue wymienielem glowice tloka, cylinder i glowice, oraz zebatki na czesci ze stockowej repliki CA. Dodatkowo wymienilem sprezyne na M120 oraz silnik o zwiekszonym momecie obrotowym. Bateria stockowa nie ciagnie tego zestawu zbyt dobrze, czy bateria 9,6 V 2300 mHA wystarczy do obslugi poprawnej?
zajczek 02.02.2008, h. 19:16 zajczek
Ja mam go od kilku miesięcy. Zdarło sie trochę farby ale przynajmniej wygląda realistycznie.
karramba 28.03.2008, h. 22:39 karramba
hmm tak czytam Was i mysle ze przekona sie kazdy sam gdy kupi. Mam i dla mnie to rewelacja choc mialem juz rozne a koledzy z teamu przesli juz raczej kazda firme. Zmienilem obecnie troszku w GB i jest z naprawde z wysokiej polki sprzet teraz i za jaka cene !!! zmiast 2,5tysiaka za G&P mam to samo w srodku juz prawie tylko systema i tlok deepa oczywiscie)
LHOswald 30.07.2008, h. 12:24 LHOswald
Ja kupiłem BOYI M4 S-system za 360zł, w cog-asg.com, nie wiem kto na taki sprzęt wywala 600zł... takie jest moje zdanie.
ryuzok 03.09.2008, h. 12:13 ryuzok
a czy mógł by ktoś zamieścić jakąś recenzję AK-74 (RK03-real wood najlepiej) DBoyia?
bobo86 23.09.2008, h. 21:29 bobo86
ja mam M4 SCAV. Fajna jest, ale ta sprężyna to fakt. od razu zmieniłem. Ale na mocną, 140. bateria 9,6+okablowanie+HU+silnik+preclufa. chodzi jak marzenie. pozdro dla wszystkich
Ignacy 27.06.2009, h. 21:51 Ignacy
Czy za 410 zl nowka z allegro sie oplaca?
domin130000 06.07.2012, h. 13:53 domin130000
Ta bateria to po prostu tragedia. W moim egzemplażu żeby silnik wystartowałł trzeba go "ręcznie" wspomóc kręcąc jego zębtką. Żeby to badziewie normalnie działało przy rofie 5 rps to trzeba batkę conajmniej 12V
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 116740

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane