Daj cynk
Reklama

Artykuły

G&G GR16 PLASTICA

Karabin, 26.07.2006, h. 19:41, dodał: szalony jack pirat , autor: szalony jack pirat
19

Dane repliki

Producent: G&G
Model:
(numer katalogowy)
GR16 PLASTICA
Długość: 787mm/885m
Waga: 2600g
Prędkość wylotowa: 300 fps, 0.20g
Bateria: small, max 9.6V
Hop-up: tak, regulowany
Wstęp
Znowu emka? Tak w zasadzie należałoby zacząć każdego news’a i każdą recenzję repliki tego karabinka. Nie da się ukryć, że seria M jest już wyeksploatowana do granic możliwości. Tym bardziej zatem należy wnikliwie przyjrzeć się kolejnym propozycjom pojawiającym się na rynku. A pojawiają się one często. Maniak, który zdecydował się na emkę, ma do wyboru całe mnóstwo modeli, kilku firm, w kilku długościach, ze zróżnicowanym wyposażeniem i w kompletnej gamie cenowej – od trzystu kilkudziesięciu złotych do blisko czterech tysięcy – do wyboru do koloru.
[Powiększ]
Opisywany model – GR-16 PLASTICA – firmy G&G plasuje się w najpopularniejszym segmencie – jego cena oscyluje w granicach 850-890 złotych** i z założenia ma konkurować z replikami TM i CA w uboższych wersjach wyposażeniowych. Dotychczas G&G oferowało jedynie sporo droższe modele emek serii R4 i R5 oraz A2 i A3. Cena „gołej” GR16 też kształtuje się na poziomie 1299,00zł (Specshop, 25-07-2006) co jest ceną wyższą o 250-300 złotych od ceny emki CA, zależnie od aktualnych promocji. Jest to zatem modna ostatnio wśród producentów wersja „Value” oferująca nieco niższą jakość za sporo niższą cenę. Przynajmniej teoretycznie.
Replikę do testów dostarczył sklep Specshop.pl.

** W Internecie znalazłem informacje, że GR16 PLASTICA ma kosztować w granicach 150 euro. Byłoby to zatem około 600 złotych. W drastyczny sposób zmienia to ocenę tego modelu w kategorii jakość/cena! Tym niemniej oficjalną ceną podaną przez Specshop jest póki co 890 złotych. Podobna cena widnieje w większości sklepów na świecie.
Wygląd zewnętrzny
Pierwsze wrażenie …
… nie jest najgorsze. Replika prezentuje się niczego sobie. Trudno napisać coś nowego o emce – jaka emka – każdy widzi, najlepiej spojrzeć na fotki.
[Powiększ] [Powiększ] [Powiększ]
[Powiększ] [Powiększ]
Atrakcją jest kolba LE oraz magazynek, hi-cap na 450 kulek – standard w G&G. Poza tym bez niespodzianek. Waga i wyważenie w niczym nie różni się od M4A1 TM, oczywiście replika z racji generalnie plastikowej budowy jest lżejsza niż odpowiednik Classic Army. Dla fanów oryginalnych oznaczeń – bez rewelacji, jak każda replika G&G tak i ta oferuje jedynie oznaczenia producenta jej samej.
[Powiększ] [Powiększ]
Szkoda, że przednie uszko do zawieszenia przymocowano do muszki, skierowane w dół. Z doświadczenia wiem, że wygodniejsza jest wersja skierowana w bok, na osobnym montażu.
[Powiększ]
Za to klapka wyrzutnika łusek odsłania regulację HU po odciągnięciu rączki przeładowania, tak jak dzieje się to w modelach TM.
Na osłodę w komplecie otrzymujemy przyrząd do regulacji muszki oraz, co ciekawe, klucz do odkręcania pierścienia lufy zewnętrznej (który zwykle musimy kupić w sklepie osobno).
[Powiększ]
Trzymamy, trzymamy, trochę się pokręcimy i zauważamy poważną usterkę – tak chwyt jak i kolba mają wręcz nieprzyzwoite luzy. G&G zastrzegło się, że przysłany egzemplarz jest testowy – z pierwszej serii, a producent poprawi zgłoszone niedociągnięcia. Oby jakość dopasowania chwytu i kolby uległy poprawie.
Gdzie PLASTICA?
No właśnie, z samej nazwy wynika, że redukcja ceny wynika z zastosowania innych, tańszych materiałów. I chodzi tu nie tylko o zmianę aluminiowego body na plastikowe. Wszystkie elementy, które w droższych wersjach są metalowe w PLASTICA są co najwyżej „metalowe”. Tzn. owszem nie jest to plastik, ani drewno, ale też nie jest to nic, co kojarzy nam się z solidnością metalu. Tłumik płomienia, zwalniacz zamka, rączka przeładowania, muszka, lufa zewnętrzna, spust i osłona spustu, zatrzask magazynka, selektor ognia, tylne przyrządy celownicze, stopka silnika, żerdź kolby wykonane są bardzo kiepskiej jakości metalu. Nie są również oksydowane lub czernione w oleju, a po prostu malowane „szprejem” na czarno. Efekt nie jest najlepszy. Nawet niezbyt wyszukane jakościowo części CA wyglądają okazalej (choć niewiele). Nieco lepiej sprawa ma się z pierścieniem mocującym chwyt oraz śrubami mocującymi rączkę transportową. Z kolei dużo gorzej jest jeśli chodzi o klapkę wyrzutnika łusek i znajdującą się pod nią atrapę osłony komory – właściwie trudno powiedzieć, czy to metal, czy tektura. Ale wrażenia są bardzo subiektywne, każdy zainteresowany zakupem powinien ocenić to sam. Na zbliżeniach widać trochę jak się sprawa ma.
[Powiększ] [Powiększ] [Powiększ]
[Powiększ]
Cała reszta repliki jest plastikowa. W szczególności jest to oczywiście plastikowe body, ale również plastikowa rączka transportowa (wraz z elementem mocującym) oraz uwaga! komora HU (choć jednoczęściowa) i oczywiście kolba.
Materiały i wykonanie
Ok, w zasadzie nie jest najgorzej – pewne elementy „metalowe” nie prezentują się najlepiej, ale w końcu nie jest to replika z wyższej półki. W zasadzie znaczący skok jakości wykonania mamy dopiero do czynienia w przypadku replik G&P oraz akcesoriów typu R.I.S. i drogich konwersji. Tak czy owak, doświadczenie G&G powinno zaowocować co najmniej bardzo dobrym spasowaniem części oraz jakością plastiku. I tu czeka nas niestety spory zawód. Wspomniałem już o luzach, bliższa inspekcja body ujawnia spore szpary w dopasowaniu jego połówek, a plastik z którego wykonano tylni chwyt i rączkę transportową sprawie ambiwalentne wrażenie. Co do materiału body i osłony przedniego chwytu to jest on zdecydowanie matowy i prezentuje się dość dobrze. Póki co jednak nie wiadomo w jaki sposób będzie się wycierał. Zaskakująco dobrze wykonana jest kolba – widać, że przeniesiono ją z lepszych modeli.
[Powiększ] [Powiększ] [Powiększ]
Osiągi i walory użytkowe
Pomiary
Średnia z 10 strzałów na kulkach 0.2 mierzona na Competition Electronics ProChrono Digital wypadła bardzo dobrze – 300fps. Do tego replika ma bardzo małe odchylenie standardowe – rzędu 1fps. To niezły wynik, jednak nie powala na kolana – w końcu replika ma zamontowaną sprężynę ~100m/s i lufę precyzyjną 6.04mm. Przy tych częściach należałoby się spodziewać wyniku o 30fps wyższego. Co więcej – w Internecie spotkałem się z pomiarami rzędu 260fps na kulkach 0.2g! Świadczyłoby to, albo o dużych różnicach pomiędzy egzemplarzami, albo o częstym dla G&G liftingu repliki po wypuszczeniu na rynek, co owocuje równoległą obecnością w sklepach różnych generacji. W każdym z tych przypadków lepiej jest zmierzyć osiągi konkretnego egzemplarza przed zakupem.
Szybkostrzelność na akumulatorze 8,4V na ogniwach Sanyo KR-600E nie jest rewelacyjna – 15 kulek na sekundę. Jest to wartość standardowa dla tej kombinacji sprężyny i akumulatora. Zwiększenie napięcia do 9,6V znacząco pomaga (ROF ~18-19/s), w takim przypadku szybkostrzelności nie można już nic zarzucić.
Wrażenia z użytkowania
Trudno znaleźć jakieś różnice w użytkowaniu emek. Poza irytującymi luzami, dłuższym i pojemniejszym magazynkiem, GR16 PLASTICA prowadzi się jak każdą inną emkę ze składaną kolbą. Zasięg jest na poziomie replik CA, skupienie – lepsze, zwłaszcza na auto. Akumulator 9,6V to wg mnie konieczność. Poza tym – bez niespodzianek, bojowo replika spisuje się bardzo dobrze.
Testowy egzemplarz posiadał zbyt mały dystaner HU. Na dwóch różnych gumkach (stockowej i silikonowej Guardera) kulka 0.25g jest podkręcana dopiero przy maksymalnym ustawieniu HU, nie zostawia nam to żadnego zapasu, na wypadek np. użycia cięższych kulek.
Rozbiórka i części wewnętrzne
Rozbiórka body
PLASTICA rozbiera się jak nowe emki CA. tzn. jednoczęściowa komora HU wymusza brak uszek z tył body. Obie połówki rozsuwa się po prostu po wyjęciu przedniego pina. Piny akurat nie są rewelacyjne. Nie posiadają żadnych zatrzasków, bardzo łatwo też zedrzeć z nich farbę. W testowym modelu siedziały ciasno, można się jednak obawiać, że z czasem się poluzują i w końcu zginą.
Przy rozsuwaniu czeka nas niespodzianka – otóż okazuje się, że bez cięcia kabli pod przednim chwytem, repliki nie da się rozebrać. Żeby wyjąć GB trzeba całkowicie oddzielić od siebie połówki body. Niestety konstruktorzy G&G zastosowali dziwny patent w zespole bezpiecznika – znajduje się tam sporych rozmiarów wtyczka, która nie mieści się pod lufą zewnętrzną – trzeba ją odciąć i zastąpić konektorkami. Mało przemyślane, choć łatwe do naprawienia.
[Powiększ]
Na plus trzeba natomiast zaliczyć montaż lufy – skutecznie eliminuje on barrel wobble’a, czyli efekt chwiejności występujący w starszych, plastikowych modelach emek. Montaż przedniego chwytu również jest nowszego typu, teoretycznie zatem po usunięciu wspomnianych już luzów okładziny powinny trzymać się sztywno.
[Powiększ]
Po zdjęciu upper receiver’a w oczy rzucają się trzy rzeczy. Po pierwsze pod wyrzutnikiem łusek znajduje się plastikowy element usztywniający, który w testowym modelu od razu odpadł, musiałem go przykleić. Po drugie plastik body jest bardzo giętki i w niektórych miejscach dość cienki – uderzenie bokiem repliki np. o klamkę lub wystający sęk w trakcie strzelanki może się skończyć poważnym uszkodzeniem body. Po trzecie zespół rączki przeładowania i mechanizm zwalniający klapkę wyrzutnika łusek jest wykonany dość filigranowo - nie należy robić eksperymentów i np. zamykać na siłę klapki przy odciągniętej rączce, bo nie wraca ona potem do pierwotnego położenia i można uszkodzić cały mechanizm. Komora HU wygląda poprawnie, przy okazji wyjaśniło się dlaczego HU tak słabo podkręca kulki – ostatnie kółeczko, to dociskające dźwigienkę, jest zalane o jeden lub dwa ząbki za wcześnie, co drastycznie ogranicza zakres regulacji. Pilnik i klej lub nowe kółeczko (ew. większy dystanser) powinny załatwić sprawę.
[Powiększ] [Powiększ] [Powiększ]
[Powiększ]
Do rozbiórki wystarczy jeden imbus – wszystkie śrubki są tego samego rozmiaru (oczywiście za wyjątkiem śruby trzymającej żerdź kolby). Dobrze jest się jednak zaopatrzyć w solidne klucze, niektóre śrubki siedzą naprawdę mocno.
Gearbox
Gearbox to teoretycznie najsilniejszy punkt tej repliki. Cały pomysł G&G polegał na tym, żeby opakować standardowy, dobrej jakości szkielet tańszą obudową. Tak więc w środku nie czekają na nas żadne niespodzianki, tylko standardowe części G&G. Przyzwoitej jakości głowica kierunkowa, zwykły tłok i głowica cylindra, mosiężny cylinder, zębatki porównywalne z zębatkami CA starszego typu. Standardowy silnik. O częściach niewiele da się powiedzieć – spokojnie podziałają nawet przy PDI170%, ale nie wiadomo jak długo. Na oko upgrade rzędu 330-350fps powinny wytrzymać bez ubytku dla trwałości repliki. Są to oczywiście zgrubne szacunki.
Podsumowanie
Bojowo karabinek sprawdza się dobrze. Ma przyzwoity potencjał upgradu. Wygląda nieźle. Gdyby ta replika kosztowała 700 złotych i konkurowała z SRC – to byłby hit. Za podobną cenę otrzymywalibyśmy przyzwoicie wyglądający karabinek od razu z markowymi częściami. Cały problem GR16 PLASTICA polega na tym, że w okolicach 900 złotych mamy w zasięgu zbyt wiele możliwości i każda jest w mojej opinii lepsza.
Na początek możemy dołożyć 100 złotych i kupić po prostu M15 CA. Nowe modele bardzo wyprzedzają GR16 pod względem użytych części wewnętrznych, metalowego body i jakości wykonania.
Jeśli zdecydowalibyśmy się na TM – niestety musielibyśmy dołożyć około 200 złotych. Ale nie jeśli dopuścimy możliwość kupna dwu-trzymiesięcznej repliki używanej. Znając TM jest to wtedy w zasadzie nowy karabinek, który we wszystkim przewyższa GR16 PLASTICA. Replikę G&G ekonomicznie ratuje precyzyjna lufa – jest to wydatek rzędu 130-150 złotych (używane lufy 6.04mm Systemy w Komisie można kupić od 90 złotych). Tylko, że lepiej jest kupić solidny karabinek i po jakimś czasie lufę wymienić, niż tylko z powodu lufy inwestować 900 złotych w PLASTICA.
Jeśli ktoś dysponuje górnym pułapem 900 złotych i absolutnie nie może dołożyć ani złotówki – wątpliwe, aby kupił GR16 PLASTICA. Raczej zdecyduje się na model SRC lub starszą replikę używaną. Zwłaszcza jeśli rozszerzymy gamę modeli o serię MP5, to mamy do dyspozycji całą serię MP5 CA poprzedniej edycji. Wszak trzeba jeszcze dokupić parę drobiazgów.
Jest szansa, że G&G uwzględni powyższe uwagi (za pośrednictwem Specshop przesłaliśmy je producentowi) i lepiej spozycjonuje swój produkt na rynku, czego mu i nam serdecznie życzę.
UWAGA!!! Już po napisaniu i zamieszczeniu recenzji otrzymaliśmy informację, że nowa partia poprawionych GR16 PLASTICA jest już w drodze!!! Spodziewajcie się zatem szybkiej aktualizacji - zobaczymy, czy nasze uwagi trafiły do producenta ;)

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
boron 26.07.2006, h. 17:23 boron
Uuuu RECENZJA nie mieści się w skali oceniania, przegladalem zbrojownie wiele razy, ale tak obszernego opisu nie spotkalem.
BRAWO JACK!
Wombat 26.07.2006, h. 17:53 Wombat
Świetna recenzja, naprawdę. Wyłożyłeś wszystko, co chciałbym wiedzieć o replice przed kupnem.
Westie 27.07.2006, h. 02:33 Westie
Za 150 euro? No pięknie, a nas znów wyciulali...
szalony jack pirat 27.07.2006, h. 08:26 szalony jack pirat
Te 150 euro znalazłem tylko w jednym portalu w zapowiedziach. W sklepach stoi po 200-270 euro zależnie od kraju.
skrent 27.07.2006, h. 10:46 skrent
Fajnie dobre "serce" w słabej obudowie i przystępnen cenie tylko czemu to kolejna emka a nie AK czy coś innego :-/
gordy 28.07.2006, h. 19:01 gordy
Super recka. Wielki + dla pirata:D Emka bo emki są fajne i tyle;d
noah 28.07.2006, h. 21:57 noah
jak dla mnie, sam brak oznaczeń, jest dyskwalifikacją dla repliki...
medykjanek 01.05.2007, h. 21:47 medykjanek
Jestem właścicielem takiej repliki, więc tylko 2 słowa z pierwszej ręki.
Jedynym mankamentem były słabo dopasowane i nieco luźne połówki chwytu przedniego. Wystarczyło jednak poświęcić w domu parę minut na spiłowanie nierówności i oklejenie fragmentów wchodzących w pierścienie mocujące taśmą izolacyjną, aby to naprawić.
Porównując moją GR16-kę z odpowiednikiem CA- wizualnie ta druga przedstawia się na pewno lepiej (metalowe body) oraz wyczuwa się, że jest cięższa. Stawiając jednak na szali wnętrze GR-16 i potencjalne możliwości tuningu - nie ma to dla mnie większego znaczenia. Do tej pory jestem bardzo zadowolony z karabinka i jego bezawaryjności. Po paru ostrych kolizjach "delikatne plastikowe" body nie ma żadnych uszkodzeń poza ryskami. Zdecydowanie rzecz godna polecenia ludziom, którzy bardziej od idealnego odwzorowania repliki cenią DOBRE STRZELANIE ZA DOBRĄ CENĘ.
Ziolek 20.12.2007, h. 20:04 Ziolek
Świetna recenzja, właśnie się zastanawiam nad kupnem tego właśnie karabinu w Spec Shopie, ma to być mój pierwszy karabin ASG i
mam nadzieje że się do tego sportu nie zrażę ;]
Jakie opinie dotyczące tego modelu "poprawionego", ktoś ma?
Byłbym wdzięczny za wszelkie info.
Pozdrawiam.
fimelu 13.01.2008, h. 20:44 fimelu
Kupiłem ten karabinek w środę, a wczoraj byłem z nim pierwszy raz na strzelance. Jeśli chodzi o osiągi, to nie mam zastrzeżeń. Ale pod koniec, wchodząc na jedną górkę poślizgnąłem się i uderzyłem magazynkiem w ziemię. Z początku niczego nie zauważyłem ale po 15 min dostrzegłem pęknięcie między komorą Hop-up a przednim uchwytem. Po powrocie do domu okazało się, że body pękło już całkowicie (złamało się). Radzę więc każdemu, co ma zamiar zakupić ten karabinek, uzbierać jeszcze te 200-400 złotych na metalowe body. Inną rzeczą co mi podpadła to magazynek. Nie dociskając go cały czas, broń w ogóle nie łapała kulek. Myślę jednak, że za taką cenę ten karabinek jest wart uwagi i polecenia. Pozdrawiam
Piotrek1502 28.01.2008, h. 18:56 Piotrek1502
mam tego elektryka ale full metal wale ponad 60 m bez problemow oczywiccie fabrycznie tuningowana mialem ;p
adid 13.02.2008, h. 17:54 adid
Fifol, zapomniales dodac kolejnej rzeczy. Ze na forcie twoje gr lecialo na jakis 25m bo bylo dosc zimno i HU ci podmarzal. A co do metalowego body to nie kazdy sie wywala z na guna tak jak ty. Pozdro
wojtek_lo 05.06.2008, h. 22:25 wojtek_lo
Recenzja swietna to fakt. Ja juz czekam na swoje Gr16... nie moge sie doczekac:D po tescie dam znac jak jej poszlo i co o niej mysle
marpas93 23.08.2008, h. 12:33 marpas93
Tak, porządnie napisane ale dość dawno temu jak widzę to pierwszy komentarz mamy z 2006 roku więc myślę że można być pewnym jakiejś poprawy w tej eMce, myśle że teraz to nieziemskie luzy zrobili i ogólnie jest lepiej...

Ma ktoś może informacje na jego temat z (tego stulecia ) ostatniego czasu, na specshop'ie (nie ufam im na tyle żeby w to wierzyć) pisali że ponad 330fps, prawda to i jaki on ma tak na serio zasięg (patrząc na tego obecnie znajdującego się na specu)?

ps.jak coś to na mail bym prosił jeżeli aż tak dużo zmian marpas93@gmail.com
Ziomek08 14.09.2008, h. 16:18 Ziomek08
Ja posiadam model z 2008 roku, luzów nie mam, w przednim chwycie zastosowano wtyczki do kabli zasilających (nie trzeba ich przecinać aby wyciągnąć GB), magazynek lekko sie chwieje ale nie wypada(można zaradzić taśmą ), body ładne, lepsze nie chiński metal , ale gumkę należy od razu zmienić, stockowa prawie w ogóle nie działa, no i metal jest lepiej pomalowany to chyba tyle . podrawiam
Kamina 09.04.2009, h. 10:12 Kamina
teraz ten karabin w specshope kosztuje 720 zł $3 wart jest takiej kasy czy opłaca się go kupić za taką cenę
Ziomek08 12.04.2009, h. 17:21 Ziomek08
Zacytuje kolegę z forum Airshitguns.pl "Seria ECO. To zło" nie kupuj tego, tamten komentarz poniżej dotyczył użytkowania przez pierwsze 2 miesiące, potem się posypał na amen, więc ja bym ci radził kupić np. ICS Universal za 900zł lub jakiegoś Chińczyka np. LR300 od PJ. Na forum są opisy tejże repliki, ale jak wywnioskował Dragunow, Seria Eco bardzo się pogorszyła, modele z roku 2006, były lepiej wykonane od tych które są teraz w sprzedaży. Pozdr
forestman 01.08.2011, h. 16:59 forestman
Kupiłem tego guna w styczniu 2011 i naprawdę durzo się zmieniło, na lepsze oczywiście ;). Nic nie odpada, luzy ledwo wyczuwalne, 340fps na M90 (tak pisze na specshopie), body 'twarde' chociaż z abs-u... no i cena. : 679zł. Jest to moja pierwsza replika i naprawdę jestem zachwycony i polecam. Używam batki 8,4 i większej nie potrzebuje, chyba że ktoś leci na rof-a.
mcmonsterPL 22.06.2012, h. 23:04 mcmonsterPL
recka fajna ale dalej mam dylemat g&g albo classic army to będzie moja pierwsza replika i nie wiem czy wybrać tą replike czy sportline M15A4 sportline może jakaś porada? :D
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 26120

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane