Daj cynk
Reklama

Artykuły

M14

Karabin, 25.07.2006, h. 00:10, dodał: Sharpek , autor: Kernest
37

Dane repliki

Producent: Tokyo Marui
Model:
(numer katalogowy)
TM
Długość: 113 cm
Waga: 4100 g
Prędkość wylotowa: 290-300fps
Bateria: Large
Hop-up: Regulowany
Blowback: Brak

HISTORIA


Po zakończeniu drugiej wojny światowej podstawowym karabinem amerykańskiej piechoty był M1 Garand. Był to solidny karabin samopowtarzalny, ale o dużej masie i z nietypowym zasilaniem z ośmio nabojowych ładowników obniżających szybkostrzelność praktyczną. Już w czasie II wojny światowej podejmowano próby opracowania wersji karabinu M1 Garand zasilanej z magazynków, ale prace zakończyły się na etapie prototypu. Do prac nad nowym karabinem powrócono wraz z wprowadzeniem do uzbrojenia nowej amunicji T65E3 (7,62 x 51 mm), która wkrótce stała się jako 7,62 mm NATO (.308 NATO) standardową amunicją karabinową państw paktu.

Prace nad nową bronią toczyły się wraz nad pracami nad nowym nabojem. Do pierwszego etapu prób dopuszczono:

T25 - konstrukcję Earle'a M. Harveya
T28 - pochodną Sturmgewehr 45 opracowaną przez Cyrila A. Moora
T31 - konstrukcję Johna M. Garanda

W trakcie prób odpadły karabiny T28 i T31, a następnie T47 (przeprojektowany T25). W 1950 roku prowadzono też próby karabinów EM2 i FN FAL ( kalibru 7 x 43 mm Mk1Z), jednak brak zaufania amerykańskich wojskowych do amunicji pośredniej spowodował odrzucenie obu konstrukcji.

Próby rozpoczęto od początku. Tym razem uczestniczyły w nich:

T44 z zakładów Springfield
T48 (belgijski FN FAL).

Obydwa karabiny były już zasilane nabojem T65E3, a celem prób było wyłonienie karabinu, który miał się stać standardową bronią piechoty wszystkich armii paktu. Jednak kiedy wyniki prób zaczęły wskazywać na FN FAL jako prawdopodobnego zwycięzcę konkursu, Amerykanie ze względów prestiżowych zdecydowali się wprowadzić do uzbrojenia T44E4 jako „US Rifle 7,62 mm M14”. T44 został zaprojektowany jako udoskonalenie karabinu T20E2 (eksperymentalna wersja karabinu M1 Garand ). Miał lżejszą lufę, a po wprowadzeniu nowej amunicji zaadaptowano go do zasilania nabojami T65E3. Produkcję rozpoczęto w 1957 roku.

Wersję karabinu T44E5 wyposażoną w lufę ciężką, grubsze łoże i dwójnóg przyjęto do uzbrojenia jako M15 (miała pełnić funkcję ręcznego karabinu maszynowego). Wkrótce produkcję karabinu maszynowego M15 wstrzymano, wprowadzając w jego miejsce skonstruowaną przez kpt. D. Gosneya z US Infantry Bard odmianę M14A1. Karabin M14 był bronią solidną i niezawodną, ale poza zasilaniem magazynkowym właściwie pod żadnym względem nie przewyższał karabinu M1 Garand . Niewiele lżejszy i dłuższy, nie sprawdzał się jako karabin strzelający seriami. Zbyt silny nabój powodował, że broni nie dało się opanować i utrzymać na celu. W rezultacie większość karabinów używanych w armii amerykańskiej była pozbawiona możliwości strzelania seriami (w drużynie piechoty były tylko dwa w pełni automatyczne karabiny M14, reszta była w wersji samopowtarzalnej).

W rezultacie już w 1963 roku, po zaledwie pięciu latach od rozpoczęcia produkcji, decyzją sekretarza obrony Roberta S. McNamary produkcję wstrzymano. Do tego czasu wyprodukowano 1 380 346 sztuk karabinu M14. Po wprowadzeniu do uzbrojenia karabinu M16, karabiny M14 wycofano z uzbrojenia. Nieliczne pozostałe egzemplarze są używane przez niektóre oddziały specjalne.

(Tekst zaczerpnięty ze strony encyklopedia.korba.pl)

PIERWSZE WRAŻENIA


Karabin zapakowany jest w naprawdę spore (jedno z największych jakie widziałem) pudło, stylizowane w konwencji opakowań wojskowych, napisy "Springfield Armory" i "US Rifle 7,62 mm " dodają tylko smaczku, subtelnie zacierając wrażenie że mamy do czynienia z repliką. Po otwarciu, naszym oczom ukazuje się karabin w pięknym, wyściełanym materiałem pudle, oraz magazynek, i dwa pomniejsze pudełka. Oba utrzymane w stylu zewnętrznego pudełka, zawierające m.in instrukcję obsługi stylizowaną na instrukcję z ostrego karabinu (pomijając "krzaczki" ), zatyczkę lufy, oraz paczuszkę kulek 0,25g Tokyo Marui.

Pominąwszy te "zbędne" części zestawu, przeszedłem do oględzin karabinu. Po wyjęciu, pierwsze wrażenie - ciężki. Niebagatelna waga 4100g daje się we znaki już przy pierwszym przymierzeniu. Jako że wcześniej korzystałem z eMki, odruchowo szukałem chwytu pistoletowego, na próżno. Chwyt w M14 jest stricte "karabinowy" a na strzelaniach ludzie przymierzając się do niego, wyrażają (jak to zwykle w wypadku niezbyt popularnych w asg replik) skrajne opinie - to świetnie się trzyma, to niemożliwy do utrzymania stabilnie.

O REPLICE


Łoże karabinu ( ja posiadam wersję OD Green) jest wykonane z kompozytowego plastiku, w kolorze oliwkowym, z wykarbowanym w przeciwieństwie do wersji "drewnianej" foregripem i chwytem, umożliwiającymi pewny chwyt. Spasowanie wszystkich elementów karabinu jest rewelacyjne, a wszystkie szczegóły oddane z należytą pieczołowitością. Praktycznie wszystkie elementy poza ABS'owym body są wykonane z metalu: począwszy od metalowej stopki kolby i mocowania pasa, przez mechanizm spustowy, blokadę wystrzału, gniazdo magazynka i przyrządy celownicze, aż do całego systemu zamka, selektora ognia i lufy, oraz tłumika płomienia.
Niestety, plastikowa również jest górna część łoża, która przy mocniejszym ściśnięciu konstrukcji potrafi zaskrzypieć, i jest dość połyskliwa. Najlepszym wyjściem jest wymiana tego elementu na oryginalny, lub pomalowanie matową farbą.
Karabin, prócz numeru seryjnego posiada oznaczenia:

"U.S. RIFLE
7.62MM M14
SPRINGFIELD
ARMORY"

Selektor ognia, umieszczony z prawej strony karabinu, jest obracany o 90', a zmianę jego ustawienia na tryb strzału ciągłego symbolizuje duża litera "A"
Przyrządy celownicze są oczywiście regulowane, i dość precyzyjne, z racji małego rozmiaru przeziernika. Mechanizm spustowy cechuje się szybką reakcją, i dość małym skokiem. Blokada jest usytuowana zaraz przy spuście, obsługiwana palcem wskazującym. Istnieje możliwość zastąpienia standardowych przyrządów celowniczych lunetą, lub, jak kto woli, kolimatorem, za pomocą szyny montażowej. Ceny wahają się od 120 do 230 złotych, za montaż firmy Kings Arms, odzwierciedlający oryginał. Również do zamontowania dwójnogu potrzebna jest przejściówka. W kolbie nie ma zbyt wiele miejsca na baterię, choć jak się uprzeć, da się upchnąć standardowego large'a. Regulacja HopUp jest umiejscowiona w dość dziwnym i czasami kłopotliwym miejscu, a mianowicie przy gnieździe magazynka, a właściwie w jego wcięciu. Mimo że regulacja jest bardzo precyzyjna, dzięki skokowemu obrotowi kółeczka, to niejednokrotnie wkładając magazynek zahaczamy o regulację, i znów konieczne jest jej dostrojenie.

WRAŻENIA ZE STRZELANIA


M14 w wersji wypuszczonej przez Tokyo Marui ma około 290-300fps, dochodzącą w niektórych egzemplarzach do 320fps. Zawdzięcza to głównie długiej (500mm) lufie, oraz dobrej kompresji gearboxa w wersji siódmej. Replika po dobrym ustawieniu HU strzela naprawdę zadziwiająco daleko i celnie, przy czym jest bardzo cicha, co jest sporą zaletą. Zasięg skuteczny można ocenić na okolice 35-40 metrów, później trzeba już brać poprawkę.
Szybkostrzelność również jest ponadprzeciętna, porównywalna lub nawet przewyższająca AK47 tej samej firmy. Podłączając baterię 9,6v ROF jest oszałamiający, i dołączany magazynek (70kulek) możemy opróżnić w niecałe 5 sekund.
Po całym dniu biegania z tym cztero kilogramowym, i stu trzynasto centymetrowym karabinem na początku odczuwałem mocny ból w nadgarstku, z racji nietypowego dość sposobu trzymania, i niemożności użycia żadnego zawieszenia taktycznego ( toż to profanacja ! :) ), jednak po przyzwyczajeniu się, replika nie jest kłopotliwa. Oczywistym jest, że najwygodniej mają korzystający z niej maniacy o wzroście ok 180cm.
Długość repliki skutecznie utrudnia manewrowanie nią w budynkach, ale w końcu nie takie jest przeznaczenie tego karabinu. Jest on idealny do walki na średni i daleki dystans, w terenie zalesionym. Przy stockowej mocy jest idealnym karabinem szturmowym do walk w średnim dystansie.

MOŻLIWOŚCI UPGRADE'u


Jak wspomniałem, karabin przy stockowych osiągach jest świetny do walki w średnim dystansie, bezproblemowo dorównuje replikom Classic Army. Jednak dla osób chcących wykorzystywać go zgodnie z teoretycznym przeznaczeniem, rozpoczynają się schody. Gearbox V7 jest zastosowany po raz pierwszy, właśnie w M14. W związku z tym, że na rynku nie ma zbyt sporo dostępnych części zamiennych, najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie wyłącznie lufy precyzyjnej. Lufa 6,04 510mm (minimalnie dłuższa) daje zaledwie kilka FPS więcej, ale naprawdę dużą różnicę w skupieniu, które już przy lufie stockowej było dobre.
Dla osób chcących karabin wykorzystywać praktycznie, jako wyborowy, pozostają świetne zestawy FTK Guardera dające ok 400fps, lub osiągnięcie mocy jeszcze wyższej, lecz też sporo wyższym kosztem.
Szczerze powiedziawszy, polecam najpierw postrzelać jakiś czas na stockowych częściach, zapewniam że potencjalny nabywca może być zaskoczony jak wielu przeciwników może strącić :)

KONKLUZJA


M14 jest karabinem wyjątkowym. To na pewno. Dla osób lubiących niestandardowe uzbrojenie jest rozwiązaniem wprost idealnym, bo wciąż jest rzadkością na lokalnych potyczkach. Widać, że Tokyo Marui przyłożyło się do produkcji tej repliki, o czym świadczy choćby sposób jego zapakowania, i rewelacyjne osiągi. Gwarantuję, że każdy, kto myśli o zakupie M14, będzie z niego zadowolony. Nieprzeciętne osiągi, świetne wykonanie, i klimat przemawiają same za siebie. Jedynymi minusami są nie tyle małe, co drogie możliwości upgrade'u, zakładając montaż czegoś poza lufą precyzyjną, oraz to, że ta replika nie jest dla każdego. Konieczność przyzwyczajenia się do niej, oraz wymiary praktycznie uniemożliwiające manewrowanie w pomieszczeniach, mogą być dla niektórych wadą eliminującą M14 wśród innych replik.

Nie dla mnie :) i wielu innych zadowolonych użytkowników M14.

Ocena wszystkich (4.00, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Eikichi 25.07.2006, h. 11:55 Eikichi
Karabin jest przedni ;) Bardzo ładny choć bardziej podobałaby mi się w wersji z drewnem. Fajny pomysł mieli z tym pudłem. Materiał, napisy jak na pudle z prawdziwą bronią :) Fajne...
Violento 25.07.2006, h. 14:48 Violento
Po przeczytaniu artykułu, odnosze wrażenie że Marui dało ciała z tym plastikiem, karabin jets naprawdę świetny, oznaczenia powalają, ale ten plastik iście wyglądem do plastiku wella.
MaxEraser 25.07.2006, h. 20:02 MaxEraser
W oryginale ta osłona lufy jest wykonana z bakelitu, więc wg mnie wykonanie tej części z metalu byłoby profanacją (a w prawdziwej broni ktoś oparzyłby sobie rękę :P).
kernest 25.07.2006, h. 22:14 kernest
Violento - plastik jak plastik, ale ten robi naprawdę niezłe wrażenie
Rzuf_ 26.07.2006, h. 08:28 Rzuf_
dokladnie ten karabin chcialbym miec, szkoda tylko ze ma mniej popularny gearbox :(
wolfplayer 27.07.2006, h. 11:37 wolfplayer
Zastanawia mnie tylko, czy nie lepsza jest replika m14 firmy G&G...
kucharz 27.07.2006, h. 20:45 kucharz
mam zamiar ją kupić polecacie ?????
MaxEraser 28.07.2006, h. 13:08 MaxEraser
Szczerze polecam M14 TM :)
Jamsam 28.07.2006, h. 16:28 Jamsam
osobiscie posiadam m14 G&G i jest o nieboo
lepiej wykonana od TM .
Gecko 29.07.2006, h. 13:23 Gecko
Jamsam, a to dziwne, bo czytałem i słyszałem że replika TM jest o wiele lepsza, a ta od G&G koszmarna.
wolfplayer 29.07.2006, h. 20:39 wolfplayer
Ech... W sumie to co tu duzo gadać. W necie przeczytałem, że G&G ma wzmocnione części, więc ma lepsze osiągi, i niema za bardzo ABS-owych części... Replika TM jest o tyle lepsza, że jest ładnie zapakowana :)

A jeśli założyć, że G&G S.O.C. 16 jest zwykłą m-14 to już napewno G&G lepsza.
Frugo 29.07.2006, h. 22:50 Frugo
ja mam G&G SOC16 - zdecydowanie lepiej wykonana od TM
strzelalem z G&G M14 i TM M14.
G&G wyglada najlepiej, osiagi ma lepsze.

Gecko sluchaj uzytkownikow (tych ktorzy maja sprzet), nie sugeruja sie do konca opiniami w necie, nie widziac na zywo repliki.
kernest 30.07.2006, h. 17:06 kernest
Ma mniej części ABSowych od TM?

a co oprócz łoża w TM jest plastikowe, a w G&G jest metalowe?
crowlee 02.08.2006, h. 10:48 crowlee
Czytałem kilka porównań modelu TM z G&G i w każdym TM wypadał słabiej: generalnie bardziej "zabawkowa", gorsze materiały (replika bardziej "plastikowa") no i słabsze osiągi (jakies 20 fps więc to nie wielka różnica), bebechy w G&G mocniejsze. Jedyna przewaga TM to oryginalne oznaczenia...nie znaczy to, że TM jest zły, po prostu G&G wypada lepiej.

obas 02.08.2006, h. 21:41 obas
niewiem co o tym myslec ale to zawsze bedzie plastik wiec wole G&P FULL METAL Z DREWNEM !!!!!!!!!
MaxEraser 03.08.2006, h. 12:56 MaxEraser
W M14 TM WSZYSTKIE części są wykonane z metalu oprócz łoża i osłony lufy, która w oryginale nie jest z metalu.

Długo czytałem forum i za każdym razem M14 TM wypadała lepiej.

Ponadto TM to jednak TM :P a jak części metalowe to juz wogole full wypas Skupienie i zasięg - pyszne
crowlee 15.08.2006, h. 14:34 crowlee
1. TM wypadal lepiej bo G&G mialo problemy z pierwsza seria repliki jaka wypuszczono, wszystkie jednak usterki usuwano na bierzaco.
2. TM jak wiemy jest slabsze (290-300fps) od G&G (stockowo 300-320)...

Zdania sa podzielone (jak zawsze). Jedynym wyjsciem wg mnie jest zrobienie porzadnego i obiektywnego porownania TM z G&G. Jest to o tyle latwe ze to tylko 2 modele (3 jezeli liczyc SOC 16 z G&G).
JACULO 21.08.2006, h. 09:21 JACULO
Szczerze polecam TM , a jeśli mowa o poruwnaniach to większa połowa ludzi w życiu nie miała oryginału w rękach - M14 jest na wypasie :-D
zmora 17.09.2006, h. 22:25 zmora
Mam M14 TM i jestem zadowolony, nie widziałem G&G więc się nie wypowiadam.
Co do kolby ,to Marins mają M14 z plastikową kolbą, z tym że oryginalna plastikowa kolba jest masywniejsza od tej z TM.
kucharz 13.10.2006, h. 01:48 kucharz
M14 (TM) bomba polecam !!!
temohab 25.10.2006, h. 01:44 temohab
hmmm dysponuje M14 G&G ale nie pierwsza seria tylko ostatnia, praktycznie wszystko w porownaniu do wczesniejszej wersji poprawione, wzmocnione itp. W/g prodycenta ma 360FPS a sadzac po tym jak strzela nie mija sie to z prawda. Widzialem staresze m14 G&G i rzeczywiscie roznia sie od obecnych, widzialem tez TM i o ile przy poprzednich wersjach bym sie nie zastanawial tylko bral TM to w chwili obeznej G&G ma jednak przewage (dysponuje wersja black wiec o imitacji drewan nie moge sie konkretnie wypowiedziec ale prawda jest taka ze G&G z "niby" drewnem nawet na zdjeciach nie wyglada imponujaco (pomijajac wersje z wisniowa kolba ktorej jednak nie widzialem u nas w sklepach)
kernest 01.11.2006, h. 21:11 kernest
W tekście wkradł się mały błąd którego wcześniej nie zauważyłem, a mianowice selektor ognia obracany jest o 180 a nie 90 stopni (;
Placek 18.11.2006, h. 18:04 Placek
Czy to jest ta replika? http://www.taiwangun.com/?str=product&prId=595 [taiwangun.com]
K0T 03.02.2007, h. 20:56 K0T
Mam dylemat... Gdzie najlepejej kupic m
M14? Na www.taiwangun.com warto? i czy wersja "wooden" nie wyglada jak z brązowej plasteliny, czy tez stolca? :]Co lepiej "olive" czy "wooden"?
MONKeyman 06.02.2007, h. 16:16 MONKeyman
Ludzie! Kargul już napisał, że na taiwangun nie ma M14 produkcji Tokyo Marui, tylko chińska "podróbka"! A co do tego czy olive czy drewno, to w TMie lepiej wypada olive (a raczej drewno gorzej:).
guciekx 06.03.2007, h. 22:52 guciekx
gdzie można nabyć m14 G&G albo czy ktoś ma używanego TM-a ??
cptoliver 10.04.2007, h. 20:33 cptoliver
mam dylemat... czy lepiej kupic mp001 czy m14? chodzi mi wylacznie o zasięg i precyzje... a nie o szybkostrzelność jestem riflemanem
Paciek 24.06.2007, h. 15:18 Paciek
Kupuj M14! Wczoraj z niego strzelałem, to jest piekielnie celne! Pierwszy raz widziałem na oczy tak celna replikę.
1911 14.07.2007, h. 16:52 1911
Super replika moja ma ponad rok i jest zajebista zasieg(jak na stocka) doruwnuje tuningowanym replikom i celnosc nawet bez precki zniewalajaca
Rafels 2552 15.09.2007, h. 14:00 Rafels 2552
Jaki rodzaj silnika jest zastosowany w m 14 z TM i CA? Jeżeli to będzie EG 700 to czy daje radę w tej broni?
xxxxx 16.12.2007, h. 11:22 xxxxx
Hmmm, ja osobiscie zastanawiam sie nad kupnem wersji g&g z wood stock: $3

Tyle, ze ani na specshopie, ani na WGC nie pisze jaki to typ gearboxa, wiec ciezko cos powiedziec o upgreadach... z 2 strony 415fps w stocku, przy takiej lufce to wcale nie malo...

Wedlug mnie należałoby byloby wrzucic porownanie modelu TM do G&G
Szopman 14.04.2008, h. 18:26 Szopman
Hej. Mam M14 Veteran ale ze stajni G&G ze sklepu specshop.pl. Bateria 9,6V 3300mAh i jak to powiedzieć. Ma moc - przerażającą. Polecam każdemu kto chce mieć replikę w drewnie z potężną siłą. Oczywiście będę kupował także lunetkę i później dwójnóg
Pozdrawiam.
ponczo 07.10.2008, h. 14:19 ponczo
ja mam m14 AGM i tez daje rade
firefox4 12.02.2009, h. 20:42 firefox4
M 14 to świetna parasnajperka.
Jeżeli ktoś chce być ''snajperem automatycznym'', to jest świetny wybór
bialy133 06.05.2009, h. 13:33 bialy133
M14 TMa jest piekielnie cicha. Często przeciwnicy nawet nie wiedzą, że do nich strzelam póki nie oberwą.
janek122 13.03.2011, h. 10:26 janek122
Mam pytanie. Czy magi od TM będą pasowały do M14 cymy??
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 27127

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane