Daj cynk
Reklama

Artykuły

Specops ULPC-1

Ekwipunek, 01.09.2014, h. 21:25, dodał: szmerglu
29

Ostatnio bardzo głośno było na temat kontrowersji związanych z preorderami Ultra Lekkiego Plate Carierra od Specops. Przybliżmy zatem produkt, oraz szczegóły zaistniałej sytuacji.Mniej więcej dnia 28 czerwca 2013 firma Specops ogłosiła kolejną edycję preordera w ciemno. Tym razem dotyczyła ona projektu pod enigmatyczna nazwą ULPC. Biorąc pod uwagę ostatnie edycję, postanowiłem się skusić i zaryzykować. 

Szybko stało się jasne, że skrót dotyczy Ultra Lekkiego Plate Carriera, który miał się stać głównym konkurentem popularnego ostatnio JPC od Crye.

Wiadomo nie od dziś, że wszelkie trendy odciskają swoje piętno również w dziedzinach powiązanych z naszym hobby. Tak samo ma się to w przypadku nowego tworu od Specops. Zrozumiałym jest, że plotery laserowe przydają się przy wycinaniu idealnych wymiarów wycinek z materiału oraz zaoszczędzaniu każdego jego skrawka. Jednak ostatnimi czasy można zauważyć trend idący w kierunku zastępowania klasycznych taśm nośnych w systemie mocowania MOLLE właśnie za pomocą laminatu ciętego laserem.

Nowe technologie sklejania laminatów pozwalają na wycinanie odpowiednich otworów potrzebnych przy systemie MOLLE bezpośrednio w materiale. Potencjalnie, pozwala to na uzyskanie niższej wagi produktu, przy bardziej zwartej konstrukcji. Zdecydowaną zaletą jest również prędkość produkcji oraz uzyskanie idealnie identycznych części wykroju. Nic więc dziwnego, że laserowe cięcie zdecydowanie zaoszczędza czas potrzebny na obszycia taśm. 

W czym problem? 

Niestety osoba odpowiadająca za marketing pod nieobecność właściciela firmy, z przyczyn nie do końca jasnych wykazał się skrajną niekompetencją. W związku z tym na zamówienia z 2013 roku przyszło czekać potencjalnym klientom ponad rok, gdyż otrzymali je dopiero ostatnio. Nie ukrywajmy, ma to ścisły związek z powrotem prezesa, który dotychczas był nieobecny, ze względu na wyjazdy służbowe. 

W dość krótkim czasie udało się firmie rozesłać zamówienia preorderowe do wszystkich nadal czekających, jak również osób, które dostały produkty niepełnowartościowe. Tak było w moim przypadku, mimo iż byłem jednym z niewielu, który uzyskał zamówiony produkt - otrzymałem prototyp. 

O ile kamizelka, którą otrzymałem długo przed powrotem szefa dawała wiele do życzenia, to ostatnia przesyłka była miłym zaskoczeniem.

 

Produkt

 

Specops ULPC

Nazwa nie jest wyssana z palca - całość faktycznie jest ultra lekka. Wagi przedstawiać nie mamy zamiaru, ze względu na (jak to określa firma) "pływającą formę produktu". Producent podaje w zależności od zastosowanego laminatu wagę pomiędzy 400 - 500 gram. 

W tym momencie należy również zaznaczyć, że kierownictwo nie było w stu procentach zadowolone z wyniku końcowego i ma zamiar znacznie zmodyfikować projekt. Czy słusznie? Nie mnie to oceniać, gdyż osobiście z przedstawionego tutaj jestem bardzo zadowolony.

Przypomnijmy również długi okres oczekiwania na zamówienia w ciemno - nie dość że wszyscy otrzymali już (bądź dopiero) ULPC-1 to mają zapewnione otrzymanie za darmo w pierwszej kolejności jego następcę.  

Już na pierwszy rzut oka widać charakterystyczne dla laserowo ciętych konstrukcji wcięcia w laminacie. Zastępują one (o czym wspominałem wcześniej) powszechnie stosowane taśmy nośne i służą do przeplatania systemu zgodnego z MOLLE. Ciekawym rozwiązaniem są tutaj oczka na ramiączkach pozwalające na montaż chociażby kieszeni na radio.

Trzy rzędy velcro wystarczą, by zaczepić imiennik oraz parę naszywek.

Widoczny jest również "cypelek" przyozdobiony logiem firmy, służący do podniesienia klapy przedniej, która obszyta oryginalnym rzepem, skutecznie łączy całość kamizelki. 

 

 

Specops ULPC

Od wewnątrz widać innowacyjny system trzymający płyty Stand Allone. Mnie udało się wepchnąć oryginalne SAPI o rozmiarze XL do kamizelki w rozmiarze M

 

 

Specops ULPC

Z tyłu jak i z przodu, widać również comfordpady, które są wprost genialne w swojej prostocie. Szerzej opiszemy je trochę niżej. O ile przednie i tylne dostałem w zestawie, to naramiennych trochę brakuje przy pełnym obciążeniu - jest natomiast miejsce na ich montaż. 

 

 

Specops ULPC

Boki zapewniają standardowy system Molle przy czym ukrywają gumę ściągającą przód i tył ku sobie. Proste rozwiązanie zapewnia wysoką stabilność elementów nawet przy sporym obciążeniu.

 

Specops ULPC

Dodatkowe obszycie zdecydowanie odróżnia produkt końcowy od prototypów.

 

Specops ULPC

Logo firmy zamieszczone na elementach trzymających płytę dodaje przyjemnych dla oka walorów estetycznych.

  

Specops ULPC

Również część naramienna została wzmocniona, co nie miało miejsca w prototypie. Jest to istotna zmiana, gdyż zdecydowania poprawiła wytrzymałość laminatu, który przed modyfikacją przejawiał tendencję do przecierania się. W moim prototypie niestety dość szybko uległ też uszkodzeniu - tutaj nie przewiduję podobnej sytuacji.

 

Specops ULPC

W aktualnej formie przody wytrzymują sporo bez straszących przetarć i strzępień laminatu

 

Specops ULPC

Kamizelka przy włożonych wkładach prezentuje się solidnie mimo swojej piórkowej wagi.

 

Specops ULPC

 

Specops ULPC

Tył praktycznie się nie zmienił - i słusznie, nie było potrzeby.

 

Specops ULPC

Widoczne jednak pozostały obszycia, które niektórych mogłyby drażnić - mnie nie przeszkadzają 

  

Specops ULPC

Naramienniki pozwalają na regulację "opadu" kamizelki. Widoczne są również przeploty z gumy, które mogą służyć choćby do stabilizacji rury od camelbacka. 

 

Specops ULPC

Tutaj widać grubość comfordpadów oraz kamizelki samej w sobie względem standardowej grubości płyty.

 

Specops ULPC

Kolor prezentowany tutaj to standardowy Military Green i nie odbiega odcieniem od standardu stosowanego w oryginalnym sprzęcie. Nic dziwnego - firma zawsze zapewniała najwyższej jakości materiały. 

Niektórych jednak może dziwić fakt, że w konstrukcji Plate Carriera pominięto zastosowanego przez zachodnią konkurencję materiału jakim jest Hypalon. 

 

Specops ULPC

Ze względu na niską wagę kamizelki, została ona pozbawiona praktycznie wszelkim udogodnieniom sprzyjającym komfortowi. W związku z tym na ratunek przyszedł prosty patent w postaci wkładek. 

Mają one za zadanie zdystansować ciężką płytę od ciała i zapewnić amortyzację podczas jej pracy w trakcie chociażby biegu. Zwrócić należy na dolne wykończenie, które dba o to by podczas nadmiernego pochyłu w dół, płyta nie wgniatała nam się swym twardym rantem w podbrzusze. 

 

Specops ULPC

Mimo swojej konstrukcji, która nie wróży długoletniego użytkowaniea, jest to produkt wręcz genialny i mam nadzieje, że będzie dodawany w standardzie. 

Dzięki tym gąbeczkom mamy możliwość dodania odrobiny komfortu do spartańskiego charakteru ULPC1 Chętnie bym je również zobaczył w sprzedaży detalicznej, gdyż na daną chwilę są one dostępne tylko i wyłącznie w parze z kamizelką.

 

Reasumując

Czy jest to udana konstrukcja?

Moim zdaniem tak, jest prosta, a zarazem przemyślana. Niektórzy cenią sobie ten typ prostoty. 

Największa zaleta?

Bezapelacyjnie waga - po prostu jej na sobie nie czuć. 

 

To tyle na daną chwilę, szerszy test pojawi się na łamach WMASG w momencie pojawienia się ULPC-2, gdzie opiszemy różnice między tymi dwoma modelami.

Ocena wszystkich (4.33, głosów: 3)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Valdek 01.09.2014, h. 22:25 Valdek
Ile dokładnie waży kamizelka?
Która wersja ?
szmerglu 01.09.2014, h. 22:36 szmerglu
Tak szczerze to nawet nie przeczytałem wszystkiego więc nwm w jakim kontekście jest to zdanie:
" Producent podaje w zależności od zastosowanego laminatu wagę pomiędzy 400 - 500 gram. "

ale wiem ze funkcja ctrl+f pomaga ...
B3Lf öÖö (LastSniper) 01.09.2014, h. 22:59 B3Lf öÖö (LastSniper)
To akurat dodałem po komentarzu od Valdek ;-)
szmerglu 01.09.2014, h. 23:08 szmerglu
Valdek 01.09.2014, h. 23:30 Valdek
Rzecz kolejna - czemu autor pisze, że ULPC miało być konkurentem JPC?

To jest zupełnie inna liga.

ULPC powinno porównywać się do innych, SuperUberProElo lekkich PlateCarrierów, czyli Armor Carriersów Blueforce Gear, serii AirLite CryePrecision ( te drugie są bodajże jeszcze lżejsze od ULPC).
Cirkawe, zawsze sadzilem ze wlasnie ta linia tych ultra lekkich kamizelek (niezaleznie od producenta) miala byc konkurencja dla jpc ktore zdominowalo rynek.
szmerglu 02.09.2014, h. 08:29 szmerglu
Hornet 02.09.2014, h. 08:34 Hornet
Czy założenie czegoś na boki nie ogranicza ich funkcjonowania jako ściągaczy?
Zalezy ile tam napakujesz. Przy pojedynczych cargo czy innych elementach nie ma problemu. Przy zawaleniu go na calej dlugosci trzeba pamietac ze elementy te moga byc wybrzuszone przez sciagniecie molle. Koniec koncem bedzie to przedstawione w tescie.
szmerglu 02.09.2014, h. 11:35 szmerglu
Jak nie jest napięte, to faktycznie wybrzusza. Po założeniu na siebie, problem znika ;)

Yahalom 02.09.2014, h. 18:19 Yahalom
Tak sobie patrze i widzę że chyba też masz prototyp? Mylę się ?
szmerglu 04.09.2014, h. 22:12 szmerglu
Zgadza się :)
Yahalom 05.09.2014, h. 18:18 Yahalom
Znaczy się zgadza się, że masz prototyp czy zgadza się, że się mylę ? :P
szmerglu 09.09.2014, h. 19:11 szmerglu
shamoth 02.09.2014, h. 09:07 shamoth
Ciekawe, ale dlaczego nie ma obszyć właśnie tam gdzie taśmy/troki będą pracować i w finalnym efekcie strzępić laserowe nacięcia. Ciekawi mnie też jak spisuje się patent z kołem wyciętym na końcach szczelin, to że w metalowych konstrukcjach się sprawdza to wiem a tu?
Ale ogólnie zapowiada się przyjemnie, brakuje tylko zewnętrznego pancerza ze spieków i mamy reco Colonial Marines ;]
W którym miejscu to ULPC przypomina oporządzenie Marines z Obcego?
14100715 02.09.2014, h. 13:03 14100715
blackhayate 02.09.2014, h. 10:34 blackhayate
Zazdroszczę... fakt początkowo dostałeś prototyp, ale z pasem i ładownicami :P
Ja za to dalej czekam i jeszcze poczekam jako że MSPO się zaczęło. A jeżeli już coś wreszcie przyjdzie kamizelka.
HellMaker666 02.09.2014, h. 19:34 HellMaker666
To teraz troszke dziegciu. Moj egzemplarz ULPC juz zostal wyslany na gwarancje z powodu prucia sie laminatu i jego rozwarst. Pruje sie mocowanie przedniej plyty dolne z prawej strony, gdyz to na nim opieraja sie obciazenia podczas otwierania klapy za przewidziany dotego uchwyt. Rozwarstwianie zaobserwowane w laseroeych eycieciach do mocowania ladownic i kieszeni. Jedyne c oobecnie jest na plus to kontakt z firma (co prawda via FB).
Szmerglu, napisz do nich, ze nie masz poduszek na ramiona. Powinny one zostac wyslane tylko ktos dal
Jaki kolor / camo?
Red Siedemosiem 10.09.2014, h. 12:58 Red Siedemosiem
qurcz 02.09.2014, h. 21:16 qurcz
Ja żadnych gąbek/poduszek nie dostałem. Daje tylko producent, a sklep już nie?
HellMaker666 02.09.2014, h. 21:35 HellMaker666
Sprawa dotyczy osob co zamowily ULPC w formie preordera i te gabki widocznie zostaly dane jako niewielka rekompensata oczekiwania na preorder i kolejnego czeania na ulpc2.
HellMaker666 03.09.2014, h. 13:01 HellMaker666


Zdjęcie przedstawiające prucie się laminatu.
Garnek 03.09.2014, h. 15:19 Garnek
Prezesa nie było rok.Osoba od marketingu podejmuje strategiczne dla firmy decyzje o wprowadzeniu nowego produktu.TRUE STORY BRO!Żałosne...
HellMaker666 03.09.2014, h. 18:06 HellMaker666
Nie osoba od marketingu a (były już) dyrektor handlowy.
Barolowy 03.09.2014, h. 20:19 Barolowy
Jak już profesjonalne recenzje to błagam, masa a nie waga. Waga to może być w łazience ;)
HellMaker666 10.09.2014, h. 13:48 HellMaker666
Olive/Military Green
Red Siedemosiem 10.09.2014, h. 13:58 Red Siedemosiem
Trzeba byc czlowiekiem cierpliwym i mocnej wiary! ;) Bylem jednym z pierwszych, ktorzy zamowili pre-order. 14 miesiecy minelo pare dni temu. Juz po oficjalnych przeprosinach SpecOpsow kontakt zerwal sie 13 sierpnia :) I kamizelki ani widu, ani slychu. Yeah! :D
Irlaea009H 17.10.2014, h. 23:12 Irlaea009H
a to pech
kufel_wro 20.10.2014, h. 15:57 kufel_wro
"W dość krótkim czasie udało się firmie rozesłać zamówienia preorderowe do wszystkich nadal czekających, jak również osób, które dostały produkty niepełnowartościowe."

Czemu kłamiesz publicznie? Zapłacili Ci za to?
Ja nie dostałem ani produktu niepełnowartościowego, ani jakiegokolwiek innego.
Kasę przelałem ponad 16 miesięcy temu. ECHO, ZERO, NIC.
Taką dostałem informację, że "praktycznie wszystkie" zostały już rozesłane pomijając MC na, którego był brak. Wypraszam sobie stwierdzenie "zapłacili Ci za to" wyobraź sobie, że nie mam listy osób, któe zamówiły w preorderze. Tym bardziej nie śledzę rachunków i wysyłek z firmy, do której mam trochę kilometrów. W związku z tym, bazuje na przekazywanych informacjach. Wróżbitą nie jestem i nie wiem że są jeszcze osoby, które towaru nie dostały. Pretensje proszę kierować mailowo, bądź telefonicznie do Speca i pytać się co z sprzętem.
szmerglu 21.10.2014, h. 12:26 szmerglu
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 26341

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane