Daj cynk
Reklama

Artykuły

H&K G36C

Karabin, 20.07.2005, h. 00:36, dodał: Sharpek , autor: CyberKoza, Chopin
24

Dane repliki

Producent: Tokyo Marui
Długość: 500/720 mm
Waga: 2850 g
Prędkość wylotowa: 285 fps
Bateria: Stick
Hop-up: regulowany
KozA: Opisywany karabinek jest jednym z najmłodszych dzieci Marui. Jest to replika niemieckiego karabinka szturmowego firmy H&K, twórcy tak lubianego przez wszystkich MP5. Został on zakupiony końcem czerwca tego roku. Jest to jeden z droższych AEG'ów gdyż kosztował około 1700 zł. Za tę cenę można już kupić AK-47, które w moim mniemaniu jest wykonane lepiej i ma lepsze osiągi. Nie oznacza to jednak, że broń nie jest warta posiadania jej.

WYGLĄD
KozA: Tu nie jestem tak pełny entuzjazmu jak Chopin. Mi broń się nie spodobała, chociaż nie jest brzydka. Powiedziałbym, że jest specyficzna. Karabinek sprawia wrażenie masywnego i na pierwszy rzut oka wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. W broni widać oczywiście podobieństwa do serii MP5 czy G3, jednak jest to najbardziej oryginalna broń spośród wszystkich długich H&K jakie ma w swojej ofercie TM. Podobieństwa ograniczają się właściwie do rękojeści, selektora ognia i sposobu wyciągania magazynka.

Broń choć wykonana w całości z ABS'u, wygląda całkiem przyjemnie i nie sprawia wrażenia plastikowej. Bardzo fajnie wygląda plastikowa szyna, do której doczepiona jest dźwignia przeładowania broni. Można na niej dostrzec ślady spawania. Dobrze świadczy to o wierności repliki. Bardzo fajnie wygląda również kolba. Pasuje kształtem do reszty broni i powiedziawszy szczerze, jakoś nie wyobrażam sobie kolby z MP5-PDW przy G36 :).

Niestety wyraźnie widać nadlewki z formy, które psują ogólny obraz broni. Oczywiście nadlewki z odległości kilku kroków stają się niewidoczne. Warto jeszcze wspomnieć, że mocniej chwycony karabinek potrafi zatrzeszczeć, co brzmi naprawdę nieprzyjemnie.

Bardzo przyjemne wrażenie sprawiają firmowe oznaczenia na lewym boku body. Stylizowane logo firmy H&K oraz znajdujący się pod nim napis "G36C, Kal. 5,56x45" oraz numer seryjny są wyżłobione w body wystarczająco głęboko by już przy pierwszym kontakcie rzucały się w oczy.

Na koniec zostaje magazynek. Wykonano go z przezroczystego plastiku, pod którym widać imitacje prawdziwych pocisków. Wygląda to prześlicznie, jednak nie ryzykowałbym obnoszenia się z tym karabinkiem po mieście, gdyż stróże prawa mogą nie podzielić twojego zachwytu realizmem magazynka. Warto dodać że do tej pory podobny patent zastosowano tylko w P90, G36C i najnowszym karabinku TM'u Sig'u 552 SEALS.

Chopin: Karabinek, podobnie jak inne wyroby firmy TM dostarczany jest w ładnie opakowanym styropianowym pudełku. Po jego otworzeniu, prócz karabinka, baterii i tool'a do ładowania magazynka, dostrzec można instrukcje oraz katalogi Marui. W pudełku przygotowane jest miejsce na fore-grip'a który niestety nie jest dostarczany w komplecie. Temat samego projektu G36 jest raczej tematem-rzeką i nie chciałbym się tutaj zbytnio nad nim roztrząsać. Mi się on podoba bardzobardzo, Koza jest przeciwnego zdania... Przy tej replice, bardziej niż przy jakiejkolwiek innej jest to rzecz gustu. Niezaprzeczalnym jednak jest broń wyróżnia się na polu walki...

WYKONANIE
KozA: Jak zostało napisane wcześniej karabinek wykonano z wysokiej jakości ABS'u (norma w wypadku Marui). Częste i niepozbawione różnych wypadków użytkowanie nie pozostawiło na broni żadnych śladów. Może za wyjątkiem przetartych oznaczeń przy selektorze ognia.

Sporo również elementów metalowych. Tłumik płomienia, przyrządy celownicze, selektor ognia, język spustowy, czy dolny RIS a także duży przycisk służący do składania kolby wykonano z mocnego metalu i powiem, że są to elementy, o których uszkodzenie bałbym się najmniej. Z metalu wykonano również zaczepy trzymające kolbę w pozycji rozłożonej oraz klapę wyrzutnika łusek. Standardowo zaczepy na pas taktyczny również są metalowe (tylny jest z zewnątrz plastikowy, ale w środku wstawiony jest metalowy pierścień). Dziwi jednak dzwignia zwalniająca magazynek, którą wykonano z plastiku. Nie słyszałem jeszcze by komuś się złamała, jednak jest to część dość często używana a do jej naciśnięcia potrzeba sporej siły. Kolba, chociaż wykonana z ABS'u, jest wytrzymała na uszkodzenia i nie podejrzewam, że szybko się złamie. Stopka kolby posiada wyprofilowaną nakładkę z twardej gumy (lub czegoś podobnego), co sprawia że broń można pewnie i wygodnie oprzeć na ramieniu.

Chopin: Sam karabinek wykonany jest bardzo ładnie. Całe body z wyjątkiem dolnego RIS'a, selektora trybu ognia oraz przyrządów celowniczych wykonane jest z bardzo wysokiej jakości ASB'u który po kilku miesiącach użytkowania nie nosi żądnych śladów zużycia. Tradycyjnie niestety widać pozostałości nadlewek z formy. Widoczne są one jednak dopiero przy bliższych oględzinach i nie psują ogólnego wrażenia o karabinku. Z plastiku również (podobnie jak w oryginale) wykonany jest magazynek. W środku widać śliczne imitacje pocisków, robiące na prawdę przyjemne wrażenie. Przy samej konstrukcji magazynka Marui jednak popisało się dość średnio. Wykonanie obudowy pozostawia nieco do życzenia, poza tym po włożeniu w gniazdo w karabinku nieco lata... Zaskakująca jednak jest ich wytrzymałość... Na jednym strzelaniu, mając złączone dwa magazynki na pełnym pędzie zahaczyłem nimi o drzewo. Impet uderzenia wydarł magazynki z broni, żaden jednak z nich nie nosił najmniejszego śladu uszkodzenia, również broń zniosła tą "przygodę" bez uszczerbku.

Na magazynkach znajdują się dwa zaczepy pozwalające łączyć je ze sobą bez użycia dodatkowych złączek. Magazynek standardowy mieści 50 kulek, hi-cap 470. W górnej części obudowy, pod rączką transportową wyposażoną w długą szynę RIS, znajduje się wychyłowa dzwignia służąca w wersji oryginalnej do przeładowywania broni, w replice natomiast po jej odciągnięciu uzyskujemy dostęp do pokrętła regulacji hop-up'u umieszczonego pod (metalową) pokrywą wyrzutnika łusek.

DZIAŁANIE
KozA: G36C to karabinek elektropneumatyczny. Dla tych, którzy przespali ostatnie 10 lat wyjaśniam że chodzi o grupę replik w których kulka wystrzeliwana jest przez sprężone powietrze a tłok napinany jest przez silnik elektryczny zasilany z baterii. W wypadku G36C jest to bateria 8,4V typu SD, czyli o pojemności 600 mAh. Bateria typu SD składa się z 6 a nie jak w wypadku MINI 7 ogniw. Sama bateria umieszczona jest w łożu broni, tuż pod lufą. Dostęp do niej jest szybki i prosty. Wysuwamy bolec tuż pod muszką i zsuwamy całe łoże do przodu. W identyczny sposób można się również dostać do bezpiecznika.

Silnik EG1000S pozwala szybko opróżnić magazynek, zasypując wroga chmurą kulek. Zastosowanie tego typu silnika daje również spore możliwości rozbudowy broni, jednak trzeba stosować zewnętrzną baterię lub modyfikować broń by bateria LARGE zmieściła się w łożu.

Broń wyposażono w gearbox zastosowany również w AK-47 czy AUG'u, co daje pewność działania i niezawodność, oraz spore możliwości upgade'owania.

Selektor ognia działa opornie, z wyraźnym kliknięciem podczas zmiany trybu ognia. Posiada on oczywiści trzy ustawienia : zabezpieczony, półautomatyczny i ciągły. Przy zmianie trybu ognia z ciągłego na pojedynczy może się zdarzyć, że karabinek nie będzie strzelał. Należy wtedy przełączyć tryb na automatyczny, oddać kilka strzałów i znowu przełączyć się na pojedynczy. Chopin twierdzi, że jemu się coś takiego nie przydarzyło. Ja miałem to raz, może dwa razy. Słyszałem, że zdarza się to również w niektórych MK5'kach.

Warto również wspomnieć o trzech drobiazgach. Pierwsza to regulowany zarówno w poziomie jak i w pionie tylny celownik. Druga to odkręcany tłumik płomienia, na miejsce, którego można nakręcić tłumik dźwięku. Trzecia to możliwość łączenia magazynków bez wykorzystania dodatkowych akcesoria.

Chopin: G36C posiada 247 mm lufę wewnętrzną, ten sam typ gearbox'a co repliki AK47 oraz silnik EG1000S. Strzela bardzo dobrze. Przy wyregulowanym Hop-up'ie skuteczną walkę prowadzić można na 40-45 metrach. Zasięg jest większy, lecz podaję tu odległość, na jakiej skutecznie można razić przeciwnika. Standardowe przyrządy celownicze sprawdzają się stosunkowo dobrze, lecz ja od razu po zakupie domontowałem kolimator, który znacznie zwiększa skuteczność prowadzenia ognia. Sporą zaleta G36 jego szybkostrzelność, choć moim zdaniem strzela on... za szybko.. Standardowy magazynek opróżnia w niecałe 3 sekundy, więc dłuższe serie nie wchodzą w rachubę. Skupienie jest bardzo dobre, kulki lecą właściwie "gęsiego". Broń jest głośna, najgłośniejsza ze wszystkich elektryków, jakie słyszałem. Przy czym (z przyjemnością) musze zauważyć, że mniej słyszalny jest "gwizd" silnika i gearbox'u a stanowczo bardziej sam tłok mile dla ucha pukający w obudowie przy każdej wystrzelonej kulce. Przy strzelaniu karabinek przyjemnie drży w ręce dając na prawdę niezapomniane wrażenie ;)

OSIĄGI
KozA: Broń strzela dość daleko. Nie mierzyłem dokładnie, jednak można powiedzieć, że nie odstaje od reszty AEG'ów w swojej klasie. Ani na plus, ani na minus. Zasięg skuteczny oceniam na około 40 m. Celność jest zadowalająca, jednak też nie wybitna. Lufa długości 247 mm oznacza, że raczej nie zrobisz z tego karabinka broni snajperskiej. W końcu to jest karabinek szturmowy.

Hop-up jest oczywiście regulowany. Wystarczy odciągnąć dźwignię przeładowującą broń, a pod klapą wyrzutnika łusek ukaże się pokrętło ze strzałką i napisem "Hop". Regulacja jest łatwa, jednak nie obawiałbym się, że hop-up sam się rozreguluje.

Mieszczący 50 kulek magazynek opróżnia się wyjątkowo szybko. W trybie automatycznym karabinek osiąga szybkostrzelność 750 ~ 850 kulek na minutę, co pozwala postawić ścianę plastiku pomiędzy strzelcem a celem. Z jednej strony można to uznać za zaletę, gdyż niewielu odważniaków wystawi głowę z okopu, gdy pokrywani są ogniem z tej broni, z drugiej strony jednak, jeżeli nie masz przynajmniej trzech magazynków to ogień ciągły staje się luksusem.

Sam karabinek jest dość manewrowy, tzn. że bez problemu można się z nim przedzierać przez krzaki a nadaje się również do walki w budynkach. Umieszczenie baterii w łoży sprawia że broń nieco ciąży na rękę wspomagającą, i powoduje dość szybkie jej zmęczenie, jednak tylko na początku. Po kilku strzelaninach można się przyzwyczaić

PODSUMOWANIE
KozA: Jest to broń dobra, jednak nie rozumiem, dlaczego tak makabrycznie droga. Gdyby nie cena, poleciłbym ją każdemu a tak jest to broń wyłącznie dla maniaków, którzy na ten model ślinili się od kołyski. Osiągi całkowicie rekompensują pewne drobne wady tego karabinka, a jego specyficzny wygląd sprawia, że wyróżnia się na tle hord MP5'tek czy Armalite'ów.

Plusy Minusy
+ Wygląd (dla jednych) - Wygląd (dla drugich)
+ Niezawodność - Niedokładność wykonania
+ Trwałość i wytrzymałość - Wyważenie
+ Osiągi - CENA, CENA I JESZCZE RAZ CENA!

Chopin: Na zakup elektryka zbierałem się około pół roku. Do końca nie wiedziałem, co właściwie zakupię. Wątpliwości rozwiały się dopiero, gdy wszedłem do sklepu i zobaczyłem G36 wiszące na ścianie. Przez cały dotychczasowy okres jego użytkowania nie pożałowałem tej decyzji ani raz, regularnie jednak żałują jej osoby, które znalazły się "po tamtej stronie lufy". Jest to broń warta polecenia. Jeśli tylko komuś podoba się design można spokojnie kupować. Mogłaby tylko być o niebo tańsza...

Plusy Minusy
+ Wygląd - Drobne niedociągnięcia wykonania
+ Klimat - cena
+ Kompaktowosć - CENA !!!
+ Osiągi

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
kryha 29.11.2005, h. 08:57 kryha
Zrezygnowałem z kupna M15A4 na rzecz G36C . Jestem ciekaw jak wypadają osiągi broni H&K w porównaniu do ww. M-ki. Chyba nie będę żałował? Nastawiłem się na bardziej klasyczną broń, ale korzystna okazja i dobre opinie o G36C przekonały mnie.
Biper 08.02.2006, h. 12:11 Biper
Mielem tego guna(TM) przez ok. pol roku.
Byłem z niej w pełni zadowolony, super zasieg, naprawdę bardzo dobra jakosc wykonania. Świetnie sprawuje się zarówno w budynkach jak i w lesie.
Przyrządy celownicze sa naprane świetne.
Polecam dokupienie lufy precyzyjnej, z takim zestawem swietnie sobie radziłem na polu walki.
Dobrze jest stwsowac z tą replika baterie typu Hyper Cammand(600), trzyma naprane długo. Nigdy nie zdazyło mi się zeby padla, a czasami lubilem posiac spora ilością kulek.
Ogólnie moge ja polecić każdemu maniakowi.
SZYMEK18 06.09.2006, h. 22:47 SZYMEK18
MAM TĄ BROŃ OD 1 DNIA I NIE NAZEKAM SUPER ELEKTRYK I DOKŁADNOSC W CELOWANIU NAPRAWDE POLECAM
Gwahyr 03.10.2006, h. 19:59 Gwahyr
Według mnie jest to bardzo dobra broń niegorsza od innych AEG'ów;) Co lepsze troszke tuningu typu: wzmocnienie części GB i tłumik dzwięku, prec dłuższa lufa i staje się bronią lepszą! Skupienie świetne dzwięk przerażająco straszny! Dla mnie to zaleta często zdaje się rozkojażać przeciwnika. Szybkostrzelnosc jest taka sama jak w AK-104 G&G. Czyli 16kulek na sekundę. Bez Hi-cap'a niemasz co zmieniać selektora na ciągły:P Mam 2 low-cap'y i naprawde ciągły jest trudny do opanowania . Składana kolba pomniejsza bron do tych rozmiarów ze w budynku czujesz się jak z pistoletem maszynowym:D a to ogromny plus +. KOrpus jest taki twardy że po paru latach nawet jest zaledwie pare głębszych rys co można pomalowac i są niedostrzegalne. Polecam kluki 0,25g do tego karabinu. Cóż Napewno jest lepsze od wszelkich well'i oraz cymy, W końcu jednak co TM to TM. Niestety stwierdzam ze jest o wiele gorszy od replik G&G I to znacznie, ale cóż cena też jest znacznie mniejsza!:D To jest nastepny plus dzisiaj+ Można łatwo zlapać okazje i kupić tanio używanego AEG;)
_Misza_ 11.11.2006, h. 17:24 _Misza_
Super karabin , najlepsza rzecz kiedy bierzemy guna i do cqb i lasu. Mam go jakiś czas i świetnie sie sprawuje , przyrzady celownicze sa jednymi z lepszych w aegach.
_Arczi_ 02.12.2006, h. 00:08 _Arczi_
Od czasu jak kupiłem tego guna kumple nie chcą sie ze mną strzelać Przy dobrze ustawionym hop-up'ie zbiera się cele z 40m.
Ziółek 12.03.2007, h. 17:32 Ziółek
Cze mam pytanie kim jesteś Gwahyr bo masz miejscowośc:połczyn zdrój a nikogo w połczynie nie ma o takim pseudonimie ja jestem z polczynskiego ASG a więc kim jesteś albo jesli kto kolwiek wie to prosze odpisać
happy666 23.06.2007, h. 22:02 happy666
Kurcze,co to za recenzja bez fotek
Rafels 2552 15.09.2007, h. 19:21 Rafels 2552
Witam:) Też posiadam G36c z TM. Broń jest fajna, poręczna jak dla mnie(niektórym się nie podoba wygląd, ale to ich sprawa). Przy tym karabinku polecam wymienić lufę na precyzyjną, zwiększa celność, wiadomo. Moim zdaniem jest to konieczne ponieważ lufa nie jest zbyt długa i z celnością bywa różnie. Do tego dochodzą magazynki. Zgroza. O ile low cup jest wspaniały(imitacja amunicji itp) o tyle hi cupy z TM są straszne. Kulki najlepiej podaje na ogniu pojedynczym, seria nie wchodzi w grę, zacina się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Ogólnie polecam tę replikę, ale magi proszę wziąć od innych producentów, odradzam magi z TM. Życzę udanej zabawy, pozdrawiam:)
Rafels 2552 27.09.2007, h. 23:21 Rafels 2552
A co myślicie o zamontowaniu do G36c bębnowego maga na jakieś 2 tysie kulek?
DARKOM 18.10.2007, h. 13:32 DARKOM
witam ja ma swojego G-36(a raczej G-608)FIRMY około msc i spisuje sie naprawde super,aku dobrze trzyma,celnośc b,zadowalająca jak i zasięg.Wykonanie wrecz rewelka.Karabinek przeszedł tzw suchy przegląd w krakmanie przed wysyłką i jak na razie jest niezawodny.Porównywałem mój karabinek z G-36 i nie dopatrzyłem sie żadnych różnic estetycznych jak i z osiągami,zobaczymy jak z żywotnością.... do tej pory wszystko jest ok a wywaliłem już z 3000 kulek
uzi43 02.12.2007, h. 17:09 uzi43
g36c ogolnie sa fajne a wie ktos moze czy jakas firma ma w swojej ofercie g36k?? bylbym wdzieczny za odp...
Pieroog 05.12.2007, h. 12:05 Pieroog
CA robi wersje i K i zwykłą...


Mi osobiście C się nie podoba, zaliczyłbym ją raczej do PMemów niż klasycznych szturmówek ze względu na małe rozmiary.
Sivard 12.01.2008, h. 21:41 Sivard
ech, jak ty się Pieroog nie znasz... do peemów możnaby to zaliczyć, jakby miało inny kaliber - zwłaszcza (i chyba jedynie) 9mm... a tak to wciąż jest 'szturmówka'
uzi43 17.01.2008, h. 23:23 uzi43
a mam jeszcze pytanie... ktory jest lepszy?? g36c Tm czy g36 CA???
Radarowiec 01.10.2008, h. 09:02 Radarowiec
Ja posiadam G36c z i powiem wam że jest naprawdę dobra replika.Przez nią wystrzelałem już jakieś 12tyś.kulek ani razu się nie zacinała dosłownie 0.Co do celności też jest ok na 40m spokojnie można trafić,mam wzermocnione zębatki łożyska.
krystian0011 27.02.2009, h. 13:39 krystian0011
Jedna Gieta CA którą widziałem sypała się równo (najpierw elektryka, potem silnik), kumpel sprzedał. Ja jestem przekonany do Marujców gdyż chyba tylko ich repliki są w stanie działać (full stock) kilka lat bez znacznego spadku osiągów.
sudom 09.03.2009, h. 23:33 sudom
Mam G36C z JG - wersja krótka. Trzy mc. ale dosyć intensywnie używana. Polecam wymianę baterii na LI-PO 7.4V ( zwiększa szybkostrzelności i zasięg) oraz lufy na preckę. Obecnie sprawdza się w CQB i w lesie - po złożeniu kolby dosyć poręczna a przy rozłożonej dobrze można celować. Dwa hicapy jeden JG drugi z PJ podają bez zacięcia. Niestety lepiej nie zazębiać magazynków - łatwo je rozczepić przez uderzenie lub po prostu zgubić Zazębione uniemożliwiają posiadanie złożonej kolby (chyba że bez złożona bez zablokowania co czasem praktykuję). Można celnie wyłuskiwać przeciwnika lub zasypać go kompozytem torując drogę kolegą Zero problemów - polecam
olo12390 25.04.2009, h. 15:40 olo12390
ja mam g36 jest trochę fajniejszy

bartek1996 15.06.2009, h. 22:24 bartek1996
ja też mam G36 polecam wymienić lufe wewnętrzną 6mm w tedy mocniej szczela i baterie jak to ujoł <sudom>
Szkop94 14.08.2009, h. 21:42 Szkop94
Ile musze ladowac baterie od G36c (JG) ?? Prosze o odpowiesz i najlepiej na gg: 237388 oczywiscie jezeli komus sie chce.
plakopl 25.10.2009, h. 18:11 plakopl
Jaki ta replika ma gwint w lufie? 14mm?? chcę do niej kupić tłumik
axi13 22.02.2010, h. 13:54 axi13
14x1 lewy
niedzwiedziek51 11.10.2011, h. 16:23 niedzwiedziek51
Pikna strzelajka !
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 26566

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane