Daj cynk
Reklama

Artykuły

Test: Latarka czołowa Mactronic HLS-K1-PLUS

Ekwipunek, 22.03.2014, h. 23:30, dodał: Ookami , autor: You-dash
9

Test: Latarka czołowa Mactronic HLS-K1-PLUS

 

TYTUŁEM WSTĘPU

 

Latarka czołowa- z pewnością rzecz niezbędna dla miłośników survivalu, pieszych wędrówek lub innych nocnych form aktywności w terenie, gdzie pożądane jest źródło światła niewymagające użycia rąk.

 

Przy zakupie swojego sprzętu lubię wybierać produkty uniwersalne, takie, które poza ASG mogę wykorzystać także na co dzień. W tym wypadku znacznie łatwiej jest mi przeznaczyć większe kwoty na lepszy jakościowo sprzęt. Czy latarka czołowa HLS-K1-PLUS firmy MacTronic spełni moje oczekiwania? O tym już za chwilę.

 

BUDOWA LATARKI, OPIS FUNKCJI ORAZ JEJ OBSŁUGA

 

Latarka poza elastycznymi paskami na głowę, składa się z przedniej oraz tylnej części.

 

Z przodu latarki znajduje się główna lampa, czerwone diody LED a także czujnik ruchu.

 

[1].JPG

 

Przednia część latarki posiada regulację nachylenia. Na górze znajduje się przycisk włączający latarkę.

 

2.JPG

 

Na soczewce głównej lampy znajduje się przesłona umożliwiająca regulację strumienia światła, tzw. tryb Focus. Aby zwiększyć lub zmniejszyć skupienie należy obrócić przesłonę w lewo lub w prawo.

Latarka została wyposażona w czujnik ruchu, wystarczy raz wcisnąć przycisk włączający latarkę a następnie za pomocą ruchu ręki można włączać i wyłączać latarkę bez konieczności wciskania przycisku.

Kolejne wciśnięcie włącznika powoduje przejście latarki w tryb ciągłego świecenia, bez funkcji czujnika ruchu. Kolejne wciśniecie przycisku powoduje zapalenie się dwóch czerwonych diod LED a następnie ich mruganie.

Regulacja jasności światła odbywa się poprzez przytrzymanie włącznika do uzyskania pożądanej mocy.

 

3.JPG

 

Z tyłu latarki znajduje się pojemnik na 3 baterie typu AA, połączony z przednią częścią za pomocą przewodu.

 

4.JPG

 

Pojemnik na baterie został dodatkowo wyposażony w sygnalizacyjne światło LED barwy czerwonej, przycisk do uruchomienia tej funkcji znajduje się po lewej stronie. Kolejne wciśnięcie przycisku powoduje mruganie diod LED.

 

5.JPG

 

Osłona pojemnika posiada uszczelkę oraz zabezpieczenie zapobiegające zgubieniu zaślepki.

 

6.JPG

 

Od wewnętrznej strony przedniej i tylnej części latarki znajduje się miękka i przyjemna w dotyku pianka.

 

7.JPG

 

UŻYTKOWANIE

 

Miałem okazję przetestować tą latarkę w różnych sytuacjach, od marszu, poprzez codziennie użytkowanie i na jeździe rowerem kończąc.

 

Musze przyznać, że całość jest bardzo dobrze wyważona i trzyma się głowy jak powinna, nawet przy bardzo szybkiej jeździe rowerem po lesie nie zauważyłem aby latarka latała, bądź zsuwała się. Nie zmienia ona również kąta nachylenia przedniej części.

 

Regulacja elastycznych pasków przebiega w bardzo prosty sposób, nie powinny się też same rozregulować.

 

Czujnik ruchu działa bardzo dobrze, wystarczy przesunąć rękę z przodu aby światło zgasło lub aby ponownie je zapalić. Niestety w przypadku marszu na przełaj zdarzało się, że latarka sama gasła lub włączała się w kontakcie z gałązką lub drzewem. Światło jest na tyle silne, że nagłe, samoczynne włączenie się latarki potrafi oślepić.

Włączanie i wyłączanie latarki za pomocą ruchu ręki również nie jest szczególnie przyjemne bo przez krótką chwilę światło odbija się od naszej ręki tuż przy twarzy, skutecznie nas oślepiając, sugerowałbym więc wcześniejsze zamknięcie oczu.

 

Emitowane światło w mojej ocenie jest wystarczające, latarka świetnie sprawdza się podczas jazdy rowerem do oświetlenia dalszej odległości, gdzie zwykła latarka rowerowa nie daje już rady, ją najlepiej skierować tuż przed przednie koło.

Warto zakleić wypustkę do regulacji skupienia światła czarną taśmą izolacyjną, gdyż po włączeniu latarki działa ona jak światłowód oślepiając tym samym użytkownika, wtedy jazda rowerem staje się bardzo nieprzyjemna.

Dodatkowe, tylne oświetlenie barwy czerwonej również przydaje się podczas jazdy rowerem bądź nocnych wędrówek, znacznie zwiększając naszą widoczność.

 

Porównanie jasności światła w trybie rozproszonym i skupionym na różnych dystansach.

 

8.JPG

 

PODSUMOWANIE

 

Szukając czołówki dla siebie zależało mi na w miarę mocnej, dobrze wyważonej i solidnej latarce, którą będę mógł wykorzystać zarówno przy nocnych wypadach, survivalu, jeździe rowerem czy ogólnych codziennych zastosowaniach. Latarka HLS-K1-PLUS firmy MacTronic spełniła wszystkie moje oczekiwania, jest bardzo wygodna, solidna i posiada wystarczającą moc. Tryb regulacji skupienia światła dodatkowo zwiększa możliwości zastosowania opisywanej latarki.

 

PLUSY:

-dobre wyważenie i nie wielka waga jak na latarkę zasilaną 3 bateriami AA

-przyzwoite natężenie światła

-regulacja skupienia (tryb FOCUS)

-bardzo wygodne operowanie latarką (czujnik ruchu)

-pojemnik na baterie umieszczony z tyłu z własnym, sygnalizacyjnym oświetleniem

-wygodne, w pełni regulowane mocowanie na głowę

-regulacja kąta nachylenia przedniej części latarki

-wygląd (kwestia gustu)

 

MINUSY:

-samoczynne włączanie się latarki w trybie z działającym czujnikiem ruchu

-operowanie latarką za pomocą ruchu ręki powoduje oślepienie odbijającym się od niej światłem

-suwak do regulacji skupienia światła bardzo irytuje gdy latarka jest uruchomiona, a także może oślepić

 

Ocena wszystkich (5.50, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
water 23.03.2014, h. 07:17 water
Recka wyczerpujaca moim zdaniem,jednak brak info o cenie ,a takze miejscach gdzie można ją zakupić.
pozdrawiam
Wujek Google może pomóc ;)
Doctorro 23.03.2014, h. 09:03 Doctorro
Napisz recenzję i umieść takie informacje. Wróć do niej za rok/dwa i zobacz czy cena i miejsca zakupu są nadal tak aktualne jak sam test sprzętu...wyobraźni trochę.
CerberBP 23.03.2014, h. 13:03 CerberBP
Landsil 23.03.2014, h. 10:13 Landsil
Fajny sprzęcik, przydało by się info jaki zasięg ma czujnik ruchu. Ciekawy jestem czy można by użyć dodatkowo jako automatyczne światło przed namiotem itp.
Cena latarki to od ~100 w górę.
Jako samoczynnie włączające się światło przed namiotem raczej się nie sprawdzi. Posiadam ją od mniej więcej roku i również testowałem w różnych sytuacjach. Jak dla mnie najbardziej irytujący jest właśnie ten czujnik ruchu a dodatkowo proces przejścia do światła czerwonego. Najpierw trzeba przejść przez światło białe, co nie raz jest kłopotliwe. Zależy do czego i w jakiej sytuacji potrzebujemy użyć. Ogólnie polecam. Sprzęt wart swojej ceny.
gajdziu 23.03.2014, h. 12:22 gajdziu
Warlord Shadow 23.03.2014, h. 13:47 Warlord Shadow
Widzę, że ludzie zaczynają testować co akurat posiadają...
Dziwi Cię to? Nie stać mnie żeby kupować szpej typowo do testów i sprzedawać go potem na allegro za połowę ceny więc testuję to co obecnie posiadam. Może typowego airsoftowca taki test latarki nie zainteresuje ale milsimowca czy osoby lubiące nocne wypady itd już tak. Muszę tymczasowo opisywać posiadany przeze mnie szpej bo żadna szanująca się firma nie da mi nic do testów jeśli nie pokażę jej jak takie testy wyglądają, czy jest to na jakimś poziomie, ile osób wyświetliło taki tekst itd., jakby nie patrzeć jest to dla nich forma promocji a sprzęt dostarczają za darmo.
Jak tylko na WMASG pojawi się pare moich tekstów to czekają mnie negocjacje z pewną hurtownią szpeju do ASG, outdoorowego jak i ogólnych militariów.
you-dash 23.03.2014, h. 15:55 you-dash
Mendi 24.03.2014, h. 13:16 Mendi
You-dash
Dobry tekst. Teraz wiem, że nie chcę tej latarki i zostaje przy Petzli :D
Death_man 25.03.2014, h. 17:03 Death_man
Jestem posiadaczem latarki i o ile do samych właściwości świecących nie mam nic do zarzucenia, to wytrzymałość mechaniczna jest mniejsza. W moim przypadku jeden z zatrzasków zaślepki się ułamał i skończyło się obklejaniem całego pojemnika, by baterie miały odpowiedni nacisk.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 15477

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane