Daj cynk
Reklama

Artykuły

Radiostacje Bundeswehry

Mundur i ekwipunek, 19.05.2010, h. 18:48, dodał: Regdorn , autor: Wolf
14

Radiostacje Bundeswehry i podstawy komunikacji radiowej.RADIOSTACJE BUNDESWEHRY

 

Odwzorowując żołnierza Bundeswehry nie można zapominać o elementach wyposażenia. Tym razem w niniejszej ‘rozprawce’ opiszę w skrócie (nie pomijając jednak najistotniejszych elementów) radiostacje wykorzystywane przez żołnierzy Bundeswehry.


Na początek kilka wprowadzających słów na temat radiostacji. Radiostacja to nic innego jak zestaw urządzeń do nadawania lub odbierania sygnałów radiowych składający się, najogólniej ujmując, z nadajnika i odbiornika radiowego, anteny, okablowania, itp. Radiostacje dzieli się na: nadawcze, odbiorcze i nadawczo-odbiorcze. Zasięg radiostacji (czytaj: odległość, w jakiej mogą być odbierane nadawane sygnały) zależy od mocy nadajnika i czułości odbiornika, parametrów anteny stacji nadawczej i odbiorczej, zakresu używanych fal, propagacji na którą mają wpływ zakłócenia przemysłowe, pogoda, pora roku i dnia, ukształtowanie i pokrycie terenu oraz wiele innych czynników.


Poniżej krótka charakterystyka podstawowych modeli radiostacji wykorzystywanych przez żołnierzy Bundeswehry: SEM 52 A, SEM 52 S, SEM 52 SL, SEM 35, SEM 70, następnie kilka słów o nawiązywaniu łączności (wraz z przykładami) i przekazywaniu komend i komunikatów.

 

SEM 52 A

Radiostacja SEM 52 A była standardową radiostacją krótkiego zasięgu, wykorzystywana przez Bundeswehrę w latach 1971 - 1984 i pierwszą w pełni tranzystorowa ręczna radiostacja wojsk lądowych. Pracuje ona, podobnie jak większość innych radiostacji wojskowych, w paśmie VHF (Very High Frequency), czyli fale ultrakrótkie od około 26 do 70 MHz.


Radiostacje te były wyprodukowane od 1968 roku przez firmę Standard Elektrik Lorenz.

 

W urządzeniu tym można korzystać jednocześnie z 6 na 400 możliwych teoretycznie kanałów. Dla kanałów 1-4 dostępne były 24 zamienne kości częstotliwości (kwarce) w kompletach po 4 kości, które to należało wsadzić w odpowiednie miejsce w radiostacji, po jej uprzednim rozebraniu.

Dla wszystkich radiostacji SEM 52 A wykorzystywanych przez Bundeswehrę częstotliwość 47,8 MHz na kanale 5 i 55,5 MHz na kanale 6 były identyczne.
Urządzenie składa sie z obudowy radioodbiornika, słuchawki, anteny i pokrowca. Radiostacja zasilana jest za pomocą 6 baterii paluszków.

Radiostacja może być mocowana na pasie nośnym, tzw. koplu (wspominałem o nim przy opisie oporządzenia żołnierza BW) lub noszona w specjalnym pokrowcu i posiada ochronę przed impulsem elektromagnetycznym.


Pierwotnie, w 1972 roku, SEM 52 A miał być zastąpiony prototypem radiostacji SEM 53. Ostatecznie jednak został zastąpiony bardziej rozwiniętym modelem radiostacji SEM 52 S.
Przy tej  radiostacji  stosowany był jedynie zintegrowany zestaw nagłowny noszony pod hełmem (laryngofon i głośnik w jednym). Radiostacja nie posiadała wbudownago mikrofonu.

Dane techniczne SEM 52 A:
zasięg: max. 2 km
częstotliwość: 47,0 do 57,975 MHz
ilość kanałów: 6 z 400
moc nadawania: 0,2 Watt
czułość: 0,5 µv przy sygnale/poziom szumów od 20 dB
modulacja: FM
rodzaj pracy: simplex (komunikacja jednokierunkowa)
wymiary: 180 mm (wysokość) x 85 mm (szerokość) x 36 mm (głębokość)
waga: 0,65 kg

SEM 52 S

Radiostacja SEM 52 S wyprodukowana przez firmę Standard Elektrik Lorenz używana była przez Bundeswehrę w latach 1984 - 1995 i zastąpiła wcześniejszy model SEM 52 A.

Posiada możliwość ręcznej zmiany częstotliwości poszczególnych kanałów, odbywa się to za pomocą specjalych pokręteł oraz mini śrubokręcika, zamieszczogeo wewnątrz radia.

Obudowa radia jest wodoszczelna. Kolega miał wątpliwą przyjemność to przetestować, podczas nieplanowanej kąpieli, wiosną zeszłego roku.  W górnej części urządzenia znajduje się mikrofono-głośnik, który może zostać zastąpiony zestawem słuchawkowym.

Za pomocą dodatkowego urządzenia możliwe jest wysyłanie i odbieranie danych (modem). Zużycie prądu podczas odbioru wynosi 70 mA, a przy nadawaniu 400 mA. Radio jest zasilane zwykłymi bateriami paluszkami w ilośći 8 sztuk lub specjalnymi akumulatorkami.

 

Części budowy: radioodbiornik, pojemnik na baterię, bateria, antena płaska, pokrowiec. Warto tu wspomnieć, iż istnieją też zestawy umożliwiające podłączenie radiostacji w pojazdach. Choć SEM 52 S został w 1995 roku zastąpiony nowszym modelem radiostacji SEM 52 SL, jednak jest on nadal użytkowany i serwisowany. 

 

 


 Dane techniczne SEM 52 S:

 

częstotliwość: 46,0 do 57,975 MHz
odległość między poszczególnymi kanałami: 25 KHz
ilość kanałów: 6 z 480 (wkładek kwarcowych)
moc nadawania: 1 Watt
zasięg: ok. 3 km
zasilanie: 6,8 do 12 Volt
temperatura obsługi: -40 do +60°C
wymiary: 219 mm (wysokość) x 95 mm (szerokość) x 39 mm (głębokość)
waga: 0,95 kg

SEM 52 SL


Radiostacja SEM 52 SL firmy Standard Elektrik Lorenz używana jest przez Bundeswehrę od 1995 roku do rozmów oraz przesyłania danych.

 

Do prowadzenia rozmów, jak w poprzednich modelach , może zostać użyty zestaw słuchawkowy. Radio posiada wbudowany głośnik.

 

By wyeliminować zakłócenia podczas połączenia czułość mikrofonu może zostać podwyższona o 12 dB. Urządzenie posiada wbudowaną blokadę szumów oraz podświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny.


Radiostacja zasilana jest za pomocą 10 baterii paluszków (AA) lub specjalnymi akumulatorami.


Dodatki do SEM 52 SL obejmują różnego rodzaju anteny, zestaw do transmisji danych, mocowania do samochodu, różnego rodzaju baterie, itp.

Dane techniczne SEM 52 SL:
częstotliwość: 30,0 do 65,975 MHz
odległość między poszczególnymi kanałami: 25 KHz wg ustawień fabrycznych; zmienne: 12.5 kHz i 25 kHz
ilość kanałów: 12
moc nadawania: 1 Watt wg ustawień fabrycznych; zmienne: 0.3 ... 2 W
sterowanie: za pomocą mikroprocesora 
zakres fal: F3 (FM) lub F1D (transmisja danych) do 16 kbit
rodzaj pracy: simplex, semiduplex lub mieszany
zasilanie: 8 do15 Volt
czułość: 0.3 µV / 10 dB
wymiary: 202 mm (wysokość) x 88 mm (szerokość) x 36 mm (głębokość)
waga: 0,63 kg

SEM 35


Radiostacja SEM 35 jest nadal częściowo wykorzystywana przez Bundeswehrę obok nowych wersji radiostacji SEM 70 czy SEM 80/90.


 SEM 35 jest wersją przenośną radiostacji SEM 25 i może być używana jako stacja przekaźnikowa oraz jako jednostka zamontowana w samochodach.

Urządzenie składa się z obudowy radioodbiornika oraz pojemnika na baterie i waży łącznie 8,4 kg (bez baterii).

Do dodatków zaliczyć można: plecak na radiostację, krótką i długą antenę oraz słuchawkę.

Zestaw do montowania SEM 35 w samochodzie o wymiarach 222 x 298 x 365 mm waży dodatkowe 7,71 kg. W wersji rozbudowanej urządzenie jest zasilane napięciem 24 V z wewnętrznej sieci pojazdu, a w wersji przenośnej zasilane jest za pomocą baterii o łącznym mocy 18 V (12 baterii).


SEM 35 jest wytrzymały na wstrząsy i wodoodporny.
Opcjonalnie dostępny jest do tej radiostacji zestaw pelengacyjny, czyli do namierzania innych stacji lub zestaw symulujący zakłócenia, który podłącza się między radio a słuchawkę w celach szkoleniowych.

Dane techniczne SEM 35:
częstotliwość: 26,0 ... 69,95 MHz (odchylenia +/- 3,5 kHz)
ilość kanałów: 880
moc nadawania: 1 W / 150 mW (zmienna moc nadawania)
sterowanie: przełączniki obrotowe
modulacja: FM
czułość: 0,5 µV przy sygnale/poziom szumów od 20 dB
blokada szumów: przełączana,
wymiary: 359 mm (wysokość) x 270 mm (szerokość) x 125 mm (głębokość)
waga: 8,4 kg bez baterii

SEM 70

Radiostacja SEM 70 zalicza sie do radiostacji przenośnych Bundeswehry, którą można obsługiwać ręcznie w przypadku wyboru konkretnej częstotliwości (HW) lub automatycznie z pamięci urządzenia (AKW).

 

SEM 70 noszony jest najczęściej na plecach w specjalnym plecaku, lub  w kamizelce kuloodpornej Mehler lub IdZ z plecami radiowymi.


SEM 70 poprzez specjany adapter można połączyć z drugą radiostacją w celu stworzenia stacji przekaźnikowej (RSZ 70).
Części składowe radiostacji SEM 70: urządzenie podstawowe, urządzenie do automatycznego dostrajania anteny, słuchawka, kabel podłączeniowy, długa antena płaska, krótka antena płaska, pokrowiec.

Radiostacja ta jest zasilana specjalnymi bateriami, niedostępnymi na rynku cywilnym.

 

Dane techniczne SEM 70:
częstotliwość: 30,0 do 79,975 MHz
odległość między kanałami: 25 KHz
mała moc: 0,4 Watt
duża moc: 4 Watt
zasięg: do 5 km
zasilanie: 16,8 Volt
czas pracy: ok. 20 godzin
wymiary: 416 mm (wysokość) x 275 mm (szerokość) x 180 mm (głębokość)
waga: ok 8 kg


Zasady korespondencji radiowej

Oczywiście, będąc już szczęśliwym posiadaczem wymarzonej radiostacji, należy pamiętać, że obowiązują nas również określone zasady „komunikowania się” za jej pomocą – tak więc teraz kilka słów o sposobach nawiązywania łączności. Przypominam, że aspekty prawne posiadania i używania radiostacji na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują odpowiednie ustawy i przepisy.


Przekaz informacji zależy od konfiguracji terenu oraz możliwości technicznych radiostacji. Wyróżnia się następujące sposoby łączności:
- sposób łączenia się na stałej częstotliwości – radiostacja wysyła i odbiera na zmianę dane na jednej częstotliwości,
- automatyczny sposób wyboru częstotliwości lub automatyczny wybór kanału – radiostacja wybiera automatycznie z określonych wiązek częstotliwości właściwą częstotliwość,
- hopping – skakanie sygnału po częstotliwościach w kolejnych odstępach czasu, w dostępnym paśmie, co umożliwia w prosty sposób jednoczesną pracę wielu systemów w tym samym paśmie częstotliwości. Zasada działania przeskoku częstotliwości polega na tym, że zarówno nadajnik jak i odbiornik zmieniają w określonych cyklach częstotliwość nośną.
‘Sprzyjająca’ konfiguracja terenu i możliwości techniczne radiostacji to jednak nie wszytko, by móc swobodnie i bez przeszkód porozumiewać się. Bardzo ważne jest też stosowanie poniższych wytycznych:
- należy mówić wyraźnie i bez dialektu,
- należy zachować normalny poziom rejestru i średni poziom głosu,
- nie należy mówić zbyt szybko ani zbyt wolno,
- należy wyrażać się konkretnie i nie wolno ‘połykać’ ostatnich sylab,
- zdania dzielić i wymawiać je tonem właściwym dla przekazywanej informacji,
- słuchawkę należy trzymać blisko ust,
- należy stosować pauzy podczas przekazywania informacji,
- słowa trudne w wymowie należy przeliterować.

I tu należy pamiętać, że krótkie i klarownie przekazywane informacje zmniejszają ryzyko wystąpienia błędów podczas przekazu informacji i ułatwiają komunikację z innymi.


Jeśli informacje nie mogą być przekazywane w sposób zaszyfrowany, to należy używać komunikacji hasłami, aby utrudnić podsłuchiwanie lub uniemożliwić wrogowi zrozumienie zawartości rozmowy (komunikatu).


Ważne: w komunikatach radiowych należy zawsze nazwy miejscowości, grupy wojsk, czas i liczby zaszyfrować bądź podawać hasłami.

 

By móc prawidłowo prowadzić komunikację radiową należy pamiętać o:

- używaniu alfabetu NATO w sytuacji gdy literujemy,
- właściwym  sposobie wymowy liczb,
- słowach kluczowych,
- zalecanych sformułowaniach.

Podczas literowania lub w sytuacji, gdy w komunikacji używamy pojedynczych liter używamy alfabetu NATO:
 

A ALFA (wymawiamy: AL - FA)
B BRAVO (wymawiamy: BRA - VO)
C CHARLIE (wymawiamy: CZAR - LIE)
D DELTA (wymawiamy: DEL - TA)
E ECHO (wymawiamy: E - CHO)
F FOXTROTT (wymawiamy: FOX - TROTT)
G GOLF (wymawiamy: GOLF)
H HOTEL (wymawiamy: HO - TEL)
I INDIA (wymawiamy: IN – DI - A)
J JULIETT (wymawiamy: DŻU – LI - ETT)
K KILO (wymawiamy: KI - LO)
L LIMA (wymawiamy: LI - MA)
M MIKE (wymawiamy: MAJK)
N NOVEMBER (wymawiamy: NO – VEM - BER)
O OSCAR (wymawiamy: OS - KAR)
P PAPA (wymawiamy: PA - PA)
Q QUEBEC (wymawiamy: KE - BEK)
R ROMEO (wymawiamy: RO – ME - O)
S SIERRA (wymawiamy: SI – ER - RA)
T TANGO (wymawiamy: TANG - GO)
U UNIFORM (wymawiamy: JU – NI - FORM)
V VICTOR (wymawiamy: WIK - TOR)
W WHISKEY (wymawiamy: ŁIS - KIE)
X XRAY (wymawiamy: IKS - REY)
Y YANKEE (wymawiamy: JEN - KIE)
Z ZULU (wymawiamy: ZU - LU)

Liczby również należy wymawiać w odpowiedni sposób. Przy liczbach 0-9 nie jest to problem, bo wymawiamy je tak jak na co dzień. Natomiast w przypadku większych cyfr liczby wymawiamy pojedynczo, czyli:
7 = siedem
56 = pięć sześć
258 = dwa pięć osiem
H + 174 – 95 = HOTEL plus jeden siedem cztery minus dziewięć pięć
 
Komunikację zdecydowanie ułatwia używanie określonych słów kluczowych. Podam kilka przykładów takich sformułowań i ich znaczenie:
Proszę połącz się później – znaczenie: wskazówka dla odbiorcy, że połączenie jest zajęte
Przeliteruj – znaczenie: żądanie przeliterowania określonej sentencji
Koniec – znaczenie: zakończenie połączenia
Tu centrala – znaczenie: odpowiedź na wywołanie
Koryguję – znaczenie: korekta błędnie przekazanej informacji
Odbiór – znaczenie: żądanie niezwłocznej odpowiedzi lub skwitowania informacji
Przekaż dalej do... - znaczenie: żądanie przekazania informacji dalej do...
Prosić kogoś dalej – znaczenie: wskazówka dla osób komunikujących się przy retransmisji rozmowy
Zrozumiałem – znaczenie: potwierdzenie, że informacja została odebrana bez żadnych wątpliwości
Jak mnie słyszycie – znaczenie: sprawdzenie jak odbiorca słyszy nadawcę
Jak brzmi hasło – znaczenie: żądanie hasła
Jeszcze będę nadawał – znaczenie: sprawdzenie połączenia przed rozłączeniem

Istnieją rożne sposoby wywoływania i odpowiedzi. I tak wyróżniamy:
1) wywołanie jednostkowe
nadawanie/odpowiedź wg wzoru:
nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
skrócona odpowiedź:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
wywołanie: Puchatek TU Kłapouchy, ODBIÓR
odpowiedź: Kłapouchy TU Puchatek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Puchatek, ODBIÓR

2) wywołanie szeregowe - nawiązanie łączności z kilkoma radiostacjami
wywołanie wg wzoru:
nazwa wywoływanej radiostacji (każda nazwa wywoływanej radiostacji wymieniana jest 1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg wzoru (tak samo odpowiada każda wywoływana radiostacja):
nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
skrócona odpowiedź:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
wywołanie:
Kłapouchy Kangurek TU Padalec ODBIÓR
odpowiedź:
Padalec TU Kłapouchy, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kłapouchy, ODBIÓR
Padalec TU Kangurek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kangurek, ODBIÓR

3) wywołanie do wszystkich
nadawanie wg wzoru:
nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowa DO WSZYSTKICH (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg wzoru (tak samo odpowiada każda wywoływana radiostacja):
nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
skrócona odpowiedź:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
wywołanie:
Padalec DO WSZYSTKICH, ODBIÓR
odpowiedź:
Padalec TU Kłapouchy, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kłapouchy, ODBIÓR
Padalec TU Kangurek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kangurek, ODBIÓR
Padalec Tu Puchatek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Puchatek, ODBIÓR

4) wywołanie do wszystkich z wyłączeniem
nadawanie wg wzoru:
nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowa DO WSZYSTKICH (1 raz) + słowo Z WYJĄTKIEM + nazwa wyłączonej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg wzoru (tak samo odpowiada każda wywoływana radiostacja):
nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
skrócona odpowiedź:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
wywołanie:
Padalec DO WSZYSTKICH Z WYJĄTKIEM Puchatka, ODBIÓR
odpowiedź:
Padalec TU Kłapouchy, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kłapouchy, ODBIÓR
Padalec TU Kangurek, ODBIÓR lub w skrócie: TU Kangurek, ODBIÓR

5) wywołanie rozszerzone (np. podczas zakłóceń)
nadawanie/ odpowiedź wg wzoru:
nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (2 razy)
skrócona odpowiedź:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (2 razy)

Przykład:
wywołanie:
Puchatek TU Kłapouchy, Puchatek TU Kłapouchy, ODBIÓR, ODBIÓR
odpowiedź:
Kłapouchy TU Puchatek, Kłapouchy TU Puchatek, ODBIÓR, ODBIÓR
lub w skrócie: TU Puchatek, TU Puchatek, ODBIÓR, ODBIÓR


Jednolite zastosowanie wszystkich wymienionych powyżej reguł pozwala na komunikowanie się bez przeszkód. Przy tym wyróżnia się (oczywiście dla jasności wszystko zostanie wyjaśnione na przykładach):


1) rozpoczęcie nadawania i kontrola zrozumienia nadawanego komunikatu:
wywołanie:
Padalec DO WSZYSTKICH, jak mnie słyszycie, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kłapouchy, słyszę cię dobrze, ODBIÓR
TU Kangurek, słyszę cię źle, ODBIÓR

2) nadanie meldunku radiowego:
wywołanie:
Kłapouchy TU Padalec, meldunek K, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kłapouchy ODBIÓR

wywołanie:
TU Padalec, ALFA dwa siedem cztery trzy DELTA, Przerwa, KLR i VUZ przy RL TA WS, zameldować o wykonaniu, Przerwa, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kłapouchy, zrozumiałem, ODBIÓR

3) prowadzenie rozmowy przez radiostację:
wywołanie:
Kangurek TU Padalec ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kangurek ODBIÓR

wywołanie:
TU Padalec, melduję zajęcie pozycji na północ od owczarni, ODBIÓR
odpowiedź:
Tu Kangurek, zrozumiałem, KONIEC

4) komunikację przy zakłóceniach:
wywołanie:
Kangurek, TU Padalec, mów dwa razy, ODBIÓR
odpowiedź:
Padalec TU Kangurek, Padalec TU Kangurek, mówię dwa razy, meldunek, meldunek…, ODBIÓR, ODBIÓR

5) sprostowanie błędu:
wywołanie:
Kangurek, TU Padalec, meldunek: dwa pięć osiem……, koryguję: dwa pięć siedem trzy zero, ODBIÓR

6) zapytanie zwrotne w znaczeniu powtórzenia konkretnego słowa albo zwrotu:
wywołanie:
Kangurek TU Padalec, powtórzcie słowo po słowie…, ODBIÓR
odpowiedź:
Padalec, TU Kangurek, powtarzam słowo po słowie….: nad, literuję: NOVEMBER ALFA DELTA, ODBIÓR

7) powtórzenie w celu porównania:
wywołanie:
Kangurek TU Padalec, powtórzcie w celu porównania, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kangurek, powtarzam w celu porównania: powtórzenie treści meldunku, ODBIÓR

8) przekazanie dalej meldunku radiowego:
wywołanie:
Kangurek TU Kłapouchy, podaję meldunek, przekaż dalej do Padalca: wysadź ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR
odpowiedź:
Padalec, TU Kangurek, podaję meldunek od Kłapouchego: wysadź ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR
TU Padalec, zrozumiałem, KONIEC

9) anulowanie meldunku radiowego:
wywołanie:
Kangurek TU Padalec, anuluję meldunek K: dwa siedem cztery trzy DELTA, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kangurek, zrozumiałem, KONIEC

10) potwierdzenie otrzymania meldunku radiowego:
wywołanie:
Kłapouchy TU Padalec, potwierdzam otrzymanie meldunku: dwa siedem trzy osiem HOTEL o jeden dwa zero siedem, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kłapouchy, zrozumiałem, ODBIÓR

11) pojawienie się nowej grupy uczestników:
wywołanie:
Padalec TU Prosiaczek, Prosiaczek od teraz nowy uczestnik, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Padalec, jak brzmi hasło dla ...., ODBIÓR

12) odmeldowanie się nowego uczestnika:
wywołanie:
Padalec TU Kłapouchy, odmeldowuję się, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Padalec, zrozumiałem, KONIEC

13) ponowne zameldowanie się członka:
wywołanie:
Padalec TU Kłapouchy, melduję się ponownie, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Padalec, jak brzmi hasło dla ZULU, ODBIÓR

14) rozkaz by się rozłączyć:
wywołanie:
Padalec do wszystkich, rozłączcie się, ODBIÓR
odpowiedź:
TU Kangurek, rozłączam się, ODBIÓR
TU Kłapouchy, rozłączam się, ODBIÓR

15)  zmiana częstotliwości:
wywołanie:
Zmiana częstotliwości na BRAVO, TU Padalec, KONIEC

16) Zapytanie – Odpowiedź – Autentyfikacja (na podstawie tabeli):
wywołanie:
Kłapouchy TU Padalec, jak brzmi hasło dla XRAY
[Kłapouchy sprawdza odpowiedź w ważnej na dany czas/okres tabeli haseł i podaje ją (hasło)]
odpowiedź:
Padalec TU Kłapouchy, hasło brzmi: FW, ST, CD, ODBIÓR
Padalec sprawdza tożsamość odbiorcy. Jeśli hasło jest prawidłowe to odpowiedź brzmi:
TU Padalec, zrozumiałem, KONIEC


SPOSOBY NADAWANIA KOMEND I MELDUNKÓW

Na koniec jeszcze kilka przykładów jak nadawać komendy i meldunki…
1) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu indywidualnego
nadawanie wg zasady:
nazwa wywoływanej radiostacji (1 raz) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg zasady:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ZROZUMIAŁEM lub powtórzenie treści komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
nadawanie:  
Puchatek TU Kłapouchy, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR
odpowiedź:   
TU Kłapouchy, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR
lub
TU Kłapouchy, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

2) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego bez potwierdzenia odbioru odbywa się wg zasady:
kryptonim okólnikowy (3 razy) + słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (2 razy) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, TU Padalec, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

3) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego z potwierdzeniem odbioru
nadawanie wg zasady:
kryptonim okólnikowy (3 razy) + treść komendy (2 razy) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg zasady:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + słowo ZROZUMIAŁEM lub powtórzenie treści komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
nadawanie:  
Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR
odpowiedź:   
TU Puchatek, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR
TU Kłapouchy, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR
TU Kangurek, ZROZUMIAŁEM, ODBIÓR
lub
TU Puchatek, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR
TU Kłapouchy, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR
TU Kangurek, zajmijcie pozycję na północ od owczarni, ODBIÓR

4) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego ze sprawdzeniem zwrotnym przez wszystkie radiostacje
nadawanie wg zasady:
kryptonim okólnikowy (3 razy) + treść komendy (2 razy) + słowo POWTÓRZYĆ (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg zasady:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
nadawanie:  
Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, POWTÓRZYĆ, ODBIÓR
odpowiedź:   
TU Puchatek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR
TU Kłapouchy, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR
TU Kangurek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

5) nadawanie komend przy użyciu kryptonimu okólnikowego ze sprawdzeniem zwrotnym przez własne radiostacje
nadawanie wg zasady:
kryptonim okólnikowy (3 razy) + treść komendy (2 razy) + słowo POWTARZAJĄ i nazwa radiostacji (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)
odpowiedź wg zasady:
słowo TU (1 raz) + nazwa własnej radiostacji (1 raz) + treść komendy (1 raz) + słowo ODBIÓR (1 raz)

Przykład:
nadawanie:  
Zwierzyna Zwierzyna Zwierzyna, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, POWTARZAJĄ Zwierzyna ODBIÓR
odpowiedź:   
TU Puchatek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR
TU Kłapouchy, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR
TU Kangurek, wysadźcie ziemniaki na zagonie pod lasem, ODBIÓR

 

Mam nadzieję, że po raz kolejny udało mi się przybliżyć Wam trochę informacji o wyposażeniu Bundeswehry, tym razem radiostacji dostępnych na rynku wtórnym, będących jeszcze częściowo w użyciu , oraz podstawowe zasady ich prawidłowego wykorzystania w komunikacji radiowej.  Kolejna porcja wiedzy o armii RFN już niebawem.


Legenda do podanych kryptonimów w przykładach:
Puchatek, Kłapouchy, Kangurek, Padalec, Prosiaczek – kryptonimy indywidualne
Zwierzyna – kryptonim okólnikowy

 

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 4)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
theant 19.05.2010, h. 21:52 theant
No i tak właśnie powinna wyglądać komunikacja

Mała uwaga: w opisie radiostacji SEM 35 wkradł się błąd - "a w wersji przenośnej zasilane jest za pomocą baterii o łącznym mocy 18 V (12 baterii)."
Powinno być: "a w wersji przenośnej zasilane jest za pomocą baterii o łącznym NAPIĘCIU 18 V (12 baterii)."
Promant 19.05.2010, h. 22:12 Promant
Powinniśmy ten przykład komunikacji umieścić osobno jako wzorzec, może wreszcie skończyłaby się radosna twórczość w eterze gier.
krzesiwko 19.05.2010, h. 22:45 krzesiwko
Z cyklu wywiad donosi super robota
Filq 19.05.2010, h. 23:02 Filq
Powinni zrobic airsoftowa wersje UNESCO i wpisac tam ten artykul. Przednia robota!
Dale 20.05.2010, h. 00:36 Dale
Z tego co się orientuję, a słownik Angielskiego potwierdza, ECHO wymawia się bardziej jak E-KO
GrimPilgrim 20.05.2010, h. 01:19 GrimPilgrim
@Dale zgadza sie. Tak samo ROMEO czyta się ro-mi-o, WHISKEY łys-ki, X-RAY eks-rej, CHARLIE czar-li a YANKEE jan-ki. Oczywiście to grube uproszczenia ale bliższe oryginalnej wymowie niż przedstawione w tekście. No chyba że w Bundeswehrze tak wymawiają ale to raczej kiepski angielski . A no i nie wiem skąd te dwa TT w pisowni JULIET i FOXTROT. To tylko gwoli ścisłości bo tekst bardzo interesujący.
Foka 20.05.2010, h. 08:38 Foka
Literowanie w alfebecie radiowym jest tak dobrane, że nawet Chińczyk albo Francuz mówiący z najgorszym możliwym akcentem będzie zrozumiały. W takim wypadku niuanse wymowy są bez znaczenia. Osoba znająca angielski będzie wiedziała jak wypowiedzieć słowo "poprawnie", a osoba nie znająca będzie miała wymowę łatwą do zapamiętania dla Polaka, bo dla Polaka łatwiejszą i bardziej naturalną jest wymowa "romeo", a nie "romio".
jason.jerusalem 20.05.2010, h. 10:02 jason.jerusalem
Ten tekst o radiokomunikacji i nadawaniu - proponuje stworzyć e-booka "Radiokomunikacja by Wolf" w wydaniu podobnym jak "Taktyka ASG by Grey", i zamieścić na wmasg! Bardzo ważny i pomocny tekst.

Śmierć niedzielnym radzikom i ludziom-którzy-sapiom-z-włączonym-VOXem!
puncerny 20.05.2010, h. 23:40 puncerny
Wszystko bardzo ladnie ,ale malo kto z tego zapamieta(duzo fachowej gadaniny po radiu)osobiscie sam mowie polowe i tez kazdy mnie rozumie(i kolegow,z racji wykonywanego zawodu)wiem ze im prosciej tym lepiej.Ale szacun za Ta robote i checi.
Kapitan_Mendez 21.05.2010, h. 14:18 Kapitan_Mendez
fajnie fajnie tylko jak zdobyć takie radiostacje???
Lamberdt 21.05.2010, h. 18:26 Lamberdt
Gratuluję artykułu i sporej ilości wiedzy przedłożonej dla braci airsoftowej. Lecz tak pozytywnie nie jestem nastawiony do całości artykułu ponieważ autor zaznaczył tylko wyłącznie enigmatycznym stwierdzeniem, ze użytkowanie sprzętu radiowego w Polsce "regulują odpowiednie ustawy i przepisy" ... wydawałoby się, że autor jest obeznany z tymi też zapisami lecz nie prościej wprost powiedzieć, że korzystanie z tych urządzeń (nadawanie) jest nielegalne? i zabronione przez prawo? Taki przekaz dla laika wydaje mi się być bardziej precyzyjny. Już kiedyś gdzieś o tym pisałem, że dla zjadaczy chleba pozostają częstotliwości PMR, z których można korzystać tylko i wyłącznie z homologowanych urządzeń na rynek europejski (min. max moc 0,5W i brak możliwości ingerencji w antenę) jaki i pasmo CB również poprzez korzystanie z homologowanych urządzeń.
Jeżeli ktoś chciałby się nauczyć "etykiety radiowej" powinien posłuchać przemienników ogólnopolskich, poprzez które komunikują się radioamatorzy z licencjami. Poza tym są dwa podstawowe zasady wywołania konkretnej osoby: "A do B odezwij się" (czyli A mówi do B), tudzież "B dla A, odezwij się" (czyli niech B zgłosi się dla A, który go wywołuje). Często jest używane tak zwane wywołanie ogólne czyli "Tu A, wywołanie ogólne" (czyli mówi A i prosi kogokolwiek, kto go słyszy o odzew). Podczas tłoku na częstotliwości gdy rozmawiają sobie A z B a osoba C chce z którymś rozmawiać próbuje się "wstrzelić" między komunikaty A i B mówiąc "Break, Break" i tak do skutku aż któryś (A lub B) zapytają o co chodzi - i wtedy można się przedstawić jak i przekazać komunikat. Co do znacznej niezawodności i możliwie jak najlepszemu zwiększeniu efektywnego zasięgu radiostacji zalecam:
-nadawanie stojąc w miejscu (nie poruszając się)
- jeżeli jest wzgórze można się na nim ulokować
- jeżeli jest otwarta przestrzeń (polana?) z jej środka powinna być najlepsza komunikacja z otoczeniem
- trzymanie radia tak aby antena wychodziła poza obszar ciała (czyli radio na ramieniu tak aby antena wystawała maksymalnie poza obręb ciała)
- gdy chcemy coś powiedzieć najpierw naciskamy przycisk (PTT) i odczekując około sekundy (odbiornik w radiu adresata zdąży się "otworzyć") zaczynamy mówić
- jak autor zauważył należy mówić spokojnie i klarownie ;]
- w zależności od mikrofonu ale jednak faktycznie nie "plujemy" do niego tylko w nieznacznej odległości spokojnie się wypowiadamy.
- łączność radiową ograniczamy do WYMAGANEGO MINIMUM!!.
Ogólnie rzecz biorąc nie jestem za jakimikolwiek artykułami dla ogółu popularyzującymi użytkowanie radiotelefonów w innym zakresie aniżeli PMR i CB ("Oczywiście, będąc już szczęśliwym posiadaczem wymarzonej radiostacji, należy pamiętać, że obowiązują nas również określone zasady „komunikowania się” za jej pomocą" - WTF! - jest jedna zasada - łamie się prawo !! ). Wiem, że trochę przeginam z tym prawem ale taki jest fakt i należy to utrwalić w głowach ludzi. Przy okazji zachęcam ludzi do zapoznania się z tematyką krótkofalarstwa (dla ludzi bez "konkretniejszego" radia jest możliwość korzystania dzięki komputerowi poprzez FRN ). Btw - jak można zauważyć interesując się wojskowymi radiostacjami na ogól częstotliwości, z których korzystają są ~50mHz (pasmo 6m) dlatego ponieważ fala radiowa o tejże częstotliwości "najlepiej się czuje w lesie między drzewami" (co nie zmienia fakty - wiem, powtarzam się- że korzystanie z nich jest nielegalne).
Lamberdt 22.05.2010, h. 14:21 Lamberdt
$3
$3
pontiak3 08.06.2010, h. 23:01 pontiak3
Jak wygląda to urządzenie do łączenia radiostacji ze sobą aby mogły działać jako radiostacja przekaźnikowa?
Fizyk 14.10.2010, h. 09:46 Fizyk
Dobry i pomocny text :)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 54640

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane