Daj cynk
Reklama

Artykuły

Blaster DEVIL - test kulek

Amunicja, 12.10.2010, h. 10:56, dodał: Regdorn , autor: Vintorez, Promant, Borax
33

W 2009 roku oferta rynkowa airsoftowej amunicji została poszerzona o markę Devil, będącą nową, topową linią Blasterów. Po raz pierwszy przedstawiciele WMasg mieli możliwość zetknąć się z kulkami Devil podczas tegorocznych targów IWA 2009. Redakcja WMasg przeprowadziła test BB Devil, złożony z dwóch części: laboratoryjnej i praktycznej.SŁOWEM WSTĘPU

 

Nie taki diabeł straszny, czyli co można powiedzieć o BB Devil.


W 2009 roku oferta rynkowa airsoftowej amunicji wzbogaciła się o kolejną markę: Devil, będącą nową, topową linią Blasterów. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość zetknąć się z kulkami Devil podczas tegorocznych targów IWA 2009, gdzie, w trakcie wizyty na stoisku duńskiej firmy Action Sport Games A/S, zaprezentował je nam Paweł Migała (Sales Europe).

 


Producent reklamuje kulki Devil jako produkt o wysokich parametrach - BB precyzyjne. Dzięki uprzejmości firmy Action Sport Games A/S, która udostępniła nowy produkt, redakcja WMasg mogła zweryfikować informacje reklamowe. Przeprowadziliśmy test BB Devil, złożony z dwóch części: laboratoryjnej i praktycznej.


OPIS PRODUKTU

 

Kulki BB Devil oferowane są w szerokiej gamie wagomiarów: od 0,2 g do 0,4 g. Do testu otrzymaliśmy kulki w butelkach z tworzywa, o pojemności 3000 sztuk. Kulki wagomiarów: 0,2 g, 0,25 g, 0,28 g oraz 0,3 g mają kolor biały. Jedynie BB Devil 0,2 g różnią się odcieniem: nie jest to czysta biel lecz kolor kremowy. Najcięższe wagomiary wyprodukowano w innych kolorach niż biały. 0,36 g w kolorze zielonym, a 0,4 g w kolorze beżowym.

 

 

Sugestywne "diabelskie" logo i kolorystyka etykiet stanowią o atrakcyjności opakowań kulek Devil. Slogan reklamowy ma zapewne podkreślać wyjątkowe cechy produktu.

 

 

TEST LABORATORYJNY

 

Vintorez, specjalista WMasg od badań laboratoryjnych, przeprowadził precyzyjną analizę kulek Devil oraz porównał je do trzech innych, znanych marek. Zwrócono szczególną uwagę na parametry takie jak: waga, średnica, jednorodność struktury i gładkość powierzchni. Celem było stwierdzenie wszelkich odstępstw i oczywiście ocena jakości BB Devil.

 

Do badań wybierano losowo po 10 kulek z każdego rodzaju. Wynik jest uśrednieniem tychże pomiarów. W przypadku rozbieżności w wadze BB - na zdjęciu przedstawiono wartość najniższą.

 

1. Analiza BB Devil.


BB Devil o wagomiarze 0,20 g charakteryzują się polerowaną, bezszwową powierzchnią z widocznym punktem wtrysku. Ich struktura jest jednorodna, bez widocznych wtrąceń. Średnica (ø): 5,946 mm. Masa: 0,205 g.

 

Powierzchnia:

 

 

Średnica:

 

 

Waga:

 

 

BB Devil o wagomiarze 0,25 g charakteryzują się polerowaną, bezszwową powierzchnią z widocznym punktem wtrysku. Ich struktura jest jednorodna, bez widocznych wtrąceń. Średnica (ø): 5,967 mm. Masa: 0,250 g.

 

Powierzchnia:

 

 

Średnica:

 

 

Waga:

 

 

BB Devil o wagomiarze 0,28 g mają polerowaną, bezszwowa powierzchnię z widocznym punktem wtrysku, a struktura jest jednorodna, bez widocznych wtrąceń. Średnica (ø): 5,967 mm. Pomiary wykazały rozbieżność w masach kulek od 0,270 g do 0,278 g.

 

Powierzchnia:

 

 

Średnica:

 

 

Waga:

 

 

BB Devil o wagomiarze 0,30 g mają polerowaną, bezszwową powierzchnię z widocznym punktem wtrysku, a ich struktura jest jednorodna, bez widocznych wtrąceń. Średnica (ø): 5,967 mm. Rozbieżność w masach kulek wynosi: od 0,292 g do 0,302 g.

 

Powierzchnia:

 

 

Średnica:

 

 

Waga:

 

 

BB Devil o wagomiarze 0,36 g charakteryzują się polerowaną, bezszwową powierzchnią z widocznym punktem wtrysku. Ich struktura jest niejednorodna z widocznymi wtrąceniami. Średnica (ø): 5,960 mm. Masa: 0,362 g.

 

Powierzchnia:

 

 

Średnica:

 

 

Waga:

 

 

BB Devil o wagomiarze 0,40 g mają polerowaną, bezszwową powierzchnię z widocznym punktem wtrysku, a struktura jest niejednorodna z widocznymi wtrąceniami. Średnica (ø): 5,967 mm, masa: 0,402 g.

 

Powierzchnia:

 

 

Średnica:

 

 

Waga:

 

 

2. Porównanie BB Devil z kulkami Bioval, Xtreme oraz Blaster.

 

W porównaniu z kulkami BBB Bioval, 0,27 g i 0,30 g, BB Devil wypadają gorzej. Trajektoria lotu i celność Biovali pozostaje poza konkurencją. Trudno jednak się dziwić, gdyż Biovale uznawane są, pod względem precyzji wykonania i parametrów za jedne z najlepszych BB na rynku.

 

Bioval BBB MAX 0,27 g mają bezszwową powierzchnię, ich struktura jest bardzo jednorodna bez widocznych wtrąceń.

 

 

ø 5,946 mm

 

 

masa: 0,274 g

 

 

Bioval BBB 0,30 g mają polerowaną, bezszwową powierzchnię bez widocznego punktu wtrysku, a struktura jest jednorodna bez widocznych wtrąceń.

 

 

ø 5,973 mm

 

 

Występuje rozbieżność w masach kulek od 0,292 g do 0,299 g.

 

 

W porównaniu z kulkami Xtreme Precision nie zauważono znaczących różnic, także podczas porównawczego strzelania. BB Devil plasują się na poziomie porównywalnym pod względem parametrów.

 

Xtreme 0,20 g: polerowana, bezszwowa powierzchnia bez widocznego punktu wtrysku, struktura jednorodna bez widocznych wtrąceń.

 

 

ø 5,960 mm

 

 

masa: 0,205 g

 

 

BB Devil mają zdecydowanie wyższe parametry od tradycyjnych, "zwykłych" Blasterów, które w porównaniu wypadły niekorzystnie.

 

Blastery 0,20 g: powierzchnia z widocznym szwem i punktem wtrysku. Struktura jednorodna bez widocznych wtrąceń.

 

 

ø 5,973 mm

 

 

masa: 0,204 g

 

 

Blastery 0,25 g: powierzchnia z widocznym szwem i punktem wtrysku. Struktura jednorodna bez widocznych wtrąceń.

 

 

ø 5,967 mm

 

 

masa: 0,242 g

 

 

Blastery 0,30 g: powierzchnia z widocznym szwem i punktem wtrysku. Struktura jednorodna bez widocznych wtrąceń.

 

 

ø 5,920 mm

 

 

Występuje rozbieżność w masach kulek od 0,288 g do 0,294 g.

 

 


PODSUMOWANIE TESTU LABORATORYJNEGO

 

Kulki Devil są produktem plasującym się na poziomie zbliżonym do BB Xtreme. Ich parametry przewyższają zwykłe Blastery, które, jeśli chodzi o jakość wykonania, ustępują BB Devil. Kulki Devil oferują zatem przyzwoitą jakość i stanowią krok naprzód w porównaniu do tradycyjnych produktów marki Blaster.


TEST PRAKTYCZNY

 

Druga część przeprowadzonego przez nas testu objęła strzelanie z replik broni krótkiej i długiej. Test miał na celu obserwację zachowania poszczególnych wagomiarów BB Devil w locie, po wystrzeleniu, oraz analizę uzyskanego skupienia/celności.

 

Utopijne jest myślenie, że można idealnie ocenić parametry kulek podczas testu w terenie. Zbyt wiele czynników wpływa na wynik strzelania, na lot kulki. Wielokrotnie opinie o kulkach tej samej marki są różne, często: ilu użytkowników - tyle zdań. Technicznie miarodajny jest zatem test laboratoryjny. Test praktyczny, który przeprowadziliśmy, służył poznaniu możliwie wielu opinii i wrażeń, a także obserwacji wyników zastosowania BB Devil w replikach różnego typu i przeznaczenia - różniących się parametrami technicznymi.

 

Wnioski z tego testu (poza kwestią celności) są jak najbardziej subiektywne i polegają na przedstawieniu wrażeń osób biorących udział w strzelaniach. Naszym zamiarem było sprawdzenie kulek Devil z użyciem maksymalnej, dostępnej nam, ilości replik różnych producentów: zarówno markowych, jak chińskich. Wykorzystano repliki stockowe i tuningowane, jak również customowe.

 

Repliki użyte do testu różniły się parametrami technicznymi: długością i średnicą luf wewnętrznych oraz generowaną prędkością początkową. Zasięg do celu i wagomiar kulek dobierano zatem dla poszczególnych replik i według preferencji strzelca. Repliki broni krótkiej oraz repliki AEG stosowane do CQB lub mające krótsze lufy wewnętrzne przestrzeliwano na 25 m. Repliki generujące wyższą prędkość początkową lub mające dłuższe lufy wewnętrzne - na większych dystansach.

 

WNIOSKI

 

Ze względu na długą listę strzelań tarczowych najpierw przedstawiamy nasze wnioski, pozostawiając na sam koniec szczegóły strzelań dla dociekliwych.

 

Jesteśmy świadomi wszystkich ograniczeń i subiektywności takiej formy testu, jednak uważamy, że w pewym stopniu jest ona zbliżona do warunków użycia BB w czasie gry. Strzelania prowadzono w terenie, a więc wpływ miały warunki atmosferyczne takie jak wiatr i temperatura. Natomiast osoby strzelające w teście dokładnie znały swoje repliki - mogły zatem zaobserwować wszystkie różnice przy zastosowaniu BB Devil, w stosunku do efektów osiąganych na codzień z użyciem innych kulek.

 

Kulki BB Devil są wykonane bardzo precyzyjnie. Ich gładka, polerowana powierzchnia na pewno jest dużym plusem, zwłaszcza przy stosowaniu luf precyzyjnych. Z drugiej strony trzeba się liczyć z koniecznością bardzo precyzyjnej regulacji HU, który na BB Devil pracował, w większości replik użytych w teście, zupełnie inaczej niż na kulkach dotąd stosowanych w danej replice. Trudności z regulacją HU nie były jednakowe dla wszystkich wagomiarów. Natomiast po wyregulowaniu HU większość wagomiarów spisywała się dobrze - przede wszystkim mamy na myśli kulki cięższe: 0,28 g, 0,30 g oraz 0,36 g.

 

Spośród testowanych wagomiarów zdecydowanie gorszymi parametrami lotu kulki charakteryzowały się BB Devil 0,2 g. Trudniej było również wyregulować HU na tym wagomiarze. Choć na mniejszych dystansach i przy słabszych replikach uzyskiwano w miarę przyzwoitą celność, to jednak sam fakt większych problemów z właściwym ustawieniem HU sprawiał, że subiektywne wrażenia osób strzelających pokrywały się w tym przypadku i były w większości negatywne.

Bezsprzecznie najlepszą celnością i skupieniem oraz trajektorią lotu, niezależnie od typu używanej repliki, charakteryzują się kulki Devil wagomiaru 0,28 g. Na tych kulkach zaobserwowano również najlepszą powtarzalność strzałów. Jest to opinia wszystkich osób strzelających w ramach naszego testu. BB 0,25 g były od nich minimalnie słabsze, ale również dawały wyniki na dobrym poziomie. Także w tym przypadku subiektywne wrażenia strzelających pokrywały się całkowicie: BB 0,28 g wywarły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Dopiero po nich plasowały się Devil 0,25 g.

 

Z ciężkich wagomiarów - najlepsze wrażenie odnosi się przy strzelaniu kulkami 0,3 g. Mają zdecydowanie najlepszą trajektorię lotu. Również nieźle, choć słabiej od nich, wypadają BB Devil 0,36 g. Najgorsze skupienie i celność odnotować można na kulkach najcięższych: 0,4 g. Gorsze wyniki wagomiaru 0,4 g w stosunku do 0,3 g oraz 0,36 g, mają zapewne związek z niejednorodną strukturą najcięższych BB. Ogólnie jednak można stwierdzić, że cięższe wagomiary BB Devil: 0,3 g i 0,36 g spisują się przyzwoicie i dają dobre wyniki przy zastosowaniu w silnych replikach, generujących wysokie wartości fps. Niestety nie mieliśmy możliwości przetestowania kulek 0,4 g na silnych replikach np. snajperskich, generujących wartości prędkości początkowej powyżej 600 fps. Być może na takim sprzęcie BB Devil 0,4 g spisywałyby się lepiej, a na pewno inaczej (jak to miało miejsce w przypadku repliki Systema PTW 560 fps, gdzie powtarzalność strzałów była już na dobrym poziomie).

Na podstawie obserwacji i wniosków wszystkich uczestników testu możemy stwierdzić, że nowe kulki, marki Blaster Devil, są po prostu dobrym produktem. Trudno tutaj mówić o jakichś zaskakujących przewagach, bo takich nie stwierdziliśmy, ale plasują się na poziomie dobrych kulek popularnych marek, takich jak Xtreme Precision czy ICS. Na pewno można z dobrym efektem stosować te kulki w lufach precyzyjnych: na setki (a raczej tysiące) strzałów oddanych podczas testu z użyciem około 30 replik - zacięcia BB Devil można było policzyć na palcach jednej ręki. W świetle wyników strzelań, zdecydowanie możemy polecić kulki Devil wagomiaru 0,28 g oraz 0,3 g. Bardzo przyzwoicie spisują się również wagomiary 0,36 g oraz 0,25 g.

 

1. Repliki wykorzystane w teście


Poniżej wymieniamy użyte w teście repliki, wraz z charakteryzującymi je, podstawowymi parametrami.

 

Repliki broni krótkiej i stosowane w CQB:

Pistolet GBB STTI Beretta M93R. Zasilanie: green gaz. Fps: 290.

Shotgun M56B. Napęd sprężynowy. Fps: 295.

Pistolet GBB WE 1911. Zasilanie: green gaz. Fps: 300.

 

 

Pistolet GBB Socom Gear 1911 Wilson Combat. Zasilanie: green gaz. Fps: 270.

 

 

Pistolet NBB ASG A/S Steyr M9-A1. Zasilanie: Co2. Fps: 416.

 

 

Rewolwery ASG A/S Dan Wesson 4" i 8". Zasilanie: Co2. Fps: 440 (4") i 530 (8").

 

 

AEG C15 ICS Pistol. Lufa stock, 130mm. Fps: 245.

 

 

AEG JG M4 CQB "Thunder Maul". Lufa stock. Fps: 370.

 

 

AEG TM SAS SBS. Wymieniony GB. Lufa stock, 233mm. Fps: 350.

 

 

Repliki pistoletów maszynowych:

AEG AGM MP40. Lufa precyzyjna Systema. Fps: 315.

 


Repliki broni długiej:

AEG ICS M4A1. Lufa precyzyjna Systema 6,04 mm. Fps: 400.

 

 

Systema PTW M4A1 MAX (czerwony cylinder). Lufa precyzyjna Deep Fire 6,02 mm. Fps: 560.

 

 

AEG KA M4 Troy. Lufa precyzyjna CA 6,04 mm. Fps: 320.

 

 

AEG AGM Stg44. Lufa stock. Fps: 400.

 

 

AEG JG M16A3. Lufa stock M4, 360mm. Fps: 330.

 

 

AEG KA Galil ARM. Lufa stock. Fps: 340.

 

 

AEG A&K LR300. Lufa stock. Fps:430.

 

 

AEG RPK custom. Lufa precyzyjna 509mm. Fps: 400.

 

 

AEG AIMS custom. Lufa precyzyjna 455mm. Fps: 370.

 

 

AEG PM AKMS custom. Lufa precyzyjna 455mm. Fps: 340.

 

 

AEG AK Tactical custom. Lufa stock 455mm. Fps: 400.

 

 

AEG AK74S custom. Lufa precyzyjna 455mm. Fps: 360.

 

 

AEG Tabuk custom. Lufa precyzyjna 509mm. Fps: 320.

 

 

Replika sprężynowa A&K SWD. Lufa stock. Fps: 500.

 

 

AEG PJ Mk12 Mod0. Lufa precyzyjna 6.03mm. Fps: 400.

 

 

AEG JG G36K. Lufa stock. Fps: 335.

 

 

 

2. Przebieg i wyniki testu

 

Test strzelecki prowadzono na dystansach: 25 m, 30 m, 35 m, 45 m i 50m (mierzone taśmą mierniczą). Zastosowano tarcze formatu A4, umieszczone na wysokości torsu sylwetki. Testowano BB Devil sześciu wagomiarów. Przedstawione poniżej wyniki uporządkowano według wagomiarów. Kolejno: 0,2 g, 0,25 g, 0,28 g, 0,3 g, 0,36 g oraz 0,4 g.

 

Strzały oddawano w seriach po 10. Wyjątek: AGM MP40. W przypadku MP40 wystrzelono 30 BB, w krótkich seriach.

 

Wagomiar 0,2 g

 

 

Pistolet STTI Beretta M93R. Dystans: 25 m. 10 strzałów po 3BB. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 1/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika sprężynowa: Shotgun M56B. Dystans: 25 m. 10 strzałów po 3BB. 15/30 trafień w sylwetkę, z tego 2/30 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika KA Galil ARM. Dystans: 25 m. 9/10 trafień w sylwetkę, z tego 7/10 trafień w tarczę A4. Przy tej replice trudności z regulacją HU na wagomiarze 0,2 g BB były najmniejsze, w porównaniu z innymi replikami AEG.

 

 

Replika JG M16A3. Dystans: 25 m. 9/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika AGM MP40. Dystans: 25 m. Tryb ognia ciągły. Oddano 30 strzałów w krótkich seriach. 20/30 trafień w tarczę A4. Praktycznie wszystkie trafienia w sylwetkę, ale po dłuższej i precyzyjnej regulacji HU.

 

 

Replika KA M4 Troy. Dystans: 25 m. 8/10 trafień w sylwetkę, z tego 6/10 w tarczę A4.

 

 

Replika ICS C15 Pistol. Dystans: 25 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 5/10 w tarczę A4.

 

 

 

Wagomiar 0,25 g

 

 

Replika JG G36K. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, 0/10 w tarczę A4.

 

Replika WE 1911. Dystans: 25 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 6/10 w tarczę A4.

 

 

Replika Socom Gear 1911 Wilson Combat CQB Elite. Dystans: 25 m. 9/10 trafień w sylwetkę, z tego 5/10 w tarczę A4.

 

 

Replika TM SAS SBS. Dystans: 25 m. 10/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika AKMS, custom. Dystans: 25m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 8/10 w tarczę A4. Problemy z regulacją HU.

 

 

Replika AGM Stg44. Dystans: 30m. 10/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika KA Galil ARM. Dystans 30 m. 10/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika JG M16A3. Dystans 30 m. 9/10 trafień w sylwetkę, z tego 7/10 w tarczę A4.

 

 

Replika RPK, custom. Dystans: 30 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 3/10 w tarczę A4.

 

 

Replika AIMS, custom. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 6/10 w tarczę A4.

 

 

Replika AK tactical, custom. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika AK74S, custom. Dystans: 35 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 5/10 w tarczę A4.

 

 

Replika Tabuk, custom. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 7/10 w tarczę A4.

 

 

Wagomiar 0,28 g

 

 

Replika AGM Stg44. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 9/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ICS M4. Dystans: 35 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 7/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika JG M16A3. Dystans 30 m. 9/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika A&K LR300. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 5/10 w tarczę A4.

 

 

Replika AK tactical, custom. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 6/10 w tarczę A4.

 

 

Replika JG M4 CQB "Thunder Maul". Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 8/10 w tarczę A4.

 

 

Replika PJ Mk12 Mod0. Dystans: 30 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 8/10 w tarczę A4.

 

 

Wagomiar 0,3 g

 

 

Systema PTW M4A1 MAX. Dystans: 50 m. 8/10 trafień w sylwetkę, z tego 4/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika sprężynowa SWD A&K. Dystans: 45 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 4/10 trafień w tarczę A4. Duże problemy z regulacją HU.

 

 

Replika ASG A/S Steyr M9-A1. Dystans: 25 m. 8/10 trafień w sylwetkę, z tego 4/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ASG A/S Dan Wesson 4". Dystans: 25 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 2/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ASG A/S Dan Wesson 8". Dystans: 25 m. 8/10 trafień w sylwetkę, z tego 6/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ICS M4. Dystans: 35 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 9/10 trafień w tarczę A4.

 

 

 

 

Wagomiar 0,36 g

 

 

Systema PTW M4A1 MAX. Dystans: 50 m. 9/10 trafień w sylwetkę, z tego 4/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika sprężynowa SWD A&K. Dystans: 45 m. 5/10 trafień w sylwetkę. Duże problemy z regulacją HU. W ogóle nie udało się uzyskać trafień w cel formatu A4.

 

Replika ASG A/S Steyr M9-A1. Dystans: 25 m. 9/10 trafień w sylwetkę, z tego 6/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ASG A/S Dan Wesson 4". Dystans: 25 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 3/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ASG A/S Dan Wesson 8". Dystans: 25 m. 7/10 trafień w sylwetkę, z tego 3/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Wagomiar 0,4 g

 

 

Systema PTW M4A1 MAX. Dystans: 50 m. 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 2/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika sprężynowa SWD A&K. Dystans: 45 m. 5/10 trafień w sylwetkę, z tego 1/10 trafień w tarczę A4. Duże problemy z regulacją HU.

 

 

Replika ASG A/S Steyr M9-A1. Dystans: 25 m. 6/10 trafień w sylwetkę, z tego 3/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ASG A/S Dan Wesson 4". Dystans: 25 m. 4/10 trafień w sylwetkę, z tego 3/10 trafień w tarczę A4.

 

 

Replika ASG A/S Dan Wesson 8". Dystans: 25 m. 6/10 trafień w sylwetkę, z tego 4/10 trafień w tarczę A4.

 

 

3. Krótki test porównawczy

 

Mimo, że podczas testu laboratoryjnego dokonano już porównania z innymi markami kulek, jednak postanowiliśmy także przeprowadzić mały test porównawczy - w warunkach terenowych: podczas strzelania na dystansie 30m, przy lekkim wietrze.

 

Porównaliśmy BB Devil 0,25 g z kulkami 0,25 g Goldenball oraz 0,25 g ICS. Test wykonano z wykorzystaniem repliki CA G36, fps: 350, (BB Devil / BB Goldenball) oraz KA Galil ARM, fps: 340, (BB Devil / BB ICS).

 

Wynik strzelania przy użyciu BB Goldenball:

 

 

Wynik strzelania przy użyciu kulek BB Devil, ale osiągnięty po dłuższej regulacji HU, gdyż pierwsza próba była mało zadowalająca.

 

 

Podobne wyniki osiągnięto w strzelaniu porównawczym z użyciem BB ICS. Można zatem stwierdzić, że BB Devil nie odstają od kulek dwóch marek użytych do porównania, ale również nie przewyższają ich w widoczny sposób. We wszystkich przypadkach ilość trafień w sylwetkę była zbliżona.

 

Kulki Blaster Devil testowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Action Sport Games A/S:

 

 

 

Redakcja WMasg dziękuje maniakom, którzy pomogli w przeprowadzeniu części praktycznej testu, użyczając swoich replik i biorąc udział w strzelaniach tarczowych. Byli to:

zwierzu83 (JG M16A3), Qzyn (A&K SWD, A&K LR300), SHOGUN_YAMATO (JG M4 CQB "Thunder Maul", PJ Mk12 Mod0, JG G36K, STTI M93R, Shotgun M56B) oraz CHRIS506 (G36 CA).

Blaster DEVIL - test kulek

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 5)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
0utsider 31.08.2009, h. 23:02 0utsider
O ja! "Kryminalne zagadki Miami" i ich badanie naboju to "odwalanie roboty" przy waszych testach kulek!
Dzięki za super sprawozdanie!
Marcinek83 01.09.2009, h. 01:23 Marcinek83
Ten test mnie zastrzelił, na tym forum jeszcze nikt chyba nigdy nie zrobił tak szczegółowego testu. Wielkie brawa za to.
Grey Fox 01.09.2009, h. 03:44 Grey Fox
Bardzo fachowa robota. Szacunek
Guest (ID:6452) 01.09.2009, h. 06:34 Guest (ID:6452)
Odstępstwa od deklarowanej wagi są w jedna stronę. Warto zwrócić się do stosownego organu który takie wagi skaluje lub zrobic to samemu (w tym modelu RADwaga skaluje się chyba odważnikiem 200g ale głowy nie dam, powinno być napisane) bo nie koniecznie jest to wina kulek .

Grunt że średnica niezła i różnica w wagach poszczególnych kulek niezła. Kawał dobrej roboty.
siridar 01.09.2009, h. 07:59 siridar
A propos kulek Xtreme Precision, to ja chyba z innych strzelałem - one się nadają do użytku w ogóle, każda lata w inną stronę, skupienie jest tragiczne - IMO zwykłe Blastery biją je na głowę. Sytuowanie Xtreme'ów i Blasterów na jednej półce to jakieś nieporozumienie. No chyba, że mi się akurat jakaś felerna partia trafiła.
kermit 01.09.2009, h. 08:19 kermit
W wypadku extreme precision ważne jest czyszczenie lufy. Jak lufa brudna to i syfnie lecą. Kulki te niestety syfią lufę.
Regdorn 01.09.2009, h. 09:14 Regdorn
@siridar: mieliśmy kiedyś przypadek badania kulek nadesłanych przez jednego z maniaków, który podejrzewał, że sklep, w którym zakupił kulki sprzedał mu Extremy podrobione. Zauważył, że inaczej lecą. Porównaliśmy nadesłane kulki z "pewnymi" Extremami i okazało się, że różnicy nie ma. Tak więc nie tyle felerna partia, co mogły zajść dodatkowe okoliczności, których nie wziąłeś pod uwagę.
housenka 01.09.2009, h. 10:36 housenka
Dzięki, genialny artykuł.
Karol_K 01.09.2009, h. 10:47 Karol_K
Biorąc pod uwagę cene za paczkę 0.3 Devil a 0.3 Biovali czy nawet Extremów nie wróże tym pierwszym długiej przyszłości...
Promant 01.09.2009, h. 11:19 Promant
@siridar

Xtreme niestety mają tndencję do ścierania się powierzchni, mieliśmy u nas dwa przypadki, a o innych słyszeliśmy - że kulki zaczęły latać jak chciały, a nawet pękać.
Trzeba było precki wyczyścić benzyną, bo okazało się, że ścierająca się powierzchnia tworzywa zostawiała płatki plastiku na wewnętrznej powierzchni lufy. Płatki przyklejały się, zapewne w efekcie ciepła powstałego wskutek tarcia.

Xtreme mają małą średnicę i w efekcie pewnie telepią się w lufie a co za tym idzie - zdzierają.

Ale regularne czyszczenie luf likwiduje problem, a precyzja tych kulek jest potwierdzona.

@dexterkrak

Waga jest w porządku, bo sprawdzona. Poza tym gdyby to była jej wina, to odstępstwa byłyby identyczne.
capri 01.09.2009, h. 11:19 capri
Potężny kawał genialnej roboty! Więcej takich testów
Brawa dla wszystkich, którzy się temu przysłużyli.
KorczO 01.09.2009, h. 11:44 KorczO
Dzięki za bardzo fajny artykuł.
Radomir91 01.09.2009, h. 12:20 Radomir91
Co to za urządzenie do mierzenia średnicy ? Jakieś optoelektroniczne ? Cały test świetny i repliki z których był robiony - miodzio
grzechotnik 01.09.2009, h. 13:03 grzechotnik
Sratatata. Za mało informacji i luźne gadki... Generalnie 3+.
kossaa 01.09.2009, h. 13:27 kossaa
Bardzo fajny test.

Szkoda tylko, że nie ma porównania do Madbulli, w końcu dość popularna i względnie nowa marka kulek.
Guest (ID:6452) 01.09.2009, h. 14:10 Guest (ID:6452)
"Waga jest w porządku, bo sprawdzona." W którym roku? Znaczy się z którego roku ma pieczątki bo jak widzę dokładność do tej jednej tysięcznej nie jest możliwa raczej do ustawienia, wyregulowania w domu za pomocą odważnika kalibracyjnego...

Pamiętam jeszcze z czesów technikum jak ważyliśmy na analach... stało ich chyba z 6 w sali i każdy wskazywał odrobinę inną wagę próbki, różnice rzędu kilku- kilkunastu dziesięciotysięcznych grama. A niby wszystkie ustawione

Na pewno w przypadku kulek ważniejsze są różnice w masie między poszczególnymi egzemplarzami tego samego wagomiaru by czy 0,3g kulka rzeczywiście ma 0,3g a nie np 0,301 to mnie wali, byleby każda miała dokładnie tyle samo
Regdorn 01.09.2009, h. 15:19 Regdorn
Waga nie jest "domowa", a pomiar można uznać za w pełni wiarygodny.
creone 01.09.2009, h. 15:45 creone
Piekny i profesjonalny test kuleczek . Gratuluje. Ogólnie teraz już wiemy co w nowości siedzi. Ja zakupując te kulki przed tym testem zdawałem sobie sprawę z tego że aż takie wspaniałe nie bedą. Dlatego też z wielką już teraz chęcią bede ich używał do koszenia krzaków. A co do precyzji to jednak dalej pozostanę już przy Bioval'ach którę mimo że straszą ceną to naprawdę są perfekcyjne w wykonaniu.
Promant 01.09.2009, h. 16:44 Promant
Hehe, "to jest Polska". Mikroskopy, wagi precyzyjne, strzelanie w laboratorium, prawie 30 replik przetestowanych w terenie i niektórym nadal źle.

Forma testu ma swoje minusy i może się komuś nie podobać, trudno. Ale jeśli ktoś pisze, że "za mało informacji" to prosiłbym o konkrety: co pominęliśmy?

@grzechotnik

Twoich wypowiedzi nie oceniam, bo już dawno wystawiłeś postami na forum ocenę swojej inteligencji,
ale, tak z czystej ciekawości: chciałbym Cie prosić o radę, co zrobiłbyś TY, lepiej i obszerniej (oczywiście dysponując naszymi możliwościami, bo większych niestety nie mamy)...?

Pytam zupełnie poważnie. Mamy zamiar, jeśli będzie to możliwe, powtarzać testy kulek w przyszłości i dobre rady każdego eksperta będą dla nas bardzo przydatne.


@creone
Biovale są świetne, ale nie wszędzie i nie każdymi biovalami można pograć, w niektórych środowiskach w ogóle nie używa się biovali w grach, w innych zabronione są max 0.27; więc w tej słodyczy też jest łyżka dziegciu


@dexterkrak
Żeby skończyć temat wagi i innych urządzeń - test laboratoryjny, jak sama nazwa wskazuje, nie jest robiony w domu. Ani w czyjejś szkole. I tyle na ten temat.
SHOGUN_YAMATO 01.09.2009, h. 17:42 SHOGUN_YAMATO
Mnie się tam test podobał. Kulki 0.28 są naprawdę dobre. Tor lotu i skupienie w SPR w full auto było naprawdę dobre. Reszta wagomiarów z jakich strzelałem jest bez rewelacji, może trochę lepsze od kulek P&J jakich na co dzień używam.

Co do Thunder Maula - jest to bardzo fajny i oryginalny AEG. Dlatego go sobie kupiłem, bo jest inny a nie znowu kolejna eMka, AK, G itp. Nie ciągnie mnie do super realizmu. Wolę zwyczajnie strzelać do ludzi kulkami. Dlatego test bardzo mi się podobał bo się nastrzelałem
Bambus 01.09.2009, h. 18:26 Bambus
Profesjonalnie przeprowadzone badanie. Pomimo dobrych wyników, wolę ICSy z sentymentu. Nie muszę tyle pracować przy regulacji HU. Weszło w krew. Jeszcze raz, dzięki chłopaki za kawał świetnej pracy.
Karol_K 01.09.2009, h. 19:09 Karol_K
Bardzo by się przydał test cięższych kuleczek tak od 0.28 do 0.43 , w szczególności porównanie wiodących marek jak MB , Bioval, i Devil ... co prawda widziałem już wyciągnięte z ArniesAirsoft porównanie MB a Devil ale fajnie było by zobaczyć porównanie z innymi..
sharku17 01.09.2009, h. 19:40 sharku17
Świetny test oby takich więcej
DevonSix 03.09.2009, h. 18:14 DevonSix
Ten czarny revolver <3
luis 08.09.2009, h. 15:26 luis
A mnie się podobało:)
Szczur22 08.09.2009, h. 15:26 Szczur22
O kurde, jestem pod wrażeniem fachowości i dokładności testów. Sam ostatnio z ciekawości kupiłem devile 0,25 i jestem z nich bardzo zadowolony.
gross 13.09.2009, h. 20:01 gross
Autorzy testu - po prostu rządzicie!
kristof_x 28.10.2010, h. 23:03 kristof_x
przydaly by sie takie testy innych kulek naprzyklad gunfire
Rudy1002 05.11.2010, h. 19:20 Rudy1002
Fajny test teraz już wiem jakie kulki kupić :) Ale na prawde przydałby się test kulek gunfire
marcin0li 11.06.2011, h. 11:23 marcin0li
Super tescik! Szacun! :)
Bardzo przydatne informaje.
basshead 10.10.2014, h. 16:34 basshead
G36E + promyk 55cm + M160, wystrzelone ok. 7500 devili 0,30. Bardzo dobrze się sprawowały. Zero zacięć.
basshead 05.12.2017, h. 15:14 basshead
Po trzech latach, używane 0,20 / 0,25 / 0,30, na różnych lufach: zero zacięć.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 442544

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane