Daj cynk
Reklama

Artykuły

Sezon na stylizację

Felietony, 06.08.2009, h. 13:16, dodał: Regdorn , autor: Yarpen
28
Felieton o imprezach w środowisku śląskim, których myślą przewodnią jest stylizacja na okres drugiej wojny światowej.Na przełomie roku, na śląskim forum WMASG toczyła się dyskusja na temat stylizacji drugowojennej w AS. Oczywiście nie dyskutowaliśmy o tym czy jest to możliwe. Z lektury WMASG wiedzieliśmy, że inni już to robią. Pytaniem było, czy da się to przenieść na nasz teren. Owocem dyskusji są, już odbyte, trzy strzelania stylizowane.


Pierwszym z nich była organizowana przez Tomcajsa i 105 Jednostkę Specjalną "Obrona Bastogne". Niewątpliwy sukces tego spotkania wynikał z wielu czynników. Duża (jak na "prototypowe" spotkanie) frekwencja, pogoda (prawdziwie zimowy krajobraz, o co w ostatnich latach coraz trudniej) i entuzjazm graczy. I decydujące: zaangażowanie organizatorów oraz ich elastyczność, przy konieczności wprowadzania pewnych zmian organizacyjnych już "w polu". Poziom stylizacji graczy również mile zaskoczył.


Drugi raz airsoftowi Niemcy starli się z Amerykanami w "Bitwie o Las Huertgen".
Z racji tego, że imprezę organizowały te same osoby co poprzednio, gracze wiedzieli czego można się spodziewać. I myślę, że się nie zawiedli. Bardzo ciekawie przygotowany teren gry. Punkty oporu, punkty medyczne, mapy, atrapy czołgów (czy raczej tankietek). Te ostatnie wzbudziły nieco kontrowersji, ale mimo tego zabawa toczyła się dosyć gładko.
Niech ilustracją będzie poniższa prezentacja.

autor: pożarta (M. Lesiak)

Kolejne spotkanie nie miało rozmachu dwóch poprzednich. Kanwą, tym razem były walki na Sycylii w roku 1943. Pagórkowaty i niezwykle zielony teren udanie pozorował teren wyspy, brakowało tylko gorącego sycylijskiego słońca. Pewne braki po stronie atakujących wojsk amerykańskich zostały uzupełnione naprędce zmobilizowaną "włoską partyzantką". I to również jest pomysł dla osób chcących brać udział w stylizowanych spotkaniach. Cywilny beret czy kapelusz, kamizelka, jakiś pojedynczy element oporządzenia i "partyzant" gotowy. Uniwersalność tego rozwiązania to to, że może to być zarówno "partyzant" włoski jak i polski, francuski, itd.


Stylizacja zajęła stałe miejsce w kalendarzu spotkań AS. Po przejrzeniu tematów na WMasg wiadomo, że obok Śląskiego takie imprezy spotykać można również na Pomorzu czy w Wielkopolsce.
Jako entuzjasta stylizacji II wojennej, polecam tę formę zabawy innym. Przy przyjęciu pewnego stopnia umowności (co przecież w AS jest codziennością), nie wymaga to (przynajmniej na początku!) zbyt wielu nakładów. Oczywiście kiedy połkniesz "bakcyla", pole do popisu jest szerokie. Poczynając od umundurowania a na replikach kończąc.
A oferta wciąż rośnie. Obok dostępnych na rynku od dawna replik Thompsona, MP40 czy Mauser Kar dołączyła replika StG44 a ostatnio pistolet maszynowy Sten.


Linki do tematów na WMASG, w których omawiane były imprezy:
1. Bastogne 1944
2. Bitwa o Las Huertgen 1944
3. Sycylia 1943

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
crsh 06.08.2009, h. 13:35 crsh
Ahh... moze kiedys..zbierze sie duuuzo maniakow WW2
Nanteris 06.08.2009, h. 13:38 Nanteris
W Trójmieście gry tego typu organizowane są od lat , poziom mundurowy jest coraz wyższy , miedzy innymi dlatego że cześć graczy AS zajmuje się również rekonstrukcją historyczną . Jednak takie podniesienie poziomu ma też swoje złe skutki... nawet minimalna stylizacja wymaga jakiegoś wysiłku , dlatego tego typu imprezy mało kiedy cieszą się dużą frekwencją .
Ricardo 06.08.2009, h. 14:01 Ricardo
Las Huertgen takie trochę hiszpańskie,jak Las Vegas A poważnie to wymaga to sporych nakładów głównie pieniężnych,STEN 1600PLN,Stg 800-900,mundury też kosztują,ale małymi kroczkami...sam bym się tak pobawił
Nanteris 06.08.2009, h. 14:41 Nanteris
No mundur to akurat najkosztowniejsza część
WolfHeart 06.08.2009, h. 15:32 WolfHeart
Cywile to naprawdę fajny pomysł. Zwłaszcza, jeśli możemy pobawić się w odtwarzanie jakichś potyczek w miastach.
Ahmed 06.08.2009, h. 16:08 Ahmed
Wszystko ładnie pięknie szczególnie że nadchodzi na śląskiej ziemi
Operacja Market Garden $3
ozdrawiam Ahmed
Ricardo 06.08.2009, h. 17:07 Ricardo
$3 i $3 350PLN to (przynajmniej dla mnie) dużo za sam mundur icon_smile.gif bo w samym tym $3 nie chciałbym biegać icon_wink.gif nie mówię o partyzantach rzecz jasna ;P i można po improwizować z oliwkowym ubiorem,nawet nieoryginalnym
Krystian_Ck 06.08.2009, h. 18:38 Krystian_Ck
Fajnie fajnie,ale jakby każdy miał z amerykanów/niemców broń z tamtego okresu to było bo ultra <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro--><!--colorc--></span><!--/colorc--> )
DELTA_FH12 06.08.2009, h. 18:58 DELTA_FH12
JA dodam że brałem udział w "Bitwie o Las Huertgen" i była to moja pierwsza stylizacja WW2 do której podchodziłem z dystansem a to dlatego że "zawodowo" zajmuję się Vietnamem. Jednak za namową kamratów z ekipy zgodziłem się na udział i nie żałowałem Jak już człowiek weźmie udział w takiej stylizacji od razu zaczyna "czuć bluesa" i bardzo szybko może jak to ktoś wcześniej powiedział złapać bakcyla. Klimat takich stylizowanych manewrów jest niepowtarzalny - zupełnie coś innego niż niedzielne "strzelanki".
Mormaeglin 06.08.2009, h. 19:13 Mormaeglin
Czemu wszędzie amerykanie ? Zapomniano o froncie wschodnim, który jakby nie patrzeć jest nam bliższy, lub chociaż działania polskich partyzantów, nie mam nic przeciwko takim eventom ale ta amerykanizacja historii jest już przesadna.
Nanteris 06.08.2009, h. 19:37 Nanteris
Chcesz Rosjan ? To proszę .

$3
$3
Promant 06.08.2009, h. 21:29 Promant
Gratulacje dla Kolegów ze Śląska. fajnie, że strzelanki historyczne rozwijąją się.

BTW
u nas nie brakuje gier z frontu wschodniego. A każdy robi co chce, więc nie przesadzajmy z "amerykanizacją" - bitwy WWII były tak samo ciekawe na wszystkich frontach.
Antek6 06.08.2009, h. 22:35 Antek6
Marudzicie, że drogo. Owszem jeśli ktoś chce rekonstruować daną jednostkę historyczną to już na całego i wtedy jest to kosztowne, jeśli chodzi natomiast o "strzelanki stylizacyjne" to byłem na pierwszej i trzeciej z opisywanych i aby się dobrze bawić wystarczy niecałe 100 złotych, aby się dobrze bawić + jakieś klimatyczne przystrojenie repliki w siatki albo coś i w moim przypadku AK, nie wygląda jak AK.
Vesper29 07.08.2009, h. 01:40 Vesper29
a wie może ktoś co to za kawałek leci w tle filmu Las Hurtgen?
Nanteris 07.08.2009, h. 06:41 Nanteris
Sabaton "price&#65279; of mile"
maeglin 07.08.2009, h. 10:17 maeglin
Zgadzam się z Mormaeglinem, brakuje większej ilości graczy rodem z Armii Czerwonej lub lasu. A przecież odtworzenie sylwetki partyzanta jest najprostszym rozwiązaniem. Stare spodnie od garnituru, koszula, marynarka, półbuty.. Dodatkowo zawsze można dać "zdobyczne" elementy umundurowania i wyposażenia, jak hełm czy kurtka zabrana niemcowi, o broni już nie mówiąc

Ja osobiście żałuję, że na terenie Mazowsza spotkania o zabarwieniu historycznym są takie... marne.
jason.jerusalem 07.08.2009, h. 11:07 jason.jerusalem
Mormaeglin: sądze że wynika to z kultury masowej i naszej, polskiej historii. Większość popkulturowej papki karmi nas Normandią i 101st Airborne jeśli chodzi o drugą wojnę, oraz innymi zmaganiami dzielnych amerykańskich chłopców na wszystkich możliwych frontach. Z drugiej strony dziwisz się, że wielu ludzi brzydzi się ruskimi którzy tyle lat łupili naszą ojczyznę? Z którymi (nikogo nie obrażając) wiele osób ma raczej mało pozytywne skojarzenia, a jeśli chodzi o kinematografie to, choć kultowi, to często śmieszni i nie przemawiający do dzisiejszego widza 4rej pancerni nie pokonają w tym wyścigu Szeregowca Ryana i kolegów.

Widać to nawet w rodzimych produkcjach, Twierdza Szyfrów... nie miałem okazji obejrzeć całości, ale o ile się orientuje, sytuacji, nota bene na terytorium polski, nie bronią dzielni gieroje z LWP ramie w ramie z bratnim krasnoarmistą, tylko jacyś pseudo-jankescy komandosi.

Nikt nie chce ruskich oglądać, nie są wcale trendy ani jezzy. Człowiek woli wczuć się w rolę G.I. którego tyle razy widział jako bohatera swoich ulubionych filmów. Nie trzeba mieć fakultetu z psychologi żeby wiedzieć o co tu biega.

W całym tym poście nie chce obrażać rusofili. To dobra zajawka, a rosyjska kultura i historia jest bogata i arcyciekawa. Chodzi o to czym karmi nas pop-historia, co nas przez to bawi, i na czym się przez ostatnie dwadziescia lat wolnej Polski wychowaliśmy, bo przecież po obaleniu poprzedniego systemu społeczeństwo rzuciło się pochłaniać wszystko co amerykańskie, zachodnie, aż do obrzydzenia, odrzucając wszystko, nawet wartościowe, co mogło przyjść zza wschodniej granicy.

Ech... dobra skończe bo tu jeszcze jakąś dysertacje spłodzę.
Matt the Hutt 07.08.2009, h. 11:16 Matt the Hutt
Niestety w żadnej stylizacji z II WS jeszcze nie miałem okazji brać udziału, ale za to z innej beczku ostatnio odbyła się na Śląsku impreza stylizowana na okres wojny w Vietnamie organizowana przez Jasona. Która także odniosła spory sukces
uzi43 07.08.2009, h. 11:32 uzi43
Super impreza sam planuje zebrać sprzęt do stylizacji. Oczywiście będzie to na początek bardzo luźna stylizacja
A jeśli chodzi o małą ilość osób stylizujących się na Armię Czerwoną. To pamiętajcie jeszcze, że nie ma zbyt wiele replik airsoftowych z tamtego okresu. O ile w ogóle jakieś są. A Thompsony, M1A1 carbine, M1 Garand, BAR, Mp40, StG44, Mausery, są, może nie wszystkie tanie, ale można je dostać. Jak któryś producent wypuści porządną replikę PPsz'y, pps 43, Tokareva czy Mosina, na pewno więcej osób zainteresuję się stylizacją na Rosjan z okresu II WŚ. sam bym chętnie Mosina i Pps 43 sobie kupił
Ahmed 07.08.2009, h. 13:35 Ahmed
Tak sobie czytam o Amerykanizacji i ogarnia mnie lekki śmiech, jako że łzy lecą ludziom, którzy nie widzą Rosjan czy innych cudów natury, ale czy aby na pewno???
Wszyscy odtwarzamy to, na co mamy ochotę i w czym się dobrze czujemy.
Jeszcze jakiś czas temu był jednostajnie i współcześnie i tu pojawia się stylizacja lub jak ja to wolę ASH hm temat niszowy, który z każdą chwilą przyciąga ludzi a dlaczego??? Gdyż brakuje czegoś w tematyce współczesnej &#8230; może, może niektórym się przejadła a może po prostu wielu z nas czekało aż ASH ujrzy światło dzienne.
Obecnie w Polsce w paru województwach organizowane są owe manewry wiadomym jest, że od lat prym wiedzie Pomorskie, ale i reszta z nas stara się by to jakoś wyglądało i fakt jest, że ASH nigdy nie będzie GRH, ale wielu z nas łączy te pasje ze względu na to, że idą z nią daleko idące korzyści dla nas samych.
Mamy tematykę II ww., powoli, ale ze śmiałością wychodzi też viet i wszyscy znajdujemy w ASG to, co chcemy odskakując w przeszłość jako ci niedobrzy Americana, Niemcy, Angole itp. Itd.
Dostępność broni z epoki też rozwija się, o czym dowiadujemy się od naszego serdecznego naczelnego news mena, jakim jest Promant.
ASG to nie szufladkowanie się, ale przygoda, która tak naprawdę nie ma końca i wszystko to zależy od nas samych jak to ukształtujemy i w jakim pójdziemy kierunku

Tak na sam koniec to pomyłką, ale tylko w moim odczuciu jest robienie manewrów ASG z historią w tytule a współczesnością w polu

pozdrawiam Ahmed
Raveneye 07.08.2009, h. 17:56 Raveneye
dLA AMATORÓW ROSYJSKICH ZABAWEK I ROZPYLACZY:
$3
yurand 07.08.2009, h. 22:16 yurand
Hmm, szkoda, że chłopaki nie mieszkają bliżej nas...

Gdyby ktoś miał ochotę pobawić się w klimatyczny airsoft w Wielkopolsce, zapraszam - siedzimy co prawda cicho, ale działamy aktywnie

$3
Ahmed 07.08.2009, h. 22:25 Ahmed
yurand nadszedł czas by wyjść z ukrycia i przerwać milczenie
Kaszub 09.08.2009, h. 16:02 Kaszub
GRH to wojska Radzieckie w Afganie : ] a nie IIWW
zborekp 09.08.2009, h. 20:25 zborekp
GRH to skrót od:grupa rekonstrukcji historycznej.
Ahmed 23.04.2010, h. 16:46 Ahmed
ASH powróci
Barson96 05.01.2011, h. 20:26 Barson96
Ja i moich 15 kolegów odtwarzamy WERMACHT FRONT WCHODNI I 101 DYWIZJE SPADOCHORNOWĄ. NA TERENIE WIELKOPOLSKI ( OZNAŃ SWARZĘDZ)
Lukas42 02.02.2012, h. 14:03 Lukas42
Powstała nowa grupa rekonstrukcyjno-airsoftowa, odtwarzająca wojska Osi.
Aby przejść na stronę grupy wystarczy kliknąć baner poniżej ;)

Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 32827

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane