Daj cynk
Reklama

Artykuły

II Ćwiczenia Zgrywające Grup Rekonstrukcyjnych AT

Sprawozdania, 10.07.2013, h. 22:06, dodał: Promant
48

W miniony weekend, w Nowym Targu, odbyły się II Ćwiczenia Zgrywające Grup Rekonstrukcyjnych AT, które zorganizowała GR SPAP Kraków.



W Nowym Targu, w miniony weekend, odbyły się II Ćwiczenia Zgrywające Grup Rekonstrukcyjnych AT, które zorganizowała GR SPAP Kraków.

 

 logo.jpg

 

 

Zaproszenia na zlot otrzymało 10 formacji, lecz ostatecznie przybyły tylko drużyny z Wrocławia (ODS oraz LST) i Warszawy (BOA). Niemniej jednak mniejsza niż przewidywana ilość osób uczestniczących w ćwiczeniach nie wpłynęła na przebieg zlotu.

 

 1.jpg2.jpg

 

 

Ćwiczenia rozpoczęły się oficjalną zbiórką, a następnie warsztatami, które miały na celu ujednolicić techniki i taktyki stosowane w dalszych etapach zlotu. Zajęcia prowadzili dowódcy poszczególnych drużyn i obejmowały one takie zagadnienia jak: poruszanie się w szyku, forsowanie drzwi, obezwładnianie agresywnego podejrzanego czy też ewakuacja rannego. Przeprowadzono kilka scenariuszy, z których każdy zakładał inne cele do realizacji oraz różny stopień trudności.

 

 3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg

 


Druga część pierwszego dnia zakładała przećwiczenie podstawowych schematów i zagadnień związanych z taktycznym poruszaniem się po terenie leśnym oraz nawiązywania kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Następnie uczestnicy wzięli udział w symulacji zatrzymania dwóch uzbrojonych i agresywnych pozorantów, którzy zabarykadowali się w pobliskim, opuszczonym budynku. Po długiej przerwie, o godzinie 20:00 rozpoczęto trening dynamicznego zatrzymywania samochodu oraz obezwładniania osoby stawiającej czynny opór podczas aresztowania.

 

 7.jpg8-1.jpg8-2.jpg8-4.jpg8-5.jpg9.jpg10.JPG

 


Niedzielny poranek obejmował przeprowadzenie szturmu o 06:00 rano w Gronkowie, podczas którego dokonano zatrzymania uzbrojonego podejrzanego. W kolejnych godzinach ćwiczono wejście do budynku przez okna za pomocą drabin. Nie zabrakło takich elementów jak granaty hukowo -błyskowe czy też granaty dymne, które wymuszały używanie masek przeciwgazowych przez operatorów.

 

 11.jpg12.jpg13.jpg

 

 

Ćwiczenia zakończyły się podsumowaniem i omówieniem dwudniowych manewrów oraz zapowiedzią zorganizowania kolejnej edycji. Wszyscy uczestnicy wykazali całkowite zaangażowanie oraz pełen profesjonalizm.
Główne cele zostały zrealizowane, a pot i momentami krew na ćwiczeniach zbratała operatorów oraz zapoczątkowała nowe przyjaźnie. Wszystkie ekipy wyraziły chęć rozszerzania współpracy między sobą.
Wkrótce ukaże się film podsumowujący relację z tego wydarzenia.

 

 

 14.jpg

 


Głównym organizatorem i zarazem koordynatorem działań był Patrol z GR SPAP Kraków (były dowódca SPAT Nowy Targ). Druga edycja Ćwiczeń była kontynuacją z poprzedniego roku, kiedy to Ćwiczenia odbyły się w lutym z udziałem ekip z Krakowa, Chełma, Bydgoszczy i Tarnowa.

Oficjalny film z ćwiczeń:

 

 

 

 

Specjalne podziękowania dla uczestników ćwiczeń oraz:

KPP Nowy Targ
Aeroklub Nowy Targ 
Shot By MiP 
Miro GoShot 
Michał Adamowski 

 

Organizator - Patrol

Ocena wszystkich (5.75, głosów: 8)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
14100715 10.07.2013, h. 22:49 14100715
Mogę robić za tego złego na takich zlotach/ ćwiczeniach, serio!
Chyba, że ktoś ma palną, to pass...
Przebijam Twoją ofertę. Bo ja mogę nawet jak ktoś ma palną (tylko tym kimś muszę być ja).
MarekMac 12.07.2013, h. 00:10 MarekMac
GOUKI 11.07.2013, h. 05:40 GOUKI
Super :)
Brood 11.07.2013, h. 09:32 Brood
jaram sie maskami p-gaz na zdjęciu. Sam uważam takie ćwiczenia za bezcelowe w realiach samego airsoftu (rozumiem, że chłopaki trenują nie z myślą o strzelankach jako takich), bo zbita kupka wchodząca do budynku to piękny cel dla dzieciaka z MP5 na wykręconym ROF :)
No maski mają bajeranckie. Nie jest to czasem "Milenium"? Pełnej nazwy nie pamiętam ;)
Endoo95 11.07.2013, h. 13:02 Endoo95
Maski to MCU-2/p.
Procent 11.07.2013, h. 13:35 Procent
Ćwiczenia zawsze są lepsze od siedzenia na dupie ;)
Każda współpraca w teamie i między teamami jest dobra a zdziwił byś się ile można później wykorzystać w innym terenie ;)

Mnie osobiście jarają takie treningi i chętnie bym na coś takiego się zgłosił czy też pobiegał z SGO czy innymi wariatami ;) Nie mówię tutaj nawet o wykorzystywaniu wyuczonych zdolności w późniejszych rozgrywkach AS ale sam fakt robienia czegoś co się lubi zamiast siedzenia pod sklepem albo wracania do domu i napie4dalania żony :)
MyN3 14.07.2013, h. 05:17 MyN3
Center 11.07.2013, h. 09:43 Center
Zaraz nastąpi atak szydercow ze lans, bo twarze zasłaniają :-)Fajny reportaż
peper29 11.07.2013, h. 11:56 peper29
Swietna inicjatywa i dobrze ze dzialaja takie grupy jak wy! Pozdro
SnaVackY 11.07.2013, h. 12:06 SnaVackY
Wie ktoś jaką kamizelkę ma ten pan na pierwszym planie na fotce nr 5 ?
Jeśli chodzi Ci o tą fotę: http://wmasg.pl/var/images/text/461850/13/5.jpg

To jest to Diamondback Tactical Predator

https://www.diamondbacktactical.com/products/carriers/tactical-carriers/ (2 od góry).
Procent 11.07.2013, h. 12:34 Procent
echelon_ 11.07.2013, h. 15:53 echelon_
Oni strzelają podczas takich ćwiczeń? Bo ciekaw jestem jak oceniają skuteczność kiedy np. "czyszczą" budynek.

Dla mnie to taka sztuka dla sztuki kiedy to ich umiejętności nie mają żadnego praktycznego zastosowania.
Lepiej żeby to robili niż pisali wiersze.
14100715 11.07.2013, h. 17:32 14100715
Ciekaw jestem jak taki trening przydałby się w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego z udziałem Polski. Czy takie umiejętności faktycznie mają rację bytu w przypadku regularnej wojny lub partyzantki? Jeśli nie to już chyba lepiej wiersze pisać a zaoszczędzone pieniądze wydać na mieszkanie czy samochód.

* Obyśmy nigdy nie musieli się przekonać o tym czy takie umiejętności się przydadzą.
echelon_ 11.07.2013, h. 17:36 echelon_
dżizas, kolegę chyba strasznie boli że dla nas tego typu szkolenia to pasja, hobby, możliwość samorozwoju, ciekawość i przyjemność zarazem. Hejterstwo powinno chyba być nagradzane banem.
Summoning 11.07.2013, h. 21:01 Summoning
Na logikę można stwierdzić, że w przypadku "konfliktu zbrojnego" bardziej przydatny będzie człowiek, który faktycznie ćwiczy jakieś umiejętności militarne od tego, który tylko teoretyzuje.
Na ile, to już rzeczywistość zweryfikuje.

I proszę nie rozpoczynać kolejnych przepychanek słownych, bo takie "komentarze" od razu polecą.

Promant 11.07.2013, h. 21:03 Promant
To ja wróce do mniej flejmogennej kwestii.
Panowie strzelają na treningach/ćwiczeniach czy nie? I czy do jakiś tarcz czy do żywych celów pozorujących tych złych.
MarekMac 12.07.2013, h. 00:17 MarekMac
Kolego Summoning proszę... Ja staram się być konstruktywny w swojej krytyce.

Promant raczej masz rację, że każde szkolenie będzie lepsze od jego braku niezależnie od tego czego uczy.
echelon_ 12.07.2013, h. 00:30 echelon_
Nasi partyzanci w całej Polsce dawali w kość wrogom podczas IIwś, byli dla wroga zmorą, a nie trenowali przed nią zbytnio zagadnień taktycznych, nie mieli takich możliwości treningowych jak my, po zdjęciach widać że nie byli uber pro tactical SAS.
Myślę że w naszych czasach serce do walki pozostało to samo co kiedyś, do tego dochodzi jeszcze sprzęt, dostęp do wiedzy i pasja często łączona w świecie asg z zawodem, także w razie "w" byłoby teraz chyba najlepsze pospolite ruszenie w historii.
outsider47 02.08.2013, h. 15:18 outsider47
Summoning 11.07.2013, h. 21:09 Summoning
kolega na drugiej fotce przecioł lufą linie drzwi do pomieszczenia czy to już był moment wejścia i krojenia???.
Super sprawa, rzyczę dalszego rozwoju projektu i coraz wiekszej frekwencji na szkoleniach, pozdrowienia z Bielska :)
Życzę - przepraszam, ale musiałem.
Lee 11.07.2013, h. 22:29 Lee
patrol997211 11.07.2013, h. 21:14 patrol997211
Niektóre komentarze potrafią naprawdę rozbawić, mam tylko nadzieję, że nie piszecie na serio...:)
Kamillospat 12.07.2013, h. 00:54 Kamillospat
Macie tutaj na załączonym obrazku grupy reko AT, które bazują na taktykach policyjnych a (...) o konflikcie zbrojnym do którego to zadań przeznaczone jest wojsko. Jeżeli ktoś nie widzi w tym różnicy no to przepraszam bardzo. Co do strzelania, jest różnie na pewno nas nie spotkasz na "strzelankach", jeżeli strzelamy z replik to na symulacjach. My jako Łódź staramy się najczęściej jak się da pracować na broni palnej, na strzelnicach. To w skrócie tak o naszym świecie lansu i kominiarek ;)
@Kamillospat
Po pierwsze: trochę kultury w języku nie zaszkodzi.

Po drugie: odpowiadając na komentarz słowa konflikt zbrojny napisałem nie bez powodu w cudzysłowie.

Po trzecie: "konflikt zbrojny" to nie tylko wojna. Jeżeli nie zauważyłeś, że policjanci z różnych krajów w różnym charakterze brali udział w kilku takich "konfliktach", wojnach domowych i misjach stabilizacyjnych, to przepraszam bardzo, ale może powinieneś odkurzyć znajomość tematu.

I na koniec: co przeszkadza policjantowi brać udział w "konflikcie zbrojnym" w szeregach armii? Ilu jest policjantów w szeregach choćby Gwardii Narodowej US?
Promant 12.07.2013, h. 08:22 Promant
Dobrze gada, polać mu :D
SHOGUN_YAMATO 12.07.2013, h. 13:19 SHOGUN_YAMATO
Ilu? ;)
Lamus 13.07.2013, h. 11:27 Lamus
W ramach ciekawostki artykuł poszerzający trochę kwestie poruszone prze Promanta. Polecam zainteresowanym tą tematyką:
http://online.wsj.com/article/SB10001424127887323848804578608040780519904.html?mod=WSJ_hpp_LEFTTopStories

I jeszcze przykład z naszego Gdańskiego podwórka:
https://lh4.googleusercontent.com/-MPltxBbzcDg/Uc582pIHNFI/AAAAAAAATOU/sLyMiLouxjU/s720/_DSC1567.jpg
To nie jest jednostka do pokojowego rozwiązywania konfliktu.
sgo-ramirez 26.07.2013, h. 08:44 sgo-ramirez
Radarowiec 12.07.2013, h. 14:34 Radarowiec
No Patrol widzę działasz dalej ;) Pozdrawiam i do zobaczyska, daj znać jak będziesz w Okunince ;)
snajper-s5 12.07.2013, h. 15:59 snajper-s5
Dziwne że w jednostkach specjalnych brakuje chętnych do pracy, kiedy na zdjęciach widzę zainteresowanych taka pracą a może się mylę pozdrawiam!
W których jednostkach ?
Sam znam kilka osób, które od paru dobrych lat starają się dostać do elitarnych jednostek a w międzyczasie zapisują się na rekrutację do szkoły oficerskiej..
Ale co to zmieni jeśli na semestr dają 10 miejsc ?
(WSOWL -> Wojska Lądowe -> Grupa Aeromobilna)

Jeden już odpuścił dawno był nawet na rekrutacji w Legii, gdzie dopiero dokładne testy medyczne go wykluczył.
Drugi nadal chodzi i się prosi.. Jeździ na każdą rekrutację do WSOWL ..
Trzeci już podziękował i leci chyba za miesiąc na rekrutację do Legii..

Chętni są ;) Więc jeśli mają problemy rekrutacyjne to tylko i wyłącznie przez brak reklamy albo przez tych u góry.
MyN3 14.07.2013, h. 05:42 MyN3
ikari6 12.07.2013, h. 16:31 ikari6
Dawno, dawno temu ........
Kilku moich kolegów grających w airsoft podlegało jeszcze obowiązkowi zasadniczej służby wojskowej. Podczas manewrów doskonale wypełniali polecenia dowódców i wiedzieli jak się poruszać po terenie, za co otrzymywali liczne pochwały. Obecnie w naszej ekipie Legion VII jest 2 zawodowych żołnierzy ( 1 po Afganie i Bałkanach 2 po Bałkanach) którzy uważają że mimo reali asg (odległości) każdy kto ma pojęcie o taktyce , w szczególności praktycy, mają w razie konfliktu zbrojnego dużo większe szanse na realizację zadań i przeżycie.
Życzę uczestnikom takich manewrów aby realizowali swoje pasje, tak trzymać.
DaRaQ 13.07.2013, h. 08:00 DaRaQ
Jak mówimy o flejmie może fajnie by było rozróżnić najpierw CQB od walki w terenie zurbanizowanym bo to dwie kompletnie różne kwestie... W CQB jest znany każdy detal, operatorzy dostają plany budynków. Wiedzą gdzie gość ma kibel, jakiej pasty do zębów używa. Znają dokładnie jego położenie w pomieszczeniu. Wchodzą, odbijają zakładnika, eliminują (nie mówię o zabiciu) złego pana i po akcji. Niestety, moim zdaniem podczas regularnej walki (takiej jaka była w Magdalence) taktyka CQB się nie sprawdza (wiem wiem... to była zasadzka, goście byli ufortyfikowani jak Fort Knox). Tyle odemnie.
Panów podziwiam bo naprawdę trudno włożyć tyle wysiłku aby tak dobrze opanować taktykę CQB.
Gratuluję :).
Kolego mylisz CQB które jest dokładnie procedurami walki w urbanie, bez dokładnej znajomości położenia wroga/wrogich pułapek ze stricte antyterrorystyczną Direct Action, która jest zatrzymaniem/uwolnieniem osób poprzedzonym stosownym wywiadem.
FanatykAK 15.07.2013, h. 15:17 FanatykAK
Cichy112 13.07.2013, h. 21:05 Cichy112
Mega zajefajnie. Naprawdę, wielki szacuneczek.
snajper-s5 15.07.2013, h. 09:00 snajper-s5
Droga do jednostek specjalnych jest taka ze w pierwszej kolejności trzeba pracować w wojsku a później szukać szczęścia w innych jednostkach specjalnych . Będąc w wojsku jest więcej możliwości z tego co wiem 1PSK tak werbuje żołnierzy do siebie już na etaty bojowe jako starszy szeregowy .
patrol997211 16.07.2013, h. 16:28 patrol997211
Dodany.
Promant 18.07.2013, h. 08:53 Promant
Fizyk 23.07.2013, h. 13:57 Fizyk
Czy na takie ćwiczenia były wysyłane zaproszenia do poszczególnych "ekip" czy odbywały się gdzieś zapisy otwarte ??
Nie był to ogólnopolski zlot, lecz ćwiczenia o charakterze zgrywającym. Planujemy zorganizować ogólnopolskie ćwiczenia, jednak to wymaga wielkiego zaangażowania i przede wszystkim znajomości ekip.
Pozdr.
patrol997211 26.07.2013, h. 10:52 patrol997211
Pietrov 26.07.2013, h. 03:47 Pietrov
Pragnę zapisów otwartych , następnym razem dajcie szanse niezrzeszonym w oficjalnych grupach szanse wzięcia udziału , pewnie znowu polecą hejty. Bo czuje się jak w loży szyderców :D
Patryczek1 29.07.2013, h. 23:05 Patryczek1
Co to za zielone ciuszki ? :)
Mówisz o tych?
http://wmasg.pl/var/images/text/461850/14/8-1.jpg

Podejrzewam, że to jest kombinezon lotniczy CWU-27/P w kolorze Sage Green.
MatriX482 17.08.2013, h. 09:14 MatriX482
wolf head 29.10.2013, h. 19:49 wolf head
Panowie szacunek.kawał dobrej roboty.
wolf head 29.10.2013, h. 19:53 wolf head
Właśnie Fizyk zadł dobre pytanie,nie mam ekipy w Olsztynie nie znalazłem takiej chyba,że sie mylę to proszę o kontakt.Można uczestniczyć w pojedynkę bez zaproszenia?wiem ,że to cwiczenia zgrywajace ale bezekipowcy lub osoby chcące się doszkolić tracą:)pozdrawiam
Big Bopper 25.11.2013, h. 22:28 Big Bopper
szacun! świetny film i dobrze zgrana grupa.
Alexk 03.12.2013, h. 19:27 Alexk
Czy ktoś może ma linka do artykułu z ubiorem LST? Przypomina mi to FBI Hostage Rescue team i bardzo chętnie bym się tak wyposażył :D
Niezniszczalni 15.12.2013, h. 09:40 Niezniszczalni
Fajne a kiedy będzie następny taki zlot
Grey 12.01.2014, h. 18:28 Grey
Jeśli dojdzie do kolejnego zlotu (mamy nadzieję, liczniejszego) Miękkopowietrzni bardzo chętnie wezmą udział w charakterze ekipy filmowej. Pozdrawiamy!