Daj cynk
Reklama

Artykuły

Otwarte warsztaty taktyczne - BOST Tactical

Sprawozdania, 07.07.2013, h. 23:51, dodał: Promant , autor: Marcin R. "Martinez"
43

Reportaż z otwartych warsztatów z taktyki czarnej i czerwonej, które odbyło się podczas weekendu 15-16.06.2013 w Katowicach. Szkolenie organizowane było przez BOST Tactical.



 

W weekend 15-16.06.2013, w Katowicach, odbyło się otwarte szkolenie z taktyki czarnej i czerwonej, prowadzone przez instruktorów BOST Tactical, żołnierzy jednostek specjalnych oraz funkcjonariuszy policji.

 

 DSC_0135.JPG

 

 

Pomimo otwartego charakteru, liczba uczestników była stosunkowo niewielka, co w konsekwencji pozwoliło nam na lepsze poznanie materiału i bardziej indywidualne podejście instruktorów do kursantów.

Na początek zostaliśmy zapoznani z teorią taktyki czerwonej oraz wyposażeniem, jakie ma ze sobą medyk na współczesnym polu walki. 

 

 

DSC_0010.JPG

 

 

Nie była to oczywiście sucha teoria - zastosowanie wielu z prezentowanych "gadżetów" zostało szczegółowo zaprezentowane na żywym ochotniku.

 

 

DSC_0015.JPGDSC_0017.JPG

DSC_0023.JPG

 

 

Jedną z ciekawszych prezentacji było pokazanie siły potrzebnej do zatamowania przepływu krwi przy użyciu stazy CAT. W tym celu jednemu z instruktorów założono wenflon, przez który krew mogła swobodnie (jednak w sposób całkowicie kontrolowany) wypływać.

 

 

 

DSC_0036.JPGDSC_0039.JPGDSC_0041.JPG

 

 

Przykład ten uzmysłowił nam, z jak wielką siłą należy dokręcić stazę, aby zatamowanie krwotoku było skuteczne.

Po zapoznaniu się z teorią, przyszła pora na praktyczne przećwiczenie przedstawionych zagadnień.

 

 

DSC_0044.JPGIMG_0548.jpg

 

 

Wszelkie błędy były odpowiednio "nagradzane", wszak powszechnie wiadomo, że wiedza najszybciej przyswajana jest przez mięśnie :)

 

 

IMG_0565.jpgIMG_0002.jpg

 

 

Po taktyce czerwonej, przyszła pora na podstawy technik linowych, a dokładniej przećwiczenie "wjazdu" w okno. Z powodu ograniczonego czasu, każdy z uczestników miał okazję wykonać tylko jeden taki zjazd, co jednak wystarczyło do poznania podstawowych zasad i z pewnością usprawni przebieg tego typu ćwiczeń na kolejnych szkoleniach.

 

 DSC_0067.JPGDSC_0095.JPGDSC_0124.JPGIMG_0219.jpg

 

 

Po zakończeniu zabawy z linami, do końca dnia byliśmy szkoleni z zasad wejścia oraz poruszania się po budynku, ze szczególnym naciskiem na techniki czyszczenia pomieszczeń.

 

 IMG_0091.jpgIMG_0119.jpgIMG_0116.jpg

 


Zwieńczeniem pierwszego dnia był nocny "raid" na budynek z użyciem pojazdów. Całodniowe przyswajanie wiedzy okazało się pomocne - misja zakończona sukcesem (choć bez kilku błędów się nie obyło).

 

 IMG_0252.jpgIMG_0231.jpgIMG_0247.jpg

 


Drugi dzień upłynął pod znakiem dalszego szlifowania taktyki czarnej, po czym nasze umiejętności zostały sprawdzone podczas kilku przygotowanych przez instruktorów scenariuszy, w skład których wchodziły m.in. opatrywanie oraz ewakuacja rannych z budynku, neutralizacja przeciwników czy też odnalezienie i wyprowadzenie VIP'a.

 

 IMG_0279.jpgIMG_0373.jpgIMG_0367.jpgIMG_0299.jpg

 

 


Szczególnie ciekawa była ewakuacja rannych, którzy mieli za zadanie udawać syndromy szoku pourazowego - oni również byli zagrożeniem, zarówno dla nas, jak i dla samych siebie, co dodatkowo utrudniało wykonanie zadania.

 

 

IMG_0352.jpg

 

 

Z wszystkich wykonanych zadań, najlepiej ocenione zostało ostatnie z nich, co dla uczestników było z pewnością dobrym zakończeniem całego wyczerpującego weekendu.

W imieniu swoim oraz wszystkich uczestników, pragnę jeszcze raz podziękować instruktorom oraz wszystkim osobom, które pomogły zorganizować to szkolenie, m.in. chłopakom z ekipy GhostSqad. Wasze zaangażowanie oraz profesjonalizm wywarły bardzo pozytywne wrażenie, co z pewnością przełoży się na jeszcze lepsze wyniki na kolejnych tego typu spotkaniach, z których większość obecnych uczestników z pewnością skorzysta.

 

Martinez

 


FOTO:
Samuel Hławiczka
Marcin "Martinez" R.

 

LINK do strony FB.

 

 

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 8)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Mati13k 08.07.2013, h. 00:07 Mati13k
Trzeba było przyczepić więcej amerykańskich flag. Panowie z różnych ciekawych firm musieli mieć ładny fun. :)
Wbrew pozorom nie zwróciło to ich uwagi. Zapewne zdają sobie sprawę z "praw", jakimi rządzi się środowisko airsoftowe ;)
Marrtinez 08.07.2013, h. 00:53 Marrtinez
Nie abym coś mówił ale, flag USA i PL jest tyle samo więc nie wiem o co Ci chodzi :)
FriStyL 08.07.2013, h. 00:54 FriStyL
Limaxu 08.07.2013, h. 00:33 Limaxu
Czemu nigdzie nie zobaczyłem ogłoszenia o takim treningu?
Kiedy będzie powtórka?Juz teraz sie pisze na to :)
dextit 08.07.2013, h. 10:07 dextit
Super zdjęcia ! A jak było to nie będę się rozpisywał bo było bardzo dobrze :)
kirs 08.07.2013, h. 11:28 kirs
dołączę się do pytania Limaxu'a, czy to było szkolenie zamknięte? czy info było na WMASGu?
Wystarczy przeczytać pierwsze zdanie artykułu, żeby dowiedzieć się, czy było zamknięte czy nie.
Było info na WMASG'u w dziale "Śląskie".
Marrtinez 08.07.2013, h. 12:53 Marrtinez
Mark97 08.07.2013, h. 12:11 Mark97
Z tego co mi wiadomo nie było info na WMASGu, u nas też informacja nie była dla wszystkich (ASHBielsko).
LogaN 08.07.2013, h. 12:34 LogaN
Z tego co się orientuję, to było to otwarte szkolenie. Organizatorzy mieli oficjalną zgodę na reklamowanie go w dziale regionalnym województwa śląskiego.
dextit 08.07.2013, h. 13:31 dextit
Info było na WMASGu.
Summoning 08.07.2013, h. 14:22 Summoning
Tak, informacja znajdowała się na wmasg, niestety była torpedowana przez jednego z moderatorów, co do dziś jest dla mnie nie zrozumiałe skoro chłopaki z BOSTu mieli oficjalną zgodę na umieszczenie informacji o wydarzeniu.
Co do tematu na ASG Bielsko, dostałem od BOSTu osobne zaproszenie na warsztaty, temu poleciało ono do działu Stowarzyszenia a nie na forum ogólne ;)
Zapomniałeś napisać że najpierw było ogłoszone bez jakiejkolwiek zgody .
Po otrzymaniu zgody było umieszczone w odpowiednim temacie dla takich ogłoszeń
a k. FIZYK jak coś ogłasza to niech posiada dodatkową wiedzę,na ewentualne trudne dla niego pytania.
Snipernr1 08.07.2013, h. 14:50 Snipernr1
Fizyk 08.07.2013, h. 14:42 Fizyk
Tak było to otwarte szkolenie, sam je zamieszczałem na wmasg-u na prośbę BOST-u. DLa tych co nie widzieli tego tematu mogę dodać że kwota tego szkolenia to 15zł (ubezpieczenie).

ps. reszte dopisał Summoning

ps.2 Zgodę dał mi Starszy Admin :Regdorn , gdzie jedynym wymaganiem było dopisanie :
"że ogłoszenie zostało umieszczone za zgodą redakcji."
Fizyk 08.07.2013, h. 17:56 Fizyk
Zgadza się z było jak mówi Snipernr1, poinformował mnie o błednym ogłoszniu, zostało wg wskazówek poprawione.Za brak wiedzy przepraszam, wtedy kierowałem bezpośrednio do orga, gdyż On udzielał szczegółów odnośnie szkolenia, jak i odpowiadał w całości za szkolenie oraz wszelkie pozwolenia.
echelon_ 08.07.2013, h. 19:21 echelon_
Moim zdaniem ludzie aż przesadnie obwieszeni sprzętem. Niby wojsko powinno ćwiczyć w warunkach jak najbliższych tym bojowym ale gdzie tu sens w przypadku takich para militarnych formacji jak drużyny airsoftowe?
No bez jaj, na większości fotek zupełnie nie są "obwieszeni". A szturm i odbijanie zakładnika czy ochronę vipa mają ćwiczyć w tenisówkach i dresach z trzema paskami?

Zabawne jest, że jak coś w airsofcie jest "nierealistyczne" - tylko dla zabawy, to zaraz jedzie krytyka, bo przecież "w airsofcie chodzi o odwzorowanie rzeczywistości". Z drugiej strony jak ludzie chcą coś ćwiczyć właściwie i w sposób realistyczny, to są krytykowani za ten realizm. Paranoja.
Promant 08.07.2013, h. 21:35 Promant
Ale jednak jest parę fot gdzie przesadnie obwieszeni są.

Ja jestem przeciwny popadaniu w skrajności i ograniczeniu się do maksymalnej efektywności. Tenisówki nie są efektywne bo podeszwę mają zbyt miękką. Dres może być chociaż bojówki są lepsze ze względu na większą ilość kieszeni.

Swoją drogą widzę, że znów Ty z kolegami uprawiasz wybiórczą selekcję w moderowaniu.
echelon_ 08.07.2013, h. 21:41 echelon_
Co rozumiesz przez "przesadnie obwieszeni sprzętem"? Kamizelka z ładownicami i worek zrzutowy to już za dużo? Przecież jeśli chcą to wykorzystywać w ASG to chyba lepiej właśnie przyzwyczaić się do działania w takim sprzęcie niż w samym mundurze.
OFF 08.07.2013, h. 21:48 OFF
Najpierw trzeba by zdefiniować co oznacza "obwieszony" i "popadanie w skrajności". Na niedzielnych strzelankach widać ludzi 2 razy bardziej obwieszonych, a tam na pewno nie jest im to potrzebne. No chyba, że do odwzorowania zapierniczania po lesie. Jednak jeśli tak lubią to ich sprawa.

Sam airsoft nie jest jednoznacznie zdefiniowanym hobby, bo zbyt duża tu różnorodność form aktywności. Każdy lubi coś innego i może to realizować w różny sposób.

BTW
moderatorzy są od moderowania. Natomiast określenie "wybiórcza selekcja" to "masło maślane". ;)
Promant 08.07.2013, h. 21:51 Promant
Wenflon czy opaska uciskowa w ASG? Serio?

Jakbym widział, że ktoś potrzebuje poważnej opieki medycznej to sam odrzuciłbym replikę i jednym ruchem zrzucił kamizelkę bo tylko by irytowały. Próbowałem kiedyś robić masaż serca manekinowi przez chyba niecałe 3 minuty. Nie powtórzę tego obwieszony sprzętem bo wiem ile zachodu to energii to kosztuje.
echelon_ 08.07.2013, h. 21:51 echelon_
Wenflon z tego co wyczytałem miał służyć do demonstracji. Opaska uciskowa w ASG?Czemu nie, jeśli ktoś chce nosić apteczkę medyczną, opaskę i wie jak używać takich rzeczy to proszę bardzo.
OFF 08.07.2013, h. 22:21 OFF
A tak na marginesie, to jest gdzieś napisane, że to ćwiczenia do ASG? Po za tym nawet nie wiadomo kiedy możesz potrzebować umiejętności założenia wenflonu, się śmiejcie dużo rzeczy w życiu się przydaje, różnie bywa.
Mark97 08.07.2013, h. 23:29 Mark97
Nie kwestionuję umiejętności założenia wenflonu ale raczej robienie tej czynności w kamizelce taktycznej, hełmie, rękawiczkach, nakolannikach i takich tam ;)
echelon_ 08.07.2013, h. 23:31 echelon_
Patison 08.07.2013, h. 23:17 Patison
czemu tego szkoelnia nie widac na regionalnym zostalo usuniente??:)
kiedy jest planowane nstepne wie ktos moze
Polecam śledzić profil BOST na FB. Link masz na końcu artykułu.
Nie liczyłbym jednak prędko na szkolenie w takiej cenie ;)
Marrtinez 09.07.2013, h. 19:41 Marrtinez
Summoning 08.07.2013, h. 23:33 Summoning
echelon_ nie rozumiem jaki ma cel ta dyskusja??, warsztaty były w duzej mierze skierowane do ludzi którzy chcą wiedzieć i potrafić więcej niż jest potrzebne w airsofcie, Ty tego nie potrzebujesz w takim razie nie musisz kożystać z tego typu szkoleń, ale po co krytyka ludzi ktorzy chcą posiadać takową wiedzę???. Co do, jak to ujołeś obwieszenia sprzętem, instruktorzy prosili abyśmy przyjechali w szpeju który używamy podczas strzelanek, w czasie szkolenia indywidualnie doradzali każdej osobie co może być potrzebne a czego powinniśmy się pozbyć ;)
Dlaczego ta dyskusja? Bo mogę i chcę o tym pogadać niekoniecznie rozpływając się nad zaletami szkolenia.
echelon_ 09.07.2013, h. 08:17 echelon_
Summoning 08.07.2013, h. 23:39 Summoning
wszystkie działania jakich uczyliśmy się podczas warsztatów były prsygotowane przez praktyków i nastawione na działanie w warunkach bojowych a nie airsoftowych, działaliśmy wedle procedur wykożystywanych w realnych warunkach.
smartass 08.07.2013, h. 23:49 smartass
Tak się składa, że podczas szkolenia instruktorzy przedstawiali swoje doświadczenie zawodowe z wojska oraz cywila- od czerwonej byli to medyk czynnej służby po misjach oraz ratownik medyczny cywilny. I masz rację echelon co do rękawiczek taktycznych- sami w pierwszej kolejności kazali się ich pozbyć. Tak samo jak mówili o rzeczywistej wartości naszych kamizelek taktycznych- bliskich zeru. Doświadczenie, którym się dzielili pochodzi z warunków bojowych i takie było założenie tego szkolenia- pokazać nam jak to jest naprawdę... kiedy my tylko bawimy się w żołnierzy ;)p
dextit 09.07.2013, h. 09:47 dextit
echelon_ następnym razem może sam zorganizujesz szkolenie z CQB coś na wzór tych w Katowicach i pokażesz nam jak się to wszystko robi??? Wyrażanie opinii po paru fotach jest delikatnie mówiąc nie na miejscu trochę więcej pokory i szacunku chociażby dla instruktorów bo odnoszę wrażenie, że mają trochę większą wiedzę i PRAKTYCZNE doświadczenie w realnych warunkach bojowych niż Ty.
Chłopaki z BOSTa oraz Ghosta odwalili kawał dobrej roboty i przekazali nam bardzo dużo dwu dniowej skondensowanej, praktycznej wiedzy z CQB i nie tylko, która przyda się nie tylko w warunkach asg!

PS zakładanie wenflonu miało zobrazować ile trzeba włożyć siły przy zakręceniu stazy na ramieniu żeby krew przestała lecieć.
Jak ja się na czymś nie znam to się za to nie zabieram.
echelon_ 09.07.2013, h. 16:15 echelon_
Marrtinez 09.07.2013, h. 10:09 Marrtinez
@echelon_ Uważasz, że opaska uciskowa w ASG to bezsens? To dam Ci przykład. W Bielsku często działamy w terenie górskim, również w nocy. W pewnych rejonach jest dość duża aktywność dzików. Wiesz, jaka część ciała najczęściej cierpi przy jego ataku? Tętnica udowa. Mam nadzieję, że nigdy nie będzie mi dane takiej opaski użyć w warunkach realnego zagrożenia, ale gdy taka potrzeba nadejdzie, wolałbym dać sobie czy kumplowi parę minut więcej (może akurat tyle, aby dotarła profesjonalna pomoc) niż patrzeć jak się wykrwawia. I szczerze wątpię, czy przejmowałbym się wtedy swoim hełmem czy też kamizelką...
Takie wydarzenie jak atak dzika w nocy i przebicie tętnicy udowej wydaje mi się mniej prawdopodobne niż potrącenie przez samochód na strzelance.
echelon_ 09.07.2013, h. 16:16 echelon_
Na częste rany przy ataku dzików, czyli rany podbrzusza i okolic pachwin, staza nie pomoże.
Mati13k 09.07.2013, h. 16:26 Mati13k
Na jedne obrażenia pomoże, na inne nie, to oczywiste. Celowo napisałem o uszkodzeniu tętnicy udowej. Przyznasz jednak, że lepiej coś mieć i nie potrzebować, niż potrzebować i nie mieć. Zresztą, dzik to tylko przykład, okazji do nabawienia się obrażeń jest wiele. Nikt nikogo do noszenia sprzętu medycznego nie zmusza.
Marrtinez 09.07.2013, h. 17:09 Marrtinez
AbdulBB 09.07.2013, h. 18:03 AbdulBB
Ja ze swojej strony chciał bym tu jeszcze raz podziękować instruktorom (za to jak nam pokazali, kiedy, dlaczego i w jaki sposób robić). Dużo wiedzy pochłonąłem na tych warsztatach. Czytając niektóre wypowiedzi chce mi się śmiać, komentować tego nie będę bo widzę, że to nic nie da, kiedy ktoś szuka problemów na każdym kroku.
I taka ciekawostka jak ktoś się na czymś nie zna, od razu musi rezygnować i się za to nie brać tylko może chcieć poznać i się nauczyć.
dextit 10.07.2013, h. 07:58 dextit
@echelon_
1) nie byłeś, nie widziałeś co było na szkoleniu
2) opinie wyrażasz po paru fotach
3) generalnie wprowadzasz kwas pod recenzją szkolenia

Ignorujmy gościa bo wdawanie się w nim w dalszą dyskusję nie ma najmniejszego sensu...
Spoko, przecież każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii, nawet, jeżeli przy okazji robi z siebie... no właśnie ;)

@echelon_ - już bez zgryźliwości - serdecznie zapraszam Cię na kolejne tego typu szkolenie, zobaczysz jak to wygląda w praktyce i jestem pewny, że zmienisz zdanie przynajmniej w kilku kwestiach ;)
Marrtinez 10.07.2013, h. 09:43 Marrtinez
Marrtinez zgadzam się z Tobą - każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii tylko gdyby tam był, przeżył, poznał ludzi, poćwiczył itd to proszę bardzo krytykuj do woli - a nie krytyka prawie z drugiego końca Polski na podstawie paru zdjęć - to jest słabe zagranie.
Wiesz to tak jak bym krytykował film na podstawie plakatu i jego opisu bez obejrzenia - > ma to sens?
A i dokładnie - niech wpada na Śląsk na kolejne tego typu szkolenie i sam zobaczy w praktyce jak to wszystko wygląda...
dextit 10.07.2013, h. 10:41 dextit
Dobra. Internet jest jaki jest. Polega na opiniach na odległość. Inna kwestia to sens czy wartość opinii bądź krytyki.
Jednak proponuję już stonować wypowiedzi i odpuścić sobie tę "dyskusję".
Promant 10.07.2013, h. 20:50 Promant
csdominik 10.07.2013, h. 19:46 csdominik
Wygląda na to, że jeśli ktoś potrzebuje czegoś więcej niż obrzucania się kompozytem w weekend, to w nagrodę ma pojazd od znawców. Podobnie było z aktywnością formacji SGO. Myślę że dla dobra wmasg i społeczności asg, powinno się przemyśleć zablokowanie komentarzy pod artykułami.
Bez przesady, to trąci jakimś chorym totalitaryzmem. Jak ktoś nie chce czytać "kwasów i niewłaściwych politycznie opinii" to niech nie czyta komentarzy, a nie zabrania pisania ich innym ludziom.
Lee 12.07.2013, h. 18:39 Lee
żylet 01.11.2013, h. 11:26 żylet
A mnie interesuje skąd ci "instruktorzy jednostek specjalnych" ? Pikselowanie twarzy na zdjęciach stało się tak modne, że wystarczy już samo to, żeby być pro i uber.
Żołnierzy wojsk specjalnych na czas służby obowiązują pewne zasady... Firma z Bielska, a tam nie ma wojsk specjalnych, natomiast jeżeli to nowe nabytki pewnej innej jednostki to rzeczywiście są tam już "bardzo długo".
Poza tym zawsze mnie rozwala instruktor - "specjals" z wielkim wiszącym brzuchem - no ale pixel na twarzy jest więc są pro.

PS: ten post nie ma na celu wywołania jakiejś burzy. Jest jedynie wypowiedzią na podstawie wolności słowa :D