Daj cynk
Reklama

Artykuły

Układ MOSFET - co to jest i czy warto się w niego zaopatrzyć?

Poradniki, 22.05.2013, h. 22:02, dodał: Promant , autor: you-dash
39

Popularnie zwany w środowisku ASG „mośkiem”, MOSFET jest układem elektronicznym, którego główny element stanowi tranzystor polowy typu MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor). Odpowiednio przygotowany układ z tym tranzystorem jest stosowany w elektrycznych replikach airsoftowych (AEG).

 Zapewne wielu z Was spotkało się już z pojęciem MOSFET i zastanawiało się co to tak naprawdę jest i czy warto takowy kupić. W tym artykule postaram się wyjaśnić czym tak naprawdę jest MOSFET i co daje naszym replikom.

 

 

 

nanossr2_513.jpg

 

 

 

CZYM JEST MOSFET?

 

Popularnie zwany w środowisku ASG „mośkiem”, MOSFET jest układem elektronicznym, którego główny element stanowi tranzystor polowy typu MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor). Odpowiednio przygotowany układ z tym tranzystorem jest stosowany w elektrycznych replikach airsoftowych (AEG).

 

 

NA JAKIEJ ZASADZIE DZIAŁAJĄ MOSFETY?

 

W standardowym okablowaniu, w naszych replikach, prąd płynie z akumulatora przez styki do silnika, a następnie z powrotem do akumulatora. Stałe zwieranie i rozłączanie styków powoduje ich iskrzenie przez co po pewnym czasie na stykach pojawia się osad, co może spowodować brak reakcji na spust. W szczególnych wypadkach styki mogą się całkowicie przepalić i konieczna będzie ich wymiana.

Problem z paleniem się styków dotyczy każdego AEGa ze standardowym okablowaniem. Wpływ na ich szybsze palenie się ma wartość prądu płynącego przez okablowanie - im większy prąd, tym szybsze zużycie. Wpływ na wartość prądu ma rodzaj zastosowanego silnika, akumulator, docisk silnika, sprężyna, przełożenie zębatek, łożyska oraz podkładkowanie zębatek - czyli wszystko co stawia większy opór dla silnika jednocześnie powoduje większy przepływ prądu w replice.


W przypadku okablowania z układem MOSFET prąd napędzający silnik płynie bezpośrednio z akumulatora omijając styki. Styki jedynie dają impuls otwierający i zamykający przepływ prądu z akumulatora do silnika więc płynie przez nie minimalny prąd.

 

 

 

gds4004ab1.jpg

 

 

 

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z MONTAŻU MOSFETU W AEGU?

 

W replice z układem typu MOSFET prąd płynie bezpośrednio z akumulatora do silnika, przez co styki się nie palą i nie zużywają. Dodatkowo zwiększa się ROF repliki, bateria działa dłużej, reakcja na spust się znacznie zwiększa oraz bateria jest wykorzystywana wydajniej.

 

 

JAKIE SĄ RODZAJE MOSFETÓW?

 

Układy typu MOSFET dzielimy na kilka rodzajów.

Podstawowym typem MOSFETów są układy złożone z jednego tranzystora - to je najczęściej spotyka się w replikach AEG.

Bardziej złożonym układem są MOSFETy typu AB (Active Braking), do ich produkcji używa się 2 tranzystorów. Układy tego typu różnią się od najprostszych MOSFETów tym, że po puszczeniu spustu do silnika wysyłany jest prąd powodujący jego natychmiastowe zatrzymanie, przy zwykłym MOSFEcie po puszczeniu spustu silnik nadal się kręci przez siłę bezwładności, co może powodować lekkie naciągnięcie tłoka.

Kolejnym typem MOSFETów są specjalne układy przeznaczone do rozbudowania funkcji naszych replik - poza zwykłym MOSFETem dają one możliwość zaprogramowania długości serii, regulację ROFu czy nawet uniemożliwienie oddania przez replikę pustych strzałów.

 

 

 

gds40041.jpg

 

 

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O MONTAŻU MOSFETU?

 

Układ typu MOSFET jest układem dosyć delikatnym, więc zalecane jest aby montowała go doświadczona w tym osoba. W przypadku złego podłączenia MOSFETu, zwarcia lub złego podkładkowania repliki - MOSFET może się spalić co z kolei powoduje, że replika strzela ogniem ciągłym niezależnie od ustawienia selektora czy braku wciśnięcia spustu. Replika będzie wówczas strzelać aż do czasu odłączenia akumulatora.


Przy zakupie MOSFETu najlepiej zaopatrzyć się w układ już z gotowym okablowaniem, wtedy wystarczy wszystko odpowiednio przylutować i nie powinno to stworzyć większego problemu. W przypadku zakupu samego MOSFETu sprawa wygląda dużo trudniej.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Układ MOSFET jest świetnym rozwiązaniem dla KAŻDEJ repliki AEG, koszt takiego układu zaczyna się już od 30 do 50zł, a korzyści z jego montażu są ogromne.
Montując układ warto jednak poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, ponieważ MOSFETy są bardzo delikatne - co grozi uszkodzeniem w przypadku złego złożenia repliki lub nieodpowiedniego montażu.

 

you-dash

 

 

 

merfab2.jpg

 

 

 

Źródło zdjęć poglądowych:

GATE Electronics

Ocena wszystkich (5.52, głosów: 63)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
akakak 22.05.2013, h. 22:25 akakak
W sumie to nic nowego, i malo tego teksu nie ma na czym zmeczyc oczu noca..
5 z plusem! :P
Tekst oczywiście przygotowany dla osób świeżych w ASG więc starałem się wyjaśnić podstawy. Kto czyta forum oczywiście już dawno to wszystko wie ale nie było jeszcze artykułu typowo o mosfetach więc postanowiłem napisać co nie co na ten temat ;)
Jest to mój pierwszy tekst na wmasg i jeśli się "przyjmie" to będę pisał więcej także na trudniejsze tematy ;)
you-dash 22.05.2013, h. 22:33 you-dash
ŁukaszHelakASG 22.05.2013, h. 22:34 ŁukaszHelakASG
Przydało się troszkę. Jest wręcz idealnie napisane dla tych co zaczynają z AS. Mało i treściwie, czyli 1% mniej zapytań co to jest "Mosfet" na forum
Michael_Corleone 22.05.2013, h. 23:00 Michael_Corleone
ja byłem zielony jeśli chodzi o mosfety i to mi bardzo pomogło :)
jak dla mnie 6 :)
alex51 22.05.2013, h. 23:29 alex51
A z tym Active Break nie jest tak że drugi MOSFET po prostu zwiera silnik na krótko dając chwilowe statyczne pole w wirniku, a czym większy prąd wygeneruje silnik tym mocniej będzie go blokowało wytworzone w ten sposób pole magnetyczne? Oczywiście są to ułamki sekundy, ale jakby ktoś bardziej doświadczony mógłby się wypowiedzieć i potwierdzić lub zaprzeczyć mojej teorii?
Mniej więcej tak, AB powoduje że SEM silnika nie wraca jako impuls po stykach na ogniwo bo te są zwierane, także jest to też forma zabezpieczenia ogniw.
Niestety w układach z AB najmocniej w dusze dostaje silnik, oszczędzając styki, ogniwa, ryzykujemy z czasem jego uszkodzenie, szczególnie podatne są noname'y.
Jeśli ktoś nie ma jeszcze MOSFET'a a ma już wyrobiony nawyk spuszczania sprężyny po zabawie to zadowoli się chyba tym najprostszym i najmniejszym zarazem.
shamoth 23.05.2013, h. 03:20 shamoth
johny13 23.05.2013, h. 10:20 johny13
Mosfet dziala jak wzmacniacz,wiec logiczne, ze bateria dluzej nie pozyje, bo prad skas musi pochodzic. Aczkowilek obecne baterie maja ogroman pojemnosc wiec efekt ten ma marginalny wplyw na zywotnosc.
Korzysci wynikajace z moska sa ogromne.
Tak tylko, że w układach bez MOS-FET część energii idzie na ogrzanie styków. Moim zdaniem per saldo się opłaca. Zwłaszcza, że MOS-FET w układach w jakich pracuje w w AEG-ach pracuje bardziej jako przekaźnik (przełącznik) a nie wzmacniacz.
GuloGulo 23.05.2013, h. 10:27 GuloGulo
kicpa, prosze ratuj .....
johny13 23.05.2013, h. 11:24 johny13
a jakieś konkrety?
GuloGulo 23.05.2013, h. 22:46 GuloGulo
Układ mosfet >> NIE DZIAŁA << jako wzmacniacz...

OPIS 1
OPIS 2
-K2- 24.05.2013, h. 09:33 -K2-
GuloGulo 23.05.2013, h. 10:24 GuloGulo
moim zdaniem AB są przereklamowane i nie warte pieniędzy. Odcięcie zasilania od silnika przy jego minimalnej masie wirującej i oporze całego układu - tłok - sprężyna powoduje prawie natychmiastowe zatrzymanie silnika. Podejrzewam, że różnice między układem z AB a bez AB w napięciu sprężyny (drodze tłoka) można w tym przypadku mierzyć w mikrometrach.
Sam układ MOS-FET jak najbardziej polecam, zwłaszcza, że w tej chwili pojawiły się miniaturowe układy niewiele grubsze od samego kabla, więc nie ma już problemu z ich "upchaniem" nawet w GB.
Chiński neodymowy silnik po strzale na semi naciągał mi sprężynę M110 w M14'stce praktycznie do oporu jak się podłączyło Li-Po 11.1. Jeszcze 1.5 cm i walił bym dubletem. :P
Luzować musiałem na drugiej baterii Ni-MH 9.6

Oczywiście przy mocniejszej sprężynie efekt był by niższy np do połowy naciągnięcia. Nie zmienia to faktu, że w AB bym nie zainwestował.
Krzysiek666 23.05.2013, h. 11:20 Krzysiek666
@Krzysiek666
Obawiam się że albo masz coś nie tak z repliką albo to nie było semi. Na semi przerywacz rozłącza układ elektryczny w pewnym położeniu zębatki tłokowej. Nie spotkałem się z przypadkiem, żeby silnik miał aż taką bezwładność, żeby zdołał zrobić następne kilkaset obrotów (a tyle musiałby zrobić, żeby tłok przesunął ci się aż tak daleko) po rozłączeniu zasilania. Naprawdę masz coś nie tak z repliką.
GuloGulo 23.05.2013, h. 19:25 GuloGulo
Mylisz się, na forum są opisane takie przypadki.
wiciok 23.05.2013, h. 19:37 wiciok
Nie twierdzę, że nie są. Ale nie chce mi się wierzyć, żeby to było w 100% sprawnej replice. Sam mam 4, miałem 3 inne, moi najbliżsi kumple (ci, których repliki znam od bebechów) mięli w sumie następnych 9 i ani razu się z tym nie spotkałem. Za każdym razem silnik staje momentalnie czy przy semi czy auto po odłączeniu styków, czy z MOS-FET czy bez.
Po prostu nie widziałem, nie słyszałem o takiej sytuacji żeby silnik kręcił się po "wyłączeniu prądu". Coś musi być nie tak z repliką.
GuloGulo 23.05.2013, h. 22:52 GuloGulo
To chyba mało wiesz i mało widziałeś. Proponuje porównać pracę GB wyjętego z body bez mosfeta, ze zwykłym, a później z AB. Jeśli u Ciebie tłok zatrzymuje się przy każdym strzale z przodu przy mosfecie bez AB to gratuluje.
Szelest 24.05.2013, h. 17:08 Szelest
Replika M16A3 G&P, zębatki helikalne, SP130, Ni-MH 9,6V. Bez mosfetu po zwolnieniu spustu potrafiła oddać jeszcze 2 strzały. Nie mam pojęcia jak to możliwe, ale tak było. Po zamontowaniu mosfetu z AB już nie. Puszczam spust - silnik staje.
Luminofor 24.05.2013, h. 20:22 Luminofor
@Szelest
Nie rozumiesz o czym piszę to nie komentuj. Gdzie ja napisałem, że "TŁOK zatrzymuje się Z PRZODU"?!
Napisałem, że w każdej replice jaką znam, SILNIK staje natychmiast po rozłączeniu styków.
GuloGulo 25.05.2013, h. 18:09 GuloGulo
@Luminofor
Wierzę Ci. Natomiast ja się z tym nie spotkałem ani razu. Na podstawie moich obserwacji uważam, że nie jest to normalne zjawisko, w związku z czym uważam, że jest to możliwe tylko gdy replika pracuje nie tak jak powinna. innymi słowy: jest uszkodzona.
GuloGulo 25.05.2013, h. 18:13 GuloGulo
Marines22 23.05.2013, h. 11:41 Marines22
Co do ceny. Są i droższe MOSFETy i ich cena nie kończy się na 50zł. Wystarczy popatrzyć na GATE- MERF 3.2 cena prawie 200zł. Przy okazji jak już wspominam o tym MEŚKU chciałbym usłyszeć wasze opinie na jego temat ponieważ kiedyś w pewnym Krakowskim sklepie oddając replikę na przegląd (była na gwarancji więc nie chciałem sam grzebać ) usłyszałem bardzo dziwne opinie na temat tego układu, wręcz chłopaki powiedzieli mi żebym wye....bał to do kosza :-) nie rozumiem ich reakcji ponieważ mój MERF smiga już ze 3 lata był w 2 replikach i nic mu się nie dzieje. oczywiście jeżeli chodzi o opinie to chciałbym żeby wypowiedziały się osoby które go używały a nie ludzi którzy go na oczy nie widzieli a mają dużo do powiedzenia
"Układ MOSFET jest świetnym rozwiązaniem dla KAŻDEJ repliki AEG, koszt takiego układu zaczyna się już od 30 do 50zł, a korzyści z jego montażu są ogromne"30-50zł to dolny próg cenowy od jakiego zaczynają się mosfety, rozbieżność 20zł wynika z tego gdzie kupimy taki mosfet, najtańszy model GATE to około 50zł lecz prywatnie można już od 30zł kupić ;)

PS. Wpływ na cenę ma też to czy kupujemy sam mosfet czy gotowy układ z okablowaniem, wtyczką i wsuwkami gdzie wystarczy to tylko polutować.
you-dash 23.05.2013, h. 12:00 you-dash
Ja swojego MERF'a 3.2 też mam już od ładnych 2 lat prawie i działa. Ciągle siedzi na M130 guardera z kablami modelarskimi i lipolem 11.1V ;) używam go przede wszystkim do kontroli ROF'a bo bez niego jest dosyć owocna kosiarka :) tak samo spotkałem milion opinii o tym, że nie warto i że niedługo się przepali, ale siedzi siedzi i siedzi i przepalić się nie może :P
VasiLiev 23.05.2013, h. 14:28 VasiLiev
@Marines22:Od 2008 roku powinieneś się już zorientować, że takie informacje to na forum, a nie w komentarzach.
http://forum.wmasg.pl/forum/413-okablowanie-i-uklady-elektroniczne-mosfet/
A gdybyś nie znalazł, to masz niepowtarzalną okazję założyć takowy temat. A owym chłopakom ja bym podziękował za współpracę w przyszłości.
Jedenasty 23.05.2013, h. 15:28 Jedenasty
Koszt samego układu MOS-FET to już 7 zł. Tyle kosztuje IRF1404+dwa rezystory. resztę można zrobić samemu. U mnie działa już od 4 lat w 4 replikach.
GuloGulo 23.05.2013, h. 19:28 GuloGulo
Jedenasty 23.05.2013, h. 13:07 Jedenasty
Artykuł faktycznie dla osób zaczynających zabawę. Takie też są potrzebne i słowa uznania za wykonaną pracę.

Uwaga do podpunktu: "CO WARTO WIEDZIEĆ O MONTAŻU MOSFETU?"
Przydałoby się więcej informacji opisowej albo przykłady schematów podłączenia mosfetów. Uwagi o tym, że to trudne i lepiej to zostawić komuś bardziej doświadczonemu jest jak najbardziej na miejscu, ale to za mało, skoro podpunkt ma coś wnosić w wiedzę czytelnika.

pozdrawiam
Wukasz 23.05.2013, h. 19:13 Wukasz
Z moich obserwacji dwóch mosfetów, najprostszych, tj. jednego z pierwszych GATE i jakiegoś nowego mikrusa (KicpA chyba) wynika, że reakcja na spust jest gorsza.
W porównaniu do tej samej repliki bez mosfeta? Czy w porównaniu do droższych mosfetów? Pojaśnij o co ci chodzi dokładnie.
Mendi 24.05.2013, h. 12:45 Mendi
W porównaniu do tej samej repliki bez mosfeta.
Wukasz 24.05.2013, h. 16:28 Wukasz
Paweloso 23.05.2013, h. 23:00 Paweloso
Wielkie dzięki za artykuł, ten układ może się przydać :)
Arekcore 24.05.2013, h. 11:26 Arekcore
Dobry artykuł, krótko i na temat, idealny dla początkujących zapaleńców, nie widzę większego sensu doktoryzowania się na temat MOSFETU
Udineze 24.05.2013, h. 17:00 Udineze
Świetny artykuł - w końcu zrozumiałem co to ten cały MOSFET :)
Łysy96 05.06.2013, h. 20:10 Łysy96
Artykuł jest super, wiedziałem wcześniej co to mosfet, ale artykuł mnie jakoś przekonał do kupna i wypróbowania mośka :D
hal9k2 18.06.2013, h. 15:09 hal9k2
Jak i tak z tego artykułu poza teorią "co to jest" nie rozumiem czy ten układ mośkowaty opłaci się motnować do mojej repliki (CM.045a), a jak już się opłaci to czy będzie w niej miejsce zeby gdzies to upchnąć...ale pewnie taki charakter miał mieć ten artykuł żeby tylko przeczytać co to jest.
erykxdxd 21.04.2014, h. 11:45 erykxdxd
Chyba autor nie zbyt zna się na elektronice. O tym ,,W przypadku okablowania z układem MOSFET prąd napędzający silnik płynie bezpośrednio z akumulatora omijając styki" to ja pierwsze słyszę.
Wszystko się zgadza kolego. Prąd roboczy omija styki, które przekazują tylko impuls na bramkę tranzystora. Styki przekazują prąd wielokrotnie mniejszej wartości niż ten, który płynąłby przez nie gdyby nie używać mosfeta. Proste użycie tranzystora jako klucz :).
xjacekd 08.12.2014, h. 15:59 xjacekd
erykxdxd 08.12.2014, h. 18:13 erykxdxd
Ale w artykule jest napisane inaczej. Ja rozumiem na jakiej zasadzie to działa, nie musisz mi tłumaczyć :-P
Tribik 17.03.2016, h. 21:21 Tribik
Wielki dzięki! Wiele mi rozjaśniłeś!
DreyTG 15.08.2017, h. 19:55 DreyTG
Czy w AEGu mogą być "DWA" MOSFETy? Zakupiłem niedawno replikę G&G VSS Vintorez, która posiada już wbudowany system MOSFET i chciałem przełożyć GATE TITAN Complete Set ze starej repliki właśnie do wintorieza ale nie wiem czy będą działać razem dlatego się pytam czy możliwa jest taka konfiguracja.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 93447

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane