Daj cynk
Reklama

Artykuły

Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzeć o Minigunie, ale baliście się zapytać...

Wywiady, 20.11.2008, h. 20:35, dodał: Xie , autor: XiE (pl. XiE)
29
Finn Clausen – główny technik firmy ASG – odpowiada na pytania dotyczące nowego na rynku M-134.


 You don't know Polish? Check English version  

 

Nowość na rynku, Minigun M-134... jeszcze nie został wprowadzony do sprzedaży, a już stał się tematem wielu dyskusji... Wiemy już jak wygląda, znamy kilka szczegółów technicznych, jednak wcąż wiele informacji pozostaje dla nas tajemnicą.

 

A jednak dzięki znajomości Finna Clausen być może część wątpliwości uda mi się rozwiać. Finn od kilku lat pracuje jako główny technik w firmie ActionSportGames, która zajmuje się dystrybucją tej repliki do sklepów na terenie Europy. Finn jest jedną z pierwszych osób w Europie, która widziała i dotykała Miniguna. Co więcej, jest to pierwsza osoba (zaraz po konstruktorach repliki), która mogła zajrzeć do środka. Z przyjemnością więc przedstawiam wywiad z Finnem Clausen – tym, który rozłożył Miniguna na części.

 

 

BROŃ

 

XiE: Dostępne są dwa rodzaje Miniguna. Czy różnica tkwi tylko w części przedniej, a więc w długości luf?

Finn Clausen: Dwa dostępne modele to długi M-134A oraz krótszy M-134. Jedyna różnica tkwi w dłuższych lufach w modelu M-134A. Zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne części składowe są takie same. Również lufy wewnętrzne są długości tych z krótszego modelu M-134

 

 

 

XiE: Firma CAW (Craft Apple Works) nie jest zbyt dobrze znana na rynku Europejskim. Czy możesz o niej opowiedzieć?

FC: Niestety nie posiadam zbyt wielu informacji na temat samej CAW. Najbardziej popularnym produktem, o jakim słyszałem, jest granatnik rewolwerowy. Myślę, że powodem dla którego nie słyszymy zbyt wiele o firmie CAW jest fakt, że skupiła się głównie na granatnikach, granatach, shotgun-ach, oraz kilku karabinach snajperskich.  Właśnie dlatego nie tak często widzimy ich produkty na strzelankach.

 

XiE: Kiedy po raz pierwszy ujrzałeś Miniguna...

FC: Kiedy patrzysz na M-135A marzenia stają się rzeczywistością. Kto nie widział Predatora, w którym Painkiller zostaje użyty do skoszenia południowoamerykańskiej dżungli?! Albo w bardziej realistycznym scenariuszu z Black Hawk Down, gdzie z zamontowanych po obu stronach Black Hawk-a M-134 sypały się sterty łusek podczas strzelania. Owszem, jest to imponująca replika i posiadanie mocy 4-6 sztuk broni w jednej jest niesamowite. Kiedy po raz pierwszy strzelałem byłem zaskoczony ilością kulek, które znaleźliśmy po drugiej stronie strzelnicy zaledwie po kilkusekundowym przytrzymaniu spustu.

 

 

 

INFORMACJE TECHNICZNE

 

XiE: Słyszałam że Minigun jest zasilany jednocześnie gazem i baterią. Czy możesz opisać jak to działa?

FC: Ja również widziałem w Internecie filmy z zasilanym gazowo M-134 i lufami obracanymi silnikiem. Jednak ten M-134 jest napędzany tylko przez motor. Każda lufa posiada własny cylinder i tłok. Kiedy lufy się obracają, szyna odciąga tłok, potem w pewnym momencie puszcza tłok i kulka zostaje wystrzelona.

 

XiE: Jakiego typu gearbox znajdziemy w środku?

FC: Nie ma żadnego gearbox-a, jedynie dwie obracające się zębatki: jedna na małym motorze i główna zębatka – która znajduje się w pobliżu mocowania luf i wprawia je w ruch.

 

XiE: Jakiego typu silnik został użyty w wersji stock-owej?

FC:  Nie jestem mechanikiem, ale jak dla mnie wygląda on jak rozrusznik dużego silnika. Aby działał potrzebuje mocy akumulatora 12 V z motocykla.

 

 

 

XiE: Jaką długość ma lufa wewnętrzna?

FC: 320 mm

 

XiE: Czy istnieje możliwość włożenia w środek lufy precyzyjnej? Jeśli ma to w ogóle sens...

FC: Nie, nie ma możliwości wymiany lufy wewnętrznej. Wygląda na to, że lufa wewnętrzna i zewnętrzna są w istocie jednym elementem. Prawdopodobnie to dobry pomysł - lufy się obracają, więc dzięki temu nie ma możliwości, aby się wykręciły lub zmieniły pozycje.

 

XiE: A jak wygląda sprawa części zamiennych – czy są dostępne na rynku? (komora hop-up, lufy, itp.)

FC: Części zamiennych nie dostaniesz bezpośrednio w ASG. Jednak istnieje schemat szczegółowy, na którym znajdziecie potrzebną cześć i jej numer. Numer może być wysłany do mnie, a wtedy dostarczę ją do sklepu, w którym zamówiliście cześć.

 

XiE: Na ile łatwo jest dostać się do wewnętrznych części repliki (lufy, cylindry, komora hop-up itp.)? Czy musisz rozebrać całą replikę, aby dostać się do sprężyn, czy silnika?

FC: Do niektórych części M-134 łatwo się dostać... sam motor doczepiony jest z boku za pomocą 4 śrubek a okablowane jest na zewnątrz. Jednak rozbieranie ‘body’ M-134 wymaga posiłkowania się instrukcją: najlepiej dokładne przeczytać i przeanalizować obrazki, ponieważ M-134 musi być rozkładana dokładne tak jak pokazano w instrukcji. Próbowałem zrobić to na własną rękę, ale po kilku próbach również musiałem spojrzeć do instrukcji.

 

 

 

XiE: Przypuśćmy, że broń się zepsuje lub odmówi współpracy... czy ciężko wymienić części?

FC: Bezpiecznik jest prosty w naprawie. Jest to mały kawałek metalu. Bezpiecznik znajduje się w niewielkim pojemniku, które stanowi część łączącą pomiędzy akumulatorem motocykla oraz samym M-134. Kiedy strzelamy serią dłuższą niż 6 sekund, bezpiecznik się topi i musi zostać wymieniony. 

 

 

 

XiE: Jakie dodatki można dokupić do tej repliki? W sensie: lunety, celowniki laserowe, magazynki, pasy itp.

FC: Dodatkami do takiej repliki byłyby 4X4 albo helikopter, do którego zostanie przymocowana. Użycie lasera może by pomogło celować podczas strzelana z biodra, ale wymagałoby to zamontowania lasera na czymś, przy użyciu szyny podłączonej do rączki używanej do noszenia.

 

XiE: Mimo, że 450 fps to dość dużo, jakie są możliwości upgrade?

FC: No cóż... możliwa by była wymiana sprężyny w każdym z cylindrów.

 

XiE: Jaka by była cena upgrade?

FC: Bagatela... 6 razy cena wymarzonej sprężyny 

 

 

 

 

MINIGUN W UŻYCIU...

 

XiE: Jakie to uczucie trzymać M-134?

FC: M-134 jest nieporęczne. Jest ciężkie, kiepsko wyważone, trzeba uważać na to, co nazwałbym ‘efektem heli’... lufy poruszają się odwrotnie do kierunku zegara, co powoduje, że reszta M-134 próbuje się poruszać w przeciwnym kierunku. (Teraz wiecie dlaczego helikopter ma tylne śmigło).

 

XiE: A strzelanie z Miniguna... jak to jest?

FC: Strzelanie... Hmmmmmmmmm słodki uśmiech w letni słoneczny dzień. Całkiem jak mój pierwszy sex.

 

 

 

XiE: Jakie mamy dostępne tryby ognia?

FC: No wiec nie ma trybu semi, ale ze względu na łożyska i motor, bezpiecznik przepala się już po 6 sekundowej serii. Z tego względu dostępna jest  seria trwajacą maximum 5 sekund. Przy M-134 to ogromna ilość kulek.

 


 

XiE: Minigun posiada 6 luf, które obracają się podczas strzału. Jak widzę wszystkie są drożne. Czy to prawda?

FC: Podczas strzelania używane są wszystkie lufy, a wiec nie jest to replika, w której tylko jedna centralna lufa strzela, a inne tylko obracają się wokół niej.

 

XiE: Ale nadal tylko z jednej lufy strzelamy?

FC: Podczas gdy lufy się obracają, tłok zostaje zwolniony, a lufa zmienia pozycje z godziny 12 na 9 i kiedy lufa jest w tej pozycji, kulka opuszcza lufę.

 

 

 

XiE: W jaki sposób kulki dostają się do właściwej (strzelającej) lufy?

FC: Jest tam koło łopatkowe, które przesuwa kulki z podajnika. Kulki poruszają się w odwrotnym kierunku aż do środka gdzie sprężynka przesuwa i blokuje kulkę naprzeciw dyszy.

 

XiE: A jak z hop-up’em. Gdzie się znajduje – 6 osobnych komór czy tylko jeden dla wszystkich 6-ciu luf?

FC: Wszystkie lufy zostały zaopatrzone w komorę hop-up. Kiedy zachodzi potrzeba regulacji, musimy wymontować lufę z konstrukcji i wtedy możemy wyregulować hop-up… Potem przechodzimy do kolejnej lufy…

 

XiE:  Czy ten hop-up różni się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni?

FC: Cóż… hop-up przypomina mi ten który widzimy w GNB. [Gas Non-BlowBack – przyp. XiE]

 

XiE: Jaki byłby koszt użytkowania Miniguna (w ciągu jednego miesiąca)?

FC: Jedno słowo: ogromny!

 

 

 

 

ZAKUP

 

XiE: Minigun wydaje się być dość drogi… czy myślisz, że wiele z nich zobaczymy w Europie?

FC: Nie, nie wyobrażam sobie M-134 jako kolejny M15 czy jego klony. Jednak jeżeli jakiś oddział miałby Pick-upa i odpowiednie środki, z łatwością mogę sobie go wyobrazić jako broń takiej grupy. Jest zdecydowane zbyt ciężka, aby ją nosić i powinna być zamontowana na pojeździe.

 

XiE: Kto Twoim zdaniem by ją kupił?

FC: Grupy, aby zamontować na samochód i wspierać piechotę, albo sklepy jako atrakcję [dla klientów].

 

XiE: Gdyby nie cena, kupiłbyś ją dla siebie?

FC: Byłem w grupie, w której mieliśmy Pick-up’a i wielokrotne pojawiał się taki pomysł. Ale jako broń dla jednej osoby, jest zdecydowane zbyt ciężka do noszenia i aby uzyskać odpowiedni efekt potrzeba sporo kulek.

 

 

 

 

Rozmowa z Finnem dobiegła końca. Nad pytaniami spędziliśmy trochę czasu, ale jeszcze więcej – bo koło 5-ciu godzin – na rozłożeniu i sesji zdjęciowej repliki. Zdjęcia, które tu widzice, to tylko drobny procent dokumentacji. Wybiórczość jest celowa, ponieważ wspólnie zdecydowaliśmy się pokusić również o jeszcze jeden tekst dotyczący Miniguna. Będzie to znaczne bardziej techniczna recenzja-test repliki. W tym tekście na pewno znajdziecie więcej zdjęć i będziecie mogli zajrzeć do środka Miniguna.

Na koniec chciałabym podziękować przede wszsytkim firmie ActionSportGames oraz Finnowi Clausen za udostępnienie repliki, możliwość przeprowadzenia wywiadu oraz szczegółowe odpowiedzi na pytania. Dziękuję również Alexowi, Manfredowi i HighTowerowi (vandermann) za pomoc przy układaniu pytań; Yazardowi za ostateczną korektę i pytania; a także SiDiemu za wsparcie techniczne i obszerne wyjaśnienia dotyczące nie tylko sfery motocyklowej.

 

 

 

Ocena wszystkich (5.69, głosów: 13)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Ch3m1x 20.11.2008, h. 20:52 Ch3m1x
Bardzo fajny tekst. Czekam z niecierpliwościa na reckę.
uzi43 20.11.2008, h. 20:53 uzi43
Masakra!! No to trza zbierać na UH-60 i do tego dwa te M-134
I w tekście jest błąd. Raz zamiast M-134 pisze M-135
Wombat 20.11.2008, h. 21:10 Wombat
Wow, a myślałem, że M60 jest drogie w utrzymaniu...
Charlie 20.11.2008, h. 21:17 Charlie
Ah, czepiasz się xD
Co to miniguna to "broń" na strzelanki tylko wypełnienie luki w ofercie replik. Chodzi pewnie o zainteresowanie daną firmą i pokazanie się w świecie asg. ;]

Takie moje zdanie, taka ma wola.
pozdro.
lemonzawodowiec 20.11.2008, h. 21:18 lemonzawodowiec
Jezu! Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, działa na prawie takiej samej zasadzie jak prawdziwy m-134?! Oczywiście mam na myśli te 6 "zamków" - w przypadku repliki zespołów cylindra.
Warlord Shadow 20.11.2008, h. 21:20 Warlord Shadow
Do tej pory myślałem, że helikopter ma tylne śmigło po to, żeby się nie obracał wokół własnej osi kiedy główne śmigło się kręci- rodzi to pytanie- po kiego w cywilnych helikopterach tylne śmigła? o.O
Po tą samą co w wojskowych. Źle zrozumiałeś.
Autorowi chodziło o to że minigun ma tedencje do obracania sie na bok.
Śmigła w wojskowych helikopterach ni są po to żeby sie nie obracał jak strzelają XD
MatshallPL 20.01.2013, h. 16:31 MatshallPL
LogaN 20.11.2008, h. 21:20 LogaN
XiE, a czemu Ty nie masz zdjęcia jak trzymasz Miniguna?
Morn 20.11.2008, h. 21:28 Morn
szkoda że tylko 5 sekund strzelania 10s przerwy i znowu 5s strzelania
LogaN 20.11.2008, h. 21:28 LogaN
W te 10 sekund przerwy w sam raz zdążysz ponownie naładować magazynek, po 5 sekundowej serii .
0L0 20.11.2008, h. 21:30 0L0
Mniej skomplikowane mechanicznie niż przypuszczałem
Karol_K 20.11.2008, h. 21:35 Karol_K
Bez sens minigun co strzela tylko 6 sekund ... a poza tym skąd przypuszczenie Xie że minigun strzela wszystkimi lufami na raz W sumie fajna sprawa tylko że w takiej opcji zachodzi dość realne możliwość przerobienia tego na broń ostrą chociażby na naboje 22Lr o ile lufy będą stalowe a nie z jakiegoś badziewia...
shank 20.11.2008, h. 21:38 shank
"Do tej pory myślałem, że helikopter ma tylne śmigło po to, żeby się nie obracał wokół własnej osi kiedy główne śmigło się kręci- rodzi to pytanie- po kiego w cywilnych helikopterach tylne śmigła? o.O "

Chodziło o to, że podobna zasada jest w replice: kiedy lufy się kręcą "body" też się chce kręcić: gdyby miało tylne śmigło - nie byłoby problemu.
A więc do roboty garażowi majsterkowicze, dorabiać śmigło minigunowi!
major 20.11.2008, h. 21:54 major
po prosty H2 albo trabanta i jechane
happy666 20.11.2008, h. 21:57 happy666
Hehe, ciekawe czy krył zdziwienie tym, że o sprawy airsoftowe pyta go kobieta
Kurcze, kiedyś WMASG był mniej prężny, newsy pojawiały się raz na tydzień (bez urazy Jack ), a teraz to normalnie medium, wystarczy mieć wmasg'a pod ręką i nic co nowego w ASG nie jest nam obce
LogaN 20.11.2008, h. 22:05 LogaN
PS: Do linku do wersji angielskiej wkradł się niepożądany slash .
MaxXxi47 20.11.2008, h. 22:24 MaxXxi47
Pfff ... zaraz znajdzie się jakiś kozak co zamiast bezpiecznika włoży kawał klucza płaskiego który mu się nie stopi nawet po minutowej serii xD Gorzej z resztą sprzętu

Jak mniemam da się strzelać na pusto? (nie to żebym chciał )
Orginał może teoretycznie strzelać na pusto gdyż napędza go silnik lub w piewowzorze (Gatling) korba.
Flusak 15.11.2013, h. 21:02 Flusak
lang 20.11.2008, h. 23:43 lang
Warlord Shadow

Do tej pory myślałem, że helikopter ma tylne śmigło po to, żeby się nie obracał wokół własnej osi kiedy główne śmigło się kręci- rodzi to pytanie- po kiego w cywilnych helikopterach tylne śmigła? o.O


a JAKA TO RÓŻNICA CZY HELIKOPTER JEST CYWILNY ALBO WOJSKOWY?!?!
lang 20.11.2008, h. 23:46 lang
Karol_K pisz wiecej takich postów to pozegnamy sie z asg w polsce...
lemonzawodowiec 21.11.2008, h. 08:02 lemonzawodowiec
"W sumie fajna sprawa tylko że w takiej opcji zachodzi dość realne możliwość przerobienia tego na broń ostrą chociażby na naboje 22Lr o ile lufy będą stalowe a nie z jakiegoś badziewia... "

A to ciekawe...
men3L 21.11.2008, h. 09:42 men3L
Następny MC Geyver ..
Xie 21.11.2008, h. 10:24 Xie
Odpowiadajac na kilka watpliwosci... Finn Clausen zna mnie grubo ponad pol roku, a w airsoft bawi sie znaaacznie dluzej i choc doskonale wie, ze kobiet u nas jak na lekarstwo, to jednak mysle ze prztyjal mnie raczej pozytywnie. Jak sie jest facetem to chyba mimo wszystko milej jest porozmawiac z kims kto nie ma wasow

Zdjecia z minigunem rzecz jasna mam, ale wywiad nie byl rewia lansowej mody a gwiazda wywiadu jest Finn Zobaczymy, moze dodam cos do 'rozbieranej sesji Miniguna'. Zdaje sie ze jest jakies zdjecie na ktorym grzebie mu w bebechach

Dzieki za wytlumaczenie koledze kwestii helikoptera - dokladnie o to chodzilo.

Kwestia strzelania wszystkimi lufami: zadne przypuszczenie, pytanie bylo tak skonstruowane, aby Finn mial pole do popisu z tlumaczeniem dzialania. Poza tym nie wszyscy musza byc super specjalistami w kazdej dziedzinie, staralam sie aby dla wiekszej grupy wszystko bylo jasne

I bezpiecznik... z jakiegos powodu wyglada jak wyglada. Poza tym nie jest znopwu taki duzy (dla porownania jest zdjecie standardowych) tak wiec z planu wstawienia klucza trzebaby jednak zrezygnowac.

Dzieki za wszystkie komentarze.
Prezes_____ 21.11.2008, h. 15:48 Prezes_____
No ale laska w biurze na plakacie- podstawa dobrej pracy
Dusza_44 21.11.2008, h. 19:36 Dusza_44
Ciekawy art ale jeśli chodzi o moje odczucia zadowolił bym się M60 ale ogólnie fajny gadżet
Mike007 10.11.2010, h. 22:06 Mike007
na zuka albo poloneza i jazda xD
zaki123 12.11.2010, h. 11:12 zaki123
Szczerze, to można wywalić bezpiecznik i wsadzić tak coś, co dłużej wytrzyma. Pozustaje tylko kwestja żeby nie spalić silnika albo nie uszkodzić kabli i akumulatora
Kwiaciu15 17.11.2010, h. 12:24 Kwiaciu15
Ładnie napisane :) Miło się czyta :)
Tat(A)r 16.01.2011, h. 13:30 Tat(A)r
Wiele bym dał żeby móc sobie chociaż przez chwilę go potrzymać xD Jest na prawdę wspaniały, ale irytuje mnie to '5 sec shoot, 10 sec wait'
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 81679

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane