Daj cynk
Reklama

Artykuły

Teoria działania w warunkach CQB

Taktyka, 28.09.2012, h. 08:00, dodał: Cappuccio , autor: Ramirez - SGO
53

CQB jest niczym gra zespołowa. Tutaj nie ma indywidualności. Jeżeli przegrasz, przegrają wszyscy w twojej drużynie. Jak więc wygrać? Podzielić zdania, wejść do budynku jako zespół i wykonać jak najlepiej swoją działkę.256x305.jpg…czyli łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo.

 

Te proste stwierdzenie najlepiej oddaje istotę CQB. W budynku jest tyle zagrożeń, że w pojedynkę niemożliwe jest sprostanie wszystkim czekającym wyzwaniom. Bez zaufania do kolegi, który osłania nasze plecy, bez właściwego zgrania w momencie wejścia dwójką do pokoju czy nawet sprawnej komunikacji niewerbalnej nie ma mowy o realizacji taktyki w CQB. Najwyżej w hierarchii Waszych treningów i szkoleń powinny być stawiane ćwiczenia zgrywające – bez nich nie ma w ogóle sensu zrzeszania się w jeden podmiot. Stąd w przypadku działań CQB, dominujące nastawienie na taktyki zespołowe jest całkowicie zasadne. Jednakże zgrania i poprawnych mechanizmów zespołowych nie nauczymy się jedynie czytając o nich. Poznajmy jednak kluczowe zasady teoretyczne na poziomie indywidualnym:

 

PROWADZĄCY JEST TWOIM "PRZEWODNIKIEM"

_DSC7329.jpg

Zespół prowadzony jest zawsze przez jedną osobę – tego rodzaju „zwiadowca” jest kluczowy dla skuteczności zespołu. Stojąc jako pierwszy w elemencie, ma najlepszy ogląd na sytuację i możliwości prawidłowej oceny działania. Osoba prowadząca zespół powinna cechować się umiejętnością szybkiej adaptacji do standardu O.O.D.D. Odpowiedzialność spoczywająca na prowadzącym jest ogromna, gdyż zespół musi całkowicie zdać się na osąd sytuacji z jego perspektywy.

 

O.O.D.D.

(OBSERWACJA, ORIENTACJA, DECYZJA, DZIAŁANIE)

 

_DSC7198.jpg

Technika O.O.D.D. (Observe, Orient, Decide and Act) została wprowadzona przez emerytowanego pułkownika USAF Johna Boyda. W skrócie jest to metoda polegająca na podejmowaniu konkretnych i szybkich czynności w oparciu o ocenę sytuacyjną. Wydaje się to proste, ale sęk w tym, że decyzje takie muszą być podejmowane w ułamku sekundy: szukać schronienia czy od razu oddać strzał, przejść ze skrytej metody na dynamiczną?

 

 

BITWA O KĄTY

 

_DSC7785.jpg

Należy wychodzić z założenia, że za każdym rogiem czy drzwiami znajduje się zagrożenie. Więc po pierwsze jeżeli masz styczność z taką sytuacją to zabezpiecz działanie lub upewnij się, że zrobił to kolega. Są tutaj dwie filozofie – nie będziemy oceniać, która jest skuteczniejsza bo wszystko zależy od ludzi, ich zgrania i efektywności stosowanej taktyki. Jedna opiera się na AOR (punkty odpowiedzialności), które rozkładają się wg ustawienia operatorów (połowa pokoju twoja, połowa kolegi) – w uproszczeniu mowa tu o metodzie działania schematycznego. Druga uzależniona jest od oceny sytuacji na podstawie O.O.D.D. (nie mój sektor ale neutralizuję zagrożenie jako pierwszy) – jest to metoda działania dopasowanego sytuacyjnie. Reasumując, bez względu na wybraną metodę operacji, każdy róg musi być wyczyszczony, nie ważne czy wg z góry ustalonego schematu, czy wg reakcji pierwszego operatora i dopasowania reszty.

 

 

PRZESZUKAJ POMIESZCZENIE Z ZEWNĄTRZ

 

_DSC8396.jpg

Czy jest to możliwe? Oczywiście. Każdy prześwit to możliwość ustawienia kątów obserwacji. Technika zwana „wykrajaniem” jest tutaj najlepsza. Poruszamy się wzdłuż obiektu obserwując go z różnych perspektyw. Tym sposobem, przy otwartych drzwiach możemy zlustrować do 90% pomieszczenia, pozostałe 10% to tzw martwe strefy (dead spots), które odsłaniamy szybkim przejściem progu metodą łukową lub krzyżową.

„Wykrajanie” oraz metody wejść do pomieszczeń omówione zostaną w kolejnych opracowaniach.

 

 

JEDNO ZAGROŻENIE – TRZY ZADANIA

 

_DSC7909.jpg

Są różne koncepcje ilości operatorów koniecznych do realizacji zadań. W kontekście konkretnego, pojedynczego zagrożenia optymalna liczba to trzech ludzi. Jeden operator nawiązuje kontakt z obiektem, drugi zabezpiecza pierwszego przy kontakcie z celem, a trzeci zabezpiecza całość pomieszczenia, w którym ma miejsce operacja.

 

 

WYKONUJ MANEWR „ROZBIJAJĄCY”

 

_DSC8227.jpg

Jeżeli zdecydujesz się już na wejście do pomieszczenia, wybierz ścieżkę która zapewni Ci najszybsze dotarcie do punktu i możliwie najwyższą ochronę (np wzdłuż jakichś obiektów w pomieszczeniu). Kolejna kwestia to ustawienie drugiego operatora. Operator 1 i 2 plus cel powinni rozkładać się na figurę trójkąta. Z punktu widzenia przeciwnika wygląda to następująco: „mam dwa ruchome cele, który wybrać?”. W ten sposób wywoływana jest dekoncentracja ognia przeciwnika i zyskane ułamki sekund zanim podejmie decyzję, do kogo strzelać.

 

 

KOMUNIKACJA

 

_DSC8425.jpg

To w zasadzie fundament skutecznego działania. Bez wymiany informacji lub aktualizacji sytuacji żaden z operatorów nie może wykonywać właściwie swojego zadania. Jedynka: „gotów”; dwójka: „wejście"; widzisz cel – „kontakt” (lub kierujesz kciuk w dół). Chcesz opuścić pomieszczenie: oznajmiasz to sformułowaniem „wychodzimy” lub wystawiasz rękę przez światło drzwi i kierujesz kciuk do góry, i czekasz na potwierdzenie. Przykłady komunikacji werbalnej i niewerbalnej można by mnożyć. Jedyna uwaga: nie należy przesadzać z komunikacją werbalną, gdyż każde wywołanie to również ryzyko usłyszenia przez przeciwnika.

 

 

PLANUJ AKCJĘ, PRZEWIDUJ REAKCJĘ

 

_DSC1669.jpg

Podczas operacji niczym w szachach trzeba być o kilka ruchów do przodu. W pierwszej kolejności należy reagować na krytyczne zagrożenia wywołane niestandardową sytuacją. Nikt nie osłania schodów? Drzwi nie są kryte? To zjawiska których zignorowanie może spowodować niepowodzenie misji.
Nic się nie dzieje, chwila nieuwagi, pojawia się cel i…zaskoczenie – dopiero teraz szukasz możliwych rozwiązań. Dlatego identyfikuj możliwe zagrożenia bez względu na niskie ryzyko ich wystąpienia. Musisz umieć przewidzieć jak zachowasz się w danej sytuacji poprzez jej wirtualną projekcję. Zadaj sobie pytanie: co zrobię jeżeli zza rogu wyłoni się cel, gdzie poszukam osłony, który operator mnie ubezpiecza. Obserwuj, orientuj się, decyduj i działaj.

Dopóki nie opuścisz budynku, akcja trwa. Nawet jeżeli wykonałeś swoje zadanie powinieneś szukać opcji wsparcia lub zabezpieczenia działań innych osób.

 

_DSC9568.jpg

 

Materiał opracowany przez SGO Gdańsk w ramach projektu SGO CQB Tactics 2.0

Autor: Ramirez 
Zdjęcia: tabodesign.com 
Wsparcie sprzętowe: gunfirelogo.png
Wsparcie merytoryczne: Counterterrorism Training Poland 
 

 

Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości:źródło: http://formacjasgo.pl/

Ocena wszystkich (5.75, głosów: 8)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Pritcher 28.09.2012, h. 08:33 Pritcher
Uwaga, prorokuję. Pojawi się ktoś wytykający SGO parcie na szkło, ktoś kto doda że ten artykuł to takie podstawy podstaw że aż żal, ktoś wspomni o jakichś metodach które pominięto, kto iny wydrze się że wartość merytoryczna jest mniejsza niż 10 minut rozmowy z kimś z doświadczeniem w tej materii.
I co?
Fajny, lekki artykuł dla mniej lub bardziej zielonych, bez uberprokomando zwrotów i dywagacji, jeśli będzie początkiem serii to tym lepiej.
Żeby nie było za różowo to powiem że fotki dalej macie przefotoszopowane ;)
Tak to jest początek serii, jeśli będzie zainteresowanie tematem będą kolejne artykuły na temat taktyki z dokładniejszym opisem wybranych zagadnień.
Cappuccio 28.09.2012, h. 09:04 Cappuccio
Skaut 28.09.2012, h. 09:43 Skaut
Masa błędów językowych i stylistycznych. Słabo się czyta. Artykuł dla początkujących, ale taki był zapewne jego cel.
To prawda, no offense ale ktoś to powinien zredagować, w obecnej formie kaleczy język polski.
zuczek 28.09.2012, h. 10:36 zuczek
Wszystkie uwagi zostaną przekazane autorowi (choć pewnie sam czyta) i myślę, że będą wzięte pod uwagę.
Cappuccio 28.09.2012, h. 10:42 Cappuccio
Przepraszamy, zredagowane. Czasem człowieka nie ma akurat "w pracy". ;) Już się to nie powtórzy.
Promant 28.09.2012, h. 18:22 Promant
Ja tam się cieszę z tego artykułu, ponieważmożna sobie przypomnieć to i owo.
Dobra robota!
lukebuka 28.09.2012, h. 19:38 lukebuka
Ari 28.09.2012, h. 10:03 Ari
Nawet początkujący niewiele się dowie z tego artykułu.

Ale żeby nie było - lepiej, że coś się pojawia i się dzieje niż nic.
Bo to jest tylko takie "zagajenie" tematu absolutnymi podstawami.
Aliant 28.09.2012, h. 10:41 Aliant
też proponuje zaczynać jakiekolwiek szkolenie od technik linowych, i skomplikowanych manewrów, bo przecież po co uczyć się na początku czegoś podstawowego...
ryuzok 28.09.2012, h. 11:32 ryuzok
Lechu001 28.09.2012, h. 10:26 Lechu001
Bardzo ciekawy artykuł. Z czytaniem nie było problemów. Czekam na kolejne odsłony serii! PS. Fajnie by było jak byście w tych artykułach poza zdjęciami umieszczali takie rzeczy jak najczęściej popełniane błędy operatorów. Tego w zasadzie nawet (a może szczególnie) takiemu laikowi jak ja brakowało. Wiedziałbym na co bardziej kłaść nacisk i może dzięki temu uniknąłbym prawdopodobnych błędów.
Operatorów?
Moses 28.09.2012, h. 23:09 Moses
chryste, no musial sie przczepic..... to zeby nikt sie nie czepial: operatorów-osób grających w ASG
kajtoo5 29.09.2012, h. 12:07 kajtoo5
borzej 28.09.2012, h. 10:43 borzej
Miło i sympatycznie, ogólnie plus ale musze przyznać rację kilku kolegom - na przyszłość proszę redakcję o redakcję - ;) bo były fragmenty gdzie czytało się średnio.

Przykład potforka ;)"Bez wymiany informacji lub aktualizacji sytuacji żaden z operatorów nie może wykonywać właściwie swojego zadania. jedynka „gotów”, dwójka „wejście, widzisz cel – „kontakt” lub kierujesz kciuk w dół, chcesz opuścić pomieszczenie: oznajmiasz to sformułowaniem „wychodzimy” lub wystawiasz rękę przez światło drzwi i kierujesz kciuk do góry i czekasz an potwierdzenie. "

Oby tak dalej , a link do tekstu podaje dalej ;)
Ukaosek 28.09.2012, h. 10:45 Ukaosek
Fajny artykuł a w zasadzie taka notatka pokazująca, że CQB to nie tylko zmiejsznie mocy repliki do tych 300pare fps, może ktoś się zainteresuje i będzie szukał dalej. Mimo że, sama rzecz traktuje o taktyce to jednak szkoda aby na stornie poświęconej głównie ASG pokazywały się zdjęcia gości bez ochrony oczu paradujących z goglami na chełamch, jeszcze ktoś to podpatrzy i skopiuje bezmyślnie.
Faktycznie.. a ja tego nie zauważyłem ;)
borzej 28.09.2012, h. 10:51 borzej
Generalnie SGO używa replik ASG w celach treningowych, ale ich treningi nie są zabawą airsoftową w naszym pojęciu hobby. Artykuły pisane przez SGO, jak ten powyższy, nie dotyczą zabawy w ASG tylko technik CQB w realu. Dlatego ochrona oczu nie jest tu priorytetem autora.
Nie możemy oczekiwać, że autorzy tego typu artykułów będą brali to pod uwagę, skoro airsoftowcy nie są tu bezpośrednio grupą docelową czytelników.
A szkoda byłoby pominąć podobną tematykę, skoro i do airsoftu można się tu czegoś nauczyć.

Ochrona oczu jest w tym hobby zasadą kardynalną i NIGDY nie należy o niej zapominać, ani jej naginać. Jeżeli ktoś o tym zapomina i bezmyślnie "kopiuje" to nie jest hobby dla niego. Bo równie dobrze mógłby biegać bez gogli, gdyż tak jest w filmach wojennych.
Promant 28.09.2012, h. 18:31 Promant
Mrpiotras 28.09.2012, h. 10:52 Mrpiotras
Jeżeli chodzi o CQB to jest to tylko 99% dla oddziałów AT.(Cel odbijanie zakładników) Żołnierze wojsko nie wchodzi do budynków bez potrzeby, ale oczywiście też ćwiczy zagadnienia CQB w razie potrzeby gdyby się tam znależli jak sobie poradzić. Zagrożen jest tyle że trudno sobie wyobrazić nawet najlepszym trudno opanować CQB. Opanowanie budynku piętrowego to potrzeba z pluton ludzi, w skład którego wchodzi izolacja zewnętrzna.
A to nie nazywa się przypadkiem MOUT a nie CQB/CQC?
Moses 28.09.2012, h. 23:11 Moses
Nie wiem, skąd czerpiesz informacje o tym że wojsko nie wchodzi do budynków....
Nie bredź człowieku, bo się słabo robi - rozszerz horyzonty i popytaj a właściwie "poczytaj" co robi wojsko.... To nie tylko czołgi i rakiety Kolego.
Jest coś takiego jak MOUT. I choć technika i sposób działania jest odmienny od AT - to jednak jest....
INFIDELIS 06.10.2012, h. 21:38 INFIDELIS
Matison 28.09.2012, h. 11:35 Matison
Bardzo fajny artykuł. Początkującym jak i bardziej doświadczonych się przyda, liczę na kolejne części. Wiele rzeczy nauczyłem się ze strony SGO np. szybką zmianę magazynka. Chłopaki mają wiedzę i dobrze że chcą się z nią dzielić ze wszystkimi.
Nie wiem w jaki sposób definiujesz kogoś "bardziej doświadczonego" skoro twierdzisz, że i takiemu się przyda ...
Ari 28.09.2012, h. 12:07 Ari
Początkujący to osoba która nic nie wie o tej taktyce zaś "bardziej doświadczony" to w mojej definicji osoba która ma wiedzę podstawową jak poruszanie się, zabezpieczanie stref i takie artykuły doda mu kolejnej wiedzy w tym temacie.
Matison 28.09.2012, h. 12:13 Matison
A co w tym artykule jest dla 'bardziej doświadczonych'? To artykuł tylko i wyłącznie dla zielonych, to raptem zajawka jest.
I tak BTW, czego nauczyłeś się od SGO poza szybką zmianą magazynka? Bo może nie znam jakiegoś artykułu.
Pritcher 28.09.2012, h. 15:31 Pritcher
MoreLike 28.09.2012, h. 13:09 MoreLike
Jeszcze nie znalazła się taktyka która była by skuteczna na kogoś kto umie szybko zza rogu wyskoczyć i próć z hi-capa na lewo i prawo :D
Odpowiedź to granat. Najlepiej kilka różnych
Himo 28.09.2012, h. 14:25 Himo
A ile bierzesz ze sobą granatów na niedzielną strzelankę? :P
MoreLike 28.09.2012, h. 14:28 MoreLike
Istnieje- strzał w plecy gdy ten zbiera się do wyskoku z zarogu.
Raistllin 28.09.2012, h. 15:37 Raistllin
@MoreLike nie biore bo nie mam :D Napisałem tylko, że istnieje sposób na hi-capowca który czai sie za rogiem.
Himo 28.09.2012, h. 19:53 Himo
zgadzam się z Morelike - nie ma taktyki która zabezpieczy cię przed więcej niż 1 wrogiem,
nawet jeśli masz przewagę liczebną.

hehe. a tu ci granat wraca pod nogi :D
Milekh 28.09.2012, h. 20:12 Milekh
jak to na forum kiedyś ktoś cytował "Nie po to wchodzę taktycznie do pokoju żebyś do mnie przez jakąś dziurę strzelał" ;-)
MoreLike 28.09.2012, h. 22:07 MoreLike
qweas74 28.09.2012, h. 20:18 qweas74
Jakiego hełmu oni używają?
http://gunfire.pl/product-pol-1152190388-USMC-Type-helmet.html
t
akie kaskina przedostatniej fotce widać pewnie jakiegos chinskiego micha 2001
Pawelo 28.09.2012, h. 22:58 Pawelo
To są kaski A-Alpha, a nie kopia z gunfire.
rangerskh 28.09.2012, h. 23:22 rangerskh
Na 99 % wszystko co mają jest od głównego sponsora. Skłaniam się w strone Pawelo że to kaski gunfire.
Axel 29.09.2012, h. 10:12 Axel
A-Alpha
=Vincent= 29.09.2012, h. 15:02 =Vincent=
To są kaski A-Alpha. Tylko oryginalnych można używać między innymi do alpinistyki miejskiej, bo posiadają okresloną odporność i certyfikaty. I ja piszę to na 100%.
rangerskh 30.09.2012, h. 00:31 rangerskh
Pawelo 28.09.2012, h. 22:58 Pawelo
http://gunfire.pl/product-pol-1152190388-USMC-Type-helmet.html
t
akie kaski
na przedostatniej fotce widać pewnie jakiegos chinskiego micha 2001
Prawdziwe A-Alpha.
rangerskh 30.09.2012, h. 22:45 rangerskh
dybo 29.09.2012, h. 08:46 dybo
Taktyka taktyką, ale mimo nawet ogromnych umiejętności to sądzę, że kolega po prawej stronie na 6 zdjęciu od góry może mieć problem z ew. likwidacją zagrożenia;p Dlaczego? odsyłam do zdjęcia:)
hehe, faktycznie :)
Landsil 29.09.2012, h. 10:08 Landsil
Chodzi Ci o brak magazynka? Zwykła rzecz na treningach. Brałem udział w szkoleniu gdzie instruktorzy pozwalali na podpięcie magazynka dopiero po dłuższym czasie ćwiczeń zgrania zespołu.
Promant 29.09.2012, h. 10:30 Promant
Może i brak magazynka jest rzeczą normalną ale w takim razie trzeba być konsekwentym i albo wszyscy bez magów co jest jednoznaczne z ćwiczeniami lub wszyscy z magami a nie część z magami a część bez. Ponieważ pierwsza myśl jaka się nasówa/nasuwa to to, że kolega chyba czegoś zapomniał w przygotowaniach do akcji:);p
dybo 29.09.2012, h. 14:13 dybo
nasówa/nasuwa?
Promant 29.09.2012, h. 14:58 Promant
Mrpiotras 29.09.2012, h. 09:39 Mrpiotras
@Moses.
Nie wiem jaki jest cel zadawania przez Ciebie pytań, nawet tytułu nie zdążyłeś zobaczyć. Co do MOUT to to nie jest, ale CQB wchodzi w skład MOUT.
Kto pyta nie błądzi...
Dobrze że kolega @Moses zauważył uchybienie - nie wystarczy bowiem pisać, trzeba też jeszcze pisać z sensem i na temat. Z całym szacunkiem dla autora - musi mieć świadomość, że może trafić na wymagających czytelników i ktoś zacznie zadawać pytania.
INFIDELIS 06.10.2012, h. 21:42 INFIDELIS
Szpaku78 29.09.2012, h. 23:39 Szpaku78
Moim zdaniem jest dobre. Ma to sens, wiec do dzieła Panowie.
morf420 30.09.2012, h. 00:19 morf420
miałem ponad 10 godzin szkolenia z czarnej , i sama teorią nic się nie zdziała ;) trzeba praktykować wszystko
Jagumir 02.10.2012, h. 21:08 Jagumir
Pytanie: Jakiego typu kask widoczny jest na pierwszym zdjęciu artykułu ?
ciężko spojrzeć parę postów wyżej??
Wojmir 09.10.2012, h. 20:42 Wojmir
żylet 10.10.2012, h. 22:08 żylet
Panowie brawo za inicjatywę ale ...

Jezeli chcecie komus w swoich artykułach przekazywać jakieś nawet podstawy wiedzy to róbcie to profesjonalnie lub nie róbcie tego wcale.

Po pierwsze nie "technika O.O.D.D. a cykl O.O.D.A. czy jak kto woli z angielskiego oryginalu O.O.D.A. loop.

Wbrew pozorom da sie to w pelni funkcjonalnie przetłumaczyć " obserwacja - orientacja - decyzja - akcja. (ang. observation, orientation, decision, action)
Nie jest to żadna sekretna "technika" a ciągły cykl podczas prowadzenia wszelkiego rodzaju działań ( w tym CQB ).
To jak coś nazywacie na treningach (zawijanie na banana, gruche czy jeszcze inne) mało kogo interesuje. Liczą się rzeczowe wiadomości, które pozwolą zainteresowanym w temacie dotrzeć do źródla a nie wprowadzanie zametu. Od neologizmów wymyślanych przez naszych coniektórych instruktorów głowa boli a za chwile młodzi podłapia i pójdzie w świat glupota.

Potem co niektórzy musza wysluchiwać od kolegow z innych krajów... ;)

pozatym kilka innych nieścisłosci ale od tego to bolą oczy.

Ps: Jak cos do mnie to prosze na priv bo nie chce tutaj nadszarpnac opini pewnych osob ...

Przepraszam za znaki ale pisze zza wielkiej wody i literki wskakuja albo nie :)

Pozdrawiam

żylet
Żylet cieszy mnie Twój komentarz i oby takich więcej. Jeśli coś jest błędnie napisane lub masz inną opinię nie krępuj się tu napisać - rzeczowe komentarze są na wagę złota :)

Pozdrawiam Cappuccio
Cappuccio 11.10.2012, h. 17:22 Cappuccio
Matez1911 01.11.2012, h. 16:22 Matez1911
Dobry artykuł polecam wszystkim którzy lubią walki CQB !!!
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 42447

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane