Daj cynk
Reklama

Artykuły

Osoby niepełnoletnie a rozgrywki airsoftowe

Air Soft Gun, 05.09.2007, h. 19:14, dodał: Regdorn , autor: Wit
600
Ograniczenie wiekowe dotyczy tylko udziału w dużych imprezach organizowanych pod egidą WMASG.pl i uczestnictwa w strzelankach o szerszym zasięgu organizowanych przez ekipy respektujące przyjęte normy.


Na wstępie pragnę zaznaczyć, że w nawiązaniu do tematu uczestnictwa i wieku uczestników w życiu airsoftowym, ograniczenie wiekowe dotyczy tylko udziału w dużych imprezach organizowanych pod egidą WMASG.pl i uczestnictwa w strzelankach o szerszym zasięgu. Jeśli chodzi o strzelanki o charakterze lokalnym, jest to kwestia decyzji uczestników, jakie są zasady udziału. WMASG.pl nie ma zamiaru ingerować w jakiekolwiek zasady rekrutacji do grup, są to ich wewnętrzne sprawy, ani też w kwestie lokalnych zabaw, gdyż takowe leżą wyłącznie w gestii lokalnych organizatorów.

Poniżej przedstawiona została propozycja ogólnych zasad uczestnictwa w rozgrywkach airsoftowych. Stosowanie ich stanowi swobodny wybór animatorów życia airsoftowego, za wyjątkiem przypadków, gdy imprezy będą miały charakter ponad-lokalny.

 1. Uczestnikiem spotkań airsoftowych może być osoba, która ukończyła 18 rok życia.
 2. W odniesieniu do osób, które nie ukończyły 18 roku życia, a uczestniczą aktywnie w dotychczasowym życiu airsoftowym i ukończyły 16 rok życia, jest możliwy ich udział w spotkaniach airsoftowych, po spełnieniu następujących warunków:
  • Fakt ukończenia 16 roku życia zostanie udokumentowany dowodem tożsamości.
  • Uczestniczą aktywnie w życiu airsoftowym, co zostanie potwierdzone oświadczeniem co najmniej dwóch, aktywnych, powszechnie znanych i pełnoletnich maniaków ASG.
  • Ich dotychczasowa postawa, zachowanie i cechu osobowe nie wzbudzają żadnych zastrzeżeń w środowisku, co zostanie potwierdzone oświadczeniem co najmniej dwóch, aktywnych, powszechnie znanych i pełnoletnich maniaków ASG.
  • Przedłożą pisemne oświadczenie obojga rodziców/opiekunów o wyrażeniu zgody na udział ich dziecka / podopiecznego w spotkaniach airsoftowych. Przykładowa treść dokumentu przedstawiona została poniżej.
  • Oświadczenie o powyższej treści najlepiej winno być złożone przed notariuszem lub przynajmniej podpisy składających oświadczenie powinny być notarialnie poświadczone.

Przykładowa treść dokumentu

My, niżej podpisani Anna i Jan Kowalscy, jako rodzice / opiekunowie Marty / Marka Kowalskiej/go urodzonego w dniu 1 stycznia 1988 roku, wyrażamy niniejszym zgodę, by nasz/a córka/syn (podopieczna/podopieczny) brał/a udział w spotkaniach Air Soft Gun. Jednocześnie oświadczamy, iż jest nam wiadomym, że spotkania ASG polegają na oddawaniu przez uczestników strzałów do siebie (symulacja walki) z replik broni o napędzie pneumatycznym kulkami plastikowymi o średnicy 6 mm i 8 mm oraz o masie do 0,6 g. Jest nam również wiadomym, że używane przez uczestników repliki są napędzane sprężonym powietrzem lub gazem i wyrzucają pocisk z prędkością początkową do 200 m/sek., na odległość do 100 m, także seriami. Jest nam także wiadomym, że w spotkaniach ASG udział biorą osoby pełnoletnie w różnym wieku. Oświadczamy dodatkowo, że mamy świadomość, iż uczestnictwo w grach ASG jest obarczone ryzykiem zaistnienia nieszczęśliwych wypadków, tj. potłuczeń, otarć, złamań, a także, w skrajnym przypadku, utratą oka lub oczu, a wszystkie mogące zaistnieć wypadki, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia i ciała, w tym do utraty wzroku. Oświadczamy, że wyrażamy zgodę na ponoszenie takiego ryzyka przez naszą córkę / syna / podopieczną / podopiecznego i oświadczamy, że w razie zaistnienia wypadku, gdzie ofiarą będzie nasza córka / syn / podopieczna / podopieczny, nie będziemy wnosić roszczeń odszkodowawczych, ani wnosić o zastosowanie jakichkolwiek konsekwencji prawnych wobec sprawcy wypadku bądź jakiegokolwiek innego uczestnika spotkań ASG.

Powyższe zasady mogą być poddane pod dyskusję na łamach wmasg.pl" target="_blank">forum WMASG.pl. Wszelkie uwagi, pod warunkiem, że będą rozsądne, mogą być uwzględnione.

Na wmasg.pl" target="_blank">forum WMASG.pl przedstawiłem konsekwencje prawne mogącego mieć miejsce nieszczęśliwego wypadku, m.in. z udziałem osób niepełnoletnich.

Ocena wszystkich (3.11, głosów: 27)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
chalk 06.10.2005, h. 12:20 chalk
z tym dokumentem zatwierdzonym u notaruiusza to troche przegiete... zgoda rodzicow na pismie z peselem + opinia 2 pelnoletnich towarzyszy OK i niech jeden z nich wezmie za nieletniego odpowiedzialnosc. Po co reszte zbednie komplikowac??
squax 06.10.2005, h. 15:53 squax
zgadzam się z chalkiem, notariusz za dużo kasy chce za podpisanie takiego dokumentu (ok. 50 zl co równoważy się z 2500 kulek 0,23 Exela :-) ) więc ja napewno takiej zgody miał :/
JuMpEr 10.10.2005, h. 19:47 JuMpEr
heh, po co notariusz, rodzice podpiszą, i biorą za ciebie odpowiedzialność, sam mam 15 lat ( w kwietniu będzie 16) i jakoś nie przeszkadza mi to w aktywnym uczestniczeniu w bojach ASG :P, ASG FOR ALL, ASG FOR EVERYONE!
kali 18.10.2005, h. 17:11 kali
chalk ma racje. po co notariusz?????
anek 07.11.2005, h. 10:28 anek
poto zeby niebylo ze podpis zostal podrobiony przez wyrostka ( podpis rodzicow)
zdroja8 24.11.2005, h. 23:42 zdroja8
Mam 15 lat uczestnicze w wojnach ASG. Rodzice wiedzą o tym i wyrażają zgode.

Dlaczego jeżeli ktoś nie jest pełnoletni a ten sport go wciągną ma się nie bawić???
Niepokój ? cebulactwo ? buractwo ? kto to wie ?
pi258 22.03.2015, h. 22:12 pi258
Gecko 27.11.2005, h. 18:23 Gecko
" Dlaczego jeżeli ktoś nie jest pełnoletni a ten sport go wciągną ma się nie bawić???"

człowieku poczytaj troche, forum i ten artykuł.... jak jesteś małoletni to ktos za ciebie odpowiada... potem jak Ci sie coś stanie to rodzice będą szukali winnych wśród twoich pełnoletnich kolegów

co do notariusza, w sumi dobry pomysł, bo zfałszowac podpis to nie problem, chociaż moze wystarczy w ramach potwierdzenia telefon do rodziców maniaka żeby potwierdzili podpisanie dokumentu :)

w Szczecinie trzeba mieć 16 lat, inaczej nie można grać i ja to popieram :)
kali 10.12.2005, h. 21:54 kali
gecko, dobry pomysl z telefonem. popieram!
anek 15.12.2005, h. 09:28 anek
racja good idea :] hehe

ale Gecko masz racje i to pelna ja i tak obstawiam nad przesunieciem do bariery 18stki :-/ mianowicie i tak jak sie cos stanie mlodemu to rodzina pomimotego ze bylo oswiadczenie bedzie szukac winnych. bo jakto bla bla bla ....
a wtedy k.k i niema przepros :-/ a niechce by zbytnio naglasniali sprawe w mediach
maciek12553 26.12.2005, h. 17:37 maciek12553
mysle ze notariusz to przesada rodzice wystarcza. bo przeciez coraz wiecej mlodych sie wciaga w ASG
anek 04.01.2006, h. 23:04 anek
myslisz? a co na to Twoi rodzice wiedza? o tym szczeze? bo ja nie wierze nikomu do 18stego roku zycia ze nie potrafi podrobic podpisu rodzicow choc jak tak jest to... i tak wam sie nalezy paragraf za to. Jakby sie okazalo ze oswiadczenie jest podrobione to macie przerabane i to mocno, dotego dodajmy ze jak bedzie ono lewe i wam sie cos stanie to dorosli obrywaja
rosomaczysko 11.01.2006, h. 13:19 rosomaczysko
Zdecydowanie przesadzone. Notariusz jest całkowicie zbędny... Wystarczy zgoda rodziców na piśmie i ich obecność na pierwszym spotkaniu.
rosomaczysko 11.01.2006, h. 13:19 rosomaczysko
Zdecydowanie przesadzone. Notariusz jest całkowicie zbędny... Wystarczy zgoda rodziców na piśmie i ich obecność na pierwszym spotkaniu.
flet 13.01.2006, h. 07:41 flet
zgadzam się notariusz zbędny jest .Moi rodzice podpisali by z pewnością wiedzom o tym e się strzelamy itd. a stłuczenie nie jest mi dizwne poniewa straciłem palec i jeszcze zyje dlatego barierę wieku mozna troszke obnizyć
sir_chester 18.01.2006, h. 08:26 sir_chester
Nie wiem jak się to sprawdza w praktyce ale razem zbratem uczestniczymy w bojach ASG(on 23 ja 15 lat) i jakos nigdy nei bylo problemu rodzice o tym wiedza bo kupilismy przeciez bron, chodzimy regularnie na strzelanki i jest w porzadku, zachowujemy granice bezpieczenstwa(tj. okulary etc) ale wiadomo zle sie stanie noge mozna skręcić, ale przecież na wojnie nie ma przebacz...
anek 22.01.2006, h. 15:55 anek
okulary nic ci nie pomoga ( 80%) bezpieczenstwa tylko. widzialem jak kulka okulary przestrzelila i na oku sie zatrzymala - dystans ~ 30 metrow byl.

UBEZPIECZENIE SOBIE WYKUPCIE na sporty Extremalne. bo jak byscie troszke pomysleli i poczytali tu i ówdzie to jaki kolwiek wypadek i wasi rodzice moga piekło rozpocząć. ( bo cos sie stalo ich kochanemu dziecku,) i dotego kometarze beda->" gdzie byli dorosli" dlaczego nie dopilnowali.... ect

Poto Jest To oswiadczenie + Ubezpieczenie radze wam
WILK321 12.02.2006, h. 23:05 WILK321
bez sensu cale te podpisy!! I tak wiekszosc strzela sie nieoficjalnie (tzn jak zabawa w berka na podworku) jedynie na oficjalnych imprezach cos takiego ma sens...
kaczor 13.02.2006, h. 21:25 kaczor
I jedna i druga ,,strona" ma racje :] Mam 15 lat wierzcie lub nie ale moi rodzice więdzą o co w tym wszystkim chodzi pozwalają na to i czasem sypna kasą :D Jednak dla mnie w 100 % notariusz jest przesadzony !
MuFFaS 15.02.2006, h. 21:52 MuFFaS
ja osobiscie takze jestem za podniesieniem bariery wieku do 18 lat bo jednak jest to sport podwyzszonego ryzyka (zwlaszcza straty oka/oczu a do tego wystarcza slabe okulary) ewentualnie dopuszczac osoby powyzej 16 roku zycia pod warunkiem ze rodzic(e) stawi(ą) się osobiscie na zlocie i potwierdzą zgodę na udział dziecka w zabawie pomimo ryzyka (btw chalk mowisz ze 1 z starszych kolegow ma wziasc odpowiedzialnosc ale jezeli dzieciakowi cos sie stanie to nawet sobie nie wyobrazasz jak taka osoba bedzie miala przerypane)
cropp 17.02.2006, h. 14:18 cropp
Ja mam 14 lat jestem maniakiem asg/aeg i uwazam ze troche jest to przesadzone z notariuszem itd itp bede musial jeszcze poczekac 2 latka i sie zgłosze może do jakichś zawodów ale mam taki problem że nie bardzo w okolicy mojej chcą grac i gdzie ja mam ćwiczyć czy ktoś mnie przygarnie do grupy ??;););)moje gg 3747923 a co do bariery 18 roku zycie to nie jest to konieczne wg mnie poniwaz ten karabinki strzelaja pociskami kaliber 6mm więc gogle mogą uchronić oko od niebezpieczenstwa a jak ktos ma jakieś wątpliwości tyo radze żeby kupił sobie maske na twarz taką jaką noszą gracze paintball'a bez urazy oczywiscie :):):)
arekasg 17.02.2006, h. 20:28 arekasg
Moim zdaniem każdy może się strzelać, kiedy byłem mały toczyłem boje na zabawki za 5zł. Ale w zależności od wieku powinniśmy strzelć się z replikami na swoim poziomie i ludzimi o swoim wieku. Poniewasz 24 latek chyba niebędzie się strzelał z 11 latkiem, a człowiek z pistoletem za 5zł z repliką za 1300zł.
Arek_AoD 05.03.2006, h. 14:31 Arek_AoD
Wg mnie notariusz to tez przesada, wystarcza podpisy rodziców i np telefoniczne potwierdzenie, ze to nie sa podrobione podpisy. A co do ograniczenia wieku od 16 lat, to sie zgadzam, nie tylko ze wzgledow bezpieczenstwa tej osoby ponizej 18 lat ale tez dla bezpieczenstwa innych. Bo to nie robi roznicy czy reke zlami sobie 14 latek czy 17 latek. Ale zazwyczaj jest tak ze ludzie ok 13 lat (po za paroma wyjatkami) graja jeszcze na zasadzie "zrobic wszystko zeby wygrac!" i nie patrza na to ze komus moze sie cos stac, dopiero po fakcie, o kurde sorry nie wiedzialem....
adrian - brs 07.04.2006, h. 16:02 adrian - brs
Jak dla mnie wystarczy pisemna zgoda + ewentualnie telefon do rodziców. Na strzelanki powinny uczęszczać osoby powyżej 16 roku życia.
grabczas 26.04.2006, h. 23:22 grabczas
taaa ale co ma człowiek zrobić jak nie zna nikogo kto trenuje dosyć długo i się na tym zna...... a lat 16 skończe w 07 tzn że mogę się pocałować w ...... czubek nosa (wyrażać się nie będę bo nie wypada)
dexdex 01.05.2006, h. 19:23 dexdex
Moim zdaniem to jest poprostu wszystko chore ;/ Przypuśćmy 16 lateni chłopiec bardzo chce pojechac na zlot, ale nie może bo sa te głupie zasady. Zwoła on kolegów z placu, pojadą na jakieś zadupie i zaczną grać. Potencjalnie może się im stać tam większa krzywda niż na zlocie gdzie sa pod okiem doswiatczonych ASG-maniaków. Więc po co im utrudniac start na zlotach to moze przynieś tylko negatywne skutki. Uzyjcie raz rozumu, a nie tylko wszyscy martwia sie swoja dupa <bez obrazy>. Taki co ma juz 18 lat łatwo mu powiedzieć że nie bedzie gral z dzieciakami, ale on sam kiedyś był dzieckiem. Sory za uzycie słowa dziecko no ale jakoś wyszło :D. Albo popatrzecie na to z drugiej strony, można by poprostu organizować bitwy, zloty itp. dla mlodzieży w wieku 16-17 lat (nie było by tak prościej)Oni by byli zadowoleni że se mogą poszczelać w spokoju i dorośli :D że nie musza się razem z nimi bawić :D

PS Troche bez sensu pisze ale to szczegół

PZDR dexdex
kendzior69 11.05.2006, h. 21:55 kendzior69
Nie no wiara to bede musiał czekać do nast lata żeby sie z wami strzelac, o kur..czę!Chociaz moglibyście zrobić żeby sie wiara strzelała od 15 Roku Życia!!
cóż ja tam to grupy przyjmję też bardzo ogarniętych 15 latków, ale po zgodzie rodziców i z ubezpieczeniem na sporty ekstremalne.
peperonik 03.07.2013, h. 20:26 peperonik
cóż ja tam to grupy przyjmję też bardzo ogarniętych 15 latków, ale po zgodzie rodziców i z ubezpieczeniem na sporty ekstremalne.
peperonik 03.07.2013, h. 20:26 peperonik
Ineptus 13.05.2006, h. 14:12 Ineptus
Dziecko, dziecku nierówne... No ale kto poświadczy, kto jest dobry, a kto zły..?
Styper 04.06.2006, h. 12:15 Styper
O co chodzi w punkcie b: ,,Uczestniczą aktywnie w życiu airsoftowym, co zostanie potwierdzone oświadczeniem co najmniej dwóch, aktywnych, powszechnie znanych i pełnoletnich maniaków ASG."?? Nierozumiem za bardzo... Jak mozna uczestniczyć aktywnie w życiu airsoftowym bez udziału na strzelankach??? Czyżby kolejna zasada bez sensu?
Major666 15.06.2006, h. 15:45 Major666
Dla mnie to głupota ograniczać uczestnictwo w imprezach wiekiem, bo nie wiek świadczy o tym kto jakim jest człowiekiem, może się okazać, że 12 latek ma bardziej "dorosły" umysłniż 18 letni, niby dorosły "facet" (tudzież kobieta:)), według mnie każdy niepełnoletni (bez przesady w drugą stronę oczywiście) powinien mieć możliwość uczestniczyć w imprezach asg, oczywiście mając oświadczenie rodziców o ich zgodzie na udział oraz dokument o doświadczeniu, umiejętnościach i rozsądku w "wojnach" asg od kogoś "znanego" i doświadczonego w tych sprawach (bez skojarzeń prosze;)). A co do adwokata to także uważam że to głupota, przecież telefon do rodziców wystarczy (i do osoby doświadczonej w asg dającej opinię o uczestniku), kolejną sprawą jest, że przecież nie każdego stać na prawnika/adwokata. Kto się ze mną zgadza niech napisze jak mu sie będzie chciało. Kończe już bo zaczynam pisać za dużo i jeszcze głupio na dodatek:PP Pozdro dla wszystkich!!
gordy 18.06.2006, h. 21:49 gordy
Jeśli ktoś ma wyrozumiałych rodziców(jak ja) to nie potrzeba nawet zgody. Dziś przyszedłem do domu z krawawiącą dziurką na twarzy po 440fpsach i nikt się nie pytał kto mi to zrobił itp. Bo jeśli się wyjaśni rodzicom/opiekunom, że strzela się z ludźmi dorosłymi/dojrzałymi/odpowiedzialnym to jest wszystko OK.
cerber 21.06.2006, h. 14:54 cerber
Morpheus było juz kilka tematów na forum poszukaj.

W skrócie:
- dres moze wyjąć ostrego gnata
- troche to podejrzene ze idący sobie koleś wyciąga nagle bron nie ?
- mozesz go tylko zdenerwować co ci na dobre nie wyjdzie...
KicpA 03.07.2006, h. 23:41 KicpA
Morpheus - lepiej kupic GLOCKA 17 RAM na gumowe kule (bez zezwolenia). jak go zgenerwujesz i zacznie swirowac to mu wypalisz w klate i bedzie mial dosc :)

co do tego notariusza to lekka przesada. telefon potwierdzajacy podpisy wystarczy.
Eikichi 09.07.2006, h. 20:54 Eikichi
Ale o co Wam chodzi. Przecież i tak maniacy w wieku od 16 lat są dopuszczani do strzelanek, itd. (prawie zawsze:P) Niema co się bulwersować. Nikt nie skontroluje tego ile macie lat, jeżeli będziecie się "bawić" z grupami ASG w którym będą osoby niepełnoletnie. Taka jest prawda i nic chyba tego nie zmieni. Poprostu młodzież jest "buntownicza" :P (ja również jestem młodzież, ale zwykle przestrzegam tego typu zasady.)
wiciak 12.07.2006, h. 14:21 wiciak
Ludzie litości.
Odpowiedzialnosc prawna istnieje.
szczurzydlo 22.07.2006, h. 14:16 szczurzydlo
Mlodzi od 12lat w gore powinni byc dopuszczani do stzelanek przynajmniej w tych slabszych kategoriach. Jasne ze nie w ogolnopolskich imprezach ale w jakisch malych lokalnych. Chca to dobra bo asg w polsce sie rozwinie(z czasem).
macioza1 31.07.2006, h. 19:00 macioza1
Kurde szkoda że właściwie od 16 lat... Ja mam na razie 13 ale już bym chciał sobie z kumplami postrzelać a tak to dopiero za minimum 3 lata... Z notariuszem to naprawdę przesada. Żeby latać po kancelariach w sprawie zabawy :D Moi rodzice chyba by się i tak nie zgodzili więc musiałbym całe 5 lat czekać. Osoby niepełnoletnie w moim wieku też mają własne zdania i wymagania np. air soft, a tak to tylko w noge można jeszcze pograć.:-(
lookie93 04.08.2006, h. 22:47 lookie93
szkoda faktycznie szkoda że nie można brać udziału jak sie nie ma 16 lat.. ja mam 13 lat na razie.. ale mamy klan z kumplami i sobie normalnie strzelamy :)
Mikusiek 10.08.2006, h. 11:52 Mikusiek
hmm nie rozumiem, niektórych jak trąbią że to niebezpieczne. To jest przecież tak samoniebezpieczne jak np. jazda na rowerze- jaką masz pewność że cie nie zapierniczy tir na skrzyżowaniu? oczywiście jestem za ograniczeniem i nie rozumiem też tych co mówią "nie dla ograniczeń". przytoczę wam historię: nie dawno poszedłem do kumpla pożyczyć lunetę(bo chciałem sobie strzelać do tarczy)wracam i co widzę 8-10 letnie dzieci bombią do siebie bez okularów i nagle trah! jeden dzieciak dostał jakiś 1cm od prawego oka, oczywiście w ryk i do domu. tak więc nie wypowiadajcie się jak nie znacie(smutnej to fakt)prawdy
feder91 12.08.2006, h. 17:39 feder91
dala mnie jest to zupełnie nie przemyślane
Fidel64 12.08.2006, h. 22:25 Fidel64
Morpheus... ja bym na twoim miejscu nie strzelał w powietrze bo sie zorientuje ze to nie prawdziwy...poza tym ...wobraź sobie akcje ze podchodzi do Ciebie dress ,mówi "dawaj komórke" a ty z futerału wyciągasz m4?" ...przecież on by Cie śmiechem zabił:P a nie uwieżył ze to real!
Darg 13.08.2006, h. 14:39 Darg
Kurde, już lepiej poczekać do 18, niż rodzicą dawać tę petycję do podpisania , od samego czytania ciarki przechodzą :p
Ivo[PL] 15.08.2006, h. 12:06 Ivo[PL]
Co do straszenia drechów... Koledze chodziło chyba raczej o broń krótką. Bo jakoś nie widze jak chodzi po mieście z M4 ;P. A tak na powaznie, to naprawde lepiej zaopatrzyć się w gaz albo paralizator (gaz nie jest zbyt skuteczny jeśli sie go stosuje na osobe pod wpływem % :P). I pamiętajcie, że jakiejkolwiek broni, gazu czy innego dziadostwa nie wyciągamy w celu postraszenia, lecz TYLKO I WYŁACZNIE UŻYCIA! To tyle :P
lady_p 20.08.2006, h. 18:22 lady_p
witam, zaczynam się dopiero asg interesować, więc nie jestem autorytetem, acz mimo wszystko notariusz to b dobry pomysł, bo zabezpieczający organizatorów zlotów. przykładowo gostek 21lat dostal w oko- nie będzie widział. i dla porównania 12latek dostał w oko. dla ludzi 'z zewnątrz' nie będzie mialo znaczenia, czy dzieciak wiedział co robi, tylko to, że to DZIECKO i zaraz będą bulwersacje, oskarżenia itp. a o 21latku powiedzą tyle, że wiedzial, co robi i ze jest już dorosly. o.

P.
Makile 22.08.2006, h. 17:43 Makile
ASG dla osób 16+ jak dla mnie. Sam mam 16 lat i wiem, że jeszcz pare latek temu byłem szczylem. Oczywiście mówimy tu o większych imprezach, nie o "postrzelaniu się" w pobliskim lasku z kumplami.
Ps. Mówicie, że gogle nie dają 100% pewności? Robliśmy wiele testów z naszych broni i na żadnych "ochraniaczach oczu" nie powstała ani ryska. Więc nie wiem skąd w jednej wypowiedzi znalazło się 80% ??
Nox 24.08.2006, h. 14:16 Nox
""UBEZPIECZENIE SOBIE WYKUPCIE na sporty Extremalne. bo jak byscie troszke pomysleli i poczytali tu i ówdzie to jaki kolwiek wypadek i wasi rodzice moga piekło rozpocząć. ( bo cos sie stalo ich kochanemu dziecku,) i dotego kometarze beda->" gdzie byli dorosli" dlaczego nie dopilnowali.... ect""

Anek masz 80%racjii. Oświadczenie u notariusza jest naprawdę zbędne. Wystarczy umowa pomiędzy rodzicami, a organizatorem w dwóch egzemplarzach (dla rodz. i dla org.) podpisana przez obie strony na wspólnym spodkaniu np. na jednej ze strzelanek. Ale z doświadczenia wiem, że rodzice na 50% (nawet po podpisanej umowie będą szukać winnych tak jak napisałeś " gdzie byli dorosli" dlaczego nie dopilnowali.... ect". To jest właśnie nieodpowiedzialne podejście ok połowy rodziców, którzy pomimo wziętej odpowiedzialności za własne dzieci, domagają się odpowiedzialności od organizatorów itp. Więc nawet te papierki u notariusza nic nie zmienią. Organizatorzy mają egzemplarz podpisanej umowym, sam ten papierek już prawnie świadczy o tym wszystkim. Ale nawet przy notariuszu rodzice napewno nie zostawili by organizatorów/""""winnych"""" w spokoju, więc na rodziców nie ma rozwiązania. Tutaj nawet notariusz nie pomoże.
Cotton 04.09.2006, h. 15:07 Cotton
przydaloby sie jednak jeszcze ubezpieczenie od sportow extremalnych... jestem za ustanowieniem granicy wieku na 16 lat... dokladnie tak jak jest oprocz notariusza... po co on?! sam mam jeszcze 15 lat... ale ttak sie zbieglo, ze bede mial bron dopiero po 16 roku zycia =D

ps. to nie znaczy ze nie bralem udzialu w strzelankach...
Krzysek 05.09.2006, h. 17:55 Krzysek
oj nie przesadzajmy ja mam 14 lat niedługo 15 a i tak chodze na strzelanki mój młodszy brat ma 12 i też chodzi na strzelanki w sierakowie potrzebna tylko zgoda rodzica zapraszam
1911 05.09.2006, h. 18:58 1911
ja uwazam tak samo jak Major666 nie powinno byc ograniczej bo przeciez jesli mam 15 lat strzelam sie z kumplami którzy maja ponad 20lat i moga poswiadczyc jak sie zachowyje na różnych spotkaniach to to i zgoda rodzicow powina wystarczyc organizatorom. Mysle ze duzo osob sie ze mna zgodzi. pozdrawiam
Iwanx 09.09.2006, h. 13:48 Iwanx
Ja mam 13 lat i jestem liderem grupy.Strzelają się z nami nawet 12 letni.Wszyscy kominiarki,okulary,dresy itd.Nawet bomb dymnych używamy :P.Mogliby zrobic 2 grupy wiekowe np od 12 do 16 i od 16 do ...
killerekpl 12.09.2006, h. 16:32 killerekpl
Ja szczerze mówiąc zostawie to bez komentarza... W Sierpniu skończyłem 16-lat i teraz nie mam problemu. Chociaż ja bym troche pozmieniał ten regulamin. Ja bym zrobił tak: Jeżeli jest dana ekipa i jedzie na zlot. I jest w tej ekipie ktoś dorosły, to może jechać młodzież poniżej 16 roku życia. Wszyscy tu mówią (większość dorośli) o tym że dzieci nie myślą tak jak dorośli, że (przepraszam za określenie, jeżeli ktoś poczuje się obrażony) są poprostu niedorozwinięci. A wiadomo że w takim razie dorosły nie weźmie do ekipy jakiegos szczyla, tylko kogoś kto naprawde potrafi się zachowywać. My mamy ekipe od 15 do 18 lat i sie dobrze dogadywujemy. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi...
Yogus 17.09.2006, h. 02:45 Yogus
ludzie! tu nie chodzi o miłą atmosferę w ekipie! tu chodzi o możliwość uszczerbku na zdrowiu nawet (a raczej zwłaszcza) przez przypadek! 21-latek strzeli i przebije gogle 12-latka, który w wyniku tego straci oko i kto pójdzie siedzieć? no właśnie. zgody podpisane przez rodziców mogą być potraktowane przez sąd jako okoliczności łagodzące i wątpię, żeby to coś zdziałało, bo podpisany "świstek" bez poświadczenia notarialnego jest w sumie nic nie warty... ktoś pisał, że ma wyrozumiałych rodziców - a powiedz mi, który pełnoletni podejmie takie ryzyko? sam mam 16 lat i potrafię to zrozumieć.
Boczek 20.09.2006, h. 19:42 Boczek
hmm a kto tu mowi o przebiciu okularow/googli...po to kupuje sie specjalna ochrone oczu,testuje sie ja na poczatku kazdej strzelanki by nie bylo takich przypadkow. Na swiecie bylo odnotowanych tylko kilka wypadkow zwiazanych z okularami (i to takimi od taty z pracy) czy tez wybiciem zeba (nie usmiechamy sie na polu walki); nie mowiac o otarciach,zlamaniach itp(jest wieksze prawdopodobienstwo ze idac po chodniku zlamiesz sobie noge niz jak biegasz na spotkaniu asg).Pozatym nie wierze w to aby jakis pelnoletni dowodca przyjal do teamu nie odpowiedzialnego szczeniaka. Jesli jest wporzadku, sprawdza się,nie wykazuje jakis niepowolanych zachowan to ja osobiscie przyjal bym go do teamu chodz musialby przejsc okres probny. Wiadomo nie zabralbym go na zaden zlot az do ukonczenia 16 roku zycia,lecz na "podworku" moglby sie strzelac. Co do osoby pelnoletniej zgadzam sie =] jest to jego/jej sprawa czy podejmie takie ryzyko zwiazane z przyjeciem osoby ponizej 16 roku zycia.Pozdro!
Boczek 20.09.2006, h. 20:26 Boczek
no to Wszystkiego przedewszystkim :* xD, a jesli chodzi o zgode rodzicow... hmm jesli trafisz do dobrej grupy dobrze zorganizowanej w ktorej bedzie maximum bezpieczenstwa to chyba nie bedzie problemu :P naprawde wypadki zdarzaja sie b.rzadko wrecz wcale a jesli juz to przez glupote osoby poszkodowanej, lub osoby(glupka) ktora nie wie co jest 3 i oddala np strzal w kierunku osoby poszkodowanej. ja mysle ze kazdy dba o swoje bezpieczenstwo, ja sam np nie odwazyl bym sie latac bez okularow ochronnych na glowie a znam takich typkow. Ja mam taka zasade ze jesli ktos nie bedzie mial okularkow to poprotsu nie bede sie z nim strzelal. Pozdrawiam, Boczuś
smul 29.10.2006, h. 19:47 smul
łoooooo jeszcze jakieś 4 lata i będę mógł jeździć na "spotkania airsoftowe"....
Yarpen14 12.11.2006, h. 22:20 Yarpen14
Ja bym ustnowił granicę na 15 lat :/ bo za miesiąc tyle bede mieć :) Na strzelanki chodze już rok z kolegami i jakoś nigdy nic mi sie ne stało. ( mam socoma STTI gazowca i m15 CA).
Ozaell 13.11.2006, h. 14:04 Ozaell
A kto powiedział, że "o patrz ten ma 13 lat" i jest przesądzone, że poniżej 16 lat to od razu ma inne myślenie i na bank mu się krzywda stanie. Wg. mnie poprostu podpis i telefon
do rodzica, i pozwalacie mu na jakąś nieoficjalną strzelanke przyjść sprawdzić go. Jeśli koleś jest odpowiedzialny, no to co stoi na przeszkodzie, żeby go przyjąć? O ile mi wiadomo to dziecko od 13 lat bierze 50% odpowiedzialności za swoje czyny. No to nie można przesunąć bariery do właśnie 13 lat? Ale jeśli chodzi o zloty ogólnopolskie, no ot wtedy oczywiście od 18. Ehh... chyba się rozpisałem. Pozdro.
Maksimi19 17.11.2006, h. 16:58 Maksimi19
Sam mam 13 lat i strzelam się z kolegami i wiemy jakie są zasady tej zabawy. Chiciałbym się strzelać z jakąś większą grupą ale wiem że nie mam jeszcze takich umiejętności wiec wole poczekć.Moi rodzice wiedzą o tym co robie jak ide na akcje i chętnie podpialiby zgode.
HIREDGUN 27.11.2006, h. 18:19 HIREDGUN
Według mnie granica to MAX 13 lat... no 14 mam 13 ale napewno się nie szpanuje... tylko wkurza mnie że większość ludzi w moim wieku/młodszych jest takimi podjaranymi dzieciakami na plastik fantastic AEG'i za 200 zł <hahaha>
ranger1.1 05.12.2006, h. 16:43 ranger1.1
U mnie w Radomiu nie ma ograniczen wiekowych najmlodszy z uczestników ma 8lat i strzela sie z osobami ktore maja 13 lat.
Saba 05.12.2006, h. 18:02 Saba
Sory ale strzelam się od 10 roku życia, mam 13 lat, i jakoś nie straciłem oka, nic sobie nie zrobiłem. Moim zdaniem granica powinna być 14 lat, poniewarz mam 13 lat i niektorzy moi koledzy niezbyt są rozważni :/

Moim daniem z tą szesnastką przesadzili
MGilun 08.12.2006, h. 21:38 MGilun
Każdy ma po trochu racji ja mam 16lat i wg mnie notariusz to przesada, ale jestem za granicą wiekową od 18 lat(baz zgody i od 16 ze zgodą) bo nie chciałbym sie strzelać z 13, 14 latkami na "profesjonalnych" imprezach bo w jakimś stopniu było by trzeba ich pilnować i uważać, bo na takich imprezach podobno karabiny mogą dochodzić do siły nawet 500fps(może i więcej(nie byłem nie wiem)) a to już jest dosyć duża siła która nawet przez ubranie może być bolesna i tu podam taką możliwość zdarzenia: podczas strzelanki strzeliłeś w takiego np 14 latka(z jakiegoś mocniejszego karabinu) a on się wydziera z z bólu(choć dostał w nogę) no a ty co zostawisz go? no raczej nie bo a nóż coś się mu stało i strzelnaka skończyła się dla tego 14 latka i w jakimś stopniu dla ciebie bo już np skupienie siadło i dostajesz kulkę od innego gościa co nie miał takiego przypadku jak ty. teraz do młodszych fanów ASG jak jesteście "odpowiedzialni"(więc w jakimś stopniu dojrzali) to powinniście zrozumieć ograniczenia wiekowe i to tyle co mam do "powiedzenia"... sory że tak długo poniosło mnie trochę
Pozdro dla wszystkich maniaków...
GILUN
Sithy 08.12.2006, h. 21:43 Sithy
Czy to tylko mi się wydaje, czy ogromna liczba maniaków ASG ma 13-15 lat? ja mam 14 lat, strzelam się z bratem i kolegami od dłuższego czasu znam zasady itd. czemu nie może być granica od 14-15 lat?!
MGilun 08.12.2006, h. 22:02 MGilun
Sithy zasady to nie wszystko chodzi bardziej o odpowiedzialność a ludzie co ukończyli 16 lat uważa się za trochę bardziej odpowiedzialnych a ci co mają mniej to ci co nie mają wyobraźni i nie myślą co może się stać tylko jak będzie już po "ptokach" ;P to uświadamiają sobie co zrobili, oczywiście nie wszyscy powyżej 16 i tak samo ci drudzy pasują do tego co napisałem wyżej ale to są wyjątki które się zdarzają
Yarpen14 09.12.2006, h. 13:06 Yarpen14
Ja mam prawie 15 lat i dostałem nie raz z socoma ( 420fpsów) i z rugera ( 540) i jakoś jak niektórzy piszą nie zwijałem się z bólu tylko podniosłem łape, krzyk dostałem, schodze i idę. Strzelałem się z kolegami i z grupą do której należy ojciec i dobrze się strzrelało, odpowiedzialność i bezpieczeństwo ponad wszytko, granica wieku moim zdaniem powinna być od 15 lat ale ten ktoś musi mieć dobrą opinie i być chociaż trochę znany w środowisku ASG.
Snajper1992 10.12.2006, h. 16:19 Snajper1992
Ja za 2 miesiące będe miał 15 lat . Strzelam od 10 roku życia i uważam że ta granica która jets teraz jest ok . Choć to nie wiek czyni cie odpowiedzialnym . Kiedyś zdarzyło mi się że kolega zaprosił na strzelanke brata (21 lat) a ten strzelił mi prosto w twarz z odległości 2 metrów z shotguna 360fps. Gdyby nie "pancerne gogle" stracił bym wzrok . Pozdrawiam
Ineptus 11.12.2006, h. 16:09 Ineptus
"Ja mam prawie 15 lat i dostałem nie raz z socoma ( 420fpsów) i z rugera ( 540) i jakoś jak niektórzy piszą nie zwijałem się z bólu tylko podniosłem łape, krzyk dostałem, schodze i idę." - odporność na ból to niekoniecznie przejaw odpowiedzialności...
Ineptus 11.12.2006, h. 16:09 Ineptus
"Ja mam prawie 15 lat i dostałem nie raz z socoma ( 420fpsów) i z rugera ( 540) i jakoś jak niektórzy piszą nie zwijałem się z bólu tylko podniosłem łape, krzyk dostałem, schodze i idę." - odporność na ból to niekoniecznie przejaw odpowiedzialności...
tommy90 13.12.2006, h. 17:07 tommy90
Co do granicy to się zgodzę. Prawa dzisiejszej rzeczywistości są takie, że jeszcze w gimnazjum to człowiek jest dzieckiem, i różne głupoty ma w głowie. Ukończenie 16 to mały kroczek w dorosłość. Sama szkoła średnia już wpływa na człowieka i powoduje że nabiera on wyobraźni. Co do notariusza to jest to przesadzone. Jak to ktoś napisał zgoda wystarczy, a dla pewności można zadzwonić do rodziców Jest jeszcze jedna ciekawostka, która nie powiem, mnie irytuje. Skoro osoby mające po 13 lat (które zresztą się tu wypowiadały) mają elektryki z CA to skąść muszą mieć na nie kasę. Mnie rodzice nigdy grosza na airsoft nie dali zawsze przestrzegali przed tym co może się stać na rozgrywkach. Ciąglę odkładam każdy grosz. Ale w przypadku tych dzieci 13letnich albo rodzice nie wiedza na co dają dziecku tyle kasy, albo sa pozbawieni wyobraźni i nie potrafią przewidzieć jak mogą się zakończyć zabawy z tego typu "zabawkami".
Trochę się rozpisałem. Wybaczcie
MGilun 13.12.2006, h. 20:10 MGilun
tommy90 w 100% się z tobą zgadzam(znakomicie to napisałeś(brawo)) i ja też nie wiem skąd mają kasę na AEG&#96;i które kosztują nawet 1k zł jak ja bym miał takie coś to bym szalał i szukał jakiejś super grupy(bo jak narazie to nie mam żadnej)a nie myślał jak podkręcić to co mam...
krzysiek duszolap 30.12.2006, h. 19:41 krzysiek duszolap
Tommy90:
Masz troszkę racji w swej wypowiedzi tzn.
fakt faktem, że czasami (no dobra częsciej niż czasami ;P ) zdarza się ,że taki klient w wieku hmm. no powiedzmy 13 lat ma szajbę, ale nie możesz zapomnieć o tych normalnych ludkach w wieku gimnazjalnym! Choćby z tego powodu zawsze będę przeciwny ograniczeniom wiekowym. Moim zdaniem rodzic takiego dziecka powienien decydować czy bachor się nadaje (tzn. jest wystarczająco odpowiedzialny) czy też nie

BTW: Ktoś wspomniał coś o kwiczącym z bólu 14 latku, który dostał z 500 fps.. Stary nie mogę w to uwierzyć,że Ty kiedy dostajesz ze snajpy 500 fps. nic nie kwikniesz... Odporność na ból nie oznacza dojrzałości!!!
Peter 1-1 05.01.2007, h. 17:52 Peter 1-1
Ja mam 11 lat i jestem w profesjonalnej grupie.Notariusz i granica wiekowa jest przesadzona.
gobelek 06.01.2007, h. 16:30 gobelek
W artykule jest wyraźnie napisane że te zasady nie dotyczą prywatnych strzelanek, a więc co Was broni przed ich zmianą? Ja staram się przeforsować w mojej drużynie pomysł, wg. którego każdy niepełnoletni ma wstęp na strzelanki jedynie z pełnoletnim, dobrze znanym drużynie opiekunem, który bierze za małoletniego pełną odpowiedzialność na czas spotkania. Orkony i inne gry terenowe wykorzystują taki system z powodzeniem. Nowi nieletni pojawiać się będą na strzelankach wyłącznie z czyjegoś polecenia, ograniczy to napływ przypadkowych, narwanych małolatów, jednocześnie zapewni prawne zabezpieczenie dla pełnoletnich uczestników - opiekun bierze w końcu pełną odpowiedzialność za małolata. Jestem absolutnie przeciwny jakimkolwiek obostrzeniom w zasadach dopuszczania nowych graczy do asg. Wstępną "selekcję" lepiej pozostawić współuczestnikom strzelanki, oni najlepiej wiedzą z kim strzela się bezpiecznie, a kto jest na to hobby zbyt niedojrzały. Zależność wieku od powagi jest znikoma - znam 30-to latków z głową w chmurach, a np. u nas w RDSie jest 13-to latek, który powagą i dojrzałością w pewnych sytuacjach przewyższa nawet mnie (21 lat) Skoro nie ma takiej zależności, to nie powinniśmy inaczej podchodzić do młodszych, w końcu nie liczy się rachunek prawdopodobieństwa, a jedynie rzeczywistość i stan faktyczny - jeśli na strzelankę do nas wpadnie jakiś przygłup to podziękujemy mu za wspólną zabawę bez względu na to czy ma 90, czy 9 lat ;]
wojteksct 17.01.2007, h. 03:06 wojteksct
Witam

Po przeczytaniu wielu komentarzy przemawiających za tym, że wystarczy zgoda rodziców na piśmie i już Nas prawo panujące w tym kraju nie obowiązuje, zaczynam zastanawiać się nad tym, czy którakolwiek z osób, wypowiadających się w ten sposób miała kiedyś do czynienia z Policją, sądami, sprawami karnymi itp... Wydaje mi się, że nie. Jaką wartość ma pismo ..."wyrażam zgodę na...mam świadomość, że zabawa taka może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mojego dziecka&#8230;itp&#8230;.nie będę domagać się odszkodowania w sądzie i ścigania sprawcy&#8230;.&#8221; odpowiedź jest krótka - z punktu widzenia prawa polskiego - żadnej. Jak już jeden z szanownych Kolegów wspomniał może to być uznane przez sąd jako okoliczność łagodząca. Zanim przejdę do sedna sprawy wspomnę o bardzo ważnej rzeczy a mianowicie o podziale przestępstw na ścigane z urzędu lub/i na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia przestępstwa z artykułu 160 k.k., który może mieć zastosowanie gdy poprzez swoje postępowanie stwarzamy sytuację zagrażającą bezpośrednio zdrowiu lub życiu innych ludzi możemy zostać postawieni przed sądem niezależnie od tego, czy osoba poszkodowana powiadomi organa ścigania czy nie. Jeśli zaistnieje sytuacja, gdzie 16 - latek ściągnie na moment okulary ochronne, bo mu np.. szybka zaparowała i w tym momencie padnie strzał z broni ASG tuningowanej do 500fps i niefortunnie kulka trafi w oko (nie mam tutaj na myśli zamierzonej chęci pozbawienia kogoś wzroku, ale czystego przypadku) co będzie następstwem tego zdarzenia? Na 99% wynikiem takiego zdarzenia będzie utrata oka. Uczestnik imprezy trafi do szpitala i szczerze wątpię, aby w rozmowie z lekarzem, wymyślił bajkę typu &#8220;spadłem ze schodów&#8221; albo &#8220;komar wpadł mi do oka&#8221;. Przyzna się do tego jak to się stało, lekarz powiadomi rodziców ( oni Policję) i/lub Policję. Wtedy właśnie zostanie postawiony zarzut nieumyślnego spowodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu (nie pamiętam jaki to artykuł) lub postawiony zostanie zarzut z art. 160 k.k. Wierzcie mi, a mówię to z własnego doświadczenia (i nie tylko - niestety z wielu powodów nie mogę ujawniać szczegółów), że niezależnie od tego co rodzice podpiszą itp. itd.. w przypadku, gdy ich dziecko zostanie okaleczone (trwale lub nie) będą szukali winnych i zrobią wszystko, aby zostali oni ukarani. Dokument stwierdzający, że zezwala się dziecku na udział w niebezpiecznej zabawie nie zwalnia jej członków z odpowiedzialności za wyrządzone drugiej osobie szkody fizyczne czy psychiczne. Do tego momentu rozpisałem się tylko w kwestii jakie mogą być konsekwencje zabawy w airsoft z młodymi i czasami pozbawionymi wyobraźni ludźmi. Nasuwa się pytanie.. co można w tej kwestii zrobić, żeby zadowolić obie strony. Myślę, że przede wszystkim należy skutecznie egzekwować przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa. Każdy z uczestników imprezy ASG musi mieć świadomość, że złamanie elementarnej zasady jaką jest konieczność używanie w czasie walki przetestowanych okularów/gogli ochronnych oznacza koniec dalszego uczestnictwa w danej strzelance. Nie może być żadnych taryf ulgowych dla takich osób. Osobiście uważam, że należałoby wprowadzić jako obowiązek w grach ASG elementów zabezpieczających skroń oraz okolice gardła (maski, kominiarki itp..). Uderzenie kulki wystrzelonej z prędkością 400 - 500fps (pomimo spadku prędkości wraz ze wzrostem dystansu) w skroń może spowodować uszkodzenie ważnego naczynia krwionośnego i spowodować utratę przytomności lub nawet doprowadzić do zgonu osoby trafionej. Co niektórzy mogą zarzucić mi, że przesadzam itp.. Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii. Zanim jednak ktoś skrytykuje mój komentarz niech się zastanowi nad sytuacją, którą opisuje poniżej. Strzelanka, dużo ludzi, fajna impreza. Bunkier, w środku przyczajony członek &#8220;czerwonych&#8221;. Na bunkrze skradający się &#8220;niebieski&#8221;. W/w wkłada przez okno AEG&#8217;a 450fps i oddaje serię strzałów nie patrząc kogo i w co trafi&#8230;Jakie mogą być konsekwencje&#8230;chyba nie muszę mówić&#8230;dodam, że odległość końca lufy od osoby ostrzelanej nie przekracza 3m&#8230;Skąd ten przykład&#8230;? &#8230;z życia&#8230;.
=MACIO= 18.01.2007, h. 17:45 =MACIO=
Mam 12 lat i bardzo lubię chodzić na strzelanki.
Placek 20.01.2007, h. 19:14 Placek
Ja uważam, że powinny być organizowane takze spotkania ASG dla ludzi 1x-16 lat. Ja mam 13, ale nie przeszkadza mi to w cosobotnim wypadzie z kumplami. Wiecej! Nawet w klasie do której chodzę rozpowszechniam ten sport. Mamy ekipę. trochę głupią;]. Próbujemy zapoznawać się z innymi maniakami z naszej okolicy. Jeśli mieszkasz w Ostródzie to jak chcesz mozesz napisać.
kokonesko 26.01.2007, h. 13:16 kokonesko
Ja mam 15 lat i chodze na strzelanki z kolegami. Taki 18-latek może być niższy od niektórych osób które nieskończyły nawet 16 lat a mimo to osoba taka oże być od 18-latka o niebo lepsza. Taka prawda i powinni organizować zjazdy osobom niepełnoletnim.
kokonesko 26.01.2007, h. 13:27 kokonesko
mam uwage do jakiegoś g gulin gdybyś ty dostał w nogę z 500 fps to napewno byś kwiczał jak on i to że masz 16 lat to nieznaczy że jestes wytrzymalszy i tak jak inni mówią nie wytrzymałość światrzy o odpowiedzialności i dojżałości i łez niepowinno si.ę wstydzić.
marynarz89 02.02.2007, h. 10:11 marynarz89
W przykładowej treści dokumentu jest "w dniu 1 stycznia 1988 roku" jakby sie urodził w 88 to by miał już 18 i całą to zgode mógłby przez piec przepuścić, może to ktoś zmieni na np. 90.
wiem że to pierdoła ale...
Pozdrawiam
wojteksct 04.02.2007, h. 03:03 wojteksct
Witam. Jak sama nazwa mówi to "przykładowy" dokument, więc data urodzin nie ma tu znaczenia . Przecież redakcja nie będzie zmieniała co roku daty aby się wszystko zgadzało ;)Pozdrawiam
Wolako:D 14.02.2007, h. 10:59 Wolako:D
mam 12 lat i niema dlamnie znaczenia wiek w asg
CIN3K 15.02.2007, h. 18:21 CIN3K
Wolako:D
mam 12 lat i niema dlamnie znaczenia wiek w asg

A POWINNO MIEĆ DLA CIEBIE ZNACZENIE!
Wrubelk 17.02.2007, h. 10:49 Wrubelk
Wolako:D
14-02-2007, 10:59
mam 12 lat i niema dlamnie znaczenia wiek w asg

Mam 18 lat i ma dla mnei OGROMNE znaczenie wiek w ASG. Dzieki pewniej milej grupie, ktora zaprosial nasza na strzelnake. Byly to 4 osoby w wieku od 12 do 14 lat. Strzelanka trwala... 2 minuty. Wlasciwie to nawet nie trwala, bo zaraz po dotarciu na miejsce boju te dzieciaki wyciagnely swoje gnaty i zaczely strzelac do siebie, nie zalozywszy gogli, nie rozeznawszy sie, czy teren jest wlasciwy, itp. Na zwrocenie uwagi stwierdzili ze jestesmy dziwni, bo mozna oberwac z 500FPS w twarz i co z tego? liczy sie zabawa.
Mysle, ze wlasnie przez takie osoby zostalo nalozone to ograniczenie. I po to, zeby inni uczestnicy strzelanek nie mieli problemu, jesli sie mlodziakom cos stanie. ASG nie jest dla kazdego. Interesujesz sie? To dobrze, ale przykro mi, powinienes poczekac troche zanim zaczniesz grac.
alphadominik 26.02.2007, h. 16:14 alphadominik
Według mnie nie liczy sie wiek,tylko dojrzałość.Ja sam mam 13 lat i przez te ograniczenie musiałem kłamać że mam osiemnaście .Ale ogólnie jestem dojrzały i z kolegami uprawiamy ten sport już od dwóch lat.I zawsze sie odpowiednio przygotowujemy.Jeżeli ktoś chce pogadać,oto mój numer GG. 3766457
Tabalugi 05.03.2007, h. 16:17 Tabalugi
Ja mam 15 lat które skończyłem w styczniu. Moim zdaniem w przypadku oświadczenia pisemnego rodziców / opiekónów nie powinno być ograniczenia wiekowego ( oczywiście nie mówie o dzieciakach od 12 lat w dół ) skoro oni się na to zgadzają. Moim rodzice nie maja nic przeciwko żebym się strzelał nawet chwala mnie że spotykam się z kolegami. Chcemy założyć grupe tylko brakuje nam osoby która ma 18 lub więcej lat. Ale to nie probllem.
Snajper1992 09.03.2007, h. 18:38 Snajper1992
Ja mam 15 lat i nie narzekam na ograniczenia . Spokojnie kompletuje sprzęt zbieram pieniądze na porządnego aeg-a, ćwiczę fizycznie a gdy przyjdzie czas wyruszę w bój z czystym sumieniem oświadczeniem od rodziców i porządnym sprzętem. Powtarzam cierpliwość jest cnotą... Wielką cnotą.... Pozdrawiam nie cierpliwych maniaków
Snajper1992 09.03.2007, h. 20:18 Snajper1992
wojteksct-,&#8221;Jeśli zaistnieje sytuacja, gdzie 16 - latek ściągnie na moment okulary ochronne, bo mu np.. szybka zaparowała i w tym momencie padnie strzał z broni ASG tuningowanej do 500fps i niefortunnie kulka trafi w oko (nie mam tutaj na myśli zamierzonej chęci pozbawienia kogoś wzroku, ale czystego przypadku), co będzie następstwem tego zdarzenia? Na 99% wynikiem takiego zdarzenia będzie utrata oka " moim zdanie liczy się rozsądek nie wyobrażam sobie zdejmowanie gogli w czasie walki itp. Przecież to mnie zależy na tym żeby wrócić do domu z 1 kawałku i również mnie zależy żeby nikomu z moje winy nie stała się krzywda. Jest 1 prosta, ale ważna zasada: Zanim ruszysz palcem rusz głową.... I tego się trzymam... Pozdrawiam
ko5tuch 13.03.2007, h. 23:42 ko5tuch
Do wszystkich "niecierpliwych 13 latków" - postawcie sie na miejscu tych 20,30,ba nawet 40latków i w górę , którzy mają sie z wami bawic. Ciekawe czy wy byście chcieli spędzac czas z np. 6latkami
wojteksct 19.03.2007, h. 00:18 wojteksct
Witam

Zgadzam sie Snajper1992, ale niestety "słabo myślących" nie brakuje wśród osób zajmujących sie ASG. Tydzien temu strzelaliśmy sie ze znajomymi i miala miejsce sytuacja, gdzie osoba używała okularów, które nie zostały sprawdzone z użyciem najsilniejszej broni w zespole. Mimo tego iż wielokrotnie zwracałem na to uwage - po prostu osoba zapomniała zgłosić, że trzeba jej sprawdzić okulary a ja nie mam czasu ani ochoty na myślenie za wszystkich, bo to jest męczące. Niestety przypadek sprawił, że w czasie strzelanki wystawił głowę zza okna i niefortunnie seria kulek trafila z odległości ok. 4m w okulary. Jedna seria została wystrzelona z mojej broni (MP5SD6, wymienione uszczelki, precka 6,04mm, akum.12V/2000mAh) i z okularów została tylko oprawka. Facet miał więcej szczęścia niż rozumu, bo dostał w tym samym czasie w drugie szkiełko też serią od innego uczestnika - została sama oprawka. Nic mu sie nie stało - to był chyba cud, który następnym razem może się nie zdarzyć.
orzeł1993 22.03.2007, h. 18:44 orzeł1993
Ja mam 14 lat i spokojnie przeczekam te dwa lata.
galonzo 23.03.2007, h. 15:06 galonzo
Ja mam 15 lat i za 2 tygodnie zamawiam swoja pierwsza replike. Chcialbym poznac grupy asg z krakowa i jakies niezle miejscówki:):)prosze o kontakt gg 9933964
Count_Pablo 28.03.2007, h. 21:58 Count_Pablo
Uwazam ze takie ograniczenia sa potrzebne, ale i tak nie zawsze zdaja egzamin. znam ludzi mlodych ktorzy umieja uzywac rozumu a znam tez starszych ktorzy sie zachowuja jakby mieli 6 lat. jezeli chodzi o oswiadczenie to notariusz nie jest przesadzony poniewaz ludzie organizujacy takie zloty nie znaja pisma naszych rodzicow a pieczec notariusza potwierdza ich autentycznosc. jednak moze to nie wystarczc, dlatego sadze ze do rodzicow osob ktorzy sa niepelnoletni powinien byc wysylany regulamin do przeczytania i podpisu przez rodzicow jak i nieletniego co bedzie dowodem ze wszyscy zaznali sie z regulaminem, wtedy ciezko by bylo cos wywalczyc w sadzie jezeli wogole cos by sie dalo
wojteksct 29.03.2007, h. 00:22 wojteksct
Witam

Count_Pablo - czy miałeś kiedyś do czynienia z sądami? Byłeś na rozprawie, która dotyczy zagrożenia zdrowia lub życia? Podejrzewam, że nie. Mało tego wątpie abyś nawet kiedykolwiek przekroczył próg jakiegokolwiek sądu. Nie pisz więc, że rodzice, bo zapewne o nich Ci chodzi, nie byliby w stanie nic wywalczyc w sądzie, gdyby coś stało się ich dziecku. Takie oswiadczenie notariusza może mieć zastosowanie w przypadku np. wyrażenia zgody na udział dziecka w wycieczce szkolnej np. w góry, gdzie istnieje ryzyko wypadku itp. a nie w przypadku gdy mówimy o celowym oddawaniu strzałów z broni ASG do drugiej osoby. Nie lubię się powtarzać, ale widze, że niektórym trzeba mówić to samo kilka razy, bo albo nie czytają poprzednich wpisów albo je ignorują. Count_Pablo jesteś prawnikiem ? Bo intonacja Twoich wypowiedzi wskazuje na jakoby niewątpliwy Twój związek z tą grupą społeczną . I bez obrazy - jesli nie masz żadnego doświadczenia z organami ścigania i przestępstawami nie wypowiadaj się na ten temat. Jeśli jest inaczej zwracam honor.

Pozdrawiam
pifpaf 10.04.2007, h. 11:40 pifpaf
ja mam 12 lat ztrzelam sie od 8 roku zycia(zawsze z okularami) gdy ktos nie chcial nosic to mam go w dupie i wykluczam z strzelanki .
wiem ze liczy sie odpowiedzialnosc a nie
wiek , ALE CO WAM SIE WYDAJE? ze prawnicy beda lazic z politykami i kazdeko ponizej 16nastki sprwadzać?
i mam dosyc tekstow ( airsoft powinien byc od 11 lat bo tyle wlasie mam (airsoft to nie sport stworzony na zamowienie!
MEZO25 11.04.2007, h. 12:37 MEZO25
Mam 15 lat. Moim zdaniem nieletni mogą się strzelać jeśli mają rozsądek i poczucie odpowiedzialności nawet jeśli mają te 13 lat. Nieraz zdaża się że nieletni są bardziej odpowiedzialni niż powiedzmy 19 latkowie. Oczywiście nie należy dopuszczać osób w wieku do 10 lat.
Siejaa 12.04.2007, h. 18:10 Siejaa
Snajper1992 popieram Cię dokładnie też tak sądzę.... Nawet gdy ktoś ma załóżmy te 15 lat to niech uczestniczy ale rodzice też powinni wiedzieć jakie to jest niebezpieczne bo nawet gdyby ktoś na chwile nie ściagnął tych okularów to jak będzie miał jakieś liche które musiał wkoncu mieć i kupił za pare gorszy to i tak i tak mogą mu peknąć i moze uszkodzic oko.... Jesli juz wchodze na pole bitewy to tez pamietam i innych jesli widze ze jest ktos blisko mnie to nie szczelam tylko gadam ze ma sie lepiej poddac bo nie chodzi przeciez o to zeby komus zrobic krzywde tylko chodzi o dobra zabawe.... Jesli nie masz odpowiedniego sprzetu to lepiej sie nie baw w ten typ sportu.... pozdro
Saba 24.04.2007, h. 10:18 Saba
Hejka.
Na wstępie piszę że mam 14 lat, (strzelam się od 4 klasy podstawówki)
Moim zdaniem, nie powinno być granicy wieku na strzelankach, jeżeli się nie zna osoby.
Czasem jest tak, że osoba nie letnia (nawet taka poniżej 16 roku życia) jest bardziej odpowiedzialna od osoby pełnoletniej.
Moim zdaniem to prawo JEST DO KITU i należy się zmiana.
Proponuję, aby wmasg bardziej się zainteresowało przyszłością polskiego ASG, i zaczęło "zaznajomienie" się z Nieletnimi graczami, których mogą dopuścić, lub też nie.
Lecz wiadomo, WMASG nie lubi dzieci, i ocena będzie wiadomo jaka: "NIE", nawet jeśli ktoś się wykaże.

jeśli się ze mną zgadzasz lub nie, to pisz na gg: 3253022
IvoDragon 25.04.2007, h. 16:21 IvoDragon
przegięcie z tym prawem
Acho 27.04.2007, h. 09:02 Acho
boże ludzie, przez wasze wypowiedzi na pewno nie będą wpuszczać nieletnich na teren rozgrywek, jak nawet nie potraficie pojąć w jakim celu jest ograniczenie wieku. Otóż takie ograniczenie jest po to, aby w przypadku wypadku osoba pełnoletnia n ie została pociągnięta do odpowiedzialności (jako organizator, lub po prostu jako pierwszy lepszy pełnoletni), bo nikt nie ma ochoty płacić komuś renty do końca życia, w dodatku gdy z wypadkiem nie miał nic wspólnego...
Pasti 05.05.2007, h. 22:40 Pasti
uff... ja mam 16 lat. Może wkrótce mój oddział się skompletuje i uzbroi w porządne repliki z metal gb to może będziemy jeździć na jakieś większe imprezy ASG...
Saba 08.05.2007, h. 21:20 Saba
Ktoś może mi wytłumaczyć czy:
Czy sparing z inną ekipą jest już "Czymś większym"?
Kenny1993 08.05.2007, h. 23:02 Kenny1993
Dla mnie pomimo wieku ( 14 lat ) ograniczenie jest dość sensowne, zaraz wytłumaczę. Po pierwsze sam widzę jakie głupie rzecz może zrobić młodzież w wieku 14-15 lat, po prostu w takim wieku odbija ( wiem to po sobie ) a ciągnięcie po sądach jest kosztowne i czasochłonne. Po drugie mi to ograniczenie raz się przydało. Przeczytałem informacje o majówce w Bornem Sulinowie, że ograniczenie to rzecz oczywista. A czemu się cieszę? Okazało się, ze namiot trzeba mieć własny, a ja nie mam, więc pojechać bym nie mógł. A tak to mogę spokojnie uzbierać na kałacha z TM, na namiot i dopiero wtedy pojechać, bo akurat 16 będę miał Ale jak większość sie zgadzam, ze zamiast notariusza starczy podpis i potwierdzenie telefoniczne ze strony rodziców.
Kenny1993 08.05.2007, h. 23:04 Kenny1993
że zbieranie na obie te rzeczy u mnie będzie łącznie trwało około 2 lat, to tego bólu nie ma, ze wiek mi pozwala jechać, a ja nie mam namiotu więc muszę sie męczyć że świadomością. A tak to wiem, że te brakujące latka mogę przeżyć pożytecznie nic nie tracąc
Burack 19.05.2007, h. 19:00 Burack
Z początku byłem przeciwny ograniczeniom, ale teraz zobaczyłem jednak, że 16 to minimum. Nawet możnaby wprowadzić ograniczenie od 18 lat. Dlaczego? a dlatego, że jak widzę takie wypowiedzi jak nijakiego pana pifpaf to naprawdę moża się załamać... Jeżeli Wy (osoby poniżej 15 lat) piszący tyle prostestó jesteście tacy dojrzali to respektujcie tę zasadę, bo osoba dojrzała potrafi się dostosować, a dziecko nie...
Pozdrawiam,
Burack
MineurSoldat92 20.05.2007, h. 16:32 MineurSoldat92
Cóż..Jestem nowy,ale sądze,że tutaj trzeba coś zmienić.Jak najbardziej jestem za tymi ograniczeniami..Ale dlaczego nie można młodszych nauczać tego sportu? Dlaczego chętni do tego nie mogą być rekrutowani pod opieką starszych,którzy wiedzą co robią? Przecież "starym wyjadaczom" można zaufać chyba..Taka moja opinia,rozważcie to.
chiefie 22.05.2007, h. 23:28 chiefie
Czasem się zdarzy, że trafię na młode osoby (<16 lat) które mają trochę oleju w głowie (czasem więcej od niektórych pełnoletnich) lecz to są wyjątki, i generalnie jestem za granicą 18 lat, a ina kwestia, czy słyszał ktoś kiedyś o 13-latku który na pytanie: "czy jesteś na tyle odpowiedzialny, żeby się strzelać" odpowiedział NIE? ;] Ja niestety się nie spotkałem ; p
metalonez 03.06.2007, h. 00:34 metalonez
osobiscie mam 16 lat i strzelam sie takze z ludzmi ktorzy chodza do 6 klasy podstawowki.Narazie jeszcze nie chodze na wieksze strzelanki ale wydaje mi sie ze ograniczenie wieku jest potrzebne nie ze wzgledu na to ze ja mam 16 a on 40 i ja jestem malolat wiec blee tylko dlatego ze gdyby kots chcial sprawdzac jak zachowuje sie jakas osoba ponizej 16 - stki , czy jest odpowiedzialna itp. to zycia by mu nie starczylo zeby sprawdzic wszystkich na jakims wiekszym spotkaniu.Gratuluje pomyslu niektorych osob ktore wczesniej pisaly : poznam tego goscia,zaprzyjaznie sie z nim i po 8 latach uznam ze moze sie stzrzelac bo spelnia wymagania.(to tylko przyklad)Pomyslcie troche ludzie.16 lat to taka granica rozsadku i zdecydowanie popieram.
Kenny1993 16.06.2007, h. 17:35 Kenny1993
Co do wypowiedzi pifpafa...żal...Airsoft od 11 lat to byłaby tragedia...miałem kiedyś w ekipie ( nie byłem wtedy jeszcze dowódcą, jak teraz ) i miałem w ekipie 9 latka! Miał MP5A2 z TM, magazynek na 28 kulek, nie przyszło mu do głowy by dokupić i nie wiedział gdzie ( bo w mieście żaden sklep z zabawkami nie ma ), baterię za każdym razem ładował 10-15 minut, bo mu tak facet w sklepie powiedział, batki do karabinu nie umiał włożyć, robił mu to tata, tak samo jak podczas strzelanek ojciec latał za nim ( bez okularków ), by mu magazynek ładować...waham się czy to kabaret czy tragedia...
snajper95 17.06.2007, h. 18:31 snajper95
Snajper95 mam 12lat-Chciałbym aby zostały stworzone kluby maniaków dla przedziałów wiekowycz np:, itp.Te do 18 pod nadzorem dorosłych.I nie chce sprzeciwiac sie kodeksowi i prawą ASG.Mam tylko 12 lat nic tym pisaniem niezdziałam ale chciałbym przypomnieć że my chcemy też dobrej zabawy nie tylko zeby dorośli sie bawili w ASG.Chcę aby kazdego kogo to pasjonuje mugł to robic ale tak tego nikt nieprzeczyta bo poco słuchac 12latka.Bowiecie dowódca jest świętością i życie bym za niego oddał.Przypominam my tez morzemy to robic.
Goornik 23.06.2007, h. 20:18 Goornik
Zgadzam się z osobami, które mówią, że bariera wieku powinna być od 16 roku życia...
Sam mam 15 lat ale jestem na tyle odpowiedzialny by zadbać o siebie oraz innych uczestników spotkań ASG... Lecz zdarzają się wyjątki również wśród 16-sto latków, osoby nieodpowiedzialne/niedojrzałe, a wśród 14-15-sto latków osoby z kulturą osobistą, odpowiedzialnością oraz dojrzałością którą mogą się mierzyć z 17-18-sto latkami...
Wszystko zależy od wychowania dziecka oraz od towarzystwa w którym dojrzewa...
A co do notariusza to jest dobry wybór...
Pozdrawiam
Goornik...
Veter 24.06.2007, h. 21:39 Veter
Mam 13 lat i wiem jakie mam pomysły... Rodzice się zgadzają na to co robie tylko mówią: "Jak się wpakujesz w jakieś gó*no to sam z niego wyjdziesz, albo w nim pozostaniesz", dlatego jestem ostrożny!;]
MarineSlupsk 25.06.2007, h. 09:51 MarineSlupsk
Mam 16 lat, należę do prężnie rozwijającej się grupy w Słupsku. Mamy ograniczenie co do wieku - 17 lat. Osoba poniżej tego wieku może przyjść na strzelankę, jednak wymaganiami są posiadanie odpowiednich gogli/okularów ochronnych oraz jakieś 'giwery'. No i każdorazowo pozwolenie od rodziców na uczestniczenie w zlocie. Jestem ZA wymaganiami z jednego, prostego powodu: Odpowiedzialność! Chłopiec( rzadko kiedy zdarza się dziewczynka), który ma 14 lat nie jest jeszcze na tyle odpowiedzialny za siebie! U nas zdarzają się takie cyrki, że dzieciaki latają po dachu budynku z pistoletami za 5zł z kiosku RUCHU i napierdzielają do siebie, bez ochrony oczu. A to dlaczego? wzorują się na starszych, albo dorosłych maniakach airsoftu. Bo przecież jak dorośli mogą to czemu smarkacz nie może? najlepiej potknąć się o jakiś kabel i zlecieć z 10m na ziemie na pysk, a co! Raz się nauczy to może zmądrzeje.
16 lat to MINIMUM!!!
Poniżej nie ma o czym gadać, w/g mnie oczywiście :]
Marine_91 01.07.2007, h. 17:31 Marine_91
Myślę że jeżeli airsoft jest dla Ciebie sposobem na życie i najgorętszym hobby, to zasady bezpieczeństwa są Ci dobrze znane i je przestrzegasz. Ja sam w sierpniu będę miał 16 lat a dotychczas praktykowałem w "lidze podwórkowej". Jeżeli strzelasz się z osobami rozsądnymi (najczęściej najstarszy=najrozsądniejszy, chociaż nie zawsze) to każdy zwraca uwagę na bezpieczeństwo swoje i innych. Uważam iż osoby w wieku 15-16 lat powinny być wpuszczane na te "większe" strzelanki, a dobrze by było gdyby klany/bractwa/kluby ASG potworzyły w swoim obrębie "Akademię" dla młodszych: strzelanki z osobami do 15 lat, doradzanie jaki kupić sprzęt itp...Jeżeli-dajmy na to-13-latek nie zostanie przyjęty do jakiegoś klanu chociaż tak długo o tym marzył, to jako pełnoletni będzie spostrzegał wszystkich maniaków ASG jako przemądrzałych, zamkniętych w sobie f***ów. W ten sposób WMAsg.pl spowalnia rozwój Airsoftu w Polsce - naszego wspólnego dobra któe powinniśmy wspomagać.

Jeżeli chcecie ze mną o tym pogadać - moje GG: 9951277
Vader_shooter 06.07.2007, h. 20:41 Vader_shooter
Moim zdaniem Przed każdym dużym zlotem wszyscy uczestnicy powinni podpisywać dokment o braku roszczeń co do jakiegokolwiek wypadku. przykładem jest to że ostatnio w Toruniu kumpel wybił kulką ząb jednemu z uczestnikow(podczas wymiany ognia oczywiście) a delikwent chce dać pozew do sądu smiech na sali normalnie. wszyscy jesteśmy kumpami do momentu aż się komuś coś stanie a potem wspólnie zrzucamy na siebe winę normalnie śmiać się chce
wojteksct 07.07.2007, h. 04:24 wojteksct
Witam

Cytuję "Vader_shooter
06-07-2007, 20:41

Moim zdaniem Przed każdym dużym zlotem wszyscy uczestnicy powinni podpisywać dokment o braku roszczeń co do jakiegokolwiek wypadku. przykładem jest to że ostatnio w Toruniu kumpel wybił kulką ząb jednemu z uczestnikow(podczas wymiany ognia oczywiście) a delikwent chce dać pozew do sądu smiech na sali normalnie. wszyscy jesteśmy kumpami do momentu aż się komuś coś stanie a potem wspólnie zrzucamy na siebe winę normalnie śmiać się chce ".

Po pierwsze, to facet który chce się procesować o uszkodzony ząb jest chyba nie za bardzo zorientowany w temacie sądów i procesów. Musiałby mieć niezbite dowody na to, że akurat kulka wystrzelona z danej broni uszkodziła mu daną część ciała.. Rozumiem, że posiada tą kulkę i zostały przeprowadzone badania balistyczne? hehe...śmiać mi się chce jak czytam coś takiego...Jak on sobie to wyobraża? Może poda osoby ze strzelanki jako świadków...i wtedy może te osoby bedą zeznawać przeciwko sobie? bez komentarza. Jeśli osoba, która strzelała się wyprze, a nie ma dowodów winy np. nagrania video, gdzie byłoby widać, że właśnie ta a nie inna kulka trafiła go w daną część ciałą, to praktycznie nie ma szans na wygranie procesu. Poza tym wątpie w to, aby którykolwiek z prokuratorów zajął się tą sprawą nadając jej bieg w sądzie. Zostanie umorzona z powodu braku wykrycia sprawcy.

Po drugie dokument o którym piszesz nie będzie miał mocy prawnej. Na bazie takiego toku myślenia można by np. napisać oswiadczenie, że pozwalasz kumplowi potrącić Cię samochodem;).
Prawo polskie jest ponad takimi ustaleniami. Nie lubię się powtarzać - przeczytaj inne moje wypowiedzi.

pozdrawiam

Wojtek
Jacek GROT 11.07.2007, h. 09:06 Jacek GROT
Zgadzam się z opcja dla 16 latków. Od 16 lat powinno byc chyba że ktoś juz ma i kupił sprzet np. w wieku 15 lat to jeszcze to przeboleje. Nie wiem po co te zgody bo w wieku 16 lat odpowiadam juz za siebie... Gdybym np. kogos nożem zadzgał to odpowiadam za siebie a nie rodzice za mnie. A jak sobie złamie noge czy dostanie z kulki w oko to tylko przezemnie i przez moją nieuwage wchodzac na teren rozgrywek musze być swiadomy ze ponosze odpowiedzialnoścwyłacznie za siebie. Najlepiej niech kazdy pilnuje swojej dupy i bedzie wsio OK.
Deka 11.07.2007, h. 12:37 Deka
Jacek... To Cie poprawie bo od 17 lat jestes uznawany jako "Letni" I dopiero wtedy mozesz odpowiadac przed sadem sam za siebie. Ponizej 17 roku zycia jestes "Niepelnoletni" I odpowiedzialnosc za Ciebie biora starsi.
szczurek soldier 12.07.2007, h. 18:49 szczurek soldier
eeeeeee tam ja mam 13 lat i na razie wystarczy mi to ze sie strzelamy normalnie a na zloy i tak nie mam na razie zamiaru jezdzic
Jacek GROT 13.07.2007, h. 08:20 Jacek GROT
No ja w wieku 13 lat to wolałem sie z kumplami na jakiś wiekszych strzelankach nie pokazywac...
Ale w wieku 14 lat jakos chodziłem i nic nikt z dupy nie strzelał...
Teraz mam 17 lat i sie dojebali... zal.pl
jarko 24.07.2007, h. 15:39 jarko
ja skonczylem w kwietniu 15 lat i jeszcze pol roku musze czekac ale jak zasady to zasady trudno
Wojtas123 27.07.2007, h. 21:12 Wojtas123
Ja mam 13.7 lat i sie strzelam no i jakoś jeszcze żyje
Kemal 30.07.2007, h. 09:36 Kemal
13 lat i 7 miesięcy to ja nie wiem na jakich zlotach ty się strzelasz ponieważ ograniczenia wieku obowiązują, chyba że nie przestrzegają regulaminu. Ja bym nigdy 13-latka nie wpuścił na strzelanke!
Regdorn 07.08.2007, h. 10:09 Regdorn
Powyższy artykuł jest po pierwsze sugestią i dotyczy jedynie imprez oficjalnych organizowanych i ogłaszanych na WMASG. W inne nie ingerujemy, bo nie mamy jak. Odpowiedzialny organizator zawsze daje ograniczenie wieku.

Po drugie, wbrew temu co się wydaje dojrzałym i odpowiedzialnym wypowiadającym się tu osobom nieletnim ograniczenie NIE JEST kwestią odpowiedzialności w rozumieniu DOJRZAŁOŚCI danej osoby, a jej odpowiedzialności PRAWNEJ, a ta już jest niezależna od rozwoju/niedorozwoju umysłowego i jest wyraźnie określona w obowiązującej ustawie. Notariusz wszystkim się wydaje na wyrost, ale okazuje się, że tylko tak poświadczony papier jest wiążący, potwierdzający, że rodzice ŚWIADOMIE podpisują/wyrażają zgodę na udział ich DZIECKA w rozgrywkach airsoftowych.

Widzę tu odwołanie się do innych imprez, nie militarnych, albo nawet militarnych gdzie dopuszczane są dzieci poniżej 16 roku życia. Te imprezy na pewno są odpowiednio zabezpieczone, żeby zminimalizować ryzyko wypadku. W naszym przypadku ryzyko wypadku wynikające z niebezpiecznego terenu (ruiny, poligony z wystającymi prętami i niezabezpieczonymi studzienkami...) jest dużo większe. Z tego względu organizatorzy dużych imprez, gdzie są oni jasno określeni, aby SIEBIE zabezpieczyć ograniczają wiek uczestników do tego, w którym uczestnik sam za siebie świadomie i prawnie odpowiada w razie ew. wypadku.

Tak więc nie nas należy winić za ów reguły, a obowiązujące prawo, z którym można się zgadzać lub nie, ale ono OBOWIĄZUJE. Do kogo się strzela może nie mieć dla kogoś znaczenia, jakie będą konsekwencje strzału dla każdego kto choć trochę myśli, ma znaczenie.
Black_Elf 15.08.2007, h. 14:29 Black_Elf
Czy jakieś kobiety tu zaglądają?? pozdr.
szczurek soldier 21.08.2007, h. 18:16 szczurek soldier
Mam 14 lat i nie mam nic do prawa ze zloty asg sa od 18 lat, ale denerwuja mnie ludzie którzy uwazaja ze wszystkie dzieciaki to roztrzepane i nieodpowiedzialne stado glupoli ale nie wszyscy sa tacy. Ja strzelam sie zawsze w okularach. Aktualnie jestem "dowodca" teamu i jesli ktos przyjdzie na strzelanke bez okularow nie dopuszczam go.
KB_Warrior 23.08.2007, h. 15:43 KB_Warrior
Mam 13 lat i jestem za i przeciw zabawy od 16 roku zycia. Moi koledzysa od 12-18 lat. Ja nie powiem ze Ci co maja 18 lat sa madrzejsi od tych mlodszych. NIe maja zadnych okularow i ostatnio przydarzyla mi sie taka historia ze po bitwie 18'latek podbiegl do mnie i zadal mi mala seryjke z 50 cm za to ze trafilem go w szykje. Cala reke mialem zakrwawiona i przez 3 tygodnie byla cala sina..... I czy z tego wynika ze starsi sa madrzejsi?? NIE. Moj kolega z klasy specialnie kupil glupia kamizelke za 150 zl aby mu nic sie nie stalo a gnata kupil sobie za 20 zl a mial zamawiac za 200 zl ale pomyslal i kupil sobie kamizelke........
(jaca) 23.08.2007, h. 21:21 (jaca)
Mam 14 lat zacząłem się interesować ASG w wieku 12 lat dzięki mojemu starszemu bratu. Drużyna zaczęła istnieć, ponieważ na początku w mojej wiosce interesowało się tylko 2 ludzi(15lat) później doszedłem ja i mój kolega(12lat) po roku było nas 7 i każdy z nas zaczął namawiać swoich kolegów i tak powstawała drużyna teraz jest nas ok. 20.
Naszym przywódcą jest mój 16letni brat i tak od 2 ludzi powstała 20 osobowa drużyna. Każda osoba może się bawić w ASG ale to zależy od drużyny. Nie trzeba jeździć na większe zloty, bo można się bawić w swoim gronie.
sniper_tarzan 23.08.2007, h. 21:29 sniper_tarzan
Chłopaki (piszę tu do osób poniżej 16 lat), dajcie spokój. Prawo nie pozwala wam się strzelać. Nikogo nie obchodzi czy macie "coś" w głowie, czy nie, a granica wiekowa jest odpowiednia. Poczytajcie trochę forum, będziecie wiedzieli o co mi chodzi. A jeśli będziecie organizowali strzelanki we własnym gronie, coś wam się stanie i nie daj boże media to rozgłośnią, to polskie środowisko na pewno wam serdecznie "podziękuje". Wstrzymajcie się do ukończenia 16 lat. Dlaczego to piszę? Bo sam mam 15 lat. Poczekam w spokoju rok i skompletuję resztę swojego ekwipunku. Można tak? Jak najbardziej. I niech mi ktoś powie, że nie
P.S. Do tych "młodych gniewnych": Nauczcie się pisać poprawnie, (wiecie, polskie znaki, ortografia i takie tam "drobiazgi") bo ciężko się czyta wasze komentarze.
Pozdrowienia dla wszystkich maniaków, Tarzan
Dawidzik1 24.08.2007, h. 10:49 Dawidzik1
Witam Tak se czytam i czytam te posty i...
No właśnie i z tego co mi wiadomo osoby od 16 roku życia posiadają już ograniczone pprawa obywatelskie. A za osoby >16 pełną odpowiedzialność ponoszą rodzice! Poza tym co do policji - raz na strzelance (mieszana była dorośli i niepełnoletni) zawitała policja zaalarmowana przez "cywilów". I choć było widać wyrażnie że uczestniczą w niej osoby poniżej 16 lat nic nie zrobiła. A teraz takie małe moje spostrzeżenie:
Wiadomo że osoby chcące się "ponawalać" z pistolecików za 20zł nie będą chcieli się strzelać z ludźmi o bardziej zaawansowanym sprzęcie. A jeśli już kupią sobie porządny sprzęt za powiedzmy 400zł to na pewno nie obejdzie się to uwadze ich opiekunów! Ale i tak najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Tak więc choć do 18 lat zostały mi 3 m-ce to nie mam nic na przeciwko strzelaniu się z ludźmi >16! Pozdrawiam
Daymon 25.08.2007, h. 13:57 Daymon
Do tego wsszystkiego ja rowniez dodam swoje zdanie.Wg mnie,to ograniczenie wieku owszem,jest rozsadne ale bez przesady.Niedlugo w ogole niek niebedzie gral,bo mu sie znudzi to czekanie xD 16 to dobry wiek,by bez zastrzezeni juz grac,ze zgoda rodzicow.Ale 18 to juz troche za pozno,powinno sie cwiczyc odkad sie interesuje tym.pozdro
Owczar_Owczar 28.08.2007, h. 15:48 Owczar_Owczar
Ja tylko napiszę, że airsoftem zacząłem interesować się w wieku 20 lat i uważam, że nie jest to zapóźno. Widziałem maniaków biegających z replikami których wiek wachał się w dość poważnych granicach 30-35 lat więc w każdym wieku można zacżać. Tutaj również chciałbym zaznaczyć, że o ile rozgrywka może niezaszkodzić uczestnikom to może zaszkodzić organizatorowi, który mógłby (hipotetycznie) ponieść konsekwencje za udział młodzieży nieletniej, dlatego ograniczenie wieku do lat 18 (w przypadku zgody prawnych opiekunów do lat16) jest niezbędne.
Daymon 01.09.2007, h. 21:24 Daymon
Wiecie wszyscy co jest w tym najsmieszniejsze?w Paitballu niema ograniczen...w pilce noznej tez niema ograniczen,chociaz czesto sie slyszy o pilkarzach umierajacych z wycienczenia,o zlamaniach...Ale tylko w Airsofcie jest cos takiego,ta izolacja jest troche dziwna,i odrobine to nietolerancyjne,ale coz,kazdy uwaza inaczej:) Pozdraiwam wszystkich.
HunterSix7 03.09.2007, h. 21:14 HunterSix7
Mam nadzieje że jeszcze nikomu nie stało się nic poważnego! Nie daj Boże żeby jaki 16-latek wrócił do domu bez oczu! Co by pomyślała mamusia o ASG!? A media wole nie myśleć!
snajperczosnek 04.09.2007, h. 14:26 snajperczosnek
chłopaki o ja mam 15 lat no i co? i nic po prostu strzelanka jak strzelanka ale nie jezdzimy na zloty a z tego co wiem to niektuzy starsi maja głupsze pomysły niz młodsi minimum to 12lat jak dla mnie
Joe123 09.09.2007, h. 14:03 Joe123
Witam.
Mam dwanaście lat i gram w air soft'a już od ponad roku. Nie mam takich problemów jak kolega wcześniej mówił że '' tata biegał i zmieniał magazynki bez okularów'' nie , ja po poł roku umiałem rozłożyć całego gerbox'a i potem poprawinie złożyć . Posiadam mp5 a5 CA z tunningiem guardera i lufą precką ok 410 fps. Moj znajomi z którymi gram ekipa ok 10 osób również minimum 300 fps'ow jeden ma 430 w snajperze dostałęm z niej z odległości 7-8 m z head'a (czoło) za bardzo nic mi sie nie stało ale to jedne z najwrażliwszych miejsc na ciele. Pozdro.
Cheatmaster 16.09.2007, h. 16:20 Cheatmaster
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale chyba mój przedmówca chciał sie pochwalić jaki to on jest super, że w wieku 12 lat jest specem od mechaniki, posiada ekstra replikę ( której nie zna realnej wartości bo mogę się założyć, że to nie był jego zakup, tylko rodziców ) i w jego "teamie" wszyscy mają po 300 fps i więcej ( co chyba nijak ma sie do odpowiedniego wieku i umiejętności ). Sam mam 14 lat i zdaję sobie sprawę z poprawności powyższych zasad. Chyba nikt nie chciałby będąc osoba pełnoletnią być odpowiedzialnym za to, że jakiś "chłopczyk" został postrzelony ( ) w oko z, dajmy na to takiej m700. Dlatego wydaję mi się że, jak już mówiłem powyższe zasady powinny być egzekwowane na różnych zlotach czy imprezach organizowanych przez osoby pełnoletnie. Z drugiej strony nikt nie każe zakazywać osobom poniżej 16 lat bawić sie w ASG, pod warunkiem zgody całej grupy na uczestnictwo takiej osoby. Każdy ma prawo weta aby taki "maniaczek" z powodu nadmiernego ryzyka mógł z nim ( i innymi osobami ) się w to bawić. Podsumowując - Jeśli team sie na to zgadza, nie ma problemu aby osoby małoletnie mogły się "strzelać" bez oporów.
Pozdrawiam Cheatmaster
Joe123 17.09.2007, h. 22:11 Joe123
Chłopie nie uczyli cie czytania ze zrozumieniem w szkole? Napisałem że nie mam takich problemow jak inni w moim wieku. Moj rodzice napewno by mi nie kupili broń na gwiazdke xD ,wiem dokładnie ile zapłaciłem , i nie jest to moja pierwsza broń airsoftowa, ucze sie dobrze a nie jestem łysą pałą ktora lata z karabinem co sobote , mamy na strzelankach wiekszy rygor bezpieczeństfa niż na profesjonalnych zlotach.
Przedewszystkich rosądek.
Pozdro Joe.
Cheatmaster 18.09.2007, h. 15:36 Cheatmaster
i Nawzajem ( pierwsze zdanie, do przecinka ). Z twojego stylu pisania tak wywnioskowałem, a jeśli się pomyliłem to przepraszam zwracam honor, a co do ograniczenia wieku to jednak twierdzę tak samo .
Pozdrawiam Cheatmaster.
madjong 21.09.2007, h. 17:28 madjong
Ja sam za tydzień obchodzę 17. Zacząłem się strzelać jakoś w marcu. Zawsze mam ze sobą podobne oświadczenie. Moi rodzice wiedzą co sie dzieje, ufają mi. Zawsze mnie przestrzegają żebym miał okulary na oczach przez 100% czasu. Nie jestem idiotą, żeby na złość oczy tracić, więc tak robie. Sam też nie trzymam palcu na spuście i cholernie mnie denerwuje jak ludzie strzelają do siebie np. w plecy bez okularów, albo 10 celuje jednemu w głowe, podczas pozy do zdjęcia. Nie dla mnie taka zabawa, nie podoba mi się to. Uważam że airsoft powinien być od 18 lat, bo jak widzę czasem debili to żal dupe ściska. Dlatego staram się strzelać w gronie pełnoletnim tako i wam radzę.

Tyle ode mnie.
W.Zajcev 22.09.2007, h. 08:50 W.Zajcev
Joe123 masz większy rygor na strzelankach niz na zlotach a oberwales ze snajperki z 8 m? To ma być rygor? Sorry ale to jest głupota czasami nie można strzelić a samemu oberwać zeby komuś krzywdy nie zrobić.
Joe123 29.09.2007, h. 16:10 Joe123
Wiem , mamy od tamtego czasu 3m wogóle nie strzelamy do siebie z 10 m nie w głowe.
wojar 30.09.2007, h. 15:55 wojar
Słuchajcie względem prawa broni ASG mogą używać tylko ludzie którzy ukończyli 16 rok życia, i nie ma znaczenia to że brakuje tygodnia do ukończenia. Jeśli było by inaczej to czemu w instrukcji użytkownika nowej broni jest ograniczenie wiekowe? Prawo jest prawem to że rodzice pozwalają wam się strzelać to ich sprawa, ale robią to tylko dlatego bo nie znają prawa (albo mają je gdzieś) lub traktują to jako zabawę a jest to sport ekstremalny jak sama nazwa wskazuje można odnieść wskutek jego uprawiania trwały uszczerbek na zdrowiu. Gdyby coś się stało osobie nie spełniającej norm prawnych żadne pozwolenie od rodziców by nie uratowało organizatora rozgrywek przed konsekwencjami prawnymi. ASG jest dość nowym sportem i często sami policjanci pilnujący porządku nie mają zielonego pojęcia jakie zasady obowiązują. Czytałem na forach (mojego miasta jak i innych) o tym jak młodzi ludzie akceptują to prawo ale większość uważa się za tak dorosłych i tak obytych z zasadami bezpieczeństwa że ich to nie dotyczy - nic bardziej mylnego.
Kewicz 30.09.2007, h. 19:46 Kewicz
dla mnie to wyglada to tak... jesli ktoś chodzi na strzelanki, jest w grupie ASG i lubi ten sport to nie powinno być tak rygorystycznego ograniczenia wieku:(
cuba94 01.10.2007, h. 07:52 cuba94
Ja osobiście uważam ze w ASG mogą sie "strzelać" nieletni pod warunkiem ze mają na tyle oleju i rozumu w głowie ze wie jakie mogą być tego konsekwencje.Ja mam 14lat i wiem ze ASG to nie jest "bieganie z plastikowymi strzelbami i udawanie ze np któryś został postrzelony" bo to jest sport a nie jakaś tam durna zabawa, pozdrawiam
signalekz 03.10.2007, h. 20:29 signalekz
omg, ciągle poruszanie tematu utraty oczu..
jeśli nie jesteś głupi testujesz swoje okulary/gogle przed strzelaniem się, a i tak jest bardzo mała szansa że kulka trafi akurat w oczy.
Joe123 09.10.2007, h. 16:27 Joe123
Ja bym nie liczył szans tylko był pewien że kulka nie zrobi krzywdy ;]
matrix 12.10.2007, h. 21:47 matrix
mam 10 lat i uprawiam asg od pół roku.U nas w drużynie jest 8 osób.Moim zdaniem gra bez gogli jest strasznie niebezpieczna. niektórzy twierdzą że asg jest "zabawą" dla dorosłych.NIE PRAWDA
Grynios 18.10.2007, h. 18:59 Grynios
Sora ze zmieniam temat ;p ale czy ktos wie cos na temat tej maski co ziomek ma powyżej na fotce? Jest ona ochronna? Jeśli tak to plzz na PW gdzie to mozna dostac, z gory thx..
HasfaSNIP 24.10.2007, h. 18:39 HasfaSNIP
Oglnie rozumiem czemu nie mozna (a raczej nie powinno) sie brac udzialu ponizej lat 16 no moze 18. Powiedzmy cos ci sie stalo na zlocie,jestes nie pelnoletni i taki organizator ma przez ciebie przej****e... Dlatego rozumiem organizatorow ze wprowadzaja na swoje zloty ograniczenia wieku od lat 18. No nie powiem ze jestem przeciwny temu, aczkolwiek mi sie to nie podoba, bo chcialbym brac udzial w zlotach ASG jednak nie moge poniewaz mam 13 lat
Nie no ale taki swiat co zrobic... Pozdro dla maniakow (:
Hasfa_SNIPER
Jaero 01.11.2007, h. 22:29 Jaero
Z mojego doświadczenia wiem, ze nawet 14 latek czesto przewyższa kulturą i odpowiedzialnością osoby w wieku 20-30 lat. Macie racje... najlepiej zakazać wszystkiego ponizej 18 roku zycia, niech nie robią nic tylko siedzą cicho w domu oglądają dobranocke... a potem zdziwienie ze nastolatki ćpają, piją i sie puszczają po dyskotekach. Inne sporty tez bywają niebezpieczne, a jednak kazdy wie jak bardzo potrafią zająć czas młodzieży i nie ma w tym zadnej szkody dla innych.
tank 02.11.2007, h. 23:39 tank
Jak już raz napisał admin, tylko że strzeszczając:
Nie chodzi mądrzejszość/dojrzalszość
tylko o odpowiedzialność prawną! Ja dobrze wiem, że starszy nie równa się mądry/dojrzały, ale on może sam odpowiadać za siebie.

Jak już się chwalimy:
Ja zacząłem się "bawić" od 14. Teraz mam 16 i dorobiłem się przez te 2 lata dobrej, zgranej drużyny. Na następny rok postawiliśmy sobie warunek: Treningi, szkolenia i sparingi z innymi teamami. A za 2 lata może zlocik?
Gimlox 04.11.2007, h. 18:24 Gimlox
Z doświadczenia wiem, że 16 lat to prawdziwe minimum. Co prawda sam zacząłem grać wraz z kolegami gdy mieliśmy po 15 ale to nie było właściwe. Młodsi ludzie nie mają wyobraźni i mogą narobić sobie i innym wiele kłopotów.
Kewicz 08.11.2007, h. 13:23 Kewicz
wszyscy starsi myślą ze są madrzejsi o tych mlodszych...nic bardziej mylnego czasami mogą byc bezrozumni... nie mowie oczywiscie o wszystkich, kazdy wiek powinien byc dozwolony (pomijam np.8 letnie dziecko) ale wystarczy ze bedzie kilka osob pelnoletnich znajacych zasady... i mozna spokojnie postrzelac
Pozdrawiam
ShikamaruNara 10.11.2007, h. 15:29 ShikamaruNara
ja mam 15 (strzelam się od prawie 3 lat) i bardzo chciałbym postrzelać się na zlocie z innymi maniakami AirSoftu i powymieniać się z nimi doświadczeniami
Za pół roku może rodzice mi pozwolą na zlot...
diablos993 20.11.2007, h. 21:49 diablos993
Ej dobra rozumiem was(z jednej strony). Organizatorzy imprez ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to co się stanie na "polu bitwy" i spoko rozumiem.. Wytrzymam te 2 lata (do 16) nie ma problemu. No, ale nie gadajcie glupot, że ludzie w moim wieku wchodzą na dachy i się strzelają pistolecikami za 5zł!!! Niewiem jak jest "u was", ale jeżeli właśnie tak jak opisujecie to macie jakieś miasto niedorozwojów chyba... Ja mam w swoim nazwijmy to miasteczku grupkę 6osobową i nikt w życiu nawet nie pomyślał, żeby zdjąć lub nie założyć gogli/okularów ochronnych O_O. Paranoja..
filipe 24.11.2007, h. 23:51 filipe
Moim zdaniem ograniczenie wieku nie jest takie ważne lepiej żeby każdy pilnował swojego bezpieczeństwa zakładał google itp.
Fajnie by było gdyby było coś takiego jak karta asg która jest świadectwem że osobą posiada rzeczy ochronne i używa ich a także wie jak posługiwać się bronią.
pawlacz 29.11.2007, h. 12:30 pawlacz
Strasznie denerwuje mnie ten punkt o wprowadzeniu przez dwie aktywne osoby. Myśle że jest to całkiem bez sensu o jak ktos dopiero zaczyna z asg to przecież nie zna nikogo ze środowiska 19 marca 2008 skończe 16 lat i chciałem brać udzieł w strzelankach ale nie znam nikogo ze środowiska. Uawzam że ograniczenie wieku do lat 16 jest bardzo dobre bo to jest bońć co bońć niebespeczny sport i tylko odpowiedzialne osoby mogą brać w tym udział ale całkowicie niezgadzam się z tym wprowadzeniem przez 2 osoby pełnoletnie. Myśle że dało by się inaczej sprawdzić odpowiedzialność tych osób.
Naprawde nie chce czekać jeszcze dwa lata.Chciałem dołączyć do asg warszawa ale po filmikach jakie widziałem na youtube to mi sie odechciało. Tam można zobaczyć przykłady nieodpowiedzialnych pełnoletnich maniaków asg
Muffek 05.12.2007, h. 17:02 Muffek
Przepisy które są, są dobre, chociaż z notariuszem to lekka przesada Wystarczy telefon albo jeśli jest możliwość to rozmowa osobiście... Że sie nie ma tylu lat to nie znaczy że nie można wpadać na zloty itp... Oczywiście raczej se nie postrzelamy z innymi, ale można sobie pogadać, no i czasami zdarzają się wyjątki (tzn że se postrzelamy w starciu). Niektórzy w naszym wieku może i są mądrzy, ALE nie wszyscy. I przez tych co są "inni" , to ograniczenie wiekowe jest dobre. 16 lat to dobre rozwiązanie, ponieważ w tym wieku trzeba podjąć już decyzje (m.in. do jakiej szkoły sie idzie, chyba że sie nie idzie), i jest się bardziej odpowiedzialnym. No i jeszcze dodatkowe ochraniacze dla nieletnich... Na gardło (wiadomo czym może się skończyć strzał w to miejsce...), no i ewentualnie coś na głowe. Dlaczego? ktoś kto chodzi do szkoły wie, że jak sie naciśnie na skroń to "kapke" boli, a strzał z aeg'a w to miejsce może się skończyć nieciekawie.
Ps, a co jeśli ktoś nie ma 2 opiekunów lub rodziców?
pzdr.
Bartekasg 06.12.2007, h. 07:06 Bartekasg
Ja mam 15 lat ...za chwile 16 ... jestem poczatkujacym w tym super sporcie . Moim zdaniem asg powinno byc raczej dozwolone od 16 ... bowiem dzieciaki chociaż są wyjątki maja bardzo bujna wyobraznie ... kupia im rodzice dobra replike ... o wielkiej sile... a taki maly glupek bedzie strzeklal w psy ...a pozniej nie bedzie uwaza czy strzeli czlowiekowi w oko ..czy nie... takze 16 musi byc !! pozdrawiam
Silent Assasin 08.12.2007, h. 15:31 Silent Assasin
Ja uważam że z tym oświadczeniem dwóch maniaków asg to lekkie przegięcie jak ktoś zaczyna zabawę a raczej sport to skąd ma ich znac.Pozdro Silent Assasin
thorien 15.12.2007, h. 13:49 thorien
Bartekasg
06-12-2007, 07:06

Ja mam 15 lat ...za chwile 16 ... jestem początkującym w tym super sporcie . Moim zdaniem asg powinno byc raczej dozwolone od 16 ... bowiem dzieciaki chociaż są wyjątki maja bardzo bujna wyobraznie ... kupia im rodzice dobra replike ... o wielkiej sile... a taki maly glupek bedzie strzeklal w psy ...a pozniej nie bedzie uwaza czy strzeli czlowiekowi w oko ..czy nie... takze 16 musi byc !! pozdrawiam


Wybacz ale nie zgodzę się z twoim punktem widzenia. Też mam 15 lat, ale strzelam się od 13 roku życia. W wieku 14 lat kupiłem sobie M16A2(jeśli wolisz posługiwać się nazwami replik a nie broni to M15A2) Rifle od Classic Army, z upgradem do 400fps. Jakoś ani mi ani osobom w moim wieku które są w moim teamie i mają podobną broń nie wpadło do głowy żeby strzelać do psów ani do kogoś bez gogli! Widziałem natomiast jak ponad osiemnastoletni team po strzelance zabawiał się strzelaniem do gołębi...
thorien 22.12.2007, h. 19:24 thorien
Dokładnie o to mi chodziło
GD+ 25.12.2007, h. 18:21 GD+
Ziobro obniżył wiek odpowiedzialności karnej do lat 13. Więc główny powód bariery 16 zniknął.
GD+ 29.12.2007, h. 11:37 GD+
Doczepić? Za co? Co jej grozi? A co jej może grozić? To samo co osobą 16.17 letnim, nie ma różnicy.
m47af 17.01.2008, h. 13:02 m47af
hmmm........mam 14 lat w naszym teamie jest...6 osób od 12 lat i nie widze w tym nic złego....bez okularów nikt nie wchodzi na pole bitwy.....
Matix120 25.01.2008, h. 22:37 Matix120
Noi ja mam rocznikowo 14 lat ico...? Jakoś mam wiele replik ale umiem uważać tak jak reszta naszej ekipy więc wiek nie ma nic do rzeczy juak chodzi o zabawe ale sprzy kupytaniu powinna być bariera od 16. ja mam te replki bo mój starszy mi pokupował i razem z nim i innymi w to gramy ;p
Pierzak 31.01.2008, h. 20:27 Pierzak
Ja mam 14 lat i nie widzie przeszkod dlaczego mial bym nie uczestniczyc w zlotach itp ;/ moim zdaniem jest to bez roznicy czy mam 16 czy 14 niebezpieczenstwo jest takie same a gdy uzywamy gogli nic sie nie stanie przeciez nie bede plakal jak dostane kulka w leb ,A moze byc tez tak ze bedzie mlodszy zawodnik ktory jest swietnym kilerem i co nie moze sie strzelac bo nie ma 18 :/ nie popieram barier
nigger 01.02.2008, h. 06:00 nigger
Z tego co czytam to wiele osób rości jedynie pretensje z tego względu, iż boli ich system nakazowy. Nikt nie lubi, jeżeli narzuca mu się zadania z góry lub próbuje coś wyperswadować. Młodzieży zważcie na fakt- ograniczenia wiekowe co do spożywania/nabywania alkoholu- przestrzegane? Sami piszecie, że strzelacie z własnymi ekipami, bardzo dobrze- pochwalam. Warto mieć zajęcie, od czegoś zaczynać, potem może w lepsze repliki zainwestować. Widzicie- nikt Wam nie zabrania pobiegać i oddać kilka kulek znajomym. Większe imprezy wymagają jednak od uczestników pewnej gamy może niekoniecznie specjalnych umiejętności, ale postawy wykształconej przez sytuacje społeczne. A jak wiadomo coraz więcej obowiązków przybywa z biegiem lat i różnie się na nie reaguje. Mym zdaniem ograniczenie jest jak najbardziej na miejscu
cliters 02.02.2008, h. 20:00 cliters
Czesc. Ja mam 15 lat chce sobie kupic jakas replike glocka (naped:gaz) do 200-250zł. Jak by ktos mygł dac link do takiej to super by było. moje gg:7677321.
Beliar_Dark 05.02.2008, h. 22:37 Beliar_Dark
Ja mam 16 lat (nieskończone) i zgadzam sie z ograniczeniami. ASG to extremalny sport który w wypadku nieostrożności (np. ściąganie gogli ochronnych) może być niebezpieczny. A w razie nieszczęścia wina spada na organizatora. Jak wszyscy chciałbym już uczestniczyć w zlotach ale rozumiem wymagania i poczekam do osiemnastki, narazie muszę zadowolić się strzelaniem z kolegami.
AirBorne 06.02.2008, h. 10:37 AirBorne
Beliar, brawo za zrozumienie!
PRO ASG 12.02.2008, h. 18:06 PRO ASG
Ja mam 15 lat skończone, z okularami się nie rozstaje, nie jestem jakimś upierdliwym dzieckiem, któremu jak się każe iść np. na zwiad to się obrazi i powie NIE. I wg. mnie w w
Arawath 23.02.2008, h. 11:29 Arawath
"Oświadczamy, że wyrażamy zgodę na ponoszenie takiego ryzyka przez naszą córkę / syna / podopieczną / podopiecznego i oświadczamy, że w razie zaistnienia wypadku, gdzie ofiarą będzie nasza córka / syn / podopieczna / podopieczny, nie będziemy wnosić roszczeń odszkodowawczych, ani wnosić o zastosowanie jakichkolwiek konsekwencji prawnych wobec sprawcy wypadku bądź jakiegokolwiek innego uczestnika spotkań ASG."
Czy ten cytat jest zgodny z prawem cywilnym? Pełnoletni gracz nie musi nic podpisywać, więc może też pozwać inną osobę, a skoro ja jestem niepełnoletni to nie mogę? Czy to jest logiczne? Proszę aby któryś z maniaków zajmujących się prawem ustosunkował się do togo.
Naimad8 09.03.2008, h. 17:09 Naimad8
mam 12 lat i w sumie to te ograniczenia wiekowe sa dobre bo wkoncu to kazdy pelnoletni chce miec swiety spokoj i chyba nikt by niechcial byc obwiniany ze jakiemus dziecku zrobil krzywde. narazie to bede z kolegami w asg grac i poczekam do tej 18.
Ragi 10.03.2008, h. 13:25 Ragi
Ja mam 13 lat i bez problemu strzelamy sie z kolegami. jednak nie każdy w tym wieku sie do tego nadaje; dzisiaj koledze powiedziałem że musi zakupowi własne okulary bo nie będę mu w nieskończoność pożyczał a on powiedział: nikt mi nie zabroni strzelania asie bez okularów.
Pozdro
Tyrek 11.03.2008, h. 19:56 Tyrek
Hmm jakoś czytam te komentarze i widze że kilka osób myśli że jeżeli chodzi tu o bezpieczeństwo to tylko sprawa dotyczy okularów ochronnych.... jestem za tymi zasadami choć nie mam 18 lat bo na polu walki nie tylko można przez przypadek dostać kuke w oko ale złamać nogę lub dostać innej poważnej kontuzji pozatym niektórym młodszym zawodnikom (wiem po sobie) mogą przyjść różne baaaardzo głupie pomysły do głowy.Na koncu jak sie coś by niedaj Boże stało, cała odpowiedzialnośc by spadła na organizatora lub osoby dorosłe które ''powinny'' przecież pilnować młodszych, oczywiście rodzice mogliby w tekiej sytuacji nawet oskarżyć kogoś do sądu. Dlatego uważam że szczególnie te oświadczenie jest bardzo dobrym pomysłem jak i ograniczenie wieku przynajmniej ja tak sądze...
SaveOurSouls 16.03.2008, h. 01:35 SaveOurSouls
Arawath: "(...)Pełnoletni gracz nie musi nic podpisywać, więc może też pozwać inną osobę, a skoro ja jestem niepełnoletni to nie mogę? Czy to jest logiczne? Proszę aby któryś z maniaków zajmujących się prawem ustosunkował się do togo."

Tak to jest logiczne. Jeśli jesteś niepełnoletni to rodzice/opiekunowie są za ciebie prawnie odpowiedzialni. Jeśli tobie się coś stanie na strzelance (albo ty zrobić krzywdę komuś innemu), to (przynajmniej teoretycznie) odpowiedzą za to twoi rodzice. Generalnie wszystko zależy od sytuacji, bo jak wiadomo różne rzeczy się zdarzają. Zasada jest taka: jeśli nieważne z jakiej przyczyny sprawa wyląduje w sądzie, to konsekwencje odbiją się również na twoich rodzicach. Osoba pełnoletnia odpowiada sama za siebie. Przykład: jeśli na strzelance wpadniesz w zarośnięta haszczami studzienkę i sie połamiesz i resztę życia spędzisz sparaliżowany od szyi w dół, to organizator imprezy pewnie będzie musiał zapłacić jakieś mega odszkodowanie (lub wyląduje w pierdlu), a twoich rodziców pozbawią prawa do opieki - albo także wylądują w pierdlu (taki obrazowy scenariusz pod tytułem 'hardcore', mający na celu zobrazowanie sytuacji, wiec proszę się nie czepiać bez sensu). Mam nadzieję, że każdy zrozumie teraz sens bariery wiekowej i pozwoleń od opiekunów.

PS. Nawiasem mówiąc widziałem już 12-13 latków, którzy z elektrykiem, bez gogli biegali po ulicach warszawskiej ochoty...
marian 19.03.2008, h. 19:18 marian
Czy odnotowano jakiś przypadek straty oka w airsofcie w polsce?
Orientuje sie ktoś?
kajo 515 21.03.2008, h. 09:57 kajo 515
ja też się strzelam z kumplami tylko że oni jak się powie że trzeba taktyke poćwiczyć to się obrażają. Ja mam 14 lat więc jeszcze niemoge ale po 16 myśle o dostaniu się do jakiejś grupy. Moi kumple to jak dostaną kulką to się nie przyznają i nie w moro walczą tylko wjakiś ciuchach odblaskowych
Beniu 22.03.2008, h. 15:16 Beniu
Może i rodzice by nagłaśniali w mediach, ale "młodszy" na pewno nie chciał by odszkodowania od organizatora itd. Ale rozumiem że nie dopuszczacie do strzelanek nas, młodszych Każdy by chyba tak postąpił... nie chciał bym mieć problemów, no bo po co igrać z losem?
Krecha999 31.03.2008, h. 21:24 Krecha999
co do wypadkow na polu walki ... hmm zorganizowalismy z kumplami wlake ASG wszyscy mamy po 15 lat ... kolega zlamal noge akurat w ten dzien ale mial zgode rodzicow i bylo oswiadczenie ze jak mu sie cos stanie to odpowiedzialnosc ponosza rodzice a co do tej sprawy z notariuszem to nie przesadzajmy... moj kumpel lezal w szpitalu 3 mis. juz chodzi... a o bezpieczenstwo zadbalismy w 100 % ... .
pozdrawiam
Ross 08.04.2008, h. 20:14 Ross
Jak dla mnie każdy przed większymi zawodami powinien udać się do lekarza sportowego i wykonać niezbędne badania (takie jakie trzeba zdobyć na posiadanie broni lub dostania się na zawody sportowe) nie zależnie od wieku.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Aragorn III 10.04.2008, h. 22:22 Aragorn III
Ja uważam że wszystko jest dla ludzi. Ale z ASG trzeba być ostrożny. Ograniczenia powinny być. Ale wydaje mi się że osoba w wieku 16 lat jest już na tyle odpowiedzialna że może brać udział w tego typu spotkaniach.
Ragi 12.04.2008, h. 13:08 Ragi
Oczywiście, że okulary ochronne nie są jedynym środkiem bezpieczeństwa ale najbardziej podstawowym. Jak na razie strzelaliśmy sie uzi'kami za dychę, ale planuje kupić cm036 (akm cymy). Nie dziwie się wam, że macie takie a nie inne zdanie o osobach w moim wieku bo niektórzy wpadają na naprawdę bardzo głupie pomysły(kolega chciał się schować w studzience kanalizacyjnej...) a znam osoby w wieku 16lat które maja tak samo głupie pomysły. no ale nie każdy jest taki sam. A co do odpowiedzialności to wcześniej trzeba uświadomić rodziców, że nikt z uczestników strzelanki nie będzie brał za mnie odpowiedzialności, a jeśli się nie zgodzą no to już nic się nie zrobi.
Wiem, że na zloty w tym wieku nie mam co liczyć ale mniejsze strzelanki, czemu nie
PiterTKD 17.04.2008, h. 10:23 PiterTKD
A jest jakieś ograniczenie wieku jeśli chodzi o posiadanie broni??
W niektórych sklepach podają, że trzeba mieć 16 inni, że 18.
Z KBKSu można już od 15 lat strzelać (w teorii;), więc, czemu broń, która najwyżej może doprowadzić to wybicia oka (w przypadku największych jełopów - takim w ogóle broni do ręki nie dawajcie, nawet z pustym magiem) jest dozwolona powyżej 16/18, a z KBKSu (którym można zabić) można strzelać od 15.

Wnioskuje z tąd, że astra amunicja kal. 5,6 robi mniejsze szkody niż kulka BB 6mm
fint 18.04.2008, h. 19:41 fint
A może jakieś testy psychologiczne etc. przed zlotem
Moim zdaniem wiek nie ma znaczenia ale znaczenie ma rozum i odpowiedzialność.
Nie widziałem żadnego sklepu (oprócz odpustów targów etc.) z asg zeby sprzedawał repliki nie letnim zawsze ta 18-stka musi byc.
Ja mam 14lat i rodzice mi kupują broń za moje pieniądze.
Posiadam replike M4A1 ~560fps i jakoś nie potrafie strzelać z okna w ludzi lub w zwierzęta jakoś tak żal mi sie ich robi... Czuje się tak jak bym miał zabić zakładnika:D

Nie rozumiem jednego dlaczego mówicie ze 14latek jest głupkiem a 18latek juz nie? niektórzy były przypadki że upośledzony gliniarz pobawił sie w ramboka z prawdziwego guna i zabił tam ileś osób... Waszym zdaniem lepsza smierć niz wybite oko tak?

--------18latek zawsze mądrzejszy od 12-13-14-15 latka o.0---------------
Owszem zdarza się że niektórzy robią z tego sobie jaja ze nic niekomu stac sie nie moze i wala gdzie popadnie - wylatuja jak rambo na ulice z czterema hi capami zatrzymuje wszystkie samochody (ludzie w panice) i zaczyna walic kuleczkami 6mm z pistoleciku kupionego na bazarze za 10zł ludzie tak wydygani dzwonia na policje a policja ma to w dupie (taka prawda) wkońcu przyjeżdza wojsko i zaczyna się walka 14latek uprowadził kobiete i dwoje dzieci żąda okupu 100 000$ wojsko nie wie co ma robic wysyla jednostke 14latek po kolei nabija im siniaki wydygani w płaczu wracają do żłobka...

Więc podsumując niedorosły człowiek też może brać udział w zlotach asg
Bo każdy człowiek moze miec super pomysły
Ragi 19.04.2008, h. 09:29 Ragi
@fint o to właśnie chodzi. Liczy się to co ma się w głowie, a nie ilość lat(chociaż to drugie też jest ważne).
hubo1991 19.04.2008, h. 20:45 hubo1991
Ja uważam że te zasady obowiązujące ludzi poniżej 18 lat powinny obowiązywać ludzi poniżej 16 roku życia. A ludzi powyżej 16 roku życia powinna obowiązywać zasada złamanie jakiegoś przepisu z regulaminu = Wylot.
Wicus 21.04.2008, h. 15:23 Wicus
Mam 13 lat i my młodzi nie jesteśmy aż tak głupi , no może niektórzy . Ale ile razy sie słyszy że jacyś ludzie mniej więcej 27 lat idą przez ulicę z karabinami i straszą ludzi . O młodych raczej nie słyszałem dlaczego nie pozwalacie małolata sie "bawić" hmm jeżeli ktoś łamie zasady to wynocha ale jeżeli jest np mądry 13 latek to jak dla mnie może sie
postrzelać . Nie chodzi mi o duże zloty lecz normalną polną strzelanke . hmm no wiecie jak dziecko widać z bronią to sie ludzie nie przestraszą ale gdy zobaczą ludzi po 30 z jakimś kałaszem to już git. 13 latek umie strzelać nie strzela z jakiś 550 fps z 5 m co zdarza sie starszym . a wiecie dlaczego ?? bo żaden małolat nie ma takiej broni jeżeli
boicie sie ze zranicie małolata to albo powiedźcie jego rodzicom że nie bierzecie za niego odpowiedzialności i juz
Prechcik 25.04.2008, h. 15:28 Prechcik
Wicus - pisze tam dokładnie, że te zasady są ogólne dla większych imprez - na spotkaniach lokalnych tak jak z kolegami się strzelasz to Wy ustanawiacie sobie zasady, ale nie zapominając o bezpieczeństwie...

"ograniczenie wiekowe dotyczy tylko udziału w dużych imprezach organizowanych pod egidą WMASG.pl"
Wicus 26.04.2008, h. 09:16 Wicus
Prechcik właśnie chodzi o to że nie możemy mieć nawet ekipy na tym forum ponieważ admin usunął nam ekipę i powiedział że airsoftguns jest od 16 lat
Lucki1993 05.05.2008, h. 17:13 Lucki1993
Ja 15lat skończę dopiero w październiku ASG interesuję się od jakiegoś roku ale nie byłem jeszcze na żadnej strzelance. Według mnie ograniczenia wiekowe to dobra sprawa zresztą i tak nie strzelając się wcześniej nie wybrałbym się na taki zlot a z kolegami czy z innymi ekipami w okolicy jeżeli wyrażą zgodę to na strzelankę pójdę z chęcią.
PiterTKD 08.05.2008, h. 19:50 PiterTKD
fint - nic mądrzejszego nie było można powiedzieć. Przypuszczam, że wiele osób (dorosłych) nie wie nawet, że broni nie podaje się lufą do człowieka (w ogóle broni nie powinno się kierować lufą w stronę ludzi, nawet rozładowanej - nie dotyczy strzelanek), tylko rączką (trzymając za lufę)... znam taki jeden przypadek ze szkoleń policyjnych (znajomy mówił). I takich dziwnych nieodpowiednich zachowań można by wymieniać...

Poza tmy nie wiem, czy ktoś zauważył, ale tutaj najczęściej wypowiadają się osoby poniżej 18 roku życia
Emu 08.05.2008, h. 20:49 Emu
Napiszę tak...ja z kolegami chcemy założyć Team mając po 14 lat. Strzelaliśmy się już minimum 20 razy zawsze z ochroną oczu(jak ktoś nie miał gogli to pożyczał).Myśle że jakieś testy psychologiczne byłyby dobre...można je zamieścić na stronie....i ogólnie myślę że 16 LAT TO ZA DUŻO!!!
flimek 08.05.2008, h. 22:40 flimek
Ja myślę, że ograniczenia powinne być. Przykład? Mam w Teamie 7 starszych osób i 4-rech "małolatów". Ci czterej nie mają jeszcze odpowiedniego podejscia do ASG ale mam nadzieje ze dojdziemy z nimi do ładu.
lunar 10.05.2008, h. 22:50 lunar
Ja myśle ze KAŻDY gracz ASG powinien przechodzić jakieś testy które udowadniają to ze jest to rozsądny "bezpieczny ", uczciwy itp. gracz.
Vistule 16.05.2008, h. 00:18 Vistule
Widzę że zaszło tu małe nie porozumienie, raczej wątpię żeby chodziło o to że jakiś organizator gry jest palantem tylko o konsekwencje prawne, sąd będzie miał gdzieś że organizator to fajny chłopak tylko wymierzy wyrok skazujący tylko za to że poszedł komuś na rękę. I tu chyba jest źródło takich a nie innych przepisów. Żadnego urzędnika nie będzie obchodziła zgoda rodzica itp, za jakąkolwiek skuchę beknie organizator.

Ja jestem jak najbardziej za szkoleniem się z użyciem replik AEG/ASG jako najtańszego i najlepszego środka symulacji broni palnej tyle że konsekwencje wypadku z udziałem osoby niepełnoletniej mogą być niewspółmierne do czegokolwiek i zniszczyć po prostu komuś resztę życia tylko za to że był miły i dopuścił nieletnich do gry (nawet jak ma lat 17 i następnego dnia obchodzi 18 urodziny to ten "ktoś" też jest niepełnoletni). Zasadniczo wymieniłbym notariusza na obowiązkowe szkolenie strzeleckie z instruktorem, przeprowadzane przez profesjonalną firmę która by była w stanie wystawić podbity pieczątką papier na odbycie takiego szkolenia+zgoda rodziców/opiekunów oraz osoba pełnoletnia biorąca całkowitą odpowiedzialność za młodego człowieka, wszystko na piśmie oczywiście. Niestety jest problem ze strzelnicami sytuacyjnymi a na pewno szkolenie na takiej strzelnicy było by najbardziej związane z AIRSOFT-em:(

Organizator imprezy ASG tak naprawdę może mieć kategorię E a z wojskiem może go łączyć jedynie mundur z jakiegoś demobilu tak więc jakoś nie widzę zbyt młodych ludzi na imprezach... Prawo u nas wygląda tak a nie inaczej więc raczej chyba trzeba poczekać te parę lat.
Wyraziłem tylko swoją opinię,
Pozdrawiam.
brutus 20.05.2008, h. 18:49 brutus
Według mnie nie liczy się wiek ale podejście do sprawy są osoby nieletnie które poważnie podchodzą do sprawy i osoby PEŁNOLETNIE które zachowują się gorzej niż dzieci. Ale i tak według mnie te 16lat to jest minimum na zabawę z airsoftem ale nie powinny brać udziału w większych imprezach. Pozdrawian
Beniu 22.05.2008, h. 11:26 Beniu
@Emu... mylisz się...
wojprzem 22.05.2008, h. 15:39 wojprzem
Swoją przygodę z ASG rozpocząłem w 2003 roku. Miałem wtedy 10 lat, a mój brat 12,5. Nasi rodzice wiedzą co może wynikać ze strzelań i biorą na siebie odpowiedzialność. Mamy z bratem własny Team, który liczy narazie 11 osób i na razie nie ma jeszcze nikt ukończonych 18 lat. Stzrelamy się z inną grupą, gdzie są osoby pełnoletnie. Nkiomu nie przeszkadza, że nie mamy 18 lat. Liczy się odpowiedzialność, wyobraźnia i dyscyplina. W mym Teamie, jeśli chcemy kogoś przyjąć, to sprawdzamy umiejętności i zachowanie rekruta. Z uczestnictwem na zlotach jest inaczej. Popieram pisemną zgodę rodziców, ale z notariuszem to lekka przesada. Jeśli ktoś ma wątpliwość co do oryginalności podpisu rodzica, bądź opiekuna powinien do niego zadzwonić. Moim zdaniem jeśli osoba jest wartościowa i posiada cechy dobergo maniaka ASG, to powinno się go dopuścić do zlotu, ale najpierw powinni o tej osobie wyrazić swoją opinię inni członkowie Teamu. Ja osobiście nie miałem okazji uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez WMASG, ale mam to w planach. Na razie robię strzelanki z zparzyjaźnionym Teamem, oraz wewnątrz mej grupy (www.asgteam.pl.tl). Jeśli ktoś ma problemy z zachowaniem, to nie powinien być przyjęty do żadnej drużyny ASG. W mym Teamie zawsze testujemy gogle ochronne strzałem z odległości 0,5m z najmocniejszej broni w grupie. Jeśli ktoś nie spełnia odpowiednich wymagań nie jest dopuszczony do strzealnia. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Keltuzar 24.05.2008, h. 22:15 Keltuzar
Jeśli ktoś ma 16 lub 18 to sam śmieje się ze wszystkich młodszych ponieważ go to nie dotyczy! Ale miech przypomni sobie taki jak to było kilka lat temu kiedy nie miałem szesnastki ! co do karty airsoftowej to się zgadzam!
MKMM 28.05.2008, h. 07:28 MKMM
Ja mam 13 lat biebam z googlami w flektarze z m4 (elektryk) 390fps i jakby np. zemną pojechli rodzice i tesz by się strzelali to też niewolno???
tank 02.06.2008, h. 16:47 tank
Uważam, że flektarz wystarczy za dowód...
Suchy1995 02.06.2008, h. 17:26 Suchy1995
Wiec jesli ktos nie ma 16 lat a ma zgode rodziców badz opiekunów moze uczesticzyc w zlocie ASG ?
Regdorn 04.06.2008, h. 10:43 Regdorn
Nie.
Suchy1995 04.06.2008, h. 11:58 Suchy1995
No to troche słabo, muszę czekac prawie 3 lata ;/
w200i4 04.06.2008, h. 20:44 w200i4
a ja nie wiem poco tak mącić sprawę ja mam 14 lat i jakoś gram w asg i nikt mi nie zabrana
Suchy1995 04.06.2008, h. 21:13 Suchy1995
Ale to jest temat jak ktos chce na zlot pojechac chyba Z kolegami strzelac sie mozesz jak masz 10 lat..
Azet 10.06.2008, h. 03:32 Azet
Skonczcie p***lić, że jak sie ma np. 13 lat to można być mądrzejszym od 18-latka. Tzn. to jest prawda. LECZ CO TO MA DO RZECZY!? dorosli jak mówią, że nie będą się strzelac z dziecmi nie mają na mysli ze dzieci są mniej mądre, bądź mniej odpowiedzialne od dorosłych tylko nie chcą ponosić odpowiedzialności prawnej. nie zdajecie sobie sprawy jak się można udupić przez taką strzelankę. popieram w 100% powyższe prawo. a teraz najlepsza część: mam 14 lat;] chętnie posłucham wypowiedzi, czemu się mylę, piona.
badmo 10.06.2008, h. 21:13 badmo
Nie rozumiem troche tego zapisu:
....nie będziemy wnosić roszczeń odszkodowawczych, ani wnosić o zastosowanie jakichkolwiek konsekwencji prawnych wobec sprawcy wypadku bądź jakiegokolwiek innego uczestnika spotkań ASG.

Sprawia on ze osoby w wieku 16-18lat nie sa rowne w prawie osobie powyzej tego limitu. Bowiem osoba pelnoletnia nie musi skladac takiego orzeczenia i wyrzekac sie ewentualnego dochodzenia odszkodowania. To raz a dwa:
Nie jestem prawnikiem i nie do konca wiem jaka moc prawna ma taki zapis i czy bedzie respektowany przez sedziego podczas ewentualnej rozprawy.

Nie slyszalem ani nie czytalem takze aby ktos wnosil jakies roszczenia o uszkodzenie ciala podczas gier ASG (jesli slyszeliscie to prosze o linki).
zborekp 11.06.2008, h. 10:30 zborekp
Troche do kitu to jest;.. ok mam 14lat i: (teorytycznie) ktos mi wybije oko to wg. zgody nieodpowiada za to bo zgoda podpisana, a czy jak ja wybije oko kolesiowi który ma 18lat to już pewnie będe musiał odpowiadać(albo moi rodzice) jak zgoda to powinna ona działać w 2 strony: ktos mi wybije oko - nieodpowiada, jak ja komus wybije oko tez nieodpowiadam! Co z tego ze ma 18lat ale to ASG! też mam karabin ktory ma teraz ok. 380fps!
MKDS1993 13.06.2008, h. 23:35 MKDS1993
TA co za debil gra bez okularów ochronnych chyba ze jesteście jacyś inni ja mam maskę z metalową kratą a co do wieku ja mam 15 jak reszta mojej grupy
loyle 16.06.2008, h. 09:00 loyle
tu raczej chodzi oto że masz 14 lat (ja mam 15) i ktoś ci przystrzeli w oko to żeby nie było na niego... bo ty chcesz siestrzelać a jest zasada: "od 18 lat"... więc to idzie na odpowiedzialność twoich rodziców. Chyba oto chodzi. A nie "dyskryminacja z powodu wieku".. wydaje mi się że zamiast notariusza to się przsykulać z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami do najbliższej grupy i tam podpisać, oni niech sobie porozmawiają i wtedy z grupy ci mogą poświadczyć przy okazji... i wtedy POWINNO być ok... osobiście ma mtak że ojciec by wszystko ok, matka trochę ekhm gorzej... może jeszcze jest taka sprawa że lepiej pozbierać kasy do tego 16/17/18 roku życia na jakąs replikę lepszą i wtedy powinno być lepiej... pozatym większość z nas rośnie jeszcze a buty są dość drogie (nie tylko buty, wogóle sprzęt) więc zbierać kasę do czasu gdy się już nie rośnie w takim tempie, albo wogóle...
loyle 16.06.2008, h. 09:03 loyle
a jak gadałem ze starszymi to na zlot to problemy mogą być, ale nie muszą... że tam głównie oto jak siezachowujesz, czy przedewszystkim nie sprawiasz zagorżenia dla innych (bo z tobą samym to pół biedy) i czy potrafisz siębawić.. a nie jak np. z kompa zejdzisz idzesz się strzelać i ktoś cię "bach" a ty ryczysz po wszystkich żeś szans nie miał etc... a potem jeszcze się rzucasz itd, itp... przynajmniej coś w tym stylu siędowiedziałem =P
Grynios 17.06.2008, h. 18:43 Grynios
Ja spokojnie doczekam do 18 by uczestniczyć w zlotach.Wystarczą mi miejscowe spotkania,sprzęt sie kompletuje.Mam juz 16 i z tego co mi wiadomo są zloty dla z ograniczeniem od 16.(Kożucholandia,Borne) lecz najlepsze Tomaszowo od 18 xD ahhh nic tylko czekać
Niedzialek 18.06.2008, h. 17:03 Niedzialek
Niektorzy pisza ze ,,Jakby rodzice pojechali ze mna" lub,,w moim teamie sa dorosle osoby" a pomyslcie chwile czy na takich zlotach gdzie jest duzo ludzi rodzice badz inne osoby dorosle beda biegac za wami i was pilnowac,wszystko zalezy od uczciwosci gracza i jego gogli
anu81s 21.06.2008, h. 12:58 anu81s
Też to zauważyliście, że prawie wszystkie komentarze są od osób poniżej 16-tego roku życia, którym nie podobają się ograniczenia wiekow.
Suchy1995 22.06.2008, h. 09:19 Suchy1995
Jesli bardzo chcecie uczesticzyc w zlotach a nie macie 16 lat zgody etc No to mozecie zorganizowac swoj wlasny zlot nieoficjalny..
Wojtek96 07.07.2008, h. 21:39 Wojtek96
1.Coś powiem ! Air Soft to sport dla ludzi inteligentnych a nie dla debili ! Ja np.mam 13 lat strzelam się z kumplami,a w przyszłym miesiącu zaczniemy jeździć na poligon i strzelać się z 16 latkami i wyżej. Nie ważne że ktoś ma 13 czy 18 lat tylko to jak się zachowuje i jakimi kategoriami myśli ! Czy dba o bezpieczeństwo innych i swoje,czy wyskakuje jak rambo i nawala do wszystkiego co się rusza bez względu czy komuś zrobi krzywdę czy nie ! Ja na strzelankach jak kogoś widzę bez gogli to od razu STOP!!! Podchodzę i zakładaj gogle kolego,bo jak ktoś Cię w oko trafi to ja odszkodowania i renty do końca życia Ci płacić nie będę !!!
STOP debilom i dzieciom NEO w airsofcie wychowanych na CS'ie !!!!
2.Jak ktoś nie ma 16 lat,a brakuje mu 2-3 lat do czynnego działania w airsofcie to sie zgodę rodzica z jakimiś specjalnymi testami na to jak by się zachował pod czas takiej sytuacji każe wypełniać i gicior.(Jak coś to pisze z konta kolegi)
major_spectnaz 08.07.2008, h. 13:41 major_spectnaz
Ludzie! ASG to SPORT, jak kazdy inny. W sporcie sa wypadki, ale nie uznaje sie ich za norme. Dlaczego nie ogranicza sie wieku graczy np. w hokeja? Byl przypadek, ze krazek trafil dziecko i zabil. Z karabinka ASG mozna co najwyzej bardzo lekko zranic lub wybic oko (ale trzeba byc skrajnym idiota) - ja mam 17,5 roku i w moim mniemaniu jestem odpowiedzialny. W naszym teamie jest kilka mlodszych osob, a zachowuja sie lepiej niz niejeden starszy gracz. Wszyscy mamy juz porzadna bron i mundury, mamy do siebie zaufanie - jak widac wystarczy chciec i miec inteligencje, przewidywac konsekwencje... Jak sie dba o bezpieczenstwo, nikomu nie dzieje sie krzywda - a w ASG chodzi o to, by sie dobrze bawic. Pozdrawiam.
Drus 08.07.2008, h. 13:41 Drus
Elo. Mam 16 lat i jestem za ograniczeniem wiekowym na rozgrywkach airsoftowych od 18 lat. Człowiek w takim albo wyzszym wieku ma wyobraźnie (w mniejszym czy większym stopniu xD ). Sam za siebie odpowiada. Air soft zalicza sie do sportow ekstremalnych. Załóżmy sie zdarzył się wypadek na rozgrywkach. Człowiek pełnoletni był i jest pełen świadom tego co podpisywał w co sie "pakował". Człowiek niepełnoletni jest pod opieką rodziców. Wątpie żeby rodzice/opikunowie nic nie zrobili. Znając zycie byłoby pełno szumu. jestem za rozgrywkami niepełnoletnich, ale wtedy takie rozgrywki tylko dla nich i ograniczenie siły repliki do 350fps + wytrzymałe gogle i ochrona.
Wojtek96 09.07.2008, h. 17:37 Wojtek96
Zgodzę się z Majorem_Spectnaz.
Airsoft to sport,jak każdy inny tylko że wymaga myślenia i odpowiedzialność i dodatkowo przewidywania przewidywania jakiejś sprawy np.jak coś zrobię to będzie tak lub może się tak zdarzyć.Ja taką osobą jestem chociaż mam 13 lat !
Airsoft to sport który magiczną moc przyciągania debili i dzieci CS'sa.(Może testy na IQ ?)
Np.też w piłce nożnej kopnięta przez kogoś piłka może mieć spokojnie 800 fps's więc airsoft to jest PIKUŚ PRZY PIŁCE NOŻNEJ !
Airsoft wymaga tylko na dobrym poziomie rozwiniętej inteligencji,odpowiedniej ochrony oczów.
Drus nie masz racji !!!
redsoldier 09.07.2008, h. 23:05 redsoldier
Moim skromnym zdaniem ograniczenie wieku na większych spotkaniach ASG jest konieczne, nie ze względów jak się dziecko zachowuje, ale po prostu odpowiedzialności prawnej organizatora. Notariusz również jest dobrym pomysłem, ponieważ zdesperowani rodzice, których dziecko przewróciło się o korzeń i wpadło głową na wystający gwóźdź (a nie dostało kulką) nie będą mogli zrobić wielkiej afery. Młodsi niż 16 lat airsoftowcy zawsze mogą ćwiczyć taktykę, przemieszczanie się w terenie, zgranie etc. Wtedy, kiedy będą mieli magiczną 16stkę pojadą na jakiś zlot i pokażą środowisku, że mimo swego wieku posiadają znaczne umiejętności.
Wojtek96 10.07.2008, h. 22:59 Wojtek96
Chyba Cię ... ! Wiesz jaki to ból chcieć się strzelać,a trzeba czekać 3 lata ! ( Tak to się odnosi w moim wypadku,ale zresztą są takie rzeczy jak prywatne poligony )
Według mnie ograniczenie co do wieku to 14 lat być powinno,taki 14-latek mógłby mieć replikę do 350 fps.Od 16-stki do 450 fps,a od 18 lat do 550 !,a nie jak nie którzy po 800 fps'ów.Wiesz jeżeli chodzi o te szkody na zdrowiu to rodzice podpisują papierek że nie będą mieć żadnych roszczeń do organizatora jeśli coś się stanie na strzelance i git.Przeiceż osoba od 13-16 lat mogła by się strzelać na strzelankach dla osób w tej granicy wiekowej Co o tym myślicie ? Każdy sojusz airsoftowy mógłby zrobić akademię dla takich osób.
Wtedy nikt,by nie miał pretensji.W takich strzelankach mogły by być giwery do 350 fps
jedker 12.07.2008, h. 16:06 jedker
Panie i panowie do ku**y nędzy dlaczego, pytam sie dlaczego osoby starsze często mniej inteligętne mają być bardziej uprzywilejowanie od młodszych rozumiem że organizatorzy nie chcą brać odpowiedzialności za nie pełnoletnich. Ale młodociane osoby same na zloty się nie udają lecz z jakims dorosłym kolegą, co za tym idzie ta starsza osoba może wziąć odpowiedzialność za młodszego kole i posiadając zgode od rodziców mogłoa by grac. Jednym słowem za młodszych graczy ASG odpowiedzialni powinny byc osoby które je na zlot prywiozły bąć jeśli małolat taki jak ja ma pisemną zgode rozica i jest mozliwośc potwierdzena jest jej przez telefon to czemu nie.
jedker 12.07.2008, h. 16:12 jedker
Mam rowniez pytanie, czy osoba posiadająca dowod osobisty lecz tymczasowy juz moze brac udział w strzelankach??
jedker 12.07.2008, h. 16:15 jedker
drus niemasz racji mam moje skromne M14 które ma 360fps i co?? G***no mam jej zabierac fps poco jak na swoj wiek mało myślisz.
Wojtek96 14.07.2008, h. 11:20 Wojtek96
Ja na dziś miałbym zgodę od rodziców na przynależność do jakiegoś klubu Airsoftowego.
Tylko oczywiście wszyscy mają coś do 13 latków.Może świadectwo ze szkoły mogło by być wymagane poniżej 16 lat ? Każdy kto ma zachowanie przynajmniej dobre mógłby przynależeć do klubu AS-owego ? Albo każdy klub robił by akademię dla osób od 13-16 roku życia ?
MattePRL 14.07.2008, h. 14:30 MattePRL
Wojtku, osobiście uważam, że zachowanie ze świadectwa nie odnosi się do rzeczywistości, znam wiele przypadków "Wzorów", które po wyjściu ze szkoły przemieniają się w debili bez instynktu samozachowawczego...
Wojtek96 14.07.2008, h. 21:35 Wojtek96
Możliwe,może testy na IQ ? Najniższa poprzeczka 90 pkt ?
Co myślicie o tym żeby każdy sojusz airsfotowy zrobił akademię dla osób 13-16 letnich ?
Suchy1995 14.07.2008, h. 22:59 Suchy1995
Testy odpadają.. Bo ktoś może być mądry i świrnięty, a ktoś nie.. Każdy powinien mieć szanse chociaż spróbować uczestniczyć w jakimś zlocie.. Jesli ktośma team to oznacza, że team zaakceptowało go.. Czyli dlaczego na zlocie mialby być niezaakceptowany ? Oczywiście są wyjątki Pozdrawiam.
Wojtek96 15.07.2008, h. 09:15 Wojtek96
Mam team i są w nim 15-16 latkowie też i wszystko jest spoko i dlaczego takie problemy mają dorośli airsoftowcy ?
Myślę też o testach na jakiś poligonach.
Strzelanie do tarczy,później trening fizyczny ,a na końcu psychiczny.(Otacza Cię 10 kolesi,a z tobą jest tylko 2-3 kompanów)
grandlc 15.07.2008, h. 17:11 grandlc
Ja mam 16 lat i dopiero zaczynam przygodę z Airsoftem Zaraz ide do Technikum Mechanicznego i jestem za ograniczeniami dlatego,że taki 12-13latek dopiero co owłosienia na genitaliach dostał a już by chciał latać z giwerą po 600fps. W naszym okręgu osoby na przełomie 15/16 lat jeszcze tolerujemy ale niżej już nie bo poprostu zbyt duże ryzyko co dziś albo za miesiąc mu na zlocie odpali. Rozumiem ,że niektórzy są mądrzejsi ale wpływ kumpli takiemu szybko może zmienić charakter. Dziś będzie normalnie sie zachowywał a jutro przyjdzie z papierosem w zębach i walił giwerą w strefie bezpieczeństwa pod pretekstem ,że chce hopa ustawić.
Suchy1995 15.07.2008, h. 20:41 Suchy1995
Zapomniałem dodać jeśli chodzi o ten team to musi być tam odoba pełnoletnia i najlepiej też z rozsądkiem.
Wojtek96 15.07.2008, h. 20:58 Wojtek96
Ale wy macie problemy ! Nie jeden 12-13 latek sprałby wam tak dupę,że wam się w głowie nie mieści.
macioza1 16.07.2008, h. 15:33 macioza1
Na pewno, biorąc pod uwagę że jakieś 50% osób wypowiadających się tutaj ma pow. 18 roku życia =] Powodzenia ) A wracając do tematu: są ludzie, którzy są bardziej odpowiedzialni i ci co mniej. Jak ostatnio strzelałem się z kumplami (16 lat) to stwierdziłem, że byłem bardziej odpowiedzialny w kwestii airsoftu, gdy miałem 13 lat, bo wtedy zaczynałem )
suchy1992 16.07.2008, h. 18:36 suchy1992
O boże ja was nie rozumiem Jeśli powiedzmy 12 latek ma dobrą i sprawdzoną ochrone na oczy to czemu mialby nie mógl uczesticzyć ? Jeśli złamał by jakaą zasade to by wyleciał proste.. I prosze o odp i poprawke
Wojtek96 16.07.2008, h. 21:31 Wojtek96
Zgodze sie z toba.(Sorki za literowki bo mi cos sie y kompem dzieje)
Wojtek96 18.07.2008, h. 15:00 Wojtek96
13-14 lat to odpowiedni wiek,ale oczywiście dorośli airsoftowcy mają jakiś problem,bo niby nie wiadomo co takiemu do łba strzeli podczas strzelanki.(Niektórzy 18 latkowie takie numery na strzelankach odwalają że ...)
suchy1992 18.07.2008, h. 20:12 suchy1992
Dorośli sie boją może ;D Bo na zlocie tam zupa chmielowa; D jakis 12 latek lepiej doi od 18 latka hehe xDD
Wojtek96 19.07.2008, h. 11:45 Wojtek96
Wiesz to browar to już inną drogą
Przecież taki 13 latek nie musi pić % :0
suchy1992 19.07.2008, h. 16:32 suchy1992
Nawet by nie dali.. I swoją drogą dobrze Bo potem sie nauczą pić na naj*bani się strzeląc bedą..
Wojtek96 19.07.2008, h. 23:07 Wojtek96
Większość pisze "Ja tam ma te 16 lat to luz i mogę się strzelać już na zlotach" ale pomyślcie jak taki 13 latek chce sie postrzelać a nie może i musi czekać 3 lata.
daniel69 21.07.2008, h. 19:46 daniel69
to ja już nic nie kumam czyli jak ktoś ma 14 lat jak ja można brać udział tylko nie w tychorganizowanych przez wmasg czy wogule nie może
BaCz3k 21.07.2008, h. 21:33 BaCz3k
Alkohol tez jest sprzedawany od 18 lat i protestów nie widzę. Ja nawet za kolegę nie brałbym odpowiedzialności. Za czyjąś głupotę nie chce trafić do aresztu .
Hipis36 22.07.2008, h. 14:19 Hipis36
Co racja to racja jeżeli chodzi o notariusza... Inna sprawa nie żebym coś miał do 14-latków bo sam nie wiele więcej (16l) i już należę do grupy, i brałem udział w manewrach z osobami w tym wieku i powiem tak naoglądają się filmów i myślą że to rambo, miałem przypadek kiedy podczas bitwy taki 14-latek zakradł się za mnie i uderzył mnie kolbą w plecy, chciał mnie chyba ogłuszyć ale na szczęście nie trafił w kręgosłup i kończyło się na siniaku.
jedker 24.07.2008, h. 19:32 jedker
Adminowie mam dwa pytania:
1) Czy wystarczy mieć dowód tymczasowy jesli ma sie 15 lat?
2) Jeśli ktoś organizuje zlot u siebie czy też zabronicie mu grać??
Prosze o odpowiedz na maila: jedrek.kroll@o2.pl
Pozdrawiam jedkerr01
BaCz3k 25.07.2008, h. 20:40 BaCz3k
Jedkerr wystarczy poczekać rok czasu a dowód tymczasowy nie oznacza pełnoletności
zolw93 26.07.2008, h. 13:49 zolw93
Mam pytanko... Mam 15lat, słyszałem dużo o zlotach na Wacie i chciałbym zobaczyc jak to jest. Niestety jedynym problemem jest wiek. ASG to świetna zabawa, ale naprawdę trzeba dbac o swoje bezpieczeństwo. Uważam, że rozsądny jestem, ale wiadomo samoocena... ;] Każdy widzi to co chciałby widziec. Czy mając pozwolenie od rodziców nie będe miał problemów z tym związanych na miejscu?? Pytam się, aby, potem na miejscu się nie okazało, że mi grac nie pozwalają... Chciałbym, aby wypowiedział się ktoś kto o tym coś wie i prosiłbym w miarę szybko, ponieważ zlot jest jutro.

Czy istnieje możliwoś kupienia, ew. wyporzyczenia baterii 10.6/8??
grandlc 28.07.2008, h. 13:03 grandlc
Ależ tu czytajac wasze komentarze typu nie jeden 12 latek by wam dupe sprał itp to śmiać mi się chce
Poprostu jedyne w swojim rodzaju komentarze z których można łacha potargać.
Cirii 28.07.2008, h. 20:54 Cirii
W naszym małym światku air softowym (Zamość i bliska okolica) oprócz tych zasad obowiązuje jeszcze jedna a mianowicie pisemne pozwolenie od obojga rodziców na udział w treningach i oddzielne na uczestnictwo w większych imprezach.
macioza1 28.07.2008, h. 22:23 macioza1
Tunik: Debili na świecie nie brak
Bacz3k: To jest AZ rok... ja myślę, że już podchodzę pod 16+. Wprawdzie mam 15 lat, ale ze zgodą od rodziców nie ma problemu na wpuszczenie na jakieś okoliczne strzelania. Mam ok. 180 cm wzrostu i nie wyglądam za bardzo na dziecko
grandlc 29.07.2008, h. 17:50 grandlc
Aa i jescze jedno Wojtku96 te 96 to pewnie od daty urodzenia tzn1996 czyli masz 12 lat wiec odpowiem ci 12-13 latek nikomu z nas by dupy nie sprał bo nikt normalny by go na zlot nie wpuścił. Proste. I nie przeżywajcie tego ze nikt z wami sie nie chce strzelać jak stara baba okupacji- takie życie.
suchy1992 31.07.2008, h. 15:24 suchy1992
@Down
Zgodze się z Tobą.
BaCz3k 03.08.2008, h. 22:39 BaCz3k
Kamilq a co niby mamy prawo zmienić i pełnoletność ma być od 12 lat ? Samochodem po ulicy też 12 latek nie może jeździć bo to nie on będzie odpowiadał za śmierć przechodnia
BaCz3k 04.08.2008, h. 16:55 BaCz3k
pisaniem komentarzy nic nie zdziałasz zacznij coś robić w tej sprawie Najlepsza opcja to czekać Przykład z autem jest nawet dobry by Ci to zobrazować :
możesz posiadać auto i sobie po swoim terenie śmigać tak samo z asg możesz mieć replikę i na swoim terenie się strzelać ale nic poza tym
grandlc 05.08.2008, h. 16:35 grandlc
Pech a nie grzech
Ps. Dobry ten przykład z autem.
PeCeT 06.08.2008, h. 08:48 PeCeT
Przyjmijcie sobie w końcu do świadomości, że nikt z wami nie chce strzelać bo nie możecie brać odpowiedzialności za to co zrobiliście, a niejeden prawnik z którym rozmawiałem mówił mi już że taki pozwolenie od rodziców na zabawę dla 13 latka to można sobie w dupę wsadzić bo w sądzie i tak to nie przejdzie. Nikt wam nie pisze, że nie strzela się z 13 latkami bo to debile, idioci itp. ale właśnie przez to że za ewentualny wypadek nikt z was by nie mógł odpowiadać.
misiek666 10.08.2008, h. 17:29 misiek666
Ja nie mam 18, ani nawet 16 lat i interesuję się ASG Chciałem zacząć odrazu i suszyłem głowy doświadczonym pytaniami o zdatności taniego szajsu do strzelania. W pierwszej chwili upokorzyłem się w moim regionie (patrz: forum, dział województwa Warmińsko-Mazurskiego).

Po dokładnycm obeznaniu się ze sprawą (licząc przeczytanie wszystkich komentarzy do tego artykułu) mam inne zdanie. Zamiast łazić na strzelanki (będąc balastem dla doświadczonych airsoftowców) zaczynam od ćwiczeń taktycznych, treningu fizycznego i strzelania do tarczy z wiatrówki pod okiem ojca.

Obecnie nie napalam się na kupno jakiejkolwiek repliki i badziewiastego sprzętu. Zbieram cierpliwie kasę, aby odrazu kupić porządny karakinek, broń boczną, fajną kamizelkę taktyczną, zapasowe low/real-capy, mundur, gogle, kilogramy kulek itp.

Do moich rówieśników i młodszych kolegów: bądźcie cierpliwi, nie bądźcie nadgorliwi, a nade wszystko spytajcie rodziców
Kosa30 16.08.2008, h. 22:11 Kosa30
jak dlamnie to jest dobra zasada ze dziciaki (13 latki lub niżej ) nie moga sie strzelac na więkrzych strzelankach ale jush od 15 roku zycia prawo powinno pozwalac sie nawalać bo np. znam 15 latka który wymiata w pien i zachowuje sie bardzo dorośle jak na swój wiek.
ramiel 28.08.2008, h. 07:21 ramiel
Z tego co tu widze wypowiadaja sie dzieci w wieku 9-14 lat i twierdzą ,że tu przytocze "Ale wy macie problemy ! Nie jeden 12-13 latek sprałby wam tak dupę,że wam się w głowie nie mieści." Noo ta jasne.
grandlc 01.09.2008, h. 19:20 grandlc
I tu jest ich tok myślenia. Sprać im dupe, nabić fraga i jak najwiecej zabić...
poprostu w głowie sie nie mieśći.
Dobra zabawa sie liczy a nie ilość zabić.
ramiel 07.09.2008, h. 15:56 ramiel
Dziecko sie wypowiedziało. żal.pl
grandlc 07.09.2008, h. 18:28 grandlc
No pewnie że jak zabawe z 450fps&#96;ymi gunami w budynku
Człowieku ja cie nie obrażam więć nie życze sobie abyś ty mnie obrażał skoro mnie nie znasz.
grandlc 09.09.2008, h. 20:34 grandlc
Może ty nie ale 95% takich w twojim wieku tak.
ramiel 10.09.2008, h. 16:09 ramiel
Przytocze tu słowa kozegi azeta"Skonczcie p***lić, że jak sie ma np. 13 lat to można być mądrzejszym od 18-latka. Tzn. to jest prawda. LECZ CO TO MA DO RZECZY!? dorosli jak mówią, że nie będą się strzelac z dziecmi nie mają na mysli ze dzieci są mniej mądre, bądź mniej odpowiedzialne od dorosłych tylko nie chcą ponosić odpowiedzialności prawnej. nie zdajecie sobie sprawy jak się można udupić przez taką strzelankę. popieram w 100% powyższe prawo. a teraz najlepsza część: mam 14 lat;] chętnie posłucham wypowiedzi, czemu się mylę, piona. " Dobrze napisane .
shaybba 10.09.2008, h. 20:39 shaybba
Ramiel brawo może wreszcie te dzieci neo zrozumieją że ten przepis oznajmia iż na strzelanki nie mogą chodzic osoby poniżej 16 lat a czasami poniżej 18 ponieważ gdyby im się coś stało to mogły by byc rózne problemy, ten przepis przecież nie oznajmia że wszyscy poniżej 16 lat to poj***y i nieumieją grac w asg tylko chodzi o problemy prawne gdyby np ktos dostal w oko i dokonca zycia bylby niepelnosprawny
skowron123 14.09.2008, h. 09:49 skowron123
Też od tego są okulary ochronne żeby nie dostać ja za dwa miesiące kończe 15 lat a u nas ustalono że ASG robimy od 15 lat rocznikowo ;P młodsi chcieli sie bawić dostali pozwolenie ale bawią sie osobno na własną odpowiedzialność mamy kilka pełnoletnich osób rodzice nie mają nic przeciwko a zlot za rok xD
kubek22 14.09.2008, h. 18:31 kubek22
ja mam 13 lat i jak przeczytalem wszytskie posty na ten temat to wnioskuje ze ograniczenie wiekowe jest konieczne.Ja sam mam replike MP-5 i stary mi zabrania z nia wychodzic/xD
keltan 17.09.2008, h. 00:03 keltan
Nie dziwię się że zabrania nikt by normalnie nie wyszedł z wierną kopią broni na ulicę bo raz w tych czasach panika a dwa że policja mogłaby nerwowo zareagować:). Ograniczenia są potrzebne bo np ja mając już zaraz te 18 lat jako osoba pełnoletnia już rodzice za mnie nie odpowiadają nie mają tego obowiązku.A gdybym teraz przed 18 oberwał od kogoś kto ma już po 18 to wtedy rodzice jako prawni opiekunowie mają pełne prawo pozwać gościa w dodatku obrywa organizator ASG w Polsce nabiera negatywnego znaczenia osoba która zrobiła ci krzywdę też obrywa i zamiast zabawy obrywa się wszystkim bo policja by na pewno została wezwana wszyscy zostaliby przesłuchani powtarzam wszyscy więc te 400 osób które się pojawi więc zajmie to parę tyg w tym czasie wszyscy pod nadzorem zrobiłaby się taka kaszana że szkoda opisywać. i jakby się ktoś uparł wszystkie repliki zostałyby skonfiskowane w celu testów czy aby nie są za mocne więc to byłby burdel z jakim nikt nie chciał by mieć do czynienia. Rozumiem wszystkie sfrustrowane osoby poniżej 18 ale sami musicie zrozumieć że każdy miał te 12 czy 15 lat i przechodził przez to samo a przecież nikt nie zabrania nam organizować spotkać nieoficjalnych
Bard5a 21.09.2008, h. 01:12 Bard5a
dziecko dzieckiem pogania... podpisy rodziców - ok, telefon z poświadczeniem - ok, ludzie trzeba myśleć o Tym że ktoś nieznajomy nie będzie brał odpowiedzialności za kompletnie mu nie znane dziecko.! jak już się coś stanie to był by bigos i szukanie winy... a w kim? a zapewne w starszych maniakach... Chore... myśleć nie tylko o sobie dzieci.
Bard5a 21.09.2008, h. 01:13 Bard5a
dziecko dzieckiem pogania... podpisy rodziców - ok, telefon z poświadczeniem - ok, ludzie trzeba myśleć o Tym że ktoś nieznajomy nie będzie brał odpowiedzialności za kompletnie mu nie znane dziecko.! jak już się coś stanie to był by bigos i szukanie winy... a w kim? a zapewne w starszych maniakach... Chore... myśleć nie tylko o sobie dzieci. I o tym że "my chcemy".
dawidc 23.09.2008, h. 22:06 dawidc
Ja mam 14 lat, i twierdze, ze aby uczestniczyc w wiekszych imprezach sirsoftowych, to nalezy miec ukonczone 16 lat, zgode od rodzicow (+nr tel., bo podpis nie problem podrobic), dokument ze zdjeciem (dowod, legitymacja), oraz oczywiscie sprzet. I zadne teksty typu "Ja bede mial za miesiac 16 lat to moge jechac" nie powinny miec miejsca. Masz ukonczone 16 lat, zapraszam, nie masz, to nie uczestniczysz w zabawie. Po zalamaniu zasad kara, nawet wydalenie z gry, w koncu naucza sie "bawic". Prosto i bez zadnych rozczulen, zasady to zasady.
w200i4 24.09.2008, h. 22:29 w200i4
a ja jestem przeciwny temu co prawda mam 14 lat . mam kominiarkę i gogle nawet hełm i w czym to przeszkadza.
mam team i tak nikt nam nie zabrania grac
I CO W ZWIĄZKU Z TYM
w200i4 26.09.2008, h. 20:20 w200i4
ok nie musisz tak wyklinać ja jusz to zrozumiałem
adam1325 05.10.2008, h. 00:31 adam1325
dobra dzieci już nie bądźcie takie hallo że wszystko rozumiecie i ma być fajnie
18 lat bez gadania
16 lat + zgoda = ale bez jaj jak czytam wasze teksty to aż mi żal niektórych robi
Bard5a 08.10.2008, h. 22:02 Bard5a
powtarzacie się... to już wszystko było mówione..
Andi 14.10.2008, h. 23:54 Andi
rozwalacie mnie...sam mam 17 lat ale chyba zapominać o jednym.Główną zasadą w ASG jest bezpieczeństwo....A sami wiecie jak inteligentne pomysły mają ludzie.A jak ktoś sie smieje ? Niech poczyta sobie o kosztach odszkodowania za np utrate oka...Śmiało! Może wtedy mina Wam zrzednie i jak pomyslicie ze Wy lub Wasi rodzice mają płacić tak ogromne sumy,to żadna strzelanka Wam tego nie wynagrodzi.Dlatego są limity i mają zostać.Muszą.Bo inaczej będzie burdel taki jak widać w komentarzach na dole....Z drugiej strony macie oświadczenie ? Grajcie ,nikt Wam nie broni.Ale ono być musi.Tyle

Pozdrawiam
w200i4 17.10.2008, h. 20:00 w200i4
andi pisze to do ciebie bo
po pierwsze-moja ekipa ma gogle przez które żadna kulka się nie przebije
po drugie- nasi rodzice biorą za nas odpowiedzialność
campi 20.10.2008, h. 14:07 campi
ja skończe w grudniu 14lat jak bym miał zgode rodziców to muglbym ucestniczyć w strzelance prosze o odp.
keltan 21.10.2008, h. 00:05 keltan
Bard5a jak mniemam twoja wypowiedź odnosiła się też do mnie więc zobacz tego osobnika pode mną to trzeba powtarzać i wałkować ciągle bo takim jak on nie chce się czytać bądź nie potrafią tego robić ze zrozumieniem.
WojaKwz 31.10.2008, h. 16:35 WojaKwz
Z niektórych osób to mi się chce śmiać.
Po co tyle wyklinacie. Poprostu ukończyłeś 16 lat(Oświadczenie i numer telefonu rodzica).
Niektórzy organizatorzy muszą się czegoś obawiać, gdyż jak komuś się coś stanie to mogą mieć przesrane... A wątwpie która, osoba starsza brała by takie ryzyko. Straciła by osoba jakaś co ma poniżej 18, np. Oko, czy było by jakieś złamanie, to na kogo leci odrazu wina. Na organizatora który, nic nie zrobił. A potem taką osobe rodzice ciągają po sądach... Więc, bezpieczeństwo to podstawa i polecam każdemu, patrzyć się pod nogi, wpadniesz w jakiś dół czy co i noga złamana...
Pozdrawiam, wszystkich maniaków;)
P.S - Czasem jedno mnie interesuje, co myślą o ASG osoby które, mają poniżej ok. 16 lat. Napewno niektórzy czują się źle jak np. odmawia się im uczestnictwa w zlotach itp. Ale zasady to zasady i nikt za taką osobe nie chce brać odpowiedzialność.
Pzzdr.
_Zygus_ 05.11.2008, h. 16:04 _Zygus_
Ja mam 14 lat i tak samo popieram wymogi bezpieczeństwa (gruby mundur + kami. taktyczna, gogle do 500 FPS, i ochraniacze na kolana ;])
ale żal mi się robi jak widzę komentarze wielkich kozaków którzy pokończyli 16-nastki i myślą że świat do nich należy.
Wyżej opisane zasady dotyczą tylko strzelanek zorganizowanych na np. 100, 200 osób a nie takich w lesie za miastem na 20-30 osób. Jeśli cie rodzice wyślą na taką strzelankę to biorą na ciebie PEŁNĄ odpowiedzialność. Moja mama naszego kapitana zna i wie że jestem z nim na strzelankach bezpieczny więc mnie wysyła. Jeśli rodzic nie jest pewien czy ty przyjdziesz z frontu cały i zdrowy czy z połamanymi rękami i bez oczu to niech cie nie wysyła i tyle.
A potem się dziwimy jak dzieci idą ASG bez wiedzy starych tam dostają w po oczach bo "zapomnieli' założyć gogli i rodzice się sądzą i zazwyczaj wygrywają. Poprostu troska.com
w200i4 06.11.2008, h. 09:35 w200i4
masz pełną racje zygus i niewiem poco to jeszcze komplikować
FishHunter 11.11.2008, h. 19:43 FishHunter
A mnie się dla odmiany śmiać chce z tych wszystkich 14-latków, którzy to są tak pokrzywdzeni, że nie mogą na strzelanki chodzić, a w razie jakiegokolwiek wypadku to właśnie oni zaraz po rodzicach będą rzucać mięsem. Jesteś taki chętny, by grać w ASG? Skompletuj se sprzęt, oporządzenie, i spokojnie zacznij grać wtedy, kiedy będziesz brał sam za siebie odpowiedzialność, bo póki co jesteś jedynie gwarancją kłopotów dla innych w razie jakichkolwiek problemów.

Nie łatwiej wykazać się cierpliwością i zdrowym rozsądkiem? Trudne, to fakt, ale uchroni innych przed (najczęściej) twoją głupotą. Bariera 16+ uwzględnia naprawdę duże prawdopodobieństwo, że delikwent już zaczął myśleć za siebie. I nikt biorąc pod uwagę prawo nie będzie uzależniał go od jakiegoś oburzonego 13-latka. Z takim tokiem myślenia można wprowadzić alkohol do podstawówki, bo jakieś dziecko będzie oburzone - czemu od 18...
sasuHT 14.11.2008, h. 15:32 sasuHT
sam mam 14 lat i należę do grupy młodzieżowej i jakoś niegdy nic się nikomu nie stało.(zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad) A na to, że na zloty nie mogę chodzić i inne tego typu duże imprezy nie narzekam, bo wiem jakie są przepisy. W porządku. Skończę szesnastkę, zgoda od starszych i podpisy od dwóch kolegów i będzie git. narazie wystarczy mi to co mam Poza tym air soft, to sport dla ludzi, którzy mają równo pod sufitem.
Sados93 14.11.2008, h. 21:48 Sados93
Ja mam 15 lat, za 2 miesiące będzie 16. Powiem tak. Dla mnie w spotkaniach ASG nie liczy się ilość zabić i śmierci tylko sama przyjemność z uczestniczenia w tej grze. W naszej grupie wykorzystujemy wiele taktyk używanych przez wojsko, policję. Nawet jeśli przez strzelankę trwającą 7 godzin trafię 2 osoby i zostanę trafiony 5 razy zawsze będę zadowolony z dnia, którego nie spędziłem przy komputerze tylko wykorzystałem w sposób aktywny. Uważam również że dzieci w wieku do 13 lat nie powinny brać udziału w spotkaniach ASG, ponieważ nigdy nie wiadomo co takim do głowy przyjdzie. Oczywiście pisząc ostatnie zdanie nie mam na myśli głupoty tych 13latków, tylko chodzi mi o to, że nie mogą być w pełni świadomi niebezpieczeństwa, które może zaistnieć podczas spotkania. Głupotą jest zdejmowanie okularów pod pretekstem "bo mi zaparowały" z czym spotkałem się kilkanaście razy zawsze wśród młodszych uczestników, albo zabawą z repliką np strzelaniem po drzewach bez okularów, kulka może się odbić i będzie tragedia. Mimo że mam prawie te 16 lat uważam że w oficjalnych zlotach powinny uczestniczyć tylko osoby powyżej 18 roku życia, które mogłyby za siebie odpowiadać. Nigdy nie wiadomo kogo spotkamy na takim zlocie.
wujek1996 25.11.2008, h. 13:57 wujek1996
a ja mam 12 lat i gram juz rok przestregam wszystkih zasad i jest git biegam z ziomami po 14 19 lat i jest luz i nikomu nic sie nie stało bo przestrzegmy zasad
hasfa 07.12.2008, h. 17:56 hasfa
Ja mam 14 lat. (ehh nóz mi w plecy,że mnie stary 4 lata wcześniej nie zrobił)
No ale pech. Ja jestem za tym aby było od 18. Po co ma jakis 12-14 latek wejsc na "pole bitwy" dostać z kulki w oko gdy zdejmie okularki na chwilkie bo je przetrzeć trzeba i rozpętac takiego gówna ,że po kilku przypadkach airsoft bedzie nielegalny (np tak jak w chinach).Co do notariusza jestem na 100% za, jak juz tu mówiono podrobić można łatwo...a numer moge dac do jakiegoś żula i mi powie ze jestem moim starym bo mu dałem na wino. ^^
Belegpz 12.12.2008, h. 20:46 Belegpz
Boże... Ograniczenia nie są wprowadzone dlatego aby osoby które nie ukończyły wieku z którym wiążą się odpowiedzialności prawne . Nikt nie zabrania się nikomu strzelać ale pomyślcie czy jako rodzice nic byście nie zrobili kiedy wasze dziecko wróci ze zlotu bez oka albo z połamanymi kończynami ? A kogo będziecie winić organizatora bo nie upilnował i zgłaszacie sprawę do sądu i macie 80% że ją wygracie i otrzymacie odszkodowanie . Kolejna sprawa to język często niecenzuralny wiem , ze wystarczy wyjść na ulice aby podszkolić swoją znajomość łaciny podwórkowej ale pamiętajmy , że dzieci uczą się od starszych i kiedy w domu lub w szkole odezwą się w nieprzyzwoity sposób a rodzice się spytają "Gdzie ty się tego nauczyłeś "a dziecko odpowie "Jak to gdzie na ASG" Kolejną sprawa są koszty i mobilność osoby dorosłe używają drogich broni które często nie są dostępne w Polsce natomiast dzieci nie mają takich "luksusów" i muszą zadowolić się zwykłą strzelbą co niekiedy jest nie fair a co do mobilności osoba dorosła bierze kluczyki do samochodu lub kupuje bilet do środku lokomocji i jedzie na zlot a dziecko musi wierzyć że jego rodzice go podwiozą lu też zezwolą mu na podroż na drugi koniec Polski . Wiele osób uzna , że mądrze się ponieważ mam 15 lat i niedługo osiągnę "magiczną" 16 ale nie wiem czy pojechałbym na zlot gdzie przyjadą gracze z całej europy oraz drużyny które często ze sobą trenują i mają zgranie opanowane na tip-top dlatego na razie bawię się w ASG z przyjaciółmi i oszczędzam na jakąś ładną Japonkę
CzaroSW 15.12.2008, h. 16:35 CzaroSW
Hmm... Macie problemy... Mam 15 lat i mi na razie starczy takie strzelanie na 20 - 30 osób w lesie z fajnym scenariuszem... Poczekam sobie do tych 18 lat... Przez ten czas wiele mogę się nauczyć i nie przyjdę na Big strzelankę i nawet nie będę wiedział kto tam jakieś znaki pokazuje tak jak to jest w większośći przypadkach i zamiast zająć się Tematem strzelanki pytają po każdym co on pokazał... Pozdro ;D
Miszczo 15.12.2008, h. 19:00 Miszczo
Moim zdaniem dobrze, że występ w zlotach jest od 16 lat. Wiem to z doświadczenia : Człowiek w wieku 12-16 lat ma różne pomysły. Kiedyś zajmowałem się rycerstwem i nakupowałem łuki, tarcze, itp. A potem się znudziło i przerzuciłem się na airsoft. Teraz nie ma z kim strzelać, ale poczekam do 16 lat i wtedy się zapiszę. Do tego wieku człowiekowi albo się znudzi, albo wkręci się na dobre i NAPRAWDĘ lubi ASG
Clockens 25.12.2008, h. 11:59 Clockens
A WG mnie, ograniczenie wiekowe powinno być 16 lat, lub jeżeli w zespole jest osoba pełnoletnia która weźmie na siebie odpowiedzialność osoby która posiada mniej niż 16 lat, na napisanym wcześniejszym dokumencie.


Pozdrawiam!
Novy 25.12.2008, h. 18:47 Novy
najlepiej jeżeli w rodzinie ktoś pełnoletni jest a strzela się także to wtedy ma się pełne zaufanie. U mnie w domu dopuki moja siostra nie wyszła za mąż to niewiedzieliśmy co to ASG, dopiero jak kumple szwagra mnie zaprosili to moi starzy polookali, posłuchali i poczytali, spodobało im się to i sami się interesują. Jeżeli zna się dobrze organizatorów to można wejść bez zgody jeżeli oczywiście ludzie są pewni że nie wyskoczysz w otwartym ogniu ze zdjętymi goglami bo zaparowały. ASG to sport dla ludzi odpowiedzialnych za siebie ale także za tych którzy za nich odpowiadają. A na zloty to faktycznie osoby poniżej 16 nie powinny wchodzić (sam mam 14). Na operacje Borneo dobrze że trzeba mieć bilet czy pozwolenie podbite przez organizatora bo kto wie kogo by przywiało...
Andrzej50 27.12.2008, h. 14:41 Andrzej50
Ja mam tyle szczęścia, że dopiero po szesnastych urodzinach (pół roku temu) zacząłem się fascynować ASG, ale znam paru chłopaków o rok, dwa młodszych, z którymi w ogóle nie bałbym się grać, bo im ufam, poza tym mam fajny teren do gry koło domu i rodzice zawsze są w pobliżu.
olo12390 06.01.2009, h. 19:26 olo12390
mam 11 lat ale nie biorę udziału w żadnych bitwach airsoft to dla mnie czysta zabawa nawet gdy strzelam tylko do tarczy z tatą lub z kimś dorosłym wystarczy mi mój g36c umarexa
SebceW 29.01.2009, h. 19:51 SebceW
Witam. Ja mam 15 lat lecz 4 miesiące do 16'tki. Aktualnie nie uczestniczę w symulacjach działań militarnych ASG z powodu nie odpowiedniego wieku. Lecz mam swój team w którym staram się wraz z przyjaciółmi potrenować taktykę (CQB oraz w niewielkim stopniu Zieloną) No i spędzić w dobrym towarzystwie i w dobrej zabawie weekend. Jak będę miał 16 lat planuje zacząć chodzić wraz z kolegami na spotkania ASG. Pozdrawiam
edson 30.01.2009, h. 20:25 edson
panowie!!!
Ja jako 15-sto latek jestem maniakiem ASG. Uczestnicze w otwartych spotkaniach, jednakże nie mam 18 lat moi opiekunowie musieli podpisać oświadczenie i musiałem dać od psyhologa oświadczenie, że nie mam ADHD ani żadnej innej choroby nadpobudliwościowej. Psyholog wypisał mi papierek i teraz bez większego problemu moge się pobawić. Był tam chlopak, który obraził 13 latka. Jak ja bylem w jego wieku to potrafiłem rozwalić kilku ludzi(wtedy grałem jeszcze z członkami mojej rodziny, którzy są równierz fanatykami) dlatedo proszę nie poniżać co niektórych.
olo12390 31.01.2009, h. 12:40 olo12390
edson ma rację na pewno ci którzy wypominają wiek innym terz grali w wieku 13-15 lat
Czozen 18.02.2009, h. 08:11 Czozen
Na większości replik które widziałem, na pudełku jest zapis "18+" co oznacza że żeby mieć takie cacko trzeba mieć 18 lub więcej latek. Czyli wasza dyskusja osiągnęła poziom:

"Mam 13 lat, chcę pić wódkę, czemu nie chcecie pić ze mną i czemu ta policja cięgle się czepia, przecież mama mi pozwoliła! Wy napewno też piliście wodkę jak mieliście 13, na avatarach widać:P"

Co oczywiście jest śmieszne ale zasada ta sama.

Czyli że jak jest napisane że 18+ tzn. 18+ i nie mniej. Ale żeby nie było to małą rada dla wszystkich młodziaków. Uczcie się pilnie, wyuczcie się na kadrę oficerską WP albo zgłoście się do armii jak przyjdzie Wasz czas, zacznijcie tam jeździć na misje i przeżyjecie prawdziwą przygodę a nie jakieś pitu pitu. Czego Wam gorąco życzę!
kacpi010 25.02.2009, h. 16:39 kacpi010
"Uczestniczą aktywnie w życiu airsoftowym, co zostanie potwierdzone oświadczeniem co najmniej dwóch, aktywnych, powszechnie znanych i pełnoletnich maniaków ASG."
Jak ktoś w ogóle nie uczestniczy bo dopiero zaczyna;D
Nie kminie tego może mi ktoś wyjaśnić na PW please...
vincent274 28.02.2009, h. 19:21 vincent274
dla mnie to jest smieszne, nie bede mowil gdzie bo za duzo pisania ale chyba kazdy sie domysla
wrobel102 13.03.2009, h. 22:31 wrobel102
A jak ktoś nie ma obojga rodziców?
zunia 18.03.2009, h. 22:57 zunia

"Dzieci" wasze dyskusje są nie na miejscu.Dziwicie się,że "stersi" tak biadolą z tym ograniczeniem wieku? Pooglądajcie sobie wiadomości: oni mają strach,że rosną następcy takich jak ten ostatnio w Niemczech. Wiek nie ma tytaj nic do rzeczy,dorosnąć trzeba i o konsekwencjach myśleć.Jak coś przeskrobiecie to "starsi" bekną nie wy.Więc dorośnijcie i potem zabierzcie głos.
CLON 22.03.2009, h. 14:42 CLON
Ludzie, i po co ta dyskusja? Co drugi komentarz, to kopia poprzednich. Masakra.
Ograniczenie wieku było od zarania dziejów, a wy dalej się kłócicie. Zakaz będzie i tyle, a jak ktoś nie ukończył tych 18 lat, niech czeka cierpliwie.
Ja sam nie ukończyłem jeszcze lat czternastu - i nie drę się na każdym forum "bo ja nie mogem hodzić na szczelanki!". Moją taktyką jest po prostu czekać - czekać na ukończenie osiemnastu lat. Co prawda, nie myślę już tak jak moi rówieśnicy, ale nie będę tu nikomu tego wmawiał. Ograniczenie być powinno. I nie będę tu kopiował poprzednich komentarzy - radzę wszystkim, którzy nie ukończyli lat osiemnastu, czekać. Po prostu czekać, aż się wydorośleje, zmądrzeje. Zdobędziesz szacunek na scenie ASG i będziesz jeździł na strzelanki.

Ja narazie repliki nie posiadam. Dlaczego? Po pierwsze: zbieram na jakąś porządną, a nie sprężynę za 50 zł. Po drugie: Narazie replika jest mi zbędna, wolę poczytać różne artykuły o ASG, poczytać forum WMASG aż zdobędę trochę wiedzy. A po trzecie: W mojej okolicy raczej nie mam szans na strzelanie się z kimkolwiek, bo starsi raczej mnie wyśmieją, a młodsi się boją. Tylko czego? Dobrej zabawy?

Ależ się rozpisałem. Kończę, i mam nadzieję że mój komentarz, pośród tych wielu, czegoś dostarczył tym, którzy są jeszcze zbyt młodzi.
Zerstorer 27.03.2009, h. 00:07 Zerstorer
Dlaczego jest od 18 lat? A poczytajcie sobie o czymś takim jak culpa in custodiendo. A tak po krótce to nikt nie chce płacić grubych odszkodowań za to, że jakiś dzieciak coś sobie zrobi, albo że ten dzieciak komuś coś zrobi i odpowiadać będą jego rodzice. 18 lat to pełna zdolność do czynności prawnych, czyli pełna odpowiedzialność za własne działania. Wcześniej nie ma sensu się w to bawić, chyba że odtwarzamy akurat afrykańskie oddziały dziecięce, albo Hitlerjugend. Ale w obu powyższych przypadkach zostaniemy szybko, słusznie i adekwatnie wykopani na orbitę^^
olo12390 28.03.2009, h. 10:42 olo12390
CLON nie przyszło ci do głowy że możesz po prostu poprosić kogoś pełnoletniego aby z tobą postrzelał np. do puszek to też frajda (przynajmniej dla mnie) jak chcesz czekać do 18 lat to czekaj w końcu airsoft zupełnie ci się znudzi pużniej gdy będziesz mial 10 razy więcej nauki i twje życie wygłądalo by tak dom-szkoła,dom-szkoła dom-szkoła nie będziesz miał czasu nawet poczytać gazety jak masz zamiar pójść na studia to jeśli lubisz airosft to zajmij się nim teraz a nie gdy nie będziesz miał na niego czasu ja lubię strzelać nawet z zabawkowego pistoletu na kulki (do czasu aż się nie zepsuję)
jakobo55 28.03.2009, h. 17:22 jakobo55
Czy może mi ktoś wytłumaczyć jeśli mam 12 lat mogę się zapisać?
olo12390 02.04.2009, h. 12:54 olo12390
jakobo55 możesz ale jeśli twoi opiekunowie lub rodzice podpiszą jakieś papiery (sam nie wiem jakie) w tedy możesz brać udział w strzelankach
CLON 03.04.2009, h. 20:25 CLON
jakubo55,

Szczerze wątpię. Nie wystarczy zgoda rodziców (której nadal nie mam ja, na nic nie zda się paplanie o zasadach bezpieczeństwa i ich przestrzeganiu), ale także zgoda organizatora strzelanki.

Zresztą, nie sprecyzowałeś swego pytania zbyt umiejętnie. Na co chcesz się zapisać? Nawet użycie repliki przez nieletnich jest nielegalne, przy większości widnieje magiczne "+18" Nasuwa się wszystkim słynne powiedzonko: "Prawo jest po to, aby je łamać"
Lagodkin 03.04.2009, h. 23:36 Lagodkin
Z tego co się orientuje to na czymś większym np. raszówka i tak bedzię magiczne 16+ i ewnetualna zgoda rodziców.
serafin50 04.04.2009, h. 22:50 serafin50
hmmmmmmmmmmmmm ja mam 12 lat replikę AEG M16 i dobre ochraniacze na oczy, i jak się ma dość dobre uzbrojenie rodzice nie pownni się martwić, ja na razie ćwicze taktyke i takie tam, głownie ćwiczę taktykę czarną ale jak bede dobry to starzy mi pozwolą uczestniczyć w strzelankach
Szakal69 05.04.2009, h. 22:10 Szakal69
ochraniacze na oczy OMG , widać , że masz 12 lat ... Tak samo co ma zgoda rodziców do posiadanego uzbrojenia . Może chodziło ci o wyposażenie . W każdym razie mylisz banalne pojęcia z czego można wywnioskować , że potrzebniejsza jest ci pilna nauka niz airsoft ..
Szakal69 05.04.2009, h. 22:11 Szakal69
ochraniacze na oczy OMG , widać , że masz 12 lat ... Tak samo co ma zgoda rodziców do posiadanego uzbrojenia . Może chodziło ci o wyposażenie . W każdym razie mylisz banalne pojęcia z czego można wywnioskować , że potrzebniejsza jest ci pilna nauka niz airsoft ..
serafin50 06.04.2009, h. 16:57 serafin50
jeśli chodzi o uzbrojenie to chodziło mi o ochraniacze i.tp.
olo12390 07.04.2009, h. 09:32 olo12390
popieram cię serafin50. dobrze myślisz
debil 08.04.2009, h. 08:49 debil
o jacie ale problem macie dzieci stszelajom sie w mojej miejscowości ale na pistolety zabawkowe 9 10 latki z ochraniaczami o japier.....
debil 08.04.2009, h. 08:59 debil
niech się strzelają to ich sprawa
sasuHT 08.04.2009, h. 11:45 sasuHT
Dobra, dyskutujecie o +18 na pudełkach replik. To niech mi ktoś wyjaśni dlaczego nikt tego nie pilnuje. Bo np. w sklepach internetowych to nawet mając 12 lat można kupić replikę. Jeśli naprawdę powinno tak być to dlaczego nigdzie nie jest napisane np. "produkt przeznaczony dla osób powyżej lat 18. Przy jego odbiorze konieczne jest okazanie dowodu osobistego" lub coś w tym stylu.... NAturalnie w sklepach "nieinternetowych" (cholercia nie wiem jak to inaczej powiedzieć) nikt wam repliki nie sprzeda jak legitymacji nie pokażecie......
debil 09.04.2009, h. 23:28 debil
w mojej ekipie jest 13-letni chłopak i ASG jest naprawdę świetny...wiec nie jest tak źle.
serafin50 10.04.2009, h. 19:04 serafin50
każdy dzieciuch może zlać starszego
debil 11.04.2009, h. 22:00 debil
ale nie każdy umie .....i nie jest w stanie, a ja mówię że jest sprytny
hasfa 12.04.2009, h. 12:45 hasfa
Ja mam 15... prawie 16 lat.... Jestem za przesunięciem do 18 lat bariery... A notariusz to naprawde nie jest tak WIEELLKKII wydatek... Poczekam jeszcze 2 lata, a co mi tam. Przecież moge się strzelać z kolegami z podwórka? Myślcie ludzie, oficialne zloty byłyby przedszkolem gdyby zlikwidować ograniczenia wiekowe.
serafin50 12.04.2009, h. 13:13 serafin50
no zgadzam się z wami że wtedy zloty byłyby przedszkolem ale mogliby robić jakieś testy czy dzieciak nadaje się do takich rozgrywek, bo na przykład jakieś dziecko prymus które się nigdy nie styknęło z czymś takim jak airsoft to się nie nadaje a dziecko które od 5 roku życia bawi się karabinem i się interesuje takimi sprawami jak airsoft i.tp. to się by nadawało.
MyN3 13.04.2009, h. 00:42 MyN3
sasuHT - Tak jest w większości krajów.. W Polsce tego ograniczenia nie ma gdyż nie jest uznawane za broń tak jak prawie wszędzie..

Ja bym zaproponował robienie testów dla 15latków..
Ja mam tyle i chyba cała moja ekipa składająca się w większości z 18-19latków nie powie o mnie że się boję kulki.. I na pewno nie boją się do mnie szczelać
>
Mam ponad 180cm i wielu mi mówi że wyglądam na 17lat :D
Ale niestety stresuje mnie mój wiek jak koledzy jadą do Bielska a mi zostaje postrzelanie od drzewek
Jedyne co mnie Raduje to z każdym dniem jestem bliżej 16stki
Za niedługo w środowisku ASG zamiast obchodzić 18nastkę będą obchodzić 16nastke

Pozdrawiam Maniaków

I tak zostanę wyzwany od dzieciaków :D
kablo 13.04.2009, h. 22:40 kablo
Witam wszystkich maniaków, heh "18 lat" magiczna bariera, zakazane owoce i te sprawy...i tak sobie myślę. czy ten dzień osiemnastych urodzin czyni ludzi "dorosłymi"? Na pewno pełnoprawnymi obywatelami RP i tak dalej, ale moje zdanie jest takie, że w airsofcie nie tyle znaczenie ma wiek co zdrowy rozsądek, na pewno z wiekiem go przybywa, ale nie zawsze.
Zgoda rodziców
i Opiekun na strzelance (pełnoletni kompan) powinni w zupełności wystarczyć:)
kalczuch 14.04.2009, h. 09:58 kalczuch
Mam 14 lat.
Ja się strzelam z kumplami w wieku 14-16 lat i przez kilka miesięcy nic się nam poważnego nie stało i to nie jest prawda że ASG powinno być przeznaczone dla ludzi którzy mają 18 lub więcej lat.
TBM 15.04.2009, h. 15:13 TBM
Zrozumcie wreszcie że nie zdrowy rozsądek się liczy w przypadku wypadku ale odpowiedzialność prawna którą nabywacie po ukończeniu 18 lat.

Do tego czasu odpowiadają za was wasi rodzice którzy w wyniku waszej szkody/uszczerbku na zdrowiu mogą wnieść pozew przeciwko innym. Starsze środowiska chcą tego uniknąć jak np pomorski WMASG i dlatego ma ograniczenia 18+. Nikt nie ma ochoty być ciągany po sądach przez czyichś rodziców, a dorośli gracze w sporej większości wyjaśnią sobie na miejscu co i jak i zaradzą złemu.

Twórzcie własne środowiska aka Majkel86 w 3mieście. Środowisko jest prężne i skupia zarówno ludzi pełnoletnich jak i tych poniżej 18lat. Wręcz często przychodzą na strzelanki osoby które aktywnie strzelają się na pomorskim WMASGu. Ale na zasadzie - chce idę, a nie chcę ale nie na małe powstanie (wiek np 12-14lat).Znam wielu młodych graczy którzy grają bardzo sprawnie i złego słowa o nich nie powiem mimo młodego wieku - 13,14 lat. Znam też takich którzy w wieku 34 oszukują i oskarżają innych nic sobie nie robiąc z krytycznych uwag. Jednak w przypadku jakiegoś zdarzenia w którym zagrożone jest życie/zdrowie ludzkie wole być z osobami PEŁNOLETNIMI. I dlatego coraz więcej ekip/środowisk wprowadza ograniczenia 18+.
olo12390 16.04.2009, h. 15:43 olo12390
najważniejsze jest być rozważnym wiek nie robi różnicy nawet gdy ma się 7-8 lat najważniejsze jest dobrze postępować w stosunku do innych
mlody797 06.05.2009, h. 20:39 mlody797
chalk masz racje ja mam ,,tylko" 14 lat ale juz lupie z kolegami nie mam blisko rzadnej grupy do polupania wiec pozostaje tylko podworko i nic wiecej teraz odsprzedaje pleya2 i mam zamiar kupic steyr aug-a za 400 w koncu cos na powaznie bede sie liczyl a nnie ze sprezynowych pistoletow i dalej na podworku ale teraz to moze sie przylacze do jakiejs grupki z nowej soli lub slubic jesli sie znajdzie mam nadzieje za mnie (mlodziaka) zaakceptuja ale i tak ciezko bedzie moze znacie jakas grupke blisko slubic lub niezrzeszonych graczy??
HellCat 17.05.2009, h. 22:49 HellCat
Rany koguta! Ludzie (piszący posty w stylu "mam XX lat i się strzelam")! Ja piracę oprogramowanie, kradnę samochody i okradam bezbronne staruszki. a, i handluję prochami. CZYM WY SIĘ CHWALICIE?! GŁUPOTĄ & NIEODPOWIEDZIALNOŚCIĄ?! Miejcie choć trochę wstydu (czy czegokolwiek innego) i trzymajcie gębę na kłódkę w tym temacie, dobra? Wybaczcie, ale to jest ŻENUJĄCE
sasuHT 19.05.2009, h. 18:53 sasuHT
No właśnie. Co nam po komentarzach w stylu

"a ja mam 12 lat i się strzelam. I co w tym złego"

co to kogo obchodzi ??? Zasady to zasady. Nie po to je ktoś mądrzejszy od was układał, żebyście je zlewali ciepłym moczem (mówię oczywiście o dużych imprezach, a jak już widziałem sporo młodych się żaliło, że nie może na zloty jeździć. Na swoim podwórku to możecie się strzelać nam nic do tego......)

A tak wogóle to wydaje mi się, że dodawanie komentów do tego artykułu powinno być już zablokowane. Chyba wszystkie "palące kwestie" zostały już omówieone
nightfaler 20.05.2009, h. 21:44 nightfaler
Odkąd mam ASG ani razu nie byłem na większej strzelance, i jakoś nie czuję się z tym źle, wiele młodych osób chyba nie wie jaka atmosfera panuje na takich akcjach . Sam mam teraz skończone 16 lat, ze dwa roki temu kręcił mnie paintball więc pojechaliśmy z kuzynem i tatą na taką większa impreze w Kozubniku ( coś ponad 50 osób), oj i tam atmosfera mnie przytłaczała, byłem najmłodszy a średnia wieku tam to coś koło 27 lat była, nie mogłem sie odnaleźć czułem się tak nie swojo, że przez pierwsze dwie rundy nie oddałem nawet strzału z markera :/ dopiero potem jak paru członków mojej ekipy zaczeła krzepić mnie jakimiś słowami otrząsłem sie, żeby nie było że bałem się kulek, poprostu atmosfera na początku była tak cieżka, że nawet oddychanie sprawiało mi trudność, dobrze że potem się spełniłem będąć biegaczem ( capture the flag), słowa pochwały krzepią człowieka, a i nie zdarzyło mi się żeby ktoś a mnie złe słowo powiedział
Lux 21.05.2009, h. 22:28 Lux
ja mam ekipe nową i nie mamy ukonczonych 16 lat no moze jeden
Tomashek 23.05.2009, h. 19:48 Tomashek
Kurczę, połowa komentarzy przy tym artykule są to komentarze typu "Mam xx lat i tak się strzelam". Myślicie, że ktoś popatrzy na to pomyśli chwilę i przesunie barierę wieku? Minimum 16 lat jest po to gdyż w tym wieku ponosimy już jakąś część odpowiedzialności za samych siebie, według prawa, gdy jesteśmy poniżej tego wieku, wszystko co nam się stanie, będzie winą rodziców, ponieważ to oni wtedy biorą za was pełną odpowiedzialność. Pewnie ktoś o tym wspomniał w komentarzach, lecz niestety nie przeczytałem wszystkich

Pozdrawiam.
Gadam 25.05.2009, h. 11:57 Gadam
Chciałem zapytać o to czy jeśli jestem urodzony w listopadzie, a chciałbym brać udział w jakimś zlocie organizowanym załóżmy w lipcu, a w tym samym roku kończe 16 lat to czy jest możliwość abym (za zgodą rodziców oczywiście) brał udział w tym zlocie, czy musze czekać do następnego roku?
kachniar 29.05.2009, h. 18:37 kachniar
jak miałem 15 lat a było to nie dawno to sam się buntowałem a czemu a dlaczego a po co przepisy są i trzeba je szanować ale i są po to by je łamać ale dlaczego jak ktoś ma 15,5 lat to czemu by nie maił brac udziału w zlotach ???
jak ma zapał wojenny to niech gra za zgodą rodzicuw ale musi mieć okulary lub google
kocurel 02.06.2009, h. 21:00 kocurel
Wersja umowy przedstawiona przez chalka jest wygodniejsza i bez zbędnych info powinni ją zdeczka uprościć!!! Mam 14 lat bawię się w asg niecałe pół roku, ale mój kumpel który strzela się już 3 lata mówi że jestem na jego poziomie, moja pierwsza replika to było ak cymy (0,8j) które po pierwszej strzelance wydało mi się szajsowate IP i dlatego odsprzedaje je po tuningu kumplowi którego zaraziłem wirusem ASG, a sam z uzbieranej kasy kupuję sobie l96a1 sniper set tuningowany(a co jest najdziwniejsze? to że puki ja nie wstąpiłem do grupy był w niej chaos który mnie wkurzał więc spisałem listę obowiązków i praw na 3 strony a4 i każdemu druknąłem. Były w niej takie obowiązki że w grupie zostali tylko ci którzy są naprawdę zakręceni, to jest prosty sposób na eliminację noobów z grup
)
Belegpz 03.06.2009, h. 23:13 Belegpz
Aż mi się nie che tego czytać... Komentarze typu "Mam 12 lat i gram z kumplami którzy mają 18 i nic mi się nie stało" - I chwała Bogu za to "koledzy którzy mają lat 17 mówią ze dobrze gram" - Niezmiernie się z tego ciesze oby tak dalej "airsoft powinien być od 12 lat bo ja tyle mam" - ...

Dzieci jeśli chcecie jeździć na zloty to :
- Musicie płacić za bilet (np Combat Alert -230 zł to pewnie "połowa waszej repliki" bądź "cała i jeszcze trochę" no chyba że macie bogatych rodziców ale jak mówicie ze jesteście dorośli to od rodziców kasy nie wypada brać nie - coś za coś )
- Wygląd wiem, że niektóre dzieci wyglądają jak mutanty(180 cm i 14 lat ) ale jednak mundur was nie "postarza" i wyglądacie najmniej śmiesznie.
- Duże koszty które musicie wydać na repliki mundury itp

Więc taka moja rada poczekajcie do tej 18 i uzbierajcie na jakąś japonkę albo dobrego chińczyka oraz pełny uniform i w tedy pomyślcie o ASG.

Mam 16 lat i na razie nie mam w planach zlotów (wiek oraz brak funduszy) poczekam do 18 i może kiedyś
kuropatwa95 13.06.2009, h. 13:57 kuropatwa95
ja mam 14 lat i uważam że bariera wieku w asg powinna zaczynać sie od 16 lat bo w tedy juz mamy troche wyobrazni i stajemy siebardziej odpowiedzialni jak i sprawniejsi fizycznie.Nie chodzi o to że się boję ale strzelamsię z grupą 20osób w różnych laskach koło miasta i nie raz zdarza sie że przyjdzie jakiś bogaty ,,mamin synek"ze on tez sie chce strzelac....Za tydzien tatuskupujemu karabin 500 fps albo więcej i oszołom zaczyna strzelaćdo nas jak do kaczek jeszcze za nim się przygotujemy, ubierzemy, zajmiemy pozycje.Pomijam to że wygląda z tymkarabinem jak dekiel no bo sami powiedzcie 14 latek z karabinem 120 cm dlugosci o wzroście 157cm.niezebym go dyskryminowal ale troche rozsadku musi byc!!!!!ja jako 14latek spokojnie poczekam do 16 i za zgoda rodzicow zaczne sie bawic w prawdziwe strzelanie,moze uwazacie ze 16 to za malo ale moim zdaniemwszystko zalezy od rozsadku i wyobrazni
bzyku102 19.06.2009, h. 16:34 bzyku102
o czym wy tu piszecie! nawet czytac mi sie nie chce. Popieram Belegpz jak ktos chce dobra replike to musi troche kasy wydac a doliczajac mundur i reszte to wyjdzie ok 1000 zeta. Nie sepic od starych tylko zarobic!!Ja na przyklad mam 15 lat i sam zarobilem kase na sama replike. To potwierdzenie 2 bywalcow asg jest dobre gdyz nie kazdy 14/16 latek musi sie zachowywac jak dziecko i mysle ze przy dobrym umundurowaniu itp(np maska) jak chce to moze jechac
bzyku102 19.06.2009, h. 16:35 bzyku102
i jeszczze jedno spore wydatki sa nieuniknione
Lukassiono 25.06.2009, h. 17:36 Lukassiono
Ja mam 12 lat, nie będę kłamać. I siedzę w ASG od roku, umiem odróżnić jakąś tandetę od dobrego sprzętu. Denerwują mnie ludzie którzy uważają że super sprzęt można dostać za 500zł bo ja swój kupiłem za ok. 1500 zł, które sam zarobiłem roznosząc ulotki i tworząc skrypty dla znajomych. Mozolna praca się opłaciła dostałem się do super grupy. Jednak sprzęt sprzedałem i na razie nie mogę brać udziału w rozgrywkach z powodu wypadku, który wydarzył się w czasie ich trwania. Przez głupią dziurę mam rok przerwy w ASG. Muszę uczęszczać na rehabilitację. Popieram organicznie wieku od lat 16 lecz żeby uczyć młodych zachowywać się na polu walki powinno się pozwolić na obserwację i analizę rozgrywek poniżej 16 lat (pod nadzorem osób dorosłych i zgodą rodziców) Lecz zamiast notariusza powinno się potwierdzić zgodę np. u organizatorów. A jeśli chodzi o obecność na pierwszym zlocie to odpada ponieważ na drug mogą nie wyrazić zgody.Pozdr. Lukassiono
mati125 29.06.2009, h. 13:21 mati125
Ja zaczołem się strzelać jakieś 3 lata temu z kilkma kumplami z okolicy mieliśmy grópe i kilka fajnych terenów. Rok puźniej grópa się rozpadła, akurat tak się stało że się przeprowadziłem poznałem fajnych ludzi którzy mieli jakieś bronie i od czasu do czasu się szczelali. Po którejś szczelance narodził się pomysł założenia grópy. Jakoś w śierpniu nasza grópa będzie miała rok. 3/4 nas ma pełne oporządzenie, sam posiadam AK 47 CM.042S i pełne oporządzenie. Często się strzelamy mamy plany na kilka sparów ale jak narazie na żadne zloty sie nie wybieramy. Może niemam tych 16 lat ale według mnie jest to dobra bariera wieku na zloty, to że ktoś uważa że powinno być od 14 to jest jego zdanie i może tak uważać.
Szerszen94 30.06.2009, h. 10:18 Szerszen94
mati myślę, że bardziej od asg jest ci potrzebna nauka i słownik ortograficzny języka polskiego
Un4rm3D 01.07.2009, h. 10:14 Un4rm3D
wedlug mnie osoby ponizej 16 roku zycia (ja juz mam ) moga sie strzelac ale do tego powinny byc organizowane imprezy z innymi ograniczeniami i bardziej towarzyskie niz zwyczajnie zeby nauczyc mlodszych pracy w grupie tego ze ktos tez czuje i poprostu zasad Fair Play, no i limit fps tez nizszy ;]
Gordon116 12.07.2009, h. 19:04 Gordon116
Nawiąże do komentarza Lukassinio. Otóż napisałeś że denerwują cię ludzie którzy uważają że super sprzęt można dostać za 500 zł. Mnie tacy nie denerwują bo sam tak uważam. W końcu nie liczy się sprzęt ale zabawa, a widać ty nawiązujesz do tzw. przeze mnie "wyścigu kto ma lepszy sprzęt". Właśnie tacy ludzie mnie denerwują...
gregoszcz 14.07.2009, h. 13:03 gregoszcz
Ja jestem za ograniczeniami wiekowymi, u nas w grupie średnia wieku to ok.22 lata,
z czego są ludzie koło 30 jak i 15 lat.
Nie mówię, że są oni gorsi od nas-starszych, ale krótko mówiąc ja za nich odpowiedzialności nie wezmę na żadnej większej imprezie.
Nie mam zamiaru się potem użerać z rodzicami tych, że chłopaków, bo coś się stało ich ukochanemu dziecku.
Na lokalnych, naszych strzelankach mamy sprawdzone tereny i wiemy czego można się spodziewać, a nie tak jak na innych imprezach-choćby operacja "Diadem" w Bytomiu-Bobrek, teren po przemysłowy, dużo rozpadlin, gruzu i dziur.
Sam tam nogę rozwaliłem dość porządnie (dopiero po imprezie poczułem i zobaczyłem-ała!!).
A jak to by był któryś z moich młodszych kolegów????
Nie dziękuję, ale niech trochę jeszcze poczekają.
Zresztą sami się z tym zgadzają i wiedzą, że warto poczekać.
Novy 27.07.2009, h. 20:30 Novy
ja podpiszę się pod posten Gordona116 gdyż ludzie którzy uważają że porządny sprzęt to taki na który nie wyciągniesz zbyt łatwo od rodziców są w...wielkim błędzie. Niewiem czy pieniądze i cena sprzętu świadczą o osobowości człowieka ale przykro mi jeśli są osoby które właśnie tak sądzą...
Pucu 31.07.2009, h. 16:55 Pucu
Chyba sobie jaja niektórzy robią. Od 16 lat wystarczy, a jak ktoś nie ma to prosta, krótka, pisemna zgoda rodziców i tyle. Po co komplikować życie???
hasfa 09.08.2009, h. 22:51 hasfa
mil38, dlaczego komplikować życie mówisz... a to dlatego aby połowa WMASG (niepełnoletni - w tym i ja ) miała nad czym godzinami, tygodniami... (a co mi tam) ... latami debatować i pisać posty w stylu "mam 12 lat, osprzęt za 5tys, bazooke, abramsa... ...B-52... ^^ a do tego jeżdzę na zloty w iraku i jestem boski O TAK!" Dobra już skończyłem
w200i4 16.08.2009, h. 20:59 w200i4
mam 15 lat ale rodzice mi pozwalają chodzić na strzelanki i to mi narazie wystarczy a jak będę miał 16 lat to topiero będe składać różne petycje
gregoszcz 18.08.2009, h. 14:37 gregoszcz
mil38 tobie to może życie komplikuje, ale mnie i wielu starszym kolegom ułatwia.
18 lat, ewentualnie 16 i zgoda rodziców i niema poco dyskutować dalej.
Tak jak jest obecnie w zupełności wystarcza, a z resztą na żadnej większej szczelance poniżej 16 lat nikt nie może uczestniczyć i to moim zdaniem jest o.k.
Wirgul 27.08.2009, h. 21:12 Wirgul
Moim zdaniem te ograniczenie jest nie potrzebne a jesli ma byc to ponizej 18 lat trzeba tylko podpis na kartce i tyle...
yvanka666 06.09.2009, h. 01:12 yvanka666
Nie wiek a psycha i odpowiedzialność bierze zodpowiedzialność za konsekwencje. W Lutym zabrałam po raz pierwszy córkę 12 sto letnią na strzelankę. Po prostu zabawa dla atrakcji............. nie miałyśmy pary i przypadła nam w udziale zabawa po przeciwnych stronach. Cóż...... siła wyższa! Stwierdzam,że nie wiek a poukładane w głowie jest wykładnikiem. Obie zeszłyśmy z pola walki jako naruszone po jednym razie, ja w tył prawej ręki, córka w lewe z przodu. Wzajemnie się trafiłyśmy. Co by nie było to ja najstarsza ona najmłodsza! Wstyd, gdyż trzech Panów (30-35 lat) udawało "nieśmiertelnych" i dwie Panie około 30 stki płakały po otrzymanych "strzałach"
Reasumując .......... tylko zdrowa psychika i poprawne zrozumienie tej "zabawy" powinno być kryterium a nie wiek. Widziałam bardzo dużo osób "zbyt młodych" bardzo rozsądnych i odpowiedzialnych i jeszcze więcej +18 I bardzo w gółrę nad osiemnastkę, które pójdą tylko z powodu "bo to jest na ten czas trendy"

Nie zbierajmy do tej zabawy wszystkich z ulicy jak leci, bo płacą!!!!!!!!!!!
kosimazaki13 18.09.2009, h. 14:34 kosimazaki13
hmm? często jest tak, że jeśli osoby znane i szanowane w środowisku ASG potwierdzą że ten np. 15-to latek jest aktywny i nie wzbudza podejrzeń, dana osoba może się strzelać, ale wybaczcie na początku tego tematu jest wyraźnie i kilkukrotnie napisane "nie zamierzamy i nie będziemy się wtrącać w imprezy przez nasz zespół organizowane ;]" Więc jeśli ktoś nie zamierza się do tego stosować. Jego wola Osobiście popieram ograniczenie wieku

Pozdrawiam - Szmoter
amsoK01 19.09.2009, h. 20:40 amsoK01
Dużo kontrowersji. (oczywiście na początek) Mam 12 i interesuje się ASG od 2 lat. Uważam ,że Ci którzy są rozsądni (nie mówię o 8 - 10 latkach ) mogą brać udział w małych ASG ,za zgodą rodziców itp. .Bez ASG trudno było by mi. Na razie przeżyje bez dużych strzelanek , strzelam się z kolegami(wolę być na dworze i pobiegać, niż siedzieć przed kompem i grac w CS) .Pozdrawiam fanów ASG !
pawelek666 27.09.2009, h. 20:58 pawelek666
jak powiedzal pewien koles ,,wiek to właściwie cyferki wymyślone dla matematyki, statystyki, prawa i władzy... ''a tak naprawde trzeba po prostu mic glowe na miejscu i kochac tą zabawe
ps.
mam 11 lat
dzynek 17.10.2009, h. 23:11 dzynek
Uważam, że poniżej 16 lat nie ma w ogóle wjazdu dla takich na żadne spotkania airsoftowe. Prawo jest takie jakie jest, i młodzi powiedzmy sobie szczerze, zaszkodzicie sami sobie w razie wypadku ; )
Pro-Style 27.10.2009, h. 18:45 Pro-Style
Nie zgadzam sie z tym. Mam 14 lat i dlaczego jakieś durne przepisy zabraniają mi uprawiać ten "sport". Chyba wiem jakie sa zagrożenia co moze mi sie stac.
Szerszen94 29.10.2009, h. 21:10 Szerszen94
i walnął łysy grzyką o kant kuli...
przeczytałeś ten artykuł ZE ZROZUMIENIEM?
Nikt ci nie zabrania strzelać się ze swoją ekipą na swoim terenie. Tylko na oficjalne imprezy i zloty nie masz wstępu. A przepisy nie są durne. Układał je ktoś mądrzejszy od ciebie i kto wie więcej na temat odpowiedzialności. Jako nieletni nie odpowiadasz sam za siebie.
Amen
w200i4 01.11.2009, h. 20:40 w200i4
i niech się tak stanie
norberto5 17.11.2009, h. 12:20 norberto5
A niech se tam będzie to prawko bo ja i tak tam na duże strzelaniny nie wpadnę gdzieś do poznania czy warszawy tylko co najwyżej pół godziny od mego miasta(jestem z Koszalina i mam 11 lat) bo nie będę jechał gdzieś tam jak mogę mieć na podwórku zabawę jak na olbrzymich strzelaninach.Chociaż to prawo +18 jest durne bo tu chodzi tylko o IQ a nie o wiek bo może być jakiś 20 latek z downem a jakiś 12 latek z średnią 6.0 i kto powinien się strzelać?
Szerszen94 17.11.2009, h. 15:43 Szerszen94
IQ stanowi osobny temat. Pamiętaj. Z prawnego punktu widzenia 20-latek jaki by nie był to odpowiada sam za siebie. Czyli.
Jeśli zrobiłby sobie krzywdę to byłby to jego problem. Sam by musiał o wszystko zadbać, a nie tak jak jakiś szczyl. Bo jeśli coś się stanie dzieciaczkowi, to rodzice nie odpuszczą. Sprawa w sądzie będzie jak amen w pacierzu. Smutne, ale prawdziwe. Dlatego organizatorzy będą woleli "głupkowatego" dorosłego niż młodzieniaszka. W razie jakiegoś (uchowaj Boże) nieszczęścia organizatorzy nie będą mieli sprawy.
No chyba że wina będzie leżała ewidentnie po ich stronie.
Patryklen12 23.11.2009, h. 10:04 Patryklen12
Ja powiem tak : Mam 12 lat i wiem ,że dużo ludzi myśli ,że taki wiek jest za mały(bo takie dzieci to dzieci neo i w ogóle) do tej zabawy szczerze na tym ubolewam ,gdyż ja militariami interesuje się już od 6 roku życia. A na dodatek mój wujek też się w to bawi i trochę mu zazdroszczę. Z jednej strony jest za ograniczeniem ,a z drugiej nie. Z tej pierwszej strony jestem za ,gdyż tak jak tu padło pewnie już kilkadziesiąt komentarzy ,że to jest duże ryzyko a nikt nie będzie się ciągał po sądach ,bo ktoś zapomniał ,że okularów się nie zdejmuje w trakcie zabawy jak w większości takich wypadków ,gdyż zaparowały gogle. Ale także za inne uszczerbki na zdrowiu. Podejrzewam ,że 80% rodziców -16 złożyli by pozew do sądu o odszkodowanie dla nich za stratę na zdrowiu ich dziecka. I organizator dostałby tak brzydko mówiąc mocno po DU**E. A co do tej drugiej strony to jestem przeciwko no bo w sumie nie każdy 12-14latek ma siano w głowie. Osobiście chciałbym aby to prawo znieśli ale trzeba także pomyśleć o ludziach którzy mieliby podejmować takie ryzyko I TUTAJ APELUJE TO WSZYSTKICH 12-14latków (Z TEGO CO TU WYCZYTAŁEM TO NAJBARDZIEJ SIĘ BULWERSUJĄ) PROSZĘ ABYŚCIE POCZEKALI DO TEJ tzw. ''MAGICZNEJ'' 16-nastki WTEDY TYLKO ZGODA RODZICA I WÓWCZAS BĘDZIECIE JEŹDZIĆ NA RÓŻNEGO RODZAJU ZLOTY CHYBA ,ŻE BĘDZIE OGRANICZENIE DO 18+ . Trochę się rozpisałem no ale cóż zrobiłem to jedynie dla dobra wszystkich organizatorów i w ogóle choć wiem ,że i tak 70% z nich by nie wzięli odpowiedzialności za ''młodszego maniaka''.

P.S Ale mam także dobrą wiadomość dla nas 12-14 latków przecież nikt nie zabrania się strzelać na swoich podwórkach.Zatem zbierajcie cały sprzęt i CZEKAĆ, CZEKAĆ i JESZCZE RAZ CIERPLIWE CZEKĆ.

Dziękuje za przeczytanie i pozdrawiam WsZyStKiCh MaNiAkÓw Airsoftu
berbeluch 24.11.2009, h. 01:23 berbeluch
Ja chyba jako jedyny niepełnoletni w pełni popieram to prawo.
Jest ono potrzebne ponieważ chroni "dzieci" od brutalnego sportu.
Airsoft jest sportem dla starszych i my musimy się z tym pogodzić.

Jedna dobra rada dla młodych : oszczędzajcie pieniądze, ponieważ w przyszłości przydadzą wam się na repliki i umundurowanie.

Dzięki za przeczytanie PZDR all
Cancel 24.11.2009, h. 05:37 Cancel
lol jak czytam te wasze wypociny to mi się śmiać chcę ! Macie 12 lat i potrzebujecie dobrej zabawy ? Jak ja miałem 12 lat to w piłkę nożną z kolegami grałem! a wy nie macie zajęcia ? Widocznie jesteście naprawdę tak głupi że nikt się z wami zadawać nie chcę ! Tylko mi nie piszcie że macie 12 lat i jesteście dojrzali, bo to mnie na łopatki rozjebało...
Patryklen12 24.11.2009, h. 09:24 Patryklen12
Ten temat został rozwinięty 4 lata temu ,a Wy jeszcze się kłócicie i po co ?? Ja się pytam. Po co ?? Do tej pory nic nie wywalczyliście to i teraz nie wywalczycie. A co do komentarza Cancel&#96;a to się przychylę do jego opinii na temat grania w nogę i zbierania pieniędzy na umundurowanie i replikę. Trzeba czekać po prostu. Ja sam mam 12 lat. Od 8 roku życia się interesuję militariami(ASG) itp... Czekałem już 4 lata no to i poczekam następne 4 lata. Wiem ,że mój komentarz nie zmieni statusu na ''czekam'' u wszystkich ,gdyż ten temat rozwija się już od 4 lat to mój 1 koment. nie zmieni wszystkich w 10min. Ale ja uzbroiłem się już w cierpliwość także proszę abyście i Wy to uczynili.

Dzięki za przeczytanie i Pozdrawiam wszystkich maniaków AIRsoftGUN
Bocian228 03.12.2009, h. 23:35 Bocian228
Myślę że ograniczenie wiekowe jest w tym przypadku bez sensu..otóż są tutaj cały czas poruszane 3 kwestie.
odpowiedzialności karnej. Na co rada jest banalnie prosta. Pisemna zgoda rodziców, niech nawet będzie potwierdzona u notariusza, złożona na ręce organizatorów likwiduje wszystkie problemy. Jak się dzieciakowi coś stanie to nikt nikogo po sadach nie będzie ciągał... A jak wpadnie do dziury to sie go wyciągnie..a jak ktoś >18 wpadnie do dziury? to co? zostawisz go bo ty pomagasz tylko osobom >25 ? >35??

Druga kwestia to zachowanie "młodych". Jeśli młodzik będzie zachowywał się nieodpowiedzialnie to z imprezy się go wyrzuca. wkleja nazwisko na fora. i problem z głowy. (w końcu dostarczył zgodę z nazwiskiem wiec to mały kłopot umieścić ostrzeżenie że tego a tego nie wpuszczamy)
Najlepiej jakby była osoba pełnoletnia która za niego ręczy..najlepiej któryś z rodziców i niech pilnuje go na strzelaniu. Jakoś na strzelanie musi dojechać, z buta ciężko.. więc niech rodzice zachowują sie jak należy i zostaną na parkingu/strzelają sie z nami ale żeby był ktoś kto za młodego bierze odpowiedzialność.
Sam widziałem jak na Warriorówke przyjechał ojciec z synem..na oko koło 15 lat i nie było problemu.

Ostatnia sprawa to ze "nie będę do dziecka strzelał bo ..coś".. ja wiem że dzieci sie nie bije a kobiety przepuszcza w drzwiach ale na strzelance dziecko czy nie, kobieta czy nie..jak jest po przeciwnej stronie to serią w ciało ;]..zgodzili sie na taką zabawę i to że po trafieniu może boleć.

Dlatego jeśli ktoś<16 chce sie strzelać i rodzice przekażą organizatorom pisemną zgodę. a Najlepiej jak zostaną żeby dopilnować dziecka to nie widzę żadnych problemów...chyba że przedmówcy boją się mieć w airsoftowym "życiorysie" że załatwił ich 13-latek. //fakt jak jest mały to go trudno trafić ;] // A decyzją czy ktoś sie nadaje czy należy go usunąć zawsze powinien kierować zdrowy rozsądek a nie metryka. END
dodol 12.12.2009, h. 19:14 dodol
mam 11 lat ,ak i zapal do asg . Czy ktos mnie przyjmie do klubu w
wija99 13.12.2009, h. 11:21 wija99
odłóż replikę i poczekaj do 16 a w między czasie sprawdź słowo "jeżeli" w słowniku ortograficznym.
dodol 13.12.2009, h. 14:12 dodol
umnie niema polskich znakuw
Szerszen94 13.12.2009, h. 21:55 Szerszen94
to pisz "znakow", bo ortografia bije w oczy. Poza tym, poprawność pisania to w pewien sposób forma wyrażania szacunku dla osoby z którą rozmawiamy. To tak na marginesie.

Co do ograniczeń wiekowych.
Jakbym zobaczył 11 latka na asg to bym mu grzecznie podziękował za grę. Nie miałbym ochoty brać odpowiedzialności (jakby coś się nie daj boże stało, to i tak dostałoby się właśnie MI. Rodzice łatwo się nie poddają) Więc podpisuję się pod wija99.
ASG można zaczynać według mnie od 14 w górę.Od 17 na zloty a od 18+ to wiadomo I dojrzałość nie gra tu roli. A zapał możesz ukierunkować gdzie indziej. Najlepiej w naukę.
Wiem, że ciężko jest młodym to przyjąć do wiadomości, ale takie są realia. Naczytujecie się, oglądacie filmy a potem jak zobaczycie replikę na żywo to robicie maślane oczy i bardzo mocno chcecie się strzelać. Wiem co to znaczy, bo sam przez coś takiego przeszedłem. Ale co na to poradzić. Najlepiej zrobicie, jeśli przez ten czas będziecie odkładać pieniążki na jakąś dobrą replikę i resztę szpeju (nie jakąś cyme czy JG) Czas leci bardzo szybko, uwierzcie mi, ani się obejrzycie.
Pozdrawiam
CzaroSW 14.12.2009, h. 10:41 CzaroSW
Cancel:

Zważaj na słowa bo Mr. Foka wejdzie albo ktoś i będzie po koncie
dodol 14.12.2009, h. 21:11 dodol
ok dzienkuje za pomoc
Zbik43 15.12.2009, h. 16:32 Zbik43
Człowieku, jak piszą że 16 lat to znaczy że jest w tym jakiś sens.
Uwierz że to prawo ma uzasadnienie
Jako 11 latek nie bierzesz odpowiedzialności za swoje czyny!!!
miczop666 16.12.2009, h. 10:16 miczop666
Boże najdroższy jakie debilne wręcz kłótnie prowadzicie na taki temat. Ja sam mam lat 13 i bawię się w ASG bo to mnie kręci tym się interesuję i nikt mi nie zabroni się w to bawić bo mamy wolny kraj na szczęście dlatego proszę aby wszyscy starsi maniacy (16-18 lat) uszanowali obecność tutaj młodych maniaków, którzy jak Wy (i tu zwracam sie do starszych) chcą sie pobawić w ASG bo jest to świetny sposób na spędzenie czasu (np. niedzielnego popołudnia) i my młodsi szanujemy obecność starszych osób na tym portalu.
dodol 16.12.2009, h. 18:54 dodol
to naj lebsza opinia jaka czytalem.jest super ps. mam11 lat czy jakis klub przyjmie..


JESLI SA ORTY. PRZEPRASZAM
Szerszen94 16.12.2009, h. 19:31 Szerszen94
dobrze, że przepraszasz
Patryklen12 17.12.2009, h. 22:17 Patryklen12
Tyle czasu było spokoju, a teraz apjać to samo. Bony czy to trudno zrozumieć. Prawo jest prawo i prawa trzeba szanować. Wkurzać już mnie zaczynają opinie takie jak : ''Mam 11 lat i interesuję się asg mnie to kręci i nikt mi się nie zabroni w to bawić i szmery, bajery, pompki, rowery'' - Dobrze, bawcie się ale jak coś Ci się stanie to wtedy rodzice za to odpowiedzą i tyle. ''Nikt mi nie zabroni'' - Tu Wam rację przyznam, ale w środowisku asg nikt nie będzie brał Cię na swoją odpowiedzialność, bo po co się komuś (organizatorom, uczestnikom itp..) wlec po sądach za jakiegoś dzieciaka, który ściągnie gogle w celu odparowania ich, ponieważ jest to rzecz przy której staje się najwięcej wypadków, ale i nie tylko. Przecież biegając po lesie może być wiele przypadków nieszczęścia. No, a kto dostanie po (że się tak nie przyzwoicie wyrażę) Po DUPIE (Foka, przepraszam za słownictwo ale to jest w imię konieczności) oczywiście, że organizator, gdyż nie dopilnował.

Teraz chciałbym zaapelować do tych >16. PROSZĘ postawcie się w sytuacji organizatora gdyby doszło do takiego nieszczęścia - Dam sobie rękę uciąć, że rodzice (gdyby się stało coś ich synkowi/córeczce jakiś wypadek) nie dali by za wygranął i poszli by do ''SĄDU'' złożyć pozew o odszkodowanie do organizatora, a tego by żaden organizator nie chciał.

A poza tym używanie replik jest dozwolone od lat 18+ no chyba, że za zgodą rodziców to od 16, biorąc pod uwagę wiek używania takich broni asg jest także dozwolone od lat 18+ natomiast za zgodą rodziców także można uczestniczyć (w mniejszych spotkaniach) od 16 lat.

P.S Wiem co to znaczy bunt ku prawu, które jest postawione przeciwko AirSoftGun, gdyż mam 12 lat. Także się buntowałem (gdyż militaria, a miedzy innymi właśnie AirSoftGun są moimi pasjami od 8 roku życia) przeciwko niemu, lecz pewien mój dobry kolega wytłumaczył mi : co ? i dlaczego ?. Od tamtej pory jestem wzorowo nastawiony do tego prawa i jeszcze jedno mogą tutaj dodać : ZBIERAJCIE KASĘ (SAMI, A NIE TYLKO OD STARYCH ŻEBRAĆ) NA DOBRY SZPEJ WRAZ Z BRONIĄ, A JAK NA RAZIE JEŚLI JESTEŚCIE TACY ZAPALENI TO NOS W KSIĄŻKI ALBO GANIAĆ ZA PIŁKĄ. No chyba, że jesteście wzorowymi uczniami no to można pomyśleć o jakimś shotgunie od Krakmanów + gogle i się możecie postrzelać (TYLKO NIE DO SAMOCHODÓW ANI INNYCH PODOBNYCH RZECZY)

Dziękuję za przeczytanie mam nadzieję, że mój post zakończy tą "odwieczną" walkę z ograniczeniem wiekowym. Pozdrawiam serdecznie...,
Patryklen12
Szerszen94 18.12.2009, h. 17:22 Szerszen94
Nic dodać nic ująć, wszystko wyjaśnione jak trzeba.
dodol 20.12.2009, h. 18:25 dodol
ja mam plyn zeby google nie parowaly.
wienc oczu nie strace. Tak tylko mowie
Patryklen12 20.12.2009, h. 18:48 Patryklen12
Oj. dodol..... Ty lepiej zainwestuj w słownik ortograficzny ale taki full wypas. To Ci się bardziej przyda niż replika. Ja to się dziwie, że jeszcze foka Cię nie wyradarował za te błędy ortograficzne, bo albo masz takie szczęście albo foka nie ma czasu na razie. Ta 1-sza opcja jest bardziej prawdopodobna.

P.S Co do tego płynu do gogli to Ty może pomyślałeś ale nie każdy obczaja wszystkie możliwości by zapobiec takim nieszczęśliwym wypadkom, gdyż są zajęci myśleniem ile ludzi wyeliminują z gry i wali taki dzieciak w budynku (420-460 FPS) po palcach, po twarzy, i myśli, że jest drugim terminatorem.

Pozdro...
dodol 21.12.2009, h. 17:35 dodol
Jestem gotowy na to ze dostane z kulki.Mam slownik i ma 1000 stron ale na kompie nie mam Polskich znakow.

POZDRO.Jak robic emo tiki.

sora za orty
Szerszen94 21.12.2009, h. 19:11 Szerszen94
to chyba nie wymaga komentarza. Jak masz słowo z "ó" to piszesz "o" jak "ż" to "z" itd. Nie pojmujesz jeszcze, że grając w asg ciągle narażasz się na niebezpieczeństwo (i google, płyny i inne szmery bajery nie mają tu znaczenia) Jak będziesz chciał się strzelać z kimś starszym, to licz się z tym, że krzywo się na ciebie popatrzą i podziękują, takie jest życie. Jak już powiedziałem. Zapał skieruj w naukę albo sport i zbieraj pieniążki. Jak będziesz miał powiedzmy 14-15 lat to będziesz mógł sobie kupić od razu załóżmy G&P albo TM wraz z całym szpejem. Zobaczysz ile radochy ci to da. Ale litości człowieku! Mając 11 lat i chcąc koniecznie grać w ASG robisz kłopot swoim rodzicom (nawet jeśli ci pozwalają i wiedzą o tym co robisz) Wypadki chodzą po ludziach, różne rzeczy mogą się zdarzyć. Ja, gdybym był rodzicem zawsze zamartwiałbym się, gdyby moje dziecko zajmowało się czymś ryzykownym. A ASG się do takich rzeczy zalicza. I ja osobiście nigdy nie dałbym dzieciakowi (11 latkowi na przykład) do rąk czegoś mocniejszego. Bałbym się.
Ale skoro myślisz, że jestes na tyle dojrzały aby się strzelać to proszę bardzo. Ale w zamknietej grupie (tzn. znajomi, rówieśnicy), na większe wypady się nie nastawiaj.
Patryklen12 21.12.2009, h. 22:10 Patryklen12
@dodol pisząc "na kompie nie mam Polskich znaków", po prostu mnie rozwalasz tym komentarzem, a wiesz dlaczego, a no dlatego, że na kompie możesz se ustawić polskie znaki tylko trzeba trochę ruszyć mózgiem i objąć google.pl w swoje szanowne "spracowane" szkołą ręce, a następnie poczytać jak to poczynić. Chyba, że masz Polskojęzyczne znaki tylko, że nie umiesz ich zrobić. To są dwie odrębne "dziedziny".

@Szerszen94 Trochę żeś ściągnął ode mnie ;( Ale wybaczam, gdyż to trzeba cały czas poruszać i jeszcze to powiem - ZBIERAĆ NA SZPEJ I DOBRĄ REPLIKĘ, A NIE SIĘ KŁÓCIĆ O GŁUPIE SPRAWY, KTÓRYCH I TAK JUŻ NIE DA RADY ROZWIĄZAĆ, JEDYNIE CO DA RADE Z NIMI ZROBIĆ TO SIĘ Z TYM POGODZIĆ. (Ale mi się rymło )

Pozdrawiam.
dodol 22.12.2009, h. 18:28 dodol
Nie udawać że nie dostajecie emaili.To do klubów.Popieram ,,zdroja8''
Patryklen12 23.12.2009, h. 06:56 Patryklen12
No.... dodol, patrze, że robisz postępy, ortografia jest już bardziej zauważalne(ciekawe na jak długo - podejrzewam, że aż dotąd puki się nie znudzi i znowu trzeba będzie napomnieć - OBY TAK NIE BYŁO, bo naprawdę dostaniesz bana), ale to nie wszystko. Cały czas zapominasz o jednej z najważniejszych rzeczy, a mianowicie o "INTERPUNKCJI". Proszę weź chociaż raz zrób coś pożytecznego dla siebie i dla nas, wejdź w www.google.pl, następnie wpisz hasło "INTERPUNKCJA". Jak to zrobisz to sobie poczytaj kiedy ją stosujemy i dlaczego, a mogę Ci to udowodnić na faktach autentycznych (prawdziwych - to znaczy, że stało się to naprawdę), że błędne postawienie przecinka może zmienić kontekst zdania o 360* (* - stopni)

Pozdrawiam...,
Patryklen12
dodol 23.12.2009, h. 13:32 dodol
Bo teraz pisze na innym kompie.
Patryklen12 23.12.2009, h. 17:41 Patryklen12
A czemu sobie nie przestawisz w komputerze, chyba aż taki głupi nie jesteś.
dodol 23.12.2009, h. 20:11 dodol
Na kompie pisze ze mam polskie znaki a ich brak.
Patryklen12 24.12.2009, h. 06:25 Patryklen12
No widzisz... To masz kolejny powód, że masz jeszcze czas na AirSoftGun. Uzbieraj kasę i kup sobie jakiś dobry komputer.
dodol 24.12.2009, h. 09:30 dodol
Ogulnie komputer jest dobry.
Patryklen12 24.12.2009, h. 13:37 Patryklen12
Ogólnie to Ty się naucz Języka Polskiego. Lepiej zrób i idź do okna pierwszej gwiazdki wypatrywać.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt,
Patryklen12
dodol 24.12.2009, h. 15:16 dodol
Tobie tez zycze Wesolych Swiant.
Czy wiesz co to warhammer?
Patryklen12 24.12.2009, h. 16:02 Patryklen12
Co to WarHammer wiem - jest to gra MMORPG internetowa(między innymi). Ale jeśli chodzi Ci o przetłumaczenie tego z Języka Angielskiego na Polski to : wojenny młot.

P.S To co napisałeś jest nie zgodne z przeznaczeniem tego punktu (tematu) ''ograniczenie wieku''.

Pozdrawiam...i Wesołych Świąt (po raz kolejny) oraz dużo prezentów pod choinką...,
Patryklen12
Gandzialf 28.12.2009, h. 22:46 Gandzialf
Patryklen12:
"podejrzewam, że aż dotąd PUKI (podkreślenie moje - Gandz) się nie znudzi"
"błędne postawienie przecinka może zmienić kontekst zdania o 360* (* - stopni)"
Przyganiał kocioł garnkowi....
360 stopni to pełne koło, przyjacielu, czyli tak jakby w ogóle nie zmieniło to wydźwięku.
Airsoft od 18... Czuję klimat tego prawa aczkolwiek go nie popieram. Myślę że gdyby istniał jakiś legalny sposób żeby organizator ani inny uczestnik nie brał odpowiedzialności za małoletniego maniaka, to cały ten temat poszedłby się paść.
Patryklen12 29.12.2009, h. 08:50 Patryklen12
Exacutly
dodol 04.01.2010, h. 19:40 dodol
Popieram gandzialfa .
michal4128 04.01.2010, h. 20:38 michal4128
Ja mam 16 lat i strzelam sie juz od jakiś dwóch, uważam że granica 16-tki jest zbyt wygórowana, mój 13-letni brat któy strzela się razem ze mną jest rozważny i nie ma z nim żadnych problemów. ASG powinno być tak od 14-15 lat, bo nawet jeśli ktoś ma 10 czy 11 to jeżeli chce to i tak będzie się strzelał. Ale tak jak już ktoś wspomniał radzę się ubezpieczyć na sporty extremalne!


pozdrawiam!#
dodol 07.01.2010, h. 18:19 dodol
Chętnie ale ja nie mam z kim się strzelać.Co radzisz michal4128 ale nie mów np.odłóż replike i czekaj..
michal4128 07.01.2010, h. 19:41 michal4128
dodol, 11 to dosyć młody wiek na asg, ale jeżeli znalazł byś jakieś osoby w mniej więcej twoim wieku które mogły by się z tobą strzelać, ew. ktoś zielony kto by złapał bakcyla do airsoftu(koledzy z klasy czy cuś), to myślę że mógłbyś się z nimi "nielegalnie" strzelać.

Nie zapominaj o PORZĄDNEJ ochronie oczu i ochraniaczach na łokcie i kolana.

Jeżeli miałbyś już się strzelać z równieśnikami, to nie zapomnij że masz 11 lat i ograniczcie w "grupie" moc replik np do 300fps, na ten wiek i znajomość rzeczy myślę że to jest zupełnie wystarczająca moc replik, przecież nikt nikomu nie chce zrobić krzywdy.
Patryklen12 07.01.2010, h. 21:45 Patryklen12
@michal4128 - Szczerze Cię poprę bez żadnych zarzutów co do Twoich opinii,

aczkolwiek z jednym się nie zgodzę z tym ''ograniczcie w "grupie" moc replik np do 300fps, na ten wiek i znajomość rzeczy myślę że to jest zupełnie wystarczająca moc replik, przecież nikt nikomu nie chce zrobić krzywdy'' - No niby nikt nikomu nie chce zrobić krzywdy ale skąd wiesz jaki jest dodol (bez obrazy oczywiście), a jacy są jego rówieśnicy w polu bitwy, czy im nie puszczą tzw. ''hamulce'', bo przecież to tylko 11-letnie maniaki(bez obrazy). Co do ograniczenia efpeesów to ja raczej radziłbym na razie repliki z kiosku za 10-15zł na trochę wystarczą to +, mało kosztują +, nie pokaleczycie się to również +, i nie wydasz na to dużo pieniędzy, a co najważniejsze - co raz mniej będzie Ci brakowało do konkretnego szpeju, a jeszcze się pobawisz to też i to WIELKI +, zresztą i tak zrobisz swoje, rób jak chcesz w końcu Ty ryzykujesz, Ty się bawisz, lecz mam nadzieję, że pisząc (Bo piszesz całkiem dorzeczy) wydajesz się dość mądry, i mam nadzieję, że jest tak w realu. NO I TAK JAK MÓWIŁ michal4128 UBEZPIECZYĆ SIĘ NA SPORTY EXTREMALNE.....

Pozdrawiam....,
Patryklen12
dodol 09.01.2010, h. 14:49 dodol
Ja mam replike i ma 250 fps.
Dziadek-Airsoft 09.01.2010, h. 15:24 Dziadek-Airsoft
I spokojnie wystarczą owe 250FpSów, podejrzewam, że replika z AirShitGuns jakiś Aeg.

Pozdrawiam...
Dziadek-Airsoft
dodol 10.01.2010, h. 15:51 dodol
Tylko mam jeden problem niemam sie z kim strzelac .Bo tylko mnie w to interesuje. :<
michal999 10.01.2010, h. 18:20 michal999
Nie oszukujmy się czasem 13 latek jest rozważniejszy niż 23 latek, więc jaki sens ma ograniczenie 16/18 lat?
Patryklen12 10.01.2010, h. 18:37 Patryklen12
michal999 - niby to prawda co mówisz no ale prawo jest prawo. To już nie zależy od rozwagi ale prawnie w Polsce używać takich o replik jest dozwolone od lat 18+, natomiast za pozwoleniem rodziców/opiekunów można od lat 16+. I w 75% o to tylko chodzi. Poczytaj moje komentarze niżej.


Pozdrawiam
dodol 10.01.2010, h. 19:49 dodol
Jakos gram w gry od 18+.Ale do klubu asg to nie moge bo cosmi sie stanie.A jak ktos jest glupi i mysli ze ma 3 zycia to tez moze sobie zrobic krzywde.
Patryklen12 11.01.2010, h. 09:13 Patryklen12
Tym, że grasz w gry od lat 18+ to nie ma się co chwalić, a poza tym po co już w ogóle o tym piszesz masz PW i pisz do kogoś, a nie. Druga sprawa to, że 1 komentarz niżej pod Tobą masz mój, a ja tam wytłumaczyłem Ci i ogólnie wszystkim dlaczego nie możecie brać udziału w Spotkaniach AirSoft.
dodol 11.01.2010, h. 18:42 dodol
Pisze bo dostaje beszczelne wiadomości od klubów.
Patryklen12 11.01.2010, h. 19:33 Patryklen12
Oj...oj... - @dodol, proszę Cię nie denerwuj Ty mnie. Po pierwsze nie dostajesz bezczelnych odpowiedzi tylko bardzo dobre, gdyż Ty masz dopiero 11 lat w takim wieku to się za piłką gania, albo babki z piasku robi, a nie się bierze za sporty dozwolone od lat 18, natomiast za pozwoleniem rodziców od 16, nie powtórzę tego jeszcze raz tylko od razu piszę do Foki aby dał Ci bana. Bo ile można ?? - Koniec już TEMATU
Szerszen94 13.01.2010, h. 19:04 Szerszen94
"dodol
11-01-2010, 18:42

Pisze bo dostaje beszczelne wiadomości od klubów. "


Toś mnie chłopie roztrzaskał w drobny mak.....
Masz 11 lat, powinieneś być tego świadom, że starsi nie będę się chcieli strzelać z tobą. Bezczelność nie ma tu nic do rzeczy. Powiedziano ci, abyś starał się znaleźć kogoś w swoim wieku na strzelanki. Nikogo nie znalazłeś, cóż, mówi się trudno. W takim razie poczekasz sobie troszkę. Nie martw się, czas szybko leci, ani się obejrzysz. Ja z ASG zacząłem 2 lata temu i nie wydawały mi się one jakąś wiecznością....
dodol 13.01.2010, h. 20:37 dodol
DXF 13.01.2010, h. 23:40 DXF
MYŚLĘ ,ŻE TROCHĘ POGUBIŁ SIĘ KTOŚ.USTAWA O PRAWIE O BRONI I AMUNICJI NIE OKREŚLA WIEKU DLA NIKOGO JEŻELI CHODZI O ASG.NIE MA TAM ZADNYCH 16 CZY 18 LAT.OBOSTRZENIA DOT.TYLKO BRONI PNEUMATYCZNEJ O LUFIE GWINTOWANEJ .MAGE TO NAPISAĆ ,PONIEWAZ SAM DOSTARCZAŁEM DOKUMENTY DLA OSÓB PRÓBUJACYCH W WTEDY ZMIENIĆ PRAWOW SEJMIE .MOZNA RZEC ,ZE MAM WTYM TROCHE WKŁADU,CHOCIAZ I TAK USTAWA MA SPORO WAD,ALE DZIEKI TEMU MOZECIE TERAZ GRAC W ASG.

CHODZIŁO NAM WTEDY O ZMIANE W STOSUNKU DO BRONI PAINTBALLOWEJ.
JESZCZE RAZ PODKREŚLAM W NIE MA TAM MOWY O WIEKU W ASG,WIĘC MOZE GRAC KAZDY .Z BRONIIA MAM DOCZYNIENIA OD DAWNA .W PAINTBALL ZACZAŁEM GRAC OD 1996 ROKU ,A W ASG TROCHE PÓZNIEJ,.,DO TEGO DOCHODZI BROŃ OSTRA.WIEM CO PISZĘ .
GRAŁEM Z OSOBAMI W WIEKU OKOŁO 10 LAT I MOGE PRZYZNAĆ ,ŻE MAJA ONE WIECEJ ROZUMU NIŻ 18-20 LATKOWIE W BEZPIECZNYM POSŁUGIWANIU SIĘ BRONIĄ CZY REPLIKAMI.OCZYWISCIE ,GDY MĄDRY CZŁOWIEK POTRAFI IM DUŻO POKAZAĆ,A NIE WYSMIEWAĆ .

JESZCZE JEDNO ,GRAJĄC Z TAKIMI OSOBAMI W PAINTA NIGDY NIE SPOTKAŁEM SIE Z BZDURNYMI ZAKAZAMI W POSTACI NIE STRZELAC PONIŻEJ 5 METRÓW , A TUTAJ WIDZĘ JEDNO JEŻELI 18-30 LETNI GOŚC BOI SIĘ OBERWAĆ KULKĄ ,TO PO CO GRA,WBREW POZOROM .SAM MAM W DRUZYNIE ASG 11 LATKA ,KTÓRY JEST BARDZO DOBRY. MYŚLĘ ,ŻE DLA NIEKTÓRYCH TUTAJ TO WSTYD OBERWAĆ OD KOGOŚ KTO MOŻE LEPSZY.

TO NIE JEST ELITARNY KLUB TO SPORT DLA WSZYSTKICH.WIEC RADZE WSZYSTKIM PONIŻEJ 15 ROKU ŻYCIA POSZUKAJCIE MADRYCH LUDZI ,KTÓRZY NAUCZĄ WAS GRAĆ .

W POLSKIM PRAWIE NIE MA OGRANICZENIE WIEKU W ASG(CHYBA ,ŻE PAN POLICJANT WYSIADAJĄC Z AUTA POWIE ,ZE TRZEBA MIEC JAKLIŚ WIEK,ALE U NAS GRAJA POLICJANCI I NIC TAKIEGO NIE MÓWIĄ. )

NA KARTONACH OD REPLIK JEST 18 LAT ,ALE TO WYNIKA ,ŻE KAZDY TO PISZE DLA BEZPIECZEŃSTWA,ŻEBY NIE SKONCZYĆ W SĄDZIE.POWINI JESZCZE ZAZNACZYC GDZIE JEST KONIEC BEZPIECZNY ,A KTÓRY JEST NIEBEZPIECZNY .
Patryklen12 14.01.2010, h. 10:18 Patryklen12
@DXF - Prawisz bardzo dobrze i na temat. Ale to nie zmienia faktu, iż w prawie ASG, maniacy poniżej 16-ego roku życia nie mogą brać udziału w żadnych spotkaniach, zlotach i tym podobnym. Z tego co mówisz to można wywnioskować, że w ASG w ogóle nie ma prawa na temat wieku, a jakimś cudem się znalazło, że jest dozwolone o lat 18+, bądź za pozwoleniem rodziców/opiekunów od lat 16.

Pisał Pan także to : ''NIGDY NIE SPOTKAŁEM SIE Z BZDURNYMI ZAKAZAMI W POSTACI NIE STRZELAC PONIŻEJ 5 METRÓW , A TUTAJ WIDZĘ JEDNO JEŻELI 18-30 LETNI GOŚC BOI SIĘ OBERWAĆ KULKĄ ,TO PO CO GRA,WBREW POZOROM'' - No wybaczy Pan, ale ja (12- latek), albo inny gracz nawet i starszy 18+, a podejrzewam, że nawet i PAN nie chciałby oberwać kulką o prędkości początkowej rzędu 600-620FPS, bo teraz taką mocą preferują karabiny snajperskie z przykładowo 5 metrów jak Pan to mówi, dlaczego ?? - A no dlatego, że ASG to nie ma być II Wojna Światowa, i każdy ma być ranny, bo po takim wystrzale przykładowo w palca to zostanie uszkodzony, aż do kości jak mur beton(i jest to prawda, gdyż kolega na tym forum wypowiadał się, iż kulka wystrzeliła podczas biegania i kolega z śr. 1-3 cm z repliki o FPS 420 dostał w palca i uszkodziło mu, aż do kości), tylko ten strzał z bezpieczniej odległości dla ciała ma symbolizować, iż został "zabity"(wyraz ->zabity<- wziąłem w nawias, dlatego, że to tylko symbol, które jest znakiem dyskwalifikacji z dalszej rozgrywki, lecz dużo zależy od organizatora i odgrywanego scenariusza).

Zgadzam się z tym, że ASG powinno być dla wszystkich, no ale bez przesadyzmu, przecież nie weźmiemy do grupy dziecko, którego mama jeszcze prowadzi go za rączkę do szkoły, oraz, które ma 8-9 lat, bo :

- Uno(1): Ono nawet nie wytrzyma tempa gry tzn. tyle czasu biegać
- Dos(2): Przecież dziecko to nie dorosły nałoży na siebie replikę i upadnie z nią razem po 30 minutach, a to tylko replika, gdzie oporządzenie ??, gdzie ochrona ?? Dorosłego to po 1-2h replika daje odczuć we znaki rekom. I nie mówimy tu o 4kg tylko, aż o 10-15kg, bo tyle waży średnio cały osprzęt.
- Tres(3): Gdy 10-11 latek w tym wieku zacznie nosić takie ciężary (co sam pewnie waży nie wiele więcej od osprzętu) to w wieku 30-35 lat kręgosłup nie wytrzyma i siądą na wózek inwalidzki, a chyba tego nikt nie chciałby doznać.


P.S Moim zdaniem to nawet tylko z tych 3 powodów co podałem wyżej ASG nie powinno przedstawiać najmniejszego wieku(czyli zaczynać ASG) na uczestnictwo w tak małych granicach, którymi chcielibyście aby były, czyli : 10-11 lat. Natomiast ASG powinno być od 14+ dlaczego ?? - A no dlatego, że (nie chodzi tu już o rozwaga ,bo tak jak powiedział Pan DXF, że niekiedy 11latek jest rozważniejszy jak 16-18letni chłopak/dziewczyna) jest już bardziej rozbudowany (wyższy, silniejszy, KRĘGOSŁUP MA WYTRZYMALSZY), oraz jest wytrzymalszy fizycznie jak i mechanizmem ciała.

I to tylko na ten temat co chciałem powiedzieć. END...,
Pozdrawiam
dodol 14.01.2010, h. 17:56 dodol
Jak to robiam 11 latki ze sa w klubach a ja w zadnym chociaz juz rok szukam.
Patryklen12 16.01.2010, h. 18:01 Patryklen12
dodol - na pewno nie tak jak ty..., zęguląc na forum z myślą o kimś, że ktoś się zlituje nad Tobą i weźmie Cię do teamu dla świętego spokoju.
dodol 17.01.2010, h. 12:45 dodol
Znam gościa ktury ma coś załatwić.
Patryklen12 18.01.2010, h. 14:10 Patryklen12
No i się ciesz. Trochę to zabrzmiało jakby się chwalił albo żalił, no ale cóż ? - Nic nie poradzę taka już Twoja natura. Ja proponuje zakończyć to bezdenne pudło wojny.
sobol2 20.01.2010, h. 19:39 sobol2
ELO ludzie. Ja mam 13 lat i też jak poprzedniczy interesuje sie militariami(zbieram ksiażki czasopisma,gram w gry wojenne,itp) również posiadam ASG tzn Sniperke m40a1(m58) oraz Berette m92 302 firearm. Strzelam sie na budowach oraz w lesie (na budowach nielegalnie , ale ... ) U mnie we wsi nie jest zadużo airsoftowców , więc strzelam sie ze starszymi o 1-2 lata kolegami.Dla mnie airsoft taki ''wiejski'' nie jest neibezpieczny więc; CEL PAL!!!

P.S. Tych kolegów to ja kosze headami z mojej snipki z 20 metrów. xDDDD
Patryklen12 20.01.2010, h. 19:48 Patryklen12
I powiedz mi czy Ty jesteś mądry ?? Że przynajmniej z tego co piszesz, to strzelasz w głowę i to z tak bliskiej odległości i taką repliką. Proponuje pochwalić się rodzicom jak strzelasz się z kolegami zobaczymy czy będzie taki Fun.

P.S @sobol2 "U mnie we wsi nie jest zadużo airsoftowców , więc strzelam sie ze starszymi o 1-2 lata kolegami." - Sorry..., ale albo ja nie umiem czytać ze zrozumieniem albo Ty nie wiesz co piszesz - Ta 2-ga opcja jest bardziej prawdopodobna. No napisałeś tak "U mnie we wsi nie jest zadużo airsoftowców , więc strzelam sie ze starszymi o 1-2 lata kolegami." - Bo wyszło tak = U mnie nie ma za dużo airsoftowców to strzelam się ze starszymi airsoftowacami o 1-2 lata ?? - Czy Ty wiesz co piszesz ?? Ja człowiek rozumny wiem o Ci chodziło, ale weź popraw, bo aż wstyd to czytać.

Pozdrawiam
wulf 21.01.2010, h. 16:33 wulf
W NIEKTÓRYCH PRZYPADKACH 11-LATEK MA WIĘCEJ ROZUMU OD 18,19 A NAWET 25-LATKA TO TEŻ ZALEŻY OD CHARAKTERU I INTELIGENCJI.
POZDRO.WULF
wulf 21.01.2010, h. 16:38 wulf
SOBOL2 A CZY CI TWOI KOLEDZY KTÓRYM KOSISZ HEADY TO MAJĄ GOGLE I OSŁONY GŁOWY NP. KASKI,HEŁMY


POZDRO.WULF
sobol2 23.01.2010, h. 11:57 sobol2
Kurde z tym headem to zartowalem bo oni przewaznie dostaja w ramie a po 2 jestesmy w pelni zabezpieczeni i nic nam niegrozi.mowie jeszcze raz jestesmy w pelni zabezpieczeni tzn: hełm,gogle mundur itd
Patryklen12 23.01.2010, h. 12:08 Patryklen12
Żebyś napisał owe piękne słowa wcześniej, wówczas nie było by tej całej dalszej bezdennej studni kłótni.
dodol 25.01.2010, h. 13:03 dodol
Sobol2 jest gorszy o demnie;)
Patryklen12 25.01.2010, h. 14:50 Patryklen12
@dodol - W czym jest gorszy od Cb sobol2 ?? - Oboje jedziecie na tym samym wózku, jeden geniusz, drugi dorosły. Ja tu nie chce nikogo obrażać ale tak to wygląda.

Proponuję nie robić OT tylko pogodzić się z prawem i szluz...
kubaszutenberg 27.01.2010, h. 15:25 kubaszutenberg
dodol ja też mam jednaście lat.I nawet jak bym mógł się strzelać naimprezach to poco płacićza "bilet wstępu" ja wolem z kolegami nawalać się w lesie np.jdni nachodzą drugich którzy są w domku na drzewie ed
Patryklen12 27.01.2010, h. 18:33 Patryklen12
@kubaszutenberg kolejny "dojrzały" miszczu airsoftu, lecz jedno się chwali, a mianowicie, że jak na 11-nasto letniego maniaka to piszę w miarę dobrze, żeby nie parę błędów interpunkcyjnych byś pisał nawet...., nawet.

Pozdrawiam....
okarkut 08.03.2010, h. 18:35 okarkut
OMG ASG powinno być dla wszystkich od 11 lat!!!!!!!!
okarkut 08.03.2010, h. 18:40 okarkut
OMG Airsoft For Everyone !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
gregoszcz 11.03.2010, h. 15:43 gregoszcz
Jak czytam niektóre wypowiedzi,szczególnie "małych" dorosłych to nie wiem czy płakać, czy się śmiać.
Sam mam 3dziechę na karku, ale mam szwagra, który w tym roku ma 16 lat.
Jednak zaczęliśmy w zeszłym roku bawić się w ASG, więc nie miał 15, ale gdyby nie to, że jak na swój wiek jest, aż nad zbyt poważny lub byłby młodszy to na pewno nie miałby przyzwolenia na jakiekolwiek granie.
Po prostu nie wziąłbym odpowiedzialności za niego.
Także młodsi "maniacy" weźcie sobie do serca, że musicie poczekać, bo nie ma kto za was wziąć odpowiedzialności, a prawo jest prawem i tyle.
lolonzo 11.03.2010, h. 18:03 lolonzo
Fakt jest taki, że gdyby nie dzieci nie byłoby asg. Nie jestem zwolennikiem dopuszczania dzeci do profesjonalnych walk ale sam mam 15 lat i wiem jak trudno wysiedzieć te 3 lub 4 miechy.
michalwrb 11.03.2010, h. 21:10 michalwrb
Pomysł ok ... Najważniejsze jest bezpieczeństwo ... Jestem nowy na Froum ja mam 15 lat i bardzo załuje ,że nie wyszedłem z brzuszka rok wcześniej ale Postaram sie Wysiedzieć rok ...zakupie sobie to co trzeba postaram sie być jak najbardziej aktywny ,żeby tylko się dostać i zostać zauważonym W takim gronie Maniaków
vinetu 13.03.2010, h. 10:37 vinetu
Witam, mam 15 lat za niedługo 16. Do tego dokumentu nie mam zastrzeżeń, jest to dobry pomysł, oczywiście poczekam ten rok, ale repliki mam już kupione. ASG kręci mnie już od kilku lat. Ale jestem rozsądny uczciwy i dojrzały więc nie będzie ze mną żadnych problemów w ASG...

Pozdrawiam...
imba 17.03.2010, h. 18:20 imba
Witam. mam 15 lat a 16 kończę za rok (6 luty). Myślę że ograniczenie wiekowe to dobre rozwiazanie alby uniknąć na zlotach i strzelankach tzn."dzieci counter strike'a".ja mam rok do ukończenia 16 a za ten czas uzbieram pieniądze na replike, mundur, i inne niezbędne rzeczy.

Pozdrawiam.
wojtek1999 21.03.2010, h. 09:14 wojtek1999
Patryklen12 nie musisz wszystkiego komentować bo ja sam mam 11 lat i przez ostatnie 2 lata kupiłem sobie m4a1 i sie ucze jakby to nazwac "taktyki" poruszania się z repliką w rękach o wadze 4,5 kg (full stall troche abs'a ) jestem zadowolony za pare lat kupuje mundur i jakas dobra broń.
P.S Przestaniecie się kłucić?


PoZdro
kuba-ko1 21.03.2010, h. 13:52 kuba-ko1
Też mam 11 lat i kupuje sobie mp5 cm049sd6 by sobie postrzelać i przyzwyczaić się do niej żeby za 7 lat dobrze grał

Pzdr

iluvatarax 22.03.2010, h. 08:03 iluvatarax
Ja 16 już mam od niedawna wiec jest ok.Przepisy mówią wyraźnie że trzeba mieć ukończone 16 lat i nic tego nie zmieni wiec nie potrzebne dyskusje są tutaj prowadzone przez niektórych.Ja jakimś zapaleńcem nie jestem ASG traktuje jak zabawę i teraz mam taką uwagę do 14 latków młodszych postawcie się w sytuacji starszych kolegów i odpowiedzcie sobie na pytanie które często tutaj pada czy wy mając te 20 lub więcej lat chcielibyście się strzelać z dziećmi 13,14 letnimi którym nie wiadomo co może strzelić do głowy?.Ja tu nie mówię ze takie osoby są durniami ale sami wiecie jak jest,chcielibyście ponosić za taką osobę odpowiedzialność?.Bo ja bym nie chciał
kubaszutenberg 22.03.2010, h. 17:01 kubaszutenberg
mam pomysł jest tu bodajrze 4 11 latków czyli chłopcy w moim wieku może zbierzemy kolegów z klasy i się poszczelamy???
ps.taka wojna 11 podstawówek.
kubaszutenberg 22.03.2010, h. 17:03 kubaszutenberg
no i kur.a bład nie 11 podstawuwek tylko wojna podstawuwek
kubaszutenberg 22.03.2010, h. 17:05 kubaszutenberg
tak gadacie a może połowa z was ma 11lat.???
ASGMasters 25.03.2010, h. 21:42 ASGMasters
Moim zdaniem ( mam 13 lat ) to jest tak. Na zlotach i imprezach od 16 lat i koniec przecież tacy jak ja strzelamy się nieoficjalnie np. w lesie czy przy starych budynkach. My nie kupujemy też sprzętu za 2000 zł tylko tani sprzęt z allegro ( wcale nie taki zły jak na cenę ) Zwykle strzelamy się normalnie a jeżeli używamy granatów ( z allegro lub samoróbki ) to uzgadniamy to z policją. Sprawdzają czy granat jest bezpieczny a jeżeli tak to dają nam zezwolenie na dzień taki i taki. Poza tym tani sprzęt da się łatwo naprawić np. mój pistolet austriacki DEA147 BI-1681 9x19 ( sprężynowy 14 kulek ) służy mi od 2 lat Naprawiłem go kilka razy a nawet dorobiłem funkcję wystrzeliwania całej zawartości magazynka bez potrzeby ciągłego pociągania za sprężynę. I po co nam zloty jak sami świetnie się bawimy. Kolejną kwestią jest to że większość osób dorosłych którzy nie mieli do czynienia z ASG myśli że to niebezpieczne a nie każdy jest na tyle głupi by strzelać z poniżej 3m.
Co do granatów i min to używamy tych słabych a małej szybkości które owszem zadają ból bo np. 50 trafień takich jak z karabinu z 5 m tylko że kilka razy słabszych ale to nie wpływa na zdrowie po prostu przez chwilę poboli. Tu chodzi o zadaniu kilku ugryzień komara a nie jednej bomby atomowej. Bo to pierwsze przechodzi a drugie nie. Co doc cen broni to radzę kupować na allegro. Jak macie dużo kasy to kupcie kilka karabinów a następnie poznajcie każdy , tuningujcie no i macie super ASG. Co do ubrania to okulary konieczność polecam też czapkę daszkiem i spodnie wojskowe ( ale takie normalne z ciucholandy z dużą ilością kieszeni ) do tego jeszcze kamizelka z kieszeniami ( też byle jaka ) mały plecak , karabin , broń dodatkowa ( pistolet czasami granat ) no i amunicja radzę około 7 - 9 magazynków do karabinu i 3-4 do pistoletu zawsze zabierzcie też same kulki około 500 bo czasami macie czas na naładowanie magazynka. Co do granatów to jeśli jest taka możliwość wybierajcie te z średnim ładunkiem od 150 do 300 kulek. A co do min to z tym trudna sprawa bo najtaniej 30 zł a potrzeba ich kilka no i mieć czas dobrze zamaskować.
ASGMasters 25.03.2010, h. 21:47 ASGMasters
iluvatarax nam w przeciwieństwie do 16-20 letnich chłopaków nie przyszło na myśl 5-krotnie powiększyć ładunek granatu i wrzucić to do przeciwnika - afera z 5 miesięcy temu 16-latkowi dostało się pod skórę 6 kulek ( miał szczęście chłop )
iluvatarax 26.03.2010, h. 15:00 iluvatarax
ASGMasters ja nie mówię że osoby poniżej 16 roku życia są postrzeleni ale prawo to prawo i nic się na to nie poradzi niestety,żeby móc się strzelać legalnie trzeba mieć te 16 lat skończone najlepiej 18.A tamta afera to rzadki przypadek oczywiście zdarzają się tacy idioci ale co z takim zrobisz?.Ban na ASG i tyle
vinetu 27.03.2010, h. 07:49 vinetu
Jluvatarax dobrze mówi prawo to prawo, ale w sumie to jest to samo co z alkoholem od 18, ale każdy już miał alkohol w ustach w wieku 11lat albo i wcześniej.
Nie rozumiem tych wszystkich 11,12,13 latków prawo to prawo i nikt tego nie zmieni, poszukajcie sobie innego hobby. Jak będziecie mieć już 16 lat to do ASG powróciće.
wiewiora12 27.03.2010, h. 15:41 wiewiora12
Tak patrze na ODP i mnie krew zalewa ... WEdług mnie ASG powinien być od ok 14-15 lat , bo w tym wieku dorastamy i stajemy się bardziej rozważni . Jak ja ( 14,5 lat ) rok temu jechałem głównie tylko kulkami po górnej części ciała i wyłącznie seriami a teraz ciskam jedynie semi ( rzadko na full auto ) a głównie w nogi lub w brzuch . "starsi" a kiedy wy zaczynaliście z Airsoftem ? Mój kolega od którego kupiłem replikę zaczął z ASG gdy miał 14 lat . A teraz ma 17 i jest bardzo dobrym airsoftowcem ;D
kubaszutenberg 27.03.2010, h. 20:16 kubaszutenberg
robiem to samo co asgmonster z kąt jesteś może się poszczelamy???
ASGMasters 28.03.2010, h. 14:31 ASGMasters
A kto mówi że nie można się strzelać poniżej 16 lat można się strzelać tylko nie można uczestniczyć w zjazdach . Nawet nie ma prawa które pisze że nie można używać granatów poniżej 16 trzeba mięć tylko pozwolenie od regionalnej policji
ASGMasters 28.03.2010, h. 14:33 ASGMasters
Jestem z Łukowa. To nie daleko Siedlec.
iluvatarax 28.03.2010, h. 15:44 iluvatarax
Nie wiem po co ta dyskusja.Żeby się strzelać na zjazdach trzeba mieć skończone 16 lat i basta aczkolwiek nigdy nie wiadomo czy 16 latka nie wyprosi się z zabawy,ten wymóg figuruje od kilkunastu lat i nikt tego nie zmienił i nie zmieni.Ja pierwszy raz poszedłem na strzelanke jako widz jak miałem 14 lat i byłem podobnego zdania że ASG powinien być dozwolony od 14 lat ale samym gadaniem nic nie zdziałam.Poczekałem mam 16 lat i mogę już się strzelać jak wam zależy i lubicie ASG to też poczekajcie do 16.W miedzy czasie możecie się przecież umówić ze znajomym na jakimś polu gdzie ludzi nie ma i się postrzelać nic nie stoi na drodze.Możecie w Ogłoszeniach na tej stronce zamieścić informacje z skąd jesteście i ile macie lat jak nikogo nie znacie z otoczenia kto się strzela taka osoba sobie przeczyta i ci odpisze jak będzie chętna,źle mówię?
ASGMasters 29.03.2010, h. 17:26 ASGMasters
Mówisz dobrze ja też uważam że prawo to prawo. Po prostu wcześniej pisałeś tak jakby ogólnie strzelać nie można poniżej 16 lat. Co do zjazdów to sam byłem jako widz i widzę że nic mnie nie omija bo takie coś to każdy potrafi zrobić w okolicy.
jan96 04.04.2010, h. 22:05 jan96
Ja mam 14 lat, i mnie najbardziej załamuje to, że jedenastolatki piszą o airsofcie, a nie znają podstawowych zasad ortografii polskiej... Co do waszych opinii - wprowadzić jakieś badania psychologiczne, albo od jakiego wzrostu można grać (Ja mam 186cm i ledwo 14 skończone). Pomyślcie, jakby takie coś wymyślili, to nie wyobrażam se jak np. ja zapieprzam po polu i gram z jakimś ośmiolatkiem, bo mu rodzice kupili papierek od psychologa, bo płakusiał, bo on chce grać... biega taki z "uzikiem" pod którego wagą się ugina. Limit 16 lat jest uniwersalny - bo ktoś może być "dojrzały" w wieku 12 lat, a inny będzie "dużym dzieckiem" w wieku 25 lat Panowie i przedstawicielki płci pięknej - nadeszła chwila konkluzji i przemyślenia, czym dla kogo jest AirSoft
iwo303 06.04.2010, h. 19:44 iwo303
Moim zdaniem przydało by t sie zniżyć gdzieś to 14 roku życia. Nie dlatego że mam 14 lat, tylko zrobić trochę inny regulamin np
1. Przychodzi na strzelankę z opikunem który ma pismo od rodziców że powierzają mu opiekę.
2.Ma ze sobą pismo od przynajmniej 1 opiekuna że wyrażą zgodę.
3.Jeśli bedzie sprawiał problemy to od razu zostaje odesłany.
4.No i na koniec powinien mieś maske z siatką(okulary parują a maska nie).

P.S To pismo wmasg jest troche głupie bo jak ktoś pokaże takie pismo mamie to od razu się przestraszy.
wojtek1999 07.04.2010, h. 20:23 wojtek1999
jan96 i co sie podniecasz wzrostem i ty chyba o airsofcie wiesz tyle co nic (przeczytałeś jakieś "głupie" zasady i myślisz że mądry jesteś ohh i popieram cie iwo303 tak w 96%
Szerszen94 08.04.2010, h. 19:12 Szerszen94
No ja co do siatki to nikogo nie poprę... Kuleczki na siatce lubią pękać..

A tak wogóle to najchętniej bym zablokował komentowanie tego artykułu, bo jak patrzę na niektóre wypowiedzi, to się człowiekowi smutno robi -.-
Patryklen12 11.04.2010, h. 23:19 Patryklen12
Witam

@ivo303 - "P.S To pismo wmasg jest troche głupie bo jak ktoś pokaże takie pismo mamie to od razu się przestraszy. " - Te pismo wcale nie jest głupie, możliwe, że mama się przestraszy, lecz wówczas opiekun prawny ma jako takie pojęcie na co porywa się jego dziecko oraz posiada lekką wiedzę na temat tego sportu.

Pozdrawiam...,
Patryklen12
Janek 14.04.2010, h. 15:02 Janek
Te pismo zawiera parę błędów:
1. W replikach snajperskich często są używane sprężyny powyżej 200m/s np: m230.
Guardera.
2. Repliki snajperskie często mają zasięg maksymalny po 120/130m.
3. Niektórzy snajperzy strzelają kulkami 0.83g.

Czasy się zmieniają, chińczyki mocne repliki produkują więc i dane trzeba zmienić
berol4 14.04.2010, h. 20:35 berol4
Ludzie ja mam 13 lat i 182cm wzrostu co prawda nie moge jezdzic na zloty ale z kolegami sie chyba mozna postrzelac nie???
iluvatarax 14.04.2010, h. 22:33 iluvatarax
Z kolegami tak,ale na różnego rodzaju zloty i imprezy trzeba mieć skończone 16 lat.Ps.poczytaj sobie wszystkie posty to cię oświeci i nie będziesz musiał w kółko wałkować tego samego:))
KaaN12150 19.04.2010, h. 16:28 KaaN12150
Wg mnie takie poważne zloty powinny być od 16 lat, takie mniej poważne od 13 lat np. jeden team umawia sie z inna drużyna na sparing. A takie strzelanki z kolegami to minimum 10 lat. :D pozdro
Patryklen12 23.04.2010, h. 10:47 Patryklen12
Foka - Kochany, zamknij to już dla ŚWIĘTEGO SPOKOJU.. Amen.

P.S Powiem tak jak pewien mądry filozof bodaj. Sokrates "Są ludzie mądrzy, mniej mądrzy, ale są także mądrzy w swoim upodobaniu" = Ten tekst powinien Was ruszyć trochę do myślenia, bo naprawdę rzygać(Sorry za słownictwo, ale chyba sami rozumiecie, przynajmniej "niektórzy") się chcę na te Wasze ciągłe gdakanie, że się teraz tak wyrażę, "Dura lex, sed lex" po łacinie, a znaczy to tyle "TWARDE PRAWO, ALE PRAWO" i tego się trzeba trzymać. Sam mam te 13 lat, w jakimś stopniu rozumiem Wasze "bąki - posty" no, ale bez przesady ile to można tu mędrkować, to, że sobie pokrzyczycie to Wam to, że tak powiem Gawno Da.


I radzę naprawdę pomyśleć nad własną MĄDROŚCIĄ - Bo jeżeli jesteście ludźmi "dorosłymi"(Jak się za nich uważacie) to wybierzecie właściwą drogę ku HOBBY.

Pozdrawiam serdecznie..,
Patryklen
Comandosu 03.05.2010, h. 17:58 Comandosu
Uważam że admin nie powinien pozwolić na dodawanie komentarzy.
Bo co niektórzy zaoszczędzili by sobie nerwów, zazdrości i moralizowania. A poza tym jest jasno napisane że od 16 lat i koniec. A 11 letnie gamonie niech sobie robią airsofty w lasach i tam siedzą do czasu aż nie skończą 16 lat, a potem hulaj dusza.


P.S
Ale i tak poniżej 18 nie wpuszczają na zloty, a ten dokument jest ważny tylko kiedy WMasg jest patronem.
bez 06.05.2010, h. 16:33 bez
Taaak dalej dalej, co jeszcze, ASG od 6 lat to jest to !!
xconx 07.05.2010, h. 16:37 xconx
DOkument u notariusza to może rzeczywiście zbyt dużo. Ale z drugiej strony bezpieczeństwo musi być i 16 lat to rozsądna granica. Komentarze typu "mam 13 lat strzelam sie juz rok i jestem mądrzejszy od 18latka" są śmieszne. Może jak 13 lub 14latkowie do tych 16 już dorosną, to wtedy pojmą. A póki co - nie narzekać, że rodzice pozwalają wam bez ograniczeń to robić i że stać was w wieku 13 lat na sprzęt za 700 zł.
ceskikrtek 14.05.2010, h. 21:11 ceskikrtek
Według mnie ograniczenie od 18 jest bardzo dobrym pomysłem. Jeśli ktoś strzela się z kolegami (nawet dorosłymi jak ja) w lesie no to ok. Ale zloty tylko dla pełnoletnich. Ja tam rozumiem to ograniczenie i mimo, że mam pięcioletnie doświadczenie to jeszcze poczekam na zloty.
Patryklen12 20.05.2010, h. 16:14 Patryklen12
@xconx - "Może jak 13 lub 14latkowie do tych 16 już dorosną, to wtedy pojmą. A póki co - nie narzekać, że rodzice pozwalają wam bez ograniczeń to robić i że stać was w wieku 13 lat na sprzęt za 700 zł. "

Ze wszystkim z tym się zgodzę, poza tym, że kogoś w wieku 13 lat nie stać na szpej za 700zł. I tu się mylisz drogi kolego i to bardzo, bo jeśli ktoś ma 16 lat to go na takie coś akurat będzie stać ot tak. Szczerząc dalej tą sekwencje szczerze powiem, że się naprawdę grubo mylisz, że każdy 13 latek ma fiu...bździu... we łbie (że się tak niesympatycznie wyrażę). Bo mnie na przykład stać na to, aby sobie na takie coś pozwolić...(Zapracowałem i mam)

Tak wstępem końca.. to każdy może sobie samodzielnie zapracować na takowe przedmioty...


Pozdro...
Patryk
Bradley312 24.05.2010, h. 22:40 Bradley312
Witam forumowiczów,mam pytanko,w lipcu(dokładnie 7lipiec)skończe 16lat czy da rade bym został wpuszczony na strzelanki
Szerszen94 27.05.2010, h. 19:16 Szerszen94
zależy o jakie strzelanki Ci chodzi. Jak się domyślam, chodzi o zloty.
Musiałbyś popytać organizatora, bo tak tutaj to ciężko powiedzieć.
A na własnym "podwórku" z kumplami to się strzelać możesz
Pozdrawiam, Szerszeń.
xkam555 03.06.2010, h. 20:50 xkam555
Powinny być wprowadzone kategorie wiekowe które się przekładają na ilość FPSów w replice przykładowo:
-od 16 do 18 lat - <330 FPSów
-18< - 330+ FPSów

A jeśli nie noto na te kilka lat można sobie znaleźć równie pasjonujące hobby.
Patryklen12 16.06.2010, h. 15:32 Patryklen12
@xkam555 ===|> Wiecie co to jest FPS ?? Powiedzcie ?? - To jest Feet per second czyli ilość
stóp na sekundę.... FPS to jednostka prędkości... To co za różnica czy masz karabin z 330 fps czy 340.. ?? Bo ja nie rozumiem... = I tak z 40 m odczuwalność nie będzie (mocno) niższa (stosując się do 330 FPS), lub wiesz większa (stosując się do 340 FPS)... I nie ważne Czy też z kulki oberwie młodzieniec czy tzw... dorosły (18+).., człowieka skóra i organizm jest tak samo ukształtowany do młodych ludzi jak i starszych (oczywiście nie mam na myśli dojrzewania i wgl...) i ból jaki zadaje kulka jest taki sam dla dorosłych jak i młodszych uczestników Ajersoftu...


P.S "Dorośli inaczej" weźcie się za coś innego, lecz związanego także z ajersoftem... na ten przykład : Modelarstwo.., modele papierowe do składnia. : Czołgi, statki, żaglowce, samoloty, oraz samochody.... Ja też mam 13 lat.., ciężko mi., ale żyje i wgl.. te składanie modelów wciąga i to bardzo.., bo nie jest to takie hoopsiuup... tylko wymaga czasu.., zdrowia psychicznego.., chęci i co najważniejsze CIERPLIWOŚĆI == Ogółem bardzo fajna zabawa ja sobie sklejam już z 3 miesiące i jest bardzo fajnie zrobiłem juz 3 modele samolotów POLSKICH z II wojny światowej... Także zachęcam.., bo warto.., zlatuje nam czas.., ukształtowujemy wiedzę na tematy powszechnie pewnie nie wszystkim znane, uczymy się precyzji., CIERPLIWOŚCI.., ale co NAJWAŻNIEJSZE TO TAKOWE MODELARSTWO JEST W PORÓWNANIU Z ASG "WIELE..., ALE TO WIELE RAZY TAŃSZE"... Na początek polecam składać modele typu messerchmidt.., PZL-37 "ŁOŚ" (POLSKI BOMBOWIEC), lub SPITFIRE ... Klej do tego jaki poleciłbym to WIKOL (najlepszy jest do taki rzeczy.., stosunkowo nie krótko schnie co poprawia komfort klejenia, iż w razie pomyłki lub obsunięcia jakiegoś elementy można go łatwo i szybko poprawić co w stosunku do SUPER=GLUE lub kropelki nie jest takie proste.., a czasami NAWET NIEMOŻLIWE)


To tyle co mogę tu jeszcze dodać także warto się modelarstwu temu przyjrzeć trochę bliżej kto o tym nie wiedział.....


Pozdroo... 600..
Patryk
hydro102 27.06.2010, h. 17:16 hydro102
mam 14 lat i według mnie powinno być tak że przynajmniej dla osób -13 powinny być imprezy przygotowawcze jak tak bardzo chcą się strzelać
hydro102 27.06.2010, h. 17:19 hydro102
sory -16 lat
kolo132 12.07.2010, h. 12:11 kolo132
ja mam 12 lat i nie jestem napalony na zloty.zbieram kasę i sprzęt i ćwiczę z kolegami zieloną.prawdą jest że niektórzy 21-23 latkowie boją się dziecka snajpera:)
zombiak 12.07.2010, h. 15:16 zombiak
ja tam mam 13 lat i nie strzelam sie (jeszcze) narazie zapoznaje się z konstrukcjami karabinków asg|aeg a jak już strzelam to do butelek coby se poćwiczyć a nawet planuje budowe własnego aeg
Yaharro 15.07.2010, h. 21:19 Yaharro
I dobrze moim zdaniem, ja mam 13 lat, strzelam się z kolegami, każdy ma mundur albo inne mocne wdzianko, i jest ok, mamy swoje zasady, nie masz okularów? Nie strzelasz się! Proste, a co do tych zlotów to dobrze że od 16 roku, bo to duża impreza jednak, by jakiejś osobie ktoś strzelił w skroń i by było potem, dochodzenia, srenia , mogło by się nawet w sądzie skończyć, a tak to, 16-18 lat , i na swoją odpowiedzialność. Piknie i krótko, swoją drogą to kupuję replikę L96A1 Warrior, nie jest super droga a snajperka swoje fps ma. POZDRAWIAM WSZYSTKICH NAPALEŃCÓW AIR SOFTU! =)
dodol 29.07.2010, h. 20:08 dodol
Mam 12 lat jadę na obóz i to mi teraz wystarczy.
Pozdrawiam fanów ASG.
Loganziom 28.09.2010, h. 21:02 Loganziom
A ja mam 9 lat haha xD w zawieszeniu i też chodzę na akcje !
Machu14 29.09.2010, h. 18:07 Machu14
Ja niewiem o co wam chodzi mam 15 lat (zaraz 16) i interesuje sie asg na powaznie. Poczytajcie sobie na necie o obozach asg ja za rok na wakacje jede na taki oboz, a ograniczenie wiekowe jest tam od 12 do 18 lat (dla starszych sa inne grupy). Moim zdaniem ograniczenie powinno byc od 15 lat, no moze 14. Nienawidze tego jak chce z moja ekipa postrzlec sie to oni patrza tylko na wiek, a przeciez jestesmy doswiadczeni (dajcie mi karabinek to go rozloze, podrasuje, wyczyszcze i zloze) nic tylko jedno slyszymy "spadajcie gowniarze", a przecierz nie jestesmy gorsi od nich, znamy zasady, taktyke etc. nie mamy takich gowien za 200zl, ja wydalem na airsoft juz ponad 3000zl a mam 15 lat (zaraz 16).
Pzdr.
Szczypek 30.09.2010, h. 00:34 Szczypek
temat wiecznie żywy :) a połowa komentarzy to 'ja mam xx lat i ojejujeju jaki to jestem fajny, a ograniczenie powinno być od xx albo xx+1 (jeśli za miesiąc mam urodziny)'. zrozumcie jedno - tu nie chodzi o to co potrafisz, czy umiesz się zachować, czy myślisz. po prostu jeśli nie masz 18 lat to odpowiadają za was rodzice, i jeśli w jakiś sposób zrobimy wam kuku to my będziemy pociągnięci do odpowiedzialności. i nie, nie mam nic przeciwko młodym na małych, lokalnych strzelankach (zwłaszcza jak np. młody przychodzi ze starszym bratem), ale większe zloty, borne, raszówki, tomaszowy, ściany ognia - NIE.
kacper1095 30.09.2010, h. 11:57 kacper1095
niektórzy maja racje ale moj kolega chodzi na strzelanki a ma 14 lat...ja dopiero zaczynam i moze sie jeszcze nie znam ale znam regulamin, mam bron i mam czekac jeszcze rok a on 2...ludzie to tak własciwie nie chodzi o wiek tylko o fakt ze 12 latek sciągnie okulary i organizator ma problem...chodzi o fakkt ze powinno sie nauczyc zachowania na strzelance a potem isc sie strzelac...a jak ktos podrabia podpis rodziców to mi go żal i powinno byc tak przychodzisz na strzelanke z tą kartką od rodziców z numerem telefonu i organizatorzy dzwonią czy dziecko ma pozwolenie...przeciez co za problem wykonac 10, 15 telefonów
Vault13 30.09.2010, h. 23:13 Vault13
Witam
Posiadam własny team na terenie warszawy, grupa liczy aktualnie 21 osób, osoby są w wieku od 12 do 38 lat częsć jest pełnoletnia część nie i mamy takie zarządzenie że każdy nowy niepełnoletni musi przynieść zgodę od rodziców i telefonem - zawsze sprawdzamy telefonicznie czy rodzic wie co i czy podpisał. I tu się zgadzam, oświadczenie i tel. musi byc.
 
A teraz do rzeczy mam 15 lat a jestem dowódcą mojej grupy. Sam ją założyłem i sam w niej szefuje i organizuje strzelanki. Czyli tutaj nasuwa mi się podstawowe pytanie:
 
- Czy mnie jako osobę mającą 15 lat uważacie za idiotę? imbecyla? niewyżyte dziecko?
  nie znacie mnie, a zakładacie z góry w najlepszym wypadku że jestem chodzącym pudłem kłopotów i nie mam nic innego do roboty jak zdejmowanie gogli podczas gry czy rzucanie mięsem. Czy dla was jestem nikim dopóki nie skończę tych 16 lat? - Wale prosto z mostu bo denerwuje mnie taka postawa b. wielu "dorosłych" teamów. Hitler też zakładał z góry że wszyscy żydzi są gorsi.
 
- I tutaj nasuwa się kolejne b. ważne pytanie. Czy powyższe oświadczenie propaguje dyskryminację ze względu na wiek? To nazywa się adultyzm : http://pl.wikipedia.org/wiki/Adultyzm [pl.wikipedia.org] 
 
Według mnie tak. Ale sami się zastanówcie i odpowiedzcie na to pytanie.
 
- Czym się różnię od osoby mającej 16 lat? Oświadczenie też mogę przynieść, mogę nawet z rodzicami przyjechać. Ale brakuje mi tych 11 miesięcy i mnie nie wpuścicie. Nie pojmuję naprawdę czemu granica oświadczenia wynosi 16 lat. Oświadczenie działa w przypadku osoby niepełnoletniej. 16 latek jest tak samo niepełnoletni wobec prawa jak 14 latek. Wiem jak to działa w dużych grupach airsoftowych, możesz mieć i 13 lat a jak masz znajomości to cię wpuszczą ale osoby która nie ma w tym teamie wujka czy cioci lub brata nie wpuszczą. I tu mamy niesprawiedliwość której wina stoi po stronie władz w tymże teamie. Ale wszystkie te sytuacje są zrodzone przez ten właśnie przepis mówiący "od lat 16". Takim szwindlem dostał się mój dawny kolega do pewnej dużej grupy ASG w warszawie której nazwy nie podam.
 
Oświadczenia popieram, jest potrzebne w wyniku wypadku co zdarza się tak samo u "niepełnoletnich" jak u dorosłych. Prawo mamy jakie mamy i rozumiem obawy pełnoletnich graczy. Ale nie rozumiem czemu czujecie taka niechęć do ludzi poniżej 16 lat.
 
piszę to w imieniu wielu niepełnoletnich graczy, którzy zostali potraktowani z góry jako gorszych/głupszych/nieodpowiedzialnych mimo że takimi nie są.
 
Pozdrawiam wszystkich niepełnoletnich graczy :)
Popieram cie z kazdym zdaniem Vault
Machu14 01.10.2010, h. 18:38 Machu14
apipl 02.10.2010, h. 20:41 apipl
Sprawa jest prosta zezwolenie od rodziców i nie telefonik do rodziców czy opiekunów bo to mozna zalatwic jak podpisiki tylko szanowni koledzy trzeba sie pofatygować do rodziców lub ich zaprosic do siebie....
Vault13 02.10.2010, h. 23:38 Vault13
Zgoda i telefon wystarczy. A wasze gadanie o fałszowaniu podpisów sprawi tylko że teraz to rozreklamowaliście i więcej ludzi bedzie takie przekręty robić.
 
Więc myślcie przed napisaniem czegoś panowie "pełnoletni"
 
 
Vault13 02.10.2010, h. 23:44 Vault13
Zgoda i telefon wystarczy. A przez wasze pisanie o podrabianiu podpisów tylko sprawi że to rozreklamujecie i więcej ludzi zacznie tak fałszować zgody.
 
Więc panowie "pełnoletni" najpierw myślcie potem piszcie podobno według was
wszyscy poniżej 16 lat parajacy sie asg to idioci i bezmózgowia a tutaj powoli wychodzi ze jest odwrotnie...
AdamSon 03.10.2010, h. 16:26 AdamSon
Cześć mam 13 lat.Wiem ze w tym wieku odbija , ale kazdy w naszej małej grupie ASG ma testowane google z najpotężniejszą repliką(w naszej grupie) czyli Około 450-500 Fpsów przed rozpoczęciem rozgrywki .Pozatym według mnie jak juz wyzej pisali koleś z repliką za 1000 złotych nie powinien sie strzelać z kolesiem który ma pistolecik ze straganu.  PAMIĘTAJCIE ZE W ASG BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA.
AdamSon 03.10.2010, h. 16:26 AdamSon
Cześć mam 13 lat.Wiem ze w tym wieku odbija , ale kazdy w naszej małej grupie ASG ma testowane google z najpotężniejszą repliką(w naszej grupie) czyli Około 450-500 Fpsów przed rozpoczęciem rozgrywki .Pozatym według mnie jak juz wyzej pisali koleś z repliką za 1000 złotych nie powinien sie strzelać z kolesiem który ma pistolecik ze straganu.  PAMIĘTAJCIE ZE W ASG BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA.
mystic86 03.10.2010, h. 21:12 mystic86
Ja osobiście uważam, że dolną granicą wieku powinno być 18 lat. Koniec i kropka. Z jednej banalnej przyczyny, osoby, które ukończyły 18 lat mają pełną zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie biorą pełną odpowiedzialność za to co robią.
     Zauważyłem, że masa osób wypowiadała się w stylu "mam 14 lat, ale wiem co robię, wszyscy wiedzą co robię, rodzice się zgadzają i nie będą robili problemów i ogólnie to powinienem móc robić co mi się tylko podoba, bo jestem odpowiedzialny i znam życie itd. itp.". Tak naprawdę widać tutaj dokładnie, że takie osoby nie mają bladego pojęcia o tym co może się stać gdy wyrządzą komuś krzywdę, lub ktoś ich uszkodzi. W pierwszej kolejności organizatorzy całej "zabawy" zostaną dosłownie oblężeni przez prokuraturę, policję, i przy odrobinie pechaprzez media. W takiej sytuacji "Sorry Winnetou", ale jak funkcjonariusze publiczni się uprą to znajdą jakiś paragraf. Wtedy organizator będzie po prostu w "ciemnej pupie" i na niego spadnie cała odpowiedzialność.
     Nie będzie miało znaczenia to jak bardzo jesteście doświadczeni i jak wysoką świadomość ryzyka posiadaliście. Rozumowanie będzie proste <18 lat = dziecko, czyli osoba, która nie jest do końca świadoma swoich czynów i ryzyka z nimi związanego. Opinia aktywnych graczy nie ma tutaj nic do rzeczy, wszystko to czym się podpieracie też nie będzie ŻADNYM argumentem. Będą się liczyły jedynie proste fakty, które mozna odnieść do konkretnych dokumentów, takich jak np. Kodeks Karny.
     Jeśli jesteście, aż tak świadomi, to proponuję zorganizować jakąś większą imprezę i dopuścić do udziału w niej osoby niepełnoletnie. Zaryzykować i wziąść na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie wypadki i dopiero później wypowiadać się na tematy, o których nie macie pojęcia.
     A tak na koniec. Nie uważam osób niepełnoletnich za idiotów. Wielu 16 latków ma więcej "oleju" w głowie niż niejeden 40 latek. Problem rozbija się o kwestie prawne, które jednoznacznie wskazują na wiek jako element decydujący o braniu odpowiedzialności za własne cztery litery. Inną kwestią jest fakt, że nikt nie chce ryzykować otrzymania wyroku ze względu na to, że dopuścił osobę niepełnoletnią do rozgrywki. A być może niektórzy z Was wiedzą, że niezbędna jest "czysta" kartoteka, aby móc zostać np. żołnierzem zawodowym lub policjantem.
     BTW. Cierpliwości, airsoft Wam nie ucieknie i zamiast się gorączkować, że odcięto Was od pewnych jego aspektów korzystajcie z tego, z czego możecie.
Vault13 04.10.2010, h. 20:45 Vault13
Jesli jesteś niepełnoletnim graczem, masz replikę i chcesz grac a wszyscy odsyłają cię z kwitkiem "spadaj gówniażu ASG jest od 18 lat" to zapraszam do mojego oficjalnego teamu
Jednostka Operacyjno Desantowa (w skrócie J.O.D.). Gramy na terenie warszawy i okolic. Uważamy że ASG jest dla każdego, bez względu na wiek. Walczymy w ten sposób z dyskryminacją osób niepełnoletnich i stawiamy opór tutaj reklamowanemu Adultyzmowi.
 
Jak narazie nasz team liczy 21 osób i stale się powiększa. 
 
Zainteresowanych proszę o kontakt pod nr gg: 16124578
Pik 06.10.2010, h. 08:58 Pik
Vault, pisząc coś takiego ... oczywiście czytałeś Pierwszy post tego tematu (05.09.2007, h. 19:14, dodał: Regdorn [..]
, autor: Wit
)? Jak nie to doczytaj, będziesz bogatszy w wiedzę :D.
To czy czyjeś dziecko się bawi w ASG, narkotyki czy co innego, mam głęboko gdzieś, byle moje nie ucierpiało w wyniku takiego działania.
Musisz zrozumieć stanowisko tych tzw Adultystów :D, mamy swoje życie, własne rodziny i odpowiedzialność za nią. W przypadku wystąpienia obrażeń u uczestnika imprezy odpowiedzialność spada od razu organizatora, który jak pamiętamy ma swoje własne życie i własne problemy w życiu codziennym. Wybacz, ale Twój podpis w praktyce niczego nie oznacza w świetle prawa.
Jak to się mówi ... ciągnie wilka do lasu. Jak widać brak szkół o profilu militarnym, gdzie pod okiem doświadczonego nauczyciela, można byłoby się bawić na całego w ASG i zdobywać wiedzę w temacie.
Nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć Ci dalszego rozrostu ekipy i zachowania zdrowa fizycznego, takim jakie ono jest.
Vault13 06.10.2010, h. 12:38 Vault13
Widzisz, rodzice każdego nowego członka teamu są informowani, że nie posiadamy opiekuna ani
oficjalnego organizatora. Apteczkę posiadamy, mamy nawet osobę specjalizującą się w p. pomocy (taki lekarz bez papierów) takze złamanie itp. nie są problemem, co do gogli, testujemy jes zawsze przed użyciem więc nie ma opcji by na strzelance komuś seria przebiła gogle.
Są to spotkania wolne tzn. umawiamy się i strzelamy.
 
Jest napisane że to sport ekstremalny i może dochodzić do wypadków, jak narazie jedna osoba skreciła noge i miała przez tydzień w gipsie i tyle, rodzice nie wszczynali burd i nie wzywali policji, bo wiedzą że to żadne chalo, zdarza się skręcenie nawet podczas porannego biegania dla 'zdrowia'.
 
Więc nie możecie cały czas usprawiedliwiać kwestiami prawnymi, jestescie poprostu nastawieni do nas, niepełnoletnich jak do niepełnosprawnych umysłowo.
Szczypek 08.10.2010, h. 14:12 Szczypek
@Vault13 [..] zrozum że tu nie chodzi o to czy jesteś doświadczony czy nie, czy myślisz czy jesteś debilem, czy rozumiesz że coś się może stać czy nie. w razie wypadku nawet jeśli odpowiesz 3xtak to prokuratora nie będzie to obchodziło, Twoich 'uświadomionych' rodziców pewnie też nie. bo wszystko jest fajnie dopóki nic się nie stanie. nikt <16 nie zabrania zabawy w airsoft - jak znajdą się ludzie którzy chcą się z Wami strzelać to nie ma problemu, korzystajcie z tego co macie, a nie jojczycie że na duże zloty nie wpuszczają. na pierwszy wyjazd na ścianę ognia też musiałem poczekać, bo takie życie, nie wszystko ma się od razu.
"Czy dla was jestem nikim dopóki nie skończę tych 16 lat?"
Jesteś dla nas materiałem na dobrego gracza... za 11 miesięcy. ;)
"Czy powyższe oświadczenie propaguje dyskryminację ze względu na wiek?"
nie, chyba że zmienisz polskie prawo i pełną odpowiedzielność prawną za swoje czyny będzie się ponosić w wieku 10 lat.
"16 latek jest tak samo niepełnoletni wobec prawa jak 14 latek."
nie, w wieku 16 lat prawo przestaje Cię traktować jak dziecko, jesteś do 18 roku życia 'młodocianym'. możesz pracować legalnie, możesz stanąć przed sądem, pójść do poprawczaka itd.
"Ale nie rozumiem czemu czujecie taka niechęć do ludzi poniżej 16 lat."
Kwestia indywidualna, na niedzielnych strzelankach biega paru i nikt nie robi problemów, ale na zloty nie jeżdżą bo nie.

zobaczysz że jak będziesz trochę starszy i zrozumiesz działanie organów ścigania i odpowiedzialności za czyny to będziesz miał podobne podejście. ;)
do zobaczenia za 11 miesięcy :)
horohoro 13.10.2010, h. 21:26 horohoro
ja pier.... czy wy naprawdę nie rozumiecie że nie chodzi o to że nie chcę się starszym z wami strzelać tylko o to że od 16 lat ma się ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNĄ czyli odpowiadacie za siebie w jakimś stopniu (pełną odpowiedzialność prawną ma się w wieku 18 lat ). oczywiście, możecie się strzelać z kolegami gdzieś po lasach ale nie na dużych imprezach ! (chyba że organizator imprezy pozwoli)
horohoro 13.10.2010, h. 21:26 horohoro
ja pier.... czy wy naprawdę nie rozumiecie że nie chodzi o to że nie chcę się starszym z wami strzelać tylko o to że od 16 lat ma się ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNĄ czyli odpowiadacie za siebie w jakimś stopniu (pełną odpowiedzialność prawną ma się w wieku 18 lat ). oczywiście, możecie się strzelać z kolegami gdzieś po lasach ale nie na dużych imprezach ! (chyba że organizator imprezy pozwoli)
Astari7 14.10.2010, h. 19:30 Astari7
Mam 15 lat i wpełni się z tym zgadzam, rozumiem kwestie odpowiedzialności prawnej. Ale zastanawiam się, kiedy młodzi mają "zaraźic" się tym hobby ? W wieku 16 lat? Sam na swoim przypadku wiem, że gdyby w okolicy kilka lat temu była grupa do której mógłbym należec z pewnością już dawno strzelałbym po lasach. Ale niestety, gdy skończe 16 lat pójde do szkoły średniej (inne miasto +internat). I wątpie bym wtedy był w stanie znaleśc sobie jakąś grupę, a przedewszystkim czas!
michalkap 16.10.2010, h. 19:33 michalkap
na zlotach wiek do udzialu bierze sie rocznikowo???
Jacek Sidi 19.10.2010, h. 23:55 Jacek Sidi
Mam na imię Jacek i jestem uzależniony. :P         Posiadam również 40 letnie doświadczenie życiowe i chciałbym je dalej kontynuować raczej na wolności niż w małym pomieszczeniu z firanką w kratkę.Nie interesuje mnie OD kogo dostanę trafienie. Od tego jest ekipa żeby mi pilnowała tyłka. Natomiast BARDZO mnie interesuje KOGO trafię. Nie wyobrażam sobie wyrzutów sumienie jakie miałbym po okaleczniu kogoś w wieku mojej córki. Im bardziej inteligentnego tym większy żal.      Osobiście uważam że wielką szkodą jest brak organizacji która mogłaby zająć sie młodszymi sympatykami ASG. Np zrzeszajac ich w grupy które strzelałyby z drastycznie ograniczonymi fps'ami. Więc pozostaje "szara strefa" i nadzieja, że mój znajomy prawnik , który przeczytał powyższe oswiadczenie i bardzo się napalił na obsługę ludzi, którzy doznali urazu na zlocie a nie mieli 18lat, nie bedzie miał zbyt wiele pracy. Bardzo go rozbawiła myśl, że taki świstek ( choćby z podpisem prezydenta ) komukolwiek ułatwi obronę przed wysokimi odszkodowaniami.          Pozdrawiam i życzę szcześcia oraz nieco cierpliwości.
Yarlan 20.10.2010, h. 12:41 Yarlan
To ja może zaproponuję wszystkim 'niekoszernym' udział w zawodach IPSC ASG tzw. Lidze Action Air. Mamy tu klasyfikację JUNIOR w którą łapią się wszyscy 12-16 lat. Mało tego, że można sobie fajnie postrzelać to jeszcze gorąco zachęcamy wszystkich juniorów do startów, bo zabawa przednia.Oczywiście żeby nie było, że JUNIOR to jakaś lipa - to wszyscy są dodatkowo klasyfikowani w REGULAR razem ze wszystkimi starymi prykami :) Nieraz zdarzało się że 13-sto letni junior skopał tyłki większości doświadczonych ASGmaniaków - i to porządnie skopał.Przykład ten udowadnia, że w ograniczeniu wiekowym nie chodzi o brak umiejętności, tylko o odpowiedzialność. Umiejętności młodzi ludzie posiadają.Fakt, LAA nie są to strzelanki i ganianie po lesie, bo to nie ten typ imprezy. Jednak Uczestnicząc w zawodach LAA zawodnicy uczą się prawidłowej i sprawnej obsługi broni, postaw strzeleckich, szybkiego i celnego strzelania. Mało tego, na zawodach z replikami obchodzimy się w taki sam sposób jak z bronią palną - co wyrabia prawidłowe nawyki. Juniorzy którzy u nas startują obsługują broń o niebo profesjonalniej od większości starych wyjadaczy ASG. To nie żart. Po kilku latach takiej zabawy, gdy junior osiągnie 'koszerny' wiek i wejdzie w świat strzelanek będzie profesjonalnie przygotowanym i wyszkolonym strzelcem. Wyszkolonym na poziomie godnym pozazdroszczenia przez niejednego funkcjonaruisza mundurowego, nie wspominając już o niedzielnych ASGowcach.Także zapraszam do udziału w imprezach LAA.Recenzja jednej z nich tu:http://wmasg.pl/pl/articles/show/80070a szczegóły odnosnie całej ligi: www.actionair.pl ZAPRASZAM Yarlan - Mazowiecka Grupa Paramilitarna Kompania Nigdy Już
Vault13 20.10.2010, h. 21:04 Vault13
Ograniczenia fps? Ja mam M16A3 równiutko 445fps (wszystko stock). Niektóre osoby maja repliki o podobnej prędkości poczatkowej. Maksymalna dozwolona predkość repliki u nas to 450fps.    Powiem szczerze; zdarzyło mi się kilka razy trafić kogoś w twarz,m jak również samemu oberwać. Jak wszyscy wiedza przyjemne to nie jest ale wszyscy są z tym pogodzeni, bo w końcu ten sport polega, najprosciej mówiąc na strzelaniu w siebie kompozytem.   Ogólnie smieszy mnie wasze pisanie o tworzeniu specjalnych "grup" dla "dzieciaków parajacych się asg" . Mam 190m wzrostu, jestem wyjątkowo spokojny i opanowany. I jakos niewyobrazam się biegajac z uzi za 15 zł z dzieciakami pod "opieka" jakiegoś nieznanego mi faceta, który rzadzi sie bo jest starszy i wogóle.   Naprawde mozecie i sobie mysleć ze jesteśmy idiotami którzy nie moga miec wiecej niz 300fps bo sie pozabijaja. MNIE TO NIE RUSZA!. Mamy własna społecznosć, będziemy się rozwijać, będziemy rozpowszechniac zasade; asg dla kazdego. Dzisiaj mamy 36 członków teamu, nowi, młodzi gracze z pełnym wyposazeniem i doswiadczeniem, odrzuceni z innych ekip z powodu wieku dołaczają do nas niemal kazdego dnia. Tak to wyglada w praktyce. Chcemy udowodnic ze jestesmy takimi samymi graczami jak pełnoletni i mamy takie same prawa.   Jeszcze raz proszę o niepisanie o waszych "przedszkolach asg" bo za kazdym razem gdy to czytam nie mogę opanowac smiechu :)
Vault13, strzelacie się - ok. Ja sam zacząłem się strzelać z kolegami mając 11 lat (teraz mam 14) i z tym się nie chowam. W tym artykule na samym początku pisze: "Ograniczenie wiekowe dotyczy tylko udziału w dużych imprezach organizowanych pod egidą WMASG.pl i uczestnictwa w strzelankach o szerszym zasięgu organizowanych przez ekipy respektujące przyjęte normy." Proste. Nie pcham się na strzelanki z nieznajomymi lub na większe zloty m.in. dlatego, że po prostu jestem za młody. I jest ok. Ale jak już będę pełnoletni i będę na takim zlocie/strzelance ogólnomiastowej/czymkolwiek innym to raczej NIE BĘDĘ chciał strzelać do 13 latków. Powód? Prosty: Jak ktoś odpowiedzialny prawnie straci oko to straci je na swoją odpowiedzialność. Jeśli 13 latek straci oko, to nawet jeśli on nie będzie chciał szukać winnych to jego rodzice NA PEWNO zaczną to robić, mimo tego, że podpisali jakiś papierek. Airsoft, tak jak każdy inny sport/hobby jest dla każdego. Ale nie na większą skalę.
Shim 24.10.2010, h. 16:07 Shim
Yarlan 21.10.2010, h. 11:31 Yarlan
Wiesz co - nie przeczytałem wszystkich topików dokładnie, tylko tak rzuciłem okiem na nie - o jakim 'przedszkolu' piszesz?
Vault13 21.10.2010, h. 15:17 Vault13
asg junior itd. :)
Yarlan 21.10.2010, h. 16:30 Yarlan
Jeżeli piszesz o Junior z ActionAir - to jest lekko zmodyfikowany Junior z IPSC. W IPSC ów przedszkole, wg regulaminu kończy się w wieku 21 lat, tak na marginesie.Sama LAA tym bardziej nie jest żadnym przedszkolem, tylko innym rodzajem imprez ASG. Powiedziałbym, że wymagającym o wiele większych umiejętności strzeleckich niż to latanie po lesie o które toczy się cała ta batalia.Jak już skończysz się śmiać, to zapraszam na nasze zawody LAA - Ciebie i całą społeczność o której piszesz. Z Warszawy jesteś, więc daleko nie masz - będziesz mógł skonfrontować swoje umiejętności strzeleckie z profesjonalnymi strzelcami.
Vault13 21.10.2010, h. 17:59 Vault13
Nie, nie o ten "junior" mi chodzi. Skonfrontowac nasze umiejetnosci? jestesmy grupą nastawioną na dobrą zabawę a nie jakimiś supercommandospecialmarines więc raczej nie ma takiej opcji.    
Yarlan 21.10.2010, h. 23:41 Yarlan
No właśnie o tym mówię - o dobrej zabawie, a przy okazji możesz się dowiedzieć jak dobry jesteś w stosunku do czołowych strzelców w Polsce.
Vault13 24.10.2010, h. 17:17 Vault13
Shim, JAK KTOŚ MA STRACIC OKO noszac okulary ? Myśl zanim napiszesz, bo gdyby tak było to wszystkie czasopisma dla maniaków byłyby napisane brailem :) a WMASG nie istniałoby bo strona dla slepych nie miałaby sensu.   PS. myslcie a potem piszcie bo niektóre wasze wypowiedzi jak ta są poprostu żenujace, nie obrażajac tu nikogo
kottu 24.10.2010, h. 18:18 kottu
A ile Ty masz lat by sądzić innych? Lepiej sam zastanów się co piszesz bo wypisujesz głupoty... jak można starcić oko ? Za słabe, nietestowane okulary, to raz. Dwa, brak gogli, chociażby przez zapomnienie. Trzy: Przypadkowy strzał na respie ... Widzisz, wypadki chodzą po ludziach. Przy airsofcie można zostać kaleką do końca życia, lub w ogóle je stracić, bo i takie przypadki już były. Więc nie wyśmiewaj takich postów, bo Shim ma racje akurat. Dzieciak, który straci mleczaka albo oko, sam nie musi chcieć wyciągać konsekwencji, ale jego rodzice: i owszem.
Szczypek 24.10.2010, h. 19:59 Szczypek
@Vault13 powiedz to mojemu znajomemu który dostał rykoszeta od dołu pod gogle (markowe, dobre okulary, nie te do szlifowania z castoramy ;P) i kulka uderzyła go jakieś 3mm od oka. jak masz pecha to i w drewianym kościele cegła na łeb ci spadnie. ;)a Ty może odpisz na odpowiedzi na Twoje posty? ;)
Vault13 26.10.2010, h. 21:46 Vault13
Mam 15 lat i mam prawo oceniać innych tak jak inni moga oceniać mnie. Mój wiek nie ma tutaj nic do znaczenia. A co do gogli - testujemy KAŻDE okularki czy gogle przed strzelanka, ustawiamy i z 1m 470 fps prosto w szybki. Jak przezyja - możesz w nich biegać.    Szansa ze kulka wpadnie pod gogle przez szpare 2-3mm, i mimo rykoszetu (bo fizycznie tylko tak może trafić pod gogle) nie wytraci energi, by nie wbic się w gałkę oczna, to ok. 0,01 % szansy. Tyle jest procent szansy ze jutro złamie noge czy wpadne pod samochód.   Dyskusja o goglach jako sprawcach nieszczęść jest chyba niepotrzebna. To co piszecie jest fizycznie nie mozliwe (oczywiscie jesli ktoś gra w okularkach z castoramy - zwracam honor) przy dobrych, pełnych okularkach/goglach.
Szczypek 27.10.2010, h. 18:15 Szczypek
zacznij czytać co ludzie do ciebie piszą. to że jutro wpadniesz pod samochód to nie nasz problem - my za to do opdowiedzialności pociągnięci nie będziemy. a jak chcesz jeździć na duże zloty - namów rodziców i jedź z nimi, wtedy są z tobą ludzie odpowiedzialni i jak coś się stanie to pretensje mogą mieć tylko do siebie. tyle.
DiabloO 16.11.2010, h. 20:32 DiabloO
Notariusz to przesada,nie wystarczyło by dla takiego 16-latka dokument o tym i o tym z podpisami obojga rodziców i jakiegoś pełnoletniego kolegi co juz długo w tym uczestniczy i z bani.A nie jakieś zabawy z notariuszem taki 16-latek jak bedzie chciał to i tak bedzie uczestniczył w kazdej imprezie.A i przy tym im więcej graczy tym lepiej,a taki 16-latek rózni się tylko tym od 18-latka że nie jest pełnoletni.
DiabloO 16.11.2010, h. 20:32 DiabloO
Notariusz to przesada,nie wystarczyło by dla takiego 16-latka dokument o tym i o tym z podpisami obojga rodziców i jakiegoś pełnoletniego kolegi co juz długo w tym uczestniczy i z bani.A nie jakieś zabawy z notariuszem taki 16-latek jak bedzie chciał to i tak bedzie uczestniczył w kazdej imprezie.A i przy tym im więcej graczy tym lepiej,a taki 16-latek rózni się tylko tym od 18-latka że nie jest pełnoletni.
luczo 14.12.2010, h. 18:54 luczo
Notariusz to przesada,mam 11 lat a czasem mam więcej wełbie niż mój 23 letni brat.
Kolego,czy Ty w ogóle Rozumiesz co Piszesz? Myślisz że tutaj też są takie dzieci jak Ty,które we wszystko wieżą?
sam mam 13(w kwietniu 14)lat i rozumiem tę niechęć do strzelania się z młodszymi
młodzi chcą aby starsi się z nimi strzelali ale kiedy sami będą dorośli nie będą chcieli strzelać się z dziećmi ,ponieważ tak samo nie będą chcieli wylądować w "hotelu" z bandą zboczeńców i złodziei pukających się nawzajem w odbyt i "schylających się po mydło" oglądając akurat "uwagę",gdzie mówią że jakieś dziecko straciło oko przez "nieodpowiedzialnego" mężczyznę,który bawi się w gta i strzela do ludzi
patryk97 22.01.2011, h. 21:18 patryk97
Najpierw Zastanów się zanim coś Napiszesz

sam mam 13 lat i rozumiem tę niechęć do nieletnich
w końcu nikt z nas nie  chce skończyć w "hotelu" z współlokatorami pukającymi się nawzajem w odbyt
zrozumcie dorosłych i nie róbcie tutaj scen,bo pokazujecie jacy  "dorośli" jesteście
patryk97 22.01.2011, h. 21:24 patryk97
Najpierw Zastanów się zanim coś Napiszesz

sam mam 13 lat i rozumiem tę niechęć do nieletnich
w końcu nikt z nas nie  chce skończyć w "hotelu" z współlokatorami pukającymi się nawzajem w odbyt
zrozumcie dorosłych i nie róbcie tutaj scen,bo pokazujecie jacy  "dorośli" jesteście
patryk97 22.01.2011, h. 21:24 patryk97
Pik 28.12.2010, h. 09:33 Pik
Zbędne słowa ... i tak nie dotrze z tego, co widzę.
kacper1095 08.01.2011, h. 02:00 kacper1095
Ludzie zgadzam się na ASG od 18 lat ale, ale czy przez to ograniczenie wiekowe mam się zniechęcić do biegania po lesie w mundurze i z karabinem. Mam 15 lat za 6 miesiące mam 16 i co do 18 mam grać na konsoli, całymi dniami uczyć się, oglądać TV i coś jeszcze (ile można oglądać powtórki seriali czy oglądać reklamy na Polsacie podczas fajnego filmu albo uczyć sie książki na pamięć ewentualnie przechodzić tą samą grę 10raz) . Można by było robić specjalne strzelanki dla takich "dzieci" jak ja i moi kumple. Fakt nie jestem doświadczony(ASG zainteresowałem się jakieś pół roku temu) , nie mam sprzętu za 2,500 zł ale jakiś start jest. Byłem może na 2 strzelankach. Jak chcecie tego zabronić dla młodzieży poniżej 18 to zastanówcie się co taka grupa ludzi ma robić. ASG to jest okazja żeby wyjść na dwór zjednoczyć się z kolegami jakiś impuls energii adrenaliny poczuć coś w tym stylu. Dla nas to okazja żeby się pobawić. Ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie 11 latka który biega po lesie w pełnym mundurze UCP z np. gietą która jest większa od niego.
Pozdrawiam wszystkich. 
ps. wyobraźcie sobie minę notariusza jakby miał co tydzień wypisywać te pisemka odnosnie ASG
i jeszcze jedno jestem sportowcem ale nie wiąże swojego życia z tym. Raz pojechałem na zawody w maratonie na 3km jechałem bite 5 godzin i jak dojechałem na miejsce to okazało się że maraton od 25 lat no i co miałem zrobić nie popłynąłem pooglądałem zawody pierwszy koleś na mecie miał gorszy czas od mojego rekordu i co byłem rozżalony i co z tego. Jeden koleś ode mnie z pływalni ma 43 lata (weteran maratonów) miał podobny problem tyle że był za "stary" na maraton. chodzi mi o to że niekiedy nagiąć granice wieku by móc coś osiągnąć albo dobrze się bawić jak pływam to jest fajnie, czuje że żyje, ale jak po wyjściu z wody po męczącym dystansie dowiaduje się człowiek że podium przegrał o 3 setne sekundy to chce się poprawić o 1minute wiem bo tak miałem na mistrzostwach Polski.
kacper1095 08.01.2011, h. 02:24 kacper1095
Aha jeszcze jedno. Chciałbym zorganizować nieoficjalną strzelankę dla tych "dzieci" w wieku 14 15 16 lat. Mieszkam koło Poznania We wsi Tarnowo Podgórne ( dużo lasów i różnych tego typu miejsc). Jak ktoś by chciał to niech mi napisze na mój profil wiadomość o takim zamiarze.
kacper1095 08.01.2011, h. 02:31 kacper1095
Troczek 08.01.2011, h. 15:01 Troczek
No oczywiście . "11 lat mam ,ale jestem mądrzejszy od mojego 20letniego brata!".
Powinno być tak : Strzelanka pomiędzy sobą to już między sobą , lecz zloty , imprezy itd. osoby +16 lat z osobą pełnoletnią . Napewno macie jakieś osoby ,które z chęcią zasmakują asg , lub już się strzelacie . Pogadajcie z Dziadkiem , tatem , bratem , siostrą , chłopakiem siostry . Zawsze da się coś wymyśleć!
wegorz 24.01.2011, h. 19:47 wegorz
od 2005 roku to samo bicie piany, aż z bezsilności przed egzaminem przeglądnąłem cały temat. Taka przewaga dojrzałości ośmio, dziesięcio, piętnastolatków nad 20-30letnimi staruchami, że nie potrafią zrozumieć, że ograniczenia są na oficjalnych wmasg-owych imprezach. Taka dojrzałość, że nie widzą tekstu w wyróżnionej ramce. Może istnieją jakieś wyjątki, ale raczej nie występują w takich fabrycznych ilościach jak pod tym tematem. Fajnie, że rośnie wam dziewiczy wąsik pod noskiem, ale to nie wszystko. A między sobą to się nawet w pieluchach wiatrówkami strzelajcie ;-)
PS. Nie bić mnie za post - wyładowuję się przed fizyką (:
grzechu1501 17.02.2011, h. 15:52 grzechu1501
no powiem wam ja mam 14 lat i się strzelam w zaawansowanej grupie co ludzie mają po 20 30 lat i im moja obecność nie przeszkadza mam od starszej pozwolenie a u zadnego notariusza nie byłem .
moim zdaniem z tym całym notariuszem to przesada !!!

a kiedys wystawiłem replike do sprzedania na nk to gościu z 4klasy podstawówki sie mnie pyta ile za nią chce   no to przestańcie ograniczenie od 14 lat bo jak sie zlecą dzieci po 10 12 lat co myślą że se z taką repliką z odpustu za 12zł postrzelają .

mamy z kumplami z mojego wieku i młodsze klanik co liczy 20 os . Mamy też pare dziecek po 10 12 lat i się strzelamy z piscolecików glok bo niebierzemy replik co mają po 500fps .
dokładnie. ja na fejsie swoją wystawiłem a tam mi taki 10 latek pisze "nie chcesz za dużo za ten karabin? pistolet na kulki za 3000zł? dam ci maksymalnie 50 zł" co ku..rczę?! replika od tm za 3500zł za 50?! nie moge ze śmiechu z takich dzieci xD kiedyś się jeden z nas śmiał że się strzelamy z "pistolecików na kulki" dobra przyszedł następnego dnia z bazarówką za 5 zł. dostał serię od mojego kolegi z aeg'a i pobiegł z płaczem do domu. a mówił, że nas zmiecie bo miał kałacha a kałachy najlepsze. on tak uważał.
peperonik 03.07.2013, h. 21:04 peperonik
Baxior007 07.03.2011, h. 20:07 Baxior007
Wedlug mnie ograniczenie powinno byc od lat 17, dlaczego? Poniewaz od 17 lat mozna dostac juz mandat karny (wiem z doswiadczenia).
buldozer126 14.03.2011, h. 21:13 buldozer126
wszyscy macie po nie kąt racje, ale powinny być organizowane imprezy dla niepełnoletnich sam jestem niepełnoletni i ubolewam nad tym że niema żadnych imprez
piroman2 16.03.2011, h. 21:18 piroman2
Ja mam 15 lat. Bawię się w to od jakiegoś roku. Nie byłem jeszcze na żadnych większych manewrach, ale bardzo bym chciał. Stosuję się jednak do prawa ASG. Moim zdaniem, jeśli rodzice wyrażają zgodę i "dzieciak" nie robi numerów typu "ja ściągam maskę na własną odpowiedzialność" to nie powinno się wprowadzać ograniczeń. Ja ze znajomymi w moim wieku (między innymi powyższym "buldozerem126") tworzymy zorganizowaną grupę, jesteśmy zarejestrowani na wmasg i stosujemy się wszyscy do regulaminów obowiązujących w tym sporcie. Są w naszym teamie osoby dorosłe i dzieciaki z szóstej klasy podstawówki, ale dobrze ich znamy, wiemy że są odpowiedzialni i mamy zgody podpisane przez ich rodziców. Nie robią żadnych problemów, więc czemu nie mają się z nami bawić?
wojak17 04.04.2011, h. 22:30 wojak17
granica wiekowa powina wynosić 18 lub 16 z pozwoleniem starszych.proste
buldozer126 08.04.2011, h. 17:59 buldozer126
wojak17 ty zapewne masz około 18lat więc dla ciebie nierobi to różnicy, bo możesz uczestniczyć we wszystkich imprezach, a my w niektórych i to bardzo żatko
Szczypek 10.04.2011, h. 22:25 Szczypek
chcecie się strzelać a większość z was nie potrafi czytać...

jest wyraźnie napisane - NIE MOŻECIE JEŹDZIĆ NA OFICJALNE ZLOTY POD SZTANDAREM WMASG.

ale to nie oznacza że nie możecie się strzelać czy jeździć na strzelanki w środowiskach lokalnych, gdzie dopuszczenie was zależy tylko od organizatora. proste?
supermatek 12.04.2011, h. 16:30 supermatek
Uważam że osoby, no powiedzmy poniżej 15 roku życia nie powinny brać udziału w żadnych imprezach.Natomiaste te osoby 15+ powinny mieć zgode rodziców i ewentualnie w razie niepewnośći przejść jakiś test sprawdzający jego intelekt oraz wiedzę na temat PASG i tyle.
Sprawdzić co potrafi i takie tam.
Notariusz napewno jest dobrą opcją ale jeżeli już on ma być to niech chociaż nas(18-) dopuszcza do większych imprez z takim dokumentem.
Sam mam 16 lat i tak zdeczka mnie to denerwuje
Szukam chętnych 18- :) z Wałbrzycha lub jej okolic
chętnych proszę o przysyłanie postów lub pisać na moje gg:12720255
buldozer126 12.04.2011, h. 20:54 buldozer126
"szczypek" jeśli chciałes nas obraźić to ci sie nie udało, a co do dalszego twojego komentarza to masz po niekąt racje, ale w okolicach  Małopolski miema zbyt często imprez, średnio jedna na pół roku.
ZuBeR 04.05.2011, h. 15:36 ZuBeR
Jak się to czyta to człowiek nie wie- śmiać się czy płakać. Sześcioletni dym o kwestie wieku...
Krótko i węzłowato- nie masz 16 lat? Sorry, na większe imprezy nie pojedziesz, trudno.
Jeśli regionalne (miastowe/osiedlowe/blokowe) środowisko Cię zaakceptuje- baw się do woli.
Fakt odpowiedzialności rodziców pozwalających 12, czy tam iluś letniemu synowi/córce bawić się w "wojnę" w lasach czy opuszczonych budynkach pomijam milczeniem.
I ludzie, błagam, nie piszcie, że 12-14 latek to ma w głowie poukładane itd. bo to bajki nie stworzone.
ku_charz 04.05.2011, h. 20:44 ku_charz
brat ma 12 lat. Jesli miałbym strzelać się z dziećmi w tym wieku wolałbym całkowicie odpuscic i bawic sie samemu w reko.

Dziecko w takim wieku, wiem po sobie z lat dziecięcych nie jest w stanie dotrzymać kroku starszym czy to jesli chodzi o kondycję, taktyczne myślenie, a karabin waży więcej niż oni sami.

Jezeli rodzice są na tyle nieodpowiedzialni zeby pozwalać dzieciom na to, ale i otoczenie się zgadza- ok. Ich odpowiedzialność. Ale to psuje całkowity wygląd asg. Niedlugo średnia wieku z ~22 lat zejdzie do 16 a to byłby horror.
KEMOT95 05.05.2011, h. 12:30 KEMOT95
Mam takie pytanie. Czy to oświadczenie musi być przepisane pisemnie na kartce, czy też można je wydrukować i tylko podpisać?
imba 19.06.2011, h. 14:01 imba
Zalezy od ciebię. Ale łatwiej i czytelniej będzie jak to wydrukujesz i dopiero dasz do podpisu rodzicom.
Cybul 22.06.2011, h. 20:39 Cybul
Widzisz i nie grzmisz....
13 latek twierdzi, że powinni być dopuszczane dzieci w wieku 12 lat
14 latek, że od 13, a 16, że od 15, czy tam od 16.
Taki dzieciak staje się pełnoletni i nagle stwierdza, że od 18... Zasadnicze pytanie. Czym się różni 12 latek od 16 latka jeśli chodzi o odpowiedzialność prawną? Niczym.
Najbardziej zabawne są wpisy osób twierdzących, że 12-14 latnie dziecko jest odpowiedzialne, a jego mamusia/tatuś nie będzie miał pretensji o to, jak przyjdzie do domu z przeoraną twarzą lub z uszkodzonym okiem - już to widzę.
Nie wspomne już o wpisach, mówiących o tym, że: "ja chce, bo mi się podoba i dlatego powinno być od 13 lat" - jak zapalisz papierosa i Ci się spodoba to też uważasz, że powinnny być fajki od 13 lat dostępne w sklepach?
O zlotach dla małoletnich lub "opiece na strzelance" już nie wspomnę - sorry bardzo ale ja, jak podejrzewam większość też niańczyć i oglądać się za kimś czy mu się nic nie dzieje nie zamierzam.

Czym chcecie niby sprawdzać które dziecko jest odpowiedzialne, a które nie? Może test na inteligencje róbmy, a później do mensy na sprawdzenie?

Co do notariusza, a dlaczego nie? Rodziców stać na replikę za pareset złotych, popierają zabawę to niech poświęcą godzinę i na podpis notariusza 50 zł wyłożą z portfela.
Nikt cię nie prosi abyś kogoś niańczył każdemu może się coś stać nawet tobie a jedyna głupia sytuacja to wtedy jeśli np. taka osoba nie daje rady to wtedy to nie jest odpowiednia osoba do tego sportu i tej kategorii wiekowej niektórzy sobie dadzą radę niektórzy nie
pi258 22.03.2015, h. 22:16 pi258
kamus94 12.08.2011, h. 02:00 kamus94
Przepisy dotyczące zezwoleń są dziwne...Mam latać po notariuszach, żeby podpisać jeden świstek ?I jak ja znajdę kogoś doświadczonego tam gdzie mieszkam ?
Rhaza 17.08.2011, h. 21:53 Rhaza
Czytam, czytam i jestem załamany.
Mam 16 lat ( ale interesuje się asg od 15 roku życia) I dla mnie jako jeszcze na dosyć świeżego takie ograniczenia są dobre. Nie przeszkadza mi to że musze czekać do 18, bo jestem tego świadomy, że nie dam rady wyrobić się z ekwipunkiem. Razem z grupą jesteśmy wszyscy harcerzami. Ja jako ten co siedzi w tym "najdłużej" to tłumaczę im ocb w takich akcjach, zlotach itp. Są BARDZO młodzi bo kończą 12 w tym roku. Jednak jako druzyna działamy wspólnie, we własnym gronie. Tak powinni strzelać się ludzie poniżej 18. Starszy uczy mlodszego. A dla mnie próg wiekowy to dobra sprawa. Powinien być przesunięty na 18 lat. Młodsi są czasem za bardzo narwani i po prostu naparzają jak nienormali bo są "pro". Więc niech niektórzy wyluzują z narwaniem i poczekaj chciaż do tej 16 :)
Śliwa 05.09.2011, h. 00:02 Śliwa
Trochę idiotyczne jest porównywanie airsoftu do fajek :P Ograniczenia wiekowe nie są bezpośrednio dla bezpieczeństwa młodszych, a dla spokojnego ducha starszych, i ja airsoftowców rozumiem, poza tym niektórzy, pisząc tu zapomnieli chyba, że to dotyczy strzelanek organizowanych przez WMASG... a tak na dobrą sprawę niektóre ekipy często się strzelają po kilkanaście-kilkadziesiąt osób, bez oragnizacji przez WMASG, tam, jeśli ludzie wyrażą zgodę  organizator, można już wpuścić osoby poniżej progu wiekowego. A co do zlotów - ja uważam że granica lat 18 jest dobra... ponizej - opiekun prawny na miejscu, zgoda razem z pieczątką i podpisem notariusza i najlepiej jeszcze parę osób lub jedna osoba jako tako znana ze środowiska, która potwierdzi, że ten chłopak/dziewczyna, to nie jakiś tam nn gimnazjalista/licealista, który zrobi wam tu piekło, tylko całkiem ogarnięty gracz. Ot jak dla mnie powinien wyglądać światek ersoftowy - pamiętajcie, nikomu nie każę się ze mną zgadzać.
GIBON 17 25.09.2011, h. 14:01 GIBON 17
"Co do notariusza, a dlaczego nie? Rodziców stać na replikę za pareset złotych,
popierają zabawę to niech poświęcą godzinę i na podpis notariusza 50 zł wyłożą z portfela"


pozdro kolego dla cb ja mam 17 lat a strzrelam od 16 roku zycia i sam zarobilem na replike i wyposarzenie
rodzice nic nie dokldaja do tego sa nawet dumni ze sam finansuje swaja pasje i nie maja nic przeciwko
a owszem zgadzam sie z niektorymi zdazaja sie wpatki i dla tego kazdy nie pelnoletni powinien zglosic sie do organizatora odpowiednio wczesnie
przed impreza i z nim za zgoda rodzicow/opiekunow uzgodnic uczestnictwo
przemek_b97 28.10.2011, h. 22:59 przemek_b97
Wszyscy boją się o oczy
jeżeli macie broń asg z górnej półki to chyba możecie uzbierać pieniędzy na gogle/okulary lepszej wytrzymałości 200-300 złoty powiedzcie rodzicą że to dla ochrony oczu i wam powinni dać trochę pieniędzy

P.S.
Ja mam 14 lat i strzelam się z moją grupą kolegów mam kominiarkę okulary i arafatkę ile razy dostałem już w twarz i nawet śladu nie miałem
Pisaliście że od 16 lat wam pasuje bo macie więcej lub akurat 16 lat może lepiej by było wprowadzic zakaz używania replik o mocy powyrzej 400 fps? Wtedy by nikomu nic się nie stało ;D
wasyl616 06.02.2012, h. 19:23 wasyl616
A gdyby wprowadzić jakieś zaświadczenia np. ze szkoły że gościowi  nie odwali podczas strzelanki? Popieram pomysł podpisu i telefonu, lecz to nie zapobiegnie wypadkom spowodowanym przez uczestnika. Bo tak na serio. Większość rodziców nie ma pojęcia co może strzelić do głowy ich dziecku.
Old man 10.02.2012, h. 12:50 Old man
Z wszystkich wypowiedzi nasuwa się wniosek, że przydała by się
Old man 10.02.2012, h. 12:59 Old man
Coś wycięło wypowiedź-może za długa. Z wszystkich wypowiedzi nasuwa się wniosek, że przydała by się całościowa próba opracowania zasad airsoftowych i z poparciem środowiska skierowania do sejmu, o czym coraz częściej pisze się na forach. A z zezwoleniem, czy bez to nieistotne, bo względem prawa ma ono się nijak.
WarriorKrzysiek 12.02.2012, h. 22:15 WarriorKrzysiek
Krótko i na temat. Notariusz jestem na nie, bo może po wydaniu tych "kilku stów" nie chcą jeszcze dokładać 50 zł! Opinia i limit wiekowy na większych imprezach - popieram chociaż mam 14 lat.
A7 x 28.02.2012, h. 17:28 A7 x
Ale kontrowersje to wywołuje :)

Ale prawda jest taka, że gdyby z Was ktoś miał brać odpowiedzialność za grupę ludzi w wieku do 18 lat, to już sytuacja by nie wyglądała tak różowo i ludzie krzyczący "przesada" by się wtedy zastanowili.
O wypadek trudno nie jest na takich imprezach a potencjalny organizator później ma spore kłopoty zaczynając od pretensji rodziców, na sądzie kończąc.
Regulamin i jasne zasady są potrzebne i to będzie coraz bardziej widoczne, bo środowisko się szybko rozrasta.
Niezniszczalni 14.12.2013, h. 17:04 Niezniszczalni
I podpisy i notariusz jest bezsennsu. Podaje przykład piłka ręczna tam tak samo można stracić CAŁE oko np. gdy zawodnik biegnie i przez przypadek wbija ci przy żucie palec w oko. Tam jakoś nie potrzeba podpisów nikogo. I też jest możliwe skręcenia kostki, złamanie ręki itp. Posrany pomysł, ale racja wiem jak jest. Gdy coś się dzieje odrazu rodzice srają i obwiniają organizatorów. Wiem jak jest. Sam mam 12 lat gram w ASG, jeżdzę czasami z wujkiem na strzelanki czasami sam gram jeden na jeden z kolegą. Powinny być ograniczenia typu (dla nie pełnoletnich) np. 168 cm wzrostu waga ciała min. 50 kg. Jeśli ktoś nie spełnia norm nie powinien być wpuszczony. I napiszcie co o tym sądzicie (co ja napisałem) z góry dzięki. Niezniszczalny.
karola1607 14.01.2014, h. 17:57 karola1607
Dzień dobry piszę bo chciałabym uzyskać pomoc i poradę dotycząca mojego syna który niema ukończonych 14 lat jak jego koledzy.Utworzyli sobie swoją grupę ASG i strzelają się w parkach.Bez osoby starszej ,niedługo chcą przejść na broń elektryczna.Mojemu synowi będzie trudno wytłumaczyć co i jak.Mogę liczyć na poradę i pomoc?.Mama Mikołaja
A o co dokładnie chodzi
Na pw
Niezniszczalni 15.02.2014, h. 16:50 Niezniszczalni
Arturro25 16.02.2014, h. 16:18 Arturro25
Witam,
co do notariusza absolutnie się nie zgadzam. Jeśli niepełnoletniemu uczestnikowi coś się stanie rodzice i tak zrobią awanturę. Jeśli chodzi o ograniczenie wieku to popieram to. Osobiście nie mam jeszcze 16 lat, choć strzelałem się już i wiem jak to jest. 16 lat jako dolna granica - jestem za!

Pozdrawiam
Arturro
Człowieczek 07.03.2014, h. 19:20 Człowieczek
Dzieci... poczekajcie ten jeden rok i spokój :D Przynajmniej uzbieracie kasę na jakieś porządne cacko :D
Michał2000 08.04.2014, h. 14:51 Michał2000
Moja opinia jest taka - notariusz jest zupełnie niepotrzebny . Nastolatki około 13 roku życia lub wcześniej też mają prawo pograć w ASG . Cały problem skupia się na imprezach z ograniczeniem wiekowym ( bardzo często 18+ ) . Z wielu komentarzy wynika , że gra z wiele młodszymi uczestnikami irytuje starszych zawodników . Dochodzę do wniosku , że młodsi powinni organizować własne imprezy dla ludzi w swoim przedziale wiekowym ( organizacja czegoś takiego to zupełnie inny temat ) . To wszystko co mam do powiedzenia na ten temat :D
mikolajRWI2 09.07.2014, h. 06:34 mikolajRWI2
Jakby było mniej rygorystycznie, to by każdy podrabiał. A tak to przynajmniej jest pewność. Ale ja nie jestem za tym, żeby dzieci grały.
Kubek012 21.08.2014, h. 11:15 Kubek012
ja się nawet zgadzam
Kubek012 21.08.2014, h. 11:17 Kubek012
ja się nawet trochę zgadzam z HIREDGUN
Przecież każdego kręci airsoft (13 letniego małolata czy 50 letniego seniora)
brayan1234 19.02.2015, h. 23:03 brayan1234
Notariusz to przesada. Telefon do rodziców spoko. A przytocze kilka argumętów związanych z wiekiem i asg.
-Dajmy na to że pójdzie taki 13-nastolatek na strzelanke nie ma wyważonego palca wystraszy sie i strzeli komuś w oko z bliska. To tak samo jak by przyszedł 65 letni staruszek. Też ma już odruchy na starość i tak samo zrobi wystraszy sie strzeli i kaplica po oku
- Po drugie moim zdaniem powinna być specialna odprawa wcześniej dla młodszych ustawia. Np. Zapytać o zasady takiego 15 - nastolatka lub zasady + test okularków ochronnych za zgodą oczywiście niepełnoletniego jeżeli sie nie zgadza to do domu tak samo jak okularki nie wytrzymają tych 450 FPS z kilkunastu metrów to do domu takiego ananasa.
brayan1234 19.02.2015, h. 23:10 brayan1234
Tak samo może trochę bez sensu to napisze. Dla informacji:
- Karta wędkarska jest wydawana od 14 lat i można łowić bez opiekuna. Nieletni może wlecieć do wody i się utopić.
-Mogą go jakieś dresy dopaść nad jeziorem bo sobie siedzi. Nie raz taki miałem przypadek.
Więc skończcie z tym że strzelanki powinny być ograniczone wiekowo kazdy sport jest niebezpieczny nawet szachy (żarcik szachy to nie sport) :D
kubus854 21.11.2015, h. 22:15 kubus854
powiem tak czuje się pokrzywdzony. Bardzo
dostałem broń do reki kiedy miałem 5 lat nic wielkiego wiatrówka 5.5 mm
strzelać uczył mnie dziadek był trepem
mam 14 lat na wiosnę 15
od małego dziadek uczył mnie szacunku dla broni
w tej chwili uczęszczam na strzelnice sportową
z jakiej paki ja osoba która była na 7 strzelaniach w paintball spędza 3 h tygodniowo na strzelnicy i całe wakacje tłucze z wiatrówek na działce nie może postrzelać się tylko dlatego że nie urodziła się w 1999 r
pozdrawiam
Steiner448 25.01.2017, h. 22:55 Steiner448
Gdy mi smutno, to przychodzę tutaj poczytać komentarze i weselej się robi :D
Bińkowski2004 24.02.2017, h. 20:01 Bińkowski2004
jeśli jest sie dobrze uodpornionym np maske kamizelke i ma 13 lat lub miej więcej to niech sie strzela to sport dla wszystkich
bronek232 12.04.2017, h. 23:39 bronek232
B)agam mam 13lat 179cm wzrostu i 90kg :( i nie mogę znaleść grupy asg . Pomocy!!
adamwis 11.08.2017, h. 17:03 adamwis
Jak dla mnie w asg nie liczy się wiek a rozsądek i dojrzałość. No rozumiem jak na strzelankę przyjedzie dwunastolatek który będzie bardzo nieodpowiedzialny , ale nie wszyscy tacy są.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 119512

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane