Daj cynk
Reklama

Artykuły

Test: replika STC GBB produkcji ASG AS/KJW

Karabin, 24.06.2012, h. 20:36, dodał: Promant , autor: Borax, Promant
18

Special Teams Carbine, to replika gas blow back wzorowana na karabinku Ruger 0.22cal, popularnym w różnych wersjach na cywilnym rynku strzeleckim. Dystrybutorem repliki jest duńska firma Action Sport Games. Replikę wyprodukowała firma KJ Works.

 



Dane repliki

Producent: ASG AS/ KJ Works
Model:
(numer katalogowy)
Special Teams Carbine
Długość: 782-863 mm
Waga: 2652 g
Prędkość wylotowa: 391 fps
Hop-up: tak, regulowany
Blowback: tak
Zalety: + oryginalny wygląd
+ dobra jakość tworzywa
+ dobra ergonomia
+ dobre spasowanie elementów
+ ciekawe wrażenia ze strzelania
+ interesujące i estetyczne mechaniczne przyrządy celownicze
Wady: - typowa dla replik gazowych niska powtarzalność strzałów
- nierówna praca systemu HU i wynikająca z tego kiepska celność
- umieszczenie na replice napisów nie istniejących na palnych wersjach Rugera
- brak oznaczeń producenta wersji palnej
W zestawie: Replika, magazynek, rurkowa ładowarka do BB, mała paczka kulek, instrukcja.

 

 

 

 

 

Testowany model, określony mianem Special Teams Carbine, to replika gas blow back jednego z modeli karabinka Ruger 0.22cal, popularnego na cywilnym rynku strzeleckim. Dystrybutorem repliki jest duńska firma Action Sport Games. Replikę wyprodukowała firma KJ Works.

 

 

 

 

OPAKOWANIE

 


Replikę otrzymujemy w pełnym pudełku wykonanym z grubej tektury, z uchylną pokrywą. Opakowanie jest interesujące wizualnie i wytrzymałe - estetyką nawiązuje do innych opakowań produktów Action Sport Games z serii PROline. Na boku pudła umieszczono tabelę z podstawowymi danymi technicznymi, a głównymi elementami na pokrywie są wizerunek repliki i jej nazwa. Można stwierdzić, że opakowanie produktu właściwie spełnia zarówno funkcję marketingową, jak i funkcję zabezpieczenia produktu.

 

 

 

pudlo1.jpg

pudlo2.jpg

 

 

W środku znajduje się styropianowa wkładka, która bardzo dobrze zabezpiecza replikę. Karabinek jest dobrze unieruchomiony. (Jedynie rurkowa ładowarka do kulek i małe pudełko BB, wrzucone luzem do prostokątnego wycięcia w styropianie, czynią nieco hałasu w trakcie transportu.) Replika posiada w komplecie 3 osłony, z tworzywa, na szyny RIS.

 

 

 

pudlo3.jpg

KJworks.jpg

 

 

 

Instrukcja jest czytelna, zawiera podstawowe informacje oraz zasady bezpieczeństwa związane z użytkowaniem repliki. Obsługa oraz konstrukcja karabinka pokazane są na zdjęciach i rysunkach.

 

 

 

instrukcja.jpg

instrukcja2.jpg

 

 


PIERWSZE WRAŻENIE

 


Wizualnie replika Special Teams Carbine (STC) zdecydowanie zaciekawia. Jednym od razu przypada do gustu - innym od razu się nie podoba. Faktycznie wygląda nietuzinkowo i trochę jak skrzyżowanie karabinu snajperskiego z M4, jednak my nie oceniamy gustów tylko wykonanie. A to robi pozytywne wrażenie.

 

 

 

replika lewa.jpg

replikaPRAWA.jpg

replikaX.jpg

 

 

 

Replika waży stosunkowo niewiele, trzymając ją wyjętą z pudełka ma się silne odczucie tej lekkości i poręczności. Dopiero założenie optyki i dwójnogu dociąża karabinek. Pod względem jakości wykonania i zastosowanych materiałów pierwsze wrażenie jest dobre. Konstrukcja jest zwarta, nic nie jest luźne, wszystko jest dobrze skręcone i spasowane.

 

 

 

replikaX2.jpg

 

 

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

 

Podstawowe parametry: długość - 782-863 mm, waga - 2652 g.

Replika, wyprodukowana przez KJW dla duńskiej firmy ASG AS, jest modelem typu full metal. Lufa zewnętrzna, komora zamkowa, dźwignia przeładowania, spust, magazynek, zatrzask magazynka, uchwyty zawieszenia oraz prowadnica kolby są metalowe. Elementy metalowe mają kolor czarny, matowy. Powłoka na głównych elementach metalowych sprawia ogólnie wrażenie wytrzymałej, nie zarysowuje się łatwo i wykonana jest estetycznie. Trochę gorzej na tym tle wypadają dźwignia przeładowania, język spustowy i zwalniacz magazynka, z których powłoka ściera się stosunkowo łatwo i ogólnie wyglądają mniej estetycznie.

 

 

 

replikaX3.jpg

 

 

 

Natomiast łoże z szynami RIS, kolba, panele ochronne szyn RIS, przyrządy celownicze i chwyt pistoletowy typu M4 - wykonano z tworzywa, w kolorze grafitowym. Ogólna ocena jakości elementów plastikowych jest dobra. Nic nie trzeszczy, tworzywo jest mocne. W niektórych miejscach widać wyraźne linie łączenia lub odcinania nadlewek, jednak nie rzuca się to w oczy bardziej niż w innych replikach.

 

 

 

frontlewa.jpg

frontlewy.jpg

frontprawy.jpg

korpuslewa.jpg

chwyt2.jpg

 

 

 


Rozkładana kolba ma niewielki luz na prowadnicy, charakterystyczny dla kolb emkowych, co jednak nie wpływa na komfort użytkowania repliki.

 

 

 

kolba lewa.jpg

kolba prawa.jpg

 

 

 

Replika wyposażona jest w dwa uchwyty do zawieszenia.

 

 

 

uchwytZawieszenia.jpg

kolbaX.jpg

 

 

 

Mechaniczne przyrządy celownicze montowane są na szynie RIS. Wykonano je z plastiku. Mają ciekawą formę i łatwo je rozłożyć/złożyć. Interesujący design sprawia, że wizualnie prezentują się bardzo dobrze - mimo prostej konstrukcji. Wykonane są estetycznie. Przyrządy celownicze repliki bardzo nam się spodobały.

Muszka jest regulowana na wysokość i posiada światłowód.

 

 

 

muszka.jpg

muszkaBOK1.jpg

muszkaBOK2.jpg

muszkaSWIATLOWOD.jpg

muszka3.jpg

muszkaX3.jpg

 

 

 


Przeziernik regulowany jest w poziomie.

 

 

 

przeziernikBOK2.jpg

przeziernikBOK1.jpg

przeziernik.jpg

przeziernikX.jpg

przeziernikX2.jpg

 

 

 

Regulacja hop-up dokonywana jest za pomocą pokrętła znajdującego się we wcięciu grzbietowej szyny RIS.

 

 

 

regulacjaHOPUP.jpg

 

 

 

Końcówka lufy jest odkręcana, umożliwia to zamontowanie dedykowanego tłumika dźwięku. Choć gwint lufy jest klasyczny: 14 mm (-), to jednak inne tlumiki nie posiadają odpowiedniego zakończenia i nie mogą zakryć kryzy znajdującej się u podstawy gwintu. Na kryzie opiera się gumowy o-ring doszczelniający połączenie lufa/tłumik.

 

 

 

 lufa.jpg

gwintNAKRETKA.jpg

gwintORING.jpg

laczenieTLUMIKA.jpg

 

 

 

Replika strzela ogniem pojedynczym, posiada przetykowy bezpiecznik - umieszczony w górnej, przedniej części osłony spustu. Przesunięcie w lewo odbezpiecza karabin, co sygnalizuje czerwony pierścień, widoczny wokół bolca. Przesunięcie bezpiecznika na prawą stronę zabezpiecza karabin. Niestety należy uważać na pin bezpiecznika, gdyż ma tendencje do przesuwania się za daleko i możliwe jest jego zgubienie.

Zwalniacz magazynka umieszczono w dolnej części łoża, przed osłoną spustu.

 

 

 

bezpiecznikPRZETYKOWY.jpg

bezpiecznik2.jpg

zwalniacz maga.jpg

 

 

 

Widok dźwigni przeładowania (i zamka z zewnątrz). 

 

 

 

ZAMEKKK2.jpg

ZAMEKKK3.jpg

ZAMEKKK.jpg

 

 

 


OZNACZENIA

 

Replika nie posiada oznaczeń, poza logo firmy ASG AS i, wymaganymi prawem symbolami "F" oraz "Cal. 6mm BB", które ułatwiają rozpoznanie, że jest to replika, a nie broń palna. Umieszczono je z prawej strony korpusu, z tyłu, za oknem wyrzutnika łusek.

 

 

 

OZNACZENIAAA.jpg

oznaczeniaxx.jpg 

 

 

MAGAZYNEK


Magazynek gazowy, znajdujący się w komplecie z repliką, akceptuje green gaz. Wykonano go z metalu, w kolorze czarnym. (Na rynku dostępne są magazynki na kapsuły CO2.)

 

 

 

 

MAGbok1.jpg

magbok2.jpg

 

 

 

Dopychacz kulek można przytrzymać w dolnym położeniu, co odsłania otwór w jego prowadnicy i ułatwia ładowanie BB do magazynka. Alternatywnie można wykorzystać dołączoną do repliki ładowarkę rurkową.

 

 

 

magDOPYCHACZ.jpg

 

 

 


Jest to magazynek o pojemności 29 BB. Magazynek podaje bez zacięć. Nie było podwójnych strzałów, ani syfonowania.

 

 

 

 

magGORA1.jpg

magGORA2.jpg

magGORA3.jpg

 

 

 

Jednak, jak to często ma miejsce w przypadku magazynków KJW, magazynek repliki przepuszczał gaz wskutek nieszczelności przy stopce. Po uszczelnieniu problem zniknął.

 

 

 

 

magSTOPKA.jpg

 

 

 

 

WIDOK REPLIKI CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEJ

 

 

 

 

repROZLOZONA.jpg

 

 

 

 

ROZKŁADANIE I BUDOWA WEWNĘTRZNA

 

 

W celu rozłożenia repliki wykręcamy dwie śruby widoczne na zdjęciach i wyjmujemy korpus z łoża. Przy tej czynności należy bezpiecznik przetykowy ustawić na środku, pomiędzy nastawami odbezpieczony/ zabezpieczony, aby nie blokował się o krawędzie łoża. 

 

 

 

srubaLOZE1.jpg

srubaLOZE2.jpg

 

 

 

Aby zdemontować lufę należy wykręcić dwie śruby znajdujące się na górnej szynie RIS, tuż przed pokrętłem regulacji HU, oraz kolejne dwie śruby zlokalizowane poniżej komory HU

 

 

 

srubyRIS.jpg

srubyKOMORA.jpg

 

 

 

Żeby oddzielić zespół spustu od komory zamkowej należy wybić dwa piny. Osadzone są bardzo luźno i praktycznie wysuwają się same, dlatego należy uważać aby ich nie zgubić.

 

 

 

pinySPUST.jpg 

 

 

Zespół spustu. Elementy połączono kołkami.

 

 

 

zesSPUSTU1.jpg

zesSPUSTU2.jpg

zesSPUSTU3.jpg

 

 

 

W celu wyjęcia zamka z komory zamkowej należy cofnąć go w tylne położenie i, podważając, wyciągnąć do góry. Wygląd zamka w komorze oraz po wyjęciu z korpusu.

(Na pierwszym zdjęciu, po prawej stronie, widać w komorze zamkowej przed jej tylną ścianą walcowaty kształt, pełniący rolę "bufora". Jest to przechodzący przez korpus trzpień, na którym zamek - posiadający odpowiedniego kształtu wcięcie w swojej tylnej części - wytraca energię odrzutu. Dzięki temu, cofając się, zamek nie uderza w tylną ściankę korpusu i nie grozi jej uszkodzenie.) 

 

 

 

zamekDOL1.jpg

zamekDOL2.jpg

zamekxx.jpg

 

 

 

Na zdjęciu widoczna jest prowadnica suwadła ze sprężyną i rączka przeładowania/suwadło.

 

 

 

zamekx.jpg

suwadlo1.jpg

suwadlo2.jpg

 

 

 

Widok komory HU, lufy wewnętrznej i gumki hop-up. Lufa wewnętrzna ma dlugość 250 mm.  

Komora HU nie posiada dystansera, co, naszym zdaniem, może być powodem nierównej pracy systemu hop-up. Za dociskanie odpowiada bezpośrednio pin pokrętła HU.

 

 

 

komora1.jpg

komora2.jpg

komora3.jpg

LufaKONIEC.jpg

gumkaxx.jpg

 

 

 

 

Pokrętło HU.

 

 

 

 

pokretloHUxx.jpg

 

 

 

 

STRZELANIE

 


Składanie się do strzału jest wygodne, a praca zamka płynna. Blow back wprawdzie nie urywa ramienia, ale jest równy i zdecydowanie wzbogaca wrażenia ze strzelania - mimo, że skok zamka jest stosunkowo krótki. Także dźwięk strzału jest zaskakująco mocny, głośniejszy niż w AEGach i ostry. Spust pracuje krótko i miękko.

Niestety system hop-up jest bardzo kapryśny, trudno uzyskać dobrą powtarzalność strzałów, co charakterystyczne jest dla wielu replik gazowych, także tego STC. Nierówna praca HU wpłynęła na zasięg skuteczny repliki.

 

 

 

LEWA.jpg

PRAWA.jpg

 

 


TESTY

 


Test z użyciem gazu zielonego "Predator".

1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0.2 g BB. Wykorzystano kulki marki Blaster.

Prędkość początkowa repliki na 0.2 g BB wynosi 391 fps, a energia 1,4 J.

Wynik pomiaru podano jako uśrednienie.

 

Wagomiar         fps         m/s         energia

0,2 g               391         119          1,4 J

 

2. Test celności i skupienia na dystansach 30 m i 40 m.

Wykorzystano kulki 0.25 g marki Blaster. Użyto tarcz formatu A3, umieszczonych na tle celu sylwetkowego.

 

Na dystansie 30 m uzyskano 9/10 trafień w sylwetkę, z tego 7/10 trafień w cel formatu A3 (4 najbiższe przestrzeliny zmieściły się w formacie A4).

 

 

 

kjw30.jpg

 

 

 

Na dystansie 40 m uzyskano 6/10 trafień w sylwetkę, z tego 2/10 trafień w cel formatu A3 (obie przestrzeliny zmieściły się w formacie A4).

 

 

 

kjw40.jpg

 

 

 

3. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg skuteczny repliki wynosi 30 m. Wskutek niezadowalającej powtarzalności strzałów trudno uzyskać lepszy wynik.
Zasięg maksymalny wynosi 50 m.

 

4. Pomiar gazożerności [ile wystrzelimy na jednym magazynku] i skuteczności [po ilu strzałach spada zasięg i celność na jednym magazynku].

Na jednym nabiciu gazem udało się wystrzelić trochę ponad 2 magazynki kulek, czyli 70 BB. Zasięg i celność zaczyna spadać między 65, a 70 strzałem.

 

 

 

PODSUMOWANIE

 


Replika Special Teams Carbine (ASG/KJW) przypomina trochę, poręcznością, nieśmiertelnego Rugera Mk1 Carbine KJW, przy czym pozbawiona jest jego wad, jak choćby twardego spustu powodującego zrywanie strzałów. W STC spust działa prawidłowo i miękko. Jednak replika jest dość kapryśna pod względem powtarzalności strzałów i pracy systemu HU, co wpływa na zasięg i celność.

Natomiast zarówno oryginalny wygląd jak i jakość wykonania zewnętrznego - mogą być atutem tej repliki. Jest to zdecydowanie "coś innego" niż znane modele karabinków czy karabinów wyborowych.

Replika daje użytkownikowi ciekawe wrażenia podczas strzelania, jednakże, jak to często bywa w przypadku karabinów gazowych - wymaga odpowiedniego podejścia - i, być może, odpowiednio przygotowana da lepsze wyniki strzelań. Opisując produkt "wprost z pudełka" możemy tę replikę ocenić jako plasującą się na średnim poziomie rynkowym.
(Firma RA-Tech dowiodła, że Ruger STC KJW stanowi dobrą bazę do stworzenia ciekawych customów, ale wymaga to dodatkowych nakładów finansowych i zakupu konwersji.)

Mimo, że nie jest to replika broni bojowej, a kopia cywilnego karabinka - ogólnie STC podoba nam się, ale musimy stwierdzić, że, bez ingerencji w system hop-up, jej osiągi mogą dla nabywcy okazać się niesatysfakcjonujące.  

 

 

 


Plusy:

+ oryginalny wygląd

+ dobra jakość tworzywa

+ dobra ergonomia

+ dobre spasowanie elementów

+ ciekawe wrażenia ze strzelania

+ interesujące i estetyczne mechaniczne przyrządy celownicze

 

Minusy:

- typowa dla replik gazowych niska powtarzalność strzałów

- nierówna praca systemu HU i wynikająca z tego kiepska celność

- umieszczenie na replice napisów nie istniejących na palnych wersjach Rugera

- brak oznaczeń producenta wersji palnej

 

 

 

 

Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości duńskiej firmy Action Sport Games AS:

 

 

 

 

asgas2.jpg

 

 

 

Dziękujemy Wolfowi za pomoc w realizacji recenzji. 

 

 

 

 

Ocena wszystkich (5.30, głosów: 10)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
poiu007 24.06.2012, h. 21:06 poiu007
Brzydkie to jak kupa, ale przynajmniej celnie zombiaki ubija:D
YumMmyy 24.06.2012, h. 21:06 YumMmyy
6/6 ! Jak zwykle,profesjonalizm. :)
Kantek 24.06.2012, h. 22:05 Kantek
W przypadku replik gazowych/aegów z blow backiem fajnie byłoby wzbogacać recenzję krótkim filmikiem z strzelania aby zobaczyć jak to naprawdę pracuje. Poza tym kolba i chwyt pistoletowy psuje tą replikę - po wymianie na magpulowo-ergonomiczne byłoby lepiej bo nie czuć by było tak M4 ;)
Popieram, to istotna kwestia, a rozbudowanie formuły recenzji nie będzie zmieniało jej wydźwięku.
Pritcher 24.06.2012, h. 23:48 Pritcher
stalker51 24.06.2012, h. 22:10 stalker51
Spodziewałem się po tej replice czegoś więcej :/
Brzuski 24.06.2012, h. 23:00 Brzuski
Ta replika jest tak śmieszna, że aż fajna :). Ogólnie wygląda fajnie, ale ten magazynek ...
Denis 24.06.2012, h. 23:45 Denis
recka fajna replika do kijowa
A co się w Kijowie dzieje? ;)
Pritcher 24.06.2012, h. 23:49 Pritcher
Zuko0 24.06.2012, h. 23:50 Zuko0
gdzie to dostac idzie? :P
oskrb 24.06.2012, h. 23:50 oskrb
zabawka brevika. pełęn profesjonalizm w eliminowaniu zombie i socjaldemokratów. fajna recenzja,
zamierzam nabyc :D
Zuko0 24.06.2012, h. 23:51 Zuko0
Westie 25.06.2012, h. 11:03 Westie
Ta lufa 250mm... Ja tam się nie rozdrabniałem, wpakowałem do swojego od razu 509mm. Poza tym, z tego co widzę, nowy magazynek jest dużo praktyczniejszy od oryginalnego - w tamtym nie dało się ręcznie ściągnąć sprężyny w dół.
morf420 25.06.2012, h. 16:22 morf420
ale paskuda
To ta kolba wygląda jak pół (...) z szuwarów. Na szczęście da się kupić kolbę od ostrej wersji za jakieś 300-400 zł, nawet w UK. Ja do swojego sprowadziłem ze Stanów konwersję Muzzelite, ale zdania co do jej wyglądu są... podzielone.
Westie 26.06.2012, h. 13:37 Westie
biho 26.06.2012, h. 10:34 biho
Dla mnie to jakiś mix shotgun'a z karabinkiem M1.
aikman84 24.04.2013, h. 12:59 aikman84
mi to trochę przypomina m14 EBR :-/
tomo73 16.09.2015, h. 20:40 tomo73
Dzięki literce "F" w pięciokącie, można śmiało jeździć na strzelanki do Niemiec :)
Zapraszam do Bawarii.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 215115

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane