Daj cynk
Reklama

Artykuły

Poradnik - o kulkach słów kilka

Poradniki, 10.02.2012, h. 11:12, dodał: LogaN , autor: LogaN
65

Poradnik dotyczący wyboru kulek. Tekst napisany z myślą o osobach rozpoczynających swoją przygodę z Airsoftem. Porusza problematykę odpowiedniego doboru ciężaru i jakości amunicji. Zawiera również kilka innych informacji, które mogą się przydać początkującemu. Zapraszamy do lektury.Co każdy początkujący powinien wiedzieć o kulkach.

 

Jednym z najważniejszych elementów, dzięki którym Airsoft istnieje, jest specyficzny rodzaj amunicji - kulki. Pomimo, że wszystkie są okrągłe (lub przynajmniej powinny być), kulki te znacznie różnią się od siebie. Najbardziej widoczną z różnic jest kaliber kulek. Osobiście spotkałem się z trzema różnymi - 6mm, 8mm i 11mm. Nie zmienia to faktu, że podczas Airsoftowych spotkań zdecydowanie najczęściej widuje się te pierwsze - 6mm. To właśnie im będę chciał poświęcić ten tekst.


15min.JPG

Na rynku istnieją dziesiątki rodzajów kulek, dostępnych w różnych kolorach i o różnej wadze. Oznacza to istnienie kilkuset różniących się właściwościami kulek, które możemy włożyć do naszej repliki.

Odpowiedni dobór kulek do repliki stanowi podstawę skutecznego działania. Od tego zależy zasięg i celność oddawanych przez nas strzałów. W dodatku, kulki słabej jakości mogą przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania repliki.


5.JPG

 

Najczęściej spotykane problemy związane z używaną amunicją.

 

Kulki słabej jakości mogą przyczynić się do powstawania "zacięć". Zacięcie się kulki w lufie skutecznie eliminuje nas z rozgrywki do czasu wydostania jej z lufy. Nagminne zacinanie się kulek może prowadzić do pogorszenia właściwości lufy. Z tego powodu moment, w którym zauważysz, że kulki regularnie zacinają się w lufie - świadczy o tym, że powinieneś zmienić amunicję na inną, lepszej jakości. Dlaczego tak się dzieje? Średnica kulek nie wynosi dokładnie 6mm, a przeważnie oscyluje ona w okolicach 5,95mm. Amunicja słabej jakości może nie być powtarzalna - część kulek będzie większa, część mniejsza. Ponieważ lufy dzisiejszych, stockowych replik mają średnicę wewnętrzną około 6,08mm (która również nie jest jednakowa na całej długości lufy), prawdopodobieństwo zacinania się w nich kulek jest stosunkowo niewielkie, choć nadal możliwe. W przypadku luf precyzyjnych, których średnica wynosi zazwyczaj około 6,03-6,04mm, a czasami schodzi nawet do 6,01mm - słabej jakości kulki mogą się często zacinać. Dlatego w przypadku zamontowania w replice lufy precyzyjnej - gracz zmuszony jest do używania dobrych jakościowo kulek.

Zacięcia to jedno, właściwości balistyczne to co innego. Fakt, że dany rodzaj kulek nie zacina się w lufie, nie oznacza od razu, że jest on dobry jakościowo. Na jakość kulki wpływa zdecydowanie więcej czynników, takich jak kształt, powierzchnia czy obecność i rozlokowanie pęcherzyków powietrza wewnątrz kulki. Używanie słabych jakościowo kulek będzie przyczyną pogorszenia celności i niekiedy spadku zasięgu replik. Początkujący gracze najczęściej nie zdają sobie z tego sprawy i trudno się im w tym wypadku dziwić, jeśli nie mają porównania wśród różnych rodzajów kulek. Dla nich liczy się to, że kulki mniej więcej lecą w kierunku celu i nie zacinają się - czyli są dobre. Ewentualne problemy z celnością często są w pierwszej kolejności zrzucane na replikę, choć to właśnie jakość używanej przez gracza amunicji w dużym stopniu ma na to wpływ. Dopiero gracze, którym w ręce wpadły kulki innej firmy o tej samej wadze, i którzy będą mieli wystarczającą ilość chęci i czasu by przestrzelać replikę porównawczo na jednym i drugim rodzaju amunicji - zdadzą sobie sprawę z tego, ile tak naprawdę od kulek zależy.

Trzecim najczęstszym problemem związanym ze słabą jakością kulek są zacięcia w magazynkach. Mogą wystąpić w każdym rodzaju magazynka, choć problem zdecydowanie najczęściej dotyczy magazynków typu mid-cap. Niekiedy kulki nie zacinają się w lufie i wykazują się całkiem przyzwoitymi właściwościami balistycznymi - lecą daleko i mają niezłe skupienie. Po jakimś czasie gracze mogą zaopatrzyć się w magazynki typu mid-cap i już na samym początku ich użytkowania napotkają problemy - replika będzie oddawała puste strzały i dopiero rytualne poklepywanie magazynka będzie odblokowywało znajdujące się w nim kulki. Jest to spowodowane sposobem działania magazynków tego typu (kulki umieszczane są w pewnym stopniu dwurzędowo więc mają na siebie większy wpływ niż w przypadku innych typów magazynków, w których zwyczajnie leżą jedna na drugiej) oraz nie do końca gładką powierzchnią kulki. Mogą być one zwyczajnie chropowate i z tego powodu blokują się o siebie uniemożliwiając magazynkowi "podanie ich" do repliki. Dlatego, jeśli gracz napotka problemy ze swoim magazynkiem - w pierwszej kolejności powinien sprawdzić jego działanie przy użyciu amunicji o lepszej jakości.

Gracze, którzy w swoich replikach mają zamontowane standardowe lufy, i którzy nie używają magazynków typu mid-cap, często unikają kupowania dobrych jakościowo kulek, zadowalając się tymi przeciętnymi, ponieważ "nie sprawiają problemów i nienajgorzej się zachowują w locie". Warto jednak zwrócić uwagę, iż używanie nieco droższych, lepszych jakościowo kulek polepszy celność naszej repliki bez względu na zamontowaną w niej lufę. Polepszenie celności będzie oznaczało zwiększenie skuteczności, a zarazem - możliwość zredukowania liczby kulek zużywanych na typowym spotkaniu. Z tego powodu droższe kulki mogą wystarczyć na dłużej i tym samym zrekompensować wyższą cenę. Oczywiście zależy to głównie od naszego stylu gry - w niektórych sytuacjach lepiej jest postawić na ilość niż na jakość. Sprawa do przemyślenia dla każdego użytkownika amunicji.

 

Dobór odpowiedniej masy kulek.

 

Na wstępie należałoby zaznaczyć, że wszelkie pomiary prędkości wylotowej kulek podane są przez producentów i sklepy w przeliczeniu na kulki o masie 0,2g, chyba że napisano inaczej. Trzeba również wziąć pod uwagę, że niektórzy sprzedawcy i sklepy cieszące się gorszymi opiniami mogą zawyżać osiągi replik lub podawać je w przeliczeniu na kulki 0,12g, o czym nie informują w opisie. Przed kupnem repliki z niesprawdzonego sklepu - warto porównać dane techniczne z podanymi w innych sklepach lub na forum WMASG, gdzie niezależne testy przeprowadzają sami użytkownicy.


11.JPG

Odpowiednio dobrana waga amunicji jest kluczem do celnego i dalekiego strzelania. Przy dokonywaniu wyboru powinno się wziąć pod uwagę prędkość wylotową jaką replika nadaje kulce (wyrażoną w FPS [stopy na sekundę]), ale także jakość działania systemu hop-up danej repliki. Ten drugi czynnik sprawia, że nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie "jakie kulki są najlepsze do repliki X". W wielu wypadkach replika, która najlepiej powinna strzelać na kulkach 0,2g - strzela najlepiej na 0,25g i odwrotnie. Mało tego, niekiedy nawet w obrębie różnych egzemplarzy tego samego modelu repliki mogą istnieć różnice. Każdy gracz powinien indywidualnie ustalić jakie kulki najlepiej sprawdzają się w jego replice metodą prób i błędów. Kupując nową replikę warto wstrzymać się z kupnem większej ilości aumnicji do czasu sprawdzenia, która będzie się najlepiej sprawować. Pomimo tego, z biegiem czasu utarły się pewne stereotypy, które mogą pomóc graczowi zawęzić pole poszukiwań odpowiedniej wagi kulek. Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie typów replik i najczęściej używanego ciężaru kulek:

a) 0,12g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową do około 250 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 150 FPS.
Do tej kategorii zaliczają się zazwyczaj:
- tanie pistolety sprężynowe;
- niepolecane, tanie repliki elektryczne z plastikowym mechanizmem gearbox.

b) 0,2g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 150-350 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 300 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- pistolety sprężynowe, sprężynowe repliki pistoletów maszynowych i karabinów szturmowych;
- repliki krótkie zasilane Greengasem;
- stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem;
- zasilane Greengasem pistolety maszynowe i karabiny szturmowe.

c) 0,23g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 250-400 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 350 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- repliki krótkie zasilane Greengasem i CO2;
- stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem;
- zasilane Greengasem pistolety maszynowe i karabiny szturmowe.

d) 0,25g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 300-450 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 400 FPS.
DO tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- repliki krótkie zasilane Greengasem i CO2;
- stockowe, elektryczne repliki z metalowym gearboxem;
- zasilane Greengasem i CO2 pistolety maszynowe i karabiny szturmowe;
- sprężynowe strzelby.

e) 0,28g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 350-500 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 450 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- repliki krótkie zasilane CO2;
- tuningowane repliki elektryczne;
- tanie, "snajperskie" repliki.

f) 0,3g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 400-550 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 500 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- tuningowane repliki elektryczne;
- tanie, "snajperskie" repliki.

g) 0,33g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 450-600 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 550 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- ekstremalnie tuningowane repliki elektryczne;
- snajperskie repliki.

h) 0,36g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 500-650 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 600 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- ekstremalnie tuningowane repliki elektryczne;
- tuningowane repliki snajperskie.

i) 0,4g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 550-700 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 600 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- tuningowane repliki snajperskie.

j) 0,43g
Najlepiej sprawdzić się mogą w replikach dysponujących prędkością wylotową w zakresie 600-750 FPS. Najczęściej używane są przez graczy, których repliki wystrzeliwują kulki z prędkością około 650 FPS.
Do tej kategorii zalicza się zazwyczaj:
- ekstremalnie tuningowane repliki snajperskie.

Oczywiście istnieją na rynku kulki o innej wadze oraz kilka rodzajów kulek jeszcze cięższych. Powyżej opisałem w dużym skrócie i uproszczeniu zastosowanie tych najczęściej spotykanych kulek. Jak widać - przedziały są bardzo tolerancyjne i uogólnione, ponieważ bardzo trudnym zadaniem byłoby opisanie wszystkich możliwych przypadków. Zwłaszcza, że na rynku istnieją repliki, które po prostu wyłamują się z tych, nakreślonych przeze mnie granic FPS. Z tego powodu proszę, by nie traktować tej krótkiej charakterystyki jako jedynej słusznej, gdyż tak z pewnością nie jest, co potwierdzić mogą użytkownicy wielu różnych, tańszych bądź droższych replik.

Typowymi przykładami wyłamującymi się z wyżej omówionych barier może być większość tanich, sprężynowych strzelb, które pomimo prędkości wylotowej poniżej 300 FPS najlepiej strzelają przy użyciu kulek 0,25g; wiele replik serii G.5 (MP5K), które pomimo prędkości wylotowych na poziomie około 320-340 FPS najlepiej wykorzystują potencjał płynący z kulek 0,28g; czy też niektóre pistolety zasilane CO2, gdzie przy prędkości wylotowej ponad 500 FPS śmiało można używać kulek 0,2g.

Czym skutkuje załadowanie do repliki kulek cięższych lub lżejszych niż optymalne? Używanie w replice kulek cięższych skutkuje poprawą skupienia kosztem zredukowania prędkości wylotowej. Zasięg przy kulkach cięższych na ogół się zmniejsza, choć w niektórych wypadkach może wzrosnąć ze względu na wolniejsze wytracanie energii przenoszonej przez kulkę na skutek działania oporów powietrza. Jednakże w takim przypadku, to właśnie cięższe kulki staną się optymalnymi. Strzelając kulkami lżejszymi niż optymalne, odnotujemy spadek celności repliki, za to wzrośnie prędkość wylotowa kulki. Lżejsze kulki na ogół zwiększają zasięg repliki, choć w niektórych wypadkach mogą go skrócić ze względu na szybsze wytracanie przenoszonej przez kulkę energii. Optymalnie dobrane kulki to takie, przy których możemy cieszyć się najbardziej odpowiadającym nam stosunkiem zasięgu do celności repliki.

Błędnym rozumowaniem niektórych początkujących graczy jest to, że zmiana ciężaru kulek ma wpływ na ich energię. Wielokrotnie spotykałem się z tym, że gracze zaczynający przygodę z Airsoftem chcą kupować cięższe kulki, by ich replika "była mocniejsza". Jednakże zwiększając masę kulki zmniejsza się ich prędkość wylotową więc w gruncie rzeczy energia pozostanie na stałym poziomie. Również spotykałem się z osobami, które w celu przystosowania repliki do walki na bliskim dystansie ładowały do magazynków cięższe kulki, by obniżyć liczbę FPS do regulaminowej. I tutaj podobnie - zmniejszenie liczby FPS ze względu na zwiększenie masy kulki nie będzie skutkowało zmniejszeniem energii przenoszonej przez kulkę. Oczywiście, od wszystkiego muszą być wyjątki, żeby nie było zbyt łatwo. W niektórych replikach (głównie napędzanych Greengasem i CO2) - użycie cięższych kulek może przynieść zwiększenie energii, ponieważ kulka przez dłuższy czas będzie rozpędzała się w lufie.

 

Kolor kulek.

 

To jest sprawa, nad którą nie trzeba się zbyt wiele rozwodzić. Im jaśniejsze kulki - tym łatwiejsze do zauważenia. Im ciemniejsze - tym trudniejsze. Dotyczy to jednak zarówno osoby, do której są oddawane strzały, jak i samego strzelca.

Większość graczy, z którymi się spotykam używa standardowych, białych kulek. Są dobrze widoczne w locie więc łatwo ustalić poprawkę i zaobserwować miejsce trafiania czy spadania kulek. O ile strzelamy do przeciwnika z ukrycia, działają na naszą korzyść. Jeśli jednak między graczami nawiąże się intensywna wymiana ognia, przeciwnik będzie w stanie dostrzec wystrzelone przez nas kulki i na czas się uchylić.

Sprawę rozwiązuje używanie ciemnych kulek - zielonych, brązowych czy czarnych. W ich wypadku, osobiście uważam, że walka zyskuje nieco na realizmie, ponieważ dostrzeżenie kulek w locie jest na tyle trudne, że gracze nigdy nie są do końca pewni, czy przeciwnik oddał już w ich stronę strzał czy jeszcze nie, nie mogą więc odpowiednio zareagować. Dla osoby która strzela, są one również znacznie trudniejsze do zauważenia w locie, a więc i obrania odpowiedniej poprawki. Prawdę powiedziawszy, używając ciemnych kulek, gracz powinien być wyposażony w celną replikę, która umożliwia mu efektywne korzystanie z przyrządów celowniczych, by to właśnie na nich móc polegać.

Niektórzy gracze stosują dość ciekawe rozwiązanie - ładują swoje magazynki jasnymi i ciemnymi kulek tego samego producenta, o tej samej wadze w proporcjach przykładowo jednej jasnej kulki na kilka ciemnych. Dzięki temu gracz jest w stanie zdecydowanie łatwiej kontrolować obszar, w który prowadzi ogień, tym samym nie zdradzając toru lotu wszystkich wystrzeliwanych przez niego kulek. Kolejną zaletą płynącą z użytkowania takiego rozwiązania jest możliwość oszukania przeciwnika - mało kto widząc lecące w niego kulki od razu domyśli się, że oprócz nich lecą w jego kierunku jeszcze inne, których on już nie widzi. Dzięki temu często taki gracz zwleka z unikiem do czasu zauważenia kulki w powietrzu, co ułatwia trafienie go.

 

Specyficzne odmiany kulek.

 

Oprócz kulek różniących się jakością, kolorem i wagą, na rynku spotkać możemy się także z kilkoma innymi rodzajami kulek.

Kulki biodegradowalne:
Jest to przyjazna środowisku odmiana kulek. Pomimo, że na spotkaniach Airsoftowych możemy się z takimi spotkać, najczęściej zalegają jednak na sklepowych półkach z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wyższa cena w stosunku do tradycyjnych kulek. Różnica w cenie jest zazwyczaj na tyle duża, że za ich cenę da się dostać większą ilość kulek, albo kulki lepszej jakości. Jest to jeden z głównych czynników decydujących o ich niskiej popularności. Drugim z nich jest jakość - niestety, ale kulki biodegradowalne często odznaczają się gorszą jakością niż ich standardowa odmiana, co w połączeniu z wyższą ceną odpycha graczy. Kolejna rzecz - kulki te łatwiej się kruszą. Można uznać to za wadę, ponieważ w środowisku Airsoftowym wciąż niektóre osoby używają zdecydowanie niepolecanych, ochronnych masek siatkowych na oczy, które przepuszczają przez swoją strukturę odłamki powstałe na skutek trafienia kulką w siatkową maskę. Może prowadzić to do uszkodzenia wzroku. Należy jednak zaznaczyć, że na rynku znajdują się biodegradowalne kulki firmy Bioval, które cechują się świetną jakością.

Kulki fluorescencyjne:
Są dość ciekawym rozwiązaniem dla osób lubiących potyczki nocne. Są możliwe do zaobserwowania w ograniczonych warunkach świetlnych. Wadą jest wysoka cena, a także to, że by używać kulek tego typu potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Na rynku istnieją specjalne komory hop-up oraz tłumiki naświetlające kulki zaraz przed opuszczeniem przez nie lufy. Można pokusić się o ręczne naświetlanie kulek przed włożeniem do magazynka, jednakże efekt ten będzie nietrwały. Kulki te gwarantują świetne wrażenia osobom posiadającym odpowiedni sprzęt i używającym noktowizję.

 

16fluoro.jpg


Kulki z farbą:
Rodzaj kulek, którego nigdy nie powinno się wkładać do replik. Trudno powiedzieć czy ich stworzenie było próbą ułatwienia graczom odnotowania trafienia, czy zwykłym chwytem marketingowym mającym przybliżyć Airsoft do Paintballu. Tak czy siak - nie udało się to, a kulki tego typu niosą ze sobą więcej szkód niż pożytku. Ich wyjątkowo słaba jakość przekładająca się na różnice w wadze (która jest niewielka, zazwyczaj około 0,11-0,14g), kształcie i wielkości sprawia, że używając kulek tego typu można zapomnieć o jakimkolwiek celnym prowadzeniu ognia. Dodatkowo, kulki te najczęściej nie rozbijają się o ubranie przeciwnika, ponieważ jest ono zbyt miękkie. Często słyszy się również, że kulki tego typu mogą rozpryskiwać się i zostawiać ślady farby już w replice. Kulki te, najczęściej dodawane do bazarowych replik, powinny nigdy nie trafić do niczego wykraczającego poza ów bazarowe repliki.


14.JPG

Kulki proszkowane:
Ponieważ kulki z farbą są złe, niektórzy producenci postanowili spróbować jeszcze raz stworzyć coś, co ułatwiałoby odnotowanie trafień. Odeszli tym razem w innym kierunku tworząc kulki, które tylko z wierzchu pokryte są barwiącym proszkiem. Nie mają one aż tylu wad, co kulki z farbą, ale wciąż nie są polecane i nie cieszą się popularnością. Główną wadą tych kulek jest to, że mogą zostawiać one po sobie ślady m.in. na gumce hop-up czy w magazynkach, co skutkuje pogorszeniem efektywności repliki. W dodatku ślady powstałe na ubraniach w wyniku trafienia kulkami tego typu mają mały kontrast w stosunku do popularnie używanych przez graczy kamuflaży więc mogą być trudne do odnalezienia.

Kulki wykonane z innego materiału:
Na rynku dostępnych jest stosunkowo dużo odmian kulek, które wykonane są z innego materiału niż plastik. Zaliczać się do tego mogą kulki metalowe, szklane czy nawet ceramiczne. Jakość kulek tego typu przeważnie stoi na bardzo wysokim poziomie, jednakże ich cena również jest zdecydowanie wyższa. Z tego powodu kulkami tego typu zainteresowane są najczęściej osoby używające tuningowanych replik snajperskich o bardzo dobrej precyzji strzału. Z kulkami tego typu powiązane są pewne mity dotyczące szkód mogących powstać z ich użytkowania. Wiele osób obawia się użytkowania na spotkaniach takich kulek ze względu na możliwość wywołania większego bólu. W praktyce jednak, kulki te przy trafieniu nie ranią graczy bardziej. Nie urywają rąk ani nóg, nie przebijają się też przez kamizelki. Jest to spowodowane tym, że pomimo iż są twardsze, co sprawia, że inaczej oddają energię - trafienie nimi w ciało lub oporządzenie, które są zdecydowanie bardziej miękkie - nie pozwala zbytnio odczuć różnicy. Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku trafienia kulką tego typu w twarde miejsce, takie jak ochrona oczu, replika, zęby, paznokcie i kostki. Wówczas ciała te mogą być narażone na większe uszkodzenia, choć wcale nie muszą. Efekty strzelania twardymi kulkami są trudne do zaobserwowania i z tego powodu również opisania. Sprawa nie jest jeszcze jednoznaczna, ponieważ mało kto pokusił się o wykonanie testów.


12.JPG

13.JPG

 

Kulki najgorszej jakości i kulki z farbą.

 

Chyba każdy Maniak Airsoftu choć raz w życiu spotkał się z określeniem "kulek bezszwowych". Obecnie, podczas przeglądania ofert sklepów trudno natknąć się na inne kulki niż bezszwowe.


8.JPG

Niemal do każdej repliki dołączana jest mała, testowa paczka kulek. O ile w przypadku większości replik I i II klasy w komplecie dołączone są raczej zdatne do użycia kulki (choć niekiedy ich waga bywa zupełnie nieadekwatna do parametrów kupionej repliki), o tyle w przypadku wielu najtańszych replik - w komplecie znajdziemy coś, co kulką nazwane być nie powinno. Podobne kulki znaleźć można w co drugim kiosku w mieście, na bazarach, a także na Allegro sprzedawane zazwyczaj w różnego rodzaju dozownikach, czy "granatach". Cechą charakterystyczną tych kulek na pierwszy rzut oka jest zazwyczaj pomarańczowy kolor. Nie jest to jednak reguła - kulki tego typu mogą być równie dobrze białe, jak i nosić wszelkie kolory tęczy. W drugą stronę też to działa - niekiedy bardzo dobre jakościowo kulki będą pomarańczowe, nie należy się wówczas kolorem przejmować (choć przyznam, że widok gracza ładującego pomarańczowe kulki do repliki z drogą lufą precyzyjną jest bezcenny). Aby odkryć prawdziwe oblicze tych najgorszych z możliwych kulek, wystarczy się im przyjrzeć. Przed naszymi oczami ukażą się m.in. ślady po łączeniu połówek kulki, liczne zadziory i ubytki. Również kształt kulki będzie sugerował nam, że być może mamy do czynienia z całkowicie innym produktem, gdyż niekiedy pudełko od zapałek jest bardziej kuliste.


10.JPG

Jak nietrudno się domyślić, pierwszym magazynkiem, który powinien być załadowany tymi kulkami jest śmietnik. Ewentualnie, w drodze wyjątku można pokusić się o napełnianie nimi pirotechnicznych granatów airosfotywch, pod warunkiem, że ziarenka kukurydzy w nich używane nie obrażą się, że mamy czelność używać w granatach czegoś jeszcze mniej kulistego.

Zdecydowanie odradzam wkładanie ich do jakiejkolwiek repliki, skutki będą tragiczne.


9.JPG

Nie, nie pytajcie mnie z jakiego powodu trzymam takie kulki.

Kulki z farbą opisałem krótko w poprzednim punkcie, tutaj nie będę robił tego po raz drugi. Należy jednak zaznaczyć, że z kulkami najgorszej jakości można, a nawet powinno się identyfikować również kulki z farbą.

 

Kulki snajperskie.

 

Termin ten jest raczej umowny i wywodzi się z pewnego tematu leżącego na forum w dziale Karabinów Wyborowych. To właśnie tamten temat powinien odwiedzić każdy gracz szukający odpowiedniej amunicji do swojej dobrej, tuningowanej repliki snajperskiej.

Terminem tym zwykło się określać kulki przeznaczone do replik snajperskich, czyli najczęściej mające wagę przynajmniej 0,36g. Niekiedy jednak poruszana jest problematyka kulek 0,3g i 0,33g.


1.JPG

Na chwilę obecną, panuje na rynku pewien deficyt dobrych jakościowo, snajperskich kulek. Większość z kulek polecanych nawet do replik wyposażonych w lufę precyzyjną, mimo wszystko jest zbyt niskiej jakości, by były z powodzeniem używane w replikach snajperskich. Z rynku zniknęły firmy produkujące świetne jakościowo kulki, takie jak choćby Straight, a obecni producenci cechujący się najlepszą jakością wykonywanych kulek zdają się nie być zainteresowani wytwarzaniem cięższej amunicji. Z tego powodu, powyżej wagi 0,3g pojawia się pustka, którą próbują wypełnić firmy takie jak Guarder, Madbull czy Blaster, jednak bez większego powodzenia.

Istnieją co prawda, dostępne na razie wyłącznie za granicą, hi-endowe kulki snajperskie o zróżnicowanym ciężarze sięgającym nawet do 0,66g, jednakże ceny amunicji tego typu potrafią mocno zaskoczyć. Jako ciekawostka, "BB Bastard" i ich wykonane na maszynach CNC "Perły", które określane są jako tak twarde, że nadające się do ciągłego, ponownego wykorzystywania, kosztują zaledwie 12$ za... 8 sztuk!

Użytkownicy replik snajperskich o najwyższych prędkościach wylotowych szukają więc różnych rozwiązań. Niektórzy z opakowania ciężkich kulek potrafią wyselekcjonować pewien ich procent, który nadaje się do użycia w ich replikach. Jak się jednak można łatwo domyślić - metoda ta ani nie należy do najprzyjemniejszych ani najtańszych. W dalszym ciągu nie gwarantuje też, że wszystkie z wybranych kulek będą się cechować dużą powtarzalnością.


2.JPG

Jednym z ostatnich eksperymentów, które prowadzą Airsoftowi, snajperscy wyjadacze są testy przy użyciu 6mm łożysk ceramicznych. Sprawa jest jednak póki co na tyle świeża, że trudno mówić tutaj o jakichkolwiek rezultatach. Łożyska tego typu również do tanich nie należą, ale jeśli okażą się skuteczne - z pewnością znajdą nabywców.

 

Podsumowanie - porady, producenci. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

 

Każdy początkujący powinien od razu z listy jakichkolwiek zakupów zrezygnować z kulek z farbą, a wszelkie kulki o najniższej jakości dołączane do niektórych replik - wywalić.

Kluczem do celnego i dalekiego strzelania jest dobranie do swojej repliki kulek o odpowiedniej wadze i jakości. Zarówno zbyt lekkie kulki jak i zbyt ciężkie - nie przyniosą dobrych rezultatów pomimo licznych prób dostosowania do nich systemu hop-up.

Na początku warto wraz z repliką kupić małe opakowania kulek o różnej wadze. Dopiero po sprawdzeniu ich działania w replice, warto zdecydować się na jedną konkretną wagę i firmę kulek, by móc odpowiednio ustawić system hop-up. Należy pamiętać, że nawet używając kulek o tej samej wadze od tego samego producenta - mogą się pojawić drobne różnice jakościowe pomiędzy poszczególnymi opakowaniami kulek. Z tego powodu może niekiedy być potrzebne wprowadzenie poprawek do ustawienia systemu hop-up.

Niekiedy zdarza się, że wyprodukowana zostanie felerna partia kulek mających dobrą renomę.

Nigdy nie używaj ponownie raz już wystrzelonych kulek. Nawet jeśli wyglądają w porządku, mogą mieć osłabioną strukturę lub inne drobne uszkodzenia.

Ostatnią ze spraw, na którą chciałbym zwrócić uwagę jest popularność konkretnych producentów kulek na Airsoftowych spotkaniach.

W środowisku, w którym ja się strzelam, ale i domyślam się, że w niektórych innych - osoby, których repliki nie są wyposażone w lufy precyzyjne, używają kulek firm takich jak Gunfire (trzy serie - Gunfire, GFC i Gunfire Rockets) oraz P&J (obecnie w wersji Premium, dawniej po prostu P&J). Osobiście uważam to za w pełni zrozumiałe, sam od dawna w wielu replikach używam kulek właśnie tych firm. Charakteryzują się nienajgorszą jakością i właściwościami balistycznymi (choć sądząc po wielu opiniach - są dość losowe i niektóre partie mogą być tragiczne, a niektóre bardzo dobre), ale ich największą zaletą jest cena, która należy do jednej z najniższych na rynku. Najbardziej pospolitym problemem dotyczącym kulek tych producentów, jest ich skłonność do zacinania się w magazynkach typu mid-cap.


4.JPG

6.JPG

Pozostałe osoby, które w swoich replikach zamontowały lufę precyzyjną (ale i część osób ze standardową lufą), używają kulek powszechnie polecanych, takich firm G&G, Madbull, King Arms czy Guarder. W moich stronach największym zaufaniem cieszą się kulki G&G, których również jestem stałym użytkownikiem. Kulki te poprawiają skupienie zarówno w replikach z zamontowaną lufą precyzyjną jak i tych ze standardową. Duża część z tych kulek nie ma również problemów ze współpracą z magazynkami typu mid-cap.


3.JPG

Na koniec chciałbym zaznaczyć, podobnie jak w przypadku poprzednich poradników, że tekst ten nie przedstawia prawdy absolutnej, a jest (jak to słusznie określił jeden z użytkowników) zbiorem prawd i mitów z forum, zabarwionym moimi prywatnymi doświadczeniami i często subiektywnymi ocenami. Ten tekst może pomóc początkującemu w wyborze odpowiednich kulek, ale z pewnością nie podejmie decyzji za niego. W wielu wypadkach najlepsze dla danej repliki pod względem jakości i wagi kulki mogły zostać całkowicie przeze mnie pominięte w zestawieniu, albo co gorsza, skrytykowane. Kluczem do sukcesu jest metoda prób i błędów.


7.JPG

Ocena wszystkich (5.84, głosów: 56)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
MasterGos 10.02.2012, h. 11:54 MasterGos
Na te pomarańczowe bazarowe mawia się czasem "popcorny" ;)

Ahh te czasy gdy biegało się z springami z odpustów...
cyt. "(...)choć przyznam, że widok gracza ładującego pomarańczowe kulki do repliki z drogą lufą precyzyjną jest bezcenny".
Na fotkach madbulle 0,4g wyszły bardziej na brązowe niż pomarańczowe, pierwsza seria faktycznie miała odcień a'la kawa z mlekiem, teraz wychodzą w delikatnie innym opakowaniu, są lepiej wypolerowane i niemal pomarańczowe - czasem faktycznie się na mnie ludzie dziwnie lampią jak ładuje nimi magazynki do swd ;p

Artykuł bardzo dobry.
Mendi 10.02.2012, h. 15:48 Mendi
Ja kiedyś na te kulki , mówiłem "kukurydza" :)
Perski102 10.02.2012, h. 18:10 Perski102
Mówiąc o pomarańczowych, dobrych kulkach - miałem na myśli G&G, które są dostępne również we wściekle pomarańczowym kolorze ;).
LogaN 10.02.2012, h. 21:32 LogaN
Matt141 10.02.2012, h. 12:27 Matt141
Kosmetyczny błąd- "słabej jakości kulki mogą często powodować zacinać się" pod koniec pierwszego akapitu "Najczęściej spotykane problemy...".

LogaN, rozpieszczasz środowisko tymi poradnikami. Tego właśnie było trzeba. Po raz kolejny- świetna robota, słusznie i na temat ;) 
Dzięki, zaraz będzie poprawione.
LogaN 10.02.2012, h. 14:00 LogaN
Tofikos 10.02.2012, h. 12:59 Tofikos
Poradnik na prawdę świetny (pozostałe również) - myślę, że pomoże nie tylko początkującym.
Mam tylko drobną uwagę co do kulek biodegradalnych - słyszałem kilka dobrych opinii o kulkach Bioval, widziałem w akcji... sądzę, że warto je przy okazji nadmienić, bo wybijają się ponad koncepcję o kulkach biodegradalnych niższej jakości, bądź niewartych swej ceny.
Swoją drogą - widzę na zdjęciach, że autorowi się uchowała jeszcze (chyba) pełna paczuszka Straight'ów 0.36... rzadko się już takie coś spotyka :)
Słuszna uwaga. Kompletnie zapomniałem o Biovalach. Będzie to dodane do tekstu.
LogaN 10.02.2012, h. 13:57 LogaN
Z Biovalami jest też problem taki, że po strzale w szybę samochodową ta pęka więc... Był o tym artykuł (lub w miarę szeroko omówiony temat na forum) na WMASG i przynajmniej np w Gliwicach czy okolicach nie używamy tych kulek. Zbyt duże ryzyko uszkodzenia okularów itp (co innego w miękką tkankę).
RED (Lone Wolf) 12.02.2012, h. 00:08 RED (Lone Wolf)
Owszem - był taki incydent, jednak z tego co pamiętam dotyczył on tylko konkretnej wagi i typu (czy nawet serii) kulek. Z tego, co widzę to chyba trochę to zepsuło renomę Biovalowi.
Sam mam zamiar kupić te kulki i sprawdzić jak będą śmigały w moich replikach - przy okazji sprawdzę czy nie rozwalają okularów  (chociaż moim zdaniem  nie ma porównania dla kruchego szkła z szyby a tworzywa z którego  są wykonane okulary... )
Tofikos 12.02.2012, h. 11:22 Tofikos
Odnośnie Biovali to są nawet ok i NIE rozbijają szyb!

Biovale BBB MAX rozbijają, ale zwykłe nie;)
lukira 18.02.2012, h. 13:15 lukira
rusek159 10.02.2012, h. 12:59 rusek159
Ja raczej spytam: Skąd masz takie kulki? (chodzi mi o te żółte, tęczowe ,ogóle nie z kiosku za 50gr) Czyżbyś potajemnie strzelał sie pod blokiem w dresie z 9cio latkami bez okularów ,na repliki z osiedlowej "Alfy" za 9zł? :D
Xyanek 10.02.2012, h. 13:06 Xyanek
Skąd masz STRAIGHT'Y?!
Od pewnego znajomego gracza. Mówiąc ściślej - ode mnie ;) Niestety, to były ostatnie 2 paczki w moich zapasach :(
Marrtinez 10.02.2012, h. 13:25 Marrtinez
Kolega ponad mną już wyjaśnił skąd je mam ;). Podobnie zresztą, jak pozostałe 2 z 3 opakowań kulek z tamtego zdjęcia ;).
LogaN 10.02.2012, h. 13:56 LogaN
;( nie kopie się leżących ....
guzio29 10.02.2012, h. 17:57 guzio29
KicpA 10.02.2012, h. 13:28 KicpA
"Istnieją co prawda, dostępne na razie wyłącznie za granicą, hi-endowe
kulki snajperskie o zróżnicowanym ciężarze sięgającym nawet do 0,66g,
jednakże ceny amunicji tego typu potrafią mocno zaskoczyć. Jako
ciekawostka, "BB Bastard" i ich wykonane na maszynach CNC "Perły", które
określane są jako tak twarde, że nadające się do ciągłego, ponownego
wykorzystywania, kosztują zaledwie 12$ za... 8 sztuk!"

To są ceramiki, sprzedawane jako ich wyroby ;)

Niestety dalej bedzie krążyć przekonanie że twarde kulki to śmierć i przestrzelenie czaszki na wylot z odległości 100m...
Nie za bardzo wiem w jaki inny sposób to przedstawić, by czytający nie odnieśli takiego wrażenia. A z chęcia bym to zrobił. Pokombinuję nad przeredagowaniem fragmentu im poświęconego.
LogaN 10.02.2012, h. 13:59 LogaN
Ceramika z bliska potrafi zrobić niezłe spustoszenie. Podobnie miała się historia z pierwszą generacją Biovali 0.27g. Plusem twardych pocisków jest mniejszy współczynnik bólu po trafieniu w miękką część ciała.
Mamut 10.02.2012, h. 15:56 Mamut
Z bliska, to "spustoszenie" może zrobić KAŻDA kulka.
wiciok 10.02.2012, h. 17:50 wiciok
gzelek19 10.02.2012, h. 13:36 gzelek19
Bardzo dobry poradnik. ;D
zbyt 10.02.2012, h. 13:53 zbyt
najważniejsze jest pytać i szukać a potem, kupować i samemu testować, bo w różnych repkach różne są efekty strzelania z takich samych kulek. LogaN gratki za kolejny artykuł :)
Denis 10.02.2012, h. 14:27 Denis
Artykuł bardzo pomocny a dziadkom airsoftu zakręciła się łezka w oku na widok fotki straight'ów.
 
Ukaosek 10.02.2012, h. 14:29 Ukaosek
Bardzo fajnie, odnośnie słąbych jakościowo kulek można jeszcze napisać o tym że się rozpadają np na siatkach na twarzy albo na tym całym dziadostwie na oczy co jest z siatką. Często użycie słabych kulek idzie w parzez z niedoświadczeniem i też właśnie sotoswaniem takich nieskutecznych osłon.
penio151 10.02.2012, h. 15:14 penio151
Bardzo dobry artykuł, miło się czyta!
Tuksiak 10.02.2012, h. 16:38 Tuksiak
Kurde.. Burżuje 2 paczki Straightów mają ;-).
Bardzo dobry artykuł. Bardzo dobry.
xasistis 10.02.2012, h. 16:56 xasistis
To może przy okazji postulat-pomysł do producentów/dystrybutorów kulek o wprowadzenie zestawów testowych.
Na taki zestaw mogłyby się składac pakiety po 200-300 sztuk amunicji o różnych gramaturach i różnych typów, ozdwierciedlających najlepiej cały asortyment danego producenta.
Dystrybutorzy natomiast mogliby oferować zestwy testowe kulek składające się z pakietów 200-300 sztuk amunicji jednej graamtury, za to różnych oferowanych przez siebie producentów.
W ten sposób, za cenę zbliżoną do ceny jednej paczki otrzymujemy przegląd interesującego nas towaru. Możemy osobiście przeprowadzić testy na swojej replice i dopasować amunicję bazując na realnych osiągach zamast opowieściach forumowych czy dobrych radach wujka Neo Strad'a.
POPIERAM
guzio29 10.02.2012, h. 17:58 guzio29
Pytanie tylko czy będą chcieli tak się bawić. :) Jęśli tak to dla mnie bomba. Propozycja ciekawa! Popieram.
rafi90 10.02.2012, h. 20:20 rafi90
Na taki zestaw producenci powinni patrzeć jak na reklamówkę, za którą jeszcze płaci klient, więc powinna być sprzedawana po kosztach. Dzięki takim zestawom mogą zyskać maniaków wiernych marce przez dłuższy czas.
xasistis 10.02.2012, h. 20:56 xasistis
poldeck 10.02.2012, h. 17:12 poldeck
"Kulki te, najczęściej dodawane do bazarowych replik, powinny nigdy nie
trafić do niczego wykraczającego poza ów bazarowe repliki."

OWE
OWE
OWE

To się odmienia,..
Bocian88 10.02.2012, h. 19:15 Bocian88
brawo za super artykuł, widać że troche czasu poswieciłeś na to i bardzo pomocny jest ten poradnik dla takich zielonych ludków jak ja.
HaryWalker 10.02.2012, h. 19:45 HaryWalker
Jeszce więcej! Jeszcze więcej! Mimo że poradniki dużo mi nie dają (nie żeby były słabe, po prostu większość,podkreślam, większość z tych informacji jest mi już znana), czyta się je z przyjemnością i mam nadzieję że z kolejnych wyniosę więcej. Ode mnie duży kciuk w górę.
Żółwik 10.02.2012, h. 20:01 Żółwik
Zamiast się do matury uczyć to czytam poradniki na wmasg'u :) ...
xasistis 10.02.2012, h. 20:55 xasistis
Wiewioor 11.02.2012, h. 00:49 Wiewioor
IMHO tylko Madbull Match grade. Innym mówię "nie, dziękuję". Porównywałem z Guarderami, Madbullami (standardowymi) i G&G - skupienie (nawet na stockowej lufie w MP5 CA) jest dwa razy większe używając kulek Match grade. Niesamowite osiągi. I mają przyjemny cytrynowy zapach xD. Jedyna wada to taka, że są droższe. Ok. 45 zł za pakę, kiedy G&G, Guarder i zwykłe Madbulle są za ok. 35 zł. IMHO warto jeśli ktoś ceni celność.
Też kiedyś porównywałem te kulki, robiłem wtedy test kulek: Guarder, Mad Bull, Bioval BBB, G&G oraz Blaster Devil. Mam wrażenie że troszeczkę lepsze od Madbulla są Biovale BBB, może to tylko moje odczucie bo wiadomo że każdy ma inaczej skonfigurowaną broń. Szkoda tylko że biovale są ostatnio słabo dostępne :)
matthi18 11.02.2012, h. 10:57 matthi18
luis 11.02.2012, h. 08:18 luis
Fajny artykuł! Zarówno dla żółtodzioba i dla wyjadacza:).
B.Jastrzab 11.02.2012, h. 08:58 B.Jastrzab
"a'la kawa z mlekiem" Mendi - to sie nazywa TAN
niby tak, ale ja tych imperialistycznej terminologii nie używam, a poza tym są róniez kulki g&g 0,28g - a'la kawa z mlekiem ale słabo zmieszane, fajne wzorki czesto mają ;p
Mendi 11.02.2012, h. 14:16 Mendi
poiu007 11.02.2012, h. 09:37 poiu007
Zapomiałeś dosać ze bio-kulki jak pozostawi się np w wilgotnej ładownicy, albo będzie używało się ich podczas deszczu to po pewnym czasie nieużytkowania dostaniemy cudowne jajeczka...
faktycznie, tak bywa, zwłaszcza po deszczowej Basrze VI ;p
niemniej jednak świeżutkie, suche madbulle 0,28g bio pięknie śmigaja w promyczku 6,03 i guarderze 6,02.
Mendi 11.02.2012, h. 14:18 Mendi
Janko35 11.02.2012, h. 12:19 Janko35
Trochę mało o kulkach bio ale i tak super artykuł. Pomógł mi wybrać wkońcu odpowiednie kulki.
Stalker 11.02.2012, h. 12:46 Stalker
Świetna robota Logan, gratulacje :)
sniper_tarzan 11.02.2012, h. 13:52 sniper_tarzan
Bardzo przydatny artykuł. Mam tylko pytanie czy kulki fluorescensyjne się do czegoś nadają? Zabrakło ich w tekście. :P Nie mniej gratuluję i czekam na więcej :)
Michal_CHZW 11.02.2012, h. 15:47 Michal_CHZW
Zajedwabisty ten filmik! Świetny efekt na nokto
poiu007 11.02.2012, h. 22:47 poiu007
Coś pięknego :)
Ciekaw jestem tak samo fajnie wyglądałby ten efekt na nokto niższej klasy, bo o PVS-14 (czy cokolwiek III gen.) u nas ciężko - nie tylko z dostępnością ale i z ceną... Jak tak patrzę na ten sprzęt (nokto, Humvee...) to aż chce się jechać do USA... :P

Ktoś próbował ładować do Mid-, czy Low-cap'ów powiedzmy dwie kulki zwykłe i co trzecią fluorescencyjną na strzelanki nocne (jak pociski smugowe)?
Tofikos 12.02.2012, h. 11:39 Tofikos
Tofikos 12.02.2012, h. 11:39 Tofikos
maniek76 12.02.2012, h. 09:41 maniek76
Filmik naprawde robi wrażenie ! 

Artykuł bardzo pomocny jak dla mnie początkującego strzelca :-)

A co do "xasistis" pomysł zaje..... coś takiego jak dla mnie to by było super bo jak na razie nie wiem co lubi moja lufa. Przez dwa tygodnie strzelania (z balkonu) używałem tylko Madbulla i blaster devil. Te pierwsze mam wrażenie że troszkę lepsze.
Michal_CHZW 12.02.2012, h. 12:13 Michal_CHZW
za miesiąc sprawdze jak to jest z nokto niższej klasy , pytanie tylko gdzie dostane takie kulki i naświetlacz w tłumiku . a co do artykułu bardzo przydatny, już wybrałem kuleczki do klocka ;p
sniper_tarzan 12.02.2012, h. 12:48 sniper_tarzan
Widziałem ten film już dawno (robi mega wrażenie) ale w opisie przydało by się o nich wspomnieć :)
Przecież jest wspomniane :).

W dziale "Specyficzne odmiany kulek" zaraz pod "biodegradowalnymi" :).

Zaraz dokleję tam jeszcze fotkę, żeby akapit o nich był lepiej widoczny :).
LogaN 12.02.2012, h. 23:51 LogaN
Rzeczywiście, ślepota mnie chyba dopadła.
Dzięki wielkie i sory za problem ;)
sniper_tarzan 13.02.2012, h. 14:44 sniper_tarzan
Rostinini 12.02.2012, h. 13:30 Rostinini
Super artykuł na pewno mi się przydadzą takie informacje
turos 15.02.2012, h. 15:08 turos
Jeden mały bład, energia się zmienia znacząco przy zmianie prędkości wylotowej i to ona ma większy wpływ na energię niż masa kulki.
Zgodnie ze wzorem wszystkim znanym: m*V^2/2 :)
"Jednakże zwiększając masę kulki zmniejsza się ich prędkość wylotową
więc w gruncie rzeczy energia pozostanie na stałym poziomie.
"
Generalnie arytkuł b.dobry, przyjemnie się czytało, nie licząć w/w fragmentu o energi :)
no chyba, że pisząc artykuł wykonał serię badań zależności prędkości wylotowej od masy kulek i Ci wyszło, że energia=const. to zwracam honor :)
Uważam całkowicie inaczej (być może błędnie).Najprostsze testy, które można przeprowadzić, to pomiar prędkości wylotowej przy użyciu kulek o różnym ciężarze, a następnie obliczenie energii dla wszystkich przypadków.Pamiętaj, że masa i prędkość idą w parze w tym wzorze. Niestety, ale realia są dużo bardziej skomplikowane niż ten prosty wzór, który nie bierze pod uwagę wielu czynników jak choćby opór powietrza, który sprawia, że to wolniej lecąca, cięższa kulka na większym dystansie może przenosić większą energię niż szybciej lecąca, lżejsza kulka, jeśli obie wystrzelone były z tej samej repliki.
LogaN 16.02.2012, h. 11:24 LogaN
turos 16.02.2012, h. 12:05 turos
Autor nie prowadzi badań na temat nośności kulek w zależności od oporów powietrza,a jedynie pisze na temat prędkości wylotowej w zależności od masy kulki. Zaznaczył także, w/w przeze mnie cytacie, że miał na myśli energię wylotową mierzoną tuż po wylocie z lufy.Na tym sie bazowałem pisząc mój komentarz.Zatem Twoje rozważania są błędne, ponieważ prędkość jest w kwadracie, a masa jest w 1. potędze. Energia zatem nie jest liniowa zależna od prędkośći ! Zrób proste wyliczenia i zobaczysz (pamiętając o zamianie jednostek na te z układu SI)Natomiast dla obliczenia energii kulki powiedzmy po 20m trzeba by było przeprowadzać balistykę pocisku, a to już temat na pracę inż lub nawet mgr :)
Przepraszam, a w którym miejscu ja napisałem, że zależności te są liniowe? :)

Druga potęga przy prędkości nie oznacza, że jest ona ważniejsza, a jedynie że wykres zależności prędkości od masy nie byłby linią prostą, a parabolą. Nie zmienia to w żadnym wypadku faktu, że jeśli zmniejszysz masę kulki, to jej prędkość wzrośnie (nieliniowo!), ale na wylocie lufy energia nadal będzie taka sama.
LogaN 16.02.2012, h. 12:53 LogaN
MrocznyPopiskiwacz 16.02.2012, h. 17:17 MrocznyPopiskiwacz
...dzieki za poświęcony czas i trud...początkującym naprawdę się przyda...
lukira 18.02.2012, h. 13:17 lukira
Widzę, że i mój komentarz z poprzedniego poradnika nie został pominięty w ostatnim akapicie:D
Sniper Elite 15.05.2012, h. 21:08 Sniper Elite
Moja snajperka ma ok. 470F FPS i używam kulek 0.30g. Mi pasują najlepiej. :)
Macio_82 01.10.2012, h. 22:00 Macio_82
Rewelacja, właśnie zaczynam zbierać sprzęt i takie poradniki są na wagę złota. :) Dziękuję i pozdrawiam.
Kirk 10.05.2013, h. 15:41 Kirk
Naprawdę świetne rady dla nowicjuszy. Kolejne podziękowania dla autora :)
RiwS 28.08.2015, h. 00:02 RiwS
Kolejny początkujący zapaleniec składa DZIĘKI za chęć podzielenia się wartościową wiedzą.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 119709

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane