Daj cynk
Reklama

Artykuły

Sprawdzanie jakości kulek

Amunicja, 05.07.2005, h. 18:04, dodał: Regdorn , autor: Medium
13
Na własny użytek stworzyłem system pomiarów metrologicznych który w miarę obiektywnie przedstawia jakość kształtu kulki. Jakość powierzchni można sprawdzić jedynie dokładnie (można np. przez lupę) przyglądając się kulce. Wady związane z pęcherzami wewnątrz – jedynie niszcząc kulkę.


Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma takie „możliwości pomiarowe” jak ja. Dlatego postaram się zamieścić również parę wyników moich pomiarów. Ogólnie rzecz biorąc kulki które są chwalone przez innych są zazwyczaj dobrze wykonane i są powtarzalne tak pod względem kształtu jak i pod względem powierzchni. Oczywiście zdarzają się partie produkcyjne o trochę zmienionych parametrach, najważniejsze jest jednak moim zdaniem, żeby w jednym opakowaniu kulki były jak najbardziej zbliżone do siebie.

Na własny użytek stworzyłem system pomiarów metrologicznych który w miarę obiektywnie przedstawia jakość kształtu kulki. Jakość powierzchni można sprawdzić jedynie dokładnie (można np. przez lupę) przyglądając się kulce. Wady związane z pęcherzami wewnątrz – jedynie niszcząc kulkę.

Teraz trochę więcej o pomiarach kulek. Przyjąłem przy pomiarach następujący sposób zbierania i obróbki danych:
  1. Wybieramy przypadkowych 10 kulek z jednego opakowania.
  2. Dokonujemy pięciu pomiarów średnicy dla każdej kulki.
  3. Pomiary poddajemy obróbce statystycznej według stosowanej w produkcji karty x-R.
  4. Otrzymane rezultaty mówią nam obiektywnie o całej partii kulek.
Trochę na temat statystyki i karty x-R.

Aby nie mierzyć wszystkich kulek wybieramy jedynie przedstawicieli całej populacji. Na podobnej zasadzie robione są badania np. poparcia dla jakiejś partii politycznej przed wyborami i pokrywa się to z prawdą – w naszym przypadku również.

Dane jakie daje nam karta x-R.

Głównymi danymi są:
  • Średnia wartość średnicy kulki na wykresie (x) porównująca między sobą średnie wartości wszystkich kulek – ten wykres powinien być jak najbardziej płaski; średnia wartość średnicy powinna być jak najbardziej powtarzalna.
  • Wartość rozstępu średnicy kulki na wykresie (R) porównująca między sobą największe różnice średnic na jednej kulce – tu wartość powinna być jak najniższa; wtedy mamy do czynienia z kulką o wysokiej krągłości.

Dodatkowymi danymi są współczynniki Cp i Cpk które mówią o mieszczeniu się w zadanym polu tolerancji dla kulek. Tutaj parę słów wyjaśnienia, aby nie opisywać całości wykładu ze statystyki – im wyższe te współczynniki tym lepiej. Przyjęto tolerancję +/-0,02 mm ponieważ rzeczywiście przy stock’owych osiągach naszych replik jest ona według mnie wystarczająca. Wartość średnią przyjęto na podstawie wymiarów. O wartości średniej pięćdziesięciu pomiarów warto dodać jeszcze tyle, że tak jak zmniejszając średnicę wewnętrzną lufy wewnętrznej naszych replik możemy uzyskać poprawę zasięgu i celności efekt ten działa też w drugą stronę. Stosując kulki o większej średnicy do standardowej lufy możemy uzyskać tak samo wzrost zasięgu i celności. Inne dane zawarte na karcie powiedzą ludziom mającym do czynienia ze statystyką jeszcze trochę, ale myślę iż przeciętny maniak nie musi wiedzieć aż tyle. Sam czasami prowadzę szkolenia ze statystyki – jedne chyba z najbardziej znienawidzonych przez szkolonych i nie będę zbyt dokładnymi tłumaczeniami i szczegółami drażnił Czytelnika.

Celowo nie poruszony został temat powtarzalności masy kulek. Po doświadczeniach związanych ze strzelaniem z repliki ze stałym Hop-Up ustawionym na kulki 0,12 g za pomocą kulek 0,11 g wiem, że zmiany dotyczące toru lotu dotyczą jedynie końcówki zasięgu repliki. W podanym przeze mnie przykładzie różnica masy kulki to aż 8%, a kiedyś przemieszane kulki o masie 0,20, 0,23 i 0,25 grama rozdzieliłem za pomocą wagi pokazującej z dokładnością do 0,01 grama i nawet jedna z nich nie miała wagi zmienionej nawet o 0,01 grama. Oczywiście przy dużych prędkościach kulek (wysokich tuningach) może się w końcówce toru lotu kulki pojawić jakaś anomalia jednej kulki w stosunku do innej ale tę przypadłość moim zdaniem można pominąć.

Mam nadzieję, że temat kulek, ich jakości wad i ich wpływie na replikę i strzał ASG przybliżyłem na tyle, że wybór kulek i ich dobór do używanej repliki nie będzie stanowił dużego problemu.

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
happy666 17.05.2006, h. 14:48 happy666
spójrz tez mam trzynaście lat a jakoś zrozumiałem.Biezesz np. 10 kulek i mierzysz ich średnice,najlepiej sufmiarką.Jeśli chcesz sprawdzić ich rozbierzność to mierzysz te 10 i
odejmujesz największą wartość średnicy od najmniejszej i tyle.
NemesisTheory 03.11.2006, h. 17:28 NemesisTheory
Wy chyba oszaleliście że chcecie to mierzyć suwmiarką.
Niemożliwe jest dobre zrobienie tego. Ano dlaczego:
po 1: suwmiarka ma dokładność do 0,1 mm
po 2: w wyniku temperatury suwmiarka zmienia swoją objętość. To są groszowe sprawy, ale jednak te 0,002mm się rozsunie? już pomiar jest w jakimś stopniu wadliwy.

Suwmiarka nie służy do pomiarów kulek czy mają 6,01 czy 6,02. Wybijcie to sobie z głowy :)
tompp1 19.02.2007, h. 01:55 tompp1
Dla wiadomości:
Są suwmiarki mierzące z dokładnością 0,1 0,05 i 0,02 mm oraz suwmiarka elektroniczna ona mierzy z dokładnością do 0,01mm !!!
PS. jest jeszcze suwmiarka ze wskaźnikiem zegarowym ale nie wiem z jaką dokładnością mierzy - nie używałem jej
Pozdrawiam
piotrek22292 18.08.2007, h. 21:44 piotrek22292
Naprawde najlepiej mierzyć suwmiarką lub mikrometrem. Mam ojca ślusarza więc sprzęty też;] Polecam te elektroniczne
zaba 16.09.2008, h. 22:24 zaba
ja tam suwmiarką nie mierzyłem, wzrokowo można ocenić jakość kulek, jeśli widać połączenia, nadlewy lub kulka nie jest dobrze wypolerowana to nie warto wsypywać tego do magazynka, pomysł z suwmiarką dobry, ale po co ? zamiast eksperymentować lepiej kupować kulki 3 - 4 sprawdzonych firm, testy różnego rodzaju firm mam już za sobą i nic poza stratą pieniędzy z tego nie wyszło
oczywiście nietwierdzę że zawsze mam rację, są pewne wyjątki np. co do wypolerowania kulek
ale to moje zdanie, mogę je mieć
korreks 11.10.2008, h. 16:17 korreks
Kolego Tompp1. Maleńki błąd. Rozdzielczość urządzenia pomiarowego a jego dokładność to z reguły dwie różne rzeczy. Weźmy taka firmę z Japonii która produkuje jedne z lepszych urządzeń pomiarowych w tym także elektronicznych otóż błąd pomiarowych ich suwmiarek to 0,02 - 0,03. Zasada metrologiczna numer jeden. Jeżeli błąd pomiaru może mieć wpływ na rezultaty (przekracza dopuszczalna tolerancję) to takim urządzeniem nie dokonujemy pomiaru. Zatem jeżeli przyjęta tolerancja to +/- 0,02 suwmiarka nie nadaje się do wykonania takiego pomiaru. Stosujemy mikrometr, elektroniczny, mechaniczny to już jak kto woli. Z drugiej jednak strony optowałbym za tolerancją 0,05. Dlaczego ano dlatego że z wyjątkiem luf 6,01 taka tolerancja jest w zupełności wystarczająca. Zresztą pomiar taki to i tak ciekawostka, faktem jest że większość stosuje po prostu kulki sprawdzone, przez kolegów czy też przez siebie.
kozak9 04.01.2009, h. 21:35 kozak9
polecam mikrometr MECHANICZNY do takich rzeczy...
świetna rada, posiadam takowy i świetnie się sprawuje w takich pomiarach. dokładność do jednej setnej mm
roszer 06.01.2014, h. 12:16 roszer
badmo 22.06.2009, h. 12:38 badmo
Dla zainteresowanych polecam książkę:
"Metody statystyczne w kwalifikacji środków pomiarowych maszyn i procesów produkcyjnych" E.Dietrich A.Schuetze" wyd. Notika System W-wa 2000.
Przemmm 08.03.2011, h. 09:24 Przemmm
Panowie, chcąc użyc jakichś narzędzi statystycznych, najpierw trzeba zmierzyć kulki.
Ponieważ założona jest tolerancja 0,02 to można założyć że trzeba przyrządem wyższym o jeden poziom od suwmiarki czyli np. mikrometrem (ewentualnie czujnikiem zegarowym). Czyli czymś co ma dokładność powiedzmy co najmniej 0,002 (jak dla kulek może być 0,005 )

Do wiadomości - suwmiarka ma dokładność 0,05 i choć  znam suwmiarki laboratoryjne dokładne to można tak stwierdzić dopiero po wzorcowaniu ich, np na płytkach wzorcowych. A to że wyświetla się na nich do 0,01 to tylko jest rozdzielność.

Ps. Przyrządy analogowe i elektroniczne niczym się nie różnią poza rozdzielczością.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 29265

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane