Daj cynk
Reklama

Artykuły

Konserwacja Modeli Sprężynowych

Warsztat, 29.03.2006, h. 16:15, dodał: Medium , autor: Gibson
11
Czyli jak zadbać o najlepszego przyjaciela gracza Airsoftowego.


1. Dla każdego Air Soft Gun'a, czyli również dla pompek, olej silikonowy jest głównym środkiem konserwującym. Niezależnie kto jaki model posiada lub będzie posiadał, zawsze powinien pomyśleć o zakupie butelki oleju silikonowego. W przeciwnym razie długo nie pocieszy się swoim sprawnym pistoletem/karabinem i będzie musiał liczyć się z tym, że najwyżej po kilku miesiącach ów pistolet/karabin będzie stał na półce tylko do oglądania.

2. Na bazie swoich doświadczeń odradzam stosowania smaru do maszyn do konserwowania i smarowania naszego modelu. Smar ma taką nieciekawą cechę, że w trakcie użytkowania elementy ruchome np. tłok "zgarniają" go i nie dość, że smarowane miejsca pozostają prawie suche to na dnie cylindra zbiera się go pełno, co w dużym stopniu obniża wydajność modelu.

3. Lufa jest jednym z najważniejszych elementów pompki. Standardowa średnica powinna wynosić 6.08 mm i najczęściej jest wykonana z aluminium. Wielkim atutem luf aluminiowych jest precyzyjność, jednakże aluminium jest podatne na odkształcenia. Tym samym NIGDY nie używaj ponownie kulek niezależnie od tego jak dobrze wyglądają, ponieważ:

* kulki z ziemi mogą być powleczone warstwą brudu, który przy wystrzeleniu rysuję lufę. Obniży to celność i moc wystrzelonej kulki. Gdy będziemy tą czynność praktykować nieco dłużej zniszczymy Hou-Up albo deformacja wewnętrznej części lufy spowoduje efekty odwrotne do Hop-Up: kulka zacznie schodzić w dół.

* Kulki mogą mieć pęknięcia i deformacje, które także zniszczą lufę.

4. Przed planowanym dłuższym strzelaniem należy także nasmarować lufę. Można to robić skonstruowanym przez siebie wyciorem, nasączonym olejem (jeśli model posiada Hop-Up należy zwrócić uwagę na to, aby nie wkładać za daleko wyciora i aby nie uszkodzić HU). Drugim sposobem jest wlanie oleju do lufy, skierować ja do góry, tak aby mógł on wciec do jej końca. Ta metoda jest o tyle niedoskonała gdyż "przelany" HU traci swoją włąściwość i aby ją przywrócić należy wystrzelać sporą ilość kulek. Zdecydowanie bardziej polecam pierwszy sposób.

5. Często zdarza się, że w modelach lub w magazynkach są "luźne" odważniki. Są one zrobione z bardzo miękkiego ołowiu, który ułatwi nam naprawę tej "usterki". Odważniki wewnątrz modelu można podźgać (np. igłą z cyrkla) tak aby zrobić coś w rodzaju wypustek uniemożliwiających ich "skakanie". Jeśli chodzi o magazynki to sprawa jest prostsza. Brak precyzyjnych mechanizmów sprawia, że możemy śmiało rozkręcić magazynek i usztywnić odważniki w bardziej cywilizowany sposób np. w wolną przestrzeń wetknąć kawałek czegoś gumowego lub plastikowego. To samo tyczy się skaczącego samego magazynka wewnątrz rękojeści.

6. Przeważnie w każdej pompce znajdują się co najmniej cztery sprężyny: napędzająca tłok, pociągająca zamek do pierwotnej pozycji po naciągnięciu i dwie malutkie sprężynki odbijające spust i przycisk zwolnienia magazynka. Utrzymanie każdej ze sprężyn dobrze naoliwionej będzie gwarantować długą żywotność i maksymalną siłę rozprężania.

* Sprężyna napędzająca tłok nie musi być sama dobrze naoliwiona. Dokładne naoliwienie tłoka i cylindra powinno dać wystarczające efekty.

* Do sprężyny odbijającej zwalniacz magazynka oraz spust jest utrudniony dostęp, ale zawsze się da choć odrobinę oleju wlać w odpowiednie miejsce. Chyba, że umie się rozbierać swój model - wówczas problemu nie ma :). Zaznaczam, że większość pistoletów radzi sobie bez tego zabiegu całkiem dobrze i zróbmy go tylko wtedy gdy mamy jakieś podejrzenia, co do jego funkcjonowania (zacinanie się).

* Najtrudniejsza sprawa jest ze sprężyną cofająca zamek na swoją pierwotną pozycję. W każdym modelu występuje praktycznie inna. O ile w H&K USP jest ona tak mocna, że niemal wyłamuje zamek z rygla to Beretta ma ją tak słabą, że aby zamek wrócił musi być on, sprężyna i wspornik lufy dosadnie naoliwiony. Naoliwienie tej sprężyny wyeliminuje także nieprzyjemne jej charczenie.

7. Mechanizm kurka i spustu to dużo żmudnej roboty. WSZYSTKIE elementy są równie ważne i uszkodzenie choćby jednego równa się z końcem użytkowania pistoletu. Jeśli nie znasz się na rzeczy lub wcześniej nie przestudiowałeś pracy CAŁEGO mechanizmu to nie próbuj z tym nic kombinować. Niewtajemniczonym polecam symbolicznie wlać w niego trochę oleju, jeżeli coś zacznie skrzeczeć lub harczeć przy naciąganiu pistoletu.

8. Średnio raz na miesiąc warto naoliwić sprężynę wewnątrz magazynka. Zlikwiduje to wszelakie zacięcia, niemiłe skrzypienie, poprawi moc wypychania kulek i zapewni płynną pracę. Po naoliwieniu łatwiej jest ładować maksymalne ilości kulek do magazynków.

9. Dobrym zwyczajem jest także DELIKATNE naoliwienie samych kulek przez załadowaniem do magazynka. Pamiętaj, że jeśli przesadzisz otrzymasz ten sam niepożądany efekt co w przypadku "przelania" HU (patrz pkt. 4)

I na koniec mała, ale jakże trafna puenta: "Dbaj o gun'a swego jak o siebie samego."

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
happy666 16.05.2006, h. 22:59 happy666
mój kolega w swojej snajperce (nie wiem jaki to model)ma pewien otwór na olej który sie przez niego wlewa i oliwi to co trzeba.Czyli wlewa troche,pomacha i wszystko jest naoliwione.Czy w wielu sprężyniakach tak jest?
King 20.05.2006, h. 13:13 King
raczej w niewielu :) ja w swojej berettcie m92f UHC zdejmuje caly zamek i smaruje wszystko wewnatrz ; ] i ciagnie zajebiscie :)
happy666 03.06.2006, h. 21:01 happy666
a tak poza tym od kiedy się oliwi sprężyny(nie mam na myśli rodzaju gun'ów asg)?
Wolako:D 13.04.2007, h. 17:59 Wolako:D
gówno prawda
Warlord Shadow 15.06.2007, h. 16:30 Warlord Shadow
"mój kolega w swojej snajperce (nie wiem jaki to model)ma pewien otwór na olej który sie przez niego wlewa i oliwi to co trzeba.Czyli wlewa troche,pomacha i wszystko jest naoliwione.Czy w wielu sprężyniakach tak jest?"

Prawie w żadnym....
Brian13 19.01.2008, h. 14:17 Brian13
jak nasmarować m4 ?? jak ją rozłożyć ?
major_spectnaz 25.03.2008, h. 16:00 major_spectnaz
Wiesz może, jak rozłożyć H&K USP/P8 od HFC? Bo mam problem i nie mogę go rozkręcić (jakaś blokada, oprócz śruby). W miarę możliwości napisz na GG 8878627.
pablo1122 21.08.2008, h. 19:55 pablo1122
a mogę smarować olejem silnikowym lub wazelinowym ??
klekot1092 23.09.2008, h. 21:18 klekot1092
ej co ci mowi wyraz silnikowy. a pozatym wazelinowym to sie oliwi rowery i maszyny doszycia XD choc nie tylko.ale do guna szczegolnie jak jest drogi radze stosowac odpowiedni olejek XP
frorider 26.07.2009, h. 19:28 frorider
Porządny rower ma wartość kilku replik z najwyższej półki i jeszcze po tuningu więc też wymaga odpowiedniej konserwacji. Wazelinowym to się może za komuny składaki smarowało:D
pyton1234 11.09.2013, h. 14:45 pyton1234
witam dzisiaj mi przyjdzie GAH9802 i czy konieczne bedzie rozbieranie go zeby go naowiliwic jak tak moze ktos dac jakies rady jak go prawidlowo rozebrać ? :P
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 32682

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane