Daj cynk
Reklama

Artykuły

Konserwacja modeli ASG

Warsztat, 31.03.2006, h. 15:00, dodał: Medium , autor: Lukzari
21
Jak przedłużyć okres służby naszej ukochanej zabawki ...


Uwagi ogólne

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek ingeręcję w mechanizm swojego modelu, niezależnie jakiej klasy jest to model pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność. Mechanizmy ASG są precyzyjne i może być trudno je spowrotem doprowadzić do stanu sprzed ich rozłożenia. Jeśli nigdy nie rozbierałeś podobnego mechanizmu radzimy, aby za pierwszym razem towarzyszyła Ci osoba mająca już w tym pewne doświadczenie.

Przed rozpoczęściem konserwacji lub rozbierania modelu pamiętaj o jego rozładowaniu i zabezpieczeniu!

Broń jest wizytówką jej właściciela, zatem powinno się ją również czyścić z zewnątrz (względy estetyki).

Należy uważać, aby podczas zabawy model miał jaknajmniejszą styczność z piaskiem, a w szczególności aby ten nie dostał się do mechanizmu. Piasek może okazać się zabójczy dla naszej pociechy...

Modele sprężynoweKonserwacja modelu sprężynowego polega na oliwieniu mechanizmu spustowego i zamka (jeśli mamy dostęp) oraz sprężyny aby się nie zacinała. Powinniśmy to robić olejem silikonowym (tak zalecają najczęściej producenci). Czynność ta wykonywana powinna być po każdej strzelance (mam tu na myśli kilku godzinną akcję np. na poligonie).

Modele gazoweKonserwacji modeli napędzie gazowym należy poświęcić już więcej uwagi, a w szczególności przy konserwacji modeli wyposażonych w system Blow Back.

Po każdym strzelaniu dobrze jest rozłożyć model i naoliwić:

- zamek

- spust z mechanizmem (po odchyleniu)

- mechanizm wewnętrzny

[Powiększ]

Dobrze jest też po strzelaniu zostawić resztke gazu w magazynku do następnego ładowania. Zapewni to odpowiednie ułożenie uszczelek przez cały czas i nie doprowadzi do rozszczelnienia magazynka.

Modele AEGModele elektryczne to modele najwyższej klasy i dlatego też ich konserwacji trzeba poświęcić najwięcej uwagi.

Zalecenia producentów

- Po skończonym strzelaniu należy upewnić się, że sprężyna tłoka pozostała w pozycji rosprężonej. Pozostawienie broni na dłuższy czas ze sprężyną w pozycji sprężonej zaowocuje utratą siły broni i w konsekwencji potrzebą wymiany sprężyny.

- Po wystrzeleniu ok. 500 pocisków należy dać "odpocząć" modelowi (5-10 min).

- Nie należy zapruszać ani pozwolić by piasek lub coś w tym rodzaju dostało się do mechanizmu spustowego, a tym bardziej do silniczka!

- Należy zawsze odłączyć baterię po zakończeniu używania modelu. Samą baterię, aby zachować jej jak najdłuższą żywotność, najlepiej jest rozładować po skończeniu użytkowania modelu (służą do tego specjalne rozładowywarki).

- Jeśli prędkość wylotowa kulki straciła na wartości należy kilka kropel oleju silikonowego wlać do otworu gdzie przez magazynek podawane są kulki wystrzelić 1-2 magazynki, a następnie przeczyścić wełnianą szmatką nawiniętą na specjalny wycior, który powinien być załączony w pudełku z modelem.

- Jeśli zacinają się kulki przy ładowaniu magazynka przy pomocy "loading tool" i zamiast np. 70 BB wchodzi tylko 50 BB należy wlać kilka kropel oleju silikonowego na otwór przez, który wchodzą kulki. Jeśli sytuacja się tylko trochę poprawiła, zaraz po załadowaniu magazynka można kapnąć jeszcze kilka kropel oleju i odczekać 5-10 min aby dać czas na spłyniecie oleju do samego końca magazynka.

- Jeśli model jest nieużywany powinien mieć on założoną na otwór lufy specjalną nakładkę, która powinna być w pudełku z modelem (ma to zabezpieczyć przed uszkodzeniami mech. lufy).

Przestrzegając tych kilku prostych zasad dotyczących AEG'ów, pozwoli Wam cieszyć się ich długim i bezawaryjnym użytkowaniem.

Ocena wszystkich (3.67, głosów: 6)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Gallain 04.04.2006, h. 21:27 Gallain
Przydałoby się poprawić literówki i interpunkcję. Może i zamulam, ale bądź co bądź, jest to artykuł, a nie jakaś wypowiedź na forum i pewien poziom obowiązuje.
Pozdrawiam.
lup 07.04.2006, h. 21:20 lup
dodał bym, że w większości o ile nie we wszystkich replikach z hop-up-em przed czyszczeniem wyciorem należy ustawić hopsiupa na 0 lub off (jak tam kto ma opisane) inaczej można coś dodatkowo zmajstrować. Zobaczcie w instrukcjach do swoich gun-ów.
Sealkw 05.05.2006, h. 08:00 Sealkw
jak sprawdzic ze sprezyna w AEGu jest rozprezona? z gory thx ;]
Wombat 05.05.2006, h. 18:24 Wombat
Wystarczy strzelić raz czy dwa na singlu i tyle.
Mibars 04.06.2006, h. 12:30 Mibars
A co z magazynkiem? Czy na czas leżakowania w szafce również powinien być opróżniony?
Wombat 18.06.2006, h. 13:03 Wombat
Tak, bo potem będzie podawał coraz mniej kulek.
Yasio 27.12.2007, h. 20:11 Yasio
A co mam zrobić bo : gdy strzelam serią to wypluwa mi w co drugim strzale 2 kulki na raz!
Próbowałem coś z tym robić i dopiero kiedy hop-up ustawiłem na max strzelał normalnie ale kulki strasznie w górę leciały ;<
A poradnik mi się bardzo podoba
rewo999 30.04.2008, h. 09:20 rewo999
wiecie może jak zprawdzic kiedy sprężyna tłoka pozostała w pozycji rozprężonej ???
Rock-A-Fear 05.06.2008, h. 14:25 Rock-A-Fear
jak pisane było wczesniej wystarczy 2-3 strzelić singlem
ogi201 12.07.2008, h. 14:02 ogi201
tak wszystko fajnie ale jestem elektrykiem i wiem jedno jak rozladujecie baterie i ją tak zostawicie to już po niej (spróbujcie z akumulatorem w samochodzie) baterie należy rozładować i naładować na maxa (taki format jak w telefonie) i wtedy wpełni naladowaną baterię dopiero można zostawić przy czym czas w którym bateria jest rozładowana powinien być jak naj krótrzy ( no bez przesady nie mówimy tu o sekundach ani nawet minutach)
junek 15.08.2008, h. 17:30 junek
a tak nie trzeba np co jakis czas czyms psikac na jakies czesci repliki?? jesli trzeba to prosze napiszcie czym gdzie i co ile psikac
RED (Lone Wolf) 27.08.2008, h. 10:31 RED (Lone Wolf)
To samo co pisał Ogi201:
Brakuje informacji, że nie wolno zbyt długo trzymać rozładowanego akumulatora bo można go nieodwracalnie uszkodzić.
Wniosek:
Po zabawie od razu rozładujemy i ładujemy lub zostawiamy (jeżeli jeszcze bateria "trzyma") i rozładowujemy i ładujemy przed następną zabawą (o ile będzie w przeciągu najbliższego tygodnia, dwóch).
zyga1616 02.11.2008, h. 10:05 zyga1616
Yasio masz najprawdopodobniej uszkodzony kołnierzyk z gumki HU najlepiej wymień ją na nową
Cichyyy 14.12.2008, h. 01:19 Cichyyy
Witam, przydatny poradnik!!
A jezeli chce zostawic akumulator na 4-5miesiecy i replike?? co powinienem zrobic??
Dziekuje!!
zurowski13 31.03.2009, h. 17:58 zurowski13
Czy ktoś konserwował z Was repliki asg Brunox Turbo spray??
wulf 03.07.2010, h. 20:06 wulf
A ja znalazłem sposób na rozładowywanie baterii należy strzelać repliką aż do jej wyczerpania nie wiem czy to dobry sposób ale nie zawsze go stosuje po prostu doładowywuje i chciałbym wiedzieć czy może się coś stać od doładowywania.
Andrzej50 09.07.2010, h. 13:35 Andrzej50
Wulf, nierozładowanie baterii grozi tzw. efektem pamięciowym, nie wiem dokładnie, o co chodzi, ale pasuje to baterię. Niemniej jednak katowanie repliki bo wyczerpać baterię będzie moim zdaniem jeszcze bardziej szkodliwe.
alex51 25.07.2010, h. 20:59 alex51
Efekt pamięciowy występuje wtedy jeżeli ogniwa nie mają pełnych cykli ładowanie-rozładowanie, pełnych - czyli rozładowujemy je do "zera" i ładujemy do "pełna" prądem 1/10 pojemności ogniw (np. dla ogniw 1100 mAh jest to 110 mA). Tak głosi teoria, szersze wyjaśnienie tego procesu jest tu: $3 . Jeżeli zaś chodzi o rozładowanie ogniw, to zamiast repliki (która przecież zużywa się przez to niepotrzebnie) można użyć żarówek samochodowych 12V/5W - postojówki, polutować kabelki z wtyczką i rozładowywarka gotowa!
krossdh 01.08.2010, h. 02:44 krossdh
Ja czyszcze lufe zawsze wyciorem ze szmatka popsikaną BRUNOX'em pozniej samą szmatką a nastepnie smaruje olejem silikonowym ale dawniej tez smarowalem brunoxem i było OK.
l_isek 07.05.2011, h. 16:24 l_isek
Hejka
jeśli chodzi o baterie to jest ich kilka rodzajów i porównanie z akumulatorem nie jest do końca trafne.
Najpierw należy sprawdZic z jakich ogniw jest zrobiona bateria i troszke poczytać na googlu.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 41355

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane