Daj cynk
Reklama

Artykuły

SWD AEG firmy Cyma

Karabin, 23.10.2011, h. 22:11, dodał: Regdorn , autor: Borax, Promant
59

Replika karabinu snajperskiego SWD, w wersji AEG, produkcji firmy Cyma.Dane repliki

Producent: Cyma
Model:
(numer katalogowy)
SWD
Długość: 1210 mm
Waga: 3500 g
Prędkość wylotowa: 415 fps
Bateria: stick 8.4V, LiPo
Hop-up: tak, regulowany
Zalety:  
+ full metal
+ dobre odwzorowanie oryginału
+ bardzo dobre spasowanie elementów zewnętrznych
+ dobre spasowanie gearbox'a
+ dobra kultura pracy mechanizmu
+ estetyczne wykonanie elementów metalowych
+ dobra szczelność zespołu tłok/cylinder
+ zastosowanie elementów drewnianych zamiast ich plastikowych kopii
 
Wady:  
- bardzo mało miejsca na akumulator
- poduszka policzkowa niezgodna z wyglądem pierwowzoru
- waga mniejsza niż waga oryginału
- zbyt masywny chwyt pistoletowy (utrudnienie dla osób o mniejszych dłoniach)
- nietypowy wygląd okładzin
- niska jakość wykonania elementów drewnianych
- ograniczone możliwości doboru części do tuningu
 
W zestawie: Replika, magazynek, szybkoładowarka do kulek, wycior, instrukcja.

 

 

 

Replika AEG, full metal, produkcji firmy Cyma, karabinu snajperskiego 7,62 x 54 mm Dragunowa, w wersji z kolbą i okładzinami wykonanymi z drewna (sklejka).

 TROCHĘ HISTORIIСнайперская Винтовка Драгунова to broń samopowtarzalna na amunicję kalibru 7,62 x 54 mm R [7N1], która powstała w efekcie konkursu na projekt nowego karabinu snajperskiego. Konkurs ogłoszony został pod koniec lat 50-tych XX wieku przez dowództwo Armii Czerwonej. Nowy karabin miał zastąpić w linii przestarzałą broń konstrukcji Mosina. W roku 1961 dopuszczono do prób dwie konstrukcje: Aleksandra Konstantinowa i Jewgienija Dragunowa. Data wprowadzenia broni do uzbrojenia Armii Radzieckiej podawana jest jako rok 1961 lub 1963, najczęściej jednak przyjmuje się rok 1963.

 

 

swd1.jpgswd2.jpg

Karabin działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Działają one na tłok gazowy, który wykonuje ruch krótszy niż suwadło, co ogranicza zmianę środka ciężkości broni podczas strzału, a tym samym wpływa pozytywnie na celność. Broń posiada dwupołożeniowy regulator gazowy. Podczas ryglowania lufy w wyniku współdziałania zamka i suwadła następuje obrót zamka w lewo i wejście trzech jego rygli za opory ryglowe komory zamkowej. Mechanizm spustowo uderzeniowy jest typu kurkowego z kurkiem zakrytym, napędzanym własną sprężyną. W SWD zastosowano dwa bezpieczniki: nastawny oraz samoczynny. Na wyposażeniu karabinu znajduje się zwykle optyka PSO-1 o czterokrotnym powiększeniu.


 

 

swd3.jpg

Wersja z wczesnych serii karabinu Dragunowa miała standardowo zaczep do mocowania bagnetu, w wersjach późniejszych serii produkcyjnych z tego zaczepu zrezygnowano. Późniejsze serie miały natomiast w standardzie zaczep do mocowania dwójnogu. SWD zasilany jest z 10-cio nabojowego magazynka, a prędkość początkowa wystrzelonego z niego pocisku wynosi 830 m/s.

 

 

swd4.jpg

Na bazie podstawowej wersji tego karabinu powstało kilka modeli: karabin SWD-S posiadający odejmowaną kolbę drewnianą, karabin SWDS z kolbą metalową składaną na bok, SWU w układzie bez kolby właściwej (bull-pup) oraz SWU-A w układzie bez kolby właściwej (wersja posiadająca możliwość prowadzenia ognia ciągłego). Polska modernizacja karabinu Dragunowa miała oznaczenie SWD-M i, w odróżnieniu od SWD, wyposażona była w lufę o grubszych ściankach, a w standardzie montowano też dwójnóg oraz celownik optyczny LD-6 (o sześciokrotnym powiększeniu).

 

 

swd5.jpg
OPAKOWANIE

 


Nabywca otrzymuje replikę w kartonowym, pełnym, pudle. W jego dolnej części znajduje się styropianowa wytłoczka, przykryta cienką błyszczącą czarną tekturką. Pokrywa nie posiada żadnych napisów, ani grafiki, naklejono jedynie kilka małych nalepek informujących jaka replika znajduje się w środku i że jest to "pistolet na kulki". Trudno zatem mówić o jakiejkolwiek funkcji marketingowej opakowania.

 

 

pudlo1.jpg

Replika umieszczona jest w styropianowej wytłoczce stabilnie, podobnie jak magazynek i szybkoładowarka do kulek oraz wycior. (Oprócz tego w pudełku znajdziemy oczywiście instrukcję.) Nic nie przemieszcza się przypadkowo podczas transportu. Od góry dodatkowo zabezpieczono karabin dwiema profilowanymi wkładkami ze styropianu, które calkowicie go unieruchamiają.

 

 

pudlo2.jpg

O ile dolna część pudła zrobiona jest z tektury podwójnie złożonej, a styropian świetnie zabezpiecza replikę - o tyle pokrywa nie spełnia dobrze funkcji zabezpieczenia i w otrzymanym egzemplarzu miała już dziury powstałe w transporcie. Wynika to z faktu, że pokrywa wykonana jest z jednej warstwy kartonu, który nie jest niestety zbyt mocny ani gruby.

 

 

pudlomag.jpgpudlostrzykawa.jpg

DSC07510 kopia.jpgDSC07509 kopia.jpg


PIERWSZE WRAŻENIE

 


Pierwsze wrażenie jest dobre, ogólnie karabin wykonany jest estetycznie i wydaje się być bardzo solidny. Replika wprawdzie nie jest ciężka, ponieważ waży w granicach 3500 g (o kilogram mniej niż oryginał), jednak długość SWD i jego gabaryty sprawiają wystarczające wrażenie - karabin na pewno nie kojarzy się z zabawką na kulki.  

 

 

swdlewapusty.jpgswdprawapusty.jpg

Metal w SWD Cymy, ma gładką, matową powierzchnię. Na zdjęciu poniżej widać czarny matt powierzchni w porównaniu z repliką SWD CA, której metal pokryty jest kolorem czarnym półmatowym.

 

 

 

kolormatt.jpg

Elementy repliki spasowano bardzo dobrze, nie ma żadnych luzów. Pod względem spasowania Cyma wykonała bardzo dobrą robotę.

swdlewaorangemag.jpglufa.jpg

 

Drewno zastosowane w replice to sklejka. Nic nie trzeszczy i nie rusza się, okładziny frontu trzymają się stabilnie.

 

 

 

kolbazLewej.jpgokladzinyprawygora.jpgokladzinydol.jpg

OKLADZINYzdjete.jpg

 

Okładziny mają kolor inny niż pierwowzór, są lekko matowe i o odcieniu wpadającym delikatnie w kolor pomarańczowy. Trudno jednak uchwycić tę różnicę na zdjęciach (poniżej porównanie - u góry okładziny repliki Cyma, na dole okładziny z broni palnej).

 

 

 

okladzinyrazem.jpg

okladzinyRAZEM222.jpg

 

 

Na poniższych zdjęciach lepiej udało się uchwycić kolor okładzin repliki. 

 

 

okladzinyorangeprawa.jpgokladzinyXY.jpg

 

 

W replice można z powodzeniem zastosować okładziny z wersji palnej SWD (po wcześniejszym usunięciu metalowych okuć ich końcówek i lekkim przeszlifowaniu), co widać na poniższym zdjęciu. Okładziny pasują i trzymają się bardzo dobrze.

 

 

 

OKLADZINYostry.jpg

 

Niestety wierzchnia warstwa elementów drewnianych repliki jest dość miękka, przez co bardzo łatwo powstają rysy. Już samo oparcie repliki o twarde podłoże spowodowało, po przesunięciu się karabinu pod jego ciężarem, powstanie rys na okładzinach chwytu. Co ciekawe, podczas strzelania, po dłuższym trzymaniu chwytu pistoletowego kolby - palce strzelca zaczynały się lekko lepić - co sugeruje "roztapianie się" lakieru pod wpływem ciepła ciała.

 

 

 

zarysowania.jpg

 

 

Poduszka policzkowa nie odpowiada całkiem pierwowzorowi, ale stanowi znaczny postęp w stosunku do dziwnego tworu oferowanego z innymi replikami SWD, jak sprężynowy A&K czy AEG CA. Jej ułożenie i nachylenie niestety jest inne niż w oryginale, co sprawia, że nadal znajduje się ona na grzbiecie kolby zamiast lekko z boku. Wynika to z faktu, że drewniana baza poduszki ma inny kształt i nachylenie.

 

 

 

poduszkakolba.jpgpoduszkibok.jpg

 

Jednak wielkość baki jest niemal identyczna jak oryginału. Również zaczep zamknięcia odwzorowano prawidłowo i nie ma już tutaj dziwacznej plątaniny drutu.

 

poduszkispod.jpgpoduszkigora.jpgpoduszkazaczep.jpgpoduszkazaczep2.jpg

 

Szkoda tylko, że baka pokryta została gumą. Na pewno jest ona w 100% antypoślizgowa, ale prócz tego, że nie odpowiada to pierwowzorowi - wrażenie dotykowe jest niestety niezbyt przyjemne. Wierzchnia warstwa drewnianej bazy zaczęła się już łuszczyć.

 

 

drewienkopoduszkizdziery.jpg

Replikę trzyma się pewnie. Gabaryty, zwłaszcza długość, robią należyte wrażenie. Suwadło odciąga się płynnie, a sprężyna jego prowadnicy jest mocna. Jedynie pazur dźwigni suwadła sprawia wrażenie wąskiego i "delikatnego" np. w porównaniu z AEG CA.

 

 

pazury.jpgpazury3.jpgpazury2.jpgWYGLĄD ZEWNĘTRZNY

 


Porównanie parametrów


Wymiary oryginalnego SWD

Długość                         1225 mm

Długość lufy                   620 mm

Waga bez magazynka    4300 g

 

Wymiary repliki SWD Cyma

Długość         1210 mm

Długość lufy   620 mm (wewnętrznej: 690 mm)

Waga           3500 g

 


Pod względem wyglądu replika sprawia na pierwszy rzut oka bardzo dobre wrażenie, ale bliższe oględziny wykazują pewne mankamenty.

Karabin dobrze odwzorowuje ostry pierwowzór. SWD Cymy nie jest niezależną konstrukcją i stanowi kopię repliki produkowanej przez firmę Real Sword. Niektóre elementy repliki są masywniejsze niż w innych modelach airsoftowych SWD - jak np. magazynek, który jest szerszy o ponad 3 mm od magazynka AEG CA czy grubszy chwyt pistoletowy drewnianej kolby.

 

 

swdlewalampa.jpgswdprawalampa.jpg

 

 

Korpus i cześci metalowe repliki wykonano dobrze i estetycznie. Sprawiają bardzo dobre wrażenie.

 

 

 

korpuslewy.jpg

 

Wiekszość części metalowych repliki wykonano z aluminium. Części stalowe pokazano na zdjęciach za pomocą małych magnesów. Ze stali wykonano: pokrywę komory zamkowej, dźwignię bezpiecznika, dźwignię blokady pokrywy, osłonę spustu, zwalniacz magazynka, magazynek, zaczep poduszki policzkowej, pręt uchwytu zawieszenia w kolbie, stopkę kolby oraz piny i śruby.


 

magnesy1.jpgmagnesy44.jpgmagnesy33.jpgpokrywamagnessss.jpgstopkamagneeees.jpg

 

Przyrządy celownicze są estetycznie i dobrze odwzorowane. Muszka regulowana jest na wysokość (jednak w zestawie z repliką nie ma odpowiedniego narzędzia).

szczerbinaBok.jpg

szczerbina3.jpg

muszkax.jpgmuszka111.jpgmuszka112.jpg

Oznaczenia nastaw szczerbiny są barwione na czerwono. W testowanym egzemplarzu szczerbina osadzona jest dość luźno, łatwo można ją unieść do góry np. zaczepiając o oporządzenie. Sprężyna szczerbiny nie trzyma jej prawidłowo (nie sprężynuje dostatecznie mocno), co w efekcie skutkowało przypadkowym wypadnięciem szczerbiny podczas biegu z repliką.

 

 

 

SZCZERBINAxxx.jpg

 

 

Regulacja działa prawidłowo.

 

szczerbinakolor2.jpg

 

 

Tłumik płomienia wraz z podstawą muszki stanowi jedną całość, którą zakołkowano na lufie. 

 

 

tlumik.jpg

tlumik22.jpgmuszkatlumik.jpgmuszkatlumik2.jpg

 

 

Co ciekawe, w replice Cymy można bez problemu założyć bagnet.

 

 

 

bagnet.jpg

 

Kolanko przewodu gazowego unieruchomione jest na lufie zewnętrznej kołkami. 
kolankodzwignia.jpgzespolgazowyprawa.jpgzespolgazowygora.jpgzespolgazowylewa.jpg

 

Mała dźwignia blokady przewodu gazowego nie była odpowiednio zamknięta, otwiera się ona często i przypadkowo, ponieważ regulator obraca się bardzo łatwo. W efekcie wysuwa się bolec, na którym dźwignię posadowiono i trzeba uważać aby nie wypadł.

 

 

blokadaGAZOWA.jpg

 

Rura gazowa to krótka atrapa, przewód kończy się tuż za okuciem przednim okładzin.  

zespolgazodblokowane.jpgkolankokable.jpg

Bezpiecznik funkcjonuje w dwóch nastawach: zabezpieczony oraz semi. Porusza się płynnie, z lekkim "kliknięciem" i nie ma zbędnego luzu. Dźwignia blokująca pokrywę komory zamkowej również nie ma żadnego luzu. Po przesunięciu dźwigni selektora (bezpiecznika) w nastawę semi, w wycięciu pokrywy komory zamkowej widoczny jest cylinder gearbox'a.

 

 

 

korpuscylinderprawa.jpgkorpusprawy.jpgdzwigniablokujaca.jpg

 

 

Odciągnięcie suwadła umożliwia dostęp do regulacji hop up. Przesunięcie pierścienia w prawo powoduje luzowanie HU, natomiast przesunięcie w lewo - dociskanie HU. Silna sprężyna suwadła sprawia, że jego trzymanie podczas regulowania HU jest dość niewygodne.

Rozwiązanie regulacji nie jest optymalne. Pokrętło jest "śliskie", ma zbyt gładką powierzchnię, co utrudnia uchwycenie i jego przesuwanie. Regulacja jest płynna, ale nastręcza trochę trudności i trzeba się długo pobawić zanim uzyskamy w miarę satysfakcjonujący efekt. 
pokretloHU.jpgPOKRETLOhu2.jpgpokretloHU.jpg


Powierzchnia drewna (sklejki) jest delikatnie chropowata w dotyku, ale to wrażenie marginalne. Natomiast musimy stwierdzić, że wykonanie części drewnianych pozostawia wiele do życzenia. W porównaniu z repliką RS - drewna Cymy są niskiej jakości. Kolba z bliska wygląda jak wstępnie "ociosana", zupełnie jakby ktoś wystrugał ją ręcznie. Poza tym, w wielu miejscach drewien, wierzchnia warstwa sklejki zaczyna się łuszczyć. 

 

 

kolbalewa.jpgkolbapoduszkaprawa.jpgkolbaprawa.jpgkolbagorra.jpgstopkaXY.jpg

zaczepkolbapas.jpg

 

Stopka chwytu pistoletowego wykonana jest z tworzywa.

 

 

stopkachwytu1.jpgstopkachwytu2.jpg

StopkaCHWYTU222.jpg

 

Chwyt pistoletowy kolby mieści w sobie silnik gearbox'a, co sprawia, że jest dość gruby - większy gabarytowo niż w pierwowzorze palnym czy innych replikach SWD (A&KCA). Widać to wyraźnie na poniższym zdjęciu, prezentującym porównanie z repliką AEG CA.

 

 

chwytypistoletowe.jpg

W efekcie trzyma się go średnio wygodnie i osoby o mniejszych dłoniach mogą odczuwać lekki dyskomfort. Przykładowo: dla użytkownika repliki SWD CA, o dłoniach rozmiaru M, przejście na SWD Cymy od razu powoduje zwrócenie uwagi na tę niedogodność.

 

 

chwyt1a.jpgchwyt1.jpgZASILANIE

 


Wpasowanie akumulatora, zwłaszcza typu mini czy stick, nastręcza trudności, gdyż sporo miejsca pod okładzinami zajmuje bezpiecznik w obudowie. Akumulator stick 8,4V w praktyce ciężko wpasować - dopiero usunięcie bezpiecznika pozwala na uzyskanie większej przestrzeni pod okładzinami. W tym przypadku zastosowano bardzo dobre rozwiązanie - dodatkowe złącze typu tamiya, dzięki czemu wystarczy odłączyć wtyczkę żeby pozbyć się bezpiecznika.

 

 

frontkable.jpg

wtykTamiya.jpg

 

Kwestia braku miejsca na akumulator jest jednym z zasadniczych minusów tej repliki. Problem rozwiązuje zastosowanie małego akumulatora LiPo.

Zsuwanie przedniego okucia okladzin idzie raczej opornie. Podobnie jest przy blokowaniu okucia na koncówkach okładzin po wymianie akumulatora. Dzięki temu okladziny trzymają się bardzo dobrze, ale jednocześnie wydłuża to i utrudnia szybką wymianę akumulatora, zwłaszcza w rękawiczkach. Trzeba zatem trochę poćwiczyć by dojść do pewnej wprawy.

 

 


OZNACZENIAReplika nie posiada żadnych oznaczeń ani napisów, poza jednym, małym napisem umieszczonym obok gniazda magazynka - za okładzinami frontu (od spodu korpusu). Jest to napis Made in China.


 

madeinchina.jpg


MAGAZYNEK

 


Magazynek SWD Cyma wykonany jest ze stali i tworzywa. Skorupa jest stalowa. Sprężyna magazynka jest mocna. Magazynek spasowano bardzo dobrze, wykonany jest solidnie. 

mag1.jpgmag4.jpg


Jest to low cap o pojemności 100 BB. Kolor czarny, matowy. Magazynek podaje prawidłowo.


 

mag2.jpgmag3.jpg

 Magazynek prawidłowo wchodzi do gniazda i się w nim zatrzaskuje. Ma wprawdzie mały luz na boki, ale nie ma to realnego wpływu na komfort użytkowania repliki.

Magazynki standardu RS, ze względu na inne umiejscowienie podajnika kulek, nie są kompatybilne z magazynkami SWD A&K czy SWD AEG CA.

 

 

magazynek.jpgmagazynek2.jpg

gniazdo2.jpg


WYGLĄD REPLIKI ROZŁOŻONEJ

 

 

ROZLOZONA.jpg


ROZKŁADANIE

 


Rozkładanie repliki zaczynamy od zdjęcia pokrywy komory zamkowej. W tym celu należy zwolnić dźwignię znajdującą się za bezpiecznikiem.

dzwigniaBLOKUJACA.jpg

Zdejmujemy pokrywę komory zamkowej. Ukazuje się suwadło oraz grzbiet gearbox'a repliki. Suwadło porusza się na prowadnicy umieszczonej pod pokrywą komory zamkowej. Prowadnicę wyjmujemy przesuwając ją lekko do przodu, delikatnie unosząc i wysuwając do tyłu.


 

PROWADNICAsuwadla.jpg

 

Dźwignię selektora ognia (bezpiecznika) wyjmujemy po przesunięciu w pozycję "godzina 1300".


 

bezpiecznik13.jpg

 

 

W podobnym położeniu ustawiamy do wyjęcia dźwignię blokującą.

 

 

blokada13.jpg

 

 

Następnie możemy wysunąć z korpusu osłonę mechanizmu spustowego wraz z zatrzaskiem magazynka.

 

 

oslonaZESPOLUspustu.jpg

 

 

W tym momencie można już także wyjąć pin ustalający osłonę mechanizmu spustowego i uzyskać dostęp do śruby łączącej od dołu gearbox z korpusem.

 

 

pinUSTALAJaCY.jpg

srubaGBdolna.jpg

 

Odkręcamy stopkę kolby i wprawdzie możemy już wyjąć gearbox do góry, ale jeszcze trzymają go kable. W celu uwolnienia gearbox'a trzeba zdemontować lufę zewnętrzną i wewnętrzną. Odkręcamy dwie śruby znajdujące się po bokach komory HU. Wykręcamy też dwie śruby znajdujące się pod szczerbiną, które trzymają lufę zewnętrzną. Wysuwamy lufę zewnętrzną do przodu i wyjmujemy lufę wewnętrzną z komorą hop up. Można już wyjąć kable, co całkiem uwalnia gearbox.
srubyDOLNE.jpg

 

Śruby trzymające kolbę (przykręcone od wewnątrz korpusu) wkręcone są w dwie metalowe tulejki osadzone w drewnie. Po wyjęciu gearbox'a okazalo się, że jedna z tulejek nie trzyma się w drewnie, a kolba w tym miejscu jest pęknięta. Powoduje to niestabilność kolby względem korpusu i jej "gibanie się". Wcześniej było to nieodczuwalne, gdyż kolbę dodatkowo stabilizował koszyk z silnikiem. W efekcie kolba w dużej mierze opiera się na koszu silnika. Może to prowadzić, podczas użytkowania repliki, do powiększenia uszkodzenia kolby, a w efekcie również uszkodzenia łączenia koszyka silnika z gearbox'em.

 

 

tulejka1.jpgtulejka.jpgBUDOWA WEWNĘTRZNA

 

1. Gearbox

GB repliki jest nietypowy, wygląda oczywiście jak kopia gearbox'a repliki RS. Silnik umieszczony jest wertykalnie (inaczej niż w AEG CA).

 

 

 

GBlewa.jpgGBprawa.jpg

 

Szkielet wykonano ze ZnAl'u i nie sprawia wrażenia szczególnie wzmocnionego, choć oczywiście jego wytrzymałość może zweryfikować dopiero dłuższe użytkowanie repliki i tuning.


 

GBszkielet.jpg

Łożyskowanie GB jest ślizgowe, 7 mm.

 

 

lozyska.jpg

 

Zębatki wykonano ze stali. Zębatka silnikowa nie posiada dodatkowych zębów przeciwpowrotnych, gdyż w tej konstrukcji antyrewersal zahacza bezpośrednio o jej zęby. Cały mechanizm solidnie nasmarowano.
zebatki1.jpgzebatki2.jpg

Zastosowano sprężynę o jednakowym skoku zwojów.

 

 

 

sprezyna.jpg

Prowadnica sprężyny jest łożyskowana, stalowa.

 

 

PROWADNICAsprezyny.jpg

 

Tłok posiada dwa stalowe zęby, w środku umieszczono dociążajacą tuleję, która wpływa na dodatkowe ściśnięcie sprężyny.

 

 

 

tlok1.jpgtlok2.jpg

Zespół cylindra i tłoka ma ogólnie dobrą szczelność. Minimalne nieszczelności wykazuje na połączeniu dyszy z głowicą cylindra. Głowica cylindra jest niestandardowa - ma otwór umieszczony nie centralnie lecz na dole.


 

cylinder.jpgdysza.jpgglowica.jpgglowica2.jpg

Silnik nie posiada żadnych oznaczeń. Do złącza czerwonego podłączony był czarny kabel i na odwrót, a mimo to replika działała prawidłowo. Wynika to z faktu, że w gearbox'ie zastosowano 4 zębatki i silnik musi pracować odwrotnie. 

 

 

silnik.jpg

 

 


2. Komora hop up i lufa wewnętrzna


Komora HU jest metalowa, niestandardowa, posiada regulację hop up dokonywaną za pomocą pokrętła dociskowego. Naszym zdaniem regulacja jest bardzo precyzyjna, jednak, jak wspomniano wcześniej, dość niewygodna. Po bokach komory znajdują się dwie śruby, które służą do regulacji ułożenia komory w lufie zewnętrznej (odchylenie prawo/lewo). Lufa ma długość 690 mm. Czarna gumka HU jest dość miękka. Dystanser posiada drobne nadlewki.

 

 

 

komoraHUlewa.jpgkomorHUprawa.jpgdystanser.jpgdystanserKOMORA.jpg

 

 


STRZELANIEReplika, podobnie jak pierwowzór, strzela ogniem pojedynczym. Wrażenia ze strzelania są pozytywne. Dobra kultura pracy mechanizmu. Choć kilkukrotnie miały miejsce strzały dubletem.

Natomiast skupienie osiągane przez replikę widocznie pogarsza się na dystansach powyżej 30 m. Wraz ze wzrostem odległości trafienie w cel A4 jest znacznie utrudnione. System HU działa bez problemów i nie ma tendencji do rozregulowania się po czasie. Jednak słaba powtarzalność i rozrzut na dalszych dystansach powodują konieczność wymiany lufy na precyzyjną.


TESTY1. Pomiar fps i energii

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0,2 g BB, użyto kulek Blaster. Zastosowano chrono firmy MadBull.

Prędkość początkowa generowana przez testowaną replikę na 0,2 g BB wynosi 415 fps, a energia 1.6 J.
Wagomiar        fps          m/s          energia

0,2 g              415         126.25         1.6 J

 


2. Test celności i skupienia na dystansach 30 m oraz 40 m

Test przeprowadzono używając tarczy sylwetkowej, z umieszczonym centralnie prostokątem kartki A4. Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej. 
Strzały oddano w seriach po 10.


Na dystansie 30 m uzyskano wynik 10/10 strzałów w sylwetce, z tego 7/10 w celu A4.

 


SWD30m.jpg

Na dystansie 40 m uzyskano wynik 10/10 strzałów w sylwetce, z tego 2/10 w celu A4.

 


SWD40m.jpg

3. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego

Zasięg skuteczny SWD Cyma, testowany na 0,25 g BB Blaster, wynosi około 45 m. Na tym dystansie wszystkie trafienia plasują się w sylwetce, a część w tarczy A4. Powyżej 40 m skuteczność stopniowo maleje, a celność się zmniejsza, jednak naszym zdaniem pomogłoby zastosowanie lufy precyzyjnej. 
Zasięg maksymalny (donośność) repliki SWD Cyma wynosi 65 m.

 PODSUMOWANIEReplika AEG SWD produkcji firmy Cyma prezentuje się ogólnie dobrze. Wygląd repliki, praca mechanizmu oraz spasowanie części powinny zadowolić potencjalnego użytkownika.

Jakkolwiek elementy metalowe wykonano prawidłowo i estetycznie, jednak jakość elementów drewnianych pozostawia wiele do życzenia.

Jako kopia repliki Real Sword - SWD Cymy dziedziczy wszystkie plusy i minusy swego airsoftowego pierwowzoru. Na pewno atutem jest zastosowanie drewna, choć wygląd okładzin czy gabaryty chwytu pistoletowego - nie są idealne. Regulacja HU mimo, że dokładna, jest bardzo niewygodna w obsłudze.

Pewnym mankamentem może być także nietypowość mechanizmu - podobnie jak w przypadku SWD RS utrudnia to tuning częściami dostępnymi na rynku.

Replika jest ciekawą propozycją dla rekonstruktorów i graczy airsoftowych preferujących broń "bloku wschodniego". Nadal nie ma na rynku zbyt dużego wyboru replik SWD w wersji samopowtarzalnej czyli AEG, a SWD Cymy jest produktem, który może stanowić pewną konkurencję dla dotąd dostępnych replik Dragunowa.

Na pewno SWD CM jakościowo nie może konkurować z produktami uznanych marek, a zwłaszcza z wersją AEG RS, jednak stanowi wybór dużo bardziej atrakcyjny cenowo niż jego airsoftowy pierwowzór - dla graczy mniej zasobnych finansowo wersja Cymy jest propozycją interesującą.

Kolejna airsoftowa wersja SWD Dragunowa, może nie powaliła nas na kolana jak poprzedni produkt Cymy czyli G36c, ale w kategorii replik produkcji chińskiej sprawia dobre wrażenie.

 
Plusy:


+ full metal

+ dobre odwzorowanie oryginału

+ bardzo dobre spasowanie elementów zewnętrznych

+ dobre spasowanie gearbox'a

+ dobra kultura pracy mechanizmu

+ estetyczne wykonanie elementów metalowych

+ dobra szczelność zespołu tłok/cylinder

+ zastosowanie elementów drewnianych zamiast ich plastikowych kopii

 
Minusy:


- bardzo mało miejsca na akumulator

- poduszka policzkowa niezgodna z wyglądem pierwowzoru

- waga mniejsza niż waga oryginału

- zbyt masywny chwyt pistoletowy kolby (utrudnienie dla osób o mniejszych dłoniach)

- nietypowy kolor okładzin

- niska jakość wykonania elementów drewnianych

- ograniczone możliwości doboru części do tuningu


Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości Gunfire.pl:


 

yGFC.jpg
Źródła zdjęć wersji ostrej:


www.dragunov.net
www.militarium.net
www.militech.sownet.pl

 

 

 


Ocena wszystkich (5.17, głosów: 23)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Alexanderexis 23.10.2011, h. 22:47 Alexanderexis
Fajna replika - mi sie podoba
Pritcher 23.10.2011, h. 23:00 Pritcher
Sposób mocowania kolby wydaje się dziwny, tak samo poziom wykończenia tej sklejki wokół komory na silnik. Straszna partanina. Choć elementy metalowe wyglądają bardzo dobrze, nie widać żadnych niedoróbek. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu, na wiosnę pewnie będzie już pewna pula użytkowników.
no kolba niestety jak od siekiery... zwłaszcza na fotkach z wykęconym ślimaczkiem to dobrze widać.
Mendi 24.10.2011, h. 09:02 Mendi
niedzwiedziek51 23.10.2011, h. 23:05 niedzwiedziek51
Miód recka !
luis 23.10.2011, h. 23:28 luis
Kolejna żetelna recenzja, mnie się ta replika podoba:). Dzięki za kawał solidnej pracy!
Voltarius 23.10.2011, h. 23:31 Voltarius
Kurde oby zaczęli robić jakieś części zamienne do tego Svd wtedy będzie można i do Rsa pakować inne części
Widmo34 23.10.2011, h. 23:34 Widmo34
Skoro macie 2 swd zróbcie zstawienie stocków cm vs ca (osiagi bo wygląd wiadomo...)
Ale po co? Są recenzje obu na WMasg, w nich podane osiągi oraz plusy i minusy - wystarczy przeczytać oba testy i porównać.
Promant 23.10.2011, h. 23:56 Promant
Stalker 23.10.2011, h. 23:35 Stalker
Lekko sprostuję - taka poduszka policzkowa z tego co wiem była w ostrej SWD, ale krótko, stosowana była w pierwszych egzemplarzach. Tym niemniej szkoda, że nie skopiowali tu RS, który ma poduszkę z wersji najbardziej popularnej.
Chodzi mi oczywiście o poziome ułożenie baki. Test super - wiele osób na niego czekało.
Stalker 23.10.2011, h. 23:46 Stalker
rafik1213 23.10.2011, h. 23:56 rafik1213
Czekałem na to  Wmasg Dziekuje
babski 24.10.2011, h. 00:17 babski
Recka super, ale informacja o znalowym szkielecie gb zawiodła mnie :/
gunfire pakuje tam m150 i sprzedaje w zestawie z lunetą, trzeba troszkę poczekać na komentarze co się z tym będzie działo.
Mendi 24.10.2011, h. 09:03 Mendi
Padaka 24.10.2011, h. 09:34 Padaka
Cytat:
[Magazynki standardu RS, ze względu na inne umiejscowienie podajnika kulek, nie są kompatybilne z magazynkami SWD A&K czy SWD AEG CA.] 

- ale czy są kompatybilne z CYMĄ ?  (RS=CYMA?).

- ponadto wydaje mi się że mag na 100bb to już raczej midcap niż lowcap.
nie mogę edytować...

Jedno acz istotne zastrzeżenie.
 
Całą reckę opieracie o zwrot "klon RS'a", jednak w samym tekscie brakuje informacji o "kompatybilności" części zamiennych pomiędzy tymi dwiema replikami. Tak jak wskazałem w kwestii magazynka, tak też,  aż domaga się by stwierdzić czy GB jak i jego składowe są zamiennikami dla RS'a, czy komora hop'a jest taka sam, prawie taka sama czy po prostu pasuje do RS'a czy też nie.

Pozdrawiam
P.
Padaka 24.10.2011, h. 09:44 Padaka
Nazewnictwo magazynków jest obecnie tak płynne i mylące, że nie ma nawet sensu się spierać. Możemy napisać low cap, możemy mid cap; kto chce może sobie preferować mid capa.
Na tę chwilę chyba tylko real capy i hi capy można odróżnić jednoznacznie.
Są magazynki po 40 BB, które producenci określają jako low capy i są po 100 BB, tak samo określane.
Z drugiej strony są magazynki mid cap po 75 BB i są magazynki po prawie 200 BB też określane jako mid capy, bo nie działają na zasadzie podkręcania tylko samej sprężyny.
Promant 24.10.2011, h. 10:50 Promant
Promant 24.10.2011, h. 10:45 Promant
Nie opieramy całej recki o zwrot "klon RSa". Nawet nie używamy słowa klon, bo nie wiemy w jak dokładnym stopniu replikę skopiowano. To jest test Cymy, nie RSa, ale ponieważ nie jest to konstrukcja CM - musimy zaznaczyć skąd się wzięła.
Celem tej recenzji nie jest dowiadywanie sięw jakim procencie jakaś część pasuje do RS, a w jakim nie.

Jak już kiedyś wyjaśnialiśmy - piszemy wyłącznie testy replik stockowych, żeby ludzie wiedzieli co kupują, zamiast kota w worku.
Nie robimy porównań. To, że w kilku miejscach pokazaliśmy SWD CA służy jedynie udowowdnieniu naszych spostrzeżeń (a nie porównywaniu replik) i jest marginalne.
Nie dysponujemy SWD RS do bezpośredniego porównania, a nawet gdybyśmy takowy mieli - nie robilibyśmy takich porównań bo nie to jest celem naszych testów tylko stwierdzenie co wart jest nowy na rynku produkt.

Nie każdemu muszą się takie założenia podobać, trudno, ale ta recenzja skierowana jest do potencjalnych nabywców SWD Cyma, a nie do właścicieli RSa, którzy szukają części zapasowych.

W kwestii magazynków najwyraźniej nie doczytałeś: nigdzie tu nie jest napisane "magazynki RS" czy "magazynki od RS" tylko "magazynki standardu RS" - innymi słowy magazynki podobne do RS/skopiowane.
Piszemy tu o tym, że magazynki Cymy (wykonane w standardzie RSa) nie pasują do A&K czy CA i vice versa. Dlatego, że ich konstrukcja jest taka jak w RS, z inaczej umiejscowionym podajnikiem kulek. Poza tym magazynek jest szerszy, podobnie jak gniazdo w korpusie.
Dudek Javny 24.10.2011, h. 10:48 Dudek Javny
Z kolegami z SCDTV wsadziliśmy lipola 2400mAh do Cymki. Duże baterie nie wejdą, fakt. Ale małe i pojemne już bez problemu. Recenzja wideo wkrótce :D
Z LiPolami nie ma żadnego problemu, można sobie dobrać mały modelarski o dużej ojemności, ale jeśli komuś nie zależy na bezpieczniku to i stick'a upcha na względnym luzie - tylko kto by pakował NiMh jak LiPo będzie działać niezawodniej, zwłaszcza teraz, gdy się robi już zimno? :)
Promant 24.10.2011, h. 10:52 Promant
Maza94 24.10.2011, h. 14:37 Maza94
Ehh to wykonanie, jak A&K z gearboxem, brak wymiarów orginału, kolba jakaś dziwna... Żyjmy nadzieją że BOYI zrobi SWD :D
Uwierz mi, że tak źle z tą repliką nie jest. Chcesz zgodności z oryginałem? W ASG będzie Ci o to dość ciężko, bo gdzieś te silniki, gearbox-y upchać trzeba :)
Uprzedzając komentarze- tak wiem o istnieniu "gazówek" i "sprężyn" :D
Raq 24.10.2011, h. 15:31 Raq
Perski102 24.10.2011, h. 15:15 Perski102
Już ten napis "made in china" cyma mogła sobie darowac ...
Duma narodowa nie pozwoliła...
Borax 25.10.2011, h. 07:14 Borax
Kacperasg 24.10.2011, h. 17:21 Kacperasg
Dokładnie mogli jakieś numery seryjne dać .
Przecież dali: MADE IN CHINA ...
Janko35 24.10.2011, h. 18:52 Janko35
wiciok 24.10.2011, h. 17:27 wiciok
Mały błąd:

"karabin SWD-S posiadający odejmowaną kolbę drewnianą, karabin SWD-S z kolbą metalową składaną na bok,"

Pierwszy zapisany poprawnie, drugi nie - powinno być SWDS (bez pauzy)
Błąd w źródle. Poprawione, dzięki za czujność ;)
Promant 24.10.2011, h. 23:34 Promant
Janko35 24.10.2011, h. 19:00 Janko35
Recenzja super. Dzięki takiemu podglądowi wiem, że ta replika nie jest warta swojej ceny i trzeba jeszcze poczekać na SWD w wersji elektrycznej. Zacny napis MADE IN CHINA uruchomił uśmiech na mojej buzi. Śmiałem się 2min. Dziękuję :)
Cena to osobny temat, o tym się nie wypowiadam. Natomiast sama replika nie jest przecież tragiczna. Elementy metalowe wykonane są bardzo dobrze i naprawdę ładnie, spasowanie super, bebechy całkiem przyzwoite (no ale tu jakość wyjdzie dopiero w praniu). System HU jest kopią RS więc ma te same mankamenty co w RS, ale działa dobrze.Niektóre elementy wykonane są lepiej niż w CA. Np. muszka w CA to taki rachityczny dzyndzelek, że szkoda gadac; w Cymie jest ok. Okładziny pasują od ostrego, więc można wymienić; zresztą jak są drewna to wystarczy kilka godzin roboty i można je wyszykować na tiptop. Tak więc wszystko jest względne, choć jasne że lepiej żeby od początku było wykonane ok.
Promant 26.10.2011, h. 10:25 Promant
Skoroś taki mądry to może założysz firmę i wystrugasz coś lepszego?
DDevilPL 13.11.2011, h. 16:53 DDevilPL
punisher3456 27.10.2011, h. 14:32 punisher3456
"Długość lufy 620 mm (wewnętrznej: 690 mm)"
Czy długość lufy wewnętrznej jest na pewno prawidlowa?
Promant 28.10.2011, h. 20:35 Promant
Jest prawidłowa. Lufa wewnętrzna jest dłuższa od zewnętrznej w replice, gdyż sięga do komory HU umieszczonej w korpusie.
Cinek_AK-47 03.11.2011, h. 10:41 Cinek_AK-47
Dobrze im wyszło jak na chińczyka
White Fox 03.11.2011, h. 20:26 White Fox
Jak by ta replika nie była tak droga to bym ja kupił. niestety duzym minusem jest wykonanie elentów drewnianych ;/
pawlodoro 05.11.2011, h. 20:19 pawlodoro
Dziwi mnie jedno dlaczego nie robią dragunowów gdzie w kałada się baterię w zamek tak jak w ak
gas-can 05.11.2011, h. 22:47 gas-can
Co ciekawe mój SWD minimalnie się różni od prezentowanego.
Po pierwsze- inne opakowanie- mój nie był w wytłoczce ze styropianu, ale w wyciętej piance, a w zestawie jest kluczyk do regulacji muszki.
Po drugie- co mnie zaskoczyło i chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma ten sam "efekt"- nad magazynkiem po prawej stronie korpusu mam wybty nr seryjny, a jego 3 ostatnie cyfry- 057- są wybite na kilku elementach (puki co znalazłem je na osiach dźwigni, spodzie szczerbiny, atrapie tłoczka gazowego).
Ta replika sprzedawana jest w kilku wersjach, różni się nie tylko opakowaniem czy numerami, ale też zawartością opakowania; są wersje z akumulatorem i ładowarką, są wersje bez. Nie wiemy czy to inicjatywa Cymy, czy też importerzy zamawiają według własnego pomysłu.
W każdym razie na zdjęciach widać, że nasz egzemplarz nie ma żadnych numerów.
Promant 18.11.2011, h. 19:37 Promant
Keltuzar 07.11.2011, h. 18:59 Keltuzar
Napisano - "Jest to low cap o pojemności 100 BB". Przy tej pojemności wydaje mi się że to jednak mid-cap. (Kałachowe Low capy mieszczą po ok 70BB). Pozdrawiam
tak- to mid-cap- kulki idą w 2 rzędach
gas-can 08.11.2011, h. 19:48 gas-can
piękna broń i nie zawodzi a co do tego magazynka to chyba mid-cap
:)
wojak4414 08.12.2011, h. 19:28 wojak4414
Wojtasasg 14.11.2011, h. 20:56 Wojtasasg
Ciekawe czy dało by radę upchać taki gearbox swd A&K?? Bo strzelanie z swd bez konieczności przeładowania hmmmm , było by to dla mnie dziwne :D . Od rozpoczęcia procesu zbierania kasy na takie cuś odrzucają mnie wątpliwe możliwości tuningu , miał ktoś już styczność ??
malkav3 17.11.2011, h. 21:06 malkav3
Tak się złożyło że zakupiłem tę replikę.
Oceniam ja za całkiem udaną.
Moja kolba nie gibała się więc nie sprawdzałem czy dobrze trzyma się w drewnie tulejka 2. Skoryguje przy zmianie lufy na precyzyjną.
Co do tego jak leży w dłoni. Ja miałem pozytywne odczucia. Małych rączek nie mam ale dużych też nie specjalnie.
Drewniane elementy niestety są minusem. Zastanawiam się nad wykorzystaniem kolegi ktory zrobi mi porządniejsze lub zakupem z egzemplarzy palnych. Bo to jedyny z takich wizualnych mankamentów.
Co do celności to Ciężko mi ocenić. Czekam na lufę precyzyjną ale zamontowane mam już sprężynę silniejszą przy 520 fps - celność porządna. z 45-50 m trafia w cel 8,5/10 strzałów w tarcze średnicy 20. 10/10 w kwadrat 20/20. Więc też porządnie.
Ja w zestawie miałem muszkę do regulacji gdzieś w pudelku z ładowarką.
Po rozłożeniu rzuca się w oczy że ze smarem sobie nie żałowali.
Osobiście jestem zadowolony z repliki bardzo stabilna i porządna. Mankamenty gł. to jakość drewna no i problem z montażem baterii. No i przyjemna, antypoślizgową guma przy twarzy.
Mam nadzieje ze coś wam dadzą moje spostrzeżenia.
W testowanym egzemplarzu kolba również się nie "gibała", a mankament można było wykryć dopiero po rozłożeniu repliki. Co oczywiście nie znaczy, że w każdym egzemplarzu tak bedzie, a jedynie, że było w testowanym.
Testujemy repliki stockowe, nie zakładamy silniejszych sprężyn, ani luf precyzyjnych, bo test ma służyć wykazaniu cech produktu, a nie repliki po tuningu. Tak więc zmiany, jak w przypadku każdego AEGa, mogą wpłynąć pozytywnie.
Promant 18.11.2011, h. 19:42 Promant
shell3084 18.11.2011, h. 18:47 shell3084
Bardzo fajna replika  :)
Kolczu 18.11.2011, h. 22:12 Kolczu
Czyli można ją kupować i tuningować bez problemu do tych ~520FPS ? Nie ma dużego problemu z 4 zębatkami i częściami zamiennymi ?
Zaltrax 29.11.2011, h. 22:13 Zaltrax
SPOKO REPLIKA! :D
malkav3 08.12.2011, h. 22:25 malkav3
Huh... Panowie jestem po pierwszych problemach :) ale do przodu.
Spostrzeżenia.
Tłok
Oryginalny tłok szybko mi poszedł przy sprężynie M140.
Jedyny tłok dostępny w tym momencie poza oryginałem i tym z RS(którego sprowadzenie gdzieś widziałem do kilku tyg.) to SHS.
http://gunfire.pl/product-pol-1152194751-Tlok-19-zebow-SHS.html
cena: 38,50zł
Dlaczego tak jest? Ano proste. Potrzeba 19 ząbków. Jednak jest pewne ale... troche roboty wymaga bo w oryginale ząbki są ustawione nie centralnie przez co trzeba tłoczek lekko podrasować. Ja to zrobiłem na prasie. (Wcześniej zniszczyłem 2 zębatki bo tego nie zauważyłem)
Zębatki
Co do zębatek. Tylko te z repliki i pewnie RS. W Taiwangun dostałem po 40 zł za jedną. Są one w miarę porządne bo żeliwne. Zniszczyłem tylko dla tego że ząbki w tłoku były stalowe(solidniejsze).
Prowadnica sprężyny
Prowadnica jest porządna nic nie trzeba kombinować
Sprężyna
Zaczynałem z M140 Guardera. Drobne problemy się choć chłopaki praktycznie seryjnie montują je w Taiwanie i mówią że dają rade. Po prostu pecha miałem, że poszedł mi tłok.
Aktualnie z lufą precyzyjną 6,02 jest dobrze. Zmieniłem po przeróbkach na M150, jakoś boję się o zębatki by coś mocniejszego wkładać a podejrzewam że wyciąga już okolice 550 fps co mi styka. Mierze w sobotę to napisze dokładnie.
Łożyska
W standardzie 7mm ślizgowe. Planuje kulkowe.
Głowica tłoka i cylinder
Osobiście zamieniłem na wyciszoną. Nic specjalnego standardowa. Po doszczelnieniu Cylindra taśmą teflonową super efekt. Szczykawki.
Głowica cylindra
Jak wspomniałem wyżej doszczelniłem ją taśmą teflonową i jest super. Troszkę dłuższy cylinder jest więc jak ktoś chce można z rurki braz/mosiądz sobie wytoczyć. Jednak nie trzeba. Pasują z GBv7 i v6 jak coś
Przewody
Idą jak to w v3 bokiem. Ja osobiście planuje zmieścić 1-1,5 podwójne głośnikowe te w silikonowych otoczkach bo są w sam raz z pod kontem oporu i wytrzymałości silokonowych otulinek. Myśle że się zmieszczą bokiem bo w szynach ciężko. No i pozmieniałem na konwertory inne standardowo. Przy silniczkach pasują standardy 3mm (można w motoryzacyjnych po 20-30 gr za sztuke dorwadz (damka) no i 5zł zestaw bateria-GB.
Silnik Tylko Single Shot wiec specjalnie nie zmieniam, z racji 4 zębatek chodzi na lewych obrotach. Daje rady z M150 więc dopóki daje rade nic nie kminie. Jest to chyba 11v i podobny do SHSowego.
Popychacz i nasadka są nie standardowe więć radze po prostu zostawić są spoko.
Co warto to wykombinować podkładki kontrujące do śrub w GB bo lubią się przekręcić.

Podsumować by można:
tłok 38,5 zł i trochę pracy własnej
łożyska ok 40-50zł
sprężyna to 55-60zł
taśma teflonowa 15m 5zł
smar można kupić za 5zł w eletrycznych sklepach choć bazowo naładowali sporo. Ja używam sylikonowego (sylikono-teflonowy) i olej wazelinowy.
głowica tłoka ok 40zł+
Głowica cylindra jak kto chce ok 70zł nierdzewka GBv7
Kable głośnikowe 2zł/m
konektory 5zł (d+m) +50gr termokulczliwa otulina za 10cm.
konektory do silnika 20 gr sztuja 3mm daje nam 40 gr komplet 2.
podkładki pod śróby 1zł za sporo ich tam :P
Lufa precka to różnie ja chyba 170 zł dałem za 6.02. stabilizowałem taśmą teflonową. (shtokowa 690mmja mam 650mm gdzieś widziałem 700mm jak ktoś by chciał bo zmieści się bez problemu pawie nic nie będzie wystawało.

Razem dało:
200-450 zł max i macie świetną giwere :)
Komora Hop-Up jest świetna i dokładna. Trzeba sporo pokręcić dla efektu więc doskonała regulacja.

Po sobocie podam ile mi wyszło FPS.
bez precki M140 było 520 fps 8/10 strzałów 2/10 517/519.
w taiwanie mówili że ostatnio komuś wyszło 530.
Z uszczelnieniem, precka i M150 będzie obstawiam z 550+.

Mam nadzieje że pomogłem.
sledzix88 30.12.2011, h. 10:33 sledzix88
Ja mam to cacko od kilku dni. Wcześniej używałem SWD A&K, który stuningowałem (stalowy tłok, zespół spustu, M170, lufa precka). Cyma więc póki co się nie umywa :). Zabieram się właśnie za tuning. Faktycznie jeśli ma to być snajperka, konieczna jest wymiana lufy na preckę. Co do wykonania, to mi się trafił egzemplarz wykonany dość... hmmm... obleśnie:). Wymieniłem przednie okładziny na plastiki od A&K, pasują jak ulał. Pozostaje problem kolby, ale nie poddam się bez walki:). Planuję także springa M150 minimum, ale nie wiem jak to zniesie gb. Do dzieła zatem panowie, zobaczymy co nam z tego wyjdzie:). Będę śledził forum, dam znać jak po tuningu (dziś jadę po części i działam). Ogółem jestem zadowolony z zakupu, ale bez ulepszeń się nie obejdzie. Pozdrawiam wszystkich snajperów.
Witam, mam te SWD i chce je ztuningować ale boje sie że pójdzie mi tłok, potem zębatki itp.      A nie mam kasy na nowe części :(. Więc jak uda ci sie założyć mocniejszą sprężyne i ją przetestójesz to napisz jak możesz jakie są efekty i czy tłok wytrzyma. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Cezar666 30.12.2011, h. 18:53 Cezar666
Miodessar 30.12.2011, h. 15:00 Miodessar
Także wyposażyłem się w tę replikę i mam kilka uwag.

- Faktycznie jest dobrze wykonana, sprawia wrażenie solidnej, brak większych luzów poza magazynkiem który lekko fajta się na boki,
- Martwi mnie fakt zasięgu, który jest poniżej oczekiwań. Kulki mają tendencję do nagłego opadania po ok. 30-40 metrach lotu i co dziwne nie ma efektu szybowania kulki w górę, jak to obserwowałem w replikach niektórych graczy. Co jeszcze dziwniejsze regulacja HU nie ma na to większego wpływu. Pozytywne jest za to że kulka po wystrzeleniu podąża super prostym torem przez te 30-40 metrów.
- Jednak mimo tego opadania kulki konsekwentnie trafiają w jedno miejsce co zdecydowanie ułatwia celowania i ewentualne poprawki na większych dystansach.
- Martwi mnie jeszcze jedna dziwna prawidłowość. Otóż bardzo, bardzo często pierwszy strzał po rilołdzie, albo dłużej przerwie w strzelaniu jest suchy. Dopiero przy drugim leci kulka. Zastanawiam się czy nie jest to wina zacięcia magazynka bo zdarzyło mi się go rozładowywać i po zwolnieniu blokady wyskoczyło parę kulek, a reszta grzecznie siedziała na miejscu. Dopiero po lekkim puknięciu się zluzowały.

To chyba tyle z pierwszych obserwacji. Nie wiem co może być przyczyną mimo wszystko słabego zasięgu. Kulki chyba za ciężkie nie były bo strzelałem z 0.25.

Nie bardzo też wiem co zaradzić na zacinający się magazynek. Przesmarowałem go wczoraj dozując sporą ilość smaru silikonowego i zobaczymy co się stanie.

Czy ktoś ma podobne obserwacje/problemy?
Witam, mam te replike od tygodnia. Dopiero po wystrzeleniu 4 magazynka Hop-up zaczoł mi działać i sporo nim kręciłem w lewo żeby go ustawić. Po tych 4 magazynkach nawet Gearbox zaczął szybciej chodzić.
Cezar666 30.12.2011, h. 18:48 Cezar666
badii8 20.07.2012, h. 13:34 badii8
Bardzo fajna recenzja ;)
KapitanBomba04 08.08.2012, h. 01:39 KapitanBomba04
Zamawiałem dla kuzyna i tak:
Drewna faktycznie lipne,trzeba poprawić
Metal-przyjemny,jedyny luźny element to ucho zawieszenia przed łożem
Regulacja Hopka-oj,śliskie to,śliskie,ale mimo wszystko trzyma ustawienia-nie jest źle
Szkoda tylko,że GF nie dodał instrukcji-ale to akurat drobnostka :D
Barti 05.09.2012, h. 10:30 Barti
Fantastyczny opis gratuluję. :)
Właściwie nie ma co dodawać .
Dzieki za rysunki przydadzą sie.

Posaidam tę replikę i mam z nią te same problemy todyczące kolby.
Wytarczylo trochę kleju w otwory i jesty ok.
Własnie staram się ją troche podkrecic wstawiłem sprzeżyne M 150 i zamówiełem batę 9,6V
bo standard nie daje rady . Czekam na replikę celownik PSO-1 .
Mama zamiar przetrzeć elementy drewiane zabejcować je w innym zgodnym z orgibałem kolorze i zalakierowac całoć .
poszukuję lufy prec do SWD Cymy i reg szczerbuinki bo gdzie posiałem w czasie ostatniej strzelanki.
dajcie znac jak by co barti@tvp.pl

Pozdr Barti
Barti 05.10.2012, h. 12:30 Barti
Ok mam już trochę tę replikę i mogę coś powiedzieć .
Jestem bardzo zadowolony ale trzeba bylo popracować

Konfiguracja mojego SVD:
spężyna M150
Tłok "Big Dr"Big Dragon - Tłok Long - SR25, L85 -
Bateria 8 celowa 9.6V
Celeownik PSO-1 replika

Wady i poprawki
co do wad i koniecznych poprawek należy :
- wkleć nakrętki z ząbkmi do drewna kolby , srub mocujacych kolbe do szkieletu metalowego
- sprawdzć i odegiąć sprężynę na której opata jest szczerbinka z podziałką zasiegu
- sprawdzić pin zatrzask mocujący przednie okładziny drewniane ( tam gdzie bata) moj był za miekki , wstarczy go zahrtować można w oleju
- kolejną sprawą jest mały pin blokujący wewnętrzny sprężynowany docisk baty- taki trzpien na spęzynie nad lufą pod przednimi okłądznami .W rurce nad lufą jest mały pin wykonany ze zwiniętej blaszki. Lubi się wysunąć. Zaklepać go od srodka małym gwożdzikiem to trochę poszerzy jego srednice ale wystarczy by go zaklinować
Tłok- "Big Dragon - Tłok Long - SR25, L85 - Full Metal Teeth" niebieski z metalowymi zębami , spiłowałem jedną stronę zębów tak by był niesymetryczny jak w orginale (trochę pracy i dopasowywanie bo nie może się zacinać na dolnych zebach koła ) , w drodze prób i błędów wymieniłem głowicę tłoka na wyciszoną po to by tłok w pozycji spoczynkowej właściwie się zazembiał (wyciszony jest odrobinę dłuższy) dałem jeszcze podkładkę miedzy głowica a tłok by zeby tłoka nie wysuwały się z prowadnicy.
-Obecnie mam spreżynę M150 Guargera bo na 120(?) orginalnj było słabo na M170 silnik stokowy się za wolno zbierał . Obowiązkowo trzeba wymnienic batę na 8 celową i okablowanie bo to Cymy za bardzo się grzało zwłaszcza konektory. Okablowanie jest długie a co za tym idzie ma swoje fizyczne wady, zainwestować należy w dobre przewody. Dodałem jeszcze taniego MosFeta bo przy tych prądach to stycznik spustu raz dwa by się upalił . Wymieniłem jeszcze lufę na " Guarder - Lufa Precyzyjna - 6.02 - 650mm - PSG-1" .
Wymieniłem jeszce łożyska na kulkowe i zasmarowałem wsztko smarem do przegubów o luznej konsysencji.
Co do tłoków to widzaiłm jeszcze na necie tłoki Aluminiowe do PSG-1 niesymetryczne i te mogą pasować ale nie byly dostepne.
Poszukuję głowicy cylindra najlepiej wyciszonej może być z brązu myślę ze trzeba by wymienić stock'ową
Ostatnia sprawa to magazynek orginalny po paru strzelankach przestał podaweać kulki po kilku wytrzałach . Zablokowanie sprężyny.
Drobna naprawa polegająca na skróceniu o 2 cm zdeformowanego fragnentu spęrzyny od strony zaczepu wew rozwiązała sprawę


Generalnie
celność jakieś 80% na 60m do sylwetki (było by lepiej gdyby nie Treminatorzy :) )
max skuteczny dystans to ponad 80m ceność 60% ( obserwacja kulki)
max dystns to ponad 100m

SUPER ZABAWA GDY WIDZISZ MINĘ SWOJEGO PRZECIWNIKA W OBIEKTYWIE CELOWNIKA ZA RAZ PO TYM JAK OBERWAŁ
edek852 07.02.2014, h. 20:35 edek852
Witam posiadam SWD system sprężynowy ale od niedawna i jestem troszke zielony w tym temacie a mam kilka pytań (popsułem blokade spustu co sie stało wyciągnąłem spust włożylem i już blokada nie działa próbowałem na różne sposoby wydaje mi sie że mi jakaś sprężynka wypadła próbowałem na różne sposoby ustawić ten mały wodzik ale nie udawało sie ) gg: 6532789
Cinek53 03.10.2014, h. 19:04 Cinek53
Drewna fatalne ale wystarczy trochę papierem ściernym się pobawić a potem polakierować i są naprawdę ok. Mi wyszło coś takiego https://plus.google.com/photos/115773871911596835736/albums/5981780739832450689/6066021948048490722?pid=6066021948048490722&oid=115773871911596835736&authkey=CMOKlISVyczaYQ
Wiem że kolor może nie wszystkim odpowiadać bo za mało czerwony ale tak miało być
Endryo7 04.03.2015, h. 23:09 Endryo7
Minusem słaba jakość wykończenia drewna? A czego można się spodziewać po replice czegoś ruskiego?
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 218353

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane