Daj cynk
Reklama

Artykuły

Systemy spustowo uderzeniowe

Broń palna, 26.10.2005, h. 15:26, dodał: Foka , autor: The Piotrex
5
Broń krótka może różnić się między sobą różnymi aspektami technologicznymi. Może to być np. zasada działania zamka, system spustowo-uderzeniowy lub jeszcze coś innego. W tym tekście opisany został system spustowo uderzeniowy.


Broń krótka może różnić się między sobą różnymi aspektami technologicznymi. Może to być np. zasada działania zamka, system spustowo-uderzeniowy lub jeszcze coś innego. W tym tekście opisany został system spustowo uderzeniowy.

Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje systemów s-u. Na początek przyjrzyjmy się rozwiązaniom zaadoptowanym w pistoletach.

Pistolety

Single Action (w skrócie SA)

Oznacza on że przed każdym strzałem kurek musi być wcześniej napięty. Przed pierwszym strzałem ręcznie przez strzelca, póĄniej przez cofający się zamek. Obecnie spotykany tylko w nielicznych modelach np. Colt M1911A1.Double Action (w skrócie DA)

Jest to system tzw. "podwójnego działania". Oznacza to że istnieje wybór między napięciem kurka ręcznie, a zrobieniem tego przez długi, silny nacisk na spust, który dalej ściągany powoduje dopiero oddanie strzału. Stosowany w ok. 95% wszystkich pistoletów. Np. Beretta M94 i Sig Sauer P228.Double Action Only (w skrócie DAO)

W tym mechanizmie kurek jest napinany tylko i wyłącznie poprzez naciśnięcie spustu, nie da się go napiąć ręcznie. Nie pozostaje on również napięty po oddanym wcześniej strzale, co może być ogromną zaletą. Stosowany w np. belgijskim pistolecie FN Five-seveN.Rewolwery

Uwaga! poniższe nazwy zostały przeze mnie zastosowane ze względu na wygodę i analogię do systemów zastosowanych w pistoletach - w literaturze o wiele częściej spotyka się podział na rewolery z samonapinaniem i bez samonapinania.

Single Action (w skrócie SA)

Oznacza on że przed każdym strzałem kurek musi być wcześniej ręcznie (!) napięty. Stąd tak popularne na dzikim zachodzie "czesanie Colta". Ręczne odciąganie kurka dodatkowo obracało bębenek (który we wcześniejszych modelach Colliera musiał być obracany ręcznie!) i ryglowało komorę nabojową. Najsłynniejszym modelem jest Colt Peacemaker oraz Oraz Navy 1851.Double Action (w skrócie DA)

Jest to system tzw. "podwójnego działania". Oznacza to że istnieje wybór między napięciem kurka ręcznie, a zrobieniem tego przez długi, silny nacisk na spust, który ściągany powoduje obrót bębenka, zaryglowanie komory nabojowej na wprost stożka przejściowego, a dopiero potem oddanie strzału. Najsłynniejsze rewolwery z tej serii to "węże" Colta: Python i Anaconda.Double Action Only (w skrócie DAO)

W tym mechanizmie kurek jest napinany tylko i wyłącznie poprzez naciśnięcie spustu, nie da się go napiąć ręcznie. Brak możliwości ręczne napięcia spowodowała, że zaledwie pojedyncze modele korzystają z tego rozwiązania. Są to głównie bronie bezkurkowe (bo i po co im kurek?). Po długim zastanowieniu przychodzi na myśl jedynie Colt Detective Special DAO.

Ocena wszystkich (5.25, głosów: 4)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
xasistis 07.12.2005, h. 13:53 xasistis
Jezeli chodzi o DA w pistoletach:
Mógłbys go opisać dokładniej?
Wydaj mi się, że wybór napięcia kurka ręcznie (z reguły utożsamiane z przeładowaniem) lub przez długie pociągnięcie występuje tylko w przypadku pierwszego strzału, gdyż następne są przeadowywane automatycznie (np siłą bezwłądności zamka). Cyba że istnieje przełącznik pozwalający wybrać pocję "chcę za każdym razem napinac kurek spustem". Czy tak?
Kmieciu4eveR 13.01.2006, h. 11:03 Kmieciu4eveR
Single Action w pistoletach jest nadal popularny.Chociażby opisywany powyżej Five Seven występuje w tersjach Tactical, IOM, USG - wszystkie bez samonapinania.
Spirit 21.06.2006, h. 15:51 Spirit
http://www.m1911.org/loader.swf [m1911.org]
tu jest fajny schemacik działania colta 1911 a tu http://www.sniperworld.com/glock/loader_g17_ver_1_4.swf [sniperworld.com] macie glocka 17 :D
IDOL 06.05.2008, h. 14:42 IDOL
hymmm no to jeszcze
GrimPilgrim 17.07.2009, h. 17:25 GrimPilgrim
Do autora arta. Myślę że w przypadku DAO Colt Detective Special to nie najszczęsliwszy przykład. Są też modele bezkurkowe lub ze "sciętym" kurkiem jednak większość Detective'ów ma kurek i są SA/DA. Najlepszym przykładem na DAO była by jednak seria S&W "Centennial". Najczęściej kompaktowe 5 strzałowe rewolwery .38 są bezkurkowe i tym samym DAO.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 65025

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane